Kezdőlap Blog Oldal 1342

Verstappen elképesztő fölénnyel állt az élre Belgiumban

0

Max Verstappen végzett az első helyen a Belga Nagydíj második szabadedzésén, ráadásul letaglózó fölénnyel utasított maga mögé mindenkit. Charles Leclerc volt az egyedüli, aki másodpercen belül tudott kerülni hozzá, de ő is nagyon sokat kapott.

Noha az első szabadedzés esőben ért véget, a két órával később kezdődő második gyakorlásra felszáradt az ideális ív Spában, így a versenyzők slick gumikon kezdhették meg az utolsó pénteki tréninget. A két Red Bull és a két Ferrari közepes gumikon jelent meg, majd Max Verstappen és Carlos Sainz adogatta egymásnak az első helyet.

A spanyol egy alkalommal úgy javította meg a holland idejét, hogy a Fagnes-kanyarból kifelé négy kerékkel kifutott a kavicságyba, de rögtön ezután jött a címvédő, és közel 5 tizeddel felülmúlta a Ferrari versenyzőjét. Charles Leclerc a harmadik és Sergio Pérez a negyedik helyen tisztes távolból figyelte őket.

A mezőny nagy része egyébként szintén a sárga oldalfalú Pirelliket használta ekkor, csak a két Mercedes, Valtteri Bottas, Sebastian Vettel és Nicholas Latifi nyúzta a kemény keveréket, Daniel Ricciardo és Mick Schumacher pedig lágyon kezdett. Hamilton és Russell látványosan szenvedett a gumik felmelegítésével, de a többiek is hibázgattak.

Nem volt könnyű felmelegíteni a gumikat

Az első etapokat követően Sainz, Leclerc, Pérez, Cunoda, Norris, Csou, Ricciardo, Alonso, Hamilton, Stroll, Gasly, Albon, Ocon, Magnussen, Russell, Schumacher, Vettel, Bottas és Latifi volt a sorrend, de még hátra voltak a lágy gumis időmérő-szimulációs körök.

George Russell volt az első, aki ilyet teljesített, de megközelíteni sem tudta Verstappen közepes gumis körét: 1 másodperces hátránnyal a 3. helyre jött be. Őt Carlos Sainz követte, aki 2 tizeddel átvette ugyan a vezetést, de rögtön mögötte érkezett Verstappen, és elképesztő időt autózva 1,1 másodpercet adott a spanyolnak.

Gyakorlatilag már ekkor látszott, hogy a címvédő 1:45.507-es idejét lehetetlen lesz bárkinek is megdönteni, és így is lett. Leclerc is több mint 8 tizeddel elmaradt tőle, de így is átvette Sainztól a második helyet, akit nem kis meglepetésre Lance Stroll is megelőzött. A kanadai ugyanakkor nem sokáig maradt harmadik, mert jött Lando Norris, és eggyel hátrébb lökte őt. Eközben Daniel Ricciardo az év végi távozásának bejelentésétől sem kapott szárnyra, és gyorskörében közel 7 tizedet kapott a csapattársától.

Az első tízet Stroll után Sainz, Hamilton, Alonso, Russell, Ricciardo és Albon tette teljessé, miközben Sergio Pérez csak a 16. helyen állt, mert az autóján oldaldobozt cseréltek. Rajta kívül az utolsó helyen álló Mick Schumacher nem ment csak időmérős kört, de vele a Haas a hátrasorolásos büntetése miatt vélhetően csakis a versenyre készült. Pérez később azért bepótolta az elmaradást, de csak a 10. pozícióba lépett fel.

Ekkor viszont már kicsit szemerkélt az eső, ami az utolsó negyed órában egyre jobban rákezdett. Többen viszont a tűzzel játszva próbáltak slick gumin a lehető legtovább kint maradni, aminek számos kisebb kicsúszás lett az eredménye. A legmelegebb pillanatot Lewis Hamilton élte át, az Eau Rouge-ban csúszott ugyanis meg, de gyors ellenkormányzással elérte, hogy a bukóteret átvágva menteni tudjon.

Nehéz volt a pályán maradni

Bő öt perccel a tréning vége előtt aztán mindenki feladta a próbálkozást, és rövid időre elcsendesedett a pálya, mielőtt a két Aston Martin kijött szerencsét próbálni esőgumikon, de hamarosan mindketten visszatértek a garázsba.

