Kezdőlap Blog Oldal 1293

A Mecsek Rally győzelemtől a vb címig – Jonne Halttunen karrierje 

0

Amíg Kalle Rovanpera a pilóták, addig Jonne Halttunen a navigátorok között szerezte meg a világbajnoki címet az Új-Zéland Rally győzelmével. 

Jonne Halttunen 1985. december 13-án született és 23 évesen, 2008 környékén kezdte rally pályafutását, és egészen 2011-es WRC debütálásáig finn versenyeken állt rajthoz.  

Sok más finn versenyzőhöz hasonlóan Halttunen is a Finn Rallyn debütált a WRC-ben, amikor 2011-ben Ville Tannermaki mellett egy Honda Civic Type-R autóval az abszolút 50., és 8-as kategória második helyén zárt. 

Egy évvel később már Matias Kauppinen mellett ugyancsak a Finn Rallyn az abszolút 24. helyen ért célba N12-es Subaruval, amivel a 3-as kategória harmadik helyét is megszerezte, 2013-ban pedig bár abszolútban a 26. helyen végeztek, a 3-as kategóriában már a második helyen zártak. 2014-ben a finn páros Citroen C2 R2-re váltott, azonban célba nem tudott érni műszaki hiba miatt. 

A 2015-ös esztendő ismét finn versenyeken telt Jonne Halttunen számára, azonban 2016-ban Ville Silvasti mellett már a Historic Eb-n is indult Posrchéval, így jutott el a Mecsek Rallyra is, ahol először nem sikerült a célba érés, 2017-ben azonban már nyerni tudott. 

A 2017-es pécsi futam után már a Wales Rallyn és Ausztráliában Kalle Rovanpera mellett olvasta az itinert Halttunen, azóta pedig csak Rovanperával áll rajthoz, akivel az idei Új-Zéland Rallyn 36 évesen ért a rallysport csúcsára. 

Az FIA-nak el kellett volna vennie Pérez győzelmét

0

Sergio Pérez teljesen megérdemelten nyerte meg a Szingapúri Nagydíjat, ám, ha a felügyelők következetesen alkalmazzák a szabályokat, a mexikói pilóta nem tarthatta volna meg a győzelmet.

A Szingapúri Nagydíj sportfelügyelőinek két és fél órával a leintés után sikerült közölni a döntést Sergio Pérez büntetéséről, így egészen eddig senki nem lehetett biztos abban, hogy valóban az lett a verseny végeredménye, amilyen sorrendben a pilóták áthaladtak célvonalon. Ez már önmagában igencsak rossz fényt vet az évek óta kritikák kereszttüzében álló FIA-ra, amely a jelek szerint képtelen tanulni a korábbi hibákból, és végre tenni valamit azért, hogy felgyorsítsa a döntési folyamatokat a hasonló esetekben.

Természetesen vannak olyan szituációk, amelyek során jobb megvárni azt, hogy meg lehessen hallgatni az érintetteket, és be lehessen gyűjteni minden rendelkezésre álló kamerafelvételt és telemetriai adatot, de az, ami a Szingapúri Nagydíjon Pérezzel történt, nagyon nem tűnik ilyennek.

Pérez a biztonsági autós fázisok során háromszor is a megengedettnél jobban lemaradt a Safety Cartól, de csak egyetlen alkalomért kapott büntetést, méghozzá 5 másodpercet. Mivel a verseny végéig 7,6 másodperces előnyt tudott kiautózni Charles Leclerc-rel szemben, megtarthatta az első helyet.

Csakhogy a felügyelők arra vonatkozó indoklása, hogy a háromból miért csak az egyik esetért büntették meg a mexikóit, igencsak zavarba ejtő. Pérez ugyanis az első ilyen esetet azzal magyarázta, hogy túlságosan vizes volt a pálya, és hidegek voltak a fékek és a gumik, ezért nem tudott szorosan Bern Mayländer nyomában maradni. A fedélzeti kamerás felvételeket megnézve ez azonban egyszerűen nem igaz.

