Pablo Marcos, a Hyundai Motorsport csapatmenedzsere szinte többet volt az Új-Zéland Rally felügyelőinél, mint a szervizben, miután a csapat mérnöke kétszer is hibázott.
A Hyundai versenyzői Ott Tanak és Thierry Neuville az Új-Zéland Rally csütörtöki szuperspeciál szakasza, majd a pénteki utolsó szakasz után is időbüntetést kapott, miután a megengedettnél több erőt használtak a hibrid rendszerből. A második vétségnél ráadásul már Oliver Solberg is büntetve lett.
A hiba oka egyszerű, a Hyundai egyik mérnöke nem vette figyelembe a verseny szervezőinek tájékoztatását a használható hibrid energia maximális szintjéről, és nem megfelelően állította be az autókat.
A két hiba miatt Tanak és Neuville 15-15, míg Oliver Solberg 10 másodperces büntetést kapott.
A második büntetést követően már Ott Tanak kedve is elment a támadástól és a szombati komoly esőben délután inkább már a harmadik hely tartására, valamint az úton maradásra koncentrált.
Nagyon dühös Christian Horner tűnt fel szombaton, a Szingapúri Nagydíj paddockjában azok után, hogy a rivális csapatok a Red Bull csapatfőnökének értelmezése szerint csalással vádolták meg őket.
Jókora botrány robbant ki a Szingapúri Nagydíj előtt amiatt, hogy a vélhetően az FIA-tól kiszivárogatott információk alapján felmerült, hogy két istálló, a Red Bull és az Aston Martin is túllépte tavaly a költségplafont. Noha az FIA ezzel kapcsolatos vizsgálata még nem zárult le, és hivatalosan egyetlen istálló sem tudhatja, hogy sikerült-e a limiten belül maradnia tavaly, többek már arról beszéltek, hogy nagyon szigorú büntetést kell adni annak, akinek ez nem sikerült.
Noha nyíltan egyik csapatfőnök sem nevezte meg a Red Bullt, igencsak egyértelmű volt, hogy a hírek szerint jelentős (5%-nál nagyobb) túllépést produkáló energiaitalosokra célozgatnak. Így gondolta ezt Christian Horner, a bikások csapatfőnöke is, és szombaton nagyon dühösen nyilatkozott az ügyben, tulajdonképpen jogi lépésekkel fenyegetve meg a riválisokat.
„Hacsak nem vonják egyértelműen vissza ezeket a kijelentéseket, elképesztően komolyan fogjuk venni az ügyet, és megvizsgáljuk a rendelkezésre álló lehetőségeinket. Teljességgel elfogadhatatlan olyan megjegyzéseket tenni, amik tegnap elhangzottak, és teljességgel gyalázkodóak a csapatra, a márkára, és még a Forma-1-re nézve is.”
Horner emellett azt is szóvá tette, hogy egyetlen csapatnak sem lenne szabad információval rendelkeznie az FIA költségplafon betartásával kapcsolatos vizsgálatáról annak lezárultáig.
„Ez egy privát beadvány a csapat és az FIA között. Honnan a csudából ismerheti bármelyik csapat a beadványunk részleteit? Honnan a csudából tudhatja bármelyik csapat is, hogy valaki megszegte-e a szabályokat, vagy nem? Még mi sem tudjuk, hogy szabályt szegtünk-e. Nem tudjuk a jövő hétig, amíg nem fejeződik be a folyamat.”
Alattomos támadás volt
A Red Bull csapatfőnöke odáig ment, hogy összekötötte a vádaskodásokkal azt, hogy Max Verstappennek Szingapúrban van először matematikai lehetősége megnyerni a világbajnoki címet.
„Talán, amikor ilyen vádaskodások születnek, az üvegházban élő embereknek nem kellene kővel dobálóznia. Rendkívül komolyan vesszük az elhangzott megjegyzéseket. Véletlen, hogy Maxnak ez az első lehetősége, hogy bebiztosítsa a világbajnoki címet, és nem beszélünk másról, csak a költségplafonról ahelyett, hogy az idei fenomenális teljesítményéről beszélnénk?”
„Alattomos taktika, amit azért alkalmaznak, hogy elvonják a figyelmet a pályán nyújtott teljesítményük hiányáról. És természetesen, amikor a tavalyi, idei és a következő évre vonatkozó utalások elhangzanak, elképesztően komolyan fogjuk venni ezt. Ezzel a problémával az FIA-nak kell foglalkoznia, de ez a Red Bull számára is ügy, hogy megfontoljuk, mi az elhangzott megjegyzésekkel kapcsolatos álláspontunk.”
Horner emellett megerősítette, hogy 100%-ig biztos benne, hogy a beadványuk megfelel a költségplafonnak, és továbbra is teljesen magabiztosak azt illetően, hogy amikor lezárul az FIA vizsgálata, azt állapítja meg, hogy nem szegték meg a szabályokat.
Charles Leclerc végzett az élen az eső által nehezített szingapúri harmadik szabadedzésen.
Fél órás csúszással vette csak kezdetét a Szingapúri Nagydíj harmadik szabadedzése, az utolsó tréninget megelőző órákban ugyanis olyan mennyiségű eső hullott a pályára, hogy az FIA nem tartotta azt alkalmasnak a körözésre.
Az eső azonban végül elállt, úgyhogy fél órára (szabadedzést nem halasztanak, így az óra menetrend szerint elindult) kijöhetett a mezőny a rohamosan száradó aszfaltcsíkra. Eleinte esőgumikon próbálkoztak a pilóták, ám a kék oldalfalú Pirelliket hamarosan felváltotta a köztes gumi.
Annak ellenére, hogy a pálya helyenként továbbra is igen vizes volt, csak kisebb hibákat láthattunk, és a falakat mindenkinek sikerült elkerülnie. A Haas viszont nem tudta elkerülni azt, hogy vizsgálat alá vonják, amiért úgy engedte útjára a bokszban Mick Schumachert, hogy nem rögzítették megfelelően a jobb hátsó kerekét. Szerencsére azonnal a fülére szóltak, hogy álljon meg, majd visszatolták az autóját, és rendesen meghúzták az anyát. Vélhetően pénzbüntetést fog kapni a csapat.
