Kezdőlap Blog Oldal 1284

Peugeot Kupa harmadik helyén zárt Vogel Adrienn és Maricsek Miklós, Hangodiék nyerték a kategóriát

0

Második helyen is állt, ám végül harmadik helyen zárt Vogel Adrienn és Maricsek Miklós a Peugeot Kupa ózdi versenyén. A kategóriát Hangodi Bendegúz és Tóth Imre nyerte.

Öt versenyzőpáros indult az Ózd Rallyn a Peugeot 208 Kupában. Hangodiék és Bertáék versenyfutásáról szólt az első nyolc gyorsasági, a bajnokságban is ők állnak az első két helyen. A kilencedik szakszon azonban a Berta László – Császár László páros több mint hétperces hátránnyal ért célba, ezzel visszacsúsztak az ötödik helyre. Vida Péter és Bárdos Péter lett a második 1 perc 38 másodperces hátránnyal, a Vogel-Mericsek duó pedig 15 másodperccel mögöttük célba érve megszerezte a harmadik helyet. Csoma András és Radó István lett a negyedik, 6 perc 43 másodperccel Hangodiék mögött fejezték be az Ózd Rallyt.

A pénteki prológon már jól látszott, hogy Vogel Adrienn és Maricsek Miklós megtalálta a tempót: a rengeteg néző előtt, már sötétben megrendezett szakaszon a második időt autózta a páros. Szombaton kilenc gyorsaságit kellett teljesítenie a mezőnynek, Adriék harmadik helyen értek célba. 

“Azt hiszem, erre a hétvégére meglett a befektett energiának az eredménye, az Ózd Rally feltette a pontot az i-re az egész éves munkánkat tekintve. Habár harmadikok lettünk, de sokáig a második helyen álltunk, a lámpasorral akadtak problémáink, ezen múlt a helyezés. Ezen a mindenki által különösen nehéznek ítélt hétvégén olyan tempót mentünk, amivel folyamatosan harcban voltunk a fiúkkal az elején, úgyhogy nagyon köszönöm Adrinak ezt a versenyt, nagyon boldog vagyok” – foglalta össze a verseny eseményeit Maricsek Miklós. 

“Hihetetlenül nehéz verseny volt, fantasztikus volt az élbollyal együtt menni. Folyamatosan elemeztük és elemezzük az adatokat a telemetriának köszönhetően, és jó látni, hogy mennyit gyorsultunk. Élveztük és elégedettek vagyunk a teljesítményünkkel, az már önmagában fantasztikus, hogy célba értünk, ráadásul harmadik helyen” – Vogel Adrenn így értékelte a hétvégét a csapat közleményében.

A páros legközelebb Nyíregyházán áll majd rajthoz.

Az Ózd Rallyn az RC4 értékelésben Hibján József és Szollár Csaba Ford Fiestával a kategória második helyén fejezte be a versenyt, Hangodiék mögött 53 másodperccel értek célba.

Kristoffersson duplázott Spában, Kárai döntőbe jutott és ötödik lett a bajnokságban

0

Johan Kristoffersson a második futamot is megnyerte Spa-Franchorchampsban a Rallycross vb negyedik versenyhétvégéjén. Az EURO RX1-ben Anton Marklund nyert, Kárai Tamás döntőbe jutott, ötödik lett, és a bajnokságot is az ötödik helyen fejezte be.

Két előfutammal kezdte a második napot a WORLD RX Spa-Franchorchampsban. Az elsőn csak hetedik lett Johan Kristoffersson, de egy defekt és egy leszakadt jobb hátsó ajtó után jobbat nem is várhatott. Timmy Hansen, Veiby és Kevin Hansen lett az első három.

