Kezdőlap Blog Oldal 1319

Sylvester Stallone 23 év után járt újra Forma-1-es versenyen

0

Legutóbb 1999-ben, F1-es témájú filmje kapcsán vendégeskedett a Forma-1-es paddockban Slyvester Stallone, akit Monzában a Red Bull látott vendégül.

Valóságos sztárparádé volt a vasárnapi Olasz Nagydíjon. Futballisták, politikusok, séfek és színészek is a helyszínről nézték meg, ahogy Max Verstappen a hetedik helyről nyer Monzában, és akadt egy híresség, aki mindezt a Red Bull vendégeként tehette meg. Ő nem más, mint a Forma-1-es versenyen legutóbb 23 éve vendégeskedő Sylvester Stallone.

A 76 esztendős akciósztár korát meghazudtoló formában jelent meg, a verseny előtt pedig Max Verstappennel, Sergio Pérezzel és Christian Hornerrel, a Red Bull csapatfőnökével is elbeszélgetett, majd egy fotó erejéig a csapat szerelőivel is összeállt. Stallonét a Rocky és a Rambo-sorozat tette a filmtörténelem egyik legnagyobb akciószínészévé, miközben olyan, balul sikerült filmjei is akadtak, mint a 2001-ben megjelent Felpörgetve.

Stallone és Schumacher 1999-ben

Stallone azok után készítette el az azóta megszűnt amerikai CART-széria közegében játszódó alkotást, hogy korábban F1-es témájú filmen gondolkodott, és Bernie Ecclestone-tól, az F1 akkori vezérétől meg is vásárolta az ehhez szükséges jogokat. A filmre készülve 1997-ben, 1998-ban és 1999-ben Stallone több versenyre is ellátogatott, barátja, Andy Vajna például kétszer is elhozta őt a Hungaroringre.

A film azonban végül azért nem valósult meg az eredeti formájában, mert a színész összekülönbözött Ecclestone-nal. Később úgy nyilatkozott erről, hogy  „egy bizonyos személy, aki működteti a sportágat, a saját érdekeit nézi.” Azért F1-es vonatkozása így is volt a Felpörgetve című alkotásnak, amelyben a kerekesszékes csapatfőnöktől a szupersztár németen át a feltörekvő fiatalig egytől egyig megelevenedett az 1997-es szezon, amelyben Michael Schumacher küzdött Jacques Villeneuve ellen, miközben utóbbi az autóbalesetben lerokkant Frank Williams csapatában versenyzett.

Stallone a 2022-es Olasz Nagydíjon:

Sordo sorozatban ötödször lett harmadik, mégsem teljesen elégedett 

0

Dani Sordonak sikerült rekordot felállítania azzal, hogy az Acropolis Rallyn is harmadik helyen zárt, ami már sorozatban az ötödik bronzos pozíció volt a spanyol Hyundai versenyző számára. 

Dani Sordo bár évek óta csak részmunkaidőben áll rajthoz a Rally Világbajnokságon, mégis kiegyensúlyozottan tudja szállítani a Hyundai számára a pontokat. A spanyol versenyző a tavalyi Spanyol Rally óta folyamatosan hozza a harmadik helyeket is, hiszen a tavalyi Monza Rallyn, és az idei Portugál Rallyn, Szardínia Rallyn, majd a hétvégén az Acropolis Rallyn is ezt a helyet szerezte meg. 

Sorozatban öt harmadik helyre pedig korábban még senki sem volt képes a Rally Világbajnokság történetében. 

“Sikerült folyamatosan felvennünk a versenytempóját – mondta Dani Sordo az Acropolis Rally után. – A hétvége elején nem voltam igazán gyors, a pénteki rajthely alapján sokkal jobb teljesítményt kellett volna nyújtani. A második naptól azonban már sikerült javulni, de még gyorsabbnak kellett volna lennünk. Fontos volt a Hyundai számára a hármas győzelem elérése, és amikor hallottuk vasárnap reggel Elfyn Evans problémáját, már csak a hibákat kellett elkerülnünk a harmadik hely megtartásához. A Power Stage igazán rossz volt úgy, hogy csak célba kellett érni. A hármas siker nagyon jó a csapat számára, és igaz, hogy ehhez kellett néhány másik versenyző problémája is, mi viszont egyáltalán nem hibáztunk a hétvége során.” 

Dani Sordo idei harmadik versenye után a vb nyolcadik helyét foglalja el, legközelebb pedig a Spanyol Rallyn áll rajthoz. 

Vettel kiakadt: Olaszország és az F1 elnökét is bírálta a Monzában látottak miatt

0

Olaszország 81 esztendős elnökét, illetve a Forma-1 vezetését is keményen kritizálta Sebastian Vettel az Olasz Nagydíj után, amiért a korábbi ígérettel ellentétben az idén is vadászgépek húztak át a célegyenes felett.

A környezetvédelemért rengeteget tevő és annak fontosságát rendszeresen hangsúlyozó Sebastian Vettel igencsak dühbe gurult, amikor az Olasz Nagydíj előtt azt látta, hogy a korábbi ígérettel ellentétben nem vették ki a programból a Frecce Tricolori, azaz az Olasz Légierő műrepülő kötelékének célegyenes fölötti áthúzását. Az Aston Martin versenyzője a helyszínen jelen levő olasz elnököt, illetve a Forma-1 vezetését is kritizálta emiatt.