Ami az időket illeti, az intermediate gumikon a Ferrari állt az élre, és lenyomta az addig vezető Max Verstappent, így végül Charles Leclerc kaparintotta meg az első helyet 1:57.782-vel. Mögötte közel 6 tizedes lemaradással Max Verstappen végzett, míg a harmadik helyre a csapattársától 1 másodpercet kapó Carlo Sainz ért oda. Fernando Alonso folytatta pénteki remeklését és bejött a negyedik helyre, míg mögött Pérez, Stroll, Ocon, Vettel, Russell, Ricciardo volt az első tíz sorrendje.
A Szingapúri Nagydíj harmadik szabadedzésének végeredménye
A zárónap előtt az első két helyen áll Új-Zélandon a Toyota, ráadásul Kalle Rovanpera karnyújtásnyira van a győzelemtől és a világbajnoki címtől. Elfyn Evans viszont kiesett, így a gyári csapat öröme nem felhőtlen, ennek ellenére összességében pozitívan alakul számukra a verseny.
„Eseménydús szombat volt, nagyon nehéz körülmények között. Bár a tapadás az itteni szakaszokon még a heves esőzés mellett sem olyan rossz, de kiszámíthatatlan és ez nehézséget jelent a versenyzők számára. Emiatt láttunk néhány párosunk bajba került, és sajnos Elfyn volt az egyikük. Az autóján sérült a bukóketrec, amit nem tudunk megjavítani, így sajnos holnap nem tud újraindulni. De ettől eltekintve nagyon boldogok lehetünk, hogy ma este az első-második helyen vagyunk. Ismét láthattuk, amint Kalle csodálatosan vezet trükkös körülmények között, és Seb is fontos munkát végez, ami valóban segíti a bajnokságban. Remek helyzetben vagyunk holnapra, de még nem tartunk ott. Az időjárás nem lesz könnyebb, ezért 100 százalékosan a vezetésre kell összpontosítanunk, és meg kell próbálnunk ezen a helyen célba érni” – mondta Jari-Matti Latvala csapatfőnök.
Fotó: Toyota Gazoo Racing
„Nagyon nehéz körülmények voltak ma, és örülök, hogy a nap végére be tudtuk hozni az autót, mert voltak nagyon trükkös helyek. De így is nagyon jó móka volt az autóban. Ma délután, amikor még hevesebb esőzések voltak és több víz volt az úton, Kalle csodálatos munkát végzett. Le a kalappal előtte, mert ilyen körülmények között ezzel a sebességgel ment, ami ismét nagyon lenyűgöző volt. Azok után, ami sajnos ma reggel Elfynnel történt, tudtam, hogy fontos, hogy ott legyek a csapatnak. Még semmi sem dőlt el, de nagyon boldog lennék, ha holnap bebiztosíthatnánk ezt az eredményt” – összegzett Sébastien Ogier
Fotó: Toyota Gazoo Racing
„Minden rendben ment a délelőtti első gyorsaságin, de aztán a második szakaszon egy lejtőn egy kicsit túl gyorsak voltunk, és elveszítettem az uralmat az autó hátulja felett. A gázzal nem volt esély visszajönni, és megérintettük a belső partoldalt, és felborítottuk az autót. Szerencsére a kerekekre érkeztünk és tovább tudtunk menni. Nem nézett ki olyan jól az autó, de így is meglepően jól vezethető maradt. Volt egy kis szivárgás, amelyet sikerült eltömíteni, hogy eljussunk a szervizig, de sajnos a bukóketrec sérült, és ki kellett állnunk.” – részletezte a kiesést Elfyn Evans
Fotó: Toyota Gazoo Racing
„Nagyon trükkös nap volt, de valójában nagyon élvezetes volt az autóban, és úgy gondolom, hogy nagyon jól kezeltük a körülményeket. Nagy kihívás volt, de ezt mindennél jobb lehetőségnek láttam, és úgy gondolom, hogy megragadtuk ezt, és elég jól kihasználtuk. Elégedett voltam az autóval, és nagyon nyomtam a gázt, hogy időt nyerjek. Most vezetünk, és elégedettek lehetünk a kiépített előnnyel. Megpróbálunk úgy felkészülni a holnapra, mint bármely más napra. Nem hosszú a nap, de még négy szakasz van hátra, és ezek is trükkösek lehetnek, szóval csak meg kell próbálnunk jó munkát végezni, és meglátjuk, hol leszünk a végén” – nyilatkozta Kalle Rovanperä.
Hatalmas viharfelhők gyülekeznek a Red Bull és a teljes Forma-1 felett, ám egyelőre kérdés, hogy lesz-e felhőszakadás, vagy némi mennydörgés és villámlás után elvonul a vihar.
Dagad a botrány a Forma-1-es paddockban, miután olyan információk szivárogtak ki a Nemzetközi Automobil Szövetségtől (FIA), hogy két csapat túllépte a tavalyi évtől bevezetett költségplafont. Az amerikai sportok mintájára hozott újítás célja, hogy kiegyenlítse a pénzügyi feltételeket, ezáltal biztosítsa, hogy a tehetősebb és a kisebb istállók is ugyanannyi pénzből gazdálkodjanak (persze, még így sem mindenki tud annyit költeni, mint amennyit lehetne).
Az egy év során elkölthető összeget 2021-re, a költségplafon első évére 145 millió dollárban határozták meg, a csapatoknak pedig az idei év elején kellett benyújtania a pénzügyi jelentésüket arról, hogy mennyit költöttek. Az FIA ezt átnézve és egyéb vizsgálatokat lefolytatva ezután meghatározza, hogy valóban mindenki a limiten belül tudott-e maradni. Aki igen, az megkapja az erről szóló tanúsítványát, aki pedig nem, arra büntetés vár.
