Kezdőlap Blog Oldal 1283

Megszületett az ítélet, kiderült, hogy csalt-e a Red Bull a költségplafonnal

0

A Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) közzétette a Forma-1-es csapatok 2021-es költségvetésének vizsgálati eredményeit, amelyből kiderült, hogy a 10 csapatból 9 betartotta a költségplafont, és egyedül a Red Bull volt az az istálló, amelyik megszegte azt. Az energiaitalos csapat kis mértékű szabályszegést követett el.

Három csapat, a Red Bull, az Aston Martin és a Williams követett el szabályszegést a 2021-es költségvetésével vagy az arról készült jelentés benyújtásával kapcsolatban, ám míg utóbbi kettő csak az eljárás során hibázott, addig az energiaitalos csapat többet költött a megengedettnél, azaz átlépte a 2021-es költségplafont.

Az FIA eredetileg október 5-én közölte volna a csapatok 2021-es költségvetésének vizsgálati eredményeit, ám miután a Szingapúri Nagydíj előtt hatalmas botrányt kirobbantva kiszivárgott, hogy a Red Bull és az Aston Martin is szabályt szeghetett, elhalasztotta a bejelentést október 10-re.

A Nemzetközi Automobil Szövetség a ma megjelent közleményében azt írta, hogy a Red Bullt, az Aston Martint és a Williamst leszámítva minden csapat megkapta a megfelelési tanúsítványát, ám míg a Williams pénzbüntetést kapott, amiért a március végi határidő után nyújtotta be a beadványát, az Aston Martin pedig procedurális vétséget követett el, addig a Red Bull a folyamat során is hibázott, illetve kis mértékben túl is költekezett.

Az FIA tehát annak ellenére úgy véli, hogy a Red Bull szabályt szegett, hogy Christian Horner, a bikások csapatfőnöke többször hangsúlyozta, hogy nemhogy nem lépték át a 2021-es limitet, de jócskán alatta maradtak.

Red Bull-balhé: Horner reagált az FIA döntésére

Milyen büntetést kaphat a Red Bull?

Fontos hangsúlyozni, hogy az FIA egyelőre csak arról nyilatkozott, hogy kiket és miben talált vétkesnek, a Williams esetét leszámítva arról még nem, hogy ezek a kihágások milyen büntetéssel járhatnak.

Különösen a Red Bull esete érdekes – az Aston Martin vélhetően megússza pénzbüntetéssel –, hiszen egyedül ők lépték át a költségplafont. Az szinte biztos, hogy kizárni nem fogják őket sem az idei, sem a tavaly világbajnokságból, az FIA közleménye szerint ugyanis kis mértékben vétettek a pénzügyi szabályok ellen, ami 5%-nál kisebb túllépést jelent.

Az ilyen mértékű szabályszegés büntetési tételei pedig nem tartalmazzák a teljes idényből való kizárást, helyette „csak” a nyilvános megrovást, a konstruktőri vagy versenyzők pontjaiból történő levonást, a futamokról történő kizárást, az aerodinamikai tesztelés korlátozását, vagy a pénzbüntetést sorolják fel.

Max Verstappen, Red Bull Racing, Japán Nagydíj
Azt azért még nem jelenthetjük ki, hogy nincs veszélyben Verstappen idei vb-címe Fotó: Clive Rose/Getty Images/Red Bull Content Pool

Az FIA ezzel együtt nincs könnyű helyzetben, hiszen az ellenfelek többször hangsúlyozták, hogy még egy 5%-os, azaz valamivel több mint 7 millió dolláros túllépés is több tíz mérnök éves fizetését, vagy egy teljes szezon fejlesztési költségvetését fedezheti, tehát, ha a Red Bull „csak” ennyivel lépte túl a plafont, azzal is komoly előnybe kerülhetett.

