Kezdőlap Blog Oldal 1341

Újabb horrorbukás Spában, ismét életet menthetett a glória (videó)

0

Óriási balesettel vette kezdetét a belgiumi Forma-1-es hétvége második napja, amelynek Forma-3-as sprintfutamán könnyedén tragédia történhetett volna, ha nincs a glória.

Száraz időjárás fogadta az ezen a hétvégén a Forma-1-es Belga Nagydíj betétfutamaként szereplő Forma-3-as mezőnyt, de nem kellett eső vagy csúszós pálya ahhoz, hogy ketten is rommá törjék az autójukat.

Alighogy a második körben pályára küldött biztonsági autó elengedte a pilótákat, Bernd Mayländer már jöhetett is vissza, mivel Zane Maloney és Oliver Goethe összeakadtak a szupergyors Blanchimont-kanyarban, és mindketten a falban végezték. A Trident versenyzője ráadásul frontálisan ütközött neki a védősávnak, amitől az autója az oldalára borult, Goethe pedig nekicsapódott.

Mivel a Campos pont ott találta el Maloney autóját, ahol a pilóta feje van, belegondolni is rossz, mi lett volna a bukás végkimenetele, ha nem védi glória a barbadosi pilóta fejét, miközben Goethe sem biztos, hogy nem kapott volna ütést a fejére a szerkezet nélkül. Így viszont mindketten sértetlenül szálltak ki a roncsból.

Spában az utóbbi években megszaporodtak a brutális bukások: tavaly a W Series rendezett roncsderbit az Eau Rouge-ban, 2019-ben pedig Anthoine Hubert vesztette életét a Forma-2-es főfutamon.

A baleset:

 

Legendás F1-es autócsodák is versenyeznek a hétvégén

0

A Forma-1-es Belga Nagydíjon kívül is pályára lépnek F1-es kocsik a hétvégén, méghozzá Silverstone-ban. Aki nem tud ott lenni a helyszínen, az sem marad le semmiről, miután a teljes hétvégét élőben közvetítik.

Többek között a Williams első világbajnok autóját is verseny közben csodálhatják meg azok, akik a hétvégén kilátogatnak a Silverstone Classic-ra. Akik viszont nem tehetik ezt meg, azoknak sem kell csüggedniük, hiszen a YouTube-on élőben követhetik az eseményeket, és nézhetik többek között az említett Williams FW07B-t, amellyel 1980-ban Alan Jones vb-t nyert.

Az F1-es autóknál maradva a legendás helyszínen versenyez még a Colin Chapman által tervezett Lotus 91, vagy az a McLaren, amellyel Niki Lauda 1982-ben visszatért a Forma-1-be. Emellett olyan, eredményeiket tekintve kevésbé sikeres, ám mégis az F1 történetének szerves részét képező autók is pályára gurulnak, mint a Shadow DN9, vagy a Tyrrell 011.

A versenyek mellett F1-es bemutató is színesíti a programot, amelyen a legendás Brabham-istálló történetének utolsó autója is tiszteletét teszi, de az 1998-as Minardival, Michael Schumacher egykori Benettonjával, sőt, Ayrton Senna 1991-es McLarenjével is találkozhatunk.

Az F1-es kocsik ugyanakkor a programnak csak egy szeletét teszik ki: 20. század eleji Grand Prix-versenyautók, sportautók, régi Forma-2-es és túraautók, GT-kocsik és a hosszú távú versenyzés krémjét jelentő prototípusok egyaránt feltűnnek.

A pénteki nap teljes egészében ITT nézhető vissza, a szombati közvetítés pedig EZEN A LINKEN érhető el.

 

Videón Filip Mares forgása

0

A cseh Filip Mares a Barum Rally első szombati szakaszán forgott meg, majd néhány fotósnak is futnia kellett.

Az Európa-bajnok Llarena esett, mentő ment hozzá

0

Efrén Llarena már Európa-bajnokként indulhatott a Barum Rallyn, azonban a verseny harmadik szakaszán elesett, csakúgy, mint Tom Kristensson. A spanyol versenyzőpároshoz mentő is ment, de a képek alapján jól vannak. 

Miután Simone Tempestini visszalépett a cseh Barum Rallytól, Efrén Llarena a pilóták, míg Sara Fernández a navigátorok között szerezte meg első Európa-bajnoki címét, így már tét nélkül indulhatott az Eb utolsó előtti futamán. 

