Kezdőlap Blog Oldal 1292

Latvala: Rovanpera vb címe fellendítheti a finn rallysportot 

0

Jari-Matti Latvala, a Toyota Gazoo Racing csapatfőnöke természetesen nagyon örül versenyzői, Kalle Rovanpera és Jonne Halttunen vb címének, azonban nem felejti, hogy a gyártók bajnoksága még nem dőlt el. 

A Toyota Gazoo Racing csapata egy nagyon rosszul sikerült Acropolis Rally után érkezett Új-Zélandra, ahol azonban sikerült visszatérnie a csúcsra, Kalle Rovanpera első és Sébastien Ogier második helyével. Rovanpera eredményével már a világbajnoki címet is megszerezte, ami Jari-Matti Latvala szerint a finn rallysportnak is jót tehet. 

“Nagyon örülök Kalle és Jonne vb címének – mondta a Toyota Gazoo Racing csapatfőnöke az Új-Zéland Rally után. – Most lekerült róluk egy nagy nyomás, amit igyekeztek nem mutatni, de csütörtökön nagyon idegesnek láttam Kallét. Ilyenkor döbbensz rá, hogy ő is ember. Mindössze 22 éves még csak és már mennyi eredményt elért. Ez az eredmény nagy dolog a Toyotának, a csapatnak, Finnországban és a szurkolóknak is. 20 év telt el az utolsó finn világbajnoki cím óta, ez az eredmény azonban fellendítheti a finn rallysportot.” 

Latvala azonban tudja, hogy a gyártók bajnoki címét is meg kell szerezniük. 

“A kettős sikerrel nagyon jól állunk a gyártók bajnokságában, remélhetőleg Spanyolországban azt a vb címet is megszerezzük. A Hyundai az év második felére hatalmasat fejlődött, egyre közelebb kerülnek hozzánk, ezért idén szeretnénk a gyártók vb címét mindenképp megszerezni, mert a következő szezon nagyon nehéz lehet.” 

A Toyota két versennyel a szezon vége előtt 81 ponttal előzi meg a Hyundait a gyártók bajnokságában.

Ekkora büntetést kaphat a Red Bull az állítólagos csalásért

0

Az F1 egyik jól értesült veterán újságírója, és a Max Verstappennel kapcsolatos ügyekben rendszerint tájékozott holland televíziós csatorna egyaránt jóval enyhébb büntetést jósol a költségplafont (ezek szerint) túllépő Red Bullnak, mint amit a rivális csapatok eddigi nyilatkozataik alapján elfogadhatónak tartanának.

Könnyen előfordulhat, hogy akár már szerdán, de legkésőbb a hét második felében kiderül, hogy a Red Bull és/vagy az Aston Martin valóban megszegte-e a pénzügyi szabályokat, és átlépte a 2021-es költségplafont, vagy sem. Az azonban nem tűnik valószínűnek, hogy ennek napvilágra kerülésével egyidőben azt is megtudjuk, hogy amennyiben kihágás történt, az milyen következményekkel és mekkora büntetéssel fog járni.

A RacingNews365, egészen pontosan annak veterán, nem mellesleg az esetek többségében igen jól értesült újságírója, Dieter Rencken viszont úgy véli, hogy az egész ügynek jóval nagyobb a füstje, mint a lángja, és a legrosszabb esetben is csak kisebb szabályszegések, adott esetben procedurális hibák történtek, az ilyesmi pedig általában pénzbüntetést von maga után, mint ahogy történt ez a Williams esetében is, amely késve adta le a pénzügyi jelentését.

A Ziggo Sport eközben saját forrásaira hivatkozva kicsit komolyabb büntetésről ír, de még ez is eltörpül amellett, hogy 5 millió dollárnál nagyobb túllépés esetén a szabályok lehetővé teszik az adott csapat kizárását is, így például Max Verstappen és a Red Bull a tavalyi és/vagy idei (még meg nem nyert) világbajnoki címét is elbukhatja.

A holland sportcsatorna viszont úgy tudja, hogy az energiaitalosok és az Aston Martin is 7,5 millió eurós büntetést fog kapni, emellett pedig mindkét csapatnak elvesznek majd a szélcsatornában eltölthető időkeretéből is. Hogy a büntetés összegét a költségplafonból írják-e le, azaz ennyivel kevesebbet költhetnek jövőre fejlesztésekre vagy bármire, ami a korlátozás hatálya alá tartozik, vagy ezen felül kell befizetniük a bírságot, egyelőre kérdéses.

A Ziggo Sport tehát úgy véli, hogy szabályt szegett a Red Bull és az Aston Martin – az FIA vizsgálatának végéig erre nincs bizonyíték –, de el fogják kerülni a pontlevonást vagy a kizárást, ami vélhetően nem fog tetszeni a riválisoknak, akik a szingapúri F1-es hétvégén többször is a lehető legsúlyosabb büntetést követelték, néhány csapatfőnök pedig azt is kijelentette, hogy a pénzbüntetésnek vajmi kevés haszna lenne.

