Kezdőlap Blog Oldal 1330

Hatfős csata is jöhet a győzelemért Zandvoortban – meglehet a Mercedes első sikere?

0

A Red Bull és a Ferrari mellett a Mercedes is beleszólhat a Holland Nagydíj elsőségéért folyó csatába. George Russell és Lewis Hamilton a dobogót mindenképpen elérhetőnek tartja, miközben Max Verstappen kezében van egy extra ütőkártya, viszont egyedül lesz kénytelen csatába menni.

Az időmérő edzésen látott különbségek, illetve a szabadedzések szokottnál kevesebb adattal szolgáló megtankolt autós etapjai is azt vetítik előre, hogy rendkívül kiélezett csatát láthatunk majd a győzelemért a Holland Nagydíjon, és akár hat versenyzőnek is lehet esélye beleszólni a legjobb helyezések sorsába.

Az élről rajtoló Max Verstappen természetesen a futam legfőbb esélyesének számít, de miután az időmérőn is Charles Leclerc hibája kellett ahhoz, hogy az első helyen végezzen – azaz a Red Bull Belgiumban látott fölénye már a múlté –, ő maga is úgy érzi, hogy nem lesz könnyű dolga. „Szerintem szoros lesz, de az idén a futamok többségén az volt, úgyhogy már várom, és remélhetőleg jó versenyünk lesz” – nyilatkozta az időmérő utáni sajtótájékoztatón.

Verstappen pénteki második edzésen futott megtankolt autós etapjaiból nem igazán lehet kiindulni, mivel a Red Bull rengeteget változatott a beállításokon szombatra, de a zandvoorti pálya nem a legkíméletesebb a gumikkal, így a Ferrari profitálhat a nagyobb leszorítóerős csomagjából, amellyel papíron jobban lehet óvni az abroncsokat.

Emellett a második helyről rajtoló Charles Leclerc-nek és harmadik helyről induló Carlos Sainz-nak megvan az az előnye Verstappennel szemben, hogy ketten vannak, és akár szétválasztott stratégiával is próbálkozhatnak, miközben a holland pilóta hátvédje (Sergio Pérez) csak az ötödik rajtkockából kezd.

Max Verstappen, Red Bull, Holland Nagydíj
Úgy tűnik, ez a futam nem lesz sétagalopp Verstappennek Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool

A Pirelli a lágy-közepes-közepes, vagy a lágy-közepes-lágy kétkiállásos stratégiát tartja a legjobbnak, azaz a lágy gumi legalább egy etap erejéig mindenképpen szerepet kap. Ez pedig Verstappen malmára hajthatja a vizet, hiszen az első tízből Lance Strollon kívül csak neki maradt vadonat új lágy szettje a futamra. Ezt akár a rajtnál is feltehetik az autójára, így biztosítva, hogy a Ferrarik ne tudják lerajtolni őt, de a későbbiekben is jól jöhet.

„Ezen a pályán nehéz előzni. Remélem, hogy olyan közel leszünk, mint ma, és remélhetőleg összejátszhatunk Carlosszal, hogy nyomás alá helyezzük Maxot – nyilatkozta Leclerc az FIA sajtótájékoztatóján, majd Sainz elmondta, reméli, nem az utóbbi futamokon mutatott versenytempójuk köszön vissza ezen a versenyen. – Az időmérőn egy tizeden belül voltunk, úgyhogy, ha a versenyen több mint 70 körön át is ez lesz a helyzet, akkor szoros futamunk lesz. Az utóbbi időben ugyanakkor a Red Bull és a Mercedes talált valamit vasárnaponként, viszont, ha visszamegyünk Franciaországig vagy Ausztriáig, ott mi találtunk, nem igaz? Remélhetőleg most is inkább utóbbi lesz a helyzet, és az egész futam során kihívás elé állíthatjuk Maxot.”

Fentebb a pilóták rendelkezésére álló keverékek, alul pedig a Pirelli szerint várható stratégiák. Az egy kiállást egyértelműen lassabbnak tartják a kettőnél.

A Mercedes is beleszólhat

A konstruktőri címvédőre az egész szezonban jellemző, hogy vasárnaponként jobb teljesítményre képes, mint szombatonként. A zandvoorti időmérőn pedig Toto Wolff csapatfőnök szerint a pole pozícióért is harcban lehettek volna, ha nincs Sergio Pérez Q3 végi megpördülése, ami jó jel számukra a futam előtt.

„Szerintem legalább olyan gyorsak lesznek a versenyen, mint mi, és játékban lesznek a kerékcserék környékén. Jó csata lesz másik öt autó ellen” – jósolt Sainz, akinek véleménye megegyezik a hatodik helyről rajtoló George Russellével. „Remélem, hogy [a Ferrarik] kizárólag Maxra fognak koncentrálni, mert az sebezhetővé teheti őket. Max szerintem el fog tűnni a távolban, nekünk pedig valószínűleg gyorsabb autónk lesz a Ferrari-pilótáknál és Checónál” – nyilatkozta a fiatal brit Sky Sportsnak.