Ezután már csak a célegyenesben elvégzendő rajtgyakorlatra népesült be a több mint 7km hosszú aszfaltcsík, amire mindenki slick gumikon érkezett.

A Belga Nagydíj második szabadedzésének végeredménye

Így áll fel a Hyundai Új-Zélandon 

0

A Hyundai Motorsport közölte ki vezetheti a harmadik Rally1-es autóit az Új-Zéland Rallyn Ott Tanak és Thierry Neuville mellett. 

10 év után tér vissza a világbajnokságra az Új-Zéland Rally szeptember és október fordulóján, ahol a Hyundai Motorsport Ott Tanak és Thierry Neuville mellett Oliver Solberget indítja a Rally1-es autókkal. 

A vb második helyén álló Ott Tanak 2012-ben még az M-Sport Ford csapatával indult a szigetország versenyén, azonban a huszadik szakaszon baleset miatt kiesett az ötödik helyen állva. 

A vb negyedik helyén álló Thierry Neuville 10 évvel ezelőtt a Citroen csapatával azonban az ötödik helyen ért célba. 

Oliver Solberg azonban először fog vezetni a murvás futamon. 

Büntetéscunami Spában, Leclerc és Verstappen is érintett

0

Mint ahogyan ahogyan arra már előzetesen számítani lehetett, több versenyző is hátrasorolásos büntetéssel néz szembe a vasárnapi Belga Nagydíjon. Többek között Charles Leclerc és Max Verstappen is csak a mezőny hátsó feléből rajtolhat.

Max Verstappen, Charles Leclerc, Lando Norris, Esteban Ocon, Valtteri Bottas és Mick Schumacher. Ez azon versenyzők névsora, akik hátrasorolásos büntetés kapnak a Belga Nagydíjra, mert egy vagy több erőforráselemből és/vagy váltó alkatrészből átlépik az egy szezonban beszerelhető maximális mennyiséget.

Ami a címvédő és vb-éllovas hollandot illeti, nála új belső égésű motort, turbófeltöltőt, MGU-H-t, MGU-K-t és váltót is bevet a Red Bull, amivel a rajtrács végére fog kerülni, míg Leclerc-nél egyelőre csak MGU-K-t, akkumulátort és váltót cserélnek, ami összesen 15 helyes hátrasorolást jelent, ám valószínűleg később újabb elemeket kap majd, amivel ő is további büntetésben részesül.

Norris, Ocon és Bottas egyaránt új V6-ost, turbót és MGU-H-t kap, míg az Alpine versenyzőjének MGU-K-ból, akkumulátorból és vezérlőelektronikából is újat szerelnek be. Utóbbit Schumacher autójában is kicserélik a váltó korlátozás eső alkatrészeivel egyetemben. Ugyanezt megteszik Bottasnál is, váltócsere miatti büntetésben tehát Leclerc, Verstappen, Bottas és Schumacher részesül.

Hogy a mezőny végére sorolt pilóták között mi lesz a rajtsorrend, az az időmérőn fog eldőlni: amelyikük előrébb végez a kvalifikáción, az indulhat majd jobb rajtpozícióból. A büntetettek névsora és a büntetések mértéke jó eséllyel még változni fog.

Kettős Ferrari-elsőséggel tért vissza a Forma-1 Spában

0

Carlos Sainz végzett az élen a Belga Nagydíj piros zászló és eső által is megbolondított első szabadedzésén. Mögötte csapattársa és Max Verstappen következett.

Spa Francorchamps-ban, a Forma-1 egyik legendás helyszínén tért vissza a mezőny az egyhónapos nyári szünet után, hogy nekivágjon az idei szezonból hátralevő kilenc versenyhétvégének. Az Ardennekben hűvös idő és 90%-os páratartalom fogadta az első szabadedzésen a pilótákat, akik közül a legtöbben – noha nem esett – intermediate abroncsokon vágtak neki a körözésnek.

Nincs valami jó idő Spában

Hamarosan azonban mindenki megkapta a slick abroncsokat, és kezdődhetett az alacsony leszorítóerős aerodinamikai csomagok kiértékelése, merthogy minden csapat hozott magával ilyet. A legtöbb helyen, szám szerint nyolc ponton a McLaren változtatott: az MCL36-oson többek között új hátsó szárny és diffúzor is helyet kapott.

