Kezdőlap Blog Oldal 1285

Verstappen nyerte a botrányos, csak féltávig jutó Japán Nagydíjat, de így is világbajnok lett

0

Max Verstappen elsőségével ért véget az eső által hátráltatott, de nemcsak emiatt emlékezetes Japán Nagydíj. A holland pilóta pedig nemcsak a győzelmet, hanem a világbajnoki címet is bezsebelte, noha a leintés után egy ideig erről mit sem sejthetett.

Miként arra előzetesen is jó esély mutatkozott, vasárnapra visszatért az eső Szuzukába, így teljesen vizes pályán, viszont állórajttal kezdődött az idei szezon 18. futama. Mind a 20 pilóta intermediate gumikat kapott, de csak 19-en álltak fel a rajtrácsra, Pierre Gasly ugyanis a bokszutcából indult, mert új hátsó szárnyat kapott.

Az élről Max Verstappen vághatott neki az 53 körnek, mellőle Charles Leclerc, mögüle pedig Carlos Sainz és Sergio Perez rajtolt. Az már a felvezető körben is nyilvánvalóvá vált, hogy nagyon rosszak a látási viszonyok egy másik autó mögött haladva, és benne volt a levegőben, hogy nem lesz sima a rajt. Teljesen nem is lett az, ugyanakkor nagyon vigyáztak egymásra a versenyzők, így csak egy kicsúszás történt az első kanyarban: Sebastian Vettel ért össze Fernando Alonsóval, és forgott ki a bukótérbe, de folytatni tudta.

Az élen eközben Leclerc lerajtolta Verstappent, de a holland egyből visszavette az első helyet. Hátrébb Lance Stroll rajtolt nagyot, és hat helyet sikerült előrejönnie, majd egy hetediket is, amikor Carlos Sainz a hajtűkanyar után a falhoz csapta a Ferrariját. Eközben Csou is megforgott, Magnussen pedig nekiment Albonnak, ami miatt a Williams versenyzője is kénytelen volt feladni a futamot.

Sainz összetört Ferrarija miatt beküldték a biztonsági autót, majd a 2. körben a törmelékek és a romló időjárási körülmények okán piros zászlóval félbeszakították a versenyt, így mindenki jöhetett vissza a bokszba. Pierre Gasly viszont csak késve csatlakozott, Sainz balesete után ugyanis eltalált egy pályára repülő reklámtáblát, ami miatt még az első kör végén kiállt a bokszba szárnycserére.

Így aztán fel kellett zárkóznia a biztonsági autó mögött összegyűlt mezőnyhöz, és miközben ezt tette, a 12-es kanyar után elhaladt Sainz balesetének helyszíne mellett, ahol addigra már egy, a pálya szélén álló traktor segített a mentésben. Gasly-ban – teljes joggal – azonnal Jules Bianchi 2014-es tragikus balesetének képei sejlettek fel, és dühösen kérdőre vonta a versenyigazgatót, hogy mikét fordulhatott elő ilyen helyzet.

A botrány a piros zászlós megszakítás alatt is folytatódott, Gasly Eduardo Freitas versenyigazgatót is felkereste, az FIA azonban közleményben közölte, hogy mivel már piros zászló volt érvényben, joggal tartózkodott a traktor a pályán. Ez a magyarázat viszont nem állja meg a helyét, lévén a traktor már a biztonsági autós fázis alatt bement. Az egész szituációt tetézte, hogy később vizsgálat alá vonták Gasly-t, amiért túl gyorsan hajtott a piros zászló érvénybe lépése után.

Döbbenetes képsorok, megismétlődhetett volna Bianchi tragédiája Szuzukában (videó)

A történteket volt idő sokszor átrágni a megszakítás során, az eső ugyanis nem nagyon akart alábbhagyni (egyszer úgy tűnt, hogy alább fog, és el is indították a rajtprocedúrát, de hamarosan félbeszakították azt), és félő volt, hogy a pálya szélén ázó fanatikus japán drukkerek egyáltalán nem fognak majd versenyzést látni.

Végül azonban láttak, az időjárás ugyanis megkegyelmezett, így 40 perccel a három órás időlimit lejárta előtt ennyi időre még el tudták indítani a versenyt, amely így értelemszerűen nem mehetett 53 körig.

A mezőnyt a Verstappen, Leclerc, Pérez, Ocon, Hamilton, Alonso, Russell, Ricciardo, Cunoda, Schumacher, Stroll, Magnussen, Norris, Bottas, Latifi, Vettel, Csou, Gasly sorrendben, repülőrajttal engedték el, Latifi és Vettel pedig azonnal kijött intermediate gumikért, a következő kör végén pedig Norris és Bottas is megtette ugyanezt, miközben az ötödik helyen haladó Hamilton azt jelentette, hogy egyelőre a teljes esőgumi a jó választás.

Az időmérő monitorok azonban mást mutattak, így a következő körben szinte a teljes mezőny a bokszba hajtott. Alonso, Ricciardo, Schumacher és Csou azonban kint maradt, előbbi hármas átvette az első három helyet, míg a kínai már nem tudott bejönni a bokszból előtte kijövő Verstappen elé.