A Szingapúri Nagydíj hétvégéjének kezdetén bombaként robbant a hír, hogy a tanúsítványok kiosztásának várhatóan október 5-i időpontjához közeledve olyan pletykák kaptak szárnyra, hogy két istálló is vétett a tavalyi pénzügyi szabályozás ellen. Az Aston Martin a hírek szerint kevesebb mint 5%-al, azaz 7 millió dollár körüli összeggel lépte túl a 2021-es költségplafont, a másik szóban forgó istálló, a Red Bull esetében a túllépés azonban állítólag meghaladja az 5%-os limitet.
A BBC információi szerint a szabályszegéssel kapcsolatos értesüléseket a nyolc, limiten belül maradó csapat közül legalább az egyik közvetlenül az FIA-tól szerezte.
Verstappenék bajban vannak? Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool
Mi lesz, ha valóban szabályt szegtek?
A pénzügyi szabályozás egy sor lehetséges büntetési tételt felsorol a költségplafon be nem tartásának esetére. A már említett, 5%-nál kisebb arányú túllépésre vonatkozóan lehetőség van pontlevonásra annak a szezonnak a pontjaiból, amelyben a szabályszegés történt; meghatározott számú versenytől történő eltiltásra; a kutatás és fejlesztés korlátozására; vagy a szóban forgó csapatra vonatkozó költségplafon csökkentésére is.
Ami különbség az 5%-nál nagyobb túllépésnél, hogy ebben az esetben az imént felsorolt büntetési tételek mellé bejön a csapat vagy pilóta teljes bajnokságból történő kizárása is.
A Red Bull tagad
Az ügyben természetesen a lehetséges érintettek és rivális csapatfőnökök is megszólaltak (az Aston Martin vezetői egyelőre nem), beleértve Christian Hornert, aki magabiztos azt illetően, hogy nem szegtek szabályt.
„Nincs tudomásom semmilyen [szabálysértésről]. A pénzügyi beszámolónkat még márciusban nyújtottuk be, úgyhogy ez egy hosszú folyamat az FIA-val, amely jelenleg is tart. Helyes módon követik ezt a folyamatot, és szerintem a jövő hét közepén állítják ki a tanúsítványokat. Úgy gondolom, hogy a mi beadványunk minden bizonnyal a költségplafon alatt volt, és az FIA-n múlik, hogy kövessék a folyamataikat, amit jelenleg is tesznek” – nyilatkozta Horner a Sky Sportsnak.
Azt ugyanakkor a beadványtól függetlenül az FIA dönti el, hogy egy csapat megfelelt-e a szabályoknak, és egyéb vizsgálatokat is folytat ennek kiderítésére. Azt pedig Horner is elismeri, hogy bizonyos új értelmezések kerültek napvilágra. „Ez az első alkalom, hogy ilyesmi történt, de kellő gondossággal járunk el, és mindenképpen ellenőriznek minket. Ez hasonló folyamat, mint egy auditáló céggel dolgozni, úgyhogy kissé az F1-re van szabva, és még a beadványok benyújtása után is érkeztek pontosítások. Ez megmutatja, hogy mennyire éretlen még a folyamat. Az FIA ugyanakkor nyilvánvalóan keményen dolgozik rajta, és megteszi a tőle telhető legtöbbet.”
Horner szerint minden rendben van Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool
Horner tehát kiemelte, hogy gyerekcipőben jár még ez a szabály, így nem meglepő, hogy problémák merülnek fel.
„Ez egy teljesen új szabályozás, ráadásul nagyon bonyolult szabályozás, ezért a csapatok elkerülhetetlenül szubjektív módon fogják értelmezni, hogy miként kell alkalmazni a szabályokat. Biztos vagyok benne, hogy, ahogy telnek az évek, rendbehozzák ezt. Mi pedig bízunk a beadványunkban. Az FIA folyamata jelenleg is tart, és mindig lesznek pletykák. Én is hallottam súlyos szabályszegésekről, de nyilvánvalóan nincs tudomásom ilyesmiről.”
Helmut Marko, a Red Bull tanácsadója a német Sky-nak eközben hozzátette: „Jelenleg nem aggódunk túlságosan, egyszerűen csak meglepő, hogy ez az egész nyilvánosságra került.”
A Mercedes és a Ferrari vasszigort akar
Nem meglepő módon Toto Wolff, a Red Bull-lal szemben a tavalyi egyéni világbajnoki címet az utolsó futam utolsó körében, visszás körülmények között elbukó Mercedes csapatfőnöke nem habozott markáns véleményt megfogalmazni a jelenlegi helyzetről, és egyúttal reagált Horner állításaira.
„Vicces, hogy Christian ezt mondja, mert hónapok óta vizsgálat alatt vannak, úgyhogy talán nem beszél a pénzügyi igazgatójával. Ami azt illeti, mindannyiunkat szorgalmasan átvizsgáltak, és amennyire tudjuk, van egy csapat, amely kis mértékben szegte meg a szabályokat, ami inkább eljárási dolog, és van egy másik, amely alapvetően és nagy mértékben túlköltekezett, és ezt még mindig vizsgálják. Úgyhogy ez nyílt titok a paddockban” – nyilatkozta az osztrák üzletember a Sky Sportsnak.
Wolff ezután érzékeltette, milyen előnyökhöz juthatott a Red Bull azzal, hogy többet költött a megengedettnél, és nekik milyen intézkedésekre volt szükségük ahhoz, hogy a költségplafon alatt maradjanak. „Ez súlyos, nagyon súlyos dolog. Használt alkatrészeket teszünk az autóra, és nem használjuk, amit akarunk, nem fejlesztünk, miközben fejleszthetnénk. Több mint 40 embert küldtünk el, akik nagyon hiányoznak a szervezetünknek. Óriási projekt volt elérni, hogy beférjünk a költségplafon alá. Nem tudom, hogy hány tízmillió dollárnyi átstrukturálás és újratervezés kellett ennek érdekében. És, ha valaki nem csinálta meg ezt, vagy a határokat feszegeti, minden el nem költött dollármillió hatalmas hátrányt jelent.”
