Emil Lindholm szinte rajt-cél győzelmet aratott a görög Acropolis Rallyn, míg a bajnoki címért csatázó Andreas Mikkelsen és Yohan Rossel is bajba került. Puskádi 18. helyen ért célba.
A WRC2 görög versenyén Teemu Suninen kezdett a legjobban, megnyerte az athéni Olimpiai Stadionban rendezett szuperspeciált.
Andreas Mikkelsen azonban már pár méter után balesetet szenvedett és szuperrallyzni kényszerült.
Emil Lindholm a kezdő második idő után már péntek reggel átvette a vezetést a kategóriában és helyét soha többet nem adta át másnak, ami elképesztő teljesítmény egy ilyen nehéz versenyen.
A finn skodás végül 36.1 másodperc előnnyel szerezte meg a győzelmet.
A második és harmadik helyért azonban Nikolay Gryazin, Teemu Suninen, Yohan Rossel ádáz csatát vívott, melyből végül Gryazin került ki győztesen, míg Teemu Suninen szombaton kiesett, majd vasárnap visszatért, Yohan Rossel pedig a Power Stagen egy hajtűben borult a harmadik helyen állva, amit végül a ciprusi Alexandros Tsouloftas szerzett meg.
Andreas Mikkelsen a szuperrally után 11 szakaszt tudott megnyerni és végül a mezőny végéről a hetedik helyig lépett előre.
Az Istenek Versenyén Puskádi János ezúttal versenyzőként volt jelen, azt követően, hogy a korábbi versenyeken inkább az Eurosol Racing csapatvezetőjeként, autó bérbe adóként vett részt. A magyar skodás versenyző Gódor Barnabás navigálásával a 17. helyen tudott célba érni.
A bajnokságot számításaink szerint továbbra is Andreas Mikkelsen vezeti, a második helyre azonban fellépett Lindholm 20 pont hátránnyal, a harmadik helyen Rossel 29 pont hátránnyal áll, míg Kajetan Kajetanowicz 33 ponttal van lemaradva.
Acropolis Rally, nem hivatalos végeredmény (WRC2)
1 #25 Emil Lindholm / Reeta Hamalainen (FIN) Skoda Fabia Rally2 evo (WRC2) 3:42:38.6
2 #23 Nikolay Gryazin / Konstantin Aleksandrov Skoda Fabia Rally2 evo (WRC2) +36.1
3 #50 Alexandros Tsouloftas / Ross Whittock (CYP) VW Polo GTI R5 (WRC2) +3:07.2
4 #24 Eyvind Brynildsen / Roger Eilertsen (NOR) Skoda Fabia Rally2 evo (WRC2) +3:10.1
5 #29 Fabrizio Zaldivar / Marcelo Der Ohannesian (PRY) Hyundai i20 N Rally2 (WRC2) +5:19.0
6 #30 Gaurav Gill / Gabriel Morales (IND / BRA) Skoda Fabia R5 (WRC2) +7:49.1
7 #20 Andreas Mikkelsen / Torstein Eriksen (NOR) Skoda Fabia Rally2 evo (WRC2) +7:53.8
8 #32 Martin Prokop / Michal Ernst (CZE) Ford Fiesta Rally2 (WRC2) +8:13.2
9 #49 Lambros Athanassoulas / Nikolaos Zakheos (GRE) Hyundai i20 N Rally2 (WRC2) +9:28.2
10 #22 Teemu Suninen / Mikko Markkula (FIN) Hyundai i20 N Rally2 (WRC2) +10:17.0
17 #55 Puskádi János / Gódor Barnabás Skoda Fabia Rally2 evo (WRC2) +26:10.2
Max Verstappen úgy véli, hogy a hetedik helyről rajtolva is jó esélye lehet az Olasz Nagydíj megnyerésére, Helmut Marko, a Red Bull tanácsadója viszont óvatosságra inti pilótáját.
Büntetése után a hetedik helyről kezdheti meg az Olasz Nagydíjat a pontversenyben vezető Max Verstappen, ám így is arra számít, hogy Charles Leclerc-rel fog csatázni a futamgyőzelemért. Mindezt úgy, hogy a Red Bull nagyobb leszorítóerős beállításra szavazott, tehát nem az övék lesz a leggyorsabb autó az egyenesekben.
„Néhány másik autóval összehasonlítva még így is nagyon jó a csúcssebességünk. Csak a Ferrari gyorsabbak nálunk egy kicsit” – nyilatkozta az FIA időmérő utáni sajtótájékoztatóján. A telemetria viszont megmutatja, hogy ez csak zárt DRS mellett van így, hiszen a legjobb körében a Ferrari és a Red Bull ugyanolyan csúcssebességet ért el a célegyenes végén, nyitott DRS-el.