Ennyire torlódtak fel a többiek Pérez mögött, amikor először maradt le tíz autóhossznál jobban a Safety Cartól Forrás: F1 TV

A kihágás a 10. körben, a 13 és 14-es kanyar között történt, akkor, amikor már az egész mezőny tudta, hogy a Mercedes a kör végén a bokszutcába hajt és elengedni a mezőnyt. Viszont ameddig nem kapcsolja le a fényjelzést, nem lehet tőle tíz autónyi távolságnál jobban lemaradni. Pérez – miután korábban szóltak neki, hogy az újraindításhoz készülve melegítse a fékeket – azonban a 13-as kanyarból kifelé valami miatt egyszerűen nem gyorsított, hanem csak gurult a pályán, aminek köszönhetően feltorlódott mögötte a mezőny. Charles Leclerc pedig szinte rögtön rádiózott is, hogy a Red Bull versenyzője sokkal jobban lemaradt tíz autónál.

Pérez pedig azután, hogy Mayländer eltűnt a távolban, odalépett a gázra, és a 14-es kanyarig tartó egyenesen végigszáguldva ismét utolérte a Mercedest. A pálya ideális íve abszolút nem tűnt annyira nedvesnek, hogy ne tudott volna közel maradni a Safety Carhoz, és ha hozzátesszük, hogy az azt megelőző körben ugyanott simán tudta közelről követni a biztonsági autót, a magyarázata egyáltalán nem állja meg a helyét.

Leclerc fedélzeti kamerájából látszik, hogy egy körrel korábban ugyanott Pérez még úgy is simán közel maradt a biztonsági autóhoz, hogy akkor kihúzódott a pálya igencsak vizes bal oldalára, hogy hűtse az abroncsait Forrás: F1 TV

 

Mindezt fokozni lehet azzal, hogy a felügyelőknek sikerült azt az ellentmondást megfogalmazniuk a döntésről szóló indoklásban, hogy „nem fogadjuk el”, hogy a körülmények miatt ne lehetett volna betartani a tíz autónyi távolságot, „mindazonáltal enyhítő körülményként figyelembe vesszük” Pérez indoklását.

Magyarul: az FIA szerint Pérez közel tudott volna maradni a biztonsági autóhoz, de mivel ő azt mondta, hogy nem – holott egy körrel azelőtt be is bizonyította ennek az ellenkezőjét –, büntetés helyett csak megrovást kap.

Másodszor is megcsinálta ugyanazt

A történet persze akkor válik teljessé, ha megnézzük, miért büntették meg végül a mexikóit, aki a második biztonsági autós fázis során, a 36. körben centiről centire lemásolta azt, amit a 10. körben csinált, és ugyanott, a 13-as kanyar kijáratát követően visszalassított, miközben a 35. körben még közel tudott maradni ugyanezen a szakaszon a Mercedeshez.

Itt a felügyelők még megspékelték a dolgot azzal, hogy kiemelték, a versenyigazgató ugyanezen Safety Car-fázis során figyelmeztette Pérezt arra, hogy ne maradjon le nagyon, mert egyszer már megtette ezt, a második (összességében harmadik) kihágásért így már mindenképpen büntetniük kellett.

Amennyiben következetesek, a felügyelőknek három darab 5 másodperces büntetést (de kettőt biztosan) kellett volna kiosztaniuk Péreznek, vagy egyszer sem kellett volna megbüntetniük őt, lévén az esetek semmiben nem tértek el.

Leclerc kamerájából azt láthatjuk, hogy a 36. körben Pérez annyira lemaradt a 13-as kanyar után a Safety Cartól, hogy a Mercedes már nem is látszik az egyenesben Forrás: F1 TV

Hogy miért maradhatott le valójában a Red Bull versenyzője, vélhetően nem tudjuk meg, de gyanús, hogy egyszerűen bealudt, avagy túl korán akart helyet hagyni magának Mayländer mögött, tudván, hogy a kör végén elengedik a mezőnyt.

Akármi is az ok, ez az eset természetesen korántsem jelenti azt, hogy az FIA a Red Bullnak akart volna csalni. Azt viszont nem nehéz belelátni, hogy nem szerették volna oly módon rombolni a sportág ilyen szempontból amúgy is megtépázott renoméját, hogy két és fél órával a verseny leintése után új győztest hirdetnek. Csakhogy a szabályok szerint ezt kellett volna tegyék. Vagy már sokkal korábban, a futam alatt dönteniük kellett volna.