Ennélfogva vélhetően minden rivális szigorú büntetést szeretne, és amennyiben az FIA nem szankcionálja elég komolyan az energiaitalosokat, azt sokan a tavaly bevezetett költségplafon bukásának fogják tekinteni, mindez pedig utat nyithat az újabb, kis mértékű szabálytúllépések előtt, hiszen többen is vígan bevállalnak majd némi pénzbüntetést extra tizedmásodpercekért cserébe.

Természetesen ennek a fordítottja is felmerülhet, és egy esetleges súlyos büntetés esetén a Red Bull érvelhet azzal, hogy még az FIA és a csapatok is tanulják az új szabályokat, amelyekhez menet közben is érkeztek kiegészítések, azaz nem fair komoly büntetést kiróni annak, aki nem szándékosan, de szabályszegést követett el.

Az FIA egyelőre azt közölte a lehetséges büntetésekkel kapcsolatban, hogy „az FIA költségplafont vizsgáló testülete jelenleg meghatározza a pénzügyi szabályzat alapján meghozandó megfelelő lépéseket az Aston Martin és a Red Bull tekintetében, és további információkat a szabályzattal összhangban fog közölni.”

Volt látvány bőven a Királdi körgyorson (videó)

0

Az Ózd Rally Királdi körgyors szakasza sajnos a verseny végén bekövetkezett tragikus balesetről marad emlékezetes, de azért látványos akciók is voltak napközben.

Tomcat F-14 videója a szakaszról.

A videóban sajnos az jól látszik, hogy a nézők többször is túl nagy kockázatot vállaltak a verseny ideje alatt. Ezúton is kérünk mindenkit, hogy tartsák be a sportbírók utasításait, és a rallyversenyek alapvető biztonsági szabályait.

Ilyet még biztosan nem látott: videón Vettel és Alonso szürreális befutója

0

A televíziós közvetítésből teljesen kimaradt, de egy nézői videó és az F1 által kiadott belső kamerás felvételek segítségével most átélhetjük Sebastian Vettel és Fernando Alonso elképesztően szoros befutóját.

Mindössze 11 ezredmásodperc döntött a Japán Nagydíjon a 6. helyen célba érő Sebastian Vettel, és az őt az utolsó két körre sokkal frissebb gumikon ismét utolérő Fernando Alonso között. A spanyol pilóta a célegyenes előtti sikánban bevetődött a négyszeres világbajnok mellé, és egy kicsit a pályáról is lekergette a németet. A két veterán ezután egymás mellett fordult rá a célegyenesre, majd annak ellenére, hogy Alonso volt előrébb, a jobb kigyorsításának köszönhetően csak centikkel ugyan, de Vettel szelte át előbb a cévonalat.

Mindez így nézett ki a lelátóról:

Az F1 által kiadott videó Alonso sisakkamerájából, illetve az Aston Martin Vettel sisakját szemből mutató kameraállásból mutatja párhuzamosan a történteket, így remekül látszik, ahogy a két világbajnok folyamatosan figyeli a tükröket és egymást. Külön érdemes megnézni, hogy Vettel miként vette észre az utolsó pillanatban a mellé bevetődő Alpine-t.

A feszültséget fokozandó még a csapatrádiót is hallhatjuk: mérnökük mindkettejüket figyelmeztette, hogy ez az utolsó kör, és, hogy nyugodtan használják az erőforrás teljes erejét felszabadító gombot. „Megvan” – szólt a rádióba Vettel, miután hajszállal Alonso előtt szelte át a célvonalat (a spanyol kameraképének bal sarkát érdemes figyelni), mire mérnöke azzal felelt: „Te gyönyörűség!”

Íme a videó:

Latvala: Finnország előnyeit már mások is felfedezték 

0

Jari-Matti Latvala, a Toyota Gazoo Racing csapatfőnöke elmagyarázta, miért jelent nagy előnyt a finn központ. Ezt az előnyt pedig már a Hyundai is felfedezte. 

A Toyota WRC autójának megépítésére Tommi Makinen Finnországot látta a legalkalmasabbnak, annak ellenére, hogy az országot sokan nem tartották jónak egy WRC projekt elkezdéséhez, mivel messze van Közép-Európától. 

