Kezdőlap Blog Oldal 1291

Nasser nyert, Loebnek nem ment jól, a nevető harmadik pedig az élre állt

0

Nasser Al-Attiyah nyerte a Marokkó Rally harmadik napját. A motorosok közt Luciano Benavides lett az első, az Audi pedig ismét a leggyorsabb volt.

„Ez az a szakasz ami nagyon magas szintű vezetési és navigációs képességeket igényel” – mondta a Marokkó Rally harmadik napjáról David Castera versenyigazgató. A Laayoune körüli hurokszakaszon 299 kilométer volt a mért táv, és hiába kellett dűnéken is versenyezni, a defektek ezen a napon is utolérték a résztvevőket.

A hétfői eredmények után a mezőny második feléből indulók előnyben voltak. Sokáig Yazeed Al-Rajhi vezetett, az utolsó ellenörzőponton is ő állt az élen, mögötte Jakub Przygonski következett, de a záró kilométerek Nasser Al-Attiyahnak sikerültek jobban és mindkét előtte levő autót megelőzve megnyerte a szakaszt. Sőt Guerlain Chicherit is beletalált a speciál végébe és második helyen hozta be a célba az egyedi festésű Prodrive Huntert. A francia amiatt is megérdemel minden elismerést, mert két defektet is kapott, ebből az egyik lassú defekt volt. Az elismerés mellé jutalom is járt, az összetettben három nap után Cicherit vezet 47 másodperccel Terranova és majdnem 5 perccel Loeb előtt.

Hogy mi történt Loebbel? A kedd este még első helyen álló rallyvilágbajnok szép lassan csúszott vissza a nap folyamán. 3-1-3-3-5-8-8-7, így alakultak a helyezései ellenörzőpontról ellenörzőpontra, igaz egy defektet ő is kapott. Az összetettben így sem áll rosszul, mert a világbajnoki vetélytárs Al-Attiyah több mint 20 perc különbséggel van mögötte a negyedik helyen.

Minden szép és jó lenne a vb mezőnyben, ha nem lenne a pályán a három Audi. Az új konstrukciójú Audi RS Q e-tron E2-vel egyelőre imponáló tempóval mennek, még úgy is, hogy a verseny előtt azt mondták, hogy a versenykilométerek gyűjtése a legfontosabb. Kedden azért Ekström jó másfél percet rávert Al-Attiyahra, igaz Sainz és Peterhansel „csak” a hetedik-nyolcadik helyre fért volna be az FIA értékelésbe.

A magyarok közül Lónyai Pál és Somfai Mátyás, az utolsó pontnál a 38. helyen voltak, de a szakasz végén sokat veszítettek és a 61. helyen értek célba. Nincs egyszerű dolguk, mert az 50 fok körüli hőmérséklet az autóban is annyi, hiszen a T+-as versenygép oldala nyitott.

Szalayék a 45. helyen értek a szakasz végére. Az előző napi két eltévedés és a defekt után ma sem volt könnyebb napjuk. Majdnem a végéig az 50. hely környékén mentek, és az utolsó ellenörzőpont után tudtak javítani.

„Magas dűnéken mentünk át, néhol trükkösek is voltak, de jó tempót diktáltunk, két-három kamiont sikerült is megelőzni. Csakhogy száznyolcvan kilométernél elromlott az elektromos road book, onnantól nem tudtunk a saját tempónkban autózni, hanem csak valaki mögött, annak a porában, de mivel eltévedt, mi is eltévedtünk” – mondta Szalay Balázs.

Lónyai
foto: LP Racing

A motorosoknál az argentin Luciano Benavides nyert Husquvarnával, mögötte 25 másodperccel a csapattárs Skyler Howes ért be a célba. Benavides kilencedikként rajtolt, és a 88. kilométernél már az élre állt, és végig ott motorozott. A Hero-val versenyző Ross Branch a végén hajrázott nagyot és megelőzte Sam Sunderlandet, így lett harmadik.

Összetettben Howes vezet, Benavides és Toby Price előtt. Howes előnye 3 perc 17 másodperc, de a többiek sincsenek nagyon leszakadva, Sunderland a hatodik helyen még 10 percen belül van.

