Kezdőlap Blog Oldal 1294

Verstappen dühöngött és idő előtt lelépett a Red Bull „elfogadhatatlan” hibája után

0

Max Verstappen annyira dühös volt a csapatára a Szingapúri Nagydíj időmérő edzése után, hogy a mérnökökkel zajló megbeszélésen sem vett részt.

Nem mindennapi jelenetek játszódtak le a Szingapúri Nagydíj időmérő edzésének záró másodperceiben. Amikor már úgy tűnt, hogy Max Verstappen óriási fölénnyel megszerzi a pole pozíciót a mai futamra, a Red Bull az utolsó pillanatban a bokszba hívta őt. A címvédő nem értette, hogy mi történik, és szitkozódva tett eleget a kérésnek.

Nem sokkal később a csapat megerősítette, hogy egyszerűen elszámolták magukat, és nem maradt elég üzemanyag az autóban ahhoz, hogy biztosan az FIA rendelkezésére tudják bocsátani a kötelezően előírt 1 liternyi mennyiséget a mintavételhez, ezért inkább kihívták Verstappent, hogy a 8. helyet legalább biztosan megtarthassa (ha nem lett volna elég minta, utólag kizárták volna az időmérőről).

„A mi hibánk volt. Azt feltételeztük, hogy öt kör lesz a maximum, amennyit meg tudunk tenni, de végül olyan helyzetbe hoztuk magunkat, hogy nyertünk egy hatodikat. Nagyon a határon lett volna az üzemanyag, és ahelyett, hogy a bokszutcából rajtolnánk, úgy döntöttünk, hogy félbeszakítjuk a kört, ami nyilván nagyon frusztráló Maxnak és az egész csapatnak” – nyilatkozta Christian Horner a Sky Sportsnak.

Max Verstappen, Red Bull, Szingapúri Nagydíj
Verstappen az időmérőn Fotó: Clive Rose/Getty Images/Red Bull Content Pool

Hogy mennyire volt frusztráló, azt Verstappenen pontosan látni lehetett. „Kifogytunk az üzemanyagból, ami elképesztően frusztráló, és nem lenne szabad megtörténjen. Amikor kevesebb üzemanyagot töltesz az autóba, vagy nem tervezel hat körrel, akkor legalább figyeled menet közben, hogy nem lesz elég. Jóval korábban látnunk kellett volna ezt, úgyhogy jelenleg egyáltalán nem vagyok boldog. Persze, ez mindig közös erőfeszítés, hibázhatok én és a csapat is, de ez soha nem elfogadható. Természetesen tanulunk belőle, de hogy őszinte legyek, ez nagyon rossz. Nem lenne szabad megtörténnie” – füstölgött a holland, aki a versennyel sem szívesen foglalkozott még, annyira dühös volt.

„Egy kicsit olyan itt, mint Monacóban. Nagyon nehéz előzni, egy kicsit talán csinálhatunk valamit a stratégiával, de jelenleg nem igazán vagyok abban a hangulatban, hogy a versenyre gondoljak. Persze, amint beülök az autóba, mindig a legjobbamat fogom nyújtani, de jelenleg elképesztően frusztrál, ami történt.”

Idő előtt elviharzott

Erik van Haren, a holland De Telegraaf újságírója megerősítette, hogy Verstappen a médiakötelezettségeit letudva fogta magát, és visszament a hotelbe, azaz a mérnökökkel sem ült le a szokásos megbeszélésre, annyira dühös volt.

De előre még az Autosportnak elmondta, hogy igenis kritizálhatja a csapatot, ha ekkorát hibáznak, mint ahogy a csapat is elmondhatja neki fordítva ugyanezt. „Szeretem a kritikus megközelítést, mert, amikor én elba..om, ők is megmondhatják nekem, hogy hibáztam. És szerintem ennek fordítva is így kell lennie, mert így tartjuk egymást a helyes irányban, mert nem jók, hanem tökéletesek akarunk lenni.”

Kérdésre, hogy a csapattal is közölte-e hogy mit gondol azt felelte: „Szerintem tudták, amikor látták az arcomat, és abból, amit a rádióban mondtam.”

Max Verstappen, Red Bull, Szingapúri Nagydíj
Nem fogta vissza magát Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool

Verstappen ezután részletezte, hogy eleve azért ment hat kört, mert a végül utolsó előtti gyorskörének a végén a csapat a fülére szólt, hogy lassítson, mert utol fogja érni Pierre Gasly-t, és így az utolsó körében vélhetően nem fog tudni javítani. Ezért az utolsó szektorban elvette a gázt, és helyet hagyott maga előtt, hogy nekivágjon a hatodik Q3-as körének, amit végül az üzemanyag miatt nem fejezhetett be. Utólag nézve úgy véli, az lett volna a jó döntés, ha befejezheti a korábbi körét.

„Egy kicsit meglepett minket, hogy volt egy extra körünk, de az ilyesmit lehet látni előre. Ezért nem igazán értem, hogy miként kerülte el a figyelmüket. Utólag nézve pedig hagyniuk kellett volna, hogy befejezzem [az utolsó előtti] körömet, amelyikben szóltak, hogy lassítsak, és hagyjak helyet magam előtt az utolsó körre. Persze ezt az egészet egy kicsit Pierre indította el, mert előttem autózott.”

„Ezért kellett helyet hagynom magam előtt az utolsó körre, mert közel kerültem hozzá. De ez nem kifogás. Én nem látom, hogy mennyi üzemanyag van az autóban, de a világ összes szenzora a rendelkezésünkre áll, hogy nyomon kövessük ezeket a dolgokat. Úgyhogy ez elképesztően frusztráló, mert jó autónk volt.”

Hogy mire lehetett volna elég a Gasly miatt félbehagyott kör, már sosem tudjuk meg, de Verstappen szerint már azzal is nagyon elöl, akár még pole-ban is lehetett volna. „Már akkor is több mint két másodperccel az addigi legjobb Q3-as köröm előtt jártam. Még úgy is, hogy volt egy nagy megingásom az előző köröm utolsó szektorában, és két másodperccel voltam gyorsabb annál a körnél már azelőtt, hogy azokhoz a kanyarokhoz értem, amelyekben korábban hibáztam. Nagy hiba volt, amivel egyenesen a falban köthettem volna ki, de sikerült mentenem. Normális esetben, ha van elég üzemanyag az autóban, az utolsó kör a leggyorsabb, de nem tudtam, hogy nincs elég, máskülönben nem hagytam volna félbe a korábbi körömet.”

Max Verstappen, Red Bull, Szingapúri Nagydíj
Simán az övé lehetett volna az első rajtkocka Fotó: Clive Rose/Getty Images/Red Bull Content Pool

Az üzemanyag miatt félbeszakított gyorskörével pedig szinte biztosan megszerezte volna a rajtkockát, ám így végül a 8. helyről kell indulnia. Hogy ez mennyire pecsételi meg előre a sorsát, majd a versenyen kiderült, mindenesetre Horner kevésbé volt borúlátó az esélyeit illetően.

„Biztos vagyok benne, hogy a tempónkkal sokat előre fogunk tudni lépni. Persze, nagyon megnehezíti az életünket a pálya karakterisztikája, de láthattuk már az idén, hogy ezekkel az autókkal lehet előzni. Előre lehet lépni, és amit biztosan tudunk Maxról, hogy mindent bele fog adni. Ez egy kemény futam, az év leghosszabb és legkeményebb versenye, és az időjárás is izgalmas lehet, úgyhogy lesznek lehetőségek.”

Megérkezett az özönvíz Szingapúrba, elhalasztották a rajtot

0

Valamivel több mint egy órával az idei Szingapúri Nagydíj rajtja előtt leszakadt az ég Marina Bay-ben. Az eső olyan intenzitással zuhog, hogy a verseny rajtját máris elhalasztották, és magyar idő szerint fél kettőkör adnak újabb tájékoztatást. Amennyiben előbb-utóbb el tudják indítani a futamot, ilyen körülmények között szinte garantált a kavarodás.

Ennyire esik:

 

 

 

Út a világbajnoki címig – Kalle Rovanpera karrierje

0

Minden idők legfiatalabb rallyvilágbajnoka, Kalle Rovanpera még csak 22 éves, mégis elismerésre méltó pályafutás áll már mögötte. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a világbajnokról.

A WRC futamgyőztes Harry Rovanpera fia, Kalle Rovanpera a raliautó volánjánál nőtt fel, tehetségét édesapjától Harri Rovanperától örökölte, aki a 2001-es Svéd Rally győztese volt. Kalle Rovanpera három évesen kezdett motorozni. Hat évesen kezdett vezetni tanulni, és nyolc évesen már finn erdőkben száguldozott olyan autókkal, amelyeket Harri úgy alakított át, hogy elérje a pedálokat.

A gyermekkor

Ahogyan Max Verstappent apja, Jos mentorálta, hosszú órákat töltve a pályán, Rovanpera úgy nőtt fel, hogy a kavicson csúszott, lábát a gázon tartva.

Évekbe telik, amíg a raliversenyzők készségei kifejlődnek úgy 200 km/órás sebességgel aszfalton, kavicson és jégen száguldoznak. Rovanpera most megdöntötte a legfiatalabb WRC-világbajnok rekordját, amit Colin McRae állította fel 1995-ben, amikor 27 éves volt. A két legsikeresebb rallyversenyző Sébastien Loeb és Sébastien Ogier csak 30, illetve 29 évesen szerezte meg első bajnoki címét.