Wolff is válaszokat vár Fotó: Mark Thompson/Red Bull Content Pool
A Mercedes csapatfőnöke emellett arra is rámutatott, hogy a Red Bull nemcsak a 2021-es szezonban élvezhette a túlköltekezés előnyeit, hanem az idén is, illetve 2023-ban is fogja.
„A kulcsfontosságú az, hogy ha 2021-ben túllépted a plafont, akkor 2022-ben is. Ez pedig azt jelenti, hogy előnybe kerültél 2023-ra. Amennyiben igaz, hogy a könnyített kasztnijukat ebben az évben homologizálták, azt jövőre is használhatják. Úgyhogym ezek egymást követő dolgok, amelyek mindhárom év (2021, 2022, 2023) bajnokságára kihatással vannak.”
„A költségplafon valószínűleg a legfontosabb szabályozás annak érdekében, hogy kiegyenlítse a feltételeket, és, hogy lehetővé tegye a felzárkózást azoknak a csapatoknak, akiknek eddig nem volt meg ehhez a költségvetése, illetve korlátot szabjon a topcsapatok költekezésének. Emiatt nagyon fontos demonstrálni, hogy felügyelik ezeknek a szabályoknak a betartását.”
„Nincs okom azt hinni, hogy ez nem így van. Az FIA, és különösen Mohammed [bin Szulajm, az FIA elnöke] elég határozott kiállást mutatott a szabályok betartatásának terén. Ezért azt gondolom, hogy ha most valami nagy dologról beszélünk, ugyanazt a feddhetetlenséget és vezetői képességet fogja tanúsítani, mint korábban.”
A Mercedes csapatfőnöke azzal kapcsolatban viszont nem akart részletekbe menni, hogy akár a tavalyi szezon végkimenetelét is megváltoztathatja-e egy visszamenőleges büntetés, nyolcszoros világbajnokká téve a Verstappentől az Abu-dzabi Nagydíj utolsó körében kikapó Lewis Hamiltont.
„Jelenleg nincs információm arról, hogy szabályt szegtek-e, vagy, hogy mennyivel szegték meg. Amint ez tisztázódik, biztos vagyok benne, hogy rengeteg párbeszéd indul majd el arról, hogy milyen hatása lehet mindennek. Ebben a szakaszban azonban még túl korai erről beszélni” – mondta Wolff.
A Ferrari nagy szigort vár el az FIA-tól Fotó: Scuderia Ferrari Press Office
A Ferrari álláspontját Mattia Binotto csapatfőnök helyett Laurent Mekies sportigazgató ismertette. A francia szakember a Sky Italiának még Wolffnál is nyíltabban fogalmazta meg, hogy mit szeretnének látni az FIA-tól.
„Most már nem titok, hogy két csapat túllépte a 2021-es költségplafont. Az egyik jelentős mértékben, a másik kevésbé. Mi nagyon súlyos dolognak tartjuk ezt, és arra számítunk az FIA-tól, hogy példamutató módon fogja kezelni a helyzetet. Száz százalékban megbízunk az FIA-ban, miután más ügyekben nagyon erősen képviselték az álláspontjukat az utóbbi hetekben és hónapokban. Ennélfogva arra számítunk, hogy egy ilyen súlyos ügyben teljes lesz az átláthatóság, és a legnagyobb büntetést szabják ki, hogy biztosítsák, mindannyian ugyanazon szabályok szerint versenyzünk, mert ennek nagyon nagy hatása lehet az autó teljesítményére.”
„A büntetéseket félretéve fontos aspektus, hogy az FIA meg tudja állapítani, hogy túlköltekezés történt. Amint ezt megtette, legalább megerősítést nyer, hogy ezek a szabályok, amelykehez mindenkinek tartania kell magát. A büntetések kérdést ezután, annak tükrében lehet megvitatni, hogy mekkora hatással voltak a 2021-es, 2022-es és 2023-as szezonra, mert nyilvánvaló, hogy jelenleg, az alapján, ahol az idei évben tartunk, ennek a következő idényre is lesz hatása.”
„De, mint mondtam, a legfontosabb dolog, és amivel kapcsolatban maximális szigorra és átláthatóságra számítunk, az a túlköltekezés tényének megerősítése, hogy ezek a szabályok, amelyeket betartva mindannyiunknak versenyeznie kell.”
Ami a visszamenőleges szankcionálást illeti, Mekies tisztában van vele, hogy ez miként csapódhat le a rajongók körében, de ezzel együtt fontosnak tartja, hogy „valódi” büntetésben részesüljenek a vétkesek.
„Megértjük, hogy gondot okozhat a szurkolóknak a múltbeli eredmények megváltoztatása. Ugyanakkor nagyon fontos számunkra biztosra menni, hogy tiszteletben tartják a szabályokat, és ha megszegik azokat, akkor valódi büntetéseket alkalmaznak. És, ha visszamenőleg nem is, legalább a jövőre vonatkozóan.”
„Súlyosabb, mintha az autóval csaltak volna.”
Természetesen nemcsak a top hármas, hanem a középcsapatok csapatfőnökei közül is véleményt formáltak az ügyben néhányan, és igencsak kemény gondolatokat fogalmaztak meg. Jost Capito, a Williams csapatfőnöke például elmondta, hogy egy ilyen kihágás szerinte súlyosabb, mintha az autóval trükközne valaki.
„Szerintem nincs módja annak, hogy valaki ne tartsa be a költségplafont, és, ha valaki nem tartja be azt, az súlyos következményekkel kell járjon. Ha valaki tavaly túllépte a plafont, azt nagy valószínűséggel az idei autó fejlesztésének érdekében tette” – nyilatkozta a német szakember, aki szerint emiatt „nincs értelme” pénzbüntetést kiosztani, hanem valamilyen, az idei évre vonatkozó, a pontversenyt érintő büntetést kell kiszabni. Capito hozzátette: „Számomra ez súlyosabb kihágás, mint az autóval csalni a pályán.”