Frecce Tricolori, Olasz Nagydíj
A légierő által az égre festett trikolór az Olasz Nagydíjak – a jelek szerint – elmaradhatatlan velejárója Fotó: Florent Gooden / DPPI / Alfa Romeo

Vettel egyenesen odáig ment, hogy információi szerint a Ferrari vendégeként Monzába látogató olasz elnök, Sergio Mattarella kívánságára maradt a programban a szükségtelen széndioxid-kibocsátással járó mutatvány. „Azt hallottam, hogy Olaszország elnöke ragaszkodott a repülőgépek áthúzásához. Nagyjából 100 éves, úgyhogy talán nehezére esik elengedni ezeket az egó-dolgokat” – idézi a Racefans a négyszeres világbajnokot.

Vettel ezután Stefano Domenicalinak, az F1 elnök-vezérigazgatójának is nekiment, mondván az ilyen dolgok totálisan hiteltelenné teszik a Forma-1 azon törekvését, hogy 2030-ra karbonsemlegessé váljon.

„Azt ígérték, hogy nem lesznek többé ilyen átrepülések, de úgy tűnik, hogy az [olasz] elnöknek csak meg kell gondolnia magát, az F1 pedig beadja a derekát, amikor arról van szó, hogy jobb hellyé tegyék a világot. Mindezt annak ellenére, hogy a pálya körül bizonyos célokat hirdetnek. Amikor kitűzöl egy célt, nem lenne szabad úgy tenned, ahogyan az összes ország tesz, és egyszerűen figyelmen kívül hagynod azt, mondván, úgysem fogod elérni. Tartanod kellene magadat a kimondott szóhoz. De majd az idő eldönti.”

Sebastian Vettel, Aston Martin, Holland Nagydíj
Vettel nem boldog Fotó: Aston Martin

Az utolsó Olasz Nagydíját a 14. körben akkumulátor-probléma miatt feladó német pilóta ezek után csak reméli, hogy az F1 a jövőben tartani fogja magát a versenyzőknek tett ígéretéhez, és nem a magasrangú politikusok szeszélyei és kívánságai szerint jár el. „Ez egy remek pálya, nagyszerű atmoszférával, de remélem, hogy befejezik az átrepüléseket” – válaszolta Vettel arra a kérdésre, hogy megtartaná-e a monzai futamot a történelmi helyszíneket egyre inkább a perifériára szorító versenynaptárban.

Másodpercekig zuhant a szakadékba Ingram – video

0

Az Acropolis Rally nyolcadik gyorsaságiján esett ki Chris Ingram és Craig Drew. A brit versenyző a WRC2 középmezőnyében volt, amikor egy szakadékba csúsztak és csak hosszú másodpercek után állt meg az autójuk.

Egy balos kanyarban csúszott le az útról a Skoda Fabia, és a versenyzők pechjére épp egy komoly meredély szélén haladt az út. A Fabia többször is átpördült és csak az után állt meg. Természetesen nem tudták folytatni a versenyt, és hatalmas szerencséjük volt, hogy ők sem sérültek komolyan, mert az autó ki is gyulladt.

Szerencsére Craig és én jól vagyunk. A kocsiba szorult kezem később megsérült, amikor kigyulladt az autó, szerencsére sikerült megmenteni az autót és eloltani a tüzet” – írta a közösségi oldalán a versenyző.

Chris Ingram régen törte utoljára össze az autóját. 2017-ben az Ypres Rallyn még Opel Adammal versenyzett amikor baleset miatt estek ki. Azóta csak műszaki hiba akadályozta meg őket abban, hogy célba érjenek. A brit érthetően elkeseredett, régóta okoz neki gondot a megfelelő háttér előteremtése.

Szeretnék bocsánatot kérni partnereimtől, csapatomtól és Craigtől a hibámért, és köszönöm mindenkinek a támogatást. Megviselt, de hamarosan erősebben térek vissza, mint valaha. Csodálatos szezon volt, és ahogy a csapatom mondta, régóta nem szenvedtem balesetet. Még egyszer köszönöm partnereimnek, hogy hittek bennem, azért élünk, hogy újra harcoljunk a csúcsra vezető utunkon” – fejezte be Ingram.

Az FIA ezzel a magyarázattal állt elő az Olasz Nagydíj befejezésével kapcsolatba

0

A Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) megmagyarázta, hogy miért nem tudták legalább egy körre elengedni a mezőnyt az Olasz Nagydíj végén, és kellett a biztonsági autó mögött befejezni a versenyt.

Sokaknál kiverte a biztosítékot az, ahogyan véget ért a vasárnapi Olasz Nagydíj, amelynek utolsó köreiben a biztonsági autó mögött haladt a mezőny, majd ott is fejezte be a versenyt. Többek között Christian Horner és Mattia Binotto is kritizálta az FIA-t azért, hogy bár korábban állításuk szerint megegyeztek abban, hogy mindent megtesznek azért, hogy ne kelljen Safety Car mögött célba érniük, most mégis ez törént.