Vezetésre született

A raliversenyzőknek amellett, hogy gyorsnak kell lenniük, meg kell érteniük a versenyautót, olvasniuk kell a pályák felületét és tökéletes itinert kell írniuk a navigátorral. Az F1-es pilótákhoz hasonlóan nekik is pontos visszajelzéseket kell adniuk, hogy segítsenek a csapat mérnökeinek beállítani az autót. De amíg az F1-es pálya többé-kevésbé állandó, egy raliversenyző minden időjárási körülmények között versenyez aszfalton, sárban, murván, porban vagy épp havon és jégen, amelyek ráadásul minden elhaladó autóval változnak. A korai kezdésnek köszönhetően Rovanperä már azelőtt elkezdte fejleszteni ezeket a vezetői képességeket, mielőtt legtöbben akár csak biciklizni is megtanultak volna.

Rovanpera
Fotó: Toyota Gazoo Racing

Az apa: Harri Rovanpera

Rovanperä apja, Harri ‘Rovis’ Rovanperä 1993 és 2006 között versenyzett a WRC-ben, a SEAT, a Peugeot, a Mitsubishi és a Skoda csapatánál. A 2001-es Svéd Rally győztese, Harri közismerten murva specialista volt. Magyarországon is járt, 2006-ban Jelen István hívta meg őt a Mecsek Rallyra, ahol az Expo Center parkolójában tartott bemutatót.

„Ő volt az első tanárom is. Megtanított, hogy az autónak van kormánya, gázpedálja és kuplungja, majd azt mondta ne beszéljünk róla, hanem használjam őket” – mondja Rovanperä. Harri Rovanpera Kalle mentorálásához barátok segítségét is kérte, például korábbi navigátorát, Risto Pietiläinent.

Rovanpera
foto: Skoda Motorsport

Az anya: Tiina

Max Verstappen édesanyjához, Sophie Kumpenhez hasonlóan Rovanperä anyja, Tiina is felismerte, hogy fia rendkívüli tehetségének néhány elemét tőle örökölte. „Nehéz megtanulni, hogyan kell koncentrálni. Az ember vagy vele születik, vagy nem” – mondta az Ilta-Sanomat finn napilapnak. „De Kalle nem hagyja, hogy a külső dolgok zavarják, és gyorsan vissza tudja idézni a korábbi eseményeket.

Verstappen anyjához hasonlóan ő is aggódik, hogy fia biztonságban van e. „Rendben van ezzel kapcsolatban, de tudom, hogy aggódik értem a rallyversenyek alatt. Motorsporttal foglalkozom. Bármi megtörténhet.” – mondja Kalle Rovanperä.

A felfedezés

A csúszós finn utak és a nyomás alatt mutatott hidegvér a legfontosabb összetevői annak, hogy olyan remek versenyzők születtek északon, mint például az F1-ből Kimi Raikkonen, Mika Hakkinen és Keke Rosberg. A rally világában jóval hosszabb a lista: Marcus Grönholm, Tommi Makinen, Juha Kankkunen és még sorolhatnánk a sztárokat.

Rovanperät, aki Puuppolában nőtt fel, közvetlenül a Finn Rally központja, Jyvaskyla mellett, már korán felfedezték. 2009-ben egy YouTube video emelte a köztudatba, amelyen a tehetséges nyolcéves fiú egy Toyota Starlettel versenyzett a havas, jeges erdei utakon.

Puuppola egyébként a rally tehetségeinek melegágya, és otthont adott Tommi Makinennek, aki Rovanperät szerződtette a Toyota Gazoo Racinghez, valamint Timo Jouhkinak, a legendás menedzsernek, aki Makinen, Kankkunen és Harri Rovanpera karrierjét irányította. Jouhki 16 éves kora óta menedzseli Kalle Rovanperát.

Rovanpera bajnoki címei

12 évesen Rovanpera készen állt a versenyekre, de Európában vezetői engedélyre volt szükség, mielőtt rallyzni kezdhetett. Lettország volt a kivétel, ahol rally sprinteken kezdett versenyezni, az apja pedig a gyorsaságik között vezette a Skoda Fabia S2000-ret.

Rovanpera 15 évesen lett R2-bajnok lett. A következő évben egy Skoda Fabia R5-tel szerelve a világ legfiatalabb országos ralibajnoka lett, majd 2017-ben is megvédte címét. Abban az évben az olasz bajnokságban is részt vett, és két rallyt nyert a finn bajnokságban.

Kalle Rovanpera korábbi rally eredményei

  • 2021 WRC: Toyota Gazoo Racing WRT – 4., 142 pont (2 győzelem, 4 dobogó)
  • 2020 WRC: Toyota Gazoo Racing WRT – 5., 80 pont (1 dobogó)
  • 2019 WRC2 Pro: világbajnok (5 győzelem)
  • 2018 WRC2: Skoda Motorsport II – 3. (2 győzelem)
  • 2017 WRC2: 15. (1 győzelem), Lettország nemzeti bajnok
  • 2016: Lettország nemzeti bajnok
  • 2015: Lettország R2 bajnok

Jogosítvány

2017-ben október 2-án, 17. születésnapja másnapján Rovanpera letette a forgalmi vizsgát, és végre elindulhatott a nemzetközi versenyeken.

Három héttel később Malcolm Wilson M-Sport csapatával versenyzett a Brit Rallyn, ahol megkezdte a közös munkát Jonne Halttunen navigátorral. A szezon utolsó ausztrál rallyján Rovanpera lett a legfiatalabb versenyző, aki futamot nyert a WRC2-ben.

Nemzetközi sztár lesz a WRC2-ben

2018-ban a Skoda leszerződtette Rovanperát egy WRC2-es szezonra gyári pilótaként, Halttunennel az oldalán. Nehéz újonc szezon volt, mert Rovanperának olyan tapasztalt profik ellen kellett küzdenie, mint Jan Kopecky és Pontus Tidemand.

A bajnokság második fordulójában Argentínában Rovanpera átvette a vezetést, de az utolsó napon kiesett a versenyből. Egy balos kanyarban 160 km/órás sebességgel legurult az útról, és egy parkoló autó tetején landolt. „Nagy baleset volt. Az én hibám. Valóban rossz vége volt egy számomra jól alakuló rallynak” – mondta.

Hamarosan visszatért, és győzelmet aratott Nagy-Britanniában és Spanyolországban, így összesítésben harmadik lett. 2019-ben Rovanpera lett a WRC történetének legfiatalabb győztese, amikor megszerezte a WRC2 Pro első bajnoki címét, öt győzelmet aratva, köztük ismét a Brit Rallyval és első győzelmével a Finn Rallyn.

Rovanpera rekordjai:

  • A legfiatalabb országos ralibajnok
  • Az első WRC2 Pro világbajnok
  • A legfiatalabb WRC-pilóta
  • A legfiatalabb WRC-szakasz győztes
  • A legfiatalabb WRC-pilóta, aki dobogóra állhatott
  • A WRC tabelláját vezető legfiatalabb versenyző
  • A legfiatalabb WRC futamgyőztes
  • A legfiatalabb WRC világbajnok
Rovanpera
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Iskola után hadsereg

A fiatalkori kezdet hátránya, hogy Rovanperának halasztani kellett a továbbtanulást. „Egy ilyen lehetőség csak egyszer adódik az életben. Mindig visszamehetek az iskolába” – mondja ezzel kapcsolatban.

Finnországban azonban kötelező a katonai szolgálat, és Rovanpera 71 másik fiatal finn sportolóval együtt megkapta a behvót, köztük volt Jesse Kallio is, aki a rallycrossban versenyez az RX2e-ben. 2019 októberében Helsinkiben jelentkezett szolgálatra, ugyanakkor élő szerződése volt, hogy egész szezonban versenyezzen a WRC-ben a Toyota Gazoo Racing WRT-vel. Csupán tíz nap katonai szolgálat után Rovanpera visszatért a rallyba, de katonai szolgálatát be kell fejeznie, mielőtt betölti a 30. életévét.

A legfiatalabb motorsport bajnokok

  • A legfiatalabb F1-es világbajnok: Sebastian Vettel, 2010, 23 éves
  • A MotoGP legfiatalabb világbajnoka: Marc Márquez, 2013, 20 éves
  • A legfiatalabb WRC-bajnok: Kalle Rovanpera 22 éves
  • A Le Mans-i 24 órás verseny legfiatalabb győztese: Alexander Wurz, 1996, 22 éves
  • A legfiatalabb WRX-világbajnok: Timmy Hansen, 27 éves

Rovanpera WRC rekordjai

2020-ban Rovanpera debütált a világbajnokságon a Toyotával, azonnal új rekordokat állított fel: a legfiatalabb WRC-pilóta lett, és 19 évesen és 139 naposan a második svédországi versenyén a legfiatalabb versenyző lett aki a WRC történetében dobogóra állhatott.

Rovanperä első idényében tapasztalt profikkal versenyzett. Csapattársa volt a világbajnok Sebastien Ogier és Elfyn Evans. A Hyundai-nál Ott Tänak és Thierry Neuville versenyzett, a harmadik autóval pedig a legendás Loeb és Dani Sordo indult. A szezont azonban megszakította a világjárvány, és hét futamra korlátozták.