Verstappen pedig nem tart attól, hogy a nagyobb leszorítóerős beállítás hátráltatná őt, sőt, a Red Bullnak vélhetően emiatt jobb lesz a gumikezelése, ami az ő malmára hajthatja a vizet. „Arra számítok, hogy át tudom verekedni magam a mezőnyön, és amint közel kerülök Charles-hoz, kezdődhet a csata. Arra kell támaszkodnunk, hogy a kanyarokban jó az egyensúlyunk. Nyilván azt választottuk, hogy néhány másik autóhoz képest nagyobb leszorítóerővel megyünk, de nem érződött rossznak, ezen a pályán pedig az időmérő és a verseny között mindig lehet eltérés. A pénteki szabadedzésen igazán jók voltak a megtankolt autós etapjaim, és amit a többiekéből láttam, az alapján jól állunk. Csak gyorsan át kell jutnom a közöttünk levő autókon, és akkor jó esélyünk lesz [a győzelemre].”
A gumikezelés lehet a Red Bull erőssége a versenyen Fotó: Peter Fox/Getty Images/Red Bull Content Pool
Verstappen azonban nem fog fejjel rontani a falnak, ha utoléri a monacóit, legalábbis, amennyiben hallgat Helmut Markóra. A Red Bull tanácsadója ugyanis az ORF-nek azt nyilatkozta, hogy a holland pilóta a bajnoki címet fogja szem előtt tartani. „Természetesen majd meglátjuk, hogy tudjuk-e támadni Leclerc-t, de nem fogunk kockáztatni. Ha nem tudjuk kockázatmentesen megelőzni, akkor tartjuk a pozíciónkat, és megelégszünk a második hellyel” – szögezte le.
Ez alapján a Red Bullnak vélhetően élénken élnek még az emlékezetében a tavalyi Olasz Nagydíjon történtek, amikor Verstappen szintén a pontverseny éllovasaként érkezett Monzába, majd a versenyen összeakadt Lewis Hamiltonnal, és mindketten kiestek. Mivel egy-egy ilyen szituációban sosem tudni előre, hogy mi lesz a végkimenetel, és ezúttal Verstappen lehet abban a helyzetben, amiben tavaly Hamilton – azaz ő támadhat a gyorsabb autóban –, nem lesz érdemes egy ütközést kockáztatnia, hiszen, amennyiben ő húzza a rövidebbet, 25 vagy akár 26 pontot is bukhat Leclerc-rel szemben.
Nem indult zökkenőmentesen az Olasz Nagydíj felvezetése George Russellnek, a Mercedes versenyzőjét a pilótaparádén körbeszállító oldtimer ugyanis nem érkezett meg a célegyenesbe. Mint kiderült, nem véletlenül.
Az Olasz Nagydíjon szokás szerint nem egy kamionnal, hanem oldtimerekkel viszik körbe a versenyzőket a pilótaparádén, ezek az autók pedig – legyenek bármennyire gondosan karbantartva – olykor bemondják az unalmast. Ilyet már láttunk korábban is, most viszont nem ez történt, hanem az autó sofőrje egyszerűen beragadt a Parabolica-kanyar kavicságyába, amit az egyik szurkoló közzé is tett a Twitteren. Hogy mit keresett a bukótérben, arról nincs információnk…
Russell így hiába várta a fuvarját a célegyenesben, végül kénytelen volt bepattanni Pierre Gasly mellé, hogy az Alpha Tauri pilótájával közösen integesse végig a tiszteletkört. A jelek szerint pedig nemcsak Russell, hanem Sergio Pérez autójával is történhetett valami, a Red Bull ugyanis közzétett egy videót arról, hogy a két pilótájuk két külön autóban ülve indult el a parádéra, de a kör végén már mindketten a Max Verstappennek kijelölt kocsiban érkeztek. meg.
Történelmi sikert aratott a Hyundai Motorsport az Acropolis Rallyn, melyen versenyzői végeztek a dobogós helyeken. Az eredménnyel pedig ismét nyílttá vált a világbajnoki címekért folyó küzdelem.
Péntek – M-Sport dominancia Jókora meglepetés született az Acropolis Rally első napján, melyen a csütörtöki athéni Olimpiai Stadionban rendezett szuperspeciált még Thierry Neuville nyerte.