Russell kiemelte, a legfontosabb az lesz, hogy a rajtnál ne essenek vissza. „Mindig kellemes ott lenni az élmezőnyben. Az alapteljesítményünkből alighanem továbbra is hiányzik néhány tized, és nyilván egy rövid pályán kisebbnek tűnnek a különbségek. Csapatként teljes mértékben meg fogjuk érteni, hogy miért voltunk annyira lassúak Spában, és itt miért nyújtunk a kezdettől fogva biztató teljesítményt. Nem látom okát, hogy miért ne küzdhetnénk a dobogóért. Csak jól kell rajtolnunk és nem szabad pozíciókat veszítenünk a középmezőny versenyzőivel szemben.”

George Russell, Mercedes, Holland Nagydíj
Russell a Ferrarik megszorongatására készül Fotó: LAT Images/Mercedes

A két Mercedes-pilóta közül normál esetben természetesen Lewis Hamilton lesz az, akire érdemes lehet odafigyelni, és akárcsak Russell, ő is előrelépésben bízik. „Én nem mentem hosszabb etapot, de George igen, és elég jónak tűnt. Az autó erősnek érződött ma, és úgy éreztem, hogy gyorsabb is lehettem volna. Remélem, hogy ez holnap is megmutatkozik. Mindent meg fogok tenni a dobogóért” – fogadkozott a hétszeres világbajnok.

Andrew Shovlin, a Mercedes vezető versenymérnöke pedig szintén kiemelte, hogy a jó egykörös tempójuk még jobb versenytempót vetít előre. „Az utolsó szabadedzésen készültünk valamennyit a versenyre, és mindkét pilóta biztatónak nevezte az autó viselkedését és gumikezelését, ami remélhetőleg jól fog jönni a futamon. Nehéz megjósolni, hogy ki, milyen stratégiát választ. Nincs sok rendelkezésre álló adat a piros zászlós megszakítások miatt, így elképzelhető, hogy sokszínű stratégiákat láthatunk, ami lehetőséget jelenthet nekünk. Normál esetben jobbak vagyunk a versenyen, mint az időmérőn, és ha most is ez lesz a helyzet, akkor előreléphetünk.”

Tanak nem eresztené a fonalat 

0

Ott Tanak nagyszerű formában versenyzett augusztus során, hiszen nyerni tudott Finnországban, majd Belgiumban is, így hasonló eredményben reménykedik az Acropolis Rally előtt is. 

Úgy tűnik, a Hyundai Rally1-es autója sokkal inkább fekszik Ott Tanaknak, mint a korábbi WRC, hiszen idén már három versenyen is tudott nyerni. 

A 2019-es világbajnok két győzelem után érkezik Görögországba, így ott is bízik a jó eredményben. 

“Az Acropolis Rally egy nagyszerű verseny – mondta Ott Tanak. – A szakaszok sokkal simábbak, mint aminek tűnnek, és nagyszerű rajtuk vezetni. A tavalyi időjárás alaposan meglepett, nem számítottunk csapadékra korábban.

Az Ypres Rally győzelme után pozitív hangulatban megyünk Görögországba, ahol tavaly sikerült dobogón zárnunk, ezért ebben bízunk most is. Aszfaltos verseny után nagy kihívás murván menni, de tudjuk, hogy jó a tempónk ezen a felületen is, miután sikerült Szardínián és Finnországban is nyerni.” 

Tanak idei jó formájának köszönhetően átvette csapattársától, Thierry Neuville-tól a vb második helyét, bár így az Acropolis Rally első napján koszos utakon kell vezetnie. 

Az idei Acropolis Rallyn 16 szakasz vár a versenyzőkre, melyek versenytávja összesen 303.3 km, amik teljesítését a 30 fok feletti meleg nehezíthet meg a versenyzők és az autók számára egyaránt. 

Hamilton és Wolff más véleményen van

0

Eltérően látja Toto Wolff és Lewis Hamilton, hogy milyen eredményt érhettek volna el a Holland Nagydíj időmérő edzésén Sergio Pérez megpördülése nélkül. George Russell eközben túlzott óvatossága miatt bosszús.

A 4. és a 6. rajtkockából kezdheti a Holland Nagydíjat a két Mercedes, de ennél előrébbről is rajtolhatnának, ha Sergio Pérez nem áll keresztbe az időmérő edzés végén. George Russell és Lewis Hamilton ugyanis – Cunoda Jukival egyetemben – egyaránt a mexikói pilóta mögött érkezett az utolsó gyorskörén, és végül mindketten elvették a gázt (Russellnek pedig nem kellett volna), így nem tudtak javítani az idejükön. Pedig főnöke szerint Hamiltonnak a pole pozíció megszerzésére is volt esélye.