Drift

Az év elején Rovanperä elzarándokolt az írországi Dublin melletti Mondello Parkba, hogy szabadkártyával részt vegyen a Drift Masters Európa-bajnokságon. A drift bajnok Daigo Saito által módosított Toyota Suprával bizonyította sokoldalúságát, amikor bejutott a 16 közé a 42 tapasztalt drift versenyzőből álló mezőnyben.

Az első WRC győzelem

Miután Jari-Matti Latvala váltotta Makinent a Toyota csapatfőnöki posztján, ígéretesen indult a 2021-es szezon a második hellyel az Arctic Rallyn. Bár csalódott volt, amiért nem a 2019-es rali-világbajnokkal, Ott Tänakkal küzdött meg, a legfiatalabb versenyzőként hagyta el Lappföldet, aki vezeti a rally-világbajnokságot.

A következő áttörés az Estonia Rallyn történt. Tänak az élre állt és alig várta, hogy hazai pályán nyerjen, de sorozatos defektek vetettek véget a hétvégéjének. Rovanpera átvette a vezetést, és maga mögött tartotta Craig Breent, hogy megszerezze első győzelmét a WRC-ben.

Rovanpera
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

A diadallal Rovanpera a WRC történetének legfiatalabb raligyőztese lett 20 évesen és 290 naposan. „Nehéz szezon volt, és nagyon örülök, hogy megszereztem az első győzelmemet itt Észtországban” – mondta Rovanpera.

Rovanpera ezzel nem végzett, és győzelmet aratott az Akropolisz-rallyn is, mielőtt a szezont összesítésben a negyedik helyen zárta.

Legjobb WRC-győzelme

A WRC 50. szezonjában bemutatkoztak új generációs hibrid meghajtású Rally1-es autók. Sébastien Loeb újabb győzelmet aratott a Monte-Carlo Rallyn, de aztán jött Rovanpera és megismételte apja svédországi győzelmét. De mégsem ez volt az eddigi legnagyobb diadal…

Rovanpera
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Aztán a horvátországi trükkös körülmények között viszont egy újabb magas szintű teljesítményt produkált. „Számomra ez Kalle valaha volt legjobb teljesítménye” – mondta Jari-Matti Latvala.

Az esőben és ködben helytállva Rovanpera egészen vasárnap délutánig vezetett, amikor szakadó esőben rossz gumikon találta magát. Tänak 1,5 másodperccel átvette a vezetést, és már csak a Power Stage volt hátra, amelyet sárral borított utakon kellett teljesíteni. „Tudtuk, hogy Ottnak jobb abroncsai vannak azokhoz a körülményekhez” – mondta Jari-Matti Latvala. „Elkezdtem számolni, hány pontot veszítünk a Hyundai-jal szemben.”

„Aztán megjelent Kalle első részideje, és mindenki elcsodálkozott. Senki sem tudta elhinni, hogy tud ilyen gyorsan vezetni. Csoda. Annyira nagy volt a tempó. Hogyan tudott megbirkózni a kemény gumikkal? Valahogy megtette, és megnyerte a gyorsaságit.”

Rovanpera
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

A gyorsasága és az ügyessége mellett ez a nyomás alatti érettség és hidegvér volt az, amivel Kalle Rovanpera új szintre emelkedett. Ez a szint most már a rally csúcsa a világbajnoki cím. Az pedig nem kérdés, hogy Kalle Rovanpera itt nem fogja abbahagyni, világbajnokként tovább gyűjti majd a rekordokat és az újabb győzelmeket.

Rovanpera
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Az F1 egyik legarcátlanabb csalása volt, mégis olcsón megúszták a bűnösök

0

Előre kitervelten, csalással dőlt el az F1 első Szingapúri Nagydíja, és még ennyi idő elteltével is döbbenetes, hogy milyen enyhe következményekkel megúszták a főkolomposok. Visszatekintünk a hírhedt 2008-as ütközésbotrányra.

Amikor a teljes Forma-1-es közvélemény azt találgatja, hogy valóban szabályt szegett-e a Red Bull, és, ha igen, milyen büntetést érdemelnek azért, hogy jogosulatlan előnyt szereztek, illetve, amikor Fernando Alonso rekordot jelentő 350. F1-es futamára készül, talán alkalomhoz illő megemlékezni a sportág történetének egyik legarcátlanabb csalásáról, amelyet bántóan sokáig tartott leleplezni, és amelynek főszereplői a lehető legolcsóbban megúszták az egészet.

Természetesen a 2008-as, első Szingapúri Nagydíjon – ami nem mellesleg az F1 első villanyfényes futama is volt – történtekre gondolunk, amelyet Fernando Alonso a Renault-istálló előre kitervelt, nézők, pályabírók, és saját versenyzőjük testi épségét is veszélybe sodró akciójának köszönhetően nyert meg. És bár sokan – köztük a csapat mérnökei – már a verseny után elkezdtek gyanakodni, közel egy évig tartott, mire az FIA vizsgálatot indított, majd megbüntette a felelősöket, akik közül már mindkettő visszatért, és a sportágban dolgozik.

2008, Szingapúri Nagydíj, rajt
Az eső Szingapúri Nagydíj rajtja (a háttérben a 15. helyről rajtoló Alonsóval) Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Piquet bosszúja utolérte a Renault-t

Aki előtt nem ismert a sztori: lényegében az történt, hogy a Pat Symonds, a Renault akkori technikai igazgatója, illetve Flavio Briatore csapatfőnök a verseny előtt megbeszélésre hívta Nelson Piquet Jr.-t, az istálló akkori pilótáját, és feltette neki a kérdést, hogy hajlandó lenne-e szándékosan összetörni az autóját egy előre meghatározott körben azért, hogy ezzel előnyhöz juttassa Fernando Alonsót, és a kétszeres világbajnok megnyerhesse a versenyt.

A háromszoros világbajnok Nelson Piquet fia belement a hajmeresztő tervbe (az FIA-nak tett későbbi vallomásában azt mondta, nagyon „törékeny érzelmi állapotban volt”, mert Briatore nem akarta őt megtartani a 2009-es szezonra), majd a 14. körben, a Symonds által neki előre megmutatott helyen a falhoz csapta a Renault-t, a pályára csalva ezzel a biztonsági autót.

Mivel Briatore és Symonds előre tudta, hogy ez fog történni, úgy intézték, hogy a 15. helyről induló Alonso nagyon kevés üzemanyaggal kezdje a futamot, és a 12. körben, mindenkinél korábban kiálljon kerékcserére. Addig pedig a könnyebb autójának köszönhetően a lehető legtöbb pozíciót javítsa (a 11. helyre jött fel). Alonso annak rendje és módja szerint meg is érkezett a bokszba, majd visszaállt az utolsó helyre, hogy aztán Piquet mutatványa után hirtelen a 4. helyen találja magát úgy, hogy az előtte álló hármasból Nico Rosbergre és Robert Kubicára büntetés várt, amiért az alacsony üzemanyagszintjük miatt más választásuk nem lévén, a lezárt bokszutcába hajtottak be (akkoriban még nem lehetett azonnal a bokszba rongyolni, amint megjelent a Safety Car), a második helyen autózó Jarno Trulli pedig inkább kint maradt.

Így aztán amikor ez a hármas eltűnt előle, Alonso senkitől sem zavartatva végigment, és megnyerte a versenyt.

Azzal azonban senki sem számolt, hogy az ifjabbik Nelson Piquet és az őt menedzselő apja egy évvel később mindent kitálal az FIA-nak, köszönhetően annak, hogy Briatore kész volt kirúgni az alulteljesítő brazilt. Nelson Piquet Jr. ezt követően mindent részletesen bevallott az FIA-nak, amit az ügyben érintettek meghallgatása követett.

Symonds, Briatore és Alonso is tagadott

Elsőként a Piquet balesetéből profitáló Fernando Alonsót hallgatták meg, aki állította, neki senki sem szólt előre, hogy csapattársa a falnak fog menni. Amikor megkérdezték tőle, hogy nem furcsállta-e a szokatlan stratégiát, azt válaszolta, hogy a csapat ezt a gyenge rajthelyével és azzal magyarázta, hogy így nem lenne értelme ugyanazt a taktikát követni, mint az előle indulók, ezért az agresszív üzemanyagmennyiség.

Alonsót Symonds követte, aki már jóval furcsábban viselkedett. Elismerte, hogy volt egy megbeszélése Piquet-vel és Briatoréval, és azt is, hogy megvitatta a pilótával egy szándékos baleset lehetőségét, de ennél többet nem volt hajlandó mondani. Eközben a Renault több mérnökét is beidézték, az ő szavaik alapján pedig az FIA úgy látta, hogy nem tudtak a tervről, és mindegyiküknek a „próbáljuk meg, mi bajunk lehet belőle” hozzáállást sikerült beadni Alonso furcsa stratégiájával kapcsolatban.