A sikerek azonban a négyszeres rally világbajnokot igazolták és 2018-ban már gyártó vb címet hozott a Toyotának, amit 2019-22 között három egyéni vb cím is követett, ráadásul tavaly ismét megnyerte a japán gyártó is a vb-t, amit idén meg is védhet. 

“Alapvetően azt gondolták sokan, hogy Finnország logisztikailag nagyon rossz helyen fekszik, nehéz eljutni területekre innen – magyarázta Jari-Matti Latvala a Rallit.fi oldalnak. – Tény, hogy valóban nehéz az eljutás innen máshová, de nagy előnye is van Finnországnak. A Toyota pedig észrevette az előnyöket. Finnországban vannak a világ legjobb tesztszakaszai. A vb szezon nagy része murván zajlik, és Finnországban tesztelve azonnal egy tökéletesen felkészített autót lehet készíteni. Tommi Makinen hitt abban, hogy a Toyota WRC projektje Finnországban is jól működtethető lenne, és idővel a logisztikai oldal nehézsége is halványult.” 

A Toyota rally autóinak motorját Németországban készítik, ahol a WEC csapat központja is található. 

“Németországban inkább a WEC sorozaton van a hangsúly, míg Finnországban a WRC-re koncentrálunk, a két központ pedig tökéletesen tud működni. Elég nagy munka lenne mindent egy központban elvégezni, ráadásul, ha Németországban lenne a WRC csapat központja is, akkor elveszne a finn teszthelyszín előnye is.” 

A nagyszerű tesztelési lehetőséget pedig a Hyundai is felfedezte már, hiszen idén többször is finn helyszíneken készült a WRC futamokra. 

Három verseny lenne egyben Szaúd-Arábiában 

0

A 2023-as Rally Világbajnokság naptára még nem lett nyilvános, de nagy eséllyel Szaúd-Arábiában is rendeznek versenyt, ráadásul három különböző nappal. 

Az már biztos, hogy a 2023-as Rally Világbajnoki szezon a Montéval kezdődik januárban, majd februárban a Svéd Rally következik. 

A téli versenyeket márciusban a nyárias időben valószínűleg Mexikó követi márciusban, majd áprilisban Horvátország, májusban Portugália jelenti a tavaszi folytatást. 

A nyári menetrend Szardínián kezdődik, majd még ugyancsak júniusban kerül sor a kenyai Szafari Rallyra. Az Európai nyár során pedig még Észtország, majd Finnország murvás útjain rendeznek vb futamokat. 

Az őszi program szeptemberben Chilével és a görög Acropolis Rallyval kezdődik, majd októberben kerülhet megrendezésre a vadonatúj Közép-Európa Rally Csehország, Ausztria és Németország útjain. 

A szezon zárásaként pedig novemberben Japán, majd decemberben Szaúd-Arábia következik. 

Szaúd-Arábiával kapcsolatban sok kritika fogalmazódott meg az országban megfigyelhető emberijogi helyzet miatt, de a WRC Promóter szerint egy teljesen új típusú rendezvény lehet az új verseny. 

“Szaúd-Arábia még nincs megerősítve a naptárban, de ez egy három nap alatt három különböző versenyt tartalmazó rendezvény lehetne – mondta a WRC Promóter képviselője a francia Autohebdo lapnak. – Egy nap hagyományos szakaszokon zajlana, majd egy nap sivatagban kerülne lebonyolításra, a harmadik nap pedig a kettő keveréke lenne. A verseny a WRC mellett része lenne a Közel-Kelet Rally Bajnokságnak is.” 

2020 óta Szaúd-Arábiában rendezik a Dakart is januárban. 

A Közép-Európa Rally központja Passauban lenne, majd az első napon a cseh Rally Bohemia verseny szakaszain vezetne a mezőny, amit Felső-Ausztriai és Bajorországban lévő szakaszok követnének. 