És itt merül fel az, hogy a jövőben sokkal a legtöbb esetben gyorsabb döntések kellenek az FIA részéről, amennyiben ugyanis már a futam alatt megbüntetik Pérezt, vélhetően senkinek nem lett volna egy szava sem, valamint a nézők is úgy izgulhatták volna végig az utolsó köröket, hogy biztosan tudják, amennyiben Leclerc 5 vagy 10 másodpercen belül marad, az övé a győzelem. Nem mellesleg a Sky Sportsnak Mattia Binotto is megjegyezte, hogy ebben az esetben a monacói nem támadta volna akkora elánnal a riválisát, és nem nyírta volna ki az első gumijait, azaz adott esetben jobb tempóra lett volna képes a leintésig.

De következetesség szempontjából ugyanígy – bár nehezen – el lehetne fogadni, ha egyik esetért sem adtak volna büntetést, bár akkor minek a szabály. Viszont lehetőség szerint a vizsgálatot és a döntést akkor is célszerű lett volna a verseny alatt közölni, elkerülve, hogy még órákon át ne legyen biztos győztes.

Szingapúri Nagydíj, dobogó
Egyáltalán nem nézett volna ki jól, ha az eredményhirdetés és a nyilatkozatok után órákkal megváltoztatják a győztes kilétét Fotó: Clive Rose/Getty Images/Red Bull Content Pool

De nem így történt, Pérez pedig nyert, amivel alighanem minden jóérzésű sportrajongó egyetért, hiszen fair küzdelemben, pályafutása egyik legjobb teljesítményét nyújtva győzte le Charles Leclerc-t, miközben semmilyen versenyelőnye nem származott abból, hogy a biztonsági autós fázisok során háromszor is a megengedettnél jobban lemaradt a Safety Cartól. Az FIA teszetoszasága és újabb következetlen döntése azonban sokakban mégis hagy némi rossz szájízt.

Ózd Rally 2022 – Rajtszámos nevezési listák

0

Megjelent a hétvégi Ózd Rally rajtszámos nevezési listája. A versenyen a Rally1, Rally2 és Historic mezőnyök mellett a Just4Fun kategória indulói is rajthoz állnak.

Nevezési listák

A legfiatalabb rally világbajnokok 

0

Kalle Rovanpera a legfiatalabb rally világbajnokká lépett elő Colin McRae-t megelőzve, azt azonban kevesebben tudják, hogy kik is a legfiatalabb világbajnokok. 

1 Kalle Rovanpera (2022) 22 év 1 nap 
2 Colin McRae (1995) 27 év 109 nap
3 Juha Kankkunen (1986) 27 év 249 nap
4 Carlos Sainz (1990) 28 év 189 nap
5 Petter Solberg (2003) 28 év 356 nap
6 Ari Vatanen (1981) 29 év 212 nap
7 Sébastien Ogier (2013) 29 év 294 nap 
8 Sébastien Loeb (2004) 30 év 220 nap 
9 Miki Biasion (1988) 30 év 280 nap
10 Richard Burns (2001) 30 év 312 nap 

Itt vannak az első felvételek – így versenyez Räikkönen fia gokarttal (videó)

0

Ismét gokartversenyen indult Robin Räikkönen a svájci Wohlenben, de a korábbiakkal ellentétben ezúttal közvetítették is a futamait, így bárki megnézheti, hogy miként tekeri a kormányt Kimi Räikkönen 7 esztendős fia.

Azok után, hogy nemrég részt vett élete első gokartversenyén, Robin Räikkönen, a hétvégén ismét versenyzett, méghozzá a svájci Rotax Max Challenge sorozat nagydöntőjén. A 2007-es Forma-1-es világbajnok Kimi Räikkönen fia apja vigyázó tekintete mellett ismét Wohlenben állt rajthoz, ezúttal ráadásul esőben gokartozhatott, értékes tapasztalatokat gyűjtve a vizes aszfalton száguldozással.

A CRG színeiben versenyző 7 éves ifjonc három futamon vett részt a legkisebbek mezőnyében, azaz a Micro Max kategóriában. Az első előfutamban a 18 fős mezőnyben a 13. helyen ért célba, majd a másodikon ennél sokkal jobban szerepelt, és a 7. pozícióban haladt, amikor az utolsó körben kiesett, és a 17. helyen rangsorolták.

A döntőt igen hátul kezdhette csak meg, ráadásul még az elején nekiment az egyik riválisának, amitől ő és az ellenfél is megpördült, de mindketten folytatni tudták a versenyt. A kis Räikkönen végül a 15. helyen végzett.