„Ez nagyon frusztráló. Egy tizeddel gyorsabbak voltunk Verstappennél és Leclerc-nél, úgyhogy Lewis a pole pozícióért csatázott, és előttük volt, a végén viszont már nyilván nem. Pérez nagyon nyomta neki, és elveszítette az uralmat az autó fölött, nem az ő hibája” – nyilatkozta Toto Wolff a Sky Sportsnak, majd hozzátette, utólag nyilván okosabb az ember, és nem kellett volna utolsóként kijönniük a bokszból az utolsó mért körre, de Zandvoortban minden másodperccel egyre jobb lesz a pálya állapota, és ha korábban jönnek, akkor lehet, hogy pont amiatt nem lesz az övék a legjobb idő.

Hogy Hamiltonnak valóban összejöhetett-e volna a pole, azt nehéz megmondani. A második szektor végén 134 ezredmásodperces hátrányban volt Max Verstappenhez képest, ám a harmadik szektor elején még autózott egy lila miniszektort, mielőtt a 13-as kanyarban belefutott a sárga zászlókba. Verstappen 21,557-es utolsó szektort ment a legjobb körében, ezt kellett volna Hamiltonnak legalább 135 ezreddel megdöntenie. A holland első Q3-as körében elért utolsó szektoridejénél Hamilton első próbálkozásra több mint 1 tizeddel elmaradt, tehát nagyot kellett volna javítania a saját legjobb harmadik szektorán, de Wolff később, a Mercedes sajtóbeszélgetésén is ragaszkodott hozzá, hogy ez sikerülhetett volna neki.

„Az autónk GPS-adatai alapján, amit igen sokat néztünk, egy tizeddel gyorsabbak voltunk a baleset előtt. Persze, nem tudjuk, hogy miként alakult volna a vége, de egyértelműen harcban voltunk a pole-ért, ez pedig jó érzés. Többet akarunk, és szerintem ott lehettünk volna” – nyilatkozta a csapatfőnök.

Lewis Hamilton, Mercedes, Holland Nagydíj
A Mercedes egyenesbeli tempója kevés lett volna a Red Bull ellen Fotó: LAT Images/Mercedes

Hamilton ugyanakkor némileg ellentmondott a főnökének. „Ez azért szerintem nagyon optimista kijelentés. Szerintem [Verstappen és Leclerc] egy kicsit továbbra is túl gyorsak lettek volna, az első sor viszont szerintem elérhető volt” – nyilatkozta a hétszeres világbajnok, aki arra már nem tért ki, hogy ha Leclerc-t elkaphatta volna, akkor miért ne verhette volna meg a monacóit mindössze 21 ezreddel megelőző Verstappent.

A Mercedes Red Bull-lal szembeni egyenesbeli tempóhátránya azonban igen valószínűtlenné teszi, hogy Hamilton elegendő előnyt tudott volna kiautózni az utolsó szektorban, hiszen Leclerc úgy is több mint 6 századot veszített a 13-as kanyartól a célvonalig tartó padlógázas szakaszon, hogy a Ferrarinak jobb az egyenesbeli sebessége, mint a Mercedesnek. Hamiltonnak tehát több mint 2 tizedet kellett volna hoznia a 3. szektorban Verstappenen ahhoz, hogy legyen esélye az első helyre.

Hamilton ugyanakkor a negyedik hely ellenére elégedett volt. „Az időmérő során csak egy tizedre voltam a Red Bulltól, ami nagy hitet adott arra, hogy talán eltüntethetjük ezt a különbséget, de ma nem ez volt megírva. Nagyon boldog vagyok az autó beállításával és egyensúlyával. Remélem, hogy vasárnap a gumikopás szerepet fog játszani, és mi lehetünk előnyben. Az autó aerodinamikai karakterisztikája sokkal jobban működik itt. A múlt héten nagyobb hadmagassággal kellett mennünk, itt viszont sokkal könnyebb beletalálni abba a szül tartományba, amelyben az autó jól érzi magát.”

George Russell, Mercedes, Holland Nagydíj
Russell több mint egy tizeddel volt lassabb Hamiltonnál az utolsó Q3-as körében két szektor után Fotó: Wolfgang Wilhelm/Mercedes

Russell eközben egy kicsit kevésbé volt derűs, mert mint utólag kiderült, Pérez megforgásával együtt is jobb eredményt érhetett volna el, mint amit elért. A Mercedes fiatalabbik britje ugyanis közvetlenül a mexikói mögött haladt, és amikor a forgalommal szemben álló Red Bullhoz ért, még nem voltak érvényben a sárga zászlók. „Nem vettem el a gázt, mert nem volt sárga zászló, úgyhogy egy kicsit frusztrált vagyok, mert még a lekapcsolt DRS ellenére is kényelmesen előtte végeztem volna, az ötödik hely a hatodikhoz képest pedig nagy különbséget jelentene.”

Hogy miért nem tudott mégsem javítani? Azért, mert a célvonal előtt végül elvette a gázt, hogy biztosra menjen. De csak utólag tudta meg, hogy – mivel még nem sárgáztak – erre nem volt szükség. „Szerencsére van idő a célvonalig végiggondolni a dolgokat, és az volt a fejemben, hogy »Ha nem lassítok, akkor megbüntethetnek.« Utólag mindig okosabb az ember. A jó dolog, hogy egyértelműen gyors autónk van, de egy kicsit frusztrál, hogy a hatodik helyről, a pálya piszkosabb oldaláról kell rajtolnom.”