Pénteken hat szakasz várt a mezőnyre öt különböző pályán, melyeken az M-Sport versenyzői tudtak dominálni. Azt talán többen remélték, hogy Sébastien Loeb ismét megmutatja, hogy 48 évesen is versenyképes tud lenni, arra azonban jóval kevesebben számíthattak, hogy a kilencszeres rally világbajnoknak éppen honfi – és csapattársa, Pierre-Louis Loubet lesz egyik legfőbb riválisa.
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool
Loeb már a pénteki első szakaszt megnyerve átvette a vezetést, melyet a délutáni első szakaszig tudott megtartani. Akkor azonban egy hajtűben túl rövidre vette a féktávot és tolatnia kellett. A szakaszon pedig Pierre-Louis Loubet megszerezte karrierje első részsikerét, amivel összetettben is az élre állt. A fiatal francia versenyző az ezt követő szakaszon újabb szakaszgyőzelemmel tovább növelte előnyét.
A napot azonban mégis Loeb zárta élen, miután Loubet szervokormány probléma miatt vesztett pár másodpercet, azonban még így is a második helyen tudott állni a nap végén, így az M-Sport kettős vezetéssel zárt.
Esapekka Lappi tudta leginkább tartani a fordos versenyzőkkel a tempót és a napot így a harmadik helyen fejezte be, hátránya azonban csak 8.7 másodperc volt, így lőtávolban maradt az első helyet tekintve.
A Hyundai versenyzői, Thierry Neuville és Dani Sordo következtek a dobogósok mögött, a belga versenyző az elsők között rajtolt és autójával sem volt elégedett.
Ott Tanak bár jól kezdett pénteken, végül a nap felét a hibrid rendszer nyújtotta plusz erő nélkül kellett teljesítenie, amivel csupán a hatodik helyen állt.
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool
Elfyn Evans ugyancsak sokat küzdött autójával és Gus Greensmith mögött, de a takarító szerepét betöltő vb éllovas Kalle Rovanpera előtt zárta a napot a nyolcadik helyen.
A nap egyetlen drámai pillanatát Craig Breen okozta, aki a pénteki harmadik szakaszon szerzett defektet és megállt kicserélni kerekét, így 2 percet vesztett és a napot csak a 11. helyen fejezte be.
Szombat – Ford után Hyundai dominancia Az M-Sport fantasztikus hétvégéje két szakasz alatt a semmibe veszett, miután Sébastien Loeb a maratoni, 33.2 km-es szakaszt követően kiállni kényszerült az élről generátorszíjprobléma miatt, míg Pierre-Louis Loubet defektet szedett össze a második szakaszon, amivel a hetedik helyig csúszott hátra.
A fordos csapat problémái után Thierry Neuville vette át a vezetést, és bár Esapekka Lappi még a nap első körében a második helyen tudott állni, a délutáni második szakaszon kiállni kényszerült műszaki hiba miatt, így a belga versenyző mögé Ott Tanak és Dani Sordo lépett. A versenyen tehát hármas Hyundai vezetés alakult ki.
A nap során minden szakaszt a koreai gyártó versenyzői nyertek, Neuville 3-at, Tanak 2-öt, míg Sordo 1-et.
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool
A nap végén Thierry Neuville kényelmes 27.9 másodperces előnnyel vezetett Tanak előtt, ugyanakkor Dani Sordot csupán 7.1 másodpercre követte Elfyn Evans.
Pierre-Louis Loubet vélhetően a nap elején nagyon elégedett lett volna, ha ő áll az M-Sport versenyzői közül a legjobban, azonban azzal már kevésbé, hogy mindezt az ötödik helyen állva mondhatja el. Pedig ez volt a helyzet, ugyanis Gus Greensmith műszaki hiba miatt a délutáni első szakaszon kiesett, a privát Jourdan Serderidis pedig már a szakasz rajtjáig sem ért délután a Puma műszaki hibája miatt.
Craig Breen ugyanakkor a szombati hat szakasz során a hatodik helyig tudott előre lépni.
Takamoto Katsuta a hetedik helyen állt a második nap végén, miután neki is problémája akadt a hibrid rendszerrel, valamint forgást és kisebb kicsúszást is bemutatott a nehéz szakaszokon.
Kalle Rovanpera szombaton igyekezett ledolgozni pénteken összeszedett hátrányát, azonban a délelőtti második szakaszon autójának hátuljával egy fának csapódott, majd sérült felfüggesztéssel és gyakorlatilag a Toyota hátulja nélkül kellett még egy szakaszt teljesítenie. Az elvesztett idő után pedig bár versenyben maradt, csupán a Power Stage-en maradt esélye a pontszerzésre.