Tanak: Ez volt a maximum, amit elérhettünk 

0

Ott Tanak pénteken még csatában tudott lenni a Toyota versenyzőivel Új-Zélandon, azonban szombattól már nem tudta tartani Kalle Rovanpera és Sébastien Ogier tempóját, így a harmadik helyen zárt. 

Az Új-Zéland Rallyn egyedül Ott Tanak tudta volna elhalasztani Kalle Rovanpera megkoronázását, amihez nem szabadott volna, hogy a finn toyotás nyolc pontnál többel tudja növelni bajnoki előnyét. 

A 2019-es világbajnok az első napon még vezetett is Új-Zélandon, azonban a hibrid rendszerből nyert túl nagy energia miatt, csapattársaihoz hasonlóan komoly büntetéseket kapott és némi műszaki hibája is volt, ami miatt csak a harmadik helyet tudta reálisan elérni. Tanak a Power Stage-en is még mindent megtett, hogy életben tartsa bajnoki esélyeit, azonban Kalle Rovanpera ott is gyorsabb tudott nála lenni, így a finn versenyző szerezte meg a világbajnoki címet. 

“Kihívásokkal teli verseny volt – mondta Ott Tanak az Új-Zéland Rally után. – Szombat reggeltől nem volt jó a tempónk, Kalle Rovanpera és Sébastien Ogier szinte elrepült előlünk. Azonban igyekeztünk minden tőlünk telhetőt megtenni. Szombattól voltak váltó problémáink is, és mivel Görögországban betettünk egy újat az autóba, így itt erre már nem volt lehetőségünk.” 

Új-Zélandi harmadik helyével bár a vb címért már nem tud harcolni Tanak, de a második helyért vívott csatában 29 pont előnnyel áll Thierry Neuville előtt. 

Loeb visszavágott és már vezet

0

A Marokkó Rally második napján Sebastien Loeb hatalmas fölénnyel nyert. A siker elég volt ahhoz, hogy az összetettben is az élre álljon. A motorosoknál Adrien van Beveren lett az első.

Az ország déli része felé folytatták a versenyt a Marokkó Rally résztvevői. Tan Tantól Laayoune-ig vezetett előbb egy 119 kilométeres összekötő szakasz, majd a 316 kilométeres mért speciál. A terep változatosabb volt mint vasárnap, és a tempó is nőtt.

Sebastien Loeb magabiztosan nyerte a napot. Az első két pontnál még második volt, 123 kilométernél az élre állt, és több mint 10 perces előnnyel nyert. A második helyen Orlando Terranova ért célba, a harmadik pedig Guerlain Cicherit lett. Ezzel a Bahrain Raid Xtreme hármas győzelmet aratott, hiszen Chicherit is Prodrive Hunterrel versenyez.

A nap vesztese Nasser Al Attiyah volt, a katari a 123. kilométernél csak az 54 helyen állt. Másodikként rajtolt de nem ez volt a gond, hanem az, hogy három defektet is kapott. A harmadiknál meg kellett várnia a segítőjét Jan Cruz Yacopinit és csak utána tudta folytatni. Végül a 26. helyen fejezte be a napot. A vasárnapi győztes Yazeed Al Rajhi viszont elég jól kezelte, hogy első autósként ment a pályán, negyedik helyen zárt, igaz fél óra feletti hátránnyal.

8 másodperc különbség több mint 600 kilométer után

Az összetettben Loeb állt az élre de csak 8 (!) másodperc az előnye Terranova előtt. A harmadik Cicherit 4 perc 20 másodpercre van Loebtől. Al Attiyah több mint félórás hátrányba került és csak a hetedik.

Az Open kategóriában induló Audik ismét remek napot teljesítettek. Sainz ideje hat perccel volt lassabb mint Loebé, ezzel megelőzte volna Terranovát. Peterhansel 9, Ekström 11 perccel volt lassabb Sainznál.

Szalay Balázs és Bunkoczi László a 34. helyen ért célba, 1 óra 15 perces hátránnyal. Az összetettben a 32. helyen áll a magyar páros. Lónyai Pál és Somfai Mátyás a T3 kategóriában indul, ők az összetett 37. helyén várják a harmadik napot, miután hétfőn a 41. helyen értek célba.

Lónyai
foto: Rallye du Maroc

A motorosok közt a vasárnapi győztes Ross Branch nem volt boldog amiatt, hogy elsőként indult reggel 7:45-kor. „Nem a kedvenc feladatom ez, mert a navigációs képességeimet még fejlesztenem kell. Nincs más választásom, próbálok olyan gyors lenni amennyire csak tudok” – mondta a rajt előtt. Nem sikerült neki, ellenőrző pontról ellenőrző pontra nőtt a hátránya.

Nála is rosszabbul járt Joaquim Rodrigues, a Hero versenyzője vasárnap elesett, és hétfőn is így járt. A 123 kilométeres pontot már nem érte el, kiesett a versenyből.