Alonso és Ricciardo végül nem várt, és ők is a boksz felé vették az irányt, Schumacher viszont nem, így életében először vezetett egy versenyt, de csak néhány méterig, Verstappen ugyanis rövidesen elviharzott mellette. Mérnöke közölte a némettel, hogy a biztonsági autó megjelenésére apellálnak, Schumachert viszont játszi könnyedséggel kezdték el körbeautózni a többiek.

A 8. kör végén a szintén egyre hátrébb eső Csou is kiállt interekért, így Schumacher maradt az egyedüli, akin még mindig az esőgumik voltak fent. A német a 11. kör végére már a 10. pozícióba esett vissza, így már nem volt értelme tovább kint tartani, úgyhogy ő is megkapta az intermediate abroncsokat, amelyeken tökutolsónak jött vissza…

Az első tízben ekkor Verstappen, Leclerc, Pérez, Ocon, Hamilton, Vettel, Alonso, Latifi, Norris és Cunoda volt a sorrend. A holland pilóta kényelmes, közel 6 másodperces előnyben vezetett.

A győzelem sorsa ezzel el is dőlt, a címvédő ugyanis folyamatosan szakadt el Leclerc-től, akit viszont lőtávolban tartott Sergio Pérez. A nagy csaták azonban hátrébb zajlottak: Hamilton folyamatosan gyepálta Ocont, de nem tudott elmenni a jobbik Alpine mellett, míg eggyel hátrébb Alonso szorongatta a 6. helyen autózó Vettelt.

Az intermediate gumik eközben egyre jobban koptak, így a mezőny hátsó feléből többen elkezdtek kiállni új abroncsokért, 8 perccel a leintés előtt pedig Alonso is megtette ugyanezt. Az érv az lehetett az első ránézésre értelmetlen kockáztatás mögött, hogy nagyon úgy tűnt, nem fognak féltávig sem eljutni a pilóták, ebben az esetben pedig csak az első öt helyezettnek jár pont, a hetedik helyet feladó, a kerékcserével a 9. helyre visszaeső Alonso pedig amúgy is két pozícióra volt a pontszerzéstől. Végül viszont eljutottak, Alonso pedig visszakapaszkodott a 7. helyre, és még volt esélye támadni Vettelt.

Hat perccel a vége előtt a harmadik helyért zajló csatára terelődött a figyelem, Pérez ugyanis elkezdte nagy erőkkel támadni a gumikkal küzdő Leclerc-t, a monacói azonban hősiesen tartotta magát. Az utolsó kör végén végül úgy sikerült megtartania a második helyet, hogy átvágta az utolsó sikánt, majd kissé leterelte Pérezt.

Verstappen eközben több mint 26 másodperces előnnyel nyert, de mivel nem jutottak el a futam 75%-áig, csak 19 pontot szerzett.

Viszont mivel az 50%-ot teljesítették, az első tíz pilóta gazdagodott ponttal a következő elosztásban: 19, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 3, 2, 1.

Verstappen, Leclerc és Pérez mögött Ocon megtartotta a negyedik helyet az őt végig támadó Hamiltonnal szemben, mint ahogy Vettel is a tőle mindössze 11 ezredre végző, a célvonalat vele fej-fej mellett átszelő Alonso előtt. Az utolsó néhány pontszerző helyet Russell, Latifi és Norris kaparintotta meg, a Williams pilótája tehát megszerezte idei első pontjait.

A legnagyobb csattanó viszont csak jóval a leintés után érkezett, Verstappen ugyanis már nyilatkozott, amikor a felügyelők úgy döntöttek, hogy 5 másodperces büntetést adnak Leclerc-nek a sikánlevágásért, aki így visszacsúszott a harmadik helyre. Noha Verstappen ezzel még egy pont híján nem lett volna világbajnok, kiderült, hogy a szabályok külön értelmezik a félbeszakított versenyeket, ezért a pilóták megkapták a teljes pontokat. Ezzel pedig Verstappen akkora pontelőnyre tett szert, hogy mégis bebiztosította a második világbajnoki címét.

Leclerc sikánlevágása vb-címet ért Verstappennek

Abszurd fordulat: Gasly kaphat büntetést a traktoros incidens miatt

0

Pierre Gasly-t viszgálni fogja az FIA a Japán Nagydíj után, amiért túl gyorsan hajtott a piros zászló megjelenése után.

Noha a teljes Forma-1-es közvélemény értetlenül áll az előtt, hogy miért kellett beküldeni egy traktort Carlos Sainz összetört Ferrarijának mentésére az előtt, hogy a biztonsági autó összeszedte volna a teljes mezőnyt, és/vagy piros zászlóval félbeszakították volna a versenyt, az FIA úgy véli, hogy nem volt semmi gond ezzel, majd vizsgálat alá vonta Pierre Gasly-t, amiért túl gyorsan hajtott a piros zászló megjelenése után.