Vasárnap – Történelmet írt a Hyundai A záró nap három szakaszán az volt a kérdés, hogy a Hyundai megkéri-e Thierry Neuville-t, hogy a bajnokságban jobban álló Ott Tanaknak adja a győzelmet, vagy sem. Továbbá az is kérdés volt, hogy Dani Sordo megtudja-e őrizni dobogós helyét.
Ez azonban már az első szakasz előtt eldőlt, miután Elfyn Evans turbóhiba miatt már nem jutott el a rajtig. Ezzel a Hyundai hármas győzelme is bebiztosítottnak volt tekinthető.
A koreai gyártó a napi nyitó szakaszt követően pedig megkérte versenyzőit, hogy lassítsanak és biztonságos vezetéssel, a pozícióikat megőrizve teljesítsék a verseny további két szakaszát.
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool
Így a győzelmet végül Thierry Neuville szerezte meg, aki a tavalyi Spanyol Rallyt követően tudott ismét nyerni Ott Tanak és Dani Sordo előtt.
A Power Stage-en Tanak volt a leggyorsabb Rovanpera, Breen, Greensmith és Lappi előtt.
Takamoto Katsuta bár fának csapta autója hátulját a Power Stage-en, végül egy defekttel megúszta és megtartotta hatodik pozícióját.
A Hyundai sorozatban harmadik és idei negyedik győzelmével pedig történelmet írt, első hármas sikerét aratta, ami után a gyártók bajnokságában is 63 pontra megközelítette a Toyotát, így nyíltabbá vált a gyártók bajnoki címéért folytatott harc.
A pilóták bajnokságában Ott Tanak a második pozícióval, valamint a Power Stage megnyerésével 53 pontra tudta csökkenteni hátrányát Kalle Rovanpera mögött, így az észt versenyző is látótávolságba került a finn toyotás mögött.
A WRC2 versenyét Emil Lindholm nyerte Nikolay Gryazin és a ciprusi Alexandros Tsouloftas előtt. Yohan Rossel a Power Stage-en borult és a harmadik helyről kiesett.
A világbajnokság következő versenyét három hét múlva Új-Zélandon rendezik.
Fotó: Hyundai Motorsport
Acropolis Rally, nem hivatalos végeredmény 1 #11 Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 3:34:52.0 2 #8 Ott Tanak / Martin Jarveoja (EST) Hyundai i20 N Rally1 +15.0 3 #6 Dani Sordo / Cándido Carrera (ESP) Hyundai i20 N Rally1 +1:49.7 4 #7 Pierre-Louis Loubet / Vincent Landais (FRA) Ford Puma Rally1 +3:42.2 5 #42 Craig Breen / Paul Nagle (IRL) Ford Puma Rally1 +4:09.0 6 #18 Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (JPN / IRL) Toyota GR Yaris Rally1 +6:21.1 7 #25 Emil Lindholm / Reeta Hamalainen (FIN) Skoda Fabia Rally2 evo (WRC2) +7:46.6 8 #23 Nikolay Gryazin / Konstantin Aleksandrov Skoda Fabia Rally2 evo (WRC2) +8:22.7
9 #50 Alexandros Tsouloftas / Ross Whittock (CYP) VW Polo GTI R5 (WRC2) +10:53.8 10 #24 Eyvind Brynildsen / Roger Eilertsen (NOR) Skoda Fabia Rally2 evo (WRC2) +10:56.7
Nem sok jót vetít előre a Forma-1-es Olasz Nagydíjra az, ami a délelőtti Forma-3-as év Forma-2-es versenyen történt. Utóbbin rögtön hatan kiestek az első körben, de később is volt baleset, ami miatt az F3-as futamhoz hasonlóan itt is előkerült a piros zászló.
Egy ideig úgy tűnt, hogy megússzuk nagyobb probléma nélkül az FIA Forma-3-as szezonzáróját, és a bajnoki címért zajló küzdelem jelenti a fő izgalomforrást, a 22 körös verseny 17. körében azonban Kush Maini és Brad Benavides összeütköztek, amikor az indiai versenyző megforgott a második Lesmo-kanyar kijáratán, amerikai kollégája pedig nem tudta elkerülni és belerohant. A baleset nem nézett ki valami jól, mivel Benavides igen nagy erővel csapódott neki Maini autójának, de szerencsére mindkét pilóta sértetlenül szállt ki.
A java azonban még csak ezután jött, már ami a baleseteket illeti. Az F2-es mezőny már tegnap bajnokot avatott Felipe Drugovich személyében, de ettől még ugyanolyan lelkesedéssel vágott neki a monzai főversenynek (kivéve Tataian Calderónt, aki tegnapi balesete után orvosi tanácsra nem indult), hogy aztán rögtön az első kör végén hat versenyzőnek kelljen feladnia a küzdelmet.