Lando Norris nem is teketóriázott sokat, és az első tíz perc végén 1:49.712-es idővel az élre áll, jóllehet, ehhez a lágy gumikat használta, miközben a két Ferrari például a kemény abroncsokon kezdett. Norris mögé Daniel Ricciardo sorolt be a másik papayaszínű autóban a közepes keveréken.

A McLaren britje egészen addig vezetett, amíg meg nem érkezett Max Verstappen, aki szintén a lágy gumikon autózott, és 2,2 másodperccel döntötte meg Norris idejét, majd néhány perccel később további 7 tizeddel vitte lejjebb a lécet. Nem ment rosszul a másik Red Bull sem: Sergio Pérez ugyan 1,7 másodpercet kapott a csapattársától, de a kemény gumikon volt kint, amelyeken 5, illetve 6 tizeddel előzte meg az ugyanilyen keveréket használó, az első etap végén a 3. és a 4. helyre felkapaszkodó Ferrarikat.

Ami a két Mercedest illeti, az előzetesen beharangozottakkal ellentétben nem kaptak piros festést az AMG születésnapjának tiszteletére (csak néhány pluszmatricát), a tempójuk pedig nem volt rossz: a körözést kicsit később kezdő Lewis Hamilton a közepes keveréken féltáv előtt nem sokkal feljött a második helyre (1,6-re Verstappentől), miközben George Russell a két Ferrari mögé iratkozott fel.

Nem lett félig vörös a Mercedes

Féltáv után nem sokkal vélhetően egy kevesebb üzemanyaggal futott, már-már időmérő-szimulációs kört is láthattunk, Alex Albon ugyanis felugrott lágy gumikon a második helyre a Williamsszel, majd második nekifutásra tovább javult, és alig több mint egy másodperces távolságba került Verstappentől. Ám miután a csapatok nagy része elvégezte az első állításokat a garázsba, és egy újabb szett gumin ismét pályára küldte a pilótákat, jelentősen változott a sorrend.

Előbb Carlos Sainz repesztett egy 1:46.538-as kört lágy keveréken, amivel át is vette a vezetést a címvédőtől. A spanyol után Russell (1:47.396) és Stroll (1:47.437) is javított lágyon, amivel a harmadik, illetve a negyedik helyet foglalták el Albon és a szintén előrelépő Ricciardo előtt. Charles Leclerc még éppen be tudta fejezni a körét, és 63 ezreddel elmaradva csapattársától be tudott jönni a második helyre, amikor Kevin Magnussen alatt megállt a Haas a pálya közepén, és bő 22 perccel az edzés vége előtt piros zászlóval félbe kellett szakítani a körözést.

Magnussen itt állt meg

A dán pilótát elektronikai probléma késztette megállásra, ám nem ő volt az egyetlen, akivel kibabrált a technikai ördöge: Esteban Oconnak 5, Valtteri Bottasnak pedig 2 kör után ért véget az edzés, miután mindkettejük autójánál műszaki hiba lépett fel. A finn pilóta mért kört sem teljesített.

Magnussen autóján a megállása után a piros lámpa világított, azaz a kocsi feszültség alatt volt, így a beavatkozóknak meg kellett várniuk a Haast biztonságossá tevő szerelőket. Mindez nagyon hosszadalmassá tette a mentési procedúrát, ami miatt a pilótáknak több mint 13 percet kellett várakozniuk, és már csak 9 percre indították újra az edzést.

A végére leszakadt az ég

Az utolsó percekre a fentebb említett hármason kívül mindenki megjelent, javítani azonban már senkinek sem tudott, a mért körök kezdete után nem sokkal ugyanis elkezdett szakadni az eső. Ez bebiztosította a kettős Ferrari-elsőséget Sainz-Leclerc sorrendben. Mögöttük Verstappen, Russell, Stroll, Albon, Ricciardo, Cunoda, Hamilton és Pérez tette teljessé az első tízet, majd következett Latifi, Csou, Norris, Alonso, Vettel, Ocon, Magnussen, Schumacher és az Alpha Taurinál Pierre Gasly helyére beugró Liam Lawson. A sort a mért idő nélkül álló Bottas zárta.

A Belga Nagydíj első szabadedzésének végeredménye

 

 

Fourmaux sejtelmes sorai után az M-Sport is reagált 

0

Adrien Fourmaux kénytelen volt visszalépni a görög Acropolis Rallytól, miután autóját az M-Sport nem tudja megjavítani a görög verseny előtt. A helyzet azonban tovább bonyolódott. 