A felügyelők közleménye a sportszabályzat 57.2-es pontjának vélhető megsértését említi, amely a piros zászló alatti sebességtúllépésre vonatkozik. „A 10-es autó a 250 km/h-s sebességet is elérte, miután a baleset helyszínén történő elhaladás után teljesítette a kört piros zászló alatt.”

Gasly fedélzeti kamerájából is látható volt, hogy gyakorlatilag azzal egyidőben jelent meg a piros zászló, hogy odaért a Sainz balesetének helyszínén álló traktorhoz, így a felügyelők vizsgálata a kör további részére vonatkozik. Az pedig a telemetriai adatok ismerete nélkül is látszott, hogy a francia versenyző már jóval a baleset helyszíne után, a 130R kanyar felé vezető emelkedőn érhette el a 250-es tempót.

Adam Cooper, az Autosport újságírója szerint a dühös Gasly elment meglátogatni Eduardo Freitas versenyigazgatót a piros zászlós megszakítás alatt, de azt a választ kapta, hogy mivel piros zászló volt érvényben, a traktor jogosan tartózkodott a pályán. Az FIA nemzetközi sportkódexe eközben kimondja: „Pályabíró és jármű sem léphet be a pálya területére a versenyirányítás engedélye nélkül.”

A 15.6-os pont szerint a versenyigazgatónak pedig „állandóan rádiókapcsolatban kell lennie a pályabírók és a felügyelők főnökével, amíg autók körözhetnek a pályán.” Emellett „a pályabírók főnökének a versenyirányítás épületében tartózkodva ez idő alatt állandó rádiókapcsolatban kell lennie az összes bírói poszttal.”

Az FIA vizsgálata azt ugyanakkor nem magyarázza meg, hogy miért lehetett egy traktor a pályán aközben, hogy Gasly még nem ért fel a többi, Safety Car mögött haladó autóra, ugyanis egy esetleges piros zászlós sebességtúllépésnek a fentebb taglaltak miatt nem sok köze volt a veszélyes helyzet kialakulásához. Biztonsági autós fázis során ugyanis a pilótáknak a kormányon látott időlimitet kell tartaniuk, a traktorhoz érésig így Gasly nem mehetett gyorsabban, mint a megengedett sebesség.

Döbbenetes képsorok, megismétlődhetett volna Bianchi tragédiája Szuzukában (videó)

0

Teljességgel elfogadhatatlan incidens történt a mindössze két kör után piros zászlóval félbeszakított Japán Nagydíj elején, Carlos Sainz összetört Ferrarijához ugyanis már akkor bement egy munkagép, amikor a biztonsági autó még nem gyűjtötte össze a teljes mezőnyt.

Jules Bianchi 2014-es tragédiájához kísértetiesen hasonló képsorok játszódtak le a Japán Nagydíj elején. Carlos Sainz az első körben összetörte a Ferrariját, ami miatt biztonsági autós fázis lépett életbe. A Sainz becsapódása miatt a pályára kerülő reklámtáblát a borzasztó látási viszonyok miatt eltaláló, és első szárnycserére kényszerülő Pierre Gasly azonban még nagyon messze volt attól, hogy felzárkózzon a Safety Car mögött összegyűlt mezőnyhöz, és miközben úton volt efelé, másodszor is elhaladt a baleset helyszíne mellett.

Meglepetésre pedig azt látta, hogy csupán méterekre tőle egy méretes traktor igyekszik menteni a Ferrarit, amitől a francia pilóta azonnal dühbe gurult „Mi ez a traktor??!! – üvöltötte a rádióba. – Mi ez a traktor a pályán??!! Most mentem el mellette. Ez elfogadhatatlan! Emlékezzetek, hogy mi történt. Ezt nem hiszem el!”

Gasly természetesen Bianchi 2014-es halálos balesetére célzott, amikor egy munkagép Adrian Sutil összetört autóját mentette ugyanezen a pályán, a Dunlop-kanyar bukóterében, Bianchi pedig kicsúszott, és telibe találta a járművet. A fiatal francia olyan sérüléseket szenvedett, amelyekbe 2015 júliusában végül belehalt.

Ezt látta Gasly (nem sokat):

Az esetet látva szinte felrobbant a Twitter, és többek között a versenyzők szakszervezetének (GPDA) elnöke, Alex Wurz is megszólalt. „Szerintem beszélnünk kell arról, hogy egy traktor volt a pályán… foghatjuk rövidre: srácok, ennek NEM lenne szabad megtörténnie.”

De nemcsak Wurz, hanem például az F1 TV közvetítésében szakkommentátorként közreműködő, korábban szintén a Forma-1-ben versenyző Jolyon Palmer is markáns véleményt mondott, és teljességgel elfogadhatatlannak nevezte a történteket.

Az FIA már meg is magyarázta

A Nemzetközi Automobil Szövetség időközben már reagált is a közfelháborodásra, és megmagyarázta, hogy miért volt indokolt vizes pályán, rossz látási viszonyok közepette egy traktort beküldeni oda, ahol egy körrel korábban egy teljes reklámtáblát nem vettek észre a pilóták az út közepén, és az egyikük neki is ment.