“Ez egy nagyon jó projektnek ígérkezik a német piac és a központi elhelyezkedés miatt. A verseny naptárba vételével azonban egy aszfaltos verseny kiesne a naptárból, mely Spanyolország lenne.” 

A francia lap szerint 2024-re az jelentené a legnagyobb változást, hogy a naptárban kerülne egy Egyesült Államokban sorra kerülő verseny, melynek központja a Tennessee állambeli Chattanooga lenne. 

A WRC 2023-as naptára október 19-én kerülhet elfogadásra a Motorsport Világtanács ülésén. 

Elképesztő, nem csak Gasly volt fokozott életveszélyben a Japán Nagydíjon (videó)

0

Egy nézői videó újabb részleteket mutatott meg a Japán Nagydíj második körében történt életveszélyes incidensről.

Hatalmas felháborodást váltott ki, hogy a Japán Nagydíj elején Carlos Sainz első körben összetört Ferrarijához az FIA már azelőtt engedélyezte egy daru beküldését, hogy a biztonsági autó összegyűjtötte volna a mezőnyt, így Pierre Gasly nagy tempóval haladt el az ideális íven álló jármű mellett.

A francia pilóta azonnal dühösen rádiózott, majd a verseny után kijelentette: ha két méterrel arrébb halad, akkor most halott lenne. De nemcsak Gasly, hanem a többi pilóta is dühösen nyilatkozott – és az Alpha Tauri versenyzőjéhez hasonlóan felemlegette Jules Bianchi 2014-es tragédiáját –, többen pedig kijelentették, hogy összességében felelőtlenség volt a pályára engedni egy darut, mert még a biztonsági autó mögött is olyan rosszak voltak a látási viszonyok, és annyira csúszott a pálya, hogy ilyen tempónál is könnyedén elveszíthette volna valaki az uralmat az autója fölött.

Gasly fedélzeti kamerás felvételei mellett Carlos Sainz onboardja azt mutatta meg, hogy a Ferrari mentését végző pályabíró is életveszélyben volt, hiszen nem sokkal azelőtt lépett arrébb, hogy az Alpha Tauri odaért.

Most pedig előkerült egy nézői videó is, amelyből még jobban rekonstruálni lehet az eseményeket. A felvétel elején láthatjuk, amint Carlos Sainz a falnak csapódik, majd azt is, hogy a traktor a reklámtáblát eltaláló (0:16-nál), majd szárnycserére a bokszba hajtó, ezért a biztonsági autó után eredő Gasly baleset helyszínére érkezése előtt már jóval megjelent (2:07-nél), sőt, már 21 másodperccel azelőtt ott volt, hogy a versenyt vezető Max Verstappen a biztonsági autó mögött haladva elment mellette.

Ami pedig még kiderült, hogy nemcsak a biztonsági autó mögött haladóknál tempósabban, de az előírt limitet nem túl lépve közlekedő Gasly ment el veszélyesen gyorsan a traktor mellett, hanem a mezőnyre még szintén nem felérő Nicholas Latifi (2:47-nél), illetve Sebastian Vettel (2:51) és Csou Kuan-jü (2:53) is. Utóbbi ráadásul igen közel került a daruhoz. Azaz nem csak Gasly, hanem három másik pilóta is ki volt téve a fokozott életveszélynek, hiszen mindannyian szemmel láthatóan nagyobb tempóval haladtak a megengedettnél.

Az FIA vizsgálatot rendelt el a történtek után.

A teljes videó alább tekinthető meg:

Csomós Mixi második lett, de így is győzött

0

Csomós Miklós és Nagy Attila szoros csatában az Ózd Rally második helyét szerezte meg, de a Barum Rallyn történt baleset után sikerült legyőzni önmagukat és bebizonyították, hogy tudnak még hibamentesen versenyezni. 