A motorosok értékelését végül Adrien van Beveren nyerte Hondával. Kevin Benavides lett a második KTM-mel, Ricky Brabec a harmadik Hondával. A vb-n vezető Sunderland csak hetedikként ért célba, 6 perc feletti hátránnyal.

Két szakasz után Skyler Howes vezet 1 perc 40 másodperccel Toby Price, és 3 perc 42 másodperccel Kevin Benavides előtt.

Világbajnoki futamon szakaszt nyerni mindig nagyszerű érzés. Jól navigáltam, majd a végén teljes gázzal jöttem. Sammel (Sunderland) és Rickyvel (Brabec) együtt jöttünk majdnem a célig. Nagyszerű dolog nyerni, de most meg kell terveznem a holnapi napot amikor a többiek előtt indulok majd” – mondta van Beveren.

Beveren
foto: Honda Racing

Félig vakon, berúgva lett második, majd az autóból kiszállva összeesett

0

46 évvel ezelőtt ezen a napon, október 3-án rendezték az 1976-os Kanadai Nagydíjat, amely a világbajnoki cím szempontjából is igen nagy jelentőséggel bírt, ám végül nem az elmaradó James Hunt–Niki Lauda párharc, hanem a mezőny vagányának kikiáltott francia, Patrick Depailler hősies küzdelméről maradt emlékezetes.

Az 1976-os Forma-1-es szezonról alighanem sokaknak a Hajsza a győzelemért (Rush) című filmben is megénekelt Niki Lauda-James Hunt párharc ugrik be elsőként, amely előbbi nürburgringi balesete után a szezonzáró Japán Nagydíjig tartott, amelyen az osztrák emlékezetes módon inkább kiállt a szakadó esőben, a McLaren britjének ajándékozva ezzel a címet.

Két futammal a mindent eldöntő, Fudzsiban rendezett viadal előtt rendezték az az évi Kanadai Nagydíjat. A mezőny egy év kihagyás után tért vissza a Torontótól 100 km-re, az Ontario-tótól nem messze fekvő Mosport Parkba, hogy festői környezetben teljesítse a 80 körös futamot.

Az 1976-os idény Lauda és Hunt párharcáról marad emlékezetes

A versenyhétvége igencsak zaklatott légkörben indult, a Laudát a pontverseny második helyén öt pontos lemaradással követő James Huntot ugyanis nem sokkal azelőtt sikerült utólag kizárni a több mint két hónappal korábban rendezett Brit Nagydíjról (ugye, nem csak manapság nem mindig lehetünk biztosak a győztes kilétében egy futam leintésekor), ami azt jelentette, hogy a McLaren versenyzője hirtelen 17 pontos hátrányba került (9 pont járt akkoriban a győztesnek, Hunt tehát ennyit bukott, Lauda pedig kapott plusz három pontot, mert másodikból előrelépett elsőnek).

Mindez azonban nem akadályozta meg az első vb-címére hajtó britet abban, hogy a pénteki edzésektől kezdve meggyőző stílusban uralja a 4 km-s aszfaltcsíkot, és megszerezze a pole pozíciót a vasárnapi futamra. Ráadásul a Ferrarik csak küszködtek, és Lauda zsenije is csupán a 6. rajtkockát jelentette a vörösöknek, így Hunt bízhatott benne, hogy sikerül jelentősen hoznia az osztrákon a pontversenyben. „Nagyon csalódott vagyok, hogy semmilyen fejlesztés vagy tesztelés nem zajlott, amíg távol voltam. Nagyon messze vagyunk az elejétől” – füstölgött a Motorsport Magazin korabeli tudósításában az osztrák, utalva a nürburgringi balesete miatti kihagyásra, amelyből a kanadai futamot megelőző Olasz Nagydíjra tért vissza.

Ráadásul kitalálták, hogy a Ferrarik nem felelnek meg a szabályoknak, mert az autó hátulján levő olajhűtő nem a megfelelő pozícióban van, így péntekről szombatra a szerelők azzal tölthették az éjszakát, hogy szabályossá tették Lauda és Carlos Reutemann autóját.

A futamra nézve ennek azonban vajmi kevés jelentősége volt, Lauda az ötödik helynél előrébb egyszer sem tartózkodott, végül pedig felfüggesztéshibás autóval a 8. helyen jött be, azaz még pontot sem szerzett (akkoriban az első hatnak járt még csak), és, mivel Hunt nyert, 17-ről 8 pontra csökkent a Ferrari világbajnokának előnye.

Hunt végül behúzta a versenyt

Ám korántsem volt ez annyira sima győzelem Huntnak, mint azt az edzések előrevetítették. Az egy dolog, hogy Ronnie Peterson lerajtolta őt, és majdnem tíz körbe telt, mire meg tudta előzni a March svéd versenyzőjét, de nem sokkal később a hatkerekű Tyrrellt vezető Patrick Depailler is megtette ugyanezt, és a McLaren-Ford nyomába eredt.