A cseh verseny harmadik szakaszán azonban előbb Tom Kristensson esett el a vizes úton, majd Efrén Llarena is, akihez mentő is kellett, azonban a WRC+ képei alapján az Európa-bajnok páros mindkét tagja jól van. 

A két baleset után a szakaszt megállították, addig azonban hatan már célba értek. A leggyorsabb Jan Kopecky volt, akit 18.4 másodperc hátránnyal követett Filip Mares és 19.8 másodperccel lassabban Erik Cais. Az első szombati szakaszt megnyerő Adam Brezik 26.5 másodperccel volt lassabb Kopeckynél. 

Az etappá minősített szakasz miatt a mezőny többi tagja megállapított eredményt fog kapni. 

Élő közvetítés minden szakaszról 

Élő közvetítés néhány szakaszról 

A Ferrari ügyes trükkel érte el, hogy Leclerc Verstappen előtt maradjon

0

A maranellóiak ezúttal észnél voltak, és a szabályokban foglalt kiskaput kihasználva cseréltek több erőforrás-elemet Charles Leclerc autójában, aki gyakorlatilag nem tud olyat tenni, hogy ne előzze meg Max Verstappent és másik két versenyzőt a Belga Nagydíj időmérőjén.

A Belga Nagydíj rajtrácsát számos erőforráselem, illetve váltócsere miatti büntetés fogja átrajzolni, de hiába cseréltek eddig hat pilótánál is több elemet, nem mindegyikük lesz a mezőny végére száműzve. A szabályokban levő kiskaput kihasználva a Ferrari ugyanis elérte, hogy történjék bármi, Charles Leclerc Max Verstappen elől fog rajtolni.

Hogy megértsük, ez miként történhetett, ahhoz először vegyük át a büntetési tételeket. Az összes erőforráselemből meghatározott számút lehet elhasználni egy idényben, és amint bármelyikből először szerel be valaki extra darabot, tíz helyes rajtbüntetést kap, majd ezt követően minden további cseréért már csak öt helyest. Tehát egy negyedik belső égésű motor tíz helyes hátrasorolással jár, de egy ötödik már csak öttel.

Charles Leclerc, Ferrari, Belga Nagydíj
A Ferrari ezúttal okos volt Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Amikor pedig egy pilóta 15 helynél többet kap, automatikusan a rajtrács végére kerül. Azaz, ha valaki az adott hétvégén megkapja a negyedik motorját és negyedik turbófeltöltőjét a szezonban, és elemenként 10-10 hellyel büntetik, akkor a mezőny végéről kell rajtolnia. Max Verstappen, Lando Norris és Esteban Ocon is így kerül majd a mezőny hátuljára vasárnapra – a holland négy, a brit kettő, a francia pedig hat elemből kapta meg az első limiten felüli darabját –, közöttük pedig az időmérőn elért idejük fogja eldönteni a sorrendet.

Na de hol van Charles Leclerc? Elméletileg neki is ebbe a csoportba kellene tartoznia, lévén a Ferrari új akkumulátort, vezérlőelektronikát és MGU-H-t is beszerelt az F1-75-ösbe. Előbbi kettőből ez volt az első extra elem, így azokért 10-10 hely jár, míg MGU-H-ból már az ötödiket fogyasztja a monacói, így azért 5 helyet kap. Igen ám, de a maranellóiak ügyesen kihasználtak egy kiskaput, amire persze részben azért volt lehetőségük, mert már korábban is kénytelenek voltak büntetést érő új elemeket bevetni.

Az első szabadedzésre ugyanis csak az akkumulátort és az MGU-H-t szerelték be, amivel még csak 15 helyes büntetést kaptak, a vezérlőelektronika pedig csak a második tréningre került az autóba. És mivel a büntetések nem adódnak össze, hanem edzésenként külön-külön számítják őket, Leclerc-t csak 15 hellyel fogják hátrébb sorolni. Minderre pedig rátesz egy lapáttal, hogy a Ferrari szombaton további erőforrás-elemeket szerelhet be Leclerc-nek anélkül, hogy a fentebb említett hármas mögé kerülne a rajtrácson. A harmadik szabadedzésre például kaphat egy ötödiket belső égésű motorból, turbóból és MGU-H-ból is (egyenként 5-5 rajthelyes büntetésért cserébe), amelyek a szezon későbbi részében büntetlenül használhatók lesznek.