Luciano Benavides
foto: HUSQVARNA FACTORY RACING

A kamionos mezőnyben Kees Koolen nyert Ivecoval. Hiába verte 31 perccel a csapattárs  ifj. Martin Macikot, a  hátrányán nem sokat faragott, összetettben a cseh vezet 1 óra 14 perccel.

Macik Jr.
foto: Martin Macik

 

Történelmi pillanatok különleges szemszögből – Makai Gergely vlogja Új-Zélandról

0

Makai Gergely, mint a WRC hivatalos fotósa volt jelen az Új-Zéland Rallyn, ahol folytatta vlog készítését is. Az MGR Images és a @World fotósának ezúttal segítsége is volt a különleges pillanatok megörökítésében, Szőke Tamás, magyar bajnok navigátor.

Látott már F1-es pilótát futam közben az aluljáróban kószálni?

0

Esteban Ocon számára szomorú véget ért a Szingapúri Nagydíj hétvégéje, mert akárcsak csapattársa, Fernando Alonso, ő is kénytelen volt műszaki hiba miatt idő előtt befejezni a versenyt. Viszont utána legalább körülnézhetett egy kicsit egy szingapúri aluljáróban.

Ocon alatt a 28. körben lehelte ki látványosan a lelkét az Alpine motorja (a csapat azt gyanítja, hogy összefügg a francia pilóta és a Fernando Alonso autójában fellépő hiba), véget vetve ezzel a francia versenyző megpróbáltatásainak, aki eleve csak a 17. rajtkockából indulhatott, miután az időmérő edzésen a fékekkel gyűlt meg a baja.

A 26 esztendős pilóta pedig a szingapúri pálya sajátosságai miatt úgy döntött, levágja egy kicsit az utat visszafelé menet a bokszutcába, és leugrott az aluljáróba, ahová eredetileg egy metrómegállót terveztek, de valami miatt ez még mindig nem valósult meg. Külön érdemes figyelni a másik oldalon sétáló családot, amely tagjainak vélhetően fel sem tűnt, hogy egy Forma-1-es pilóta jött velük szembe teljes versenyfelszerelésben, sisakkal a fején.

Rovanpera nem tud ünnepelni, még egy vb cím nem dőlt el 

0

Az Új-Zéland Rally végén bár már megünnepelte vb címét Kalle Rovanpera és Jonne Halttunen, valamint a Toyota Gazoo Racing, azonban a hazai ünneplésre még várni kell. 

Természetesen most már minden résztvevő hazatért az Új-Zéland Rallyról, azonban Kalle Rovanpera és Jonne Halttunen világbajnoki ünneplésére csak később kerülhet sor otthon. 

“Egy éjszakát leszek csak itthon, Monacóban, aztán máris megyek tesztelni Spanyolországba – mondta Kalle Rovanpera a Rallit.fi oldalnak. – Egy keveset alszunk, aztán máris visszaülök a versenyautóba. Próbálunk a teszten jól felkészülni Spanyolországra, mely előtt szerencsére lesz egy kis szünet, lehet resetelni és újult erővel koncentrálni, úgy, mint Új-Zélandon. A gyártók vb címe még nem dőlt el, ezért Spanyolországban is a legjobb eredményre kell törekednünk.” 

Jyvaskylában a WRC szezon befejezése után terveznek nagyszabású ünneplést Kalle Rovanpera és Jonne Halttunen tiszteletére.

A Toyota 81 ponttal előzi meg a Hyundai a Spanyol Rally előtt.

Az Eb mezőnyben is szurkolhatunk magyar indulónak Spanyolországban

0

A Spanyol Rally egyedülálló futam lesz idén, hiszen a Vb és az Eb mezőnye közös versenyen áll rajthoz. László Martin révén pedig magyar induló is lesz a kontinensbajnokság mezőnyében. 

A Spanyol Rally világbajnoki mezőnye után megjelent az Európa-bajnokságon indulók listája is, melyen egyedüli magyar indulóként László Martin és Berendi Dávid neve is szerepel. 