A francia a 30. körre érte utol Huntot, innentől kezdve pedig a nyomában loholva mindent megtett, hogy valahogy elmenjen a mesterien, hiba nélkül vezető vb-aspiráns mellett. Az üldözőverseny egészen a 75. körig tartott, ekkor ugyanis Depailler hirtelen lelassult, Hunt pedig 3 másodpercre leszakította őt, végül pedig 6,3 másodperces előnnyel nyert.

Mint kiderült, a francia versenyzőtől a Tyrell P34-ese vette el a lehetőséget, hogy még egy utolsó nagy rohamot indítson, egy szivárgó válaszfal a feje mögött ugyanis azt eredményezte, hogy üzemanyag kezdett szivárogni a pilótafülkébe, ami csak a kisebb probléma lett volna, Depailler azonban ezután folyamatosan benzingőzt lélegzett be, amitől elkezdte igencsak rosszul érezni magát, végül pedig majdnem elájult. „A végére eléggé berúgtam, valamint a bal szememet is be kellett csuknom. Szerencsére az égető fájdalom a hátamban, amit az ülésbe ömlő üzemanyag okozott, elég volt ahhoz, hogy ébren tartson” – nyilatkozta utólag a szó szerint megrészegült, hősies helytállásáért később díjat kapó Depailler, hozzátéve, hogy a végén már teljesen automata üzemmódban vezetett.

Depailler-tól már az is hatalmas tett volt, hogy nem adta fel a versenyt

Hogy milyen állapotba került, azt a kívülállók csak akkor tudták meg, amikor kiszállt az autójából, majd azon nyomban összeesett. Ezután kórházba vitték. De nemcsak ő szorult orvosi ellátásra, a versenyt megnyerő Huntnak ugyanis a levezető körben sikerült nekimennie egy korlátnak…

Depailler természetesen felépült, később pedig két futamot is nyert az F1-ben, egyet a Tyrrell, egyet pedig a Ligier színeiben. Igazi fenegyerek volt, aki csak a jelennek élt (rendszeresen dohányzott és teljes lelki nyugalommal borozgatott akár a futamok előestéjén is), ami miatt mindenki imádta, viszont olykor igencsak hátráltatta ez a fajta életvitel. Lehet, hogy még ma is élne, ha nem töri össze magát siklóernyőzés közben, a kihagyása után a Ligier pedig nem akar belőle második számú pilótát csinálni Jacques Laffite mögött.

Depailler köszönte szépen, ebből nem kért, és inkább aláírt az Alfa Romeóhoz. Mint kiderült, ez lett a végzete: az 1980-as Német Nagydíj előtti teszten, Hockenheimben, felfüggesztéshiba miatt 280-as tempónál kiegyenesítette a hírhedt Ostkurvét, és a szalagkorlátba csapódva szörnyethalt.

Ogier: 22 évesen én még versenyautóban sem ültem 

0

Sébastien Ogier vb címvédőként a legközelebbről tudta figyelni Kalle Rovanpera világbajnokká koronázását Új-Zélandon. A nyolcszoros rally világbajnok szerint nagyon kiérdemelte a vb címet 22 éves csapattársa. 

Sébastien Ogier bár szerette volna megszerezni az Új-Zéland Rally győzelmét, amit 2010-ben az utolsó szakaszon egy forgás miatt nem tudott megtenni, azonban második helyével is boldogan ért célba. 

A nyolcszoros világbajnok szombat délutántól már 22 éves csapattársát, Kalle Rovanperát igyekezett segíteni, aki a győzelmének köszönhetően a WRC történetének legfiatalabb világbajnoka lett. 

“Boldog vagyok, hogy ezekben az ünnepi pillanatokban itt lehetek – mondta Sébastien Ogier az Új-Zéland Rally után. – Örülök, hogy testközelből élhetem át ezeket a pillanatokat, és örülök, hogy segíthettem Kallénak és a csapatnak ezen a versenyen. A második hely nem tűnik rossznak három hónap kihagyás után egy ilyen kihívásokkal teli versenyt követően. Nagyon jó volt látni, hogy Kalle Rovanpera ismét milyen elképesztő teljesítményt nyújt, megérdemelte a vb címet.” 

A nyolcszoros rally világbajnok örült, hogy az Új-Zélandon való indulás mellett döntött. 

“Nagyon helyesen döntöttem, amikor alhatároztam, hogy indulni szeretnék Új-Zélandon, mert ezek a pályák egészen fantasztikusak, és bár az időjárás nagyon nehézzé tette a hétvégét, még így is nagyon élveztem a versenyt. A csapat is nagyszerű munkát végzett és még közelebb kerültünk a gyártók vb címéhez. Persze mindig nyerni szeretnék, ezért nem lehetnék teljesen elégedett a második helyen, de úgy érzem, hogy jó teljesítményt sikerült nyújtanom a verseny teljes egésze alatt.” 