A másodikon viszont már nyert a címvédő, Veiby és Kevin Hansen előtt. Az első elődöntőt Niclas Grönholm nyerte, Timmy Hansen csak negyedik lett és nem jutott tovább. A másik ágon Kristoffersson, Kevin Hansen, Veiby volt a sorrend. A döntőben Kristoffersson nyert Grönholm és Bergström előtt. Megforgott a döntőben Kevin Hansen így lett a negyedik, Veiby az ötödik miután az első kanyarban egy ütközés miatt megsérült az autója.

A bajnokságban Kristoffersson 131 ponttal toronymagasan vezet, mögötte nagy a tülekedés a dobogós helyekért. Kevin Hansennek 90, Veibynek 89, Grönholmnak és Timmy Hansennek 87 pontja van.

Spa
foto: @World / Red Bull Content Pool

Vasárnap Spában az EURO RX1 versenye a harmadik előfutammal folytatódott. Marklund nyert Ikonen és Baumanis előtt. Kárai Tamás hatodik lett. Meglepetésre Enzo ide nem fejezte be a futamát és nem jutott tovább. Az első elődöntőben Marklund, Baumanis, Hedström volt az első három, a másik ágon Rytkönen mögött Kárai úgy lett második, hogy a mezőny közepéről indult.

A döntőt Anton Marklund nyerte, mögötte Rytkönen, Baumanis, Svardal és Kárai volt a sorrend.

Kárai Tamás
foto: MGR Images

A Rallycross Eb 2022-es szezonja ezzel véget ért. Anton Marklund már bajnokként érkezett Belgiumba. Janis Baumanis megőrizte a második helyet, Enzo Ide pedig harmadikként végzett. Mögötte Sivert Svardal lett a negyedik 57 ponttal, Kárai Tamás pedig 50 pontot gyűjtve ötödik helyen zárta a bajnokságot.

Spa
foto: @World / Red Bull Content Pool

Breen: Néha kegyetlen sport a rally 

0

Craig Breen érzi, hogy hullámvölgyben van, amin az M-Sport versenyzője szeretne változtatni, de olykor a szerencse sem felé billen. 

Craig Breen a júniusi Szardínia Rallyn megszerzett második hely után komoly hullámvölgybe került, aminek eredményeként Kenyában a hatodik, Görögországban az ötödik, lett, azonban Észtországban, Belgiumban és Új-Zélandon még pontot sem tudott szerezni és a Finn Rallyn is csak a Power Stage-n tudott második idejével négyet gyűjteni. 

Az M-Sport ír versenyzője tudja, hogy komoly hullámvölgybe került, amiben sokszor a szerencse sem az ő oldalára állt. 

“Ez a sport néha nagyon kegyetlen tud lenni, és könnyen egy ördögi körbe lehet kerülni – mondta Breen a Belfast Telegraph-nak. – Mindig a legjobb formámat próbálom nyújtani, igaz ez a többi versenyzőre is elmondható. Továbbra sem adom fel és azon leszek, hogy sokkal jobb eredményeket érjek el. Ismerem a saját céljaim és ismerem a csapatét is. Nem szeretnék az eredménylista alján szerepelni, minden alkalommal a többi versenyzővel igyekszem csatázni.” 

Craig Breen bár érvényes szerződéssel rendelkezik 2023-ra is az M-Sportnál, azonban ettől a csapat a pletykák szerint szeretne eltekinteni, és ez akár már a Spanyol Rally után bekövetkezhet. Sokan tudni vélik, hogy nem hiába, hogy az ír versenyző navigátora, Paul Nagle már a Spanyol Rally után szögre akasztja sisakját. 

Kocsis Imre megszilárdította helyét a bajnokságban az Ózd Rally után 

0

Kocsis Imre az Ózd Rallyn megszerzett ötödik helyével is növelni tudta előnyét a Rally2-es bajnokságban, míg a második helyre Fekete Gyula lépett a címvédő ifj. Fogarasi Attilát megelőzve. 