Az Eb szezonzáró mezőnye sajnos nem lesz túl nagy, mindössze 21 párosból áll, akik közül csupán hat indul Rally2-es autóval, azonban köztük szerepel az Európa-bajnok spanyol Efrén Llarena-Sara Fernández páros is, valamint a francia Yoann Bonato-Benjamin Boulloud, az olasz Alberto Battistolli-Simone Scattolin, a spanyol Javier Pardo-Adrián Pérez és a Xevi Pons-Álex Haro kettős is. 

Amennyiben Pardo legalább négy pontot tud gyűjteni, úgy az Eb második helyén zárhat, így kettős spanyol siker születhet az idei szezonban. A második helyre még esélyes Alberto Battistolli is, azonban az ő esélye inkább matematikai csak. 

260-nál kapott szívrohamot és halt meg verseny közben az F1 egyetlen új-zélandi világbajnoka

0

Igencsak kegyetlen tréfát űzött a sors Denny Hulme-al, aki nemhogy túlélte a Forma-1 egyik legveszélyesebb időszakát, de még világbajnoki címet is nyert, hogy aztán 56 éves korában szívroham végezzen vele. Egy autóban, versenyzés közben.

Denny Hulme, a Forma-1 történetének máig egyetlen új-zélandi világbajnoka 1992. október 4-én halt meg úgy, hogy közben azt csinálta, amit mindennél jobban szeretett: autóversenyzett. Ám a mackóalkatú Kiwi nem balesetet szenvedett, sőt, valójában utolsó erejével éppen, hogy megakadályozott egyet, és – mint valami hős vadászpilóta, aki még leteszi a gépét, mielőtt belehal az ellenséges légvédelem vagy egy másik gép ágyúi által okozott sebeibe – a 33. körben, a Mount Panorama Circuit-en egyik faltól a másikig kacsázva állóra fékezte M3-as BMW-jét, majd örökre lehunyta benne a szemét.

Mindezt szakadó esőben, a pálya leggyorsabb szakaszán, amelynek végén 280 km/h körüli tempóval száguldott az az évi, összességében 33. bathurst-i 1000 km-s verseny mezőnye, amelyben utolsó alkalommal indulhattak a hírhedt A-csoportos túraautók.

A LoGaMo Racing színeiben a 18. helyről rajtolva Paul Morris váltótársaként versenyző Hulme már a félreállása előtt is panaszkodott a csapatának arra, hogy homályosan lát, ám ezt mindenki betudta a szakadó esőnek. Nem sokkal később kiderült, hogy egészen más volt az ok…

Az eset ITT tekinthető meg.

Denny Hulme, Jack Brabham, Holland Nagydíj, 1966
Brabham (16-ossal) és Hulme az 1966-os Holland Nagydíjon Fotó: Goodyear

Hulme az 1967-es Német Nagydíjon

A Forma-1-ben 1965 és 1974 között 112 futamon induló, ezeken 8 győzelmet és 33 dobogós helyezést szerző Denis Clive Hulme igen későn, 21 éves korában (1957) kezdett el versenyezni, de 1960-ban már Európában indult a Forma-2-ben, ahol már a második futamán, Snettertonban a második helyen intették le.

A nagy áttörést azonban nem ez jelentette, hanem az, amikor két évvel később, egy bizonyos Jack Brabham műhelyében szerelőként dolgozva beugorhatott a kulcscsontját törő Gavin Youl helyére a Formula Juniorban, és rögtön az élmezőnyben kezdett, karácsonykor, Brand Hatch-ben pedig a havazásban nyert, szállítva ezzel a Brabham történetének első győzelmét autóversenyen.

A teljesítményével kiérdemelte, hogy főállású pilóta legyen, az 1965-os Monacói Nagydíjon pedig bemutatkozhatott a Forma-1-ben. Első teljes szezonját 1966-ban futotta, de miként a Motorsport Magazine-nak adott interjúban visszaemlékezett: „Egyszerűen nem ment jól 66-ban, nem igazán voltam közel egyszer sem ahhoz, hogy nyerjek. Aztán 1967-ben minden megváltozott. Ennyire gyorsan” – csettintett.