Sébastien Ogier szerint fényes jövő várhat Kalle Rovanperára. 

“Kallénak még kell néhány tanács a jövőben. Elképesztő módon fejlett versenyző, hiszen 22 évesen én még versenyautóban sem ültem (23 évesen indult első versenyén – a szerk.). Másrészt elképesztően nyugodt, és ha ezt sikerül folytatnia, valamint sikerül a földön maradnia és nem hiszi, hogy könnyen lett világbajnok, akkor jó folytatás várhat rá. Nyilván a Toyota révén egy jó csapat, a társak révén pedig jó környezet veszi körbe. Ha sikerül a földön maradnia, akkor egészen fényes jövő várhat rá.” 

Érkezhet a nemrég még elképzelhetetlen bejelentés: jövőre eggyel több világbajnok lesz az F1-es mezőnyben

0

Sajtóhírek szerint már csak a hivatalos bejelentés van hátra, de napokon belül az is megérkezhet Nyck de Vries szerződtetéséről. 

Amennyiben valaki akár csak az átigazolási szempontból gyakran meglepetéseket tartogató F1-es nyári szünet végén azt mondja, hogy Nyck de Vries 2023-ban az Alpha Taurival debütálhat, vélhetően sokan bolondnak nézték volna. Persze, a 27 esztendős holland pilótát már korábban sem írták le egy esetleges jövő évi ülés kapcsán, de csak egy versenyző volt a sok közül, akinek van némi esélye ott lenni a jövő évi mezőnyben.

Ez az esély pedig legfeljebb a Williamsnél tűnt reálisnak abban az esetben, ha a grove-iak úgy döntenek, megválnak az alulteljesítő Nicholas Latifitől. Mire ezt megtették, azonban már nem a korábbi F2-es és Formula E-bajnok volt a legfőbb esélyes a kanadai helyére, De Vries-re ugyanis menet közben lecsapott a Red Bull.

Pedig szinte biztosnak tűnt, hogy a holland számára mesébe illő Olasz Nagydíj után (a vakbélgyulladást kapott Albon helyén debütálhatott az F1-ben, és nemcsak azonnal legyőzte Latifit, hanem élete első versenyén pontot is szerzett) a Williams De Vries-t ülteti megüresedő helyére jövőre.

Nyck de Vries, Williams, Olasz Nagydíj
De Vries a Williams pilótájaként Monzában Fotó: Williams Racing

Csakhogy időközben a Red Bull letett arról, hogy az Alpine által Fernando Alonso utódjául kiszemelt Pierre Gasly helyére áthozza az IndyCarból Colton Hertát, Helmut Marko, a bikások tanácsadója pedig váratlan húzással kivetette a hálóját De Vriesre. A feleket néhány hete Grazban látták, majd miután a holland részt vett az Alpine budapesti tesztjén, a hírek szerint megegyezett a Red Bull-lal.

A RacingNews365.com saját forrásaira hivatkozva kész tényként közli a megállapodás tényét, illetve azt, hogy a hivatalos bejelentés a hétvégi Japán Nagydíj előtt érkezhet, lévén a Red Bull és testvércsapata továbbra is Honda-motorokkal versenyez. De Vries jövőre tehát Cunoda Juki csapattársa lesz az Alpha Tauriban, ezzel pedig a bikások mindkét istállójában lesz egy-egy világbajnok, hiszen a holland a 2021-es Formula E-szezon győztese.

Rovanpera: Hosszú idő után ismét van finn világbajnok 

0

Húsz év telt el mióta Marcus Grönholm utoljára rally világbajnok tudott lenni, azonban 2022-ben Kalle Rovanpera és Jonne Halttunen révén ismét finn világbajnokot avattak. 

Először Ari Vatanen tudott világbajnoki címet szerezni a WRC történetében finn versenyzőként 1981-ben, majd két évvel később már Hannu Mikkola jutott a rallysport csúcsára, újabb két év után pedig Timo Salonent koronázták meg, majd 1986-ban és 1987-ben Juha Kankkunen következett, aki 1991-ben és 1993-ban is a világbajnoki címig jutott. Újabb három év szünet után pedig Tommi Makinen sorozatban négy vb címet szerzett Finnországot képviselve, majd Marcus Grönholm 2000-ben és 2002-ben bizonyult legyőzhetetlennek. 

Ezt követően azonban nem kevesebb, mint 20 évet kellett ismét a következő finn vb címre várni, idén azonban Kalle Rovanpera ismét az északi országba vitte az értékes trófeát. 

Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

“Természetesen nagyon boldog vagyok, hogy sikerült ezt a sikert elérnem – mondta Kalle Rovanpera az Új-Zéland Rally után. – Nagyon hosszú idő után ismét van világbajnoka Finnországnak, ezért nagyon büszke vagyok a csapatra, Jonnéra, és magamra is.” 

Rovanpera vasárnap már úgy indulhatott a verseny utolsó négy szakaszán, hogy a vb cím kapujában volt, azonban keze egy pillanatig sem remegett meg, csupán a Power Stage végén tört ki érzelem a 22 éves pilótából és 36 éves navigátorából. 

Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

“Én magam is meglepődtem vasárnap reggel, hogy nem vagyok ideges, csupán a Power Stage rajtvonalán éreztem magam kissé feszültnek. Hosszúnak tűnt a rajt előtti pár pillanat.” 

Kalle Rovanpera a legfiatalabb világbajnok lett, ez pedig a finn szurkolók érdeklődésében is látszódhat a következő időkben. 

“Nagyon örülök, hogy a finn szurkolóknak örömet tudtam szerezni, mert hatalmas támogatást kap minden finn versenyző tőlük. Jó volt látni, hogy a rallysport egyre vonzóbb ismét a szurkolók, különösen a fiatalok között.” 

Jonne Halttunen vasárnap reggel egy kérdésre azt mondta, hogy a világot jelentené számára, ha világbajnok tudna lenni. 

“Nagyon nehéz leríni az érzéseim – mondta a finn navigátor a verseny után. – Ez olyas valami, amiről álmodni sem mertem volna pár éve még. Nagyon jó Kalléval dolgozni, mert amellett, hogy kiváló sofőr, még emberként is nagyszerű.” 

Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Halttunen Rovanperához hasonlóan egészen a célba érésig nyugodt tudott maradni. 

“Ahogy Kalle is mondta, nyugodtak maradtunk mindvégig, ugyanis verseny közben csak a dolgodra tudsz koncentrálni. Ünnepelni, másra gondolni csak a célban lehet.” 

A finn páros az Új-Zéland Rallyn is maximális pontszámot szerzett a Power Stage-et is megnyerve. 

Tovább fenyegetőzik a csalással vádolt Red Bull főnöke, miután Wolffot hidegen hagyták a szavai

0

Nem csitulnak az indulatok a Forma-1 legújabb botránya körül. Christian Horner nagyon nem nézi jó szemmel, amit a riválisok csinálnak, akik viszont azt nem látnák szívesen, ha a Red Bull megúszna egy súlyos szabályszegést.

Christian Horner, a Red Bull csapatfőnöke kitart amellett, hogy jogi lépéseket tesznek az őket „gyalázó” riválisokkal szemben, amiért több istálló csapatfőnöke is igencsak keményen fogalmazott azzal kapcsolatban, hogy szigorú büntetést kell kapnia annak, aki megszegte a pénzügyi szabályokat.

A BBC szerint ugyanis az FIA-tól kiszivárgott információk alapján két istálló is megszegte a 2021-ben bevezetett költségplafont, és többet költött tavaly a megengedettnél. Ám, míg az Aston Martin esetében a túlköltekezés belül maradhatott az 5%-on, addig a Red Bull ennél nagyobb mértékben lépte át a határt, ami már súlyosabb szabályszegésnek minősül, és akár kizárást is vonhat maga után.

Az Autosport információi szerint az energiaitalosok nagyjából 10 millió dollárral léphették túl a 2021-ben még 145 millió dolláros plafont, ami rengeteg, Christian Horner azonban továbbra is kitart amellett, hogy nem szegtek szabályt, sőt, szerinte kényelmesen be fognak férni a költségplafon alá.

Christian Horner
Christian Horner ragaszkodik hozzá, hogy nem lesz gond | Fotó: Mark Thompson/Getty Images) / Red Bull Content Pool

A Red Bull csapatfőnöke Szingapúrban belement abba a fejtegetésbe, hogy új szabályozásról lévén szó, folyamatosan változnak a feltételek, és elmondta, hogy az FIA még az idei év során is adott ki a tavalyi szezonra vonatkozó pontosításokat. „Jelentősen alatta voltunk a plafonnak, és ezekkel a tisztázásokkal még inkább alatta kell lennünk” – jelentette ki Horner.

Mindezt Laurent Mekies, a Ferrari sportigazgatója kissé szkeptikusan hallgatta, szerinte ugyanis nem fordulhat elő olyasmi, hogy menet közben változnak a szabályok. „Igen, ez egy új szabályozás, de az FIA gyakorlatilag ott él velünk a gyárainkban, és folyamatosan, hetente kérdéseket tesz fel és tisztázásokat kér, úgyhogy amit nem lehet megcsinálni, az az, hogy a szezon közepén változtatunk a szabályokon” – idézi a Marca a Ferrari szakemberét.

„Ha valami szabálytalanság történt, akkor biztosítanunk kell, hogy ne puhítsunk a szabályokon, hogy befogadják azt, vagy kiskaput hozzanak létre” – tette hozzá Günther Steiner, a Haas csapatfőnöke.

Horner akkor is visszatámad

Az ilyen és ehhez hasonló kijelentések azok, amelyek felbőszítették Hornert, aki szombaton jogi lépésekkel fenyegette meg az ellenfeleket, majd miután erre lényegében semmilyen reakciót nem kapott azon kívül, hogy Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke „zajkeltésnek” titulálta a szavait, ismét kijelentette, hogy nem fognak meghátrálni.