Gasly egy körrel korábban ugyanott ezt a reklámtáblát kapta telibe

„A biztonsági autót beküldték, a verseny semleges állapotba került. A 10-es rajtszámú autó, amely megsérült, és kiállt a bokszba a biztonsági autós fázis során, nagy sebességgel haladt, hogy utolérje a mezőnyt. Mivel a körülmények romlottak, piros zászlóval félbeszakították a futamot azelőtt, hogy a 10-es autó elhaladt a baleset helyszíne mellett, ahol a megelőző körben összeszedte a sérülést.”

Az FIA szerint tehát minden rendben volt, mert már félbeszakították a versenyt. Gasly rádiózásából és fedélzeti kamerájából azonban kiderült, hogy gyakorlatilag azzal egyidőben ment el a traktor mellett, hogy érvénybe lépett a piros zászló, és amint a mérnöke a fülére szólt, hogy „piros”, ő azonnal elkezdett üvöltözni, hogy mit keres ott egy traktor, amelynek értelemszerűen már azelőtt be kellett mennie a pályára, hogy megjelent a piros, hiszen nem tud egy pillanat alatt ott teremni Sainz autója mellett, miként nem is termett, hiszen a mezőny többi tagja is elment már mellette, csak lassabb tempóban.

És nem szabad elfelejteni azt sem, hogy Gasly sem száguldozhatott kedve szerint, hiszen tartania kell a meghatározott időlimitet.

Vélhetően az esetnek lesz utóélete, és a versenyzők nem fogják annyiban hagyni ezt…

FRISSÍTÉS

Hogy nem fogják annyiban hagyni, az pedig már most, a piros zászlós megszakítás alatt elkezdett látszani, Lando Norris ugyanis a következőt posztolta: Mi a f..z? Elvesztettünk egy emberéletet ilyen helyzetben évekkel ezelőtt. Az életünket kockáztatjuk, különösen ilyen körülmények között. Versenyezni akarunk, de ez… Elfogadhatatlan.”

Káosz Szuzukában, az egyik Ferrari már az első körben összetört

0

Miként azt előre sejteni lehetett, vasárnapra visszatért az eső Szuzukába, így teljesen vizes pályán kezdődött el a Japán Nagydíj, majd mindössze két kör után piros zászlóval félbe is szakították. Ez ugyanakkor pont elég volt több kicsúszáshoz és egy nagy balesethez.

Nem sokáig tartott egyelőre az idei Forma-1-es Japán Nagydíj. Az álló rajtot esőben várhatták a pilóták, és mindenkinek az autójára felkerült az intermediate gumi, amelyen viszonylag jól eljött a mezőny, mindössze az első kanyarban Fernando Alonsóval összeérő Sebastian Vettel pördült meg, de ő is folytatni tudta.

Ezt látták a rajtnál

Az élen Max Verstappent lerajtolta a második helyről induló Charles Leclerc, de a holland nagy csatában azonnal visszavette tőle a vezetést. Hátrébb Lance Stroll rajtolt hatalmasat, és a bokszutca fala mellett több autó mellett is elviharzott, és végül hat helyet jött előre.

És, amikor már azt hittük, hogy megúsztuk baleset nélkül, jött az első autótörés, mégpedig a harmadik helyen autózó Carlos Sainztól, aki a hajtűkanyar utáni kigyorsítás során veszítette el az uralmát a Ferrarija fölött, és falhoz csapta az F1-75-öst. Az autó nagyon megrongálódott, így a spanyol pilóta futama véget ért, a Safety Car pedig azonnal a pályára hajtott.

Sainz a falban

Eközben hátrébb a hajtűben Csou Kuan-jü is megforgott, Alonso pedig bebújt Hamilton mellé, de a hétszeres világbajnok azonnal aláfordult és visszaelőzte, ezután pedig centikkel kerülte csak el a Sainz balesete miatt a pályára kerülő reklámtáblát. Pierre Gasly hátrébb pedig már nem volt ilyen szerencsés, és telibe kapta azt, ami miatt jöhetett is be első szárnycserére.

Sainzon kívül volt még egy kieső: Alex Albon alatt megállt a Williams, miután összeütközött Kevin Magnussennel a Dunlop-kanyarban, és megsérült a hűtője. Így aztán mire a második körben piros zászlóval félbeszakították a versenyt, már két autó nem volt a mezőnyben.

A futamot a rossz időjárás és a törmelékek eltakarítása miatt félbeszakították, de magyar idő szerint 7 óra 50 perckor állórajttal folytatódhat a Japán Nagydíj.

FRISSÍTÉS

Az újraindítást az újra romló körülmények miatt végül lefújták, így a mezőny továbbra is a bokszban vesztegel. Időközben pedig megjelent a visszaszámláló óra a képernyőn, mivel várakozzanak bármennyit is, magyar idő szerint tíz óra után néhány perccel mindenképp le fogják inteni a versenyt, ekkor telik le ugyanis a három órás időlimit.