A Red Bull a fejlesztések terén is komoly előnybe kerülhetett Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool
A Williams első embere szerint a visszamenőleges, tehát a 2021-es szezon eredményeit érintő büntetés is felesleges lenne. „Nem gondolom, hogy a tavalyi évre kellene vonatkoznia a büntetésnek, mert [a túllépésnek] nagyobb a hatása az idei évre. Teljességgel helytelen lenne a tavalyi szezonra visszamenőleg büntetni, mert a történelemkönyveket megírták, a PR, a marketing és minden egyéb el van rendezve.”
„Ha ez történne, akkor szerintem többet soha senki nem maradna belül a költségplafonon, mert egy ilyen kihágásnak a múltra lenne hatása. A jelenlegi évre kell kihatással legyen. Ezért gondolom úgy, hogy az FIA-nak, amennyiben van miért, gyorsan kell cselekednie. Nincs más választásuk, reagálniuk kell, mert a csapatok többsége a költségplafonon belül maradt, és nem lehet őket ezért büntetni. Biztos vagyok benne, hogy a megfelelő módon fognak reagálni” – nyilatkozta Capito az Autosportnak.
Frédéric Vasseur, az Alfa Romeo csapatfőnöke számokkal is érzékeltette, hogy még egy 5%-osnál kisebb kihágással is milyen sokat nyerhet valaki.
„Úgy gondolom, hogy a költségplafon kulcsfontosságú volt az F1-nek. Nagy eredmény volt, hogy sikerült bevezetni, de most, hogy érvényben van, a legfontosabb az ellenőrzése, és az biztos, hogy nincs helye rugalmasságnak. Nagyon szigorúnak kell lenni ezzel. Már azért kizárhatnak a versenyből, ha 0,9 milliméterrel jobban hajlik az első szárnyad, mint az két éve velünk is megtörtént. Ha 300 grammal a súlyhatár alatt vagy, kizárnak. Másrészt pedig, ha X verseny alatt milliókat költhetsz fejlesztésre, az teljességgel igazságtalan. Ha valami ilyesmi történt, akkor az FIA-nak cselekednie kell.”
„Meg kell érteni, hogy olykor már 200 ezer euró elköltésével is nagy fejlesztést lehet bevetni, és ha ilyen módon túllépi valaki a költségplafont, az több tizedet jelent egynél több versenyre.”
Adott esetben a Red Bull alkalmazottakat is megtarthatott azáltal, hogy többet költött a megengedettnél Fotó: Alex Pantling/Getty Images / Getty Images / Red Bull Content Pool
Csatlakozott kollégáihoz Otmar Szafnauer, az Alpine csapatfőnöke is:
„Minden, a plafon fölött elköltött összeg a teljesítmény javítását célozza. És amint elkezdesz a teljesítmény javítására költeni, miközben a többieknek nincs erre lehetősége, mert ők betartják a költségplafont, az komoly ügy. Az FIA-nak megfelelően meg kell büntetnie azokat, akik túlköltekeztek. Először meg kell érteni, hogy mekkora volt a szabályszegés, majd azt, hogy mi a megfelelő büntetés.”
„Az Alpine jelentős döntéseket hozott azzal, hogy elengedett embereket, és nem vett fel másokat az idei szezon előtt a tavalyi költés alapján. Ez pedig jelentős. És amint elengedsz embereket, nehéz visszaszerezni őket, és felkelteni mások érdeklődését.”
Szafnauer szerint a büntetést úgy kell meghatározni, hogy pontosan illeszkedjen a kihágáshoz, azaz, például, ha a Red Bull a szélcsatorna használattal lépte túl a plafont, akkor mondjuk jövőre ennek megfelelő mértékben kellene korlátozni a szélcsatornás tesztjeit.
Az FIA reagált
Miután a szingapúri paddockban elszabadult az ügy, és mindenki erről kezdett beszélni, a Nemzetközi Automobil Szövetség közleményt adott ki, és leszögezte, hogy nem hoznak döntést addig, amíg nem fejezik be a vizsgálat kiértékelését.
„Az FIA jelenleg véglegesíti a 2021-es, összes csapat által benyújtott pénzügyi adatok kiértékelését. A pénzügyi szabályzat állítólagos megsértését, ha történt ilyen, a szabályzatban meghatározott formális eljárás szerint kezeljük” – olvasható az FIA közleményében.
„Az FIA jelentős és megalapozatlan találgatásokat és feltételezéseket észlel ezzel az üggyel kapcsolatban, és megismétli, hogy az értékelés folyamatban van, és a megfelelő eljárást minden külső megbeszélés figyelembevétele nélkül fogják követni.”
A BBC értesülései szerint nagyon valószínűtlen, hogy legyen bármi is a vizsgálat eredménye, a 2021-es szezon eredményeit visszamenőleg megváltoztatnák, ugyanakkor komolyan aggódnak a csapatok amiatt, hogy az idei eredményeket torzíthatja a költségplafon megsértése.
Érzékeltetésképpen a BBC azt írta: már az 5%-os túlköltés is 7,25 millió dollárt jelent, ami közel annyi, mint egy élcsapat szezon közbeni fejlesztésekre szánt kerete, így még egy ekkora kihágás is jelentős előnybe hozhat egy csapatot. Viszont, ha máshonnan közelítjük meg a dolgot, ez a pénzmennyiség egy topcsapat átlagfizetésével számolva több mint 70 ember éves fizetését fedezi, azaz ennyivel több embert alkalmazhat az, aki 5%-al lépte túl a tavalyi limitet.
A 2021-ben még 145 millió dolláros plafon az idei évre már csak 140, 2023-ra pedig 135 millió dollárban van meghatározva.
Nikita Mazepin továbbra is bízik abban, hogy részt vehet a Dakar Rallyn. A Kamaz bejelentése után az orosz versenyzők helyzete kétségessé vált, de Mazepin abban remlnykedik, hogy változik az FIA álláspontja.
Miközben az orosz versenyzők továbbra is kihátrálnak a 2023-as Dakar Rallyról, kifogásolva az FIA politikáját, amely elítéli országuk ukrajnai invázióját, Nikita Mazepin továbbra is úgy gondolja, hogy van esélye. Az államilag ellenőrzött Rosszijszkaja Gazeta című kiadványnak nyilatkozva azzal érvelt, hogy még mindig részt vehet a versenyen, annak ellenére, hogy kevés jel utal arra, hogy egyetértene az FIA intézkedéseivel.