Közel egy év után láthattuk hazai pályán versenyezni Csomós Mixit és Nagy Attilát a Skoda Fabia R5-tel, ami a verseny hetében készült el a Barum Rallyn elszenvedett balesetet követően. Mixi ígéretet tett a csapatának, hogy egyben viszi haza az autót, a szurkolóktól pedig pár gyorsaságinyi türelmet kért, hogy az esés után újra visszarázódjanak.  

A pár gyorsasági pontosan kettő lett, hiszen a harmadik, királdi körön már abszolút első időt autóztak. Akárcsak az utolsó gyorsaságin, ahol 2,5 másodperccel verték a 2020-as WRC2-es világbajnokot, Mads Ostberget, így mindössze hét tized másodperc hátránnyal végeztek a második helyen.  

„Nagyon fontos verseny volt az Ózd Rally. Szerettük volna magunknak, a csapatunknak és a szponzorainknak is megmutatni, hogy tudunk megfontoltan, abszolút a biztonságot szem előtt tartva versenyezni – mondta Csomós Mixi. – Egyáltalán nem voltak győzelmi szándékaink, bár így utólag azért még nyolc tizeddel lehettünk volna gyorsabbak valahol, de ez most nem számít.  

Éppen ebben a pillanatban állok le az autóval a trélerről a műhelyünkben, nagyon jó érzés egy darabban hazahozni. Ennyivel tartoztunk Atival a csapatnak, a szerelőinknek, a csapatvezetőnknek, mindenkinek, aki hatalmas munkát tett az idei versenyzésünkbe.  

Érdekes volt az Eb-futamok után itthon indulni, most szembesültem vele, hogy mennyi tapasztalatot szereztünk az elmúlt pár hónapban és hogy mennyivel könnyedebben tudtunk versenyezni.  

Nagyon jó volt újra magyar szurkolók előtt menni. Emlékszem még, amikor mi mentünk Bútor Robihoz vagy Szabó Gergőhöz családostul, hogy találkozhassunk velük, most meg hozzánk jönnek teljes családok. Rengetegen szurkolnak nekünk. Nagyon hálásak vagyunk érte.  

Meglepően jól sikerült a jótékonysági akciónk, amiben egy ózdi kisfiú, Kende gyógykezelésére gyűjtöttünk. Azt reméltük, hogy talán 500 ezer forint összejön, de most úgy tűnik, hogy az egymilliót is meghaladta. Köszönjük mindenkinek, aki licitált. Jó helyre kerül minden forint.“ 

Kritikus verseny volt az Ózd Rally Nagy Attila számára, aki a sérülése után most tért vissza, ezért egy kicsit óvatosan állt a futamhoz.  

„Mixivel megbeszéltük, hogy az első gyorsaságikon óvatosabban kezdünk – mondta Nagy Attila. – Félelem nem volt bennem, de az első szakaszokon nehezebben jött vissza az a feltétlen bizalom az autó, a gumi és Mixi tempója iránt, ami korábban megvolt. A harmadik gyorsaságitól kezdetem élvezni, és a végén már úgy éreztem magam, mint a Barum Rally rajtjában.  

Fontos volt az is, hogy összeszedetten tudtunk versenyezni. Már a pályabejáráson látszott, hogy Zabar nem a mi szakaszunk. Mixi el is engedte, Sátára és Királdra koncentrált. Azt én is éreztem, hogy ez Eb-n szerzett rutin most csapódott le, sokkal könnyedebben tudtunk kezelni helyzeteket és az egész versenyzésünk nagyon felszabadult volt.  

Mixi tökéletesen hozta azt, amiben a verseny előtt megállapodtunk. Sok helyen éreztem, hogy még van benne, de nem kapkodott, nem vállalt kockázatot. Még az utolsó gyorsaságin sem akarta megnyerni a versenyt.  