Ózd Rally 2022 – Hivatalos végeredmények

0

Az Ózd Rally Rally1-es mezőnyében Mads Ostberg és Patrik Barth, a Rally2-ben Krehlik Nándor és Kálna Tamás, a Historic mezőnyben Wirtmann Ferenc és Kerekes József szerezte meg a győzelmet.RB

Rally1

Rally2

Historic

Räikkönen napokon át tartó tivornyázásra kárhoztatta szerelőit 2005-ös szuzukai csodagyőzelmével

0

2005-ben ezen a napon, október 9-én mutatta be Kimi Räikkönen minden idők egyik legnagyszerűbb felzárkózását, amikor a 17. helyről rajtolva sikerült megnyernie a Japán Nagydíjat. Mindez persze széles körben dokumentálva van, az azonban, ami utána, a nyilvánosság kizárása mellett következett, már nincs.

A 2005-ös szezonban a McLaren-istálló úgy érkezett meg a szezon utolsó előtti állomását jelentő Japán Nagydíjra, hogy az előző futamon veszítette el a vb-címet Fernando Alonsóval szemben, de a konstruktőri elsőségre még bőven volt esélye, hiszen 2 pontos előnyben állt az élen a Renault előtt.

Az eső viszont csúnyán kitolt a wokingiakkal az utoljára abban az évben alkalmazott egykörös időmérőn, így Kimi Räikkönen csak a 17., Juan Pablo Montoya pedig csak a 18. helyről indulhatott. Úgy tűnt, a konstruktőri álmok szertefoszlanak, amikor a kolumbiai a futam elején a falnak ment, ám ami ezután következett, az ellenkezőjét bizonyította.

Räikkönen ugyanis ihletett formában vezetett, és mint kés a vajon, úgy ment át a mezőnyön (akkoriban még nem volt DRS), majd az utolsó tankolása után már a versenyben vezető Giancarlo Fisichella mögé jött vissza. Úgy tűnt, hogy tempófölénye ellenére meg kell elégednie a második hellyel, ám az utolsó kör elején jött a csattanó: a célegyenesben sikerült átvennie a vezetést, és megnyernie a versenyt. Ugyan a Mclaren 4 pontot így is bukott a Renault-val szemben, a kínai szezonzáróra csak 2 pontos hátrányban ment, a konstruktőri bajnokság így nyílt maradt.

Így nyert Räikkönen a mezőny végéről

Hogy ez milyen eufóriát okozott a McLaren-garázsban, arról Marc Priestley, a wokingiak korábbi szerelője The Mechanic című könyvében részletesen ír, ám arról csak egy 2020-ban felvett videósorozat ide vonatkozó részéből tudhattunk meg többet, hogy a pályán kezdődött ünneplés miként folytatódott később.

„Amikor azt mondom, hogy megvadultunk, akkor azt úgy is értem. Vasárnap este Japánban, a világnak ezen a csendes részén – hiszen azért ez nem Tokió –, található egy darab karaokebár, ahová a verseny utáni estén a teljes bokszutca beesik, és letolja a legnagyobb, legvadabb bulit, mivel nincsenek tévéstábok, nincs sajtó, nincsenek kamerák. Akkoriban még kamerás mobilok sem voltak, úgyhogy bármit megúsztunk. Szóval megőrültünk vasárnap este, onnan pedig egyből Kínába utaztunk, mivel dupla hétvége volt” – utalt a Japán Nagydíjat egy hét múlva követő sanghaji szezonzáróra Priestley.

Räikkönen szétzúzta saját ajtaját, majd hajvágóval állt bosszút az őt kékre festő szerelőjén

„Nekem és még néhány másik srácnak pedig nem kellett a pályán lennie egészen szerdáig, úgyhogy kirúgtunk a hámból vasárnap este, majd hétfő reggel elutaztunk Kínába, és tulajdonképpen folytattuk a vadulást Sanghajban hétfőn délután, hétfőn este és kedden. Végül valamikor kedden este összeestünk, és szerda reggelig beiktattunk egy nagyon hosszú, kiadós alvást, hogy kicsit helyrerázódjunk, és nyomjunk egy resetet a következő verseny előtt” – rántotta le a leplet a napokon és országokon át tartó tivornyázásról a McLaren egykori szerelője.

„Ez volt az a verseny, amit a karrierem során a legjobban megünnepeltem, és nagyon  boldog voltam, hogy megtehettem ezt Kimivel, és a csodálatos szerelőgárdánkkal. Az egyik kedvenc, legünnepeltebb és legbüszkébb pillanata volt a mclarenes karrieremnek, hogy részese lehettem Kimi csapatának, és szállíthattuk ezt a különleges eredményt egy csalódáskeltő szombat után” – zárta a visszaemlékezését.

20 évvel később is tragikus, hogy ezen mehetett el Räikkönen 2003-as vb-címe

Az Ózd Rally rendezőjének közleménye

0

Az Integra Group Ózd Rally utolsó gyorsasági szakaszán egy ORC mezőnyben versenyző páros balesetet szenvedett, később kiderült, hogy a sportolók személyi sérülés nélkül úszták meg az esetet.

Az utánuk érkező versenyzőpáros az ilyen helyzetekre előírt szabályoknak megfelelően megállt, hogy tájékozódjon az esetleges sérültek állapotáról. Sajnálatos módon az őket követő versenyzőpáros hátulról nekik ütközött.