Az egyelőre látszik Robinon, hogy még tanulja a gokartozás csínját-bínját, és rengeteg tapasztatra van szüksége. Nem véletlenül indíthatják a nem éppen nagy presztízsű Rotax kategóriában, annak is a svájci bajnokságában, és az sem lenne meglepő, ha jövőre már nem itt versenyezne, és mondjuk a korábbi híreknek megfelelően Olaszországba költözne a családjával, hogy ott építhesse a gokartos karrierjét.

Robin Räikkönen három versenyét az alábbi linkekre kattintva nézheti vissza:

1. előfutam
2. előfutam
döntő

Büntetést és megrovást kapott a győztes Pérez – itt a Szingapúri Nagydíj hivatalos végeredménye

0

Noha utólag 5 másodperces büntetést és egy figyelmeztetést is kapott, Sergio Pérez megtarthatta szingapúri győzelmét a sportfelügyelők vizsgálata után.

Már a Szingapúri Nagydíj befutójának pillanatában tudni lehetett, hogy még korai győztest hirdetni, hiszen az első helyen célba érő Sergio Pérezre vizsgálat várt, amiért a verseny utolsó biztonsági autós fázisa során túlságosan lemaradt a Safety Cartól.

A mexikói pilótát már a futam alatt értesítették a vizsgálat tényéről, így igyekezett ellépni az őt üldöző Charles Leclerc-től. Végül 7,6 másodperces előnyt autózott ki, ami elegendőnek bizonyult, mivel a felügyelők 5 másodperces büntetést szabtak ki rá azok után, hogy a Ferrarinál úgy vélték, Pérez két alkalommal is tíz autónál jobban lemaradt, ami szerintük kétszer öt másodpercet érdemel.

Amennyiben a felügyelők is így látták volna, Pérez elbukta volna a szingapúri győzelmet.

Kétszer szegte meg a szabályokat, de csak egyszer büntették meg

A felügyelők indoklásából kiderült, hogy Pérez mindkét biztonsági autós fázis során lemaradt egyszer 10 autónál nagyobb távolságra a Safety Cartól, amikor még világított a fényjelzés a Mercedesen, és mindkétszer a 13-as és a 14-es kanyar között tette ezt. Ám csak a másodikért kapott 5 másodperces időbüntetést (és két büntetőpontot), az első alkalomért csak megrovásban részesítették.

Az indoklás ugyanakkor elég furcsa, mert a felügyelők leírják, hogy Pérez azzal védekezett, hogy a hideg gumikkal és fékekkel, a „nagyon nedves” körülmények között „nagyon nehéz” volt közelről követni a biztonsági autót. A felügyelők viszont kijelentették, hogy „noha a pálya helyenként nedves volt, nem fogadjuk el, hogy a körülmények olyanok voltak, amelyek közepette lehetetlen vagy veszélyes lett volna Péreznek tartani az előírt tíz autónál kisebb távolságot.”

A felügyelők tehát nem értettek egyet a mexikóival, viszont „enyhítő körülményként” figyelembe vették a szavait, és ezért adtak büntetés helyett csak megrovást.

Szingapúri Nagydíj, dobogó
Minden maradt úgy, ahogy a futam után volt Fotó: Clive Rose/Getty Images/Red Bull Content Pool

Ami a második biztonsági autós fázist illeti, ott már (az első eset a 10., a második a 36. körben történt) Pérez sem védekezett azzal, hogy túl vizes volt az aszfalt, a felügyelők pedig súlyosbító körülménynek vették, hogy a 9-es és 10-es kanyar közötti túlzott lemaradás után a versenyigazgató figyelmeztette Pérezt, hogy menjen közelebb a biztonsági autóhoz, de ő ezt ezután sem tette meg.

Az indoklás itt is kissé fura, hiszen nem csak a korábbi figyelmeztetést emelik ki, hanem azt is, hogy Pérez a verseny során már másodszor sértette meg a sportszabályzat 55.10-es pontját, ezért 5 másodperces büntetést kap. Ezzel szemben korábban előfordult, hogy valaki egyetlen kihágásért is ugyanekkora büntetésben részesült, azaz nem számított, hogy nem a második vétségről van szó.