Korábban megírtuk, hogy az M-Sport kénytelen volt visszaléptetni a görög Acropolis Rallytól Adrien Fourmaux-t, mivel a Belgiumban összetört autóját nem sikerül időben megjavítani. 

A francia versenyző azonban a Facebookon sejtelmes posztot tett közzé. 

“Szeretném megköszönni Malcolm Wilsonnak és az M-Sport egész csapatának a bizalmat és türelmet – írta a fiatal francia versenyző. – Egyetlen célunk volt, szerettük volna bebizonyítani, hogy együtt nagy dolgokat érhetünk el.” 

A szinte már végleges elköszönésnek is beillő sorok után Richard Millener, az M-Sport csapatfőnöke is reagált. 

“A kételkedők tájékoztatása céljából szeretnénk közölni, hogy Adrien Fourmaux csupán autójának sérülése miatt nem tud indulni Görögországban – írta twitterén Millener. – Ennyire egyszerű a helyzet.” 

Adrien Fourmaux számára nagyon nehéz az idei szezon, hiszen kilenc versenyből csupán háromszor tudott pontot szerezni, azonban többször is alaposan összetörte a Ford Puma Rally1-et. 

Meglepő fordulat: az Alfa Romeo 2023 végén szakít a Sauberrel

0

Néhány órával azután, hogy az Audi bejelentette: 2026-tól motorgyártóként csatlakozik a Forma-1-hez, az Alfa Romeo közölte, hogy a 2023-as szezon végével befejezi együttműködését a Sauberrel. Noha az Audi arról semmit nem mondott, hogy mely csapattal fog együttműködni, vélhetően a jelenleg Alfa Romeo néven futó Sauberben fog többségi tulajdonrészt szerezni, ám mindenki azt gondolta, hogy az olaszok 2025 végéig maradnak.

Miután nemrég 2023 végéig meghosszabbította 2018 óta tartó főszponzori megállapodását a Sauberrel, az Alfa Romeo bejelentette, hogy a következő szezon vége után szakít a svájci istállóval. „Az Alfa Rome közli, hogy a Sauber Motorsporttal fennálló együttműködése 2023 végén véget ér. Az Alfa Romeo 2017-ben hosszú távú tervekkel jelentette be a visszatérését a Forma-1-be, 2022 júliusában pedig közölte, hogy az idei szezon mind a teljesítmény, a marketing és a pozitív együttműködés terén mutatott biztató eredmények után 2023-ra is folytatja az együttműködést a Sauberrel.”

„Miután a márka gazdasági és ipari fordulata 2022-ben végbemegy, Alfa Romeo most kiértékeli a számos lehetőségét, és eldönti, melyik lesz a legjobb a hosszú távú stratégia fenntartásához és a márka pozícionálásához.”

Jean-Philippe Imparato, az Alfa Romeo vezérigazgatója az Autosportnak korábban azt nyilatkozta, hogy a Sauberrel való együttműködés hatalmas siker a márkának, és bár tisztában van az Audi érdeklődésével, nem fog változtatni az eddig bevált recepten. „Ne fogjuk megváltoztatni az Alfa Romeo üzleti modelljét. Ha egy napon valaki tesz egy nagy lépést, bármi legyen is az, meg fogjuk hozni a döntést, amit meg kell hoznunk, de ennyi.”

Guanyu Zhou, Alfa Romeo, Brit Nagydíj
Már csak másfél évig lesz Alfa Romeo a Sauber Fotó: Xavi Bonilla / DPPI / Alfa Romeo F1 Team ORLEN

„Őszintén, ez nem stresszel. Olyan nagy a játékterem. Amikor egy olyan márka vagy, mint az Alfa Romeo, amely 112 éve létezik, a világ nyitva áll előtted. Üzleti szempontból pozitív történetet hagyunk hátra, 2021 tíz éve az első profitábilis év volt az Alfa Romeónak. Tehát tényleg nincs rajtunk stressz. Egyáltalán nem félek, vagy vagyok megijedve, vagy aggódom a paddockban zajló párbeszédek miatt. Elég nyugodt vagyok ahhoz, hogy minden nap az üzletre koncentráljak.”