Ennek következtében irányíthatatlanná vált a versenyautójuk, ami elütött egy nézőt. A középkorú férfi a nézők számára kijelölt biztonságos helyet elhagyva a versenypályán igyekezett segítséget nyújtani, de tragikus módon a baleset során életét vesztette. Az események rendkívül gyorsan, néhány tíz másodperc leforgása alatt történtek, ezért a futam megszakítására, leállítására nem volt lehetőség.

A Magyar Nemzeti Autósport Szövetség, a rali szakág, valamint a futamot rendező Hero Kft. valamennyi munkatársa osztozik az elhunyt hozzátartozóinak fájdalmában, részvétét fejezi ki a tragédiával kapcsolatban.

Forrás: facebook.com/hungarianeventraceorganisator

Káoszfutam nehezítheti meg Verstappen világbajnokká koronázását?

0

Egyre nagyobb az esély arra, hogy esni fog az eső a Japán Nagydíjon, ami egy pillanat alatt boríthatja a papírformát, és még inkább megnehezítheti Max Verstappen amúgy sem könnyű helyzetét.

Adott esetben igazi klasszikus végén biztosíthatja be második világbajnoki címét a büntetést megúszó, így a Japán Nagydíjat a pole pozícióból kezdő Max Verstappen, de persze az is lehet, hogy pont a változó és nehéz körülmények fosztják majd meg a holland pilótát attól, hogy Szuzukában érjen fel a csúcsra.

Az európai idő szerint szombat esti előrejelzések ugyanis azt mutatják, hogy jó esély van rá, hogy esni fog az eső a pályán vasárnap, és, ha megérkezik, akkor nem fog egyhamar elvonulni. A kérdés csupán az, hogy odaér-e „időben”, avagy csak a futam leintése után nyílnak meg az égi csatornák.

Amennyiben esni fog, az igazán izgalmas futamot eredményezhet, hiszen ez az a pálya, amelyen a legkisebb hiba is végzetes következményekkel járhat, így a versenyzőknek ésszel kell majd kockáztatniuk, aki pedig hajlandó lesz bevállalósabban menni, nagyot nyerhet.

Max Verstappen, Red Bull, Japán Nagydíj
Mindkét pénteki szabadedzés esőben zajlott, úgyhogy a pilóták nem az ismeretlennel találnák magukat szembe, ha a futamon is esne Fotó: Peter Fox/Getty Images/Red Bull Content Pool

Valami ilyesmire készülhet a futamot a hetedik helyről kezdő Fernando Alonso is, aki előre jelezte, hogy nem fog finomkodni.

„Elégedett vagyok a hetedik rajthellyel, és szerintem esőben még versenyképesebbek lehetünk, ezért remélem, hogy változó lesz az időjárás holnap. Amennyiben káoszfutam lesz, sokkal kevesebb a veszítenivalónk, mint az előttünk levőknek, akik a világbajnoki címért küzdenek. Az autó az egész hétvégén nagyszerűnek érződött, és meglep, hogy mennyire szoros a mezőny. Ha esni fog, koncentráltak maradunk, és akkor lehetőségünk lesz az első ötben végezni” – nyilatkozta a kétszeres világbajnok.

A Mercedes is dörzsölheti a tenyerét?

Akik még kifejezetten örülhetnek az esőnek, az a két Mercedes-pilóta. Hogy miért, arra Andrew Shovlin mérnökigazgató adta meg a választ.

„Meredekebb szárnyakkal mentünk, mert ma reggel a harmadik szabadedzésen nagyon nagy volt a gumikopás, és egyre nő az esélye, hogy a versenyen esni fog. Mindkét szituációban előnyt jelenthet a szárnyállás, noha abban nem fog segíteni, hogy a pályán megelőzzük az Alpine-okat, amit korán meg kell tennünk, ha bármi esélyt akarunk adni magunknak arra, hogy versenyre keljünk a Red Bull-lal és a Ferrarival” – tekintett előre a mérnök.

„Rengeteg időt veszítettünk az egyenesekben, de az autó a többi részen igazán jónak érződött, úgyhogy szórakoztató volt – nyilatkozta a Sky Sportsnak a hatodik időt autózó Lewis Hamilton. – A köreim összességében jól sikerültek, máshol nem volt problémám, de 5-6 tizedet veszítünk az egyenesekben. Egyébként számítottunk is erre, hiszen meredekebb szárnyakkal megyünk a többieknél. Úgyhogy szórakozató volt.”

Lewis Hamilton, Mercedes, Japán Nagydíj
A Mercedes esőben jobb lehet Fotó: Jiri Krenek

A hétszeres világbajnoktól megkérdezték, hogy szerinte mennyire tudnak majd előrejönni, mire azt felelte, hogy „ez a körülményektől függ.” „Pénteken nem voltunk rosszak esőben, úgyhogy ebben az esetben kicsit közelebb lehetünk, mint ma” – nyilatkozta, az ugyanakkor nem tartja valószínűnek, hogy esőben képesek lesznek beleszólni a győzelem sorsába, mert 9 tizedmásodperces különbséget az eső sem tüntet el.