Horner és Binotto is azt mondta, hogy az FIA-nak bőven lett volna elegendő ideje biztonságos helyre vitetni Daniel Ricciardo 47. körben félreálló McLarenjét, ha a Safety Car nem halad két és fél körön át George Russell előtt, és hamarabb összegyűjti maga mögött a Max Verstappen vezette mezőnyt. A Ferrari csapatfőnöke emellett hangsúlyozta, hogy szerinte nem kellett volna megvárni a mentés megkezdésével, mire a mezőny felsorakozik a biztonsági autó mögött, mivel a minimumidő betartásával amúgy sem tudtak kontrollálatlanul száguldozni a versenyzők.

biztonsági autó, Olasz Nagydíj
A futam előtt nem sokan gondolták volna, hogy ekkora szerepe lesz a biztonsági autónak Fotó: Pirelli

Az FIA azonban bármiféle beismerés vagy bocsánatkérés helyett előállt egy magyarázattal, ami nem igazán állja meg a helyét. „Miközben minden erőfeszítés arra irányult, hogy a hármas rajtszámú autót gyorsan kimentsék és folytatódhasson a verseny, a helyzet változott, a pályabírók pedig képtelenek voltak üresbe tenni az autót, és betolni a szervizútra. Mivel a mentést végzők biztonsága a legfontosabb, az eset pedig nem volt elég jelentős ahhoz, hogy piros zászlóval félbeszakítsuk a versenyt, a futam biztonsági autó alatt ért véget, követve azt a procedúrát, amiben az FIA és a résztvevők megegyeztek. A versenyen belüli biztonsági autós fázis időzítése nincs hatással erre a procedúrára.”

Az FIA tehát azzal indokolja a történteket, hogy mivel Ricciardo autója sebességben ragadt, a pályabírók nem tudták letolni azt a védőkorlát megnyitásába, és daru segítségét kellett igénybe vegyék, amivel elhúzódott a mentés. Arról azonban nem esik szó, hogy a késlekedés nagyban a versenyirányítás sara, mivel rossz autót tartóztattak fel, és ahelyett, hogy a Safety Car bevárta volna a versenyben vezető Max Verstappent, két és fél körön át haladt George Russell előtt.

Így az történt, hogy először mindenkit bevártak, hogy a mezőny a rossz sorrendben álljon be a biztonsági autó mögé, majd amikor a mentést végzők már a szalagkorlát megnyitása felé szállították Ricciardo autóját, elengedték a Safety Car és Verstappen között levő autókat, akiknek egy teljes kört kellett menniük, hogy beálljanak a sor végére. Erre pedig már valóban nem volt idő, hiszen hiába takarították már el a McLarent az 52. kör kezdetére, és lehetett volna újraindítani a mezőnyt akár két körre is, ekkor csak Verstappen, Bottas, Cunoda és Leclerc haladt a biztonsági autó mögött, a másik 12 versenyző a pálya teljesen másik részén járt, útban afelé, hogy utolérje ezt négyest. És akkor még a lekörözöttek körvisszavétele szóba sem került, hiszen annak ezután kellett volna megtörténnie.

Max Verstappen, Red Bull, Olasz Nagydíj
Elmaradt az utolsó körös csata Fotó: Pirelli

Nem mindenki volt annyira kritikus

Binotto, Horner, illetve Günther Steiner, a Haas csapatfőnöke mellett akadtak azért olyanok is, akik megértőek voltak az FIA-val. Többek között Max Verstappen és George Russell is elmondta a futam utáni sajtótájékoztatón, hogy ez egyszerűen így jött ki.

„Amennyire én tudom, az autó sebességben ragadt, ezért tartott ennyi ideig az eltávolítása. Ha valaki oda parkol, nincs megnyitás a védőkorláton, mint néhány másik helyen. Emiatt kellett jönnie a darunak, és gondolom emiatt futottak ki az időből. Azt hiszem, nagyon szerencsétlen helyzet volt. Mindenki zöld jelzés mellett szeretné befejezni a versenyt, de sajnos kifutottunk a körökből. Én is új lágy gumikon haladtam, így nem aggódtam túlságosan az egykori sprint miatt” – nyilatkozta a holland.

„Azt hiszem, ilyen a versenyzés. Nem mindig könnyű, ha egy autó rossz helyen áll meg. Mindig zöld zászlónál akarjuk befejezni a versenyt, de mit lehet tenni? Ez egy ilyen játék. Nem tudom, hogy milyen volt a verseny képe, de véleményem szerint [az újraindítás] nem változtatta volna meg a végeredményt” – csatlakozott hozzá a Mercedes pilótája.

Teltház lesz Nyirádon

0

A szeptember 23-25. között Nyirádon rendezett Rallyross ob futamra egy héttel a nevezési zárlat előtt le kellett zárni a nevezéseket, mert betelt a létszám.

143 induló, ennyien már ott lesznek Nyirádon szeptember végén, és ennyi a maximális nevezők száma. Egy héttel a nevezési zárlat előtt betelt a lista, szeptember 9-én le kellett zárni a nevezéseket.