A McLaren Can-Am autói 1969-ben

Csupán két versenyt nyert (Monaco, Nürburgring) a tizenegyből, de a maradék kilencből hatszor felállhatott a dobogóra, azaz nagyon kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott. Mindössze kétszer esett ki, de mindkétszer műszaki hiba miatt, illetve a szezonnyitó Dél-afrikai Nagydíjat is megnyerte volna, ha menet közben nem romlanak el a fékjei. Ennek ellenére negyedik lett. A világbajnoki címet végül a szezonzáró Mexikói Nagydíjon biztosította be főnöke, és egyben csapattársa, Jack Brabham előtt.

Az 1967-es szezon után elhagyta a Brabhamet, és csatlakozott honfitársa, Bruce McLaren csapatához, amelyben az F1 mellett a Can-Am-sorozatban is versenyzett, és kétszer bajnok lett. Felfogása és versenyzéshez való hozzáállása pedig kísértetiesen hasonlít egy bizonyos Kimi Räikkönenére, már csak abból a szempontból is, hogy kizárólag a versenyzés érdekelte, és igen mogorva tudott lenni a sajtóval.

Denny Hulme, Jack Brabham, Mexikói Nagydíj, 1967
Brabham (balra) és Hulme az 1967-es Mexikói GP-n Fotó: Goodyear

„Elképesztően zsémbessé tudtam válni amiatt, ahogyan viselkedtek, és a mai napig azzá tudok. Csak az autó körül akartam lenni, dolgozni rajta, kimenni vele a pályára. Amikor pedig ott voltam, csak mindenki másnál gyorsabban akartam autóversenyezni. A világbajnoki cím nem jelentett semmit, az is csak egy ugyanolyan versenynap volt, mint a többi. Az viszont igaz, hogy amint túlvagy a szezon felén, és elérhető közelségben tudod, nem akarod kiengedni a kezeid közül.”

A Can-Am-ben pedig már csak azért is versenyzett szívesebben, mint az F1-ben – amellett, hogy szórakoztatóbbnak tartotta azokat a kocsikat – mert ott egy győzelemmel 25 ezer dollárt is megkereshetett, míg az F1-ben csak 5 ezret kapott.

Alister McRae: Colint is lenyűgözte volna Rovanpera 

0

Alister McRae úgy gondolja, hogy néhai testvére, Colin is csodálkozva nézte volna, ahogy Kalle Rovanpera megdönti 27 éves rekordját. 

Kalle Rovanpera 22 évesen és 1 naposan minden idők legfiatalabb rally világbajnoka lett az idei Új-Zéland Rallyn, így megdöntve Colin McRae 1995-ös rekordját, aki 27 évesen lett világbajnok. 

Colin testvére, Alister McRae, aki korábban a Mitsubishi és a Hyundai gyári versenyzője is volt, lakhelyéről, Ausztráliából átment Új-Zélandra, hogy saját szemével lássa, ahogy Kalle Rovanpera a csúcsra ér. 

“Ha elég jó vagy a vb címhez, akkor megérdemled a koronát, és valószínűleg ezt gondolná Colin is – mondta Alister McRae a Motorsport.com oldalnak. – Elképesztő, amit Kalle az idei szezon során tett, ezért 100%-ig megérdemli a vb címet. Szerintem Kalle egy egyszerű versenyző, aki nagyon jó helyen van jelenleg és ez nagyon jól működik. Biztos vagyok benne, hogy Colin is kissé csodálkozva figyelte volna Kalle idei teljesítményét, amit ilyen fiatalon mutatott. Azt hiszem, a teljesítményt látva minden más versenyző aggódhat a WRC-ben.” 

“Kalléról már régóta lehet tudni, hogy gyors, de idén nagyon érett versenyzést is mutatott be, olyat, amin sok embernek el kell gondolkoznia, hogy miként lehet ezt 22 évesen. Azt hiszem az a kényelmesség, az autó beállításának tökéletessége, a vezetés precizitása egyszerűen nem normális.” 

Kalle Rovanpera nem foglalkozik a rekordokkal, de Colin rekordjának megdöntésének még ő is örül. 