A monacói pilóta rajthelyét így az fogja eldönteni, hogy az egyelőre szintén nem a rajtrács végére sorolt Mick Schumacher és Valtteri Bottas kap-e további büntetéseket. Amennyiben nem, Leclerc-nek csak náluk kell majd gyorsabbnak lennie az időmérőn, hogy az elérhető legjobb rajthelyet megszerezze. Ha pedig igen, tulajdonképpen ki sem kell hajtania a pályára ahhoz, hogy automatikusan a 15. rajtkocka legyen az övé.

FRISSÍTÉS

Szombat délelőtt kiderült, hogy Csou Kuan-jü is büntetést kap, és csatlakozik az automatikusan a rajtrács végére sorolt versenyzőkhöz.

Carlos Sainz, Ferrari, Belga Nagydíj
A Ferrari Sainz révén azért küzdhet a pole-ért Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Nem aggódnak a tempóhiány miatt

Ami a Ferrari pénteki teljesítményét illeti, az első szabadedzést ugyan az első és második helyen zárták, de velük ellentétben akkor Max Verstappen már nem tudott lágy gumis gyorskört menni a hajrában. A második tréningen viszont igen, ezzel pedig Leclerc-nek 8 tizedet, Sainznak pedig 1,1 másodpercet adott. A tetemes lemaradás ellenére a Ferrari pilótái nem estek kétségbe.

„Nem volt túl rossz napunk. Sok mindent teszteltünk, mindenki nagyon más programot teljesített, ezért nagyon nehéz az összehasonlítás. Mindenesetre az érzet az autóban rendben volt. Az időmérős tempónk elég gyengének tűnik, megtankolt autóval viszont látszólag rendben vagyunk, úgyhogy várjuk ki a végét. Megpróbálunk majd előrelépni szombatra – nyilatkozta Leclerc az F1TV riporterének, majd elárulta, hogy az egykörös tempóval nem is foglalkoztak különösebben. – Nem helyeztünk akkor hangsúlyt az időmérős tempóra, mint normál esetben szoktunk, mert kissé haszontalan lesz. Inkább a versenytempóra koncentráltunk, hogy a lehető leggyorsabban fel tudjunk majd zárkózni.”

Sainz csak az ötödik lett a második szabadedzésen, de mint elmondta, ebben a rossz beállítások is szerepet játszottak. „Tudom, hogy a végeredmény nem néz ki túl versenyképesnek, de kényelmesen és jól éreztem magam az autóban. Az első edzésen boldog voltam a kocsi viselkedésével, majd a második tréningre változtattunk néhány dolgon, amelyek talán nem sültek el jól, de ha visszakapom az első szabadedzésen használt beállításokat, biztos vagyok benne, hogy jó lesz a tempóm. Igaz, hogy Verstappen nagyon gyorsnak tűnt ma, különösen új lágy gumin. A hosszú etapok során közelebb voltunk, de úgy néz ki, hogy nagyon ott van a szeren ezen a hétvégén, nekünk pedig ki kell hozni a maximumot az autóból.”

Carlos Sainz, Ferrari, Belga Nagydíj
Sainz csak ötödik lett a második szabadedzésen Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

A spanyol pilóta némileg az első edzésen mutatott tempójába kapaszkodhat, na meg abba, hogy Leclerc és Sainz is büntetést kap. Arra a felvetésre viszont elutasítóan reagált, hogy így egyedül maradhat az élen. „Az F1-ben soha nem vagy egyedül. Ha Max és Charles nincs ott, ott lesz Checo, Lewis és George, akivel csatázhatok. Soha nem vagy egyedül és soha nem könnyű, úgyhogy le kell szegnem a fejem, és meg kell próbálnom összehozni egy tiszta hétvégét. Aztán pedig meglátjuk, hogy ez mire lesz elég.”

Hogy a Ferrari valóban inkább a futamra készülhetett, a ProjectF1 által a Twitteren megosztott szektoradatok is alátámasztják. Ezek alapján Leclerc és Sainz is veszít az utolsó sikánban, viszont az egyenesekben gyorsak, ami alacsonyabb leszorítóerős beállításra utal. Leclerc-nek erre mindenképpen szüksége lesz, hogy tudjon előzni a versenyen.