A 2022-es CEZ Bajnokság, a magyar Rallycross Országos Bajnokság és az Osztrák Bajnokság futama lesz Nyirádon, ezért is a nagy érdeklődés. No meg a pálya miatt, hiszen vannak olyanok is, akik erre a versenyre készültek egész évben. Ilyen Kotán Péter is, ő év eleje óta készül rá, hogy Nyirádon elindul az Escorttal. A már bajnok Kárai Tamás sem hagyja ki a versenyt (hogy is hagyná!), és a bajnokság nyolcadik futamán ott lesz Benyó Máté, Koncseg Zoltán, Antal István is. A külföldiek közül Ales Ficuk, Tristan Ekker, Zbigniew Staniszewski is nevezett, összesen 13 Supercar lesz a pályán. 

ERX Nyirád
foto: STom

S1600-ban is jönnek tízen, Laczkó Lehel, Répási Róbert, Kovács Sámuel, Szelei Krisztián megküzdhet a külföldiekkel. Jiri Susta és Dominik Senegacnik is nevezett a versenyre. STC+2000-ben is nagy csaták várhatóak, a magyarok végre hazai pályán mutathatják meg a külföldi kihívóknak.

Az STC-2000-ben végre itthon is összecsap Ficza és Castoral, ha Ficza megint megveri a csehet, akkor nagy üdvrivalgás várható a nézőtérről! Persze Janzer, és a két Szelei is rajthoz állnak. STC-1600-ban rengeteg induló lesz, már szeptember elején 25-en voltak a táblázaton.

Ficza Fuglau
foto: EAK M-Sport

A program háromnapos lesz, pénteken délben nyit a depó, délután az adminisztratív teendőket végzik az indulók. Szeptember 24-én szombaton 8:00-kor az első szabadedzéssel népesül be a Vörös Katlan. Délután két kvalifikációs futamot rendeznek. Vasárnap a harmadik kvalifikáció, majd a hatkörös elődöntők és 14:30-tól a döntők következnek. A napot a tervek szerint 17:00-tól zárja a díjkiosztó.

A jegyeket a helyszínen lehet megvásárolni:

Szombat: gyerek: 1500,- / felnőtt: 3000,-
Vasárnap: gyerek: 2500,- / felnőtt: 4500,-
Hétvége: gyerek: 3500,- / felnőtt: 7000,-
(Parkolással együtt)
A gyerek jegy 6-14 éves korig vásárolható, 6 éves kor alatt ingyenes az esemény. A nyirádi lakosok 50 százalék kedvezményt kapnak.

ERX Nyirád
foto: @WORLD

Verstappen reagált arra, hogy a tifosi kifütyülte őt

0

Nem részesült valami kedves fogadtatásban az Olasz Nagydíjat magabiztosan megnyerő Max Verstappen, hiszen a tifosi füttykoncerttel díjazta a teljesítményét. Őt azonban ez egyáltalán nem zavarta.

„Megesik az ilyesmi. Mindenki a kifütyülésről és ezekről a dolgokról beszél nekem, de végső soron azért vagyok itt, hogy megpróbáljam megnyerni a versenyt, amit meg is tettünk. Egyesek persze nem tudják ezt értékelni, mert egy másik csapat nagyon szenvedélyes drukkerei. Ez van. Ez nem fogja tönkretenni a napomat, helyette csak élvezem a pillanatot” – nyilatkozta a címvédő az FIA Olasz Nagydíj utáni sajtótájékoztatóján a kifütyülésre vonatkozó kérdésre reagálva.

A második helyen végző, a tifosi szeretetét természetesen Verstappennel ellentétben élvező Leclerc is elítélte ezt a fajta szurkolói magatartást. „Szerintem senki sem szereti, ha kifütyülik, és ilyesminek nem lenne szabad megtörténnie. Ennyi” – jelentette ki a monacói pilóta, aki kérdésre a Monzában is előszeretettel használt, a Holland Nagydíjon gondot okozó füstgránátokról is szót ejtett. „Szerintem rendben van, ha a felvezető kör előtt, vagy a rajtrácsra vezető körök során használják, de a futam alatt olykor zavaró tud lenni. De ez ilyen, a kockás zászló után előfordult, de nem volt túl zavaró.”

Max Verstappen, Red Bull, Olasz Nagydíj
Verstappen már-már megértő volt az őt fütyülőkkel Fotó: Dan Mullan/Getty Images/Red Bull Content Pool

Binotto szerint az FIA-t fütyülték

A Ferrari sajtóbeszélgetésén Mattia Binotto, a Scuderia csapatfőnöke is megkapta a kérdést, hogy mit szól Verstappen kifütyüléséhez. Leclerc-hez hasonlóan ő is elítélte ezeket a megnyilvánulásokat, viszont szerintem a tifosi inkább amiatt fütyült, hogy a biztonsági autó mögött ért véget a versenye.