A legbeszédesebb az volt, amikor hét tized másodperccel maradtunk le a győzelemről. Mixi mondta, hogy ott abban a kanyarban bent hagytunk hét tizedet, de nem puffogott rajta tovább. Szerintem sokat fejlődtünk ezen a versenyen és sokkal erősebbek lettünk, mint a Barum Rally előtt voltunk. Köszönjük a csapatunknak és a szurkolóinknak, hogy hittek bennünk.“ 

Csomós Mixi–Nagy Attila számára a következő verseny az Országos Rallybajnokság záró futama, a Zemplén Rally lesz november 11–13-a között. 

Binotto kiborult: Ez nevetséges és elfogadhatatlan

0

Igencsak feldúlt volt Mattia Binotto, a Ferrari csapatfőnöke a Japán Nagydíj után. A svájci olasz szakember összességében kritizálta, amit Szuzukában az FIA-tól látott, de Charles Leclerc büntetése különösen felhúzta.

Mondhatni keretbe foglalta a Ferrari idei szereplését a Japán Nagydíj vége, hiszen Charles Leclerc az utolsó métereken veszítette el a második helyet azzal, hogy levágta a célegyenes előtti sikánt, a felügyelők pedig utólag 5 másodperces büntetést adtak neki, mert úgy vélték, hogy előnyt szerzett. Ennek a döntésnek köszönhetően Max Verstappen már Japánban világbajnok lett, de Mattia Binotto nem emiatt volt dühös.

„Ez a döntés nevetséges és elfogadhatatlan. Olyasmi, aminek nincs értelme. Leclerc nem nyert pozíciót vagy időt. Nyugodtak voltunk, amikor láttuk, hogy vizsgálják, majd ezúttal anélkül döntöttek, hogy meghallgatták volna a pilótákat. Elképesztő döntés, és ami nem világos, hogy hét nap elteltével két ugyanolyan szabályszegésért két különböző büntetést adtak” – nyilatkozta a feldúlt Binotto a Sky Italiának.

Charles Leclerc, Ferrari, Japán Nagydíj
Leclerc az utolsó pillanatban bukta el a második helyet Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

A Ferrari csapatfőnöke természetesen Pérez szingapúri büntetésére utalt, amelyet az FIA felügyelői órákon át tartó tanácskozás után, a mexikói versenyző meghallgatása után hoztak csak meg. „Hét nappal azután, hogy Szingapúrban olyan sok körbe telt döntést hozni, majd a futam után meg kellett hallgatni a pilótákat egy egyszerű, egyértemű döntéshez, ma ezt néhány másodperc alatt elintézték. Meglep, hogy ennyire másképp viselkedtek itt, mint Szingapúrban, mindössze néhány nap különbséggel” – nyilatkozta a csapatfőnök már a Ferrari médiabeszélgetésén, majd kitért arra, hogy szerinte meg sem kellett volna büntetni a monacói pilótát.

„Hogy helyes volt-e az 5 másodperces büntetés? Mi úgy látjuk, hogy [Leclerc] nem szerzett előnyt. Elöl volt, és elöl is maradt, és megtartotta ugyanazt a távolságot. Úgyhogy vitatható, de így döntöttek, amit elfogadunk – nyilatkozta Binotto, majd megjegyezte, ha itt ilyen gyorsan sikerült dönteni, akkor Szingapúrban is megtehették volna ezt, és akkor talán nyernek. – Szingapúrban is azonnal ki kellett volna osztani az öt másodperces büntetést, mert ez megadta volna nekünk a lehetőséget, hogy egyértelműen másként kezeljük a helyzetet (gumit spóroljanak ahelyett, hogy támadják Pérezt – a szerk.), ami akár a győzelmet is eredményezhette volna. Úgyhogy ez frusztráló, és emiatt is csalódottak vagyunk.”

Binotto Japánban ráadásul nemcsak a büntetés, hanem más dolgok miatt is mérges volt. Szerinte ugyanis nem szabadott volna ilyen körülmények között elrajtoltatni a futamot, illetve a Carlos Sainz összetört autójának mentéséhez beküldött daru megjelenését is kiemelte.