Pérez már előre szólt, hogy nem lesz büntetés

A mexikói pilóta a futam vége után szűk egy órával járult a felügyelők elé, majd még a döntés megszületése előtt részt vett az FIA hivatalos sajtótájékoztatóján, ahol a következőket mondta:

„Eléggé magabiztos vagyok azt illetően, hogy nem lesz semmi, mert volt egy kis félreértés Bernd [Mayländerrel, a Safety Car vezetőjével]. Azokon a helyeken, amelyeken tudtam tartani vele a lépést, nagyon lassan ment, ott pedig, ahol nem tudtam, gyors volt. Úgyhogy volt egy kis félreértés. Szerintem ezek a körülmények nem voltak normálisak. Különösen az utolsó szektorban voltak nagyon nehezek a körülmények, úgyhogy nem számítok büntetésre, mert a felügyelők elégedettek voltak a magyarázatommal és megértették azt” – ecsetelte, arra viszont nem tért ki, hogy a második biztonsági autós fázis során miért maradt le.

Sergio Pérez, Red Bull, Charles Leclerc, Ferrari, Szingapúri Nagydíj
Ha Leclerc öt másodpercen belül tudott volna maradni, megörökölte volna az első helyet Fotó: Clive Mason/Getty Images/Red Bull Content Pool

A Ferrari aligha fog örülni

Az majd csak ezután derül ki, hogy a maranellóiak miként fogadják a döntést – fair küzdelemben kaptak ki, úgyhogy lehet, hogy nem lesz nagy felzúdulás –, de Mattia Binotto még a vizsgálat lezárása előtt a Sky Sportsnak adott nyilatkozata is arra utalt, hogy szerintük kétszer öt másodperc lett volna a helyes ítélet.

„Nagyon kíváncsiak vagyunk a döntésre. Két szabálysértés történt, úgyhogy lehet, hogy két büntetés lesz, de csak abban bízhatunk, amit döntenek. Giovinazzi 5 másodpercet kapott egy kihágásért 2020-ban, de nehéz ezt nekünk megítélni. Reméljük, hogy változni fog a verseny végeredménye” – bizakodott a svájci olasz, de végül csalódnia kellett.

Meglepetéssel indul a Marokkó Rally – Al Rajhi nyert, Loeb bajba került

0

Yazeed Al Rajhi nyerte a Marokkó Rally első napját Nasser Al Attiyah és a lengyel Jakub Przygonski előtt. Sebastien Loeb sok időt veszített. A motorosoknál Ross Branch lett az első.

Az Agadir és Tan Tan közötti 322 kilométeres speciálszakaszon már az elején eldőltek a nagy dolgok. Sebastien Loeb már a 20. kilométernél 19 perces hátrányba került. Az autójukon ki kellett cserélni az első keresztlengőkart, de ütközés nyoma nem látszott a kocsin. Loeb ezután nagy rohanásba kezdett, de csak nyolcadikként ért célba, 21 perc 40 másodperces hátránnyal.

Loeb
foto: Bahrain X Raid Team

A napot Yazeed Al Rajhi nyerte. Az Overdrive Racing versenyzője nem kezdett gyorsan, ám a 273 kilométernél már első volt és végül 3 perc 13 másodperccel a második Nasser Al-Attiyah előtt ért a szakasz végéhez.

Al Attiyah
foto: Rallye du Maroc

A lengyel Przygonski a pálya végén előzte meg Guerlain Cicheritet, de nekik már 7 és fél illetve 9 perc feletti a hátrányuk.

Szalay
foto: Opel Dakar Team

Cikkünk írásakor Szalay Balázs az autolsó ellenőrzőponton volt túl, ott a 34. helyen haladt át.

FRIISSÍTÉS: Szalayék a 34. helyen értek célba. „Tízmillió ütést kapott az autó, de szerencsére simán kibírta ezt a nagyon nehéz, köves szakaszt. Olyan régen jártunk már Marokkóban, hogy egészen meglepődtem, milyen sok kő van itt. Aztán száz kilométer megtétele után az is eszembe jutott, milyen sokat kínlódtunk ezen a környéken. Most sem volt könnyű, sokat mentünk az előttünk indulók porában, de szerencsére sikerült egész sokat előre jönni. Be kell vallanom, nagyon érdekes pusztán az élvezet kedvéért versenyezni, úgy, hogy semmiféle nyomás nincs rajtunk. Persze, próbálok mindent beleadni, ahogy szoktam, Laci pedig próbált visszafogni, ahogy szokott, mondván, hogy ez még csak az első nap, de mint tudjuk, a türelem, nem az erősségem. Ennek ellenére gond nélkül lehoztuk a napot, aminek nagyon örülök” – mondta Szalay Balázs.