Evans: Most befejeznénk a Szardínián elkezdett munkát 

0

Elfyn Evans évközben ráérzett a Rally1-es autóra, és Szardínián elégedett volt tempójával, ezért az Acropolis Rallyn is bízik benne, hogy a dobogóért tud harcolni. 

Elfyn Evans számára nehezen indult a szezon, de sikerült megtalálnia jó tempóját a Rally1-es autóval is, amit az elmúlt négy versenyen elért három második helye is jól mutat. 

Szardínián ugyancsak a dobogós helyekért tudott harcolni, mielőtt műszaki hibás lett autója, ezért a közelgő Acropolis Rallyn is hasonlóban bízik. 

“Észtország és Finnország gyors szakaszai után Görögország teljesen más kihívást tartogat – mondta Elfyn Evans. – Szardínián nagyon jól éreztem magam az autóban és a tempónk is jó volt, ezért Görögországban is hasonlóban bízom. Szardínián sajnos problémánk lett, ezért az ott megkezdett munkát most az Acropolis Rallyn szeretnénk befejezni. Valószínűleg nagyon meleg és nehéz verseny lesz, de pont erről ismert a görög verseny. Ráadásul tavaly láthattuk, hogy ha esik minden a feje tetejére állhat.” 

A vb harmadik helyén álló Evans 2012-ben még a WRC Academy mezőnyében debütált az Istenek Versenyén, akkor azonban nyerni tudott, míg tavaly már a Toyota versenyzőjeként a hatodik helyen zárt. 

Az idei Acropolis Rallyn 16 szakasz vár a versenyzőkre, melyek versenytávja összesen 303.3 km, amik teljesítését a 30 fok feletti meleg nehezíthet meg a versenyzők és az autók számára egyaránt. 

Verstappen milliméterekre járt a hatalmas bukástól az időmérőn

0

A Holland Nagydíj időmérő edzésének fedélzeti kamerás felvételeiből kiderül, hogy milyen sokat kockáztatott Max Verstappen a pole pozíció megszerzéséért. Az ő és Charles Leclerc körének összevetése pedig megmutatja, hogy a monacói pilóta egészen az utolsó méterekig előnyben volt a Red Bull versenyzőjével szemben.

Szemléletes grafikát tett közzé az F1 arról, hogy miként változott az egymáshoz képesti különbség Charles Leclerc és Max Verstappen leggyorsabb körében. Ez megmutatja, hogy Leclerc – miként azt készséggel el is ismerte – valóban a 9-es/10-es kanyarkombinációban bukta el a pole-t, és ezután hiába volt gyorsabb a hollandnál a hármas szektor elején (ez a pálya leglassabb része), nem volt elég előnye ahhoz, hogy az a 13-as kanyar után kezdődő padlógázas szakasz kezdetétől kitartson a célvonalig.

A kör elején kijött a Red Bull mindenkiénél jobb végsebessége, és Verstappen az első kanyar bejáratáig már egy tizedmásodperces előnybe került a monacóival szemben, a kijáraton azonban már a Ferrari volt előrébb a virtuális versenyben. Ez ez az előny a kettes és hármas kanyarban csak tovább nőtt, utóbbi kijáratára pedig Leclerc már egy tizeddel vezetett.

Az ezt követő padlógázas szakaszon viszont ismét a Red Bull egyenesbeli tempója került előtérbe, aminek segítségével Verstappen az ultragyors hetes kanyarig visszahozott több mint 3 századot, a hetes kanyarban viszont az egészet el is bukta. A nyolcas előtt Leclerc 12 százados előnyben volt, a Red Bull címvédője azonban itt már hozott rajta.

Az igazán nagy időveszteséget azonban a kilences és tizes kanyarban szenvedte el Leclerc. Az előbbinek a féktávján bekormányzás közben kicsit megingott, és nyitnia kellett a kormányszögön, aminek köszönhetően lecsúszott az ideális ívről, és nem tudta olyan szűken tartani az autót, mint Verstappen, aki ezzel minden hátrányát eltüntette, és egy pillanatra majdnem 7 százados előnybe került.

Charles Leclerc, Ferrari, Holland Nagydíj
Leclerc magának köszönheti, hogy nem az első helyről indul Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Leclerc a 9-es és 10-es közötti kigyorsításon ugyan hozott Verstappenen nagyjából fél tizedet, a 10-es kanyart szintén elrontotta, és jóval szélesebben fordult a hollandnál. Ez hatással volt a kigyorsítására, amikorra ismét egy tized fölé nőtt a hátránya. A stadionrészben azonban már sikerült kihasználnia a Ferrari alacsony tempós erősségeit, és a 13-as kanyarig minden lemaradását eltüntette, a pálya utolsó valódi kanyarjában pedig szintén megverte Verstappent, így 44 századmásodperces előny birtokában gyorsíthatott rá a döntött kanyarra.