A Ferrari nem készült az esőre

A pole pozícióról mindössze 1 századdal lecsúszó (az idén ez volt az eddigi legkisebb különbség az első és második helyezett között időmérőn) Charles Leclerc igencsak bosszús volt, mivel az utolsó Q3-as körében túl nagy tempóval ment bele a célegyenes előtti sikába, ami miatt nem volt jó a kigyorsítása. Ha ez nincs, az övé lett volna a pole.

„Az autó jó volt, de szenvedtem a gumikkal, hogy mindent összerakjak, különösen az első és a második szektorban. Minél jobban nyomtam az első szektorban, annál lassabbá váltam az utolsóban, elveszítve kicsit a gumikat. Nehéz időmérő volt, de az autó összességében jól viselkedett” – nyilatkozta Leclerc, majd elárulta, hogy a beállításokkal nem kötöttek kompromisszumot az esős futam esetére, mer „az előrejelzés jósol egy kis esőt itt-ott, de nem tudjuk, hogy fog-e esni vagy sem.”

A harmadik helyet kevesebb mint fél tizedes lemaradással megkaparintó Carlos Sainz ugyanakkor magabiztosabbnak tűnt a holnapi időjárást illetően, viszont ő is megerősítette, hogy a legalább részben esős beállításokhoz nem volt elég egyértelmű az előrejelzés,

„Nem tudjuk, hogy vasárnap kettőkör, háromkor, vagy négykor érkezik, de úgy tűnik, hogy meg fog jönni az eső. De nem tudjuk, hogy ez az utolsó etapban lesz, az elsőben, vagy a verseny után, ami miatt nem érte meg kompromisszumokat kötni. A jó dolog viszont, hogy megint mindkét autóval ott vagyunk az elejében, és készek vagyunk nyomás alá helyezni Maxot. Meglátjuk, hogy jön-e az eső, és miként tudunk mindketten elé kerülni.”

Amennyiben nem sikerül megelőzniük, és Verstappen megnyeri a versenyt, illetve menet közben megfutja a leggyorsabb kört is, a többiek eredményétől függetlenül világbajnok lesz.

Charles Leclerc, Ferrari, Japán Nagydíj
Leclerc szerint szórakoztató lenne egy esős verseny Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

„Nagyon boldog vagyok, hogy a pole-ban lehetek, és amiatt is, hogy visszatértünk Japánba. Az időmérő alatt elveszítettem a fékcsatorna egy részét az utolsó körömben, ezért nem tudtam igazán javulni, mindazonáltal az első köröm is elég jó volt” – nyilatkozta Verstappen, aki a 3. szabadedzésen teljesített hét körös megtankolt autós etapja során négy körös lágy gumikon 1:37.684-es átlagot ment, aminél Sainz friss lágyakon körönként átlagosan egy másodperccel tudott jobbat, miközben közepes keveréken Leclerc hozta a spanyol pilóta tempóját.

Ez arra engedhet következtetni, hogy Verstappennek száraz pályán sem lesz sétagalopp a verseny. Éppen ezért egyelőre nem foglalkozik azzal, hogy holnap világbajnok lehet.

„Nem gondolok túl sokat a világbajnoki címre. A legfontosabb az volt, hogy versenyképes autónk legyen, az időmérőn pedig egyértelműen az volt. Remélem, hogy vasárnap is az lesz, mert tökéletes futamra lesz szükségünk ahhoz, hogy nyerni tudjunk. De legalább ez egy jó kezdet” – összegzett.

Kristoffersson helyreállította a rendet, Kárai is lendületben

0

Johann Kristofferssson nyerte a Rallycross-világbajnokság első futamát Spa-Franchorchampsban. Az EURO RX1-ben Kárai Tamás két előfutam után a hatodik.

Úgy indult ahogy szokott, Kristoffersson első lett a szabadedzésen és a superpole-on. Aztán jött a meglepetés, mindkét előfutamban harmadik lett a bajnokságot vezető címvédő. Előbb az előző hétvégén győztes Grönholm és Timmy Hansen, majd ismét ők, de fordított sorrendben végeztek Kristoffersson előtt.

Az első elődöntőt Timmy Hansen nyerte, de ez nem ment simán, mert Klara Andersson az első kanyar előtt mindhárom vetélytársát összetörte, ki is zárták érte. A második elődöntő mezőnye brutális lett, és végül Grönholm nyert Kevin Hansen és Kristoffersson előtt.

A döntőben az első kanyarban Grönholm meglökte Kevin Hansent, aki emiatt Kristofferssonnak ment neki, ő pedig Timmy Hansent forgatta ki. Kristoffersson vétlen volt, de ő járt jól, az élre került és onnan már nyert.

spa
foto: @World / Red Bull Content Pool

A bajnokságban Johan Kristoffersson 111 ponttal vezet, mögötte hármas holtverseny alakult ki, Veibynek és a két Hansen testvérnek is 78 pontja van.