Ezzel azonban még nem volt vége, a második sikánban ugyanis a pole-ból rajtoló, kuplunghiba miatt több pozíciót veszítő Jack Doohan is bajba került, amikor Dennis Hauger irányt váltott előtte a féktávon. Doohan emiatt kénytelen volt jobbra rántani a kormányt, és így a külső íven helyezkedő Logan Sargeantnak nem maradt hely, ami az amerikai és az ausztrál pilóta futamának végét jelentette.
Miután a balesetek miatt pályára hajtó biztonsági autó kiment, folytatódott a verseny, de csak a hetedik körig, ekkor ugyanis Calan Williams állt bele orral a falba az Ascari-sikánban. A Trident versenyzőjét David Beckmann előzte kívülről, de nem fértek el ketten a kanyarban, az összeérés után Williams autója pedig irányíthatatlanná vált. Mivel javítani kellett a védőfalat, a versenyirányítás jobbnak látta piros zászlóval félbeszakítani a futamot, amit az F3-as versennyel ellentétben végül gond nélkül befejeztek.
Helmut Marko, a Red Bull tanácsadója az Olasz Nagydíjon elárulta, hogy szeptemberben Budapestre érkezik az Alpine tesztcsapata, hogy lehetőséget adjon Colton Hertának. Az IndyCarban versenyző amerikaira az Alpha Tauri vetett szemet, minden bizonnyal a teszt is a Red Bull és az Alpine közötti megállapodás része.
Az utóbbi hetekben folyamatos beszédtémát szolgáltat az IndyCarban versenyző Colton Herta esetleges Forma-1-be szerződése. A 22 esztendős amerikaira Helmut Marko, a Red Bull tanácsadója csapna le, és minden követ megmozgat, hogy jövőre beültesse őt az egyik Alpha Tauriba. Csakhogy Hertának nincs meg az F1-es superlicenc-hez szükséges 40 pontja.
Ezzel akkor el is van döntve minden – gondolhatnánk, csakhogy Marko nem hagyja annyiban a dolgot, és arra hivatkozik, hogy Hertának a jelenlegi 32-nél több pontja kellene legyen az utóbbi három szezonja alapján. „Egy olyan futamról van szó, amelyen nem indult el elég pilóta, ezért csak a pontok harmadát kapta. Viszont nem a versenyző tehet arról, ha nincs elég pilóta a rajtrácson. A superlicence megadása a szabályok kijátszása vagy figyelmen kívül hagyása nélkül is lehetséges lenne” – idézi Markót a Laola1.at.
Többen amellett érvelnek, hogy amennyiben az F1 szempontjából irreleváns oválversenyeket – amelyeken Herta egyébként rendre alulteljesít, míg a nem oválpályákon jól megy – nem vennénk figyelembe, az Andretti versenyzőjének bőven elegendő pontja lenne. Csakhogy a jelek szerint az FIA nem akar visszamenőleg változtatni a pontrendszeren, ami sokak szerint bántóan alulértékeli az IndyCart.
Herta jövője az IndyCarban biztosítva van, de a Red Bull szívesen látná az F1-ben Fotó: Penske Entertainment/Joe Skibinski
„Az FIA-t egyetlen csapat sem fogja nyomás alá helyezni az olyan döntésekkel kapcsolatban, mint a superlicence-pontok. Az FIA elnöke szilárd kormányzást hozott létre, mi pedig ehhez tartjuk magunkat” – nyilatkozta a szövetség egyik szóvivője az Autosportnak, ami nem túl jó jel Herta jövő évi bemutatkozási esélyeire nézve. Eközben Monzában több csapatfőnök, köztük Toto Wolff és Mattia Binotto is hangsúlyozta, nem szeretnék, ha Hertával kivételt tennének, és az Autosport értesülései szerint hasonló véleményen van Mohammed bin Szulajm FIA-elnök és Stefano Domenicali, az F1 elnök-vezérigazgatója is.
Marko azonban a jelek szerint nem adja fel, amit az is mutat, hogy állítása szerint Herta szeptemberben a Hungaroringen fog tesztelni. „A szándék az, hogy Herta Forma-1-es autót teszteljen az Alpine-nal Budapesten. Ennek a tesztnek még azelőtt meg kell történnie, hogy elutazunk Szingapúrba” – nyilatkozta az osztrák, majd hozzátette, hogy „Az FIA azt mondta, hogy ezen a hétvégén hozhat döntést [a superlicence-el kapcsolatban], de még semmiről sem értesítettek.”