Innen azonban már nem a pilótákon, hanem az autók beállításain és erősségein múlt, hogy melyikük ér hamarabb a célvonalig, az alacsonyabb leszorítóerőre állított Red Bull pedig a bokszbejáratig behozta a Ferrarit, majd a hátralevő néhány méteren 21 ezredet vert rá, ami jóval kevesebb, mint amennyit Leclerc a 9-es/10-es kombinációban benne hagyott.

Verstappen merészsége is kellett

Az idei negyedik pole-ját szerző holland az időmérő utáni nyilatkozatában elárulta, hogy a Red Bull gyengéjének számító második szektorban mindent egy lapra tett fel a Q3-ban, hogy meccsben tudjon maradni a Ferrarikkal. Ez pedig a fedélzeti kamerás felvételeken is látszott, a 7-es kanyar előtt ugyanis minden korábbinál szélesebb ívről kanyarodott, az RB18-as bal oldali kerekeit egy az egyben rátéve a fehér vonalra, de lehet, hogy még egy kicsit azon is túl.

Ez pedig tényleg extrém kockázatot jelent, hiszen a pilóták közel 300 km/h-s tempóval érkeznek meg oda, és ha néhány milliméterrel valaki túlfeszíti a húrt, azonnal elszáll, és csak a védőfal állítja meg. A topcsapatok versenyzői közül egyértelműen Verstappen volt itt a legmerészebb, miközben a két Mercedes a legóvatosabb, Russell például még csak meg sem csípte a fehér vonalat. A Ferrarik közül pedig nem Leclerc, hanem Sainz bizonyult a bevállalósabbnak.

Lappi: Ahogy Belgiumban, úgy Görögországban is nyolc éve jártam… 

0

Esapekka Lappi nagyszerű formában érkezik az Acropolis Rallyra, hiszen Finnország után Belgiumban is a harmadik helyet tudta megszerezni. 

Esapekka Lappi idei hetedik versenyére készül az Acropolis Rally alkalmával, és a Svéd Rallyn, Finn Rallyn, valamint a belga Ypres Rallyn is harmadik helyen tudta célba vinni a harmadik Toyota GR Yaris Rally1-et. 

Belgiumban pedig nyolc éve versenyzett legutóbb és akkor is balesetet szenvedett, a soron következő görög versenyen ugyancsak nyolc éve indult utoljára, és akkor a negyedik helyen zárt. 

“Görögország annak ellenére, hogy 2014-ben már indultam ott, teljesen új lesz – mondta Esapekka Lappi. – Nyolc éve az Európa-bajnokság naptárában szerepelt és akkor még a verseny fele aszfaltos volt. Ugyanakkor az Ypres Rallyn is nyolc éve nem versenyeztem, és ott sikerült dobogón zárni, ezért most is hasonlót szeretnék elérni. A hasonló Szardínia Rallyn jó volt a tempónk, és ebben bízunk Görögországban is.” 

Lappi az idei bajnokságban a hetedik helyet foglalja el. 

Az idei Acropolis Rallyn 16 szakasz vár a versenyzőkre, melyek versenytávja összesen 303.3 km, amik teljesítését a 30 fok feletti meleg nehezíthet meg a versenyzők és az autók számára egyaránt. 

„Ezek idióták, meg is ölhetnek egy pilótát” – Wolff kifakadt a holland drukkerekre

0

Nem fogta vissza magát Toto Wolff, amikor a Holland Nagydíj időmérőjén füstfáklyát a pályára dobáló szurkolókról kérdezték. A Mercedes csapatfőnöke szerint ezzel akár meg is ölhetnek egy versenyzőt. Verstappen, Leclerc, Sainz és Russell is elítélte az ilyen cselekedetet, de azért ennél finomabban fogalmazott.

Már korábban is okoztak problémát, a Holland Nagydíj időmérő edzésén viszont már félbe is kellett szakítani a körözést miattuk. Természetesen a füstfáklyákról van szó, amelyekkel a holland drukkerek egy része narancssárga füstöt ereget a zandvoorti pálya lelátóin. Noha már ez is tilos, efölött egyelőre hajlamosak szemet hunyni a szervezők, afölött viszont már nem, ha valaki a pályára dob egy ilyen eszközt. 

Zandvoortban ráadásul kétszer is előfordult ilyen. Először a Q2 elején, a 13-as kanyar előtt, majd a Q3 elején, az első kanyarban. Szerencsére csak előbbi esetben kerültek elő a piros zászlók, mert utóbbinál nem sikerült a renitens drukkernek az aszfaltcsíkra dobnia a füstfáklyát. Az FIA tájékoztatása szerint a megszakítást okozó személyt eltávolították a pályáról, és legalább egy letartóztatás is történt.