Persze, így is volt, aki gyanakodott, Piquet egyik mérnöke például kérdőre vonta a brazilt a baleset után, mert a telemetriai adatokat látva nem akarta elhinni, hogy versenyzője valóban hibázott. Erre Piquet is kitért a meghallgatás során, és elmondta, hogy nyilvánvaló volt, hogy túl nagy gázt adott az ominózus kanyarban, majd, amikor megcsúszott alatta az autó, nem az egyetlen, ilyenkor elfogadható módon reagált, és a fékbe lépett, hanem tovább állt a gázon, meg sem próbálva menteni a helyzetet. Ez pedig nyilvánvalóan a mérnököknek azonnal szemet szúr…

Ami Briatore meghallgatását illeti, az olasz Playboy egészen döbbenetes módon egy, idősebb Nelson Piquet-nek írt levelet citált elő, amelyben zsarolással vádolja meg a háromszoros világbajnokot, és kikéri magának a csalással kapcsolatos vádakat. A csapatfőnök emellett felhívta rá a figyelmet, hogy Piquet a 2008-as Brazil Nagydíjig nem kapott új szerződést 2009-re, és 1,5 millió dollárról 1 millió dollárra csökkentették az éves fizetését. Briatore szerint, ha szándékos lett volna a baleset, Piquet fizetésének inkább nőnie kellett volna…

A találkozó tényét ő is elismerte, de állítása szerint csak azt a célt szolgálta, hogy bátorítsák Piquet-t a futam előtt, és közöljék vele, hogy a versenyzésre koncentráljon a szerződése helyett. Arra pedig, hogy Piquet Jr. állítása szerint a futamot követően Briatore diszkréten megköszönte neki az önfeláldozást, az olasz csak annyit felelt, hogy „bizonyára csak vicceltem.”

Flavio Briatore, Kínai Nagydíj, 2009
Briatore nem volt hajlandó beismerni a tettét Fotó: Getty Images / Red Bull Content Pool

A telemetria és a rádiózás döntött

Ha 1967-et írtunk volna, könnyen lehet, hogy az ügyet azzal zárták volna le, hogy egy ember szava áll szemben két másikéval, és bizonyíték hiányában nem lehet megmondani, hogy mi történt pontosan. 2009-ben azonban már a pilóták minden rezdülését nyomon követte a telemetria, amin pontosan látszott a már említett cselekedet, azaz, hogy miután Piquet autójának kerekei a kanyarkijáraton elkezdtek kipörögni, egy kicsit beleemelt a gázba, majd a megfelelő pillanatban tövig nyomta azt, és úgy is tartotta, amíg neki nem csapódott a belső védőkorlátnak.

Piquet és Alonso telemetriáját összevetve a napnál is világosabbá vált, hogy előbbi szándékosan tette, amit tett, és még Symonds is elismerte, hogy „nagyon szokatlanok ezek az adatok”, és „kontraproduktív, amikor ennyire kipörögnek a kerekek.”

Amikor a meghallgatások zajlottak, a felügyelőknek nem állt a rendelkezésére a teljes rádiózás, de később ez is előkerült, és kiderült belőle, hogy a Renault mérnökei azon vitatkoztak, hogy kihívják-e Alonsót a 12. körben, vagy sem, majd Symonds közbeavatkozása billentette a mérleg nyelvét az igen irányába. Ez szintén azt mutatta, hogy a technikai igazgató tudta, hogy a 14. körben érkezni fog a biztonsági autó. Emellett Piquet rávilágított arra is, hogy rendszeresen kérdezgette a mérnökét, hogy hanyadik körben járnak – miközben máskor nem szokta ezt tenni –, mert nem akarta elszalasztani az előre megbeszélt pillanatot.

Végül miután érezték, hogy kezd nagyon forró lenni a lábuk alatt a talaj, Briatore és Symonds még az FIA döntésének megszületése előtt elhagyta a csapatot, amely közleményben jelentette be a lépést, azt remélve, hogy ezzel megússzák a további szankciókat. És lényegében meg is úszták, mert bár az FIA kizárta őket a sportágból, ezt a döntést két évre felfüggesztette, ami csak akkor lépett volna életbe, ha 2011 előtt valami hasonló vétséget követnek el.

A botrány ugyanakkor így is érzékenyen érintette az istállót, amellyel azonnal szakított főszponzora, az ING, mondván nem kíván olyan csapattal együttműködni, amely csalással nyer versenyt. Az év végén pedig a Renault is kiszállt, és eladta tulajdonrészét a Genii Capitalnak, hogy 2016-ig ne is legyen jelen gyári istállóként az F1-ben.

Briatore egy egész életre, Symonds pedig 5 évre szóló eltiltást kapott, előbbinek pedig azt is megtiltották, hogy a továbbiakban versenyzőket menedzseljen. Pontosabban ezt megtehette, csakhogy az a pilóta nem kaphatott F1-es superlicence-t. A szankció rá nézve az FIA szerint azért volt ennyire súlyos, mert a perdöntő bizonyítékok ellenére végig tagadta a vádakat.

Egy 2010-es interjúban Piquet konkrétan kijelentette, hogy Briatore volt az, aki a megbeszélés során előállt a baleset ötletével, és emlékeztette a brazilt, hogy a 2008-as Német Nagydíjon miként „mákolta be” a második helyet egy neki kedvező időben életbe lépő biztonsági autós fázissal. A meghallgatások során a felelősséget Piquet-re hárítani igyekvő Symonds a Motorsport Világtanácsnak azt mondta, a brazilnak „rögtön tiltakoznia kellett volna a terve ellen”, és már bánja, hogy ő nem tette ezt, mert a csapata iránti odaadás vezérelte.

Piquet egészen elképesztő módon a felvezető körben is megforgatta a Renault-t (nem ugyanott, ahol a versenyen), látszólag elpróbálva, hogy mekkora gázadás kell egy ehhez hasonló piruett kivitelezéséhez. Az FIA-nak azonban ez sem szúrt szemet…

Valójában az F1 a szőnyeg alá söpörte az egész ügyet

Annak, hogy az FIA a már a verseny után felmerülő kétségek közepette miért nem kezdte vizsgálni az ügyet, vélhetően Max Mosley, a szövetség akkori elnöke az oka. A 2008-as (!) Brazil Nagydíj során idősebb Piquet ugyanis négyszemközt beavatta a történtekbe Charlie Whitingot (!), az FIA legendás versenyigazgatóját, aki rögtön szólt Mosley-nak. Mosley egy 2013-as Sky-interjúban viszont azzal indokolta meg, hogy miért nem indult azonnal vizsgálat, hogy „semmilyen bizonyítékunk nem volt erre.”

A fentebbi büntetések papíron igencsak kemények, ám, ha hozzátesszük, hogy 2010-ben Briatore és Symonds is sikeresen fellebbezett a Francia Legfelsőbb Bíróságon az FIA döntése ellen, és mindketten sikeresen eltöröltették a felfüggesztésüket, sőt, előbbi 15 ezer, utóbbi pedig 5 ezer eurós kompenzációt is kapott, már egészen nevetséges és elszomorító színezetet kap az ügy. Az FIA a bírósági döntés után a fellebbezést fontolgatta, ám végül Briatoréval és Symonds-al is peren kívül megegyeztek…

Noha a tiltás feloldása után Briatore jó ideig nem vállalt semmilyen szerepet a Forma-1-ben (és úgy tűnt, hogy a történtek miatt már nem is fog), az idén visszatért, hogy nagykövetként segítse a sportágat annak kereskedelmi kapcsolataiban, és „tapasztalatával emelje a színvonalat”, mint Stefano Domenicali, az F1 elnök-vezérigazgatójának barátja. Ennélfogva Briatore az idei szezonban már rendszerese feltűnik a paddockban, vagy a versenyek előtt a rajtrácson.

Osztrák Nagydíj, 2013, sajtótájékoztató
Symonds (első sor jobb szélen) a 2013-as szezonra főállásban is visszatért az F1-be Fotó: Charles Coates/Getty Images/Red Bull Content Pool

Ami Symonds-t illeti, a peren kívüli megegyezés lehetővé tette számára, hogy 2013-ban visszatérjen a sportágba, ám tanácsadói szerepben már az előtt is vállalhatott munkát F1-es csapatnál. 2013-tól 2016 végéig a Williams technikai vezetőjeként tevékenykedett, 2017 márciusa óta pedig a Forma-1 technikai igazgatójaként dolgozik, és többek között az új szabályok megalkotásában is kulcsszerepe volt.

A három főszereplőből kettő tehát viszonylag jól kijött a botrányból, Nelson Piquet Jr. karrierjét azonban derékba törte az eset, hiszen, miután a Renault a 2009-es Magyar Nagydíj után kitette, többé nem szerepelt a Forma-1-ben. A versenyzéssel persze nem hagyott fel, 2014-ben pedig bajnok lett a Formula E első szezonjában. Jelenleg a brazil Stock Car Pro Series-ben szerepel.

Ha nincs az egész, Massa most világbajnok lenne

Természetesen a világbajnoki címeket nem egyetlen versenyen szokták megnyerni vagy elveszíteni, de könnyű eljátszani a gondolattal, hogy mi lett volna, ha Piquet nem megy a falnak, és nem küldik be a biztonsági autót. Ebben az esetben jó esély lett volna rá, hogy a futamot addig Lewis Hamilton előtt magabiztosan vezető Felipe Massa meg sem áll a győzelemig, így viszont a biztonsági autós kapkodás közepette a Ferrari elszúrta a kerékcseréjét, Massa magával vitte a tankolócsövet, majd annak leszedésénél annyi időt veszített, hogy végül csak a 13. helyen ért célba, miközben Hamilton harmadik lett, tehát 6 pontot vert brazil vb-riválisára.