Breziknek az édesapja adott vizes gumit – vezeti a Barum Rallyt 

0

Adam Brezik nyerte a Barum Rally első szombati szakaszát, melyre a rajt előtt zápor érkezett, ami a mezőny nagy részét becsapta. 

A Barum Rally első szombati szakaszára a rajt előtt érkezett hatalmas zápor, és a fél mezőny már nem tudott vizes gumit tenni autójára, nem úgy Adam Brezik, akinek az édesapja tett fel három vizes abroncsot a Skodájára, így a cseh versenyző nyerte az első szakaszt és a verseny élére állt 4 tizeddel megelőzve Simon Wagnert. 

Jan Kopecky azonban száraz gumikkal teljesítette a 12.73 km-es szakaszt, ami miatt a harmadik helyre csúszott. 

Filip Mares (képen) megforgott a reggeli szakaszon, így az ötödik helyen áll. 

Herczig Norbert keresztben tett fel autójára száraz és vizes gumikat, azonban vélhetően László Martin még jobban tudott gumit választani, mert a szombati első szakaszon 4.6 másodperccel gyorsabb volt Herczignél. 

Szombaton és vasárnap is hat szakasz vár a mezőnyre. 

Barum Rally, állás 2 szakasz után 
1 #14 Adam Brezik / Ondrej Krajca (CZE) Skoda Fabia R5 (ERC) 15:34.8
2 #11 Simon Wagner / Gerald Winter (AUT) Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +0.4
3 #4 Jan Kopecky / Jan Hlousek (CZE) Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +3.6
4 #1 Efrén Llarena / Sara Fernández (ESP) Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +3.9
5 #12 Filip Mares / Radovan Buche (CZE) Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +8.5
6 #6 Erik Cais / Petr Tesinsky (CZE) Ford Fiesta Rally2 (ERC) +9.9
7 #10 Tom Kristensson / Andreas Johansson (SWE) Hyundai i20 R5 (ERC) +17.1
8 #3 Javier Pardo / Adrián Pérez (ESP) Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +20.4
9 #7 Simone Campedelli / Tania Canton (ITA) Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +22.4
10 #5 Alberto Battistolli / Simone Scattolin (ITA) Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +24.7
11 #19 Emmanuel Guigou / Kévin Bronner (FRA) Alpine A110 RGT +28.9
12 #9 Herczig Norbert / Ferencz Ramón Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +29.9
13 #15 Albert von Thurn und Taxis / Bernahrd Ettel (GER / AUT) Skoda Fabia Rally2 evo +30.6
14 #17 László Martin / Berendi Dávid Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +32.6
15 #16 Martin Vlcek / Alexandra Skripová (CZE) Hyundai i20 R5 +35.6
16 #8 Ken Torn / Kauri Panns (EST) Ford Fiesta Rally2 (ERC) +35.8 

 

IDŐTERV
08. 26. péntek:
SS1 Zlín 9.57 km Leggyorsabb: Kopecky 7:07.1 / Élen: KOPECKY

08. 27. szombat:
09:31 SS2 Brezova 12.73 km Brezik 8:21.6 / BREZIK
10:39 SS3 Drzkova 24.32 km
11:32 SS4 Semetin 11.51 km
15:05 SS5 Brezova 12.73 km
16:13 SS6 Drzkova 24.32 km
17:06 SS7 Semetin 11.51 km

08. 28. vasárnap:
09:07 SS8 Bunc 15.20 km
10:05 SS9 Maják 13.20 km
11:08 S10 Pindula 19.54 km
13:47 SS11 Bunc 15.20 km
14:45 SS12 Maják 13.20 km
16:08 SS13 Pindula (Power Stage) 19.54 km

 

Élő közvetítés minden szakaszról 

Élő közvetítés néhány szakaszról 

Az Audi és a Mercedes máris egymásnak esett

0

Nem kellett sok az Audi és a Mercedes első kisebb csörtéjéhez az után, hogy előbbi bejelentette: 2026-tól csatlakozik a Forma-1-hez. A két gyártó közös múltját tekintve mondjuk mindez aligha lehet meglepő.

Az Audi és várhatóan majd a Porsche beszállásával nem csak ötre bővül a Forma-1 motorgyártóinak száma, hanem a királykategóriában is kialakulhat egy kis német háziverseny. Ami valószínűleg nem lesz feszültségektől és szurkálódástól mentes. Hogy mennyire nem, azt már most láthatjuk.