Noha saját szurkolóiról van szó, az ilyen viselkedést nem nézi jó szemmel a pole pozíciót megszerző Max Verstappen sem, aki az FIA sajtótájékoztatóján ítélte el a drukker(ek) tettét. „Nagy butaság ilyesmit csinálni. Már önmagában az buta dolog, ha valaki fáklyát hoz magával. Persze szép, de csak bizonyos határig. A pályára dobni viszont hülyeség.”

„Azt hiszem, el is távolították, aki tette. Egyszerűen csak ne csinálják ezt, mert ez senkinek sem jó. Kidobnak a pályáról, úgyhogy nem látod a versenyt, mi pedig meg kell álljunk, mert veszélyes, ha van valami a pályán. Nem szabad ilyesmit csinálni” – figyelmeztette szurkolóit a mai verseny előtt a holland.

Belga Nagydíj, szurkolók, füst
A holland drukkerek nem csak Zandvoortban füstölnek, ez a két például Spában készült Fotó: Rudy Carezzevoli/Getty Images/Red Bull Content Pool

Az esetről megkérdezték a két Ferrari-pilóta véleményét is. Charles Leclerc a következőket nyilatkozta: „Pontosan azt tudom mondani, amit Max: ez veszélyes, úgyhogy ne csináljanak ilyet. Jó, hogy a biztonságiak, vagy akik ezzel foglalkoznak, reagáltak. Ennek nem lenne szabad megtörténnie, és nem tudom, hogy a jövőben tehetünk-e valamit, hogy megelőzzük. Nem tudom, hogy pontosan mikor dobták be, de nyilván, ha egy autó éppen elhalad ott, az szükségtelen kockázatot jelent. Remélhetőleg többet ilyen nem fog előfordulni.”

Carlos Sainz ennél kicsit megértőbb volt, és elmondta, nem tiltaná ki teljesen a füstfáklyákat a pályáról. Helyette elmagyarázná a drukkereknek, hogy mikor ne használják.

„Igen, egyetértek [Leclerc-re]. Fontos tudatni azt is a szurkolókkal, hogy mikor használhatnak fáklyákat, és mikor nem. Szerintem az jó volt, hogy a levezető körben használták, miután Max megszerezte a pole-t. A verseny alatt, vagy az első körben, amikor csatázunk, viszont ne használják, mert ezekkel az autókkal, 300 km/h-s tempónál semmilyen figyelemelterelést nem szeretnél a füst miatt. Remélhetőleg a szervezők szólnak, hogy mikor lehet használni, és mikor nem, és persze, ami ennél fontosabb, hogy ne dobják be a pályára.”

Sainz-hoz hasonlóan gondolja George Russell is, aki szerit „sajnálatos lenne, ha betiltanák ezeket, mert ez már a show része”. „Ugyanakkor szeretném látni, hogy az emberek használják a józan eszüket ahelyett, hogy ilyesmiket dobálnak a pályára. Ha áthajtasz egy ilyenen, defektet okozhat, amitől nagy sérülések keletkezhetnek az autón” – tette hozzá a Mercedes pilótája. 

Max Verstappen, Red Bull, Osztrák Nagydíj, szurkolók, füst
Az Osztrák Nagydíjon a látási viszonyokat is befolyásolta a narancsszínű füst Fotó: Clive Rose/Getty Images/Red Bull Content Pool

Nem volt azonban ennyire megértő Toto Wolff, Russell főnöke, aki az idézett versenyzőknél jóval keményebben fogalmazott. „Sajnálatos, hogy van néhány totális idióta odakint, aki nem gondol bele, hogy egy pályára repülő fáklya mit tehet egy versenyzővel. Ha egy ilyen doboz eltalálja valamelyiküket, annak halálos következményei lehetnek, mert a glória ilyenkor nem segítene” – jelentette ki.

Wolff arra is kitért, hogy a második fáklyát akár a Hollandiában továbbra sem túl népszerű Lewis Hamiltonnak “címezhették”, mert nem volt messze attól a ponttól, ahol a pálya mellé esett. „Megnéztük a fedélzeti kamerákat, és Lewis éppen a bokszutcában haladt, amikor történt. Nem tudom, hogy valaki felé dobta-e, de azelőtt történt, hogy a pályának arra a pontjára ért volna. Remélem, hogy a szervezők megbirkóznak a biztonsági kérdésekkel” – mondta az osztrák.

Hogy mit lehet kezdeni a füstölő szurkolókkal, az jó kérdés, de a Holland Nagydíj hétvégéje során Ted Kravitz, a Sky Sports riportere elárulta, hogy elvenni nem tudják tőlük a fáklyákat a pályára belépéskor, mert nem lehet több tízezer embert megmotozni. Ezért a szervezők annyit tehetnek, hogy megkérik őket, ne használjanak ilyesmit, és aki mégis így tesz, azt eltávolítják a lelátóról.

Neuville: Cél a 2013-as eredmény megismétlése 

0

Thierry Neuville utóbbi versenyei nem sikerültek jól, azonban a belga versenyző bízik benne, hogy az idei Acropolis Rallyn megtudja ismételni kilenc évvel ezelőtti eredményét, amikor a dobogón zárt. 