Mivel Massa végül a Brazil Nagydíjon, az F1 történetének legdöbbenetesebb végjátékában, mindössze egyetlen ponttal kapott ki Hamiltontól az összetettben, ha Szingapúrban a brit előtt végez, de akár csak hat helyett öt pontot bukik vele szemben, már ő lett volna a világbajnok.

2008, Szingapúri Nagydíj, Felipe Massa, Ferrari
Massa simán nyerhetett volna Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Ezért aztán a vb-cím közelébe soha többet nem kerülő brazilnak minden joga megvolt rá, hogy dühös legyen Braitoréra, Piquet-re és Symonds-ra, de mint azt 2010-ben nyilatkozta, már elengedte ezt a történetet. „Beszéltem [Piquet Jr-al], mielőtt az egész ügy nyilvánosságra került. Együtt mentünk gokartozni Olaszországban, és kérdeztem őt Szingapúrról. Hallani akartam az igazat, mert annyira tökéletesen alakult minden azon a versenyen a Renault számára. Ő pedig nevetett, és nem akarta elmondani az igazat. Azt mondtam, »Rendben, nevetsz, de én értem. Talán egy nap újra beszélünk.« Nagyjából egy hónappal ezután pedig megjelent a sztori a sajtóban.”

De nemcsak Piquet, hanem Briatore is kinevette Massát, és még a szemébe is hazudott. „Flavióval is beszéltem erről tavaly (2009-ben) Bahreinben. Kérdeztem őt Szingapúrról, és azt mondta, »Nem, nem, ez lehetetlen«, és olykor még nevetni is próbált.”

Miután pont került az ügy végére, Massa már nem érezte úgy, hogy bárkivel is beszélnie kellene erről. „Ez nem változtatna semmin. Miért kellene beszélnem velük? Nem fogunk visszamenni a múltba. A jelenre és a jövőre kell koncentrálnunk, mert a múlt az a múlt. Mindenki tudja, hogy mi történt 2008-ban, és nem hiszem, hogy bármit is nyerünk azzal, ha újra felidézzük. Igen, nagyon frusztráló volt, és nagyon sok mindent megváltoztatott a bajnokságban. De akárhogy is, előre kell tekintenünk. Remélem, hogy ilyesmi nemcsak az üzlet, de a sport miatt sem történik meg többet. Remélem, hogy újra harcolhatunk majd a bajnoki címért, és egy nap világbajnok lehetek. Így gondolkozom.”

Alonso megtarthatta a győzelmet

Ami még sokaknak szúrja a szemét, hogy Fernando Alonsótól nem vették el utólag a 2008-as szingapúri sikerét, amiről a 2009-es futam előtt, immár a történtek nyilvánosságra kerülése után a következőket mondta Ted Kravitz, a BBC riporterének azon felvetésére, hogy „valódi” győzelemként tartja-e számon az egy évvel azelőtti sikert.

„Igen – vágta rá a spanyol, majd kitartott az álláspontja mellett azután is, hogy Kravitz közölte vele, hogy de hát nem tiszta módon érte el a győzelmet. – Ez az egyik értelmezés. Sokféle értelmezése van annak, hogy miként nyerhetsz meg egy futamot. Ez (Piquet balesete) a futam nagyon korai szakaszában történt, és utána még hosszú versenyt kellett teljesíteni. Az autó jól teljesített, én nem követtem el hibákat, úgyhogy továbbra is valódi győzelemként tartom számon.”

Alonso a szingapúri dobogó tetején

Még ha el is fogadjuk, hogy az FIA utólag már nem akarta megfosztani Alonsót a győzelemtől (hogy miért nem, azt csak ők tudhatják, hiszen olimpiai aranyérmeket vagy Tour de France-győzelmeket is el szoktak venni sok-sok évvel később, ha valakiről utólag kiderült, hogy csalással nyert), az mindenképpen kérdéseket vet fel, hogy miként úszhatta meg ennyire könnyedén a kétszeres világbajnok a felelősségre vonást.

Állítás szerint az egészről nem tudott semmit, de egy, az ő intelligenciájával rendelkező pilótának már a szokatlan stratégia szemet szúrhatott volna, Piquet balesete pedig már végképp megszólaltathatta a vészharangot a fejében. És, ha őt védve a csapat előre nem is avatta be, az szinte kizárt, hogy utólag az őt évek óta menedzselő, vele szoros kapcsolatban álló Briatore ne rántotta volna le a leplet akarva-akaratlanul a történtekről.

Mindez viszont – ahogy Massa is mondta 12 éve – már a múlt, azóta pedig sok víz lefolyt Marina Bay kikötőjében.

Bizarr ügy miatt vizsgálták Hamiltont, de végül nem őt, hanem a Mercedest büntették meg

0

Ismét az ékszerei, pontosabban az orrpiercingje miatt került a figyelem középpontjába a Mercedes versenyzője, de végül felmentették őt a felügyelők.

Az idei szezon elején a semmiből hirtelen égetően fontos üggyé vált szigorúan ellenőrizni, hogy a versenyzők fém ékszerek nélkül, valamint a tűzálló alsóneműt viselve ülnek-e autóba. A már jó ideje a szabályokban szereplő kitétel egyik napról a másikra történt előrángatása több pilótát is megmosolyogtatott, a leginkább érintett Lewis Hamilton pedig a Miami Nagydíj sajtótájékoztatóján ékszerekkel és karórákkal teleaggatva jelent meg, fityiszt mutatva ezzel az FIA-nak.

A szövetség azonban nem hagyta annyiban a dolgot, és ultimátumot adott a Mercedes világbajnokának, aki arra hivatkozott, hogy nem minden ékszerét tudja eltávolítani, mert akad, amelyik intim helyen van.

A Vanity Fairnek adott nagyinterjúban Hamilton később elismerte, hogy ezt csak polgárpukkasztásból mondta, és az, hogy szépen elcsendesedett az ügy, szintén arra utalt, hogy a 37 esztendős pilóta végül csak eleget tett az FIA kérésének.

A Szingapúri Nagydíj harmadik szabadedzése után azonban egyszer csak jött az értesítés, hogy Hamiltont beidézték a felügyelők a Nemzetközi Sportkódex L függelékének (ez a versenyző felszereléséről rendelkezik, és tartalmazza többek között az ékszerviselésre vonatkozó előírásokat) megsértése miatt.

Lewis Hamilton, Mercedes, piercing
Hamilton megint piercinggel az orrában vezetett Fotó: Steve Etherington/Mercedes

Mielőtt pedig bármilyen döntés született volna az ügyben, az időmérő után a felügyelők a csapatot is beidézték, amiért feltételezhetően nem megfelelően végezték el a gépátvételt.

Az idei szezon közben az FIA ugyanis bevezette, hogy a csapatok nem csak az autóik, hanem a versenyzőik szabályosságáért is felelnek, és a gépátvétel során erről is nyilatkozniuk kell. És, mint kiderült, a Mercedes nem közölte, hogy Hamilton orrpiercinggel fog versenyezni, amiért a felügyelők 25 ezer eurós büntetéssel sújtották az együttest.

A hétszeres világbajnokot azonban felmentették, ugyanis kiderült, hogy orvosi kezelés alatt állt, mert elfertőződött a piercingjének helye, miközben kivehetővé akarta tenni azt, és amíg nem múlik el a fertőzés, orvosi tanácsra nem távolítja el az ékszert.

Az indoklásában az FIA közölte, hogy a Mercedes orvosi jelentéssel támasztotta alá a hétszeres világbajnok szavait, amit a felügyelők megvitattak Dr. Ian Roberts-el, az FIA orvosi delegáltjával.

„Nem kinyilatkoztatni akarok azzal, hogy viselem a piercinget. Nyilván évek óta viselem ezt és a többi ékszeremet. Az év elején volt ez az egész zűrzavar, és akkoriban olyan volt, mintha be lett volna forrasztva, így nem lazult ki. Akkor sok versenyre felmentést adtak, amíg nem találtam megoldást. Aztán elmentem, kivették, és próbáltam megoldást találni, hogy berakjam és [rendszeresen] kivegyem. Emiatt megfertőződött, a fertőzés pedig elhúzódott. Aztán lett egy vérhólyagom, és eléggé fájt az orrom” – magyarázta Hamilton az FIA szingapúri időmérőt követő sajtótájékoztatóján.

„Aztán visszamentem, és – elég undorító módon – kezeltetnem kellett a vérhólyagot, mert gennyes és véres volt, meg ilyesmi. Aztán visszatettem a piercinget, és az elmúlt két hétben elkezdett gyógyulni, és [az egészségügyi személyzet] megkért, hogy tartsam bent. Őrület, hogy valami ilyen apróságról kell beszélnünk. Minden mást kiveszek, és jelenleg nem is igazán érdekel, hogy őszinte legyek.”

Lewis Hamilton, Mercedes, Szingapúri Nagydíj
Őt végül nem büntették Fotó: Jiri Krenek

Arra a kérdésre, hogy a felügyelők elfogadták-e magyarázatát (a sajtótájékoztatón alatt még nem volt ismert a későbbi döntés), Hamilton azt felelte: „nem tudom”, és hangsúlyozta, hogy szerinte „ez nem biztonsági kérdés”.