„Nem mondanám, hogy a Dakarral nem sikerülne” – mondta Mazepin. „A Forma-1-ben sikeresen részt vettem, semleges pozícióba kerültem. A világ nagyon gyorsan változik, mind pozitív, mind ellenkező irányba. A verseny december 31-én kezdődik. Én szeretem a motorsportot. Várnunk kell, és meglátjuk, mi történik. Nem mondhatom, hogy nem indulok a következő Dakaron.”
Az FIA inváziót követően életbe léptetett szabályai szerint az orosz és fehérorosz versenyzőknek el kell ítélniük Ukrajna invázióját, szolidaritást kell vállalniuk az országgal, és vállalniuk kell, hogy járműveiken és felszerelésükön nem helyezik el az orosz/fehérorosz zászlót vagy más kapcsolódó emblémákat, ezen kívül alá kell írni az FIA vészhelyzeti intézkedésekkel kapcsolatos dokumentumát. Míg néhányan, például Konsztantyin Zsilcov és Denis Krotov beleegyeztek a feltételekbe, és más nemzet színeiben versenyeznek a Dakaron, Szergej Kariakin és a másik SSV-versenyző, Anastasiya Nifontova határozottan visszautasították, hogy kövessék példájukat.
A Kamaz Master Team már bejelentette, hogy nem vesz részt a Dakaron, ami nem volt meglepő, hiszen az anyavállalatuk járműveket gyárt az orosz hadsereg számára. Habár Mazepin egy másik kategóriában versenyez, jóban van a KAMAZ Master tagjaival, és részt vett velük egy teszten 2021-ben.
Mazepin szerint a KAMAZ mérete és a kormánnyal való kapcsolata lehetetlenné teszi a csapat számára, hogy induljon Dakaron . Ezzel szemben úgy érzi, hogy mivel önállóan működik, potenciálisan magánemberként versenyezhet.
„Ez egy érdekes eset. Mindenképpen beszélnünk kell róla. Jól ismerem a KAMAZ vezetőjét, Vlagyimir Gennagyijevics Csagint” – folytatta Mazepin. „Ami engem illet, nagy reményeim vannak. A sportolóknak mindig lehetőséget kell biztosítani arra, hogy semlegesek maradjanak mind a sportpályán, mind azon kívül. Nincsenek kivételek, legyen szó tereprallyról vagy más versenyekről.”
„Úgy gondolom, hogy a KAMAZ-nak vissza kellett utasítania, mert egy nagy csapatról van szó, több mint száz fővel. Egy egyéni versenyző csatlakozhat egy már felkészült csapathoz, így van még három hónapom, hogy elérjem az emberi jogok tiszteletben tartását és a semlegesség lehetőségét.”
foto: Silk Way Rally
Bár Mazepin minden bizonnyal optimista, mert ha nem áll be döntő fordulat az ukrán-orosz helyzetben, mégis alá kell írnia az FIA intézkedéseit. Chagin megpróbált tárgyalni a versenyszervezőkkel, de végül kihátrált, mivel ő és a KAMAZ-mester nem voltak hajlandók megfelelni a szabályzatnak.
Mazepin nem utasította el kifejezetten a dokumentumot, de Kariakin visszalépését követően megjegyezte, hogy az elsők között kapta meg a felszólítást és nagyon alaposan tanulmányozta, mielőtt eldöntötte, hogy inkább semleges álláspontot képvisel. Ezt azonban árnyalja családi kapcsolata Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Apja, Dmitrij Mazepin, egy oligarcha, akinek az Uralchem nevű cége jelentős mértékben hozzájárul Oroszország gazdaságához, Putyin belső köréhez tartozik. Az Európai Unió és az Egyesült Királyság hetekkel az invázió után mindkét Mazepint szankcionálta, míg a kettejük tulajdonában lévő villát áprilisban foglalta le az olasz rendőrség.
A 23 éves versenyző egyetlen F1-es szezon után váltott tereprallyra miután a Haas F1 Team csapat szerződést bontott vele. Mazepin ezt követően csatlakozott Kariakin SNAG Racing nevű csapatához, és júliusban debütált a Silk Way Rally-n ahol megnyerte a T3 kategóriát. Míg apja vállalkozásai nem szponzorálják a csapatot, a SNAG felszerelésén szerepel a „We Compete As One” kifejezés.
Huszonöt évvel világbajnoki címének megnyerése után ismét Forma-1-es autót vezetett Jacques Villeneuve.
Mint arról korábban beszámoltunk, Jacques Villeneuve 2006 után ismét Forma-1-es autót vezetett, amikor az idei Olasz Nagydíj után bepattant a 2021-es Alpine pilótafülkéjébe. A szeptember 18-án, Monzában rendezett tesztről semmilyen fotót vagy videót nem tett közzé az Alpine, egészen mostanáig.
A hétvégi Szingapúri Nagydíj felvezetése során a francia Canal+ tévétársaság ráaásul leadja majd a Villeneuve-vel a teszt során forgatott anyagát, amelyből már közzétettek egy rövid előzetest. A teszt apropója az volt, hogy Villeneuve 1997-ben, 25 évvel ezelőtt, ráadásul Renault-motorral hajtott autóban nyerte meg első világbajnoki címét.
25 years on and he's still got it! 🤩
On the anniversary of Jacques Villeneuve’s World Championship, he took the A521 for a ride at the Temple of Speed. 💨@CanalplusF1pic.twitter.com/sAKiFbuZXo
De nemcsak ennyi a kapcsolat az Alpine-nal, hiszen a kanadai 2004-ben vezetett is az akkor még gyári Renault-ként versenyző istállónak, amikor a Toyotához távozó Jarno Trulli helyére ugrott be a szezon utolsó három futamára. Ezen a három versenyen pedig Alan Permane, az Alpine jelenlegi sportigazgatója volt a versenymérnöke, akivel most a teszt alkalmával ismét együtt dolgozhatott.