Az Alfa Romeo kiválásával gyakorlatilag szinte biztosra vehető, hogy az Audi többségi tulajdont fog szerezni a Sauberben, és 2026-ban a svájciak oldalán fogja elindítani gyári csapatát a Forma-1-ben. Hogy mi lesz az olaszokkal, az jó kérdés. A Forma-1-ben maradásra is lehet adott esetben lehetőségük, ha a jelenlegi üzleti modellt egy másik csapattal együttműködve viszik tovább. Erre jó jelölt lehetne a Haas, amely ezer szállal kötődik a Ferrarihoz, az Alfa érkezése pedig nem kevés pénzt hozna a mezőny legkisebb költségvetésből gazdálkodó istállójának.

Juha Kankkunen és a hidrogén hajtású Yaris (videó)

0

A négyszeres világbajnok Juha Kankkunen az Ypres Rallyn mutatta meg a nyilvánosságnak a hidrogén hajtású Toyota Yarist.

 

Ocon Schumachert választaná csapattársának

0

Esteban Ocon tárt karokkal fogadná Mick Schumachert az Alpine-nál, barátja azonban egyelőre nem akart a 2023-as szezonról beszélni.

A Belga Nagydíj csütörtöki napján olasz sajtóhírek arról számoltak be, hogy amennyiben az Alpine nem tudja megtartani Oscar Piastrit és Fernando Alonso megüresedő helyére ültetni őt jövőre, Mick Schumacher lehet a francia istálló első számú jelöltje.

A Haas pilótája mellett szólhat, hogy a jelenlegi mezőnyből Sebastian Vettel mellett Esteban Oconnal ápol még baráti viszonyt. A francia versenyző nem is csinált titkot belőle, hogy szívesen versenyezne egy csapatban Schumacherrel, ugyanakkor leszögezte: semmilyen módon nem gyakorol nyomást az Alpine döntéshozóira.

„Nem igazán vitatom ezt meg a csapaton belül. Teljes mértékben megbízom  Laurent [Rossiban] és Otmar [Szafnauerben], a főnökökben, akik igencsak elfoglaltak lesznek – utalt az Alpine vezérigazgatójára és csapatfőnökére. – Biztos vagyok benne, hogy több száz hívást kaptak az üléssel kapcsolatban, de én egyáltalán nem foglalkozom ezzel.”

„Amit szeretnék, hogy Mick velem versenyezzen. Ez egyértelmű, mert jó barátom, de ez nem jut a főnökök fülébe. Hagyom, hogy ők döntsenek. Ez nem az én döntésem. Nagyon boldog lennék, ha Mick-kel, a barátommal dolgozhatnék. De a csapat fog dönteni, nem én. Ha végül így döntenek, az nagyszerű menet lesz.”

Esteban Ocon, Belga Nagydíj, Alpine
Fotó: Alpine

Ocon Spában elmondta, bárkit is ültessenek mellé, ő továbbra is csak magával szeretne foglalkozni, és reagált arra is, hogy akár az a Daniel Ricciardo is visszatérhet a csapathoz, akitől 2020-ban nagyon simán kikapott. „Nem számít, hogy ki van mellettem, továbbra is ugyanazt a munkát fogom végezni, amit most végzek a csapattal. Folytatom az autó megértését, mert az idei évben hatalmasat fejlődtünk. Nagyon más pilóta vagyok ahhoz képest, aki akkor voltam. Sokkal többet tudok már a csapatról és az autóról, illetve arról, hogy miként használjam azt. Elégedett vagyok azzal, amerre ez tart.”

„Bárki is lesz a csapattársam jövőre, továbbra is ezt fogom csinálni. Amíg elégedett vagyok a teljesítményemmel és azzal, ahogy a dolgok mennek, nincs okom változtatni, vagy a garázs másik oldala miatt aggódni.”

Schumacher egyelőre a Haasra koncentrál

Természetesen Mick Schumacher sem kerülhette el a jövőjével kapcsolatos kérdéseket a Belga Nagydíjon. A 23 esztendős pilóta azonban nem akart reagálni a pletykákra.

„Boldog vagyok ott, ahol jelenleg vagyok. Biztos vagyok benne, és azt is gondolom, hogy a célunk a következő versenyekre a pontszerzés. Ez a világos célunk, és remélhetőleg el is tudjuk érni. Hogy mit tartogat a jövő, azt pedig meg fogom osztani, amint tudom.”