„Kifütyülni egy pilótát soha nem jó, különösen, ha az a pilóta Max, aki ma a leggyorsabb volt a pályán, és megérdemelten nyert. Úgyhogy ez nem jó. De szerintem a fütyülés a tifosi részéről inkább az FIA-nak szólt, és pusztán azzal próbálták kifütyülni az FIA-t, hogy az első helyezettet, a győztest fütyülték. Úgy gondolom, ennek oka az volt, hogy a szurkolók azt gondolták, a biztonsági autós fázis korábban is véget érhetett volna, és adhattak volna még néhány kört a show-nak és a pályán zajló csatáknak” – jelentette ki a svájci olasz, aki maga is hangot adott az FIA döntése miatti nemtetszésének.

Binotto és Steiner is nekiment az FIA-nak az Olasz Nagydíj érthetetlen végjátéka miatt

0

Általános nemtetszést váltott ki a Forma-1-es paddockban az, hogy az Olasz Nagydíj a biztonsági autó mögött ért véget. Az érintettek közül többen is úgy vélték: bőven volt elég ideje a versenyirányításnak újraindítani a futamot, és hibáztak azzal, hogy nem tették. 

Nem olyan vége lett az Olasz Nagydíjnak, amilyet a legtöbb szurkoló szeretett volna, hiszen a mezőny a biztonsági autó mögött araszolva fejezte be az 53 körös futamot. Ez azonban nemcsak a Tifosi, hanem több csapatfőnök és pilóta nemtetszését is kiváltotta, és még Christian Horner, a versenyt megnyerő Red Bull csapatfőnöke is azon a véleményen volt, hogy nem jó ilyen módon megnyerni egy nagydíjat.

A biztonsági autót a 48. körben küldte be a versenyirányítás Daniel Ricciardo félreállt McLarenje miatt, ami azt jelenti, hogy még öt kör állt a rendelkezésre ahhoz, hogy legalább egy körre újraindítsák a futamot. Mindez esélyt kínált volna Charles Leclerc-nek arra, hogy megpróbálja megnyerni a Ferrari hazai futamát, de nemcsak ő, hanem a mögötte levők is profitálhattak volna a rövidke sprintből, hiszen az egyaránt lágy gumira váltó George Russell, Carlos Sainz, Lewis Hamilton, Sergio Perez négyes előtt is ott volt az esély a pozíciójuk javítására, de akár a hetedik helyen haladó Lando Norris is begyűjthetett volna egy-két lepattanót.

A biztonsági autó alatt használt gumikon a pályán maradó, az utolsó három pontszerző helyen haladó Pierre Gasly, Ncyk de Vries, Csou Kuan-jü hármas ellenben örülhetett (Ocon a 11. helyen csak azért nem, mert ő így sem szerzett pontot), hiszen nem kellett visszaverniük a 12. helytől lefelé lágy gumit kapó Mick Schumacher, Valtteri Bottas, Cunoda Juki, Nicholas Latifi, Kevin Magnussen ötös tagjainak támadásait, de az Alpha Tauri francia pilótája Hornerhez hasonlóan elismerte, hogy nem híve az ilyen befutóknak.

Ricciardo autójánál nem volt megnyitás a korláton, így daruval kellett kiemelni, a versenyirányítás pedig emiatt döntött a biztonsági autó beküldése mellett

„Nem akarunk a biztonsági autó mögött nyerni. Évek óta beszélünk erről, hogy zöld zászló mellett kellene befejezni a versenyeket. Több mint elég idejűk lett volna elengedni a mezőnyt, de szerintem a rossz autó elé állt be a biztonsági autó, és George Russellt szedte össze – nyilatkozta Horner a Sky Sportsnak. – A miénk volt a leggyorsabb autó, szerettünk volna versenyben nyerni, és nem a biztonsági autó mögött. Osztozunk a szurkolók csalódottságában, mert így elvettek egy látványos befutót. Ez azon elvek ellen van, amelyekről korábban beszéltünk. A legnagyobb vesztesek a szurkolók, és gyorsan meg kell vizsgálnunk és orvosolnunk az ilyen helyzeteket. Meg kell néznünk a részleteket, de ami engem illet, szerintem volt elég idejük az újraindításhoz. A félreállt autó nem csapódott a falnak, csak leparkolt mellé.”

„Ha önző módon nézem, akkor jól jöttünk ki belőle, de nem fogok hazudni, soha nem túl izgalmas a biztonsági autó mögött befejezni egy versenyt, és mindig azt akarjuk, hogy a célvonalig versenyezzünk – nyilatkozta a végül a 8. helyen végző Gasly. – Ismerve az elejében autózó srácokat, ha lett volna a végén még egy versenykör, tűzijátékot láttunk volna az első kanyarban, és előttünk is nyíltak volna lehetőségek.”