A Rally2-es bajnokság nem hivatalos állása 
1 Kocsis Imre / Henszelmann Zsolt Citroen C2 R2 93+21=114
2 Fekete Gyula / Oláh Róbert Citroen C2 R2 70+22=92
3 ifj. Fogarasi Attila / Toloczkó Péter Honda Civic Type-R 90+0=90
4 Zsebe Gábor / Mohácsi László Skoda Felicia 70+0=70
5 Strider Zoltán / Apkó András Peugeot 208 R2 55+15=70
6 Krehlik Nándor / Kálna Tamás Lada VFTS 33+34=67
7 Spindler Jenő / Csizmadia Csaba Peugeot 208 R2 55+0=55
8 Ruszkai Attila / Bodnár Attila Lada 2101 46.4+4=50.4
9 Tellér Antal / Tellér Antónia Peugeot 208 R2 31+13=44
10 Lakatos Tamás / Marics Krisztina Peugeot 208 R2 36+0=36
11 Ruszó Krisztián / Geró Gábor Lada VFTS 11+24=35
12 Geiger Máté / Paukovics Lilla, Hanyik Gergely Lada 2101 34+0=34
13 Bencs Zoltán / Bencs Gábor Honda Civic Type-R 10+24=34
14 Üveges Sándor / Szegedi Krisztián Lada VFTS 28+0=28
15 Cseke Péter / Csikós Borbála Lada 2105 25.2+0=25.2
16 Janovich Roland / Csáthy Miklós Lada 21011 23+0=23
17 Baksai László / Erdei Zoltán, Poczang Valér, Szabó Beu Lada VFTS 19+0=19
18 Fábián Dániel / Kaszás Zoltán, Petrovszki Dániel Lada 2105 19+0=19
19 Péter Pál / Varga Kristóf Honda Civic Type-R 19+0=19
20 Géringer Zoltán / Tímár Tamás Honda Civic 17+0=17
21 Fábián Donát / Bencsik István, Paukovics Lilla Lada 2107 16+0=16
22 Simon György / Simon Tímea Lada 2105 14+0=14
23 Vitek Viktor / Holecz László Peugeot 208 R2 14+0=14
24 Csapó Roland / Csapó Attila István Lada VFTS 7+7=14
25 Dominik GT / Kapás Attila, Bán Viktor Honda Civic Type-R 3+11=14
26 Neukirchner András / Gálik Kata Honda Civic Type-R 13+0=13
27 Györkő József / Béres “Unicum” Attila Peugeot 208 R2 13+0=13
28 Borza Balázs / Kökényesdi-Pap Dániel Lada 2107 0+9=9
29 Jobbágy Péter / Búzás Róbert Lada VFTS 6+0=6
30 Molnár Ferenc / Kása Ferenc Honda Civic 0+5=5
31 Szetei Norbert / Kalapács Zsolt Citroen C2 R2 4+0=4
32 Mészáros Zsolt / Víg Sándor Peugeot 208 R2 4+0=4
33 Juhász Zoltán / Krajczár Zoltán Lada VFTS 0+4=4
34 Kállai Tamás / Matics Barbara, Szilassy Arnold Lada 2107 3+0=3
35 Rónavölgyi Endre / Eperjesi Péter Honda Civic 2+0=2
36 Urbán Márton / Bene Johanna Renault Clio 2+0=2
37 Deli László / Losonczi Csaba Lada 2107 2+0=2
38 Virág Tamás / Matics Barbara Lada 2101 2+0=2
39 Szombathelyi Péter / Heffner Gergő Lada 2107 1+0=1 

A bajnokság hivatalos állása majd a rali-bajnoksag.hu oldalon fog megjelenni!

Az FIA vizsgálatot indított a Japán Nagydíjon történtek miatt

0

Kielemzi az FIA a Japán Nagydíj második körében történt esetet, mert bár a versenyirányítás a szokásos procedúrát követte, a különleges körülmények és a pilóták visszajelzései miatt szükségét érzik ennek.