„Igazi öröm volt Jacques-ot az Alpine-nál köszönteni erre a rövidke kis időre Monzában – nyilatkozta Permane az F1 hivatalos oldalának. – A csapatban sokan emlékeznek még az 1997-es világbajnoki győzelmére, és engem is beleértve néhányan már akkor itt dolgoztak, amikor 2004-ben a Renault-nál versenyzett. Nagyon alázatosan állt hozzá a teszthez, tanulni akart, és a lehető legjobb munkát végezni. Kivételesen profi volt, és folyamatosan javított a teljesítményén és a köridején a nap során.”
Noha köridőket nem közöltek, Permane azt mondta, Villeneuve „nagyon büszke lehet rá, hogy nem volt messze a tavalyi futam idejeitől”, ami megmutatja, hogy „egy vérbeli bajnok soha nem veszíti el azt, ami különlegessé teszi.”
Villeneuve a monzai bokszutcában Fotó: Alpine F1 Team
„Elképesztő élmény volt tesztelni a 2021-es Alpine-t Monzában. Legutóbb 2006-ban vezettem F1-es autót (a BMW-Sauber – a szerk.), a modern autó kanyarsebessége pedig hihetetlen – nyilatkozta az 1996 és 2006 között 163 nagydíjon rajthoz álló, ezek során 11 győzelmet szerző kanadai – Szórakoztató volt dolgozni a mérnökökkel és a csapattal, és komolyan venni a tesztet. Sok emléket visszahozott. Három futamon indultam a csapattal 2004-ben, és találkoztam néhány ismerős arccal.”
„Az ember nem minden nap vezethet F1-es autót az ötvenes éveiben, úgyhogy nagyon boldoggá tett a garázsban és a pályán töltött idő. Lenyűgöző volt az Alpine teszt során tanúsított profi hozzáállása, ami örökre velem maradó emlék lesz.”
Az Alpine tájékoztatásából megtudhattuk, hogy Villeneuve-öt a helyszínről segítette Esteban Ocon, a csapat egyik állandó versenyzője, a kanadai pedig végül 18 kört tett meg a monzai pályán.
Marc Priestley kiemelte a különbségeket Kimi Räikkönen, illetve Lewis Hamilton és Fernando Alonso között. Szerinte, ha a Jégember úgy áll hozzá a versenyzéshez, mint az utóbbi kettő, sokkal többet nyerhetett volna.
A modern Forma-1-re különösen igaz, hogy édeskevés, ha valaki gyors az autóban ülve, ha eközben a pályán kívül nem teszi hozzá a magáét ahhoz, hogy ő és a csapata is sikeres legyen. Ezért mára gyakorlatilag nincs olyan versenyző, aki nem bújja egy-egy versenyhétvégén órákon át a mérnökökkel az adatokat, vagy ne látogatna el a csapat gyárába szimulátorozni a futamok között. Persze, vannak különbségek a munkamódszerekben – Sebastian Vettel például híres arról, hogy extra hosszú és részletes megbeszéléseket tart az időmérők/versenyek után –, de az mindenkire igaz, hogy az autóból kiszállva, a sajtóval szembeni kötelezettségeknek eleget téve nem egyenesen a szálloda felé veszi az irányt.
A hiedelmekkel és sztereotípiákkal ellentétben Kimi Räikkönen is dolgozott az autón kívül a csapattal, de azt korántsem lehet állítani, hogy a részletek megszállottja volt, és mindent megtett a legapróbb előnyszerzésért. Ezt erősítette meg Marc Priestley, a McLaren korábbi szerelője, aki a Jégemberrel, Lewis Hamiltonnal és Fernando Alonsóval is dolgozott együtt a wokingiaknál, sőt, Räikkönennel baráti viszonyt ápolt, és nem egyszer bulizott fékeveszetten a finnel, annak utolsó mclarenes futamán pedig megtréfálta őt, amit később a haja bánt.
„Amikor jó napja volt, Kimi volt a leggyorsabb egy mért körön, de messze volt attól, hogy ő legyen a legkomplettebb Forma-1-es pilóta. Nyert egy világbajnok címet, ezt nem lehet elvitatni tőle, de csak egyet. Én szentül meg vagyok győződve róla – és nem vágyott rá, hogy ezt tegye –, hogy amennyiben olyan keményen dolgozott volna, mint egy Lewis Hamilton, sok világbajnoki címet nyerhetett volna” – nyilatkozta Priestley a PitStop podcastban.
A nyers tehetsége alapján sikeresebb pályafutása is lehetett volna Fotó: Daimler
A McLaren korábbi szerelője szerint Räikkönennek is meglett volna a tehetsége ahhoz, hogy Hamiltonhoz hasonló sikereket érjen el, utóbbit viszont az teszi különbbé, hogy soha nem hagyta abba a törekvést, hogy jobbá váljon. „Lewis a mai napig keresi az apró előnyszerzési lehetőségeket, minden apró előnyt, amit csak találhat. És szerintem Fernando [Alonso] is pontosan ugyanilyen. Ők ketten másként álltak hozzá. Fernando és Lewis voltak azok, akik megpróbáltak mindent mindent magukba szívni, hogy a legteljesebb Forma-1-es pilóta váljon belőlük, és nem csak a vezetéssel foglalkoztak.”
„Ami Kimit illeti, imádott az autóban ülni, de minden mást utált, ami a Forma-1-gyel kapcsolatos. Ki nem állhatta, csak vezetni akart.”
Más kérdés, hogy Räikkönen nyíltan vállalta is ezt a hozzáállást, és vélhetően ő érezte volna magát a legrosszabbul, ha nem ilyen felfogásban versenyez, így pedig ő az, akit a legkevésbé sem zavar, hogy nem nyert hét világbajnoki címet.
Ijesztő jelenetek játszódtak le a Szingapúri Nagydíj második szabadedzése alatt, amikor Pierre Gasly bokszba visszatérő Alpha Taurija kigyulladt, miközben már a szerelők tolták be azt a garázsba. A francia versenyző utólag elárulta, mi történt.