Természetesen mindez nem azt jelenti, hogy az Alpine is lecsapna Hertára. Sokkal inkább arról lehet szó, hogy a Fernando Alonsót és Oscar Piastrit is elveszítő franciáknak nagy szüksége lenne a jelenleg az Alpha Tauriban versenyző Pierre Gasly-ra – akit Marko csak akkor engedne kiszállni az érvényes szerződéséből, ha Herta ülhetne a helyére –, így megegyeztek a Red Bull-lal, hogy lehetőséget biztosítanak az idén már a tavalyi McLarent is vezető Hertának egy tesztre.
A tesztet pedig vélhetően az Alpine már korábban leszervezte az időközben a McLarenhez igazoló Oscar Paistrinak, aki a szezon korábbi részében más pályákon is gyakorolt a csapat 2021-es autójával.
Az Alpine egyébként jövő héten, Monzában is tesztel, méghozzá az 1997-es világbajnok Jacques Villeneuve-vel, aki természetesen csak szórakozásból ül be, hogy képet kapjon róla, milyen egy modern Forma-1-es autót vezetni.
Lewis Hamilton attól tart, hogy a 19. helyről rajtolva be fog ragadni a mezőnybe az Olasz Nagydíjon, és emiatt nem lesz túl eseménydús futama, így szerinte akár sorozatot is nézhetne közben.
George Russell szerint a dobogó kell legyen a minimum a számára, miután a két Red Bull, illetve Carlos Sainz és Lewis Hamilton büntetésének köszönhetően a második helyről kezdheti meg az Olasz Nagydíjat. Lewis Hamilton eközben attól tart, hogy nagyon nehéz lesz felkapaszkodnia a 19. rajtkockából. A hétszeres világbajnok azzal viccelődött, hogy lehet, inkább sorozatot fog nézni az iPad-jén.
„Rendben volt az időmérő, noha nem ez volt a legjobb edzésem. Ma nem volt meg a tempónk, az ötödik hely volt a legjobb, amire képes voltam. Két tizedet veszítek az utolsó szektorban, úgyhogy rá kell jönnöm, miként lehetek gyorsabb az utolsó néhány kanyarban, de összességében elégedett vagyok – nyilatkozta az időmérőn a két Red Bull és a két Ferrari mögött a harmadik időt autózó hétszeres világbajnok a Sky Sportsnak. – Annyira nem rontottam el, szerintem egy hibám volt, de még a Q2-ben. Holnap nehéz lesz, mert a DRS itt nem jelent akkora különbséget, és sokan lehetünk majd DRS-vonatban, úgyhogy elég frusztráló nap lehet. De akárhogy is, megpróbálok pozitívan hozzáállni.”
Nem lesz egyszerű menet az Olasz Nagydíj a hétszeres világbajnoknak Fotó: LAT Images
Hamilton a Mercedes sajtóbeszélgetésén aztán még kitért arra, hogy Monzában az alacsony leszorítóerős aerodinamikai csomagok miatt nem olyan hatékony az állítható hátsó szárny, ezért nagyon nehéz lesz előzni. „Arra gondoltam, hogy magammal viszem az iPademet, és amikor a DRS-vonatban leszek, azt fogom nézni… amúgy is kijött az új Trónok harca, amit elkezdtem nézni, de abbahagytam, mert szeretem egyben megnézni az összes részt. Rengeteg a reklám a közepén, aztán a végén meg úgy vagy vele, hogy »Szeretném megnézni a következő részt.«” – viccelődött vélhetően az HBO nagysikerű sorozatának előzményszériájára, a nemrég megjelent Sárkányok házára gondolva.
És hogy mire alapozza mindezt a 37 esztendős pilóta? Erre: „Valtteri [Bottas] mögött haladtam a szabadedzésen, és nem tudtam utolérni vagy megelőzni. Remélem, hogy nem fogok beragadni a versenyen, de szerintem mindenki DRS-vonatban lesz, és csak ülünk majd az autóban és várjuk, hogy a stratégia, a gumikopás és az ehhez hasonló dolgok is játékba kerüljenek.”
Russell Verstappen győzelmet jósol
Jóval nagyobb esélye lesz a jó eredmény elérése a futamot Charles Leclerc mellől az első sorból kezdő George Russellnek, akinek az egyik szeme sírt, a másik nevetett az időmérő után. „Az időmérő egyszerűen csak nem a mi szájízünk szerint alakult. A Q1 még nagyon jól indult, néhány tizedre voltunk a Ferraritól, és azt gondoltam, hogy reálisan nézve végig ennyire, 3-4 tizeddel mögöttük leszünk, úgyhogy 1,4 másodpercre lenni kicsit zavaros. Örülök, hogy Lando [Norris] vagy Fernando [Alonso] nem ugrott át minket, mert mi harcoltunk a második rajthelyért. Nem vagyok túl csalódott, de kissé sajnálatos, hogy ennyire le voltunk maradva.”