Mielőtt a Belga Nagydíj pénteki napjának délelőttjén hivatalosan bejelentette a 2026-os érkezését, az Audi a közösségi médiában az a „Gyűrűk az új csillagok” szlogennel fokozta a várakozást, utalva a Mercedes emblémájára. Majd a bejelentés közleményében nem mulasztotta el kiemelni, hogy az érkezésükkel több mint tíz év után ők lesznek az első olyan gyártó, amely Németországban építi a motorjait – legutóbb az F1-ből 2009-ben kiszálló BMW mondhatta ezt el magáról –, hiszen a Mercedes F1-es erőforrásai az angliai Brixworth-ben készülnek.

Audi
Az Audi sem lesz ízig-vérig német, de az erőforrásait neuburgi központjában gyártja majd Fotó: Audi Sport

Ez azonban csak a jéghegy csúcsa, az Audi és a Mercedes csörtéje már jóval ezelőtt elkezdődött. Tavaly decemberben ugyanis, amikor az ingolstadtiak írtak az FIA-nak a beszállással kapcsolatos szándékaikról, nem mulasztottak el gratulálni a szövetségnek a botrányos véget ért 2021-es szezon igazságos lezárásához. Mindezt úgy, hogy a Mercedes ekkor még fontolgatta, hogy fellebbez a szerintük szabálytalan finálé miatt, amely megfosztotta Lewis Hamiltont a nyolcadik vb-címétől.

Persze a két márka rivalizálása ennél jóval mélyebb és régebbre nyúlik vissza, és olyan csúfos epizódok jellemzik, mint a német túraautó-bajnokságban 15 évvel ezelőtti barcelonai futamán történt eset, amely során Wolfgang Ullrich, az Audi csapatfőnöke a hét versenyben maradt autóját a futam feladására utasította, amiért a Mercedes pilótái szerinte minden lehetőséget megragadtak, hogy kilökjék az Audikat.

Nyolc évvel azután pedig fordult a kocka, és Ullrich a Red Bull Ringen arra utasította Timo Scheidert, hogy lökjön ki két Mercedest. Az eset után Ullrichot a 2015-ös szezon hátralevő részére kitiltották a bokszutcából, az Audit pedig 200 ezer euróra büntették, és elvették az azon a versenyen szerzett összes pontját.

Remélhetőleg hasonló botrányokra nem kerül majd sor közöttük az F1-ben, de azért nem kell félteni egyik felet sem. Miután az Audi a bejelentés apropóján Spában kiállított egy demóautót, a hivatalos Twitter-fiókjuk igyekezett leszögezni, hogy „a jármű koncepció autó, amely sorozatgyártásban nem kapható.”

Miután véget ért az első szabadedzés, a Mercedes pedig már posztolt is egy képet a spái pályán száguldó George Russellről, szóról szóra ugyanezzel a felirattal…

Csomós nyolcadik, Herczig Eb 11., Kopecky vezet 

0

A Barum Rally hagyományos esti nyitó szakaszán Jan Kopecky volt a leggyorsabb, míg a magyar versenyzők közül Csomós Miklós kezdett legjobban. 

A Barum Rally hagyományosan a zlíni szuperspeciál szakasszal kezdődik, melyet este rendeznek. Idén a 9.57 km-es szakaszon Jan Kopecky volt a leggyorsabb, mögötte azonban Simon Wagner csak 1.4, Filip Mares pedig 5.6 másodperccel maradt el. 

Az Eb értékelés ötödik idejét autózta a már Európa-bajnokként induló Efrén Llarena, aki 9.9 másodperccel maradt el a legjobb eredménytől. 

A magyar versenyzők közül Herczig Norbert az Eb 11. idejét futotta meg, míg László Martin a 15. lett. 

Az ERC4-ben érdekelt Herczig Patrik a 18., míg a Clio Kupában a hatodik idővel kezdett. 

Csomós Miklós eredménye továbbra sem számít az Eb értékelésbe, azonban már a sötétben rendezett nyitószakaszon oda tette magát, ugyanis a nyolcadik időt futotta és ha nem számítjuk a 2006-os Focus WRC-vel induló Václav Pech-t, akkor Mixiék eredménye a hetedik. 