Elképesztő felvétel: pályabíró is életveszélyben volt Gasly traktoros eseténél (videó)

„Ott volt a rajt ilyen körülmények között, majd a daru a pályán… Ez az egész megmutatja, hogy jelenleg nagyon nehéz helyzetben van a Forma-1, és a sportág hitelességének elvesztését kockáztatja. Meg kell értenünk, hogy miként javítsunk a helyzeten, mert jelenleg nem menedzselik jól a dolgokat.”
Ami a verseny után, pontokkal kapcsolatos kavarodást illet, a Ferrari csapatfőnöke elárulta, hogy tisztázást kértek az FIA-tól arra vonatkozóan, hogy tényleg teljes pontszámokat osztanak-e ki a versenyen, és miután megkapták a választ, nem volt ellenvetésük. „Elfogadtuk, úgyhogy szerintem ezen nincs mit vitatni. Max világbajnok, gratulálunk neki, igazán megérdemelte az alapján, ahogyan az egész szezon során vezetett.”

Leclerc nem ért egyet a csapatfőnökkel

Noha Binotto vitatta a büntetés jogosságát, Leclerc az FIA sajtótájékoztatóján teljes mértékben elfogadta azt.
„Nos, nem tudok túl sokat mondani. Hibáztam, és próbáltam minimalizálni a veszteséget azzal, hogy egyenesen továbbmentem. Nem voltam tisztában vele, hogy ez az utolsó kör, de hogy őszinte legyek, az öt másodperces büntetés volt a helyes ítélet.”
Max Verstappen, Red Bull, Charles Leclerc, Ferrari, Japán Nagydíj
Csak néhány körön át tudta tartani a lépést Verstappennel Fotó: Clive Mason/Getty Images/Red Bull Content Pool
A monacói pilóta ezután kitért arra, hogy a gumik vezettek a hibájához. „Négy-öt körön át nagyon gyorsak voltunk, de sajnos a verseny ennél egy kicsit hosszabb volt. Az első gumik egyszerűen elfogytak négy-öt kör után, ezt követően pedig minden arról szólt, hogy eljussunk a kockás zászlóig. A vége elképesztően nehéz volt, Checo pedig nyilván eléggé nyomás alá helyezett, és nagyon-nagyon küszködtem mindkét első gumival, végül pedig hibáztam. De nagyon-nagyon szenvedtünk.”

Huttunen váltja Japánban Breent? 

0

Jari Huttunen a Finn Rallyn már kipróbálhatta az M-Sport Rally1-es autóját, arra a kérdésre pedig a versenyző menedzsere, Marcus Grönholm válaszolt, hogy Japánban pártfogoltja indulhat-e Craig Breen helyén. 

Jari Huttunen idén a Finn Rallyn a kilencedik helyet szerezte meg az M-Sport Ford Puma Rally1-es autójával, annak ellenére, hogy üzemanyagnyomás probléma miatt komoly időt vesztett, ráadásul azon a versenyen inkább az autó megismerése volt a feladata és nem a gyorsan autózás. 

A pletykák szerint Craig Breen gyenge teljesítménye miatt az év végén távozni kényszerül a fordos csapattól, annak ellenére, hogy szerződése van 2023-ra is. Az már biztos, hogy Breen navigátora, Paul Nagle a Spanyol Rally után visszavonul, de könnyen lehet, hogy a pilótának is az utolsó futama lesz ez. 

Helyére pedig akár Jari Huttunen is érkezhet, aki a WRC2-ben indul a Spanyol Rallyn. 

“Az biztos, hogy Jari indul a WRC2-ben az M-Sporttal Spanyolországban – mondta Marcus Grönholm, Huttunen menedzsere a Rallit.fi oldalnak. – Ez a Finn Rally után dőlt el, akkor többről még nem tudtunk tárgyalni.” 

Grönholm szerint nem biztos, hogy Huttunen veheti-e át Breen helyét a Japán Rallyra. 