“Soha nem voltam nagy rajongója a rekordoknak, nem érdekelt, hogy hány évesen éppen mit döntök meg – mondta az idei világbajnok. – Ugyanakkor, az, hogy sikerült megdönteni Colin rekordját, nagyon különleges, mert nagyon fantasztikus versenyző volt.” 

A Mercedes FIA-n belüli téglája szivárogtathatott a Red Bullról?

0

Igen komoly váddal állt elő Helmut Marko, a Red Bull tanácsadója a nemrég kirobbant költségplafon-botrányban.

Christian Horner, a Red Bull csapatfőnöke jogi lépésekkel fenyegette meg a szerinte őket gyalázó riválisokat, amiért azok „elfogadhatatlan” módon beszéltek a Szingapúri Nagydíj előtt kirobbant botrány során az energiaitalos csapatról. De nem Horner volt az egyetlen, aki dühösen reagált, Helmut Marko, a Red Bull tanácsadója ugyanis a következőket nyilatkozta az ORF-nek:

„Mindenekelőtt, ez meglepő. Eddig semmilyen információt nem kaptunk [arról, hogy megsértettük a pénzügyi szabályokat], úgyhogy honnan származnak a részletes információk, amelyeket Toto Wolff a vádaskodásaihoz használt? Először ezt kell tisztázni” – utalt arra a 79 esztendős osztrák, hogy az FIA-tól semmilyen, a csapatok 2021-es pénzügyi jelentésével kapcsolatos információ nem kerülhetett volna, és maguk az istállók is csak október 5-én tudják meg, hogy megfeleltek-e a szabályoknak.

Marko szerint – miközben a BBC Sport azt állította, hogy legalább egy csapat közvetlenül az FIA-tól kapta a fülest a Red Bull és az Aston Martin feltételezett túlköltekezéséről – viszont a Mercedes egyenesen egy beépített emberrel rendelkezik az FIA-nál, és az egész ügyet azért robbantotta ki, mert Toto Wolff, az istálló csapatfőnöke nem tudja elengedni a tavalyi világbajnoki vereséget.

„Abu-Dzabinak már rég vége, ezért kissé furcsa, hogy még nem tette túl magát rajta. Több mint elképesztő, hogy miként állt elő ezekkel a számokkal. Masszív túlköltekezésről beszél, úgyhogy valahol egy téglának kell lennie az FIA-n belül” – jelentette ki Marko.

Helmut Marko, Red Bull, Belga Nagydíj
Marko gyanakvó Fotó: Dan Mullan/Getty Images/Red Bull Content Pool

A Mercedes korábbi alkalmazottja szivárogtathat?

Ralf Schumacher a német Sky adásában pedig igencsak konkrétan utalt arra a személyre, akire Maro is gondolhat. Shaila-Ann Raóról, a Mercedes és Toto Wolff korábbi tanácsadójáról van szó, akit az idén tavasszal több rivális istálló aggodalma közepette kineveztek az FIA ideiglenes főtitkárává.

„Mindannyian tudjuk, hogy Toto Wolff egyik bizalmasa és egykori alkalmazottja jelenleg nagyon magas beosztásban dolgozik az FIA-nál, úgyhogy a szövetségnek belső vizsgálatot kell folytatnia, mert egy ilyen információ egyszerűen nem kerülhet ki. Ez csakis árt a Forma-1-nek, és egyedül az FIA hibáztatható ezért. Ugyanakkor bármi is derül ki szerdán, számomra Toto Wolff a kemény kritikájával egy rossz vesztes, aki még mindig nem emésztette meg, hogy elveszítette a tavalyi világbajnoki címet” – szúrt oda Ralf Schumacher a Mercedes csapatfőnökének.

Wolff egyébként sajtóhírek szerint a kirobbant botrány miatt változtatni fog az eredeti tervein, amelyek szerint nem utazott volna el a hétvégi Japán Nagydíjra, és mégis ott lesz a versenynaptárba három év után visszatérő Szuzukában.