Dobogóban reménykedik Fotó: Steve Etherington
Russell szerint a fontos az lesz, hogy a saját versenyüket fussák, és ne próbálják meg mindenáron maguk mögött tartani például a hetedik helyről rajtoló Max Verstappent. „Szerintem magunkra kell koncentrálnunk. A múlt héten és Budapesten is láthattuk, hogy ha olyan autókra koncentrálunk, amelyek végső soron gyorsabbak nálunk, annak kihatása lesz a végeredményre. Szeretném azt gondolni, hogy felvehetjük a harcot Charles-lal. Hogy Max-szal felvesszük, arra viszont szerintem nincs esély, ők sokkal gyorsabbak nálunk.”
„A dobogónak kell lennie a minimumnak, úgyhogy remélem, tiszta rajtunk lesz, és harcban lehetünk. Nem igazán koncentrálunk rá (Verstappenre), vagy arra, hogy mit csinálnak, mert végül úgyis előttünk fog végezni. Valószínűleg nagyjából 15 kör után már az első helyen lesz. Nem hiszem, hogy túl könnyű lenne itt előzni, mint amilyen Spában volt, de az ő tempójukkal úgy fog átmenni a mezőnyön, mint kés a vajon” – jósolt a Mercedes fiatalabbik britje.
A Hyundai hármas győzelem kapujában áll az Acropolis Rally utolsó szakasza előtt, és a csapat meghozta egyik legfontosabb döntését.
Az Acropolis Rally utolsó előtti szakasza előtt a Hyundai Motorsport vezetése utasította versenyzőit, hogy tartsák pozícióikat az utolsó két szakaszon és ne harcoljanak egymással.
Ez alapján Thierry Neuville nyerheti meg a versenyt Ott Tanak és Dani Sordo előtt.
Julien Moncet csapatigazgató-helyettes az utolsó szakasz előtt a WRC+ adásában elmondta, hogy a csapat számára a hármas győzelem megszerzése a legfontosabb, amit nem szeretnének kockáztatni, így a versenyzőket a pozícióik tartására és biztonságos vezetésre kérték.
Ott Tanak ugyancsak az élő adásban szomorúságának adott hangot, ugyanakkor tudomásul vette a Hyundai kérését, hogy a hármas győzelem megszerzése a legfontosabb a csapat számára.
Thierry Neuville is megértette, hogy a csapat egy olyan sikert érhet el, amire korábban még nem volt példa, ezért bár megnyerte az utolsó előtti szakaszt, igyekezett biztonságosan vezetni és ezt fogja tenni a Power Stage-en is.
Ott Tanak esetleges győzelmével nyílttá válhatna a világbajnokság pilóták közötti pontversenyen, ugyanakkor a Hyundai hármas sikere ugyancsak nyílttá tenné a gyártók bajnokságát.
Hamarosan jön az utolsó szakasz, melyen kiderül, változtat-e döntésén a koreai gyártó.
Az Acropolis Rally Power Stage szakasza előtt a Hyundai magabiztosan tartja a hármas vezetését, és ha ez fennmarad az utolsó szakaszt követően is, akkor a koreai gyártó történelmet fog írni.
A Hyundai már több kettős győzelmet is aratott a világbajnokságon, mióta 2014-ben visszatért, azonban olyanra még nem volt példa, hogy a koreai gyártó hármas sikert érjen el.
Ehhez pedig egyre közelebb vagyunk, hiszen az Acropolis Rally utolsó szakasza előtt Thierry Neuville továbbra is magabiztosan vezet Ott Tanak és Dani Sordo előtt.
Elfyn Evans reggeli kiesésével pedig már Dani Sordo is megnyugodhatott, dobogós helyezését senki sem tudja önerőből veszélyeztetni.
Az utolsó előtti szakaszon Thierry Neuville volt a leggyorsabb Ott Tanakot 4.3 másodperccel megelőzve.
Azt, hogy mennyire spórolásra vett a Rally1-es mezőny jól mutatja, hogy Andreas Mikkelsen 11.6 másodperc hátránnyal a harmadik időt tudta megfutni.
Összetettben Neuville előnye 29.3 másodpercre nőtt Tanak előtt és több, mint másfél percre Dani Sordo előtt.