Soha nem jó azt látni, hogy egy versenyautó kigyullad, de különösen nyugtalanító, amikor a bokszutcában, szerelők gyűrűjében történik vele ez. Szerencsére nem lett nagy baj abból, hogy Pierre Gasly Alpha Taurija a Szingapúri Nagydíj második szabadedzése alatt, a garázs előtt lángra kapott, és az első ijedtség után gyorsan sikerült azt eloltani (az oltásba a Chris Dodd, az Aston Martin versenycsapat-koordinátora is besegített). Még szerencse, hogy nem akkor történt mindez, amikor a szerelők már betolták a garázsba az autót…
A fiery moment for Pierre Gasly in the pit lane during FP2
The Frenchman escaped the cockpit and injury after his AlphaTauri car suddenly caught fire before the flames were extinguished #SingaporeGP#F1pic.twitter.com/Iqzg4TPO1S
„Nem volt ideális a helyzet, kissé forró lett az autó, és amikor csatlakoztattuk az üzemanyag-szellőztetőt, tüzet fogott. De le tudtuk állítani, és újraindítani, úgyhogy végül nem történt semmi nagy baj, csak olyan volt, mintha sütögettünk volna egy kicsit. Ezek a körülmények nagyon melegek, de semmi olyasmi nem történt, ami aggodalomra adna okot a hétvége hátralevő részére” – nyilatkozta Gasly az eset után.
Hogy miről beszélt, arról Craig Scarborough elismert technikai illusztrátor tweetjéből kaphatunk képet. „Az F1-es üzemanyagtankok enyhén nyomás alatt vannak, ezért a csapatok egy szellőztetőt helyeznek a töltőnyílásra, hogy szellőztessék a tankot két etap között. Az ebből kicsapó gőz okozta a tüzet, ezért is felfelé csaptak a lángok, mintha a felső légbeömlő égne” – írta Scarborough
#F1 fuel tanks are lightly pressurised, teams fit a breather/filter to vent the tank between runs. The vapour from this caused the fire on the AT. Hence the flame was propagating upwards, unlike an airbox fire pic.twitter.com/umYL0oPDWd
Kalle Rovanpera az Új-Zéland Rally szombati napján a mostoha időjárás ellenére is elképesztő teljesítménnyel a vb cím kapujába került Sébastien Ogier-t és Ott Tanakot megelőzve.
Az Új-Zéland Rally első napját követően Elfyn Evans várhatta a szombatot a verseny éléről, köszönhetően a Hyundai versenyzőinek, Ott Tanak és Thierry Neuville büntetésének.
A koreai gyártó versenyzői még a csütörtöki szuperspeciálon a megengedettnél több energiát nyertek a hibrid rendszerből, ezért 5-5 másodperc büntetést kaptak, azonban ugyanezért a hibáért a toyotás Kalle Rovanpera is büntetésben részesült.
A szombat déli szervizelés idején pedig újabb büntetéseket osztottak a felügyelők, ekkor azonban már nem csak Tanak és Neuville, de Oliver Solberg ideje mellé is plusz 10-10 másodpercet írtak, mivel a pénteki utolsó szakaszon is több energiát használtak a megengedettnél.
Elfyn Evans sem sokáig örülhetett a vezető helynek, hiszen a szombatra érkező nagy esőben már a nap második szakaszán hibázott és összetörte autójának elejét, valamint elvesztette hátsó részét a szárnnyal együtt. A walesi toyotás a gyorsaságit még be tudta fejezni, majd javításokat végzett a Yaris-on, így eljutott a nap harmadik szakaszáig, melyen azonban már nem kellett versenyeznie, miután Gus Greensmith hatalmas esése után etap lett a szakasz. Evans így a szervizbe is beért, ott azonban ki kellett állnia, miután megsérült a bukócső.
Kalle Rovanpera azonban szárnyalt a hatalmas esőben és 22. születésnapján két szakasz után már az élre állt, majd előnyét folyamatosan növelve magabiztos előnnyel fejezte be a napot csapattársa, Sébastien Ogier előtt, aki ráadásul az utolsó előtti gyorsaságiról el is késett, ezért 10 másodperces büntetést kapott.
Ott Tanak a 15 másodperces büntetéssel már kevésbé kockáztatott és inkább Thierry Neuville-el együtt a harmadik és negyedik helyet igyekeztek tartani, amit sikerrel is tettek.
Evans és Greensmith mellett Takamoto Katsuta is kiesett szombaton, a japán versenyző az utolsó előtti szakaszon esett le az útról.
Katsuta kiesésével pedig Oliver Solberg az ötödik helyen zárta a napot.
Jelen állás szerint Kalle Rovanpera a mai születésnapja után holnap már a vb címet ünnepelheti, ha a Power Stage-en nem szerez legalább három ponttal kevesebbet Tanaknál.
Vasárnap ugyan még mindig előfordulhat egy-egy zápor, de akkora eső már nem várható, mint szombaton.
Új-Zéland Rally, állás 13 szakasz után 1 #69 Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 2:28:26.3 (0:05) 2 #1 Sébastien Ogier / Benjamin Veillas (FRA) Toyota GR Yaris Rally1 +29.0 (0:10) 3 #8 Ott Tanak / Martin Jarveoja (EST) Hyundai i20 N Rally1 +46.4 (0:15) 4 #11 Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 +1:41.4 (0:15) 5 #2 Oliver Solberg / Elliott Edmondson (SWE / GBR) Hyundai i20 N Rally1 +3:34.9 (0:10) 6 #20 Hayden Paddon / John Kennard (NZL) Hyundai i20 N Rally2 +8:51.0 7 #37 Lorenzo Bertelli / Lorenzo Granai (ITA) Ford Puma Rally1 +9:18.3 8 #21 Kajetan Kajetanowicz / Maciej Szczepaniak (POL) Skoda Fabia Rally2 evo +10:55.7 9 #23 Shane van Ginbergen / Glen Weston (NZL) Skoda Fabia Rally2 evo +12:00.4 10 #24 Harry Bates / John McCarthy (NZL) Skoda Fabia Rally2 evo +15:23.7