Miként azt Horner is említette, a biztonsági autó George Russellt tartóztatta fel, és két és fél körön át (!) a Mercedes pilótája előtt is maradt. Mindez azért történt, mert amikor a versenyirányítás úgy döntött, hogy pályára küldi a Safety Cart, Max Verstappen és Charles Leclerc már elhaladt a célegyenesben, a harmadik helyen álló George Russellnek viszont éppen volt még ideje behajtani a bokszutcába kereket cserélni (Verstappenék ezt csak a következő kör végén tették meg, de mivel a biztonsági autó beküldésétől kezdve mindenkinek egy megadott minimumidőt kell tartania, megmaradtak a különbségek az autók között, így nem veszítettek pozíciót). Amikor pedig Russell kijött a kiállásáról, az első sikánban Bernd Mayländer Aston Martinja mögött találta magát.

biztonsági autó, George Russell, Mercedes, Olasz Nagydíj
A biztonsági autó, mögötte George Russell-lel Fotó: Pirelli

Russell ezután egészen a második sikánig autókázott a biztonsági autó mögött, amikor a mérnöke rászólt, hogy „megelőzheted, nem te vezeted a versenyt”, mire ő visszakérdezett, hogy „biztos vagy benne?”. Erre a mérnök válaszolt, hogy „igen, zölden világít a fényjelzés a tetején”, ami után Russell gázt adott, a Safety Car mellé érve azonban a fékbe taposott, és közölte, hogy „a fényjelzés sárga.” Magyarán: a saját lélekjelenlétének köszönhette, hogy nem ment el szabálytalanul Mayländer mellett, kiérdemelve ezzel egy utólagos büntetést.

A mérnök ezután azt mondta neki, hogy „tovább kell intsenek”, de figyelmeztette Russellt, hogy amíg nem világít zölden a fény, maradjon a biztonsági autó mögött. Innentől számítva pedig két teljes körbe telt, mire a Safety Car lámpája zöldre váltott, azaz Russell összesen két és fél kört autózott az Aston Martin mögött, mire az félreállt, és elkezdte bevárni Verstappent. Russell pedig mehetett egy teljes kört, mire utolérte a mezőnyt.

Binotto kritizált, Wolff nem

Horner mellett Mattia Binotto, a Ferrari, illetve Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke is elmondta véleményét a biztonsági autós befejezésről a Sky Sportsnak. Utóbbi természetesen visszautalt a tavalyi abu-dzabi szezonzárón történtekre, amikor Michael Masi, az FIA azóta kirúgott versenyigazgatója a szabályokat áthágva újraindította a futamot egy körre, ezzel lehetetlen helyzetbe hozva az élen álló Lewis Hamiltont, aki végül így veszítette el az esélyét a nyolcadik vb-címre.

„A versenyigazgatást kritizálni fogják, de ezúttal a szabályokat követték. Talán újraindíthatták volna egy körrel korábban, vagy elengedhették volna George-ot, de legalább a szabályokat követték, és elfogadták, hogy a verseny a biztonsági autó mögött fog véget érni. Ennek így kell, vagy így kellett volna lennie” – mondta Wolff, mire Ted Kravitz, a Sky Sports riportere gyorsan beléfojtotta a szót, mondván „ebbe ne menjünk bele.”

Max Verstappen, Red Bull, Olasz Nagydíj
A Red Bull sem így akart nyerni Fotó: Pirelli

Mattia Binotto ezután viszont tüzetesen elmagyarázta, hogy szerinte miért hozott teljességgel rossz döntést az FIA. „Soha nem jó a biztonsági autó mögött befejezni a versenyt, és nem nekünk, hanem a Forma-1-nek és a show-nak nem az – célzott arra, hogy nem csak azért mondja ezt, mert Leclerc-nek így nem volt esélye támadni Verstappent a győzelemért. – Az FIA-nak bőven elég ideje lett volna másként cselekedni. A Safety Car George [Russell] elé jött ki, miközben Max elé kellett volna, de még így sem volt oka, hogy miért ne engedhették volna el az élen álló pilóta és a biztonsági autó közé ragadt versenyzőket.”

„Amennyiben biztonsági okok miatt vártak, akkor ma már ott van a minimumidő, amit az autók nem léphetnek át, így teljesen biztonságos lett volna úgy körbemenni a pályán. Egyszerűen nem helyes ennyit várni és a sportnak sem jó. A tavaly Abu-Dzabiban történtek után hosszas megbeszéléseket folytattunk arról, hogy miként kellene javulni ebben. A végső cél az, hogy a lehető leghamarabb újra kell indítani a versenyt biztonságos módon. Szerintem ma ezt egyértelműen meg lehetett volna tenni. Az FIA sokat változtatott ezen a területen, de több tapasztalatra van szükségük és ennél jobb munkát kell végezniük, mert a Forma-1 jobbat érdemel.”

Binottónak felvetették, hogy azért kellett ennyit várni Daniel Ricciardo autójának kiemelésével, hogy a teljes mezőny felsorakozzon, és a pályamunkások biztonságosan végezhessék a dolgukat, ő viszont ismét visszatért arra, hogy a pilóták akkor sem száguldozhattak kedvük szerint, ha nem a Safety Car mögött haladtak.

„Nem teljesen értek egyet, mert a szabályokban szerepel a minimumidő, amit a versenyzőknek be kell tartaniuk, ezért egyszerűen nem mehetnek teljes sebességgel körbe a pályán. Mindenhol sárga zászlót lengetnek, úgyhogy nem látom, hol a kockázat. Végtére is Forma-1-es pilótákról beszélünk. Mint azt Abu-Dzabi után is megvitattuk, fel kell gyorsítani az ilyen műveleteket, ma viszont nem tették ezt.”