Ugyancsak nem számít az Eb értékelésbe ezúttal Vogel Adrien, László Zoltán és Bartha Nándor eredménye sem. Vogel az RC4 kategória 21., László Zoltán az RC3 kategória harmadik, míg Bartha Nándor az abszolút 97. idővel kezdett péntek este, a Peugeot 206-ossal induló versenyzőt kategória besorolást nem kapott. 

Szombaton és vasárnap is hat szakasz vár a mezőnyre. 

Barum Rally, állás az 1. szakasz után 
1 #4 Jan Kopecky / Jan Hlousek (CZE) Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) 7:07.1
2 #11 Simon Wagner / Gerald Winter (AUT) Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +1.4
3 #76 Václav Pech / Petr Uhel (CZE) Ford Focus WRC 06 +3.5
4 #12 Filip Mares / Radovan Buche (CZE) Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +5.6
5 #14 Adam Brezik / Ondrej Krajca (CZE) Skoda Fabia R5 (ERC) +6.1
6 #46 Dominik Stritesky / Jiri Hovorka (CZE) Skoda Fabia R5 +7.8
7 #1 Efrén Llarena / Sara Fernández (ESP) Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +9.9
8 #47 Csomós Miklós / Nagy Attila Skoda Fabia R5 +10.4 
9 #6 Erik Cais / Petr Tesinsky (CZE) Ford Fiesta Rally2 (ERC) +11.9
10 #5 Alberto Battistolli / Simone Scattolin (ITA) Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +12.0
11 #8 Ken Torn / Kauri Panns (EST) Ford Fiesta Rally2 (ERC) +12.1
12 #7 Simone Campedelli / Tania Canton (ITA) Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +12.6
13 #3 Javier Pardo / Adrián Pérez (ESP) Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +13.0
14 #9 Herczig Norbert / Ferencz Ramón Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +13.9 
15 #10 Tom Kristensson / Andreas Johansson (SWE) Hyundai i20 R5 (ERC) +14.5
#17 László Martin / Berendi Dávid Skoda Fabia Rally2 evo (ERC) +21.2 

További eredmények

IDŐTERV
08. 26. péntek:
SS1 Zlín 9.57 km Leggyorsabb: Kopecky 7:07.1 / Élen: KOPECKY

08. 27. szombat:
09:31 SS2 Brezova 12.73 km
10:39 SS3 Drzkova 24.32 km
11:32 SS4 Semetin 11.51 km
15:05 SS5 Brezova 12.73 km
16:13 SS6 Drzkova 24.32 km
17:06 SS7 Semetin 11.51 km

08. 28. vasárnap:
09:07 SS8 Bunc 15.20 km
10:05 SS9 Maják 13.20 km
11:08 S10 Pindula 19.54 km
13:47 SS11 Bunc 15.20 km
14:45 SS12 Maják 13.20 km
16:08 SS13 Pindula (Power Stage) 19.54 km

Élő közvetítés minden szakaszról

Élő közvetítés néhány szakaszról

Hamilton lassú volt, de így is majdnem hatalmasat bukott (videó)

0

Nem mentek jól a Mercedesek a Belga Nagydíj pénteki napján, de sokkal nagyobb gondba is kerülhettek volna ennél, ha Lewis Hamiltonnak nem ilyen jók a reflexei.

Noha az idei évre mindkét oldalon távolabb helyezték a védőfalat a híres Eau Rouge-ban, ettől még könnyen rommá törheti az autóját az, aki 300 km/h-s sebességnél elveszíti felette az uralmat. Ez kis híján megtörtént Lewis Hamiltonnal a pénteki második szabadedzésen, amikor a hétszeres világbajnok az esővel mit sem törődve, száraz pályára alkalmas gumikon, padlógázzal száguldott bele a kanyarba.

Amint a W13-as az Eau Rouge aljáról elindult felfelé az emelkedőn, egy pillanat alatt kitört a hátulja, Hamiltonnak pedig hatalmas szüksége volt a reflexeire ahhoz, hogy megfogja a kocsit. Szerencséjére ez sikerült neki, és a bukótéren átvágva megmentette a helyzetet, de hogy mennyire közel volt egy óriási csattanáshoz, azt ő is érezte. Amikor versenymérnöke, Peter Bonnington elkezdte a fülére mondani a motorbeállítással kapcsolatos instrukciókat, a 37 esztendős pilóta zihálva közbeszólt, hogy „majdnem nagyon összetörtem magam.”