Acropolis Rally, állás 14 szakasz után 1 #11 Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 3:24:43.2 2 #8 Ott Tanak / Martin Jarveoja (EST) Hyundai i20 N Rally1 +29.3 3 #6 Dani Sordo / Cándido Carrera (ESP) Hyundai i20 N Rally1 +1:38.5 4 #7 Pierre-Louis Loubet / Vincent Landais (FRA) Ford Puma Rally1 +3:27.7 5 #42 Craig Breen / Paul Nagle (IRL) Ford Puma Rally1 +4:16.9 6 #18 Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (JPN / IRL) Toyota GR Yaris Rally1 +5:32.5 7 #25 Emil Lindholm / Reeta Hamalainen (FIN) Skoda Fabia Rally2 evo (WRC2) +7:10.8 8 #23 Nikolay Gryazin / Konstantin Aleksandrov Skoda Fabia Rally2 evo (WRC2) +7:51.2 9 #21 Yohan Rossel / Valentin Sarreaud (FRA) Citroen C3 Rally2 (WRC2) +9:03.5 10 #24 Eyvind Brynildsen / Roger Eilertsen (NOR) Skoda Fabia Rally2 evo (WRC2) +10:24.3 11 #50 Alexandros Tsouloftas / Ross Whittock (CYP) VW Polo GTI R5 (WRC2) +10:29.2 12 #29 Fabrizio Zaldivar / Marcelo Der Ohannesian (PRY) Hyundai i20 N Rally2 (WRC2) +11:50.1
13 #30 Gaurav Gill / Gabriel Morales (IND / BRA) Skoda Fabia R5 (WRC2) +15:06.0
14 #32 Martin Prokop / Michal Ernst (CZE) Ford Fiesta Rally2 (WRC2) +15:13.9
15 #20 Andreas Mikkelsen / Torstein Eriksen (NOR) Skoda Fabia Rally2 evo (WRC2) +15:22.7
#69 Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 +17:00.3 (1:10)
#4 Esapekka Lappi / Janne Fermc (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 +24:40.7
#44 Gus Greensmith / Jonas Andersson (GBR / SWE) Ford Puma Rally1 +31:37.3
Max Verstappen nem volt éppen elragadtatva az Olasz Nagydíj szombati szabadedzésén attól, hogy George Russell feltartotta őt. Olyannyira nem, hogy végül bemutatott a Mercedes pilótájának.
A címvédőnek többször meggyűlt a baja a szabadedzések során azzal, hogy tiszta kört fusson. Pénteken barátjára, Lando Norrisra akadt ki, amikor a szintén a gyorskörét előkészítő McLaren-pilóta az utolsó kanyar előtt megelőzte, de mivel Verstappennel ellentétben nem a lágy, hanem a kemény gumikon haladt, a holland hiába hagyott magának viszonylag sok helyet, a gyorskör alatt utolérte a McLarent. A Red Bull versenyzője már az Ascari-sikán után dühösen mutogatott, majd agresszívan „ráesett” Norrisra, hogy aztán a rádióban „hihetetlennek” titulálja a történteket.
Szombaton is volt miért panaszkodnia, amikor 12 perccel a harmadik szabadedzés kezdete után a közepes gumikon igyekezett gyorskört autózni, George Russell – aki nem sokkal korábban jött ki a bokszból, tehát felvezető körön volt – azonban nem állt félre előle. A Mercedes pilótájának már az Ascari-sikán felé vezető egyenesben lehetősége lett volna félrehúzódni, ám ezt sem ott, sem később nem tette meg.
Russell rádiózásából kiderül, hogy már a második Lesmo-kanyar után közölte vele a mérnöke, hogy Verstappen gyorskörön érkezik és egy másodperccel van mögötte, Russell azonban mintha meg sem hallotta volna az üzenetet, a motorüzemmódról kezdett érdeklődni, majd nem sokkal később – Verstappen elengedése nélkül – nekivágott a gyorskörének.
Érdekes módon a másik autóban nem Verstappen, hanem mérnöke, Gianpiero Lambiase volt az, aki először beleszólt a rádióba, mondván „ez teljesen szükségtelen az előtted haladótól”, mire Verstappen azzal válaszolt, hogy „ez az”, majd amikor az Ascari féktávján teljesen utolérte a Mercedest, annyit szólt, hogy „továbbra is előttem van.” „Gyanítom, lesz egy találkozója [a felügyelőkkek]” – válaszolta Lambiase, miközben Verstappen lassított, és a középső ujját mutatta a Mercedes irányába.
Verstappen mérnökének végül nem lett igaza, a felügyelők be sem idézték Russellt, csak a Valtteri Bottast a célegyenes végén feltartó Carlos Sainzot. Ő figyelmeztetést kapott.