Przygonski
foto: Rallye du Maroc

Az Audi csapat már az első napon megmutatta, hogy pokoli gyors az új autójuk. Carlos Sainz 51 másodperccel volt gyorsabb Al Rajhinál. Ekström ötödik, Peterhansel pedig hetedik időt autózott, igaz őket nem értékelik a világbajnoki mezőnyben.

Benavides
foto: Rallye du Maroc

A motorosoknál Ross Branch 1 perc 9 másodperccel előzte meg Luciano Benavidest, a harmadik Toby Price pedig két és fél perces különbséggel fejezte be a speciálszakaszt.

Branch
foto: Rallye du Maroc

Leintették a szingapúri káoszfutamot, de még nem tudni, hogy ki nyert

0

Sergio Pérez haladt át elsőként a célvonalon a több mint két órán át tartó Szingapúri Nagydíjon, de nem lehet biztos a győzelmében. Mögötte Charles Leclerc és Carlos Sainz végzett, miközben már számolni is nehéz volt, hány valós és virtuális biztonsági autós fázis volt a versenyen.

Izgalmas versenyre volt kilátás az idei Szingapúri Nagydíjon, 1 órával a tervezett rajt előtt ugyanis leszakadt az ég, ami miatt végül 1 órával és 5 perccel elhalasztották a kezdést. Az élről Charles Leclerc, mellőle pedig Sergio Pérez várhatta a lámpák kialvását, míg Max Verstappen csak a 8. rajtkockából indulhatott, miután a Red Bull nagyot hibázott az időmérőn.

Ahogyan azt várni lehetett, mindenki intermediate gumikon indult el a felvezető körre, George Russellt kivéve, aki a tegnapi, balul sikerült időmérő edzés után bokszutcai rajtra váltotta a 11. helyet, a Mercedes ugyanis erőforrást cserélt az autójában. A rajtot Pérez kapta el a legjobban az elejében, és már elsőként fordult az első kanyarba, miközben hátrébb Verstappent kellett többeknek kerülgetnie, a címvédő ugyanis nagyon rosszul jött el, és visszaesett a nyolcadikról a 12. helyre.

Az első kör végén Pérez, Leclerc, Sainz, Hamilton, Norris, Alonso, Gasly, Vettel, Cunoda, Stroll volt az első tíz sorrendje, tehát a Ferrari monacói pilótája mellett a hétszeres világbajnok – Sainz kicsit kiterelte őt a célegyenes végi bukótérbe, de a felügyelők nem büntették meg érte – és a 350. nagydíját teljesítő, ezzel egyedüli csúcstartóvá váló Alonso is veszített egy helyet, miközben az Aston Martin négyszeres világbajnoka a mezőnyben toronymagasan legtöbb, öt pozíciót javított.

A vizes aszfalt ellenére igencsak vigyáztak egymásra a pilóták, és csak egy kicsúszás történt a rajt után: Alex Albon a hetes kanyar bukóterébe esett be, és koccolta le egy kicsit a falat. Nem kellett azonban sokat várni egy nagyobb csattanásra, a hetedik körben ugyanis a mezőny végén autózó Csou Kuan-jü összeakadt Nicholas Latifivel az ötös kanyarban. Az Alfa Romeo jobb első felfüggesztése azonnal elszállt, de a Williams is megsérült, így mindketten kiestek, Csou bukótérben ragadt autója és a törmelékek miatt pedig a 8. körben beküldték a biztonsági autót.

A Safety Car végül nem sokat körözött az élen, és a 10. körben már útjára is engedte a mezőnyt, amelyben Max Verstappen egyre előrébb verekedte magát, és már a 9. helyről várhatta az újraindítást. Ezután, ahogy a vörös Mercedes eltűnt Pérez elől, és mindenki versenytempóra kapcsolt, a holland egyből megelőzte Vettelt, majd Gasly-t is kifékezte. Itt azonban jó időre megakadt a felzárkózása, Fernando Alonso ugyanis már keményebb falatnak bizonyult.