Thierry Neuville 2012-ben még a Citroen Junior csapatával indult először Görögországban, és zárt a hatodik helyen. Egy évvel később azonban az M-Sport versenyzőjeként már harmadik lett. Tavaly pedig a nyolcadik helyen ért célba a Hyundaijal.

“Az Acropolis Rally komoly kihívás lesz – mondta Thierry Neuville. – Várhatóan nagyon meleg lesz, a szakaszok pedig nagyon durvák. Ráadásul a versenynapok is nagyon hosszúak lesznek, korán kezdünk és későn fejezzük be a napokat. Az autókat a nehéz pályák, minket pedig az autóban a hőség fog próbára tenni. Nagyon jó emlékeim vannak a múltból a versenyről, mert 2013-ban dobogón is tudtam zárni. Szeretnénk ezúttal is jól szerepelni, és a dobogóért harcolni.” 

Neuville legutóbbi versenyei nem sikerültek elég jól, így a vb második helyéről a negyedikre esett vissza, így azonban jobb úton rajtolhat a görög verseny első napján, mint a riválisai. 

Az idei Acropolis Rallyn 16 szakasz vár a versenyzőkre, melyek versenytávja összesen 303.3 km, amik teljesítését a 30 fok feletti meleg nehezíthet meg a versenyzők és az autók számára egyaránt. 

Kristofferson nyerte az első versenyt Rigában

0

A World RX rigai hétvégéjén a World RX-ben dupla futamot rendeznek, a szombati versenyt Johann Kristoffersson nyerte a Hansen testvérek előtt. Euro RX1-ben a két előfutam után Enzo Ide vezet, Kárai Tamás a kilencedik.

Úgy tűnt, hogy sima Kristoffersson győzelem lesz. A címvédő megnyerte a superpole-t, majd a Heat1-ben is ő volt a leggyorsabb. A Heat2-ben azonban Niclas Grönholm és Timmy Hansen is megelőzte Kristofferssont, a másik ágon pedig Kevin Hansen aratott sima győzelmet. A progression race szintén Kevin Hansené volt, majd jöttek az elődöntők. Az elsőn a fiatalabb Hansen nyert Veiby és Münnich előtt, Grönholm viszont két kör után kiesett. A másik ágon Kristoffersson és Timmy Hansen küzdött, de a Volkswagen több mint 3 másodperccel előbb ért át a célvonalon mint a Peugeot.

A döntőbe mindhárom Volkswagen bejutott a két Hansen mellett. Kristoffersson a Peugeot-k szendvicséből rajtolt, de innen is nyerni tudott, mögötte Kevin Hansen lett a második, Timmy a harmadik. Veiby és Bergström volt a további sorrend. Ezzel Rigában szombaton Kristoffersson 20 bajnoki pontot gyűjtött, Kevin Hansen 16-ot, Timmy 13-at. A bajnokságban a címvédő előnye 11 pontra nőtt Timmy Hansen előtt, Kevin Hansen és Veiby egyaránt 15 pontos hátrányban van.

RX Riga
foto: @World / Red Bull Content Pool

Az Euro RX1-ben egy futamot rendeznek a hétvégén, ezért szombatra csak a két előfutam maradt. Az elsőn meglepetésre Enzo Ide nyert Sondre Evjen és Janis Baumanis előtt. Mikko Ikonen lett a negyedik, Anton Marklund pedig csak ötödik. Kárai Tamás úgy lett nyolcadik, hogy a futamában Baumanis mögött másodikként ért célba. Velük együtt indult Mózer Attila is, de nem jött ki neki a lépés, a futamban ötödik lett, összesítésben pedig a 13.

A második előfutamban már Marklund nyert Baumanis és Ide előtt. Kárai ismételt, saját futamában megint második lett, de ezúttal Svardal mögött, összesítésben is nyolcadik helyen végzett. Mózer kiesett, a rajt után a többiek kakaskodtak és Evjen Audija eltalálta a Fiestát ami annyira megsérült, hogy Mózer nem tudta folytatni.

Két előfutam után Enzo Ide vezet, Marklund és Baumanis előtt. Kárai a kilencedik, Mózer sajnos elég reménytelen helyzetben van a 13. helyen. Vasárnap még egy előfutamot rendeznek a kategóriában.

Az RX2e-ben két előfutam után Isak Sjökvist az első.

RX Riga
foto: @World / Red Bull Content Pool

Verstappen mindent egy lapra tett fel, Pérez nagy csattanást úszott meg

0

Kockáztatnia kellett utolsó gyorskörében a Holland Nagydíj időmérő edzését megnyerő Max Verstapppennek, aki, ha valaminek nem örülhet, az Sergio Pérez hibája. A mexikói pilóta úgy érzi, szerencséje volt, hogy nem törte rommá az autóját.