„A csapattal közösen megmutattuk, hogy honnan jöttünk vissza a tavalyi év után. Szerintem jelenleg jó helyzetben vagyunk. Szeretünk egymással dolgozni, és képesek vagyunk a legtöbbet kihozni az autóból. Nyilván tisztában vagyok vele, hogy néhány másik autónak javult a kezdeti viselkedése, ezért meg kell próbálnunk többet tenni a felzárkózáshoz.”

Mick Schumacher, Haas, Belga Nagydíj
Nem akart a következő szezonról beszélni Fotó: Andy Hone / LAT Images

„Voltak hullámhegyeink és hullámvölgyeink, de magunkkal visszük a jó pillanatokat, és tanulunk a nem annyira jókból. Mindez összegyúrva pedig azt eredményezi, hogy versenyzőként is fejlődök.”

Miután ismét rákérdeztek nála, mit gondol arról, hogy annál a csapatnál versenyezhet, amelynél apja 1994-ben és 1995-ben világbajnok lett, azt felelte: „Csak ismételni tudom magamat, boldog vagyok ott, ahol vagyok, és várom az elkövetkező versenyeket.”

Kopecky behúzta a kvalifikációt, Herczig 10., László 13. 

0

Jan Kopecky volt a leggyorsabb a Barum Rally kvalifikációján az osztrák Simon Wagner és cseh Filip Mares előtt. Herczig 10., László Martin 13. idővel zárt. 

A 4.57 km-es szakaszon megrendezett kvalifikáció legjobb eredménye fél másodperccel rosszabb lett, mint a szabadedzésen, de Jan Kopecky 2:44.548 perces ideje lett végül a győztes eredmény, a cseh versenyzőt az osztrák Simon Wagner 122 ezred, az ugyancsak cseh Filip Mares pedig 309 ezredmásodperc hátránnyal követte. 

Erik Cais, aki a szabadedzésen még a leggyorsabb volt 857 ezreddel maradt el Kopecky idejétől és a negyedik helyen zárt. 

Herczig Norbert a szabadedzés után a kvalifikáción is a tizedik eredményt érte el 4.633 másodperc hátránnyal, míg László Martin további 1.3 másodperc hátránnyal a 13. helyen zárt.  

A kvalifikáció után a nem Rally2-es autóval induló, de az Eb értékelésbe beszámító versenyzők, valamint az Eb értékelésen kívül indulók számára következik a shakedown. 

Barum Rally, kvalifikációs eredmények 
1 #4 Jan Kopecky / Jan Hlousek (CZE) Skoda Fabia Rally2 evo 2:44.548
2 #11 Simon Wagner / Gerald Winter (AUT) Skoda Fabia Rally2 evo +0.122
3 #12 Filip Mares / Radovan Buche (CZE) Skoda Fabia Rally2 evo +0.309
4 #6 Erik Cais / Petr Tesinsky (CZE) Ford Fiesta Rally2 +0.857
5 #14 Adam Brezik / Ondrej Krajca (CZE) Skoda Fabia R5 +1.113
6 #8 Ken Torn / Kauri Panns (EST) Ford Fiesta Rally2 +1.493
7 #1 Efrén Llarena / Sara Fernández (ESP) Skoda Fabia Rally2 evo +1.514
8 #10 Tom Kristensson / Andreas Johansson (SWE) Hyundai i20 R5 +3.267
9 #5 Alberto Battistolli / Simone Scattolin (ITA) Skoda Fabia Rally2 evo +3.914
10 #9 Herczig Norbert / Ferencz Ramón Skoda Fabia Rally2 evo +4.633 
11 #3 Javier Pardo / Adrián Pérez (ESP) Skoda Fabia Rally2 evo +4.705
12 #7 Simone Campedelli / Tania Canton (ITA) Skoda Fabia Rally2 evo +5.226
13 #17 László Martin / Berendi Dávid Skoda Fabia Rally2 evo +5.953 
14 #15 Albert von Thurn und Taxis / Bernahrd Ettel (GER / AUT) Skoda Fabia Rally2 evo +6.355
15 #16 Martin Vlcek / Alexandra Skripová (CZE) Hyundai i20 R5 +7.933 

Eredmények

Hivatalos: az Audi 2026-tól beszáll a Forma-1-be!