Mick Schumacher, Haas, Csou Kuan-jü, Alfa Romeo, Olasz Nagydíj
Schumachert a pontszerzéstől foszthatták meg Fotó: Pirelli

A teszetoszaságával az FIA nemcsak az élen állókkal (Verstappent kivéve) tolt ki, hanem a már említett, top 10-en kívül autózó versenyzőkkel is, az élükön Mick Schumacherrel. A Haas pilótája az újraindításnál rávethette volna magát az előtte kopott kemény, illetve De Vries esetében kopott közepes gumikon autózókra, de erre nem volt lehetősége, ami miatt igencsak dühös lett. És miközben a rádióban szitkozódott, Günther Steiner, a Haas csapatfőnök is bekapcsolódott, és azt mondta: „Sajnálom Mick, ez a legnagyobb vicc, amit valaha láttunk.” „Hihetetlen, de minden tőled telhetőt megtettél, hogy versenybe hozz ma minket” – csatlakozott Gary Gannon, Schumacher mérnöke.

Robert Virves első győzelme világbajnoki címet ért

0

Robert Virves egy drámai verseny végén tudta megszerezni a győzelmet a Junior WRC mezőnyében, így az észt versenyző nyerte a Junior Világbajnokságot is. 

Vasárnap sem adta Jon Armstrong fel a támadást a Junior WRC görög versenyének mezőnyében és a záró nap három szakaszából kettőt megnyerve 17.5 másodpercre közelítette meg Robert Virvest, azonban ez a különbség bőven elég volt ahhoz, hogy megnyerje az Acropolis Rallyt, valamint ezzel együtt a Junior Világbajnokságot is. 

A verseny harmadik helyén az ír William Creighton zárt. 

Sami Pajari a tavalyi első hely után a bajnokság harmadik helyén zárta a szezont.

Érdekesség, hogy Robert Virves a szezon során első győzelmét aratta, miközben Pajari kettő, Armstrong  és Lauri Jonna pedig egy-egy sikert szerzett idén.

A Junior világbajnokság első három helyezettje 
1. Robert Virves / Julia Thulin (EST) Ford Fiesta Rally3 138 pont
2. Jon Armstrong / Brian Hoy (GBR) Ford Fiesta Rally3 127 pont
3. Sami Pajari / Enni Malkkönen (FIN) Ford Fiesta Rally3 111 pont 

Verstappen nyerte a furcsa véget érő Olasz Nagydíjat

0

A hetedik helyről rajtoló Max Verstappen győzött az Olasz Nagydíjon Charles Leclerc előtt. A holland pilóta tempójára nem volt válasza a Ferrarinak, a végén azonban így is felcsillant a remény a maranellóiak előtt, de gyorsan tova is szállt.

Érdekes futamra volt kilátás Monzában, miután Max Verstappen csak a hetedik helyről kezdhette meg a versenyt, miközben a Ferrari hazai futamán Charles Leclerc szerezte meg a pole pozíciót. Lewis Hamilton, Carlos Sainz és Sergio Pérez eközben a mezőny végéről zárkózhatott fel.

Az első tízből Leclerc (1.), Russell (2.), Verstappen (7.) és De Vries (8.) kezdett lágy gumin, míg a többiek egyaránt közepes keveréken rajtoltak. A második tízesből csak Oconnak (14.) tették fel a lágy gumikat.

Az első sorból induló Leclerc és Russell egyaránt jól rugaszkodott el, ugyanez azonban nem volt elmondható Lando Norrisról, aki nagyon beragadt, és visszaesett a hatodik helyre. Russell a célegyenes végi féktávon kívülről beesett a Ferrari mellé, de nem maradt neki hely a sikánban, így kénytelen volt átvágni azt, majd visszaengedni maga elé a monacóit.

Az első sikánt többen – köztük a 19. helyről rajtoló Lewis Hamilton is – átvágták, a két Haas pedig majdnem pórul járt. A remek rajttal négy helyet javító Kevin Magnussennek hátulról nekiment Valtteri Bottas, akit pedig Mick Schumacher koccolt le, miután már nem volt ideje reagálni a megtorpanó Alfára. De mindenkinek sikerült komolyabb sérülés nélkül átvészelni az első kört, amelynek végére Verstappen már a 4. helyen haladt, hogy a 2. kör elején megelőzze Daniel Ricciardót, és felkapaszkodjon a 3. helyre.

Hátrébb a Sainz-Pérez-Hamilton hármas is megkezdte a felzárkózást, a Ferrari spanyolja pedig a célegyenes végi sikánban megelőzte a mexikóit. Eközben Verstappen rohamléptekkel közeledett Russellre, az 5. kör végén pedig tükörsimán kifékezte a Mercedest. Russell nem is ellenkezett, érezte, hogy gyorsabb a holland.

Az első hármas ezt követően elkezdett elszakadni az üldözőktől, miközben Pérez már a 7. kör végén a bokszba hajtott, és megkapta a kemény gumikat. A bokszból kifelé hajtva azonban elkezdett füstölni a bal első fékje, majd a pályára visszatérve lángra is kapott. A mexikói azonban továbbment, és a menetszél, illetve a fékegyensúly hátulra állítása megoldotta neki a problémát.