Nem volt meg a tempó

Mivel Max Verstappenre és Charles Leclerc-re is mezőny végi rajt vár az erőforrás-elemek cseréje miatti büntetések következtében, a Mercedesnek itt lenne a lehetőség szezonbeli első győzelme megszerzésére. Ám Hamilton második edzésen elért hatodik, illetve George Russell nyolcadik helye egyelőre nem sok jóval kecsegtet.

„Egyszerűen csak nem voltunk valami gyorsak. Hogy miért, azt nem tudom. Ki fogunk menni a pályára, és mindent bele fogunk adni. Lehet, hogy a gumik az oka, vagy a hőmérsékletük, de lehet a szárnyak dőlésszöge, vagy egyéb dolgok. Nem érződik katasztrofálisnak a helyzet, egyszerűen csak nagyon messze vagyunk. Ugyanakkor pénteken gyakran találjuk magunkat ilyen helyzetben, aztán a dolgok kissé megváltoznak szombatra. Remélem, hogy most is ez lesz a helyzet” – értékelt Hamilton a csapat által közzétett interjúban.

„Keményen kell dolgoznunk az adatok elemzésével, és meg kell próbálnunk rájönni, hogy mihez kezdhetünk az autóval. Nem ugyanolyan érzés vezetni, mint a legutóbbi futamon az időmérőn, de az akkori péntekkel és szombati szabadedzéssel megegyezik. Ez reményt ad arra, hogy megfordíthatjuk a helyzetet” – bizakodott a hétszeres világbajnok.

A Mercedesek már száraz pályán is nagyon sokat csúszkáltak a második szabadedzésen, ami egyértelműen a gumikra vezethető vissza. George Russell elmondta, hogy a csapat „eléggé hozzá van szokva a gyenge péntekekhez”, majd kifejtette, hogy szerinte az alacsony pályahőmérséklet miatt küszködtek.

George Russell, Mercedes, Belga Nagydíj
Russell is lassú volt Fotó: LAT Images

„Elég sokat szenvedtünk ebben a szezonban azzal, hogy felmelegítsük a gumikat. Ma én is elég sokat küszködtem vele, legyen szó bármilyen keverékről. Egyértelműen dolgoznunk kell ezen ilyen körülmények között. Viszont, amint a megfelelő tartományba kerülünk, hatalmas teljesítményugrást érhetünk el, így van bennünk egy kis optimizmus. A különbség Maxhez és a Ferrarikhoz képest ugyanakkor igen extrém.”

„Nincs garancia arra, hogy ugyanannyi teljesítményt találhatunk, mint a legutóbbi versenyen, de teljes gőzzel fogunk dolgozni azon, hogy megoldjuk a problémát. Szombaton teljesen más nap lesz, a körülmények is teljesen másak lesznek, úgyhogy várjuk ki, mit hoznak” – tekintett előre a legutóbbi versenyen élete első F1-es pole pozícióját szerző brit.

 

Csehországban is lehet WRC futam? 

0

Sajtóértesülések szerint jövőre hat helyett öt Európán kívüli verseny várható, ami Európában eggyel több versenyt jelenten a tervezettel ellentétben. A vb futam rendezés iránt pedig már Csehország is érdeklődik. 

A Brittilehti Motorsport News információi szerint is 14 futamot rendeznének 2023-ban a WRC-ben, azonban a hat Európán kívüli versenyből csupán öt valósulhat meg, a lap információja szerint Chile nem tér vissza 2019 után a vb naptárba. 

Ez pedig azt jelentené, hogy Mexikóban, Kenyában, Új-Zélandon, Japánban és Szaúd-Arábiában rendeznének versenyt Európán kívül. 

A legöregebb kontinensen pedig Monte-Carloban, Svédországban, Horvátországban, Portugáliában, Szardínián, Észtországban, Finnországban, Görögországban, valamint Spanyolországban rendeznének vb futamokat. 

Ugyanakkor érdeklődés tapasztalható a WRC iránt Csehországból, Lettországból, Korzikáról, Ciprusról is. 

A lap szerint a jövő évi naptárat októberben a Motorsport Világtanács ülésén hozzák nyilvánosságra.