Nem fogja a szőnyeg alá söpörni a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) a Japán Nagydíj elején történt, közfelháborodást kiváltó esetet, amely során egy daru hajtott fel a pályára, hogy elvégezze Carlos Sainz összetört Ferrarijának mentését. Tette mindezt úgy, hogy a rendkívül rossz látási viszonyok közepette a teljes mezőny elhaladt mellette, a biztonsági autót utolérni igyekvő Pierre Gasly ráadásul jóval gyorsabban, mint a többiek.

„Miközben normális eljárás autókat menteni biztonsági autós vagy piros zászlós fázis alatt, a különleges körülmények miatt, illetve számos pilóta visszajelzését figyelembe véve, az FIA átfogó vizsgálatot indított a mentést végző járművek pályára küldésével kapcsolatban. Ez bevett gyakorlat a versenyek elemzésében, amely biztosítja a folyamatok és eljárások folyamatos fejlesztését” – olvasható az FIA közleményében.

A vizsgálattól persze nem kell azt várni, hogy felelősöket keresnek és „keresztre feszítik” őket, de nem is ez a cél, hanem, hogy a jövőben ne történhessen ilyesmi, ezért, amire számítani lehet, az ilyenkor életbe lépő procedúrák újragondolása és javítása.

Ostberg növelte előnyét Ózd után 

0

Mads Ostberg győzelmével növelte előnyét az Ózd Rallyt követően Vincze Ferenc és Velenczei Ádám előtt. Íme, a bajnokság nem hivatalos frissített állása. 

Mads Ostberg ötödik futamán ötödik győzelmét aratta az Ózd Rallyt követően, így 12.9 pontra növelte előnyét Vincze Ferenc előtt, míg a bajnokság harmadik helyén az egy futamgyőzelemmel rendelkező Velenczei Ádám 27.9 pont hátránnyal áll. 

A Rally1-es bajnokság nem hivatalos abszolút állása 
1 Mads Ostberg / Patrik Barth Citroen C3 Rally2 165.4+35=200.4
2 Vincze Ferenc / Németh Gergely Skoda fabia Rally2 evo 164.5+23=187.5
3 Velenczei Ádám / Vánsza Zsolt Skoda Fabia Rally2 evo 149.5+23=172.5
4 Német Gábor / Szabó István, Adorján Szabolcs Skoda Fabia R5 evo 85.5+10=95.5
5 Tóth Tibor / Szabó József Skoda Fabia Rally2 evo 79.7+0=79.7
6 Turán Frigyes / Farnadi Ágnes VW Polo GTI R5 73.6+0=73.6
7 Trencsényi József / Verba Gábor Skoda Fabia Rally2 evo 56.9+15=71.9
8 Bodolai László / Deák Attila Ford Fiesta Rally2 54+17=71
9 Klausz Kristóf / Csányi Botond Skoda Fabia Rally2 evo 64.1+0=64.1
10 Osváth Péter / Répás Zoltán, Papp Tamás Skoda Fabia R5 44.4+0=44.4
11 Ollé Sándor / Ollé Rebeka Skoda Fabia R5 25,8+13=38.8
12 Balogh János / Holczer Dániel Skoda Fabia Rally2 evo 33+0=33
13 Csomós Miklós / Nagy Attila Skoda Fabia R5 3+27=30
14 ifj. Fekete László / Begala Tamás Skoda Fabia Rally2 evo 25+0=25
15 Hangodi Bendegúz / Tóth Imre Peugeot 208 Rally4 18.8+5=23.8
16 Hoffer Zsolt / Czézinger Kristóf Ford Fiesta Rally3 16+7=23
17 László Martin / Berendi Dávid Skoda Fabia Rally2 evo 20.4+0=20.4
18 Vida Szabolcs / Petrovszki Dániel Skoda Fabia R5 3+11=14
19 Kovács Antal / Istovics Gergő Hyundai i20 N Rally2 11+0=11
20 Órai Balázs / Jancza Tamás Skoda Fabia Rally2 evo 10.5+0=10.5
21 Ferencz Krisztián / Szabó Krisztián Skoda Fabia R5 7.5+0=7.5
22 Rafael Tamás / Szabó Balázs Porsche GT3 7+0=7
23 Kurtos Róbert / Fridrik Gergő Mitsubishi Lancer Evo IX 6.8+0=6.8
24 Zagyva Lajos / Zagyva Dorka Peugeot 208 Rally4 6+0=6
25 Berta László / Császár László Peugeot 208 Rally4 5.8+0=5.8
26 Hibján József / Szollár Csaba Ford Fiesta Rally4 1.2+4=5.2
27 Papp Arnie / Bodogán Balázs Ford Fiesta Rally3 5+0=5
28 Bacsa Tamás / Hanyik Gergely Ford Fiesta Rally3 4.5+0=4.5
29 Ranga Péter / Czakó Janek Peugeot 208 Rally4 3.6+0=3.6
30 Vida Péter / Bárdos Péter Peugeot 208 Rally4 0+3=3
31 Jagadics Gábor / Tóth Viktor Ford Fiesta R5 2.4+0=2.4
32 Vogel Adrienn / Maricsek Miklós Peugeot 208 Rally4 0+2=2
33 Szabó Róbert / Csóka Tamás Hyundai i20 N Rally2 1.5+0=1.5
34 Perge György / Kovács Zoltán Skoda Fabia R5 1+0=1
35 Csoma András / Radó István Peugeot 208 Rally4 0+1=1 