“Jelenleg nehéz megmondani, hogy lesz-e pilótacsere Japánban. Breen nagyon jól vezet, de érthetetlen hibákat követ el, ami rontotta csapaton belüli helyzetét. Gus Greensmith egyelőre semmilyen elfogadható eredményt nem tudott elérni. Nem könnyű olyan versenyzőt találni, aki képes csúcsteljesítményt elérni jelenleg.” 

Horrorbukás a DTM-ben, levegőben pörgő Ferrari Mugellóban – nemcsak az F1-ben voltak hajmeresztő jelenetek

0

Az F1 mellett a német túraautó-bajnokság (DTM) és a Ferrari Challenge Europe hétvégi versenyeire is kijutott a káoszból.

A hétvégi Forma-1-es Japán Nagydíjon nem volt hiány hátborzongató jelenetekben, illetve Carlos Sainz előadásában egy komolyabb balesetet is láthattunk, a Ferrari spanyol pilótájának bukása azonban semmiség volt ahhoz képest, ami a német túraautó-bajnokság hétvégi szezonzárójának első futamán történt.

Már az első kör végén be kellett küldeni a biztonsági autót, miután a hajtűkanyar után teleszóródott törmelékkel a pálya, de az igazi káosz csak akkor következett, amikor újraindították a mezőnyt. Philipp Eng és Nico Müller már az első kanyarban összeakadtak a 6. és 7. helyen, ez pedig elindított egy láncreakciót, amelynek végén Rolf Ineichen Lamborghinije és Mariuz Zug Audija csapódott a falnak.

Az újraindítás utáni baleset (az ismétlések ITT láthatók)

Mivel a versenyirányítás kivárt, és nem küldte be rögtön a biztonsági autót, az állva maradt versenyzők tovább csatáztak, ennek pedig katasztrofális vége lett. Thomas Preining és az őt a gyors 8-as kanyarban kívülről előzni próbáló David Schumacher összeakadtak, amitől a Porsche és a Mercedes is hatalmas tempóval, frontálisan a jobb oldali védőfalnak csapódott, majd visszapattant a pályára.

A mezőny nagy része szerencsére el tudta kerülni, hogy belerohanjon a két versenyző valamelyikébe, de Ricardo Feller így is eltalálta Preining Porschéját. A legrosszabbul azonban Dennis Olsen járt a hátrébb érkezők közül, akit Feller még megpöckölt azelőtt, hogy nekirohant volna Preining-nek, amitől a sárga Porsche háttal a bal oldali védőfalnak csapódott és egy pillanatra tűzgolyóvá változott.

A nyolcas kanyarban történt baleset (ismétlések ITT)

A becsapódások olyan erejűek voltak, hogy motoralkatrészek szakadtak ki az autókból, de a DTM-kocsik biztonságát dicséri, hogy egyik pilótának sem lett baja.

Hogy a futam újraindítása után mi történt, illetve a hétvége második versenye után kit koronáztak az idei bajnokká, arról ITT és ITT olvashat.

A Ferrari Challenge-ben is volt egy hatalmas bukás

A hétvégén rendezték a Ferrari Challenge európai szériájának utolsó előtti versenyhétvégéjét is az olaszországi Mugellóban. Az idén a Hungaroringre is ellátogató széria csúcskategóriájának, a Trofeo Pirellinek az első versenye pedig már egy kör után félbeszakadt, a 10. helyről rajtoló Marco Pulcini ugyanis a célegyenes végén elemi erővel csapódott neki a jobb oldali védőfalnak, amitől Ferrari 488 Challenge EVO-ja a levegőbe repült és többször átfordult.

Akárcsak a DTM-bukások során, a pilóta itt is sértetlenül megúszta az esést.

Pulcini nem kicsit esett (ismétlés ITT)

A bajnokságot az utolsó versenyhétvége előtt továbbra is a 18 esztendős hölgy, Doriane Pin vezeti, akivel a Hungaroringen készítettünk interjút.