0

A Belga Nagydíj pénteki napjának délelőttjén hosszas találgatások után végre pont került az Audi Forma-1-es érkezésére, a német gyártó ugyanis bejelentette, hogy 2026-ban motorgyártóként érkezik a királykategóriába.

Markus Duesmann, az Audi AG igazgatótanácsának elnöke a Belga Nagydíj helyszínén tartott sajtótájékoztató keretein belül bejelentette: az Audi 2026-ban motorgyártóként beszáll a Forma-1-be. A már jó ideje biztosra vehető lépéssel a gyártó azért várt egészen mostanáig, mert nem voltak véglegesítve a 2026-os motorszabályok, ám miután bő egy hete az F1 bejelentette azokat, az Audi is lépett.

Azt ugyanakkor nem erősítették meg, hogy melyik csapattal fognak együttműködni, csak azt, hogy 2026-ban motorgyártóként biztosan jelen lesznek Azonban ezzel együtt nagyon valószínű, hogy a Sauberben fognak többségi részesedést vásárolni.

„A motorsport az Audi DNS-ének szerves részét képezi. A Forma-1 globális színpad a márkánknak, és egy nagy kihívást jelentő fejlesztési laboratórium. A nagy teljesítmény és a versengés kombinációja mindig az innováció és a technológiaáramlás hajtóereje volt az iparágunkban. Az új szabályokkal most van itt az ideje annak, hogy ennek mi is részesei legyünk. Végtére is a Forma-1 és az Audi egyaránt világos fenntarthatósági célokat hajszol” – nyilatkozta Duesmann.

Oliver Hoffmann Audi műszaki fejlesztésért felelős igazgatótanácsi tagja hozzátette: „A sorozat által a fenntarthatóság érdekében végrehajtott jelentős technológiai ugrások miatt 2026-tól új Forma-1-ről beszélhetünk. A Forma-1 átformálódik, az Audi pedig szeretné aktívan támogatni ezt az utazást. A szoros kapcsolat a Forma-1-es projekt és az Audi AG technikai részlege között lehetővé teszi majd a szinergiákat.”

Az Audi vezetői elárulták azt is, hogy a Neuburgban található központjukban már közel hat hónapja megkezdték a fejlesztési munkát, és már vannak tesztpadjaik az F1-es belső égésű, illetve elektromos motorok, valamint akkumulátorok tesztelésére. Jelenleg 100 fős az F1-es stábjuk, az év végére pedig ez 300 főre bővülhet, miközben addig az épületek és a technikai infrastruktúra is elkészül. A részleget vezérigazgatóként a korábban a Cosworth-nál, a BMW-nél és az FIA-nál is megforduló Adam Baker irányítja vezérigazgatóként.

„Örömmel üdvözlöm az Audit, egy ikonikus autómárkát, úttörőt és technológiai innovátort a Forma-1-ben – nyilatkozta Stefano Domenicali, a Forma-1 elnök-vezérigazgatója, aki 2016 és 2020 között a szintén a Volkswagen-csoporthoz tartozó Lamborghini vezérigazgatója volt. – Ez egy jelentős pillanat a sportágunk számára, ami kiemeli, milyen hatalmas a folyamatosan novekvő erőnk globális platformként. Ez egyben hatalmas elismerés, hogy a 2026-ban érkező, fenntartható üzemanyaggal működő hibrid motorok jelentik a jövőbeli megoldást az autóiparnak. Mindannyian várjuk már, hogy láthassuk az Audi logót a rajtrácson. Hamarosan további részleteket is hallhatunk a jövőbeli terveikről.”

Az Audi egy showcart is elvitt Spába

A sajtótájékoztatón Duesmann és Hoffmann számos kérdést kapott azzal kapcsolatban, hogy melyik csapattal fognak együttműködni, vagy melyikben fognak többségi tulajdonrészt szerezni, ám csak annyit voltak hajlandóak elárulni, hogy nem indítanak 11. istállót, azaz valamelyik jelenlegi gárda lesz a partnerük.

Ami pedig a Porsche érkezését illeti, sajtóhírek szerint ők csak szeptemberben tesznek majd bejelentést. Duesmann ezzel kapcsolatban elmondta, hogy „amennyiben jönnek”, abban az esetben Angliában gyártják majd a motorjaikat. Ezzel mintegy megerősítette, hogy a Porsche a Red Bull partnereként fog beszállni, és az energiaitalosok motorrészlegén fogja építeni az erőforrásait.