A bajnokság hivatalos állása a rali-bajnoksag.hu oldalon fog majd megjelenni!

Dühösek a pilóták, Bianchi apja is megszólalt

0

Érthetetlennek, elfogadhatatlannak és életveszélyesnek tartja több versenyző, ami a Japán Nagydíj második körében történt.

Széleskörű felháborodást váltott ki, hogy a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) – látszólag nem tanulva Jules Bianchi hasonló körülmények között történt halálos balesetéből – engedélyezte egy daru felhajtását a pályára, mialatt a versenyzők a biztonsági autó mögött haladtak a Japán Nagydíj elején, és Pierre Gasly a Safety Car mögött feltorlódott mezőny után sietve nagy sebességgel ment el a Carlos Sainz összetört autójának mentését végző jármű mellett.

Adam Cooper, az Autosport újságírója a futam során azt posztolta: „Beszéltem az egyik toppilótával a traktorról. Nem fog hivatalosan nyilatkozni, amíg nem ismeri az FIA álláspontját, de elmondta, hogy a versenyzők beszélgettek és üzeneteket váltottak a piros zászlós megszakítás alatt, és mindannyian dühösek.”

Dühös volt Philippe Bianchi, Jules Bianchi édesapja is, akiben vélhetően felsejlettek a fia halálához vezető 2014-es események, amelyek során a Marussia versenyzője néhány kanyarral korábban, mint ahol Sainz autója állt, az Adrian Sutil Sauberjének mentését végző darunak csapódott neki, és olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy végül 2015 júliusában meghalt. „Nem tisztelik a pilóták életét és Jules emlékét. Elképesztő” – írta az Instagrammon idősebb Bianchi.

Bianchi apjának sorai

„Teljességgel elfogadhatatlan. Elvesztettük Jules Bianchit itt, úgyhogy az ilyesminek soha, de soha nem szabadna megtörténnie. Teljes vizsgálat kell azzal kapcsolatban, hogy miért hajthatott egy mentő jármű a pályára” – nyilatkozta Christian Horner, a Red Bull csapatfőnöke, még szintén a verseny alatt.

De nem ő volt az egyetlen, Lando Norris például ezt posztolta a piros zászlós megszakítás során: „Mi a f..z? Elvesztettünk egy emberéletet ilyen helyzetben évekkel ezelőtt. Az életünket kockáztatjuk, különösen ilyen körülmények között. Versenyezni akarunk, de ez… Elfogadhatatlan.”