Lappi: 10 éve elmentem Rovanperát tanítani, majd jött a döbbenet 

0

Esapekka Lappi, Kalle Rovanpera honfi – és csapattársa bízik benne, hogy Rovanpera ugyanolyan sztár lesz a WRC-ben, mint amilyen az F1-ben Max Verstappen. 

Esapekka Lappi idén testközelből figyelhette, ahogy Kalle Rovanpera a csúcsra ér, 11 versenyből hatot nyerve, ötöt pedig elsőként indulva az első napon. 

A 31 éves versenyző, aki idén a harmadik Toyota GR Yaris Rally1-et vezette Sébastien Ogier távollétében, elárulta, szerinte nem csak a szurkolók csodálják Kalle Rovanperát, hanem a WRC versenyzők többsége is. 

“Kalle Rovanperát nem csak a nézők gondolják hihetetlen tehetségnek, hanem a legtöbb WRC pilóta is így gondolja – mondta Esapekka Lappi a motorsport.com oldalnak. – Ő egy egészen normális fiatal srác a normál életben. Nehéz megérteni, hogy miért annyira jó versenyző, mert csak azt láttam rajta, hogy minden körülmény között rendkívül nyugodt, csupán beül az autóba és utána 100%-ig koncentrálva űridőket autózik. Ami Kalle és Sébastien Loeb között közös, az az, hogy bármilyen autóba ülnek, azzal nagyon gyorsak tudnak lenni.” 

Lappi bízik benne, hogy Kalle Rovanpera lehet az a sztár a WRC-ben, ami jelenleg Max Verstappen az F1-ben. 

“Rovanpera bajnokká avatása csak egy pillanat a WRC történetében, de határozottan jót fog tenni a sportnak, és pont erre van szüksége a rallysportnak. Olyan hősökre van szükség a WRC-ben, mint amilyen Max Verstappen az F1-ben, remélhetőleg Kalle lesz ez a hős. A bajnoki címe nem nagy meglepetés számomra, néhány éve már tudtam, hogy egyszer ez be fog következni.” 

Lappit, aki 16 évesen kezdett versenyezni, 21 évesen megkérték, hogy tanítsa az akkor 12 éves Kalle Rovanperát, azonban a történet nem várt véget hozott. 

“Tíz évvel ezelőtt a saját Ford Fiesta S2000-es autómmal próbáltam tanítani Kallét. Azonban nagy probléma adódott! Nem tudtam semmilyen új dologra megtanítani! Azóta pedig mondtam a feleségemnek, hogy nagy f…ok leszünk a jövőben. És ebben nem is tévedtem.” 

Hamilton „soha” nem vonul vissza? – eddig maradhat még a hétszeres világbajnok az F1-ben

0

Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke elárulta, mit mondott neki Lewis Hamilton azzal kapcsolatban, hogy mennyi időre tervez még a Forma-1-ben.

Lewis Hamilton szerződése 2023 végén lejár a Mercedesszel, és bár arra korábban már utalt, hogy minden bizonnyal ennél tovább fog maradni a Forma-1-ben, azaz meg fogják hosszabbítani a kontraktusát, ennél konkrétabbat nem mondott. Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke azonban a Channel 4-nak adott exkluzív interjúban elárulta, meddig tervez még a hétszeres világbajnok.

A 38. születésnapja felé közelítő Hamilton korábban olyat is nyilatkozott, hogy nem látja maga előtt, amint a 40-es éveiben is versenyez, ám, ha 2024-ben is a mezőny tagja lesz, akkor ez be fog következni, lévén 2024. január 7-én lesz 40 éves. Az augusztusi nyári szünet előtt a Mercedes sztárja előrevetítette, hogy „előbb-utóbb biztosan le fogunk ülni a jövőről beszélgetni”, illetve leszögezte, hogy „még bőven van üzemanyag a tankjában.”

Ebből már sejteni lehetett, hogy valószínűleg szerződést fog hosszabbítani, ám Toto Wolff, a Channel 4 Szingapúri Nagydíj hétvégéjén megjelent nagyinterjújában kerek-perec kimondta, hogy a hosszabbítás „meg fog történni.”