„Amit mondtam, továbbra is áll. Minden lehetőségünket meg fogjuk fontolni. Teljességgel elfogadhatatlan az effajta abszolút megalapozatlan vádaskodás. És mi alapján? Hol van az információ forrása? Ez egy bizalmas beadvány a csapat és az FIA között. Nekem fogalmam sincs arról, hogy a riválisaink megfeleltek-e a költségplafonnak, úgyhogy honnan kellett jöjjön az információ [arról, hogy a Red Bull nem felelt meg]? Teljesítsük a folyamatot. Nem informáltak minket arról, hogy megszegtük volna a szabályokat, úgyhogy jussunk a folyamat végére, és értsük meg, hogy hol állunk” – nyilatkozta az Autosportnak.

Eközben nemcsak a Red Bull csapatfőnöke, hanem Max Verstappen is keményen beszólt az ellenfeleknek. „Tudom, hogy honnan jönnek [a pletykák], úgyhogy… – felelte, majd amikor az újságírók nem hagyták annyiban a dolgot, folytatta. – Nos, az alapján, amit a csapattól hallok, [nem lesz probléma]. Természetesen a többi csapat is elkezd erről beszélni, miközben nincs információjuk, amit kissé buta dolognak tartok. Csak fogják be a szájukat.”

Max Verstappen, Red Bull, Szingapúri Nagydíj
Verstappen sem fogta vissza magát Fotó: Clive Mason/Getty Images/Red Bull Content Pool

Wolffot hidegen hagyja a fenyegetőzés

Toto Wolff Horner korábbi fenyegetései után eközben ismételten elmondta, hogy ő bízik az FIA-ban, kollégája szavait pedig lesöpörte annyival, hogy „ez csak zaj.”

„Végső soron lesz egy folyamat szerdán, ki fogják osztani a tanúsítványokat arról, hogy megfelelt-e valaki a pénzügyi szabályoknak, vagy sem, és, ha valaki nem felelt meg, van erre egy folyamat és szabályozás. Én 100%-ig biztos vagyok benne, hogy az FIA helyesen fog cselekedni, addig pedig minden csak fecsegés. Nekünk fontos, hogy be legyen tartva a költségplafon, mert ez az új szabályok egyik sarokköve, és reméljük, hogy minden csapat be is tartotta azt.”

„Nincs okom kételkedni abban, hogy az FIA nem fog 100%-osan a saját szabályai szerint eljárni, mert tudják, hogy mennyire fontos ez a jövőre nézve. Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy a szabályokat, legyen szó a technikai vagy sportszabályokról, vagy most a pénzügyi szabályokról, a megfelelő módon kell betartatni. 100%-ban megbízom a folyamatban és az FIA-ban, és ezért van az, hogy minden más csak zajkeltés.”

Az Aston Martin is megszólalt

Eddig nagyon kevés szó esett a feltételezett szabályszegésben érintett másik csapatról, amely az Aston Martin, és amelynek főnöke viccesen megjegyezte, örül neki, hogy nem csak az ő nevük bukkant fel, mert így mindenki a Red Bullra koncentrál. Azt pedig meglepetten vette tudomásul, hogy ők is részesei a pletykáknak.

Mike Krack, Aston Martin
Mike Krack is magabiztos | Fotó: Aston Martin F1

„Ez egy folyamat, amely során a csapatok benyújtják a beadványukat, az FIA elemzi a dolgokat, majd kérdéseket tesz fel. Ez a folyamat pedig továbbra is tart, úgyhogy nem igazán tudjuk, hogy mi lesz az eredménye. Zajlik az egyeztetés. Nekünk vannak kérdéseink az értelmezéssel kapcsolatban, az FIA-nak pedig a mi értelmezésünkkel kapcsolatban. Meglepett, hogy a mi nevünk is felmerült ebben az ügyben, úgyhogy várjuk ki a végét. Nem gondoljuk, hogy bármi főbenjáró dolgot követtünk volna el” – nyilatkozta Mike Krack.

A német szakembernek felvetették, hogy esetleg adminisztrációs hiba történhetett, hiszen a Williams-t júniusban például 25 ezer dollárra büntették, amiért késve nyújtotta be a pénzügyi jelentését. „Nem tudok róla, úgyhogy nem hiszem – válaszolta Krack. – Voltak kérdések, amelyeket a pénzügyes embereink megválaszolnak, de várnunk kell a végeredményre. Ugyanakkor nem izgulunk miatta.”

Az Aston Martin csapatfőnöke „idegesítőnek” és „sajnálatosnak” nevezte, hogy ilyen üggyel hozzák őket kapcsolatba, majd tipikus paddockbeli taktikának nevezte, hogy egyesek máris azzal vádolják őket, hogy a csapatuk bővítésének folyamata során lépték át a keretet.