„Hogyan tehetnénk világossá, hogy soha nem akarunk egy darut látni a pályán? Elveszítettük Jules-t egy ilyen hiba miatt. Ami ma történt, teljességgel elfogadhatatlan. Remélem, hogy most utoljára láttam darut a pályán” – ez már Sergio Pérez futam közbeni posztja.

A mexikói pilóta utólag a Sky Sportsnak is kifejtette az álláspontját.

„Évek óta ez a legmélyebb pont a sportágban. Ami ma történt, az nagyon mérgessé tesz. Remélem, hogy soha többé nem látunk ilyet, mert ez az összes versenyzőt veszélybe sodorja, és ez történt a barátunkkal, Jules-al is. Nem érdekel az oka, hogy miért volt egy daru a pályán, egyetlen kategóriában sem lenne szabad soha többet ilyesminek történnie.”

„Nem lenne szabad ilyen dolgokat látnunk. Nyilván történt valami 2014-ben, mind tudjuk ezt, és tanulnunk kellene belőle. Max jól mondta. Amíg első vagy, viszonylag rendben van, de hátrébb semmit sem látsz” – csatlakozott a többiekhez Charles Leclerc a verseny utáni sajtótájékoztatón.

Szívbemarkoló történetet osztott meg a Szuzukában 8 éve halálos balesetet szenvedett Bianchiról volt főnöke

Leclerc szavait megerősítette csapattársa, Carlos Sainz is.

„A biztonsági autó mögött 150 km/h-val megyünk, és még úgy sem látunk semmit. Ha egy versenyző egy kicsit felúszik a vízre, vagy letér az ideális ívről, és eltalál egy traktort, akkor mindennek vége” – nyilatkozta a spanyol pilóta a Sky-nak, majd később hozzátette: „Amivel szerintem az emberek nincsenek tisztában, hogy még a biztonsági autó mögött haladva sem látunk. Valaki elkövethet egy apró buta hibát, kicsit letérhet az ideális ívről, vagy csak nem emlékszik, hogy van ott egy traktor vagy egy baleset. Miért kell egyáltalán kockáztatni?”

„Pilótaként is úgy gondolom, hogy nem szabad ezt a versenyzőkre hagyni. Úgyis piros zászlóval leintik a versenyt, akkor minek kiküldeni a traktort? Várjanak egy kicsit, hogy összerázódjon a mezőny, és igazán lassan haladjon. A pilóták mindig is meg fognak próbálni gumit melegíteni arra az esetre, ha újraindítanák a versenyt, úgyhogy miért kell kockáztatni?” – tette fel a kérdést a spanyol.

Gasly: Két méterre voltam attól, hogy meghaljak

0

Pierre Gasly hálás azért, hogy életben maradt, és felhívhatja a családját a Japán Nagydíj után. Az Alpha Tauri pilótája szerint lényegtelen, hogy mennyivel ment, nem szabadott volna egy daruval találkoznia a pályán, ez az eset pedig velük, pilótákkal, valamint a 2015-ben elhunyt Jules Bianchival és családjával szemben is tiszteletlen. 

Pierre Gasly még a Japán Nagydíj után is igen feldúltan nyilatkozott a verseny második körében történt incidensről, amely során nem sokon múlt, hogy nekimenjen a Carlos Sainz autójának mentését végző darunak. A francia pilóta a futam után nyilatkozva elmondta, teljesen felesleges azon vitatkozni, hogy elég lassan ment-e (szerinte egyébként igen), mert, ha eltalálja a munkagépet, így is, úgy is meghal.

„Nyolc évvel ezelőtt mindannyian elveszítettünk egy remek barátot. Mindannyian imádtuk Jules-t, és mindannyian szenvedtünk a balesete után, és nem értem, hogy nyolc évvel később miért kell ismét egy traktort látnunk a pályán, ilyen körülmények között” – nyilatkozta Gasly az F1 TV-nek.