Toto Wolff, Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1
Még évekig dolgozhatnak együtt Fotó: Mercedes AMG Petronas

A kérdés már csak az, hogy egy, két, vagy akár ennél is több évvel hosszabbíthatják meg Hamilton szerződését. Wolff szavai alapján az utóbbi, az osztrák üzletember ugyanis elárulta, mit mondott neki nemrég világbajnoka. „A jó az, hogy sokat beszélgetünk (egymás mellett laknak Monacóban, ahol az interjú is készült – a szerk.). A múlt héten leültünk, és azt mondta, »Nézd, van bennem további öt év, hogyan látod ezt?«” 

Ez persze nem jelenti feltétlenül azt, hogy öt évvel fognak hosszabbítani, de mindenképpen mutatja, mennyire hosszú távban gondolkodik Hamilton, és azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy 2027 végéig, azaz közel 44 éves koráig a Forma-1-ben versenyezzen.

Wolff szerint pedig, ha valaki, akkor versenyzője képes lehet magas szinten teljesíteni ennyi idősen is, és, ha esetleg mégsem, akkor elsőként fogja beismerni ezt. „Az idők során együtt nőttünk bele ebbe, és teljes mértékben őszinték vagyunk egymással, és a jövőről is beszélünk. Lewis lenne az első, aki megmondaná, hogy nem tudja ezt csinálni tovább, mert úgy érzi, hogy már nem elég jó a reakcióideje, vagy egyszerűen már nem leli örömét benne, mert jön a felnövő új generáció, amely nagyon erős.”

„Nem tudom, hogy a 40 éves kor-e az, amikor azt mondhatjuk, hogy valaki már nem jó autóversenyzőnek. Láthatjuk, hogy Fernando [Alonso] 41 évesen is eléggé ott van a szeren. Nem tudom, hogy ugyanaz a Fernando-e, aki 25 évesen volt, de még mindig nagyon versenyképes. Vagy ott van Tom Brady [az NFL történetének legsikeresebb játékosa, jelenleg a Tampa Bay Buccaneers irányítója], akit igazán csodálok azért, amilyen fegyelmezetten menedzseli az életét és a karrierjét. Ő 44 éves, és ott van a pályán. Szerintem azzal, ahogy Lewis vezeti az életét, és amilyen ultravékony fókuszban tartja a Forma-1-es versenyzést, és minden másra csak hobbiként tekint, elég sokáig csinálhatja még” – ecsetelte a Mercedes csapatfőnöke.

Fernando Alonso, Alpine, Lewis Hamilton, Mercedes, Magyar Nagydíj, 2021
Alonso 40 felett is versenyképes, miért ne lehetne Hamilton is az? Fotó: Jiri Krenek

Wolff arról is beszélt, hogy a csapathoz versenyzőként az idei szezontól csatlakozó George Russell-lel is hosszú távra terveznek, azaz egy napon ő vehetné át Hamilton helyét a Mercedes vezéreként.

„Kétségem sincs afelől, hogy bármiben is egyezünk meg [Hamiltonnal] a szerződéshosszabbítást illetően, ami meg fog történni, mindketten nagyon nyitottan fogjuk megbeszélni a másikkal, hogy mit tartogat a jövő. Eközben nagyszerű, hogy George csatlakozott a csapathoz. Jó a személyisége és becsületes, valamint őszinte. Az, ahogy ők ketten együtt dolgoznak, hozzáadott a csapat fejlődéséhez az idén. Nagyon jók az érzéseim azzal kapcsolatban, hogy hosszú távon a csapat tagja legyen.”

„Csak olyan autót kell adnunk nekik, amivel versenyeket és bajnokságokat nyerhetnek. Ha képesek vagyunk ezt megtenni, George világbajnokká válhat, és Lewis is nyerhet egy újabb címet az eddigi héthez. Ez azon múlik, hogy csapatként milyen munkát tudunk végezni.”

Hamilton nemrég elismerte, hogy egészen másként tekinthetne a Forma-1-es jövőjére, ha tavaly világbajnokká vált volna, és az idén is harcban lenne az év végi elsőségért, de mivel úgy véli, hogy nem lesz elég egy év visszatérni a csúcsra, már ő is a távolabbi jövőbe tekint.