De csak a 21. körig kellett az Alpine hátulját bámulnia, ekkor ugyanis Alonso motorhiba miatt félreállt, a versenyirányítás pedig virtuális biztonsági autós fázist léptetett életbe. George Russell és a Mercedes pedig ezalatt úgy gondolta, hogy megkockáztatja a száraz pályás gumira váltást, és feltette a közepes keverékű Pirelliket, ám az újraindítás után gyorsan kiderült, hogy rossz lóra tettek.

Az élen a sorrend továbbra is változatlan volt, Pérez vezetett Leclerc előtt, őket azonban már több mint 10 másodperccel leszakadva követte Sainz, a nyakán Hamiltonnal.

És, ha esetleg nem lett volna még elég a VSC-fázisokból, a 26. körben jött egy újabb, a 28. körben pedig még egy. Előbb Alex Albon állt bele orral a falba, és bár első szárny nélkül, defektes bal első kerékkel vissza tudott evickélni a bokszba, hogy ott feladja a versenyt, a letört szárnyát ki kellett vinni a pályáról. Ezután pedig Esteban Ocon Alpine-ja is kilehelte a lelkét, mindezt jóval látványosabb módon, mint korábban Alonso autója. Ezzel ötre nőtt a kiesők száma.

Az Ocon miatti VSC-fázis a 30. körben ért véget, de az őrület ahelyett, hogy alábbhagyott volna, csak tovább fokozódott. Arra pedig kevesen tippelhettek, hogy ki lesz az, aki legközelebb a falnak megy, ugyanis Lewis Hamilton hibázott nagyot a 7-es kanyar féktávján, és állt bele orral a Tecpro-falba. A futama ezzel nem ért véget, mivel sérült első szárnnyal kitolatott a bukótérből, majd besorolt Norris és Verstappen mögé. 

Ám, még mielőtt a versenyirányítás kötelezte volna a Mercedest, hogy hívja ki a bokszba a veszélyesen fityegő szárnyú pilótáját, a mezőny elkezdte lecserélni az íntereket slick gumira. Az élmezőnyből Leclerc jött elsőnek, majd egy körrel később érkezett Pérez, Sainz és Verstappen is. Hamilton az új gumik mellett új szárnyat is kapott, 13,8 másodperces kiállásával pedig visszaesett a 9. helyre.

Aki nagyot nyert a kerékcseréken, az Daniel Ricciardo, menet közben ugyanis Cunoda Juki összetörte az Alpha Tauriját, ami miatt ismét be kellett küldeni a biztonsági autót, az ausztrál pilóta pedig a kiállása után az ötödik helyen találta magát.

A romeltakarítás mellett a védőfalat is javítani kellett, így viszonylag sokáig bent volt a Safety Car, időközben pedig a körszámláló visszaszámláló órára váltott, jelezvén, hogy nem fogják tudni a 2 órás időlimit letelte előtt teljesíteni a teljes távot.

A versenyirányítás 34 perccel a verseny vége előtt engedte el a mezőnyt, az élen Pérez, Leclerc, Sainz, Norris, Verstappen volt a sorrend, a holland pilóta pedig azonnal keményen támadta a McLarent, de hibázott, és füstölő kerekekkel kirongyolt a hetes kanyar bukóterébe. Bár gyorsan irányba állt és továbbment, tönkretette a gumijait, így azonnal a bokszba hajtott egy új lágy szettért.

Eközben hátrébb is volt akció, az utolsó pontszerző helyen autózó Mick Schumacher akadt össze a célegyenes végén az őt támadó George Russell-lel, aminek köszönhetően mindketten defektet kaptak. Miután evickéltek egy kört, és kereket cseréltek, mindketten folytatni tudták.

Az utolsó szűk fél órára ezután kissé lecsendesedett a helyzet, kivéve az első két helyen, Leclerc ugyanis megindította a támadást a győzelemért Pérezzel szemben. Miután a versenyirányítás engedélyezte a DRS használatát, néhány alkalommal nagyon közel került a monacói a Red Bull hátuljához, de egy hiba után kikerült az egy másodperces tartományból, ezután pedig már nem tudott visszazárkózni.