„Kaptam egy levelet az orvostól. Megpróbáltam a tőlem telhető legjobbat, és ahogy éppen azt mondtam Charles [Leclerc-nek], hogy az egyik kifogás [az ékszerek elleni fellépésre] a hőség volt, és , hogy ha tűzben vagy, miként vezeti a fém hőt. De a ruháink [fémmel] vannak bevonva. A biztonsági övünk, a [tűzálló ruha] cipzárja fém, a sisak körüli csat fém, és a vezetékekben, amelyeket az autóhoz csatlakoztatunk, szintén van fém.”

„Nem tudom, ez az egész egy kissé butaság, és remélhetőleg [a felógyelők] értelmesek lesznek. A felügyelők leginkább azért vannak itt, hogy garantálják a biztonságunkat, ami a legfontosabb, de ez nem biztonsági kérdés.”

Az FIA Mercedest érintő büntetésének indoklásából egyébként kiderült, hogy a csapat egyszerűen azért nem jelezte a gépátvételnél, hogy Hamilton piercinget fog viselni, mert automatikusan úgy vette, hogy a hétszeres világbajnok most is ki/le fogja venni az összes ékszerét. Hamilton azonban nem szólt, hogy most nem ez lesz a helyzet, és a csapat sem kérdezett rá nála.

Kalle Rovanpera és Jonne Halttunen a 2022-es rally világbajnok 

0

Kalle Rovanpera a nehéz körülmények között is rendkívül magabiztos teljesítményt nyújtva tudott nyerni az Új-Zéland Rallyn, amivel történelmet írva megszerezte első rally világbajnoki címét.

Péntek – Tanak az élen, vagy mégsem 

A csütörtöki Auckland-i szuperspeciált megnyerve az első éllovasa volt Ott Tanak a Rally Világbajnokságra 10 év után visszatérő Új-Zéland Rallynak. 

Pénteken tartották a leghosszabb napot, hiszen hat szakasz során 158 km versenytáv várt a mezőnyre, amihez nagyon változékony időjárás társult. 

A nap első gyorsaságiján azonnal nedves körülmények között kellett a versenyzőknek vezetniük, ami Gus Greensmith-nek és Craig Breennek kedvezett leginkább. Greensmith megnyerte a szakaszt, összetettben pedig az ír versenyző állt az élre brit csapattársát és Sébastien Ogier-t megelőzve. 

A délelőtt utolsó két gyorsaságiján Ott Tanak igyekezett visszalépni az első helyre, ami végül a harmadik, Te Akau South nevű pályán sikerült is, ekkor 2.6 másodperccel előzte meg Elfyn Evanst és Craig Breent is. 

A gumicserét követő délután azonban rögtön Sébastien Ogier vette át a vezetést, miután az első délutáni szakaszon, 29.27 km-en úridőt autózva 8.4 másodperccel előzte meg Elfyn Evanst és 14.2 másodperccel Ott Tanakot. A nyolcszoros rally világbajnok azonban a nap utolsó előtti gyorsaságiján elvesztette hátsó szárnyának felét, amit egy faág tépett le. A francia toyotás ennek ellenére még növelni is tudta előnyét, a napzáró szakaszon azonban komoly időt vesztett, amivel a harmadik helyre csúszott az ismét élre álló Ott Tanak és Elfyn Evans mögé. 

Büntetések változtatták a sorrendet

A 2019-es világbajnok 2 tizedes előnyének azonban nem sokáig örülhetett, hiszen péntek este 5 másodperces büntetést kapott csapattársával, Thierry Neuville-el és Kalle Rovanperával együtt, miután a csütörtöki szuperspeciálon a megengedettnél több energiát tudtak használni a hibrid rendszerből. 

A napot így Elfyn Evans 4.8 másodperc előnnyel nyerte Tanak és 6.5 másodperccel Ogier előtt. 

A napot a negyedik helyen a takarító szerepét betöltő Kalle Rovanpera zárta mindössze 7 másodperc hátránnyal, akinek sikerült kihasználni, hogy a nedves körülmények között kevésbé voltak gyorsabbak az utána érkezők. 

Gus Greensmith sokat küzdött, amikor esőben kellett vezetnie, így az ötödik, míg Thierry Neuville a nap második és harmadik szakaszán is megforogva a hatodik helyen zárt pénteken. 

Nem sikerült azonban a napot befejeznie Craig Breennek, aki az első délutáni gyorsaságin éppen ott esett le az útról, ahol 2002-ben Colin McRae. Az ír versenyzőt bár a nézők kiszedték az árokból, azonban később kiállni kényszerült. 

Szombat – Rovanpera világbajnoki formával ünnepelte születésnapját

Az Új-Zéland Rally második napján a legizgalmasabb pillanatokat Kalle Rovanpera és Ott Tanak harca ígérte, amit komolyan nehezített a megérkezett hatalmas mennyiségű eső. 

A napot tehát Elfyn Evans 4.8 másodperc előnnyel kezdhette, azonban a vezetést csupán a második szakaszig élvezhette, hiszen ott egy jobb kanyarban megcsúszott és domboldalnak csapódva összetörte autójának elejét és hátulját is. A walesi toyotás végül eljutott a délelőtti utolsó gyorsaságira, majd a szervízbe is, miután a nap harmadik szakasza Gus Greensmith hatalmas balesete után etap lett. A szervízből azonban már nem volt kiút Evans számára, bukócső sérülés miatt nem tudta folytatni. 

Részben Evans balesetének is köszönhetően a 22. születésnapját ünneplő Kalle Rovanpera két szakasz alatt a negyedik helyről az élre állt és a délelőtti programot 4.6 másodperc előnnyel fejezte be Ott Tanak és 6.5 másodperc előnnyel Sébastien Ogier előtt. 

A szervizelés alatt azonban ismét büntetést kapott a Hyundai mindhárom versenyzője, miután a pénteki utolsó szakaszon is a megengedettnél több energiát használtak a hibrid rendszerből, a szabálytalanság megismétlése pedig már 10-10 másodperc büntetéssel járt Tanak, Neuville és Oliver Solberg számára is, így Tanak végül a harmadik helyről várhatta a délutánt. 

A nap második felének első gyorsaságijára még tovább romlott az időjárás, a pályát szinte folyóvá változtatva. Ez azonban nem zavarta Rovanperát, aki 11.5 másodpercre növelte előnyét Ogier előtt, míg Ott Tanak a két büntetés után már kedvét is vesztette, így fél perces hátrányba került. 

Rovanpera pedig az utolsó két szakaszon is folytatta remeklését, így végül 29 másodperc előnnyel zárta a napot Ogier előtt, aki az utolsó előtti, 12. gyorsaságiról elkésve még 10 másodperces büntetést is kapott. Egyes hírek szerint a késés nem is véletlen volt, hanem így szerette volna megnyugtatóbb előnybe hozni vb címért harcoló csapattársát. 

A harmadik helyen Ott Tanak 46.4 másodperc hátránnyal állt a nap végén, míg Thierry Neuville-t 55 másodperccel, Oliver Solberget pedig közel három perccel előzte meg. 

Nem sikerült a nap befejezése Evans és Greensmith után Takamoto Katsutának sem, aki az utolsó előtti szakaszon szenvedett balesetet, és két kieső társához hasonlóan végleg kiállt a versenyből. Katsutának így egy éves szériája szakadt meg, mely során minden versenyen célba ért, ráadásul az idei Svéd Rally óta nem zárt a hatodik helynél rosszabb helyen. 

Vasárnap – Rovanpera történelmet írt első vb címét szerezve

Vasárnap már csak négy gyorsasági és 31 km várt a mezőnyre, ezalatt pedig nem változott a sorrend, így Kalle Rovanpera megnyerte a versenyt Sébastien Ogier és Ott Tanak előtt.

A Power Stage-en is Kalle Rovanpera volt a leggyorsabb Ott Tanak előtt, így Rovanpera megszerezte karrierje első vb címét. Rovanpera így minden idők legfiatalabb világbajnoka lett 22 évesen és 1 naposan, átadva a múltnak Colin McRae 1995-ös rekordját, aki 27 évesen tudott a csúcsra érni. Rovanpera mellett Jonne Halttunen a navigátorok között lett világbajnok.

20 év után avattak ismét finn világbajnokot, 2002-ben Marcus Grönholm lett a bajnok.

A finn toyotás kettős karrierje során Új-Zélandon érte el nyolcadik WRC futamgyőzelmét.

A világbaqjnokságot tehát már behozhatatlan, 64 pont előnnyel vezeti Kalle Rovanpera Ott Tanak előtt, míg a harmadik helyen 93 pont hátránnyal Thierry Neuville áll.

A gyártók bajnokságában a Toyota előnye 81 pont a Hyundai előtt.

A világbajnokság három hét múlva a szezon utolsó előtti futamával Spanyolországban folytatódik.