Nagy felzárkózást produkált az autója beállításaival pénteken tévútra futó Red Bull, és végül megszerezte a pole pozíciót a Holland Nagydíjra. „Az egész időmérőn gyorsak voltunk, de ez nem igazán mutatkozott meg. Olykor kicsit korábban mentem ki, aztán nem futottam újabb mért kört, a Q2-ben pedig például csak használt gumin autóztam. Úgyhogy igen boldog vagyok a Q3 alakulásával, nagyon aprók voltak a különbségek” – nyilatkozta a tavalyi év után hazai közönsége előtt az idén is pole-t elérő Verstappen.

Christian Horner, a Red Bull csapatfőnöke sem győzte méltatni a címvédőt, és kiemelte, Verstappen a második szektorban vállalt nagy kockázatot, és tulajdonképpen ennek köszönhette az első helyet. „Fontos volt visszazárkózni. Ami a leginkább lenyűgözött ebben az időmérőben, az [Verstappen] használt gumin futott Q2-es köre, amivel megspórolt egy szettet a versenyre. A Q3-ban Charles nagyon jó alapidőt autózott, [Verstappenen] pedig hatalmas volt a nyomás, hogy összerakja a kört, és megcsinálta. Tulajdonképpen a második szektorban hozta össze az egészet egy tökéletes körrel. Kicsi volt a különbség, de a holnapi versenyre nézve kulcsfontosságú” – nyilatkozta Horner a Sky Sportsnak.

Max Verstappen, Red Bull, Holland Nagydíj
Mindent beleadott Fotó: Dan Mullan/Getty Images/Red Bull Content Pool

„Az utolsó gyorskörömet kicsit hátráltatta a kivezető köröm, mert csak egy autó volt előttem, majd túlságosan le kellett lassítanom az első szektorban. Emiatt a gumik nem voltak a legjobb állapotban, de sikerült kicsit visszahoznom a második szektorban, ami éppen elég volt a pole-hoz. Tudtam, hogy korábban ott időt veszítettem, úgyhogy a Q3-ban természetesen már mindent egy lapra tettem fel” – értékelt Verstappen.

Az idei negyedik rajtelsőségét szerző versenyző szerint ez az eredmény a szokottnál már csak azért is különlegesebb, mert pénteken még 6 tizedre voltak a Ferrariktól, de így is sikerült talpra állniuk. „A tegnapi nap tükrében volt igazán különleges ez az időmérő. Az kemény nap volt, elég sok mindent kellett változtatnunk a kocsin, mert nem igazán rendelkeztünk elegendő információval. A mai szabadedzés arról szólt, hogy tanuljunk az autóról, és finomhangoljuk az időmérő előtt.”

Sergio Pérez miatt ugyanakkor bosszankodhat a Red Bull, hiszen a mexikói versenyző hibázott az utolsó körében, és csak ötödik lett. Verstappennek így vasárnap egyedül kell majd szembeszállnia a két Ferrarival, legalábbis, ami a rajt utáni pillanatokat és a futam első fázisát illeti. „Sajnálatos, hogy Checo nem tudta befejezni a körét, mert a második sorba odaérhetett volna. Az ötödik helyen viszont így is ott van, és holnap keményen küzdhet innen” – mondta Horner, akivel Pérez is egyetértett, mondván, akár harmadik is lehetett volna.

Sergio Pérez, Red Bull, Holland Nagydíj
Pérez ismét alulteljesített Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool

„Szerencsés voltam, hogy nem törtem össze az autót, mert nagy baleset lett volna. Túl mélyen mentem be a kanyarba, majd túl korán próbáltam meg a gázra lépni, és egy kicsit megcsíptem a kavicságyat, majd elveszítettem az uralmat az autó hátulja felett. Jó körön voltam, de sajnos nem tudtam javítani” – ismerte be Pérez a Sky Sportsnak.

„Az előrelépés szempontjából nehéz verseny lesz, de igyekszem majd a legjobbamat nyújtani és erős versenytempót hozni. Ez nagyon fontos lesz. Jó stratégiánk van, jó lehetőségeink vannak, úgyhogy remélhetőleg erős futamot teljesíthetünk” – tekintett előre.

A Red Bull nem foglalkozik a pontversennyel

Mivel a pilóták és a konstruktőrök pontversenyében is tetemes az előnye, a Red Bull holnap újabb jókora lépést tehet afelé, hogy mindkét összetettet megnyerje az idén, és akár már a szezon vége előtt bajnok legyen. Christian Horner azonban állítja, egyáltalán nem számolgatnak.

„A pontversenyben egészséges előnyünk van, de jelenleg nem foglalkozunk ezzel, hanem versenyről versenyre tekintünk előre. Minden edzésből, időmérőből és futamból ki kell hoznunk a legtöbbet, a tapasztalataink alapján a pontverseny pedig majd gondoskodik magáról” – jelentette ki a csapatfőnök, majd arról is szót ejtett, hogy elővigyázatosságból nézték át Verstappen váltóját a pénteki hiba után, és bár soha nincs olyan, hogy nem aggódnak, szerinte minden rendben lesz vele vasárnap.