Erre utalt egyébként Andreas Seidl, a Mclaren csapatfőnöke is. „Elképesztően agresszív toborzást láttunk, ami még mindig tart, elképesztő fizetésekkel, elképesztő csomagokat ajánlva. Mind azon tűnődtünk, hogy ez miként lehetséges, mikor nekünk embereket kellett elbocsátanunk és fizetéseket csökkentenünk” – célozgatott a szóban forgó két csapat egyikére, vagy akár mindkettőre a német szakember, hiszen az Aston Martin mellett az új motorrészleget felállító Red Bull is jócskán költött új szakemberekre.

Molnár Martin esőben és felszáradó pályán is a leggyorsabb volt a WSK Open Cupon

0

Az FIA világbajnokságon elért kiváló eredménye után a WSK Open Cupon bizonyíthatott Molnár Martin. Az időmérőn szerencsétlen szituációba került, a két esős előfutamon azonban szárnyalt a HUMDA Academy versenyzője. Az előfutamokban az utolsó előtti sorból indulva küzdötte fel magát a 4. és a 2. helyre. Vasárnap, amikor megjött a tapadás a pályán, akkor már nem volt meg a tempója, így hősies helytállás mellett az OKJ kategória döntőjében a 21. helyen végezett.

Az esélyesek között érkezett Molnár Martin az egyetlen versenyhétvégéből álló WSK Open Cupra, miután két héttel korábban, az FIA gokart-világbajnokságon a népes OKJ-mezőnyben a selejtezőkön futamgyőzelmet, és több 2. helyet szerzett, majd a döntőben a nagyszerű 8. helyet érte el.

Azonban már a szabadedzéseken is látszott, hogy a száraz körülmények között a lonatói pályán ezúttal nem volt meg a tempója. Az Energy Corse csapata sok beállítást kipróbált, de nem sikerült versenyképesebb technikát biztosítani a magyar versenyzőnek.

Az időmérő edzésen egy lényegesen lassabb versenyző feltartotta, akit az utolsó, leggyorsabb körében meg kellett előznie. Ellenfele próbált védekezni, rázárt, nekiütközött Martinnak, majd ettől kipördült. Martin tovább tudott menni, de a manőver miatt elvették tőle a három leggyorsabb körét, így csoportjában 18., összesítettben pedig a 60 fős OKJ-mezőnyben 52. lett.

Molnár Martin
foto: MOTAM

Az öt előfutamból pénteken kettőt rendeztek, mind a kettőt esőben. A HUMDA Academy által támogatott versenyző ezeken szárnyalt. A 18. illetve a 17. helyről rajtolva 14, illetve 15 pozíciót javítva jött fel a 4. és a 2. helyre.

Ekkor egyértelműen a leggyorsabb volt a mezőnyben.

Szombatra felszáradt a pálya, akkor már nem tudott ekkora csodát tenni, kétszer kilenc pozíciót javított, amikor pedig ütközött és elgörbült a bal összekötőrúd, akkor csak négyet. Az előfutamok után így a 19. helyen állt.

Molnár Martin
foto: MOTAM

Vasárnap teljesen letisztult a pálya az eső után. Ilyen tapadási viszonyok mellett már egyáltalán nem volt meg a tempója Martinnak. Az elődöntőben a 10. helyről rajtolt, de a páros oldalról indulva a rajt utáni lökdösődésben eltalálták hátulról, és visszaesett a darálóba, ahol a 17-21. helyekért ment a harc, végül 18. lett. A döntőben pedig a 23. helyről indulva a rajt után lökdösődésben visszaesett a 26. helyre, majd sokat harcolva a 21. helyig tudott felzárkózni.

„Sokkal jobb hétvégére számítottam én is és a csapat is” – mondta Molnár Martin. „Száraz pályán már a szabadedzésen látszott, hogy nincs meg a tempónk. Ráadásul az időmérő is elég rosszul jött ki. Esőben nagyon gyors voltam, nem sok hiányzott hozzá, hogy az utolsó előtti sorból indulva nyerni tudjak. Ez mindenképpen pozitívuma a hétvégének.”

„A csapat mindent megtett, de szárazon nem találtunk meg a hiányzó 3 tizedmásodpercet. A jövő héten maradunk ezen a pályán, és már szerdán, a szabadedzéseken azon fogunk dolgozni, hogy megtaláljuk a tempóhiányunk okát. Bizakodó vagyok, hiszen a vb-n nagyon gyorsak voltunk, ehhez kell visszatalálnunk.”

Molnár Martin, OKJ eredmények

Résztvevők: 60
Időmérő csoport: 18.
Időmérő: 52.
C-D előfutam: 18. -> 4.
D-F előfutam: 17. -> 2.
A-D előfutam: 18. -> 9.
D-E előfutam: 17. -> 13.
B-D előfutam: 18. -> 9.
Előfutamok összesített: 19.
Elődöntő: 10. -> 18.
Döntő előtti összesített: 23.
Döntő: 23. -> 21.

Molnár Martin
foto: MOTAM