„Hogyan kerülhetett egy daru a pályára, tehát még csak nem is a bukótérbe, mialatt mi a pályán vagyunk? Nem értem – folytatta már a Sky Sportsnak. – Nyilvánvalóan megijedtem. Ha elveszítettem volna az uralmat az autó felett ugyanúgy, ahogyan Carlos [Sainz] elveszítette egy körrel korábban, mindegy, hogy százzal megyek vagy kétszázzal, meghaltam volna, ennyire egyszerű.”

Elképesztő felvétel: pályabíró is életveszélyben volt Gasly traktoros eseténél (videó)

„Nem értem. Ez tiszteletlen Jules [Bianchival], a családjával, és mindannyiunkkal szemben – utalt a 2014-ben, ugyanezen a pályán kísértetiesen hasonló körülmények között halálos kimenetelű balesetet szenvedett honfitársára. – Az életünket kockáztatjuk, és a világ legjobb munkája a miénk, és csak annyit kérünk, hogy tartsanak minket biztonságban, hiszen ez így is éppen elég veszélyes sport. Úgy érzem, hogy szükségtelen volt beküldeni a darut. Várhattak volna még egy percet, hogy mindenki visszaérjen a bokszba, és beküldhették volna utána a traktort. Elképesztően hálás vagyok, hogy itt állhatok, és ma este felhívhatom a családomat és a szeretteimet, és hogy így alakultak a dolgok, mert két méterrel mentem el a daru mellett. Ha két méterrel arrébb haladok, most halott lennék.”

Gasly-t az eset után vizsgálni kezdték, mert a felügyelők szerint túl gyorsan haladt a piros zászló megjelenése után. Fontos hangsúlyozni, hogy mindez független attól, hogy a traktor mellett gyorsan ment-e el, mert pont abban a pillanatban léptették érvénybe a piros jelzést, amikor odaért Sainz autójához és a daruhoz. Ekkor pedig elmondása szerint nem hajtott gyorsan, sőt.

„Tiszteletben tartottam az időlimitet, ami ott van a kormányon. Kilenc másodperccel még lassabban is mentem annál, úgyhogy ez nem fair. Mindent korrektül csináltam, annak a darunak pedig nem lett volna szabad ott lennie. Ha nekimegyek és meghalok, akkor most min változtatna mindez? Semmilyen traktornak nem lenne szabad felmennie egy versenypályára. Lehet azt mondják, hogy nincs igazam, és az egész én hibám volt, nem tudom. Amivel törődök, azok a versenytársaim, és az, hogy a jövőben ne kerüljünk ilyen helyzetbe. Mert, ha ma felúszok a vízen, mint Carlos egy körrel korábban, most nem állnék itt, és lenne egy újabb haláleset Jules-é után. És már az is elképesztően fájdalmas volt, és nem gondolom, hogy ez tiszteletteljes iránta és a családja iránt.”

A felügyelők végül büntettek

Gasly végül azért kapott egy 20 másodperces időbüntetést, amivel visszacsúszott a 17.-ről a 18. pozícióba. Az indoklásban az olvasható, hogy miután elhaladt a baleset helyszíne mellett, Gasly – immár piros zászlós jelzés mellett – többször is átlépte a 200 km/h-s sebességet, és egy ponton 251 km/h-val haladt. „A versenyző elismerte, hogy mostanra megértette, hogy pályabírók vagy útakadályok is lehettek volna a pályán, és elismerte, hogy túl gyorsan ment” – olvasható az indoklásban.

Azt pedig a felügyelők ismerték el, hogy Gasly lassabban ment az ilyen körülmények között elérhető maximális tempónál, viszont hangsúlyozták, hogy egyáltalán nem ment annyira lassan, amennyire azt a szabályok megkövetelik. Emellett azt is figyelembe vették a büntetés kiszabásakor, hogy Gasly „sokkban volt” azok után, hogy egy traktort látott az ideális íven Sainz balesetének helyszínén.