A futam azonban még így sem dőlt el, jött ugyanis az üzenet, hogy Pérezt vizsgálni fogják a verseny után egy vagy több potenciális kihágásért, amit a biztonsági autós fázisok során követhetett el. Így innentől kezdve azon lehetett izgulni, hogy képes lesz-e a mexikói 5 másodpercnél jobban leszakítani magáról a Ferrarit, vagy sem. Persze, még ez sem garantálta a győzelmét, hiszen nem lehetett tudni, hogy ha megbüntetik, 5 másodperces vagy annál nagyobb büntetést kap-e.

Végül sikerült neki kiautóznia az előnyt, és 7,6 másodperccel ért célba 59 megtett kör után Leclerc előtt, akit Sainz, Norris, Ricciardo, Stroll, Verstappen, Vettel, Hamilton és Gasly követett az első tízben. Az utolsó körökben még az extra kerékcseréje után a top tízen kívülről visszazárkózó címvédő is javított néhány helyet: előbb a hibázó Hamilton mellett bújva be, majd az utolsó körben Vettelt előzte meg a DRS-zónában.

Pérez tehát első lett, de a vizsgálatig nem lehet biztos benne, hogy meg is tarthatja ezt a helyet. Charles Leclerc-nek a mérnöke a levezető körben azt mondta, ők két darab öt másodperces büntetéssel számolnak a mexikóinak, mert a biztonsági autós fázisok alatt kétszer maradt le tíz autónyi távolságnál jobban Bernd Mayländertől.

FRISSÍTÉS

Sergio Pérez végül kapott ugyan büntetést, de csak 5 másodpercet adtak hozzá az idejéhez, így megtarthatta a győzelmet.

A Szingapúri Nagydíj végeredménye

Kiderült, mikor rajtolhat el az elhalasztott Szingapúri Nagydíj

0

Több mint egy órával, helyi idő szerint 21 óra 5 percre, magyar idő szerint 15 óra 5 percre halasztották a Szingapúri Nagydíj rajtját, miután valamivel több mint egy órával a 20 órára tervezett rajt előtt leszakadt az ég.

Nem kezdődött el a tervezett időben az idei Szingapúri Nagydíj, mert óriási esőzés sújtotta a pályát. A versenyirányítás végül úgy döntött, hogy 20:25-kor (magyar idő szerint 14:25) nyitja ki a bokszutcát, és 20:35-kor zárja, a felvezető kör pedig 21:05-kor, tehát a tervezettnél egy órával később indul el.

Mivel a kezdési időponttól kezdve 3 óra áll rendelkezésre a verseny befejezésére, az sem elképzelhetetlen, hogy a pilóták helyi idő szerint hétfőn érnek majd célba, de ez tényleg csak abban az esetben fordulhat elő, ha még a rajt előtt újabb halasztás lesz. Amint elrajtolt a mezőny, onnan számítva legfeljebb két óra áll rendelkezésre a verseny befejezésére.

A korábbi világbajnokok is gratuláltak Rovanperának

0

Sébastien Ogier, Petter Solberg, valamint Carlos Sainz is gratulált az újdonsült rally világbajnoknak, Kalle Rovanperának és Jonne Halttunennek. 

Sébastien Ogier: “Le a kalappal Kalle Rovanpera, Jonne Halttunen és az egész Toyota Gazoo Racing csapata előtt! Egész évben nagyszerű munkát végeztek, és ez a cím több, mint megérdemelt. Nagyszerű volt itt lenni, velük együtt átélni a mai pillanatokat és átadni Kallénak a koronát.” 

Petter Solberg: “Hatalmas gratuláció, Kalle Rovanperának, hogy ma a valaha volt legfiatalabb rally világbajnok lett. Történelmi és teljesen megérdemelt pillanat. Nagyon örülök neki, édesapjának, Harrinek, akikkel nagyszerű barátok vagyunk a családunkkal.” 

Carlos Sainz: “Gratulálok Kalle Rovanpera és Jonne Halttunen. Micsoda fantasztikus érzés. Üdv a klubban!” 

A korábbi világbajnokok mellett Kalle Rovanpera korábbi csapata, az M-Sport is gratulált. 

Fotó: M-Sport

M-Sport: “Kalle, Jonne és Toyota, óriási gratuláció ehhez a történelmi pillanathoz. Megállíthatatlan voltál Kalle, amit ez a vb cím is bizonyít. Büszkék vagyunk arra, hogy egy nagyon picit mi is részesei lehettünk ennek a fantasztikus útnak.”