Kárai Spa
foto: fiaworldrallycross

Az EURO RX1-ben két előfutamot teljesített a mezőny. Az elsőben Kárai Tamás megnyerte a saját versenyét és összetettben a negyedik lett Ide, Marklund és Rytkönen mögött. A másodikban már nehezebb futamba került a magyar bajnok, ekkor összetettben 9. lett. Ebben a körben Marklund nyert Baumanis és Ide előtt. A vasárnapot Marklund várja az első helyen, Ide a második, Baumanis a harmadik. Kárai Tamás a hatodik helyen áll a harmadik előfutam előtt.

spa
foto: @World / Red Bull Content Pool

Ostberg egy hajszállal nyert Ózdon Csomós előtt

0

Mads Ostberg az Ózd Rally utolsó szakaszán letudta dolgozni korábbi időbüntetését és megnyerte az Ózd Rallyt is. Csomós Miklós csupán 7 tizedmásodperc hátránnyal lett második Vincze Ferenc és Velenczei Ádám előtt. 

Az Ózd Rally utolsó körét Csomós Miklós és Nagy Attila várhatta az élről, azonban a vezető helyét már az első szakaszon elvette Vincze Ferenc. A korábbi magyar bajnok azonban az utolsó előtti szakaszra, mely a Power Stage volt, nem tudta normálisan felkapcsolni az autó reflektorját, így a délelőtt 10 másodperces büntetést kapó Mads Ostberg vette át a vezetést. 

Az utolsó szakaszon Csomós Miklós volt a leggyorsabb, így csupán hét tizedmásodperc előnye maradt Mads Ostbergnek, aki így nyerni tudott és hibátlan teljesítménnyel vezeti a bajnokságot. A norvég versenyző mind az öt futamát megnyerte, ahol elrajtolt.

A 2020-as WRC2 világbajnok ráadásul megnyerte a Power Stage-et is, így maximális pontszámot gyűjtött. 

Csomós Miklós bizonyította ismét gyorsaságát és a Barum Rallyn történt balesetet követően nagyszerű formában tért vissza, és lett a második. 

A harmadik helyet Vincze Ferenc szerezte meg mindössze 4.8 másodperc hátránnyal, míg Velenczei Ádám ért célba a negyedik helyen. 

Sajnos az utolsó gyorsaságin tragédia történt, egy nézőt elsodortak, és életét vesztette.

A bajnokság utolsó versenyét a Zemplénben bonyolítják le. 

Ózd Rally, nem hivatalos végeredmény 
1 #1 Mads Ostberg / Patrik Barth (NOR / SWE) Citroen C3 Rally2 53:15.2 (0:10)
2 #4 Csomós Miklós / Nagy Attila Skoda Fabia R5 +0.7
3 #2 Vincze Ferenc / Németh Gergely Skoda Fabia Rally2 evo +4.8
4 #3 Velenczei Ádám / Vánsza Zsolt Skoda Fabia Rally2 evo +13.2
5 #9 Bodolai László / Deák Attila Ford Fiesta Rally2 +1:45.3
6 #7 Trencsényi József / Verba Gábor Skoda Fabia Rally2 evo +2:19.8
7 #10 Ollé Sándor / Ollé Rebeka Skoda Fabia R5 +3:31.6
8 #11 Vida Szabolcs / Petrovszki Dániel Skoda Fabia R5 +4:58.4 (0:20) 

További eredmények 

IDŐTERV 
2022 október 7., péntek 
17:08 SS0 Prológ 1.2 km 1. Ostberg / Tóth 1:04.2 

2022 október 8., szombat 
08:33 SS1 Zabar-Domaháza 1 6.7 km Vincze 3:05.4 / 1. VINCZE, 2. Ostberg / Velenczei
09:36 SS2 Sáta-Kiskapud 1 9.95 km Ostberg 4:25.6 / 1. VINCZE, 2. Ostberg, 3. Velenczei
09:49 SS3 Királd kör-Sajómercse 1 19.45 km Csomós 10:07.0 / 1. VINCZE. 2. Csomós, 3. Velenczei
12:52 SS4 Zabar-Domaháza 2 6.7 km Ostberg 3:03.8 / 1. VINCZE, 2. Csomós, 3. Velenczei
13:55 SS5 Sáta-Kiskapud 2 9.95 km Ostberg 4:24.6 / 1. VINCZE, 2. Csomós, 3. Velenczei
14:08 SS6 Királd kör-Sajómercse 2 19.45 km Ostberg 10:06.9 / 1. CSOMÓS, 2. Vincze, 3. Ostberg
17:11 SS7 Zabar-Domaháza 3 6.7 km Ostberg 3:03.9 / 1. Vincze, 2. Ostberg, 3. Csomós
18:14 SS8 Sáta-Kiskapud 3 9.95 km Ostberg 4:25.9 / 1. OSTBERG, 2. Csomós, 3. Vincze
18:27 SS9 Királd kör-Sajómercse 3 19.45 km Csomós 10:13.2 / 1. OSTBERG, 2. Csomós, 3. Vincze 

Az eredmények az esetleges büntetések hozzáadása miatt változhatnak!