A mezőny több tagjának azonban nem akaródzott megejteni a kerékcseréjét, a 13. körben azonban változott a helyzet, Sebastian Vettel műszaki probléma miatt lelassuló, majd a második Lesmo-kanyar után félreálló Aston Martinja miatt ugyanis virtuális biztonsági autós fázis lépett életbe, a Ferrari pedig Leclerc-rel egyeztetve a bokszba hívta a monacóit, és feltette neki a közepes gumikat.

Ezzel gyakorlatilag biztossá vált, hogy a 3. helyre visszatérő Leclerc-nek még egyszer ki kell majd állnia, hiszen igen valószínűtlennek tűnt, hogy 40 kört végig bír a sárga oldalfalú Pirelliken. A másik vörös autót vezető Carlos Sainz eközben óriási felzárkózást produkált, és miután Leclerc kijött a bokszból, Ricciardót az Ascari sikán előtt kifékezve feljött mögé a 4. helyre.

A Ferrari más utat járt

Leclerc kiállása után Verstappen azonnal megkapta a fülére mérnökétől az üzenetet, hogy a monacóinak sokáig kell majd húznia a közepes gumikon, úgyhogy csak nyugodtan vegye fel ismét a ritmust, mert még jó néhány kört kint kell maradnia. A középmezőnyben a 18-19. körben kezdődtek el a kiállások, Verstappen viszont a lágy gumija ellenére még kitartott, és lassan 10 másodpercre szakította le Russellt. 

A Mercedes a 23. kör végén hívta ki a második helyen haladó versenyzőjét, aki a két Ferrari mögé, a 4. helyre jött vissza kemény keveréken. Két körrel később pedig Verstappen is érkezett, ő viszont közepes gumikat kapott, hogy 10 másodperccel az első helyet visszaszerző Leclerc mögé érkezzen. Az ezt követő körökben azt figyelhettük, ahogy a címvédő körről körre lopja a távolságot az élen álló Ferrarihoz képest, és 20 körrel a vége előtt már csak 5 és fél másodpercre van tőle.

Sainz a 3. helyről kiállva a 30. körben cserélte le a közepes gumijait lágyakra, hogy a 8. helyre jöjjön vissza, a futam eleje óta a kemény abroncsokat nyúzó Pérez mögé. De nem sokáig maradt ott, a 33. körben megelőzte a mexikóit. Eközben Fernando Alonso technikai probléma miatt leparkolta az Alpine-t a garázs előtt, így Vettel után a második kiesőt is feljegyezhettük.

Hogy Charles Leclerc képes-e visszatartani a közeledő Verstappent, már sosem tudtuk meg, mert a 33. kör végén a Ferrari neki is feltette a lágy gumikat, és éppen, hogy kihozta Russell elé a második helyre. Hátrébb Hamilton is kiállt, és Sainzhoz hasonlóan a közepes-lágy stratégiát követte, neki viszont a 8. helyett a 12. pozícióból kellett visszazárkóznia. Hamarosan viszont már a 6. helyen találta magát, mivel Lando Norris az elrontott második kerékcseréje miatt pont elé jött vissza, így sikerült egyszerre megelőznie a McLarent és Gasly-t, majd Daniel Ricciardót is elkapta.

Ami a győzelemért zajló “csatát” illeti, Leclerc a lágy gumikon alig tudott közelíteni Verstappenre, így lényegében eldőlt az első hely sorsa. Hátrébb azonban bőven volt izgalom: a debütáló Nyck de Vries élet-halál harcot vívott Csouval az utolsó pontszerző helyért, Schumacher pedig óriási bevetődéssel előzte meg az egyenesben elképesztően gyors Nicholas Latifit a célegyenes végén.

Tíz körrel a vége előtt még egy nem várt esemény történt: Pérez kiállt lágy gumikért az 5. helyről, és lecserélte a kemény abroncsokat, amelyekkel minden bizonnyal valamilyen probléma lépett fel, és ez nem tervezett csere volt, hiszen Hamiltonnal és Norrisszal szemben is pozíciót veszített.

Innen úgy tűnt, hogy már nem sok akciót láthatunk, a 47. körben azonban Ricciardo McLarenjének motorja úgy döntött, hogy még okoz egy kis izgalmat, és kileheli a lelkét. Az ausztrál a két Lesmo-kanyar között állt félre, a versenyirányítás pedig kénytelen volt beküldeni a biztonsági autót.

Az első hét helyezett egyaránt kiállt lágy gumikért, míg a mezőny végén is megtették ezt hárman, ennek viszont már semmilyen jelentősége nem volt, ugyanis nem sikerült időben összeszednie a mezőnyt a biztonsági autónak, addig pedig a pályabírók nem nyúlhattak Ricciardo autójához, és végül mire eltakarították a McLarent, már nem volt idő újraindítani a versenyt.

Verstappen tehát meggyőző teljesítménnyel nyert Leclerc és Russell előtt. Mögöttük Sainz, Hamilton, Pérez, Norris, Gasly, De Vries és Csou lett az első tíz sorrendje.

Az Olasz Nagydíj végeredménye