Új-Zéland Rally, nem hivatalos végeredmény
1 #69 Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 2:48:01.4 (0:05)
2 #1 Sébastien Ogier / Benjamin Veillas (FRA) Toyota GR Yaris Rally1 +34.6 (0:10)
3 #8 Ott Tanak / Martin Jarveoja (EST) Hyundai i20 N Rally1 +48.5 (0:15)
4 #11 Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 +1:58.8 (0:15)
5 #2 Oliver Solberg / Elliott Edmondson (SWE / GBR) Hyundai i20 N Rally1 +3:55.3 (0:10)
6 #20 Hayden Paddon / John Kennard (NZL) Hyundai i20 N Rally2 +10:03.7
7 #37 Lorenzo Bertelli / Lorenzo Granai (ITA) Ford Puma Rally1 +10:39.0
8 #21 Kajetan Kajetanowicz / Maciej Szczepaniak (POL) Skoda Fabia Rally2 evo +12:36.8
9 #23 Shane van Ginbergen / Glen Weston (NZL) Skoda Fabia Rally2 evo +13:28.8
10 #24 Harry Bates / John McCarthy (NZL) Skoda Fabia Rally2 evo +16:51.6 

További eredmények 

Időterv (magyar idő szerint)
2022 szeptember.28., szerda
22:00 Shakedown 4.09 km Rovanpera 1:27.7 

2022 szeptember 29., csütörtök
07:08 SS1 Pukekawa Auckland Domain 1.4 km Tanak 1:45.8 / 1. TANAK, 2. Breen, 3. Neuville

21:33 SS2 Whaanga Coast 1 29.07 km 1 Greensmith 20:04.4 / 1. BREEN, 2. Greensmith, 3. Ogier
23:11 SS3 Te Akau South 1 31.02 km 1 Evans 17:33.0 / 1. BREEN, 2. Tanak, 3. Evans

2022 szeptember 30., péntek
00:14 SS4 Te Akau North 1 18.2 km 1 Tanak 9:52.0 / 1. TANAK, 2. Evans, Breen
03:22 SS5 Whaanga Coast 2 29.07 km 1 Ogier 19:40.2 / 1. OGIER, 2. Evans, 3. Tanak
05:00 SS6 Te Akau South 2 31.02 km 1 Rovanpera 17:35.8 / 1. OGIER, 2. Evans, 3. Tanak
06:03 SS7 Te Akau North 2 18.2 km 1 Tanak 9:47.5 / 1. EVANS, 2. Tanak, 3. Ogier

21:08 SS8 Kaipara Hills 1 15.83 km 1 Breen 9:42.9 / 1. EVANS, 2. Tanak, 3. Rovanpera
22:06 SS9 Puhoi 1 22.63 km 1 Rovanpera 12:37.7 / 1. ROVANPERA, 2. Tanak, 3. Ogier
23:14 SS10 Komokoriki 1 5.81 km Breen 3:20.6 / 1. ROVANPERA, 2. Ogier, 3. Tanak

2022 október 1., szombat
03:08 SS11 Kaipara Hills 2 15.83 km 1 Rovanpera 9:47.3 / 1. ROVANPERA, 2. Ogier, 3. Tanak
04:06 SS12 Puhoi 2 22.63 km 1 Rovanpera 12:27.8 / 1. ROVANPERA, 2. Ogier, 3. Tanak
05:24 SS13 Komokoriki 2 5.81 km 1 Breen 3:19.2 / 1. ROVANPERA, 2. Ogier, 3. Tanak

2022 október 2., vasárnap
00:03 SS14 Whitford Forest 1 8.75 km Rovanpera 4:55.7 / 1. ROVANPERA, 2. Ogier, 3. Tanak
01:08 SS15 Jacks Ridge 1 6.42 km Tanak 4:52.6 / 1. ROVANPERA, 2. Ogier, 3. Tanak

02:38 SS16 Whitford Forest 2 8.75 km Ogier 4:52.4 / 1. ROVANPERA, 2. Ogier, 3. Tanak
04:18 SS17 Jacks Ridge 2 [Power Stage] 6.42 km Rovanpera 4:51.9 / 1. ROVANPERA, 2. Ogier, 3. Tanak

 

Rovanpera vasárnap világbajnok lesz, ha… 

0

Kalle Rovanpera ismét kimagasló teljesítményt nyújtott, ezúttal az Új-Zélandi esőben, amivel nagyon közel került első vb címéhez. 

Kalle Rovanpera 29 másodperccel vezet az Új-Zéland Rally utolsó négy szakasza előtt Sébastien Ogier előtt, aki a szombati utolsó előtti szakaszról elkésett, így 10 másodperces büntetést kapott. 

A finn toyotás legnagyobb riválisa, Ott Tanak azonban ennél is messzebb, a harmadik helyen 46.4 másodperc hátránnyal áll 15 másodperces büntetéssel. 

Amennyiben ez a sorrend a vasárnapi, szárazabbnak ígérkező körülmények között nem változik, akkor a következő esetekben lesz világbajnok a 22 éves Kalle Rovanpera 

1 Rovanpera nyer a versenyen, és az első háromban zár a  Power Stage-en
2 Rovanpera nyer a versenyen, és negyedik helyen zár a Power Stagen, míg Ott Tanak maximum a második leggyorsabb lesz a záró szakaszon
3 Rovanpera nyer a versenyen és ötödik lesz a Power Stage-en, azonban Ott Tanak maximum a harmadik leggyorsabb lesz a záró szakaszon
4 Rovanpera nyer a versenyen és nem kerül a legjobb ötbe a Power Stage-en, míg Ott Tanak maximum a negyedik vagy ötödik időt éri el a záró szakaszon 

Új-Zéland Rally, állás 13 szakasz után 
1 #69 Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 2:28:26.3 (0:05)
2 #1 Sébastien Ogier / Benjamin Veillas (FRA) Toyota GR Yaris Rally1 +29 (0:10)
3 #8 Ott Tanak / Martin Jarveoja (EST) Hyundai i20 N Rally1 +46.4 (0:15)
4 #11 Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 +1:41.4 (0:15)
5 #2 Oliver Solberg / Elliott Edmondson (SWE / GBR) Hyundai i20 N Rally1 +3:34.9 (0:10)
6 #20 Hayden Paddon / John Kennard (NZL) Hyundai i20 N Rally2 +8:51.0
7 #37 Lorenzo Bertelli / Lorenzo Granai (ITA) Ford Puma Rally1 +9:18.3
8 #21 Kajetan Kajetanowicz / Maciej Szczepaniak (POL) Skoda Fabia Rally2 evo +10:55.7
9 #23 Shane van Ginbergen / Glen Weston (NZL) Skoda Fabia Rally2 evo +12:00.4
10 #24 Harry Bates / John McCarthy (NZL) Skoda Fabia Rally2 evo +15:23.7 

További eredmények 

Időterv (magyar idő szerint)
2022 szeptember.28., szerda
22:00 Shakedown 4.09 km Rovanpera 1:27.7 

2022 szeptember 29., csütörtök
07:08 SS1 Pukekawa Auckland Domain 1.4 km Tanak 1:45.8 / 1. TANAK, 2. Breen, 3. Neuville

21:33 SS2 Whaanga Coast 1 29.07 km 1 Greensmith 20:04.4 / 1. BREEN, 2. Greensmith, 3. Ogier
23:11 SS3 Te Akau South 1 31.02 km 1 Evans 17:33.0 / 1. BREEN, 2. Tanak, 3. Evans

2022 szeptember 30., péntek
00:14 SS4 Te Akau North 1 18.2 km 1 Tanak 9:52.0 / 1. TANAK, 2. Evans, 3. Breen
03:22 SS5 Whaanga Coast 2 29.07 km 1 Ogier 19:40.2 / 1. OGIER, 2. Evans, 3. Tanak
05:00 SS6 Te Akau South 2 31.02 km 1 Rovanpera 17:35.8 / 1. OGIER, 2. Evans, 3. Tanak
06:03 SS7 Te Akau North 2 18.2 km 1 Tanak 9:47.5 / 1. EVANS, 2. Tanak, 3. Ogier

21:08 SS8 Kaipara Hills 1 15.83 km 1 Breen 9:42.9 / 1. EVANS, 2. Tanak, 3. Rovanpera
22:06 SS9 Puhoi 1 22.63 km 1 Rovanpera 12:37.7 / 1. ROVANPERA, 2. Tanak, 3. Ogier
23:14 SS10 Komokoriki 1 5.81 km Breen 3:20.6 / 1. ROVANPERA, 2. Tanak, 3. Ogier

2022 október 1., szombat
03:08 SS11 Kaipara Hills 2 15.83 km 1 Rovanpera 9:47.3 / 1. ROVANPERA, 2. Ogier, 3. Tanak
04:06 SS12 Puhoi 2 22.63 km 1 Rovanpera 12:27.8 / 1. ROVANPERA, 2. Ogier, 3. Tanak
05:24 SS13 Komokoriki 2 5.81 km 1 Breen 3:19.2 / 1. ROVANPERA, 2. Ogier, 3. Tanak

2022 október 2., vasárnap
00:03 SS14 Whitford Forest – Te Maraunga Waiho 1 8.75 km
01:08 SS15 Jacks Ridge 1 6.42 km

02:38 SS16 Whitford Forest – Te Maraunga Waiho 2 8.75 km
04:18 SS17 Jacks Ridge 2 [Power Stage] 6.42 km 

1 éves sorozata szakadt meg Katsutának 

0

Takamoto Katsuta az Új-Zéland Rally szombati utolsó előtti szakaszán hibázott, és balesetet szenvedett, így a Finn Rally óta tartó sorozata szakadt meg. 

Takamoto Katsuta a tavaly novemberi Monza Rally óta folyamatosan pontot szerzett, ez a sorozat azonban Új-Zélandon megszakadt. 

A japán versenyző a szombati utolsó előtti szakaszon szenvedett balesetet a nagy esőben, ami bár nem tűnt túl nagy balesetnek, vasárnap már nem tud rajthoz állni. 