Elképesztő felvétel: pályabíró is életveszélyben volt Gasly traktoros eseténél (videó)

0

Carlos Sainz összetört fedélzeti kamerájának felvétele megmutatta, mennyire közel volt a tragédiához Pierre Gasly a Japán Nagydíj második körében, illetve azt is, hogy egy pályabíró is életveszélyben volt.

Jókora botrány robbant ki a Japán Nagydíj közben, amiért egy traktor hajthatott a pályára Carlos Sainz összetört Ferrarijának mentésére. A jármű megjelenése azért volt problémás, mert még nem érte utol a teljes mezőny a baleset miatt beküldött biztonsági autót, és a szárnycseréje miatt a Safety Car nyomába eredő Pierre Gasly viszonylag nagy tempóval haladt el a traktor mellett.

A francia versenyző fedélzeti kamerájából is érzékelni lehetett, hogy mennyire közel volt hozzá a jármű, de Carlos Sainz Ferrarijának kamerájából sokkal ijesztőbb az eset. Ebből a kamerából egyúttal az is látszik, hogy a darun levő autót navigáló pályabíró nem sokkal azelőtt lép a pálya széle felé, hogy Gasly elszáguldott mellette, ami ilyen látási viszonyok közepette bőven kimeríti az életveszélyes helyzet fogalmát nemcsak Gasly-ra, hanem a pályabíróra nézve is:

Íme a felvétel:

A történtek után az FIA közleményt adott ki, amelyben az állt, hogy a piros zászló miatt jogosan tartózkodott egy traktor a pályán, majd vizsgálat alá vonták Pierre Gasly-t, amiért túl gyorsan ment a piros jelzés alatt.

AZ FIA elszámolta magát, és Verstappen mégsem lehetne világbajnok?

0

Többen rávilágítottak, hogy amennyiben a verseny kevesebb mint 75%-ának teljesítéséért járó pontokat osztják ki, Max Verstappen nem nyerhette volna meg a világbajnoki címet a Japán Nagydíjon, hiszen „csak” 111 ponttal vezetne Charles Leclerc előtt, és a hátralevő versenyeken 112 pontot lehet szerezni. Viszont mégis megnyerte. Mutatjuk, hogy miért!

Christian Horner, a Red Bull csapatfőnöke a Japán Nagydíj leintése után a Sky Sports adásában elismerte, hogy ők sem voltak biztosak benne, hogy Charles Leclerc büntetése ellenére világbajnoknak mondhatja-e magát Max Verstappen, Helmut Marko, a Red Bull tanácsadója pedig azt nyilatkozta, Verstappen mérnöke szintén úgy számolt, hogy egy pont híján még nem örülhetnek.

Hiszen amennyiben a szabályban az 50 és 75%-nyi versenytáv teljesítése esetén osztandó pontmennyiséget vesszük figyelembe, Verstappennek 111 pontos előnyben kellene lennie Leclerc-rel szemben, és a hátralevő versenyeken még 112 pont gyűjthető.

Ám, mint kiderült, mindez csak abban az esetben lenne így, ha a futamot nem szakították volna félbe, és a versenytáv 75%-ának teljesítése előtt leintik. A sportszabályzat ugyanis kimondja, hogy amennyiben a futamot felfüggesztik, de később újraindítják, a teljes pontszámok kerülnek kiosztásra, azaz Verstappen 19 helyett 25 pontot kapott, Leclerc pedig csak 15-öt, így kialakult kettejük között a vb-cím bebiztosításához kellő különbség. Az FIA tehát a szabályok szerint járt el, a közvetítést figyelő nézők azonban mit sem sejthettek erről, hiszen nem igazán sikerült megfelelően kommunikálni a helyzetet.

Amire pedig még nem érkezett magyarázat, hogy miért intették le a versenyt abban a körben, amelyikben végül véget ért, ugyanis, amikor Verstappen a 27. kör végén átszelte a célvonalat, még nem ért el a nulláig a visszaszámoló óra, azaz nem szabadott volna leinteni a futamot a 28. kör végén…