Vasárnap összesen heten indulnak Rally1-es autóval, a japán toyotás mellett Elfyn Evans és Gus Greensmith sem tud már visszatérni. 

Katsutának volt még egy hossza sorozata, mely a tavalyi Finn Rally óta tartott, azóta ugyanis minden versenyt be tudott fejezni. 

Óriásit hibázott a Red Bull, amivel odaajándékozta a Ferrarinak a szingapúri pole-t

0

Nagyon furcsa véget ért a Szingapúri Nagydíj időmérő edzése, a Q3-ban futók közül a körét utolsóként befejezni igyekvő Max Verstappen ugyanis óriási előnnyel vezetett, ám ahelyett, hogy bevette volna az utolsó kanyart, és tönkreverte volna a mezőnyt, káromkodások közepette a bokszba hajtott.

A teljesen vizes körülmények között zajló harmadik szabadedzés után a Szingapúri Nagydíj időmérő edzése is nedves körülmények között kezdődött, és mint kiderült, a pilóták a teljes Q1 során az intermediate abroncsokon köröztek, a pálya ugyanis ennyi idő alatt sem száradt fel eléggé a slickekhez.

És akárcsak a harmadik gyakorláson, az időmérő első szakaszában is mindenki megúszta autótörés nélkül, noha bukótér látogatásból volt bőven. A tempót ezúttal Max Verstappen diktálta (a szabadedzésen Leclerc volt a leggyorsabb), és végül 1:53.057-es körrel megnyerte a Q1-et a tőle mindössze egy tizeddel elmaradó Lewis Hamilton előtt. A hétszeres világbajnok mögött Leclerc, Pérez, Sainz, Russell, Magnussen, Cunoda, Alonso és Csou volt az első tíz sorrendje.

A Q1 végeredménye

A mezőny végén az utolsó pillanatig zajlott a csata a kiesés elkerüléséért, és az idő letelte után is változott a sorrend, Mick Schumachernek ugyanis utolsó körbeérőként sikerült beverekednie magát a Q2-be. Sorrendben Bottasnak, Ricciardónak, Oconnak, Albonnak és Latifinek ez azonban nem jött össze. Bottas és Ocon kiesése némileg meglepő, hiszen mindketten jócskán kikaptak a csapattársuktól. A francia pilóta a fékekre panaszkodott az utolsó mért köre után.

A 27 fokos levegőhőmérséklet ellenére a pálya nagyon lassan száradt a 80%-os páratartalomban, ami azt jelentette, hogy a Q2-t is köztes esőgumin kezdték a versenyzők, és három pilótát leszámítva azon is fejezték be. Az utolsó percekre ugyanis a két Aston Martin-pilóta és Csou úgy döntött, hogy megpróbálkozik a lágy keverékkel, ám ez egyiküknek sem jött be, így végül mind a hárman kiestek.

De nem az ő búcsújuk volt a meglepetés, hanem George Russellé, aki csak a 11. helyen végzett úgy, hogy csapattársa Leclerc mögött a második helyet kaparintotta meg. Mint az ebből kiderült, a Q2-ben a Ferrari volt a leggyorsabb, míg Verstappen lett a harmadik a hétszeres világbajnok mögött. 

A top tízbe Kevin Magnussen fért be utolsóként a Haasszal, mögötte Russell, Stroll, Schumacher, Vettel, Csou volt a kiesők sorrendje.

A Q2 végeredménye

A Q3 elején továbbra is az volt a legnagyobb kérdés, hogy ki, milyen gumit tesz fel. A Ferrari lágyakon akarta kiküldeni Leclerc-t, de a monacói pilóta az utolsó pillanatban arra kérte a csapatot, hogy adjanak neki lágy gumit. Cunodát és Magnussent kivéve pedig mindenki más a leglágyabb keveréken gurult ki a bokszból, miközben ők ketten használt intereken tették meg ezt.

Hamar nyilvánvalóvá vált azonban, hogy most már elég jó állapotban van a pálya a slick gumikhoz, így az élmezőny folyamatosan rótta a köröket, Cunodát és Magnussent kivéve pedig már senki nem is jött ki kerékcserére, és egy szettel végigcsinálta a Q3-at.

Az élen folyamatosan változott a sorrend, és egy ideig úgy tűnt, hogy a nagyon bekezdő Lewis Hamilton megszerezheti a Mercedes idei első pole-ját. Ám hamarosan megérkeztek a Ferrarik és a Red Bullok, Max Verstappen szektoridejeit figyelve pedig kezdhettünk biztosak lenni benne, hogy nem lesz ellenszer a holland ellen.

Ám a Red Bull pilótája egyszer csak lelassított, és nem véletlenül, ugyanis, ha befejezte volna a körét, már nem mehetett volna el egy újabbra, hiszen két gyorskört egymás után nem tudnak menni maximális energia-visszanyeréssel, egy töltőkör pedig már nem fért volna bele. Az élmezőny többi tagja ellenben éppen akkor kezdte meg az utolsó próbálkozását, így a pálya rohamos javulása miatt lehet, hogy megverték volna a címvédőt.

Verstappen azonban így első „célba érőből” utolsó lett, és ő teljesíthette az utolsó mért körét a legjobb pályaviszonyok között. A második szektorban ennek megfelelően már egészen elképesztő, egy másodperces előnyben volt az élen álló Leclerc-rel szemben, a körét azonban általános megdöbbenésre nem fejezte be, hanem miután a mérnöke a fülére ordított, az utolsó pillanatban a bokszba hajtott.

Max Verstappen, Red Bull, Szingapúri Nagydíj
Simán Verstappené lett volna a pole, ha befejezheti az utolsó körét Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool

„Mi a franc?” – üvöltötte ennél kevésbé szofisztikált stílusban a rádióba a holland, mire a mérnöke közölte vele, hogy majd megmagyarázzák, ha kiszállt az autóból. Viszont már ekkor is lehetett sejteni, amit a Red Bull végül megerősített, azaz, hogy nem lett volna elég üzemanyag a holland pilóta autójában ahhoz, hogy elegendő mennyiségű mintát adjon az FIA-nak, ha befejezi az utolsó mért körét. Ebben az esetben Verstappent automatikusan kizárták volna az időmérőről, így viszont legalább a 8. helyről rajtolhat holnap. A csapat vélhetően egyszerűen rosszul számolta ki a kellő mennyiséget, ami folyamatosan változó körülmények között, rohamosan javuló pályánál mindig kihívást jelent.

Az első helyet így Charles Leclerc szerezte meg, miután csupán 22 ezreddel ment jobb kört Sergio Péreznél, és csak 54 ezreddel a harmadik helyet megszerző Lewis Hamiltonnál.

A Szingapúri Nagydíj időmérő edzésének végeredménye

Paddon nagy előnnyel vezet a WRC2-ben, Kajto a bajnoki címért küzd

0

Hayden Paddon több mint két perc előnnyel vezet az Új-Zéland Rally WRC2 értékelésében. A hazai pályán versenyző Paddon mögött Kajetan Kajetanowicz a második, a lengyelnek nagyon kell egy jó eredmény, hogy meg tudja előzni Mikkelsent a bajnokságban.

A helyi hős a Hyundai i20 N Rally2-vel öt szakaszgyőzelmel teljesítette a második teljes versenynapot – ezzel kiegészítve azt a négyet, amelyet már pénteken összegyűjtött.

Mivel előnye 1 perc 38 másodperc volt, és a zord időjárás javulására sem mutatkoztak jelek, Paddon elkerülte a kockázatvállalást délután. Azonban így is tovább tudta növelni a különbséget, több mint két perccel zárta a napot a lengyel Kajetan Kajetanowicz előtt. Nem mellesleg Paddon ezzel a teljesítménnyel összetettben is a hatodik helyen áll.

„Nagyon tiszta volt, jó napunk volt” – erősítette meg Paddon a 13. gyorsasági végén. „Ma délután feltettünk pár plusz gumit, hogy a biztonságra menjünk. Az út közepén autóztunk, kalandok nélkül, és elégedett vagyok a mai nappal.”

Kajetan Kajetanowicz nem is Paddonnal vívott, hanem egy másik új-zélandival – Shane van Gisbergennel -, aki egy régebbi R5-ös specifikációjú Fabiával versenyez.

A kétszeres Supercars-bajnok közel hét másodpercel ment jobbat Kajetanowicznál a szombati nyitó szakaszon, amivel 27,8 másodpercre csökkentette a különbséget. Kajto kicsit elhúzott, de a Kaipara Hills gyorsaságin megint nagyot ment van Gisbergen. A csata azonban a 12-es gyorson véget ért, amikor egy jobb első defekt lelassította az új-zélandit.

A regnáló ausztrál bajnok, Harry Bates új-zélandi kalandja csaknem véget ért, amikor kis híján elkerült egy távírópóznát, miután szélesre csúszott egy jobbosban. A 11-es gyorsaságin azonban nagyot ment, Paddont is megverte, és első lett a gyorsaságin. Bates a negyedik pozícióban áll, 3 perc 23,3 másodperccel Van Gisbergen mögött és 3 perc 13 másodperccel a WRC2 Mastersben vezető Armin Kremer előtt, aki a ötödik a Citroën C3 Rally2-vel.
Kajetan Kajetanowicz
Kajetan Kajetanowicz, foto: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool