Kezdőlap Blog Oldal 1366

Először beszélt a Piastri-balhéról az Alpine csapatfőnöke – Alonsót és Piastrit is kritizálta

0

Terjedelmes interjút adott az El Confidencialnak Otmar Szafnauer, az Alpine csapatfőnöke, a fő téma pedig természetesen mi más lehetett, mint az utóbbi hét legfontosabb történései, azaz Fernando Alonso csapatváltása, és az Oscar Piastri szerződtetése körül kirobbant botrány.

Először nyilatkozott Otmar Szafnauer, az Alpine csapatfőnöke azóta, hogy Fernando Alonso bejelentését követően kirobbant a botrány Oscar Piastri és az istálló között. A kétszeres világbajnok Aston Martinhoz igazolásának hírére az Alpine gyorsan cselekedett, és másnap közleményt adott ki arról, hogy 2023-ra előlépteti juniorját és idei tartalékját, aki viszont nem sokkal ezután közölte: nem írt alá semmilyen szerződést, és nem akar, illetve nem is fog az Alpine-nál versenyezni jövőre.

Piastri döntését Szafnauer sem érti, és szerinte az ausztrál pilóta nem elég lojális ahhoz a csapathoz, amely a szárnyai alá vette, és amely dollármilliókat ölt a felkészítésébe. Ám még mielőtt a tavalyi F2-es bajnokról beszélt volna, a román származású szakember az El Confidencialnak adott exkluzív interjúban Alonso döntéséről is kifejtette a véleményét.

Fernando Alonso, Alpine
Alonso igen fura módon egyezett meg az Aston Martinnal Fotó: Alpine

„Mint azt korábban is mondtam, egy kicsit mindkettő – felelte arra a kérdésre Szafnauer, hogy csalódott-e a spanyolban, vagy inkább úgy van vele, hogy az F1-ben már csak így mennek a dolgok. – Nem vagyok annyira naiv, hogy ne ismerném a Forma-1 játékszabályait, miután már sok mindent megéltem. De úgy gondolom, hogy tisztességes ember vagyok, és ha elkötelezem magam valami mellett, akkor a legjobbamat fogom nyújtani. Megtartom a szavam, mert így nőttem fel, az apám erre tanított. Így csináltam Sebastian Vettel-lel, Julian Jakobival – aki régen Ayrton Sennát és most Sergio Pérezt képviseli –, valamint a korábban Paul di Restát képviselő Anthony Hamiltonnal is. De megértettem, hogy nem mindenki ugyanúgy intézi a dolgait.”

Szafnauer ezekkel a mondataival kétségtelenül Alonso azon húzására utalt, amellyel a kétszeres világbajnok egyszerűen átverte őt, hiszen a Magyar Nagydíj vasárnapján még azt mondta neki, hogy nem írt alá semmit senkivel, és majd a nyári szünet alatt tárgyalnak a szerződéshosszabbításáról, aztán másnap bejelentette, hogy az Aston Martinhoz szerződött

A csapatfőnök ezzel kapcsolatban tisztába tett még egy dolgot, Alonso ugyanis finoman beleszállt főnökébe azok után, hogy Szafnauer azt mondta, azért nem érte el versenyzőjét az Aston Martin-bejelentés után, mert Görögországban, egy hajón nyaralt. A spanyol ugyanis erre kitett egy Instagram-posztot, amint szülővárosában, Oviedóban sétál, és a képre írta, hogy “paradicsom.”

„Alonso vasárnap este azt mondta, hogy Görögországban lesz egy hajón – reagált Szafnauer az interjúban, megerősítve, hogy nem magától találta ki mindezt. – Reggel [a bejelentés után] néhányszor hívtam, de nem tudtam elérni. Azért mondta [hogy Görögországban lesz], hogy tudassa, nehéz lesz őt elérni.”

Szafnauer nem zárja ki, hogy Briatore keze is benne van

Szafnauer szavaiból egyértelműen átjön, hogy a spanyol veterán cselekedetével kapcsolatban leginkább az intézési móddal van problémája, és Alonso csapatváltásának okait el tudja fogadni. „Őt kell megkérdezni, de Alonsónak nagyon fontos volt a hosszú távú elköteleződés a csapat részéről. Egy két éves szerződés, ami egy plusz egy évre szólt. Fernando számára a szerződéshosszabbítás volt az egyik kulcstényező” – erősítette meg, amit már korábban is mondott, azaz, hogy az Alpine csak egy évvel akart hosszabbítani a spanyollal, hogy jövőre az akkori teljesítménye alapján határozhasson a továbbiakról.

Az Alpine csapatfőnöke azt is elárulta, hogy a jelenleginél nagyobb fizetést ajánlottak a 41 esztendős pilótának, de olyan pletykákat is hallott, hogy az Aston Martin ennél jóval többet kínált. „Nem tudom, hogy ez döntő tényező volt-e, kérdezzék meg őt!” – zárta rövidre a kérdést az 57 éves szakember, aki elképzelhetőnek tartja, hogy az Aston Martin már jóval korábban felvette a kapcsolatot Alonsóval.

Fernando Alonso, Alpine
Alonsótól sosem állt távol a Forma-1 politikai oldala Fotó: Alpine

„Minden, amit a Forma-1-ben töltött éveim és az alapján tudok, hogy tavaly még az Aston Martinnál voltam, azt mondhatom, hogy Fernandóval talán már tavaly, vagy valójában két évvel ezelőtt is zajlottak egyeztetések. Lehetségesnek tűnik. Logikusnak nem, de lehetségesnek igen. És valószínűnek is…”

Miként azt sem zárja ki, hogy Alonso és Piastri menedzsmentje egy gondosan kitervelt akciót hajtott végre a háttérben. A kétszeres világbajnokot ugyanis a mai napig Flavio Briatore, a Renault és a Benetton korábbi csapatfőnöke menedzseli, míg Piastrinak az a Mark Webber a menedzsere, aki szintén Briatore védence volt.

„Úgy érti, hogy információt osztottak meg egymással? – kérdezett vissza az interjút készítő újságíró felvetésére Szafnauer, majd kifejtette az álláspontját.

„Nézze, ezt nem tudom bizonyítani, de ez a Forma-1, és ha néhány év múlva valaki előáll azzal, hogy bizonyítéka van az információ-megosztásról, nem leszek meglepve. Mindig mindenkinek azt mondom, hogy a Forma-1-ben úgy kell cselekedni, mintha mindenki tudna mindent. Hogy az ilyen dolgokban nincsenek titkok. Amikor megkérsz valakit arra, hogy valamit ne mondjon el, úgy viselkednek, mintha mindenki tudna róla. 25 éve így működöm a Forma-1-ben. Amennyiben történt ilyen [információcsere], nem kell rajta meglepődni.”

Hogy pontosan milyen információcsere zajlott, azt pontosan nem lehet megmondani, de vélhetően a szerződésekben szereplő záradékokkal és azzal kapcsolatos, hogy az Alpine-nak meddig kell jeleznie, hogy igényt tart Piastrira. 

Piastri kihúzta a gyufát

Míg Alonso érvei – miszerint biztosítani akarta a hosszabb távú jövőjét az F1-ben – érthetőek, addig Szafnauer nem igazán talált magyarázatott arra, hogy mi vezérelte Oscar Piastrit. A csapatfőnök álláspontja, hogy jogosan tartanak igényt a 21 esztendős pilótára.

„Ami a Piastri bejelentéséről kiadott sajtóközleményét illeti, amint értesültünk Fernandóról és az Aston Martinról, megcsináltuk a közleményt, mert már dolgoztunk vele a következő szezonon, és láttuk, hogy a folytatás Alonsóval nem lehetséges.”

Oscar Piastri, Alpine
Szafnauer nem ezt várta Piastritól Fotó: Alpine

„Szerződésünk van Piastrival, amit novemberben írt alá. Beszéltünk az ügyvédeinkkel, akik azt mondták, hogy ez egy kötelező érvényű szerződés, amelynek egy része lehetővé teszi, hogy 2023-ban beültessük Oscart az egyik autónkba. Ezért is adtuk ki a sajtóközleményt. Ezen kívül opciónk van 2024-re is, illetve lehetőségünk kölcsön adni őt egy másik csapatnak.”

„Azt akartuk, hogy Fernando velünk maradjon még egy évet, Oscart pedig kölcsönadjuk 2023-ra. Minden sajtótájékoztatón azt mondtam, hogy Piastri a Forma-1-ben fog versenyezni 2023-ban. Ez azért volt, mert tudtam, hogy vagy a mi autónkban, vagy kölcsönben fog versenyezni, ha Fernando marad. De Alonso valamilyen oknál fogva – noha szerintem én tudom az okokat, de erről őt kell kérdezni – úgy döntött, hogy az Aston Martinhoz megy, ezért elkezdtük véglegesíteni a megállapodást Piastrival ahelyett, hogy kölcsönadtuk volna. Ezért ment ki a közlemény.” 

Szafnauer szerint most egy kis idő kell ahhoz, hogy lássák, mi lehet a Piastri-ügy végkifejlete, de továbbra is úgy véli, hogy jövőre a fiatal ausztrál lesz Esteban Ocon csapattársa. Még azzal együtt is, hogy szerinte nem volt lojális az Alpine-hoz.

„Ezt tőle kell megkérdezni, mert én magam sem értem” – utalt Piastri viselkedésére.

„A 100 futamos tervben (ennek a végére akarnak élcsapattá válni –  a szerk.), amin dolgozunk, szerintem van hely Piastrinak. És mi támogattuk őt, úgyhogy mutathatna némi lojalitást azért, hogy szó szerint több millió eurót öltünk a felkészítésébe. Úgyhogy én sem értem [a döntését], erről őt kell megkérdezni.”

A több millió euró jelentős részét a tavalyi autóval az utóbbi év során teljesített, elméletben továbbra is zajló tesztprogram emésztette fel, amelynek keretein belül Piastri eddig 3500 km-t vezetett. „Több, független tesztet is csináltunk vele, ami egyáltalán nem olcsó. Csak a motor költsége 1,75 millió euró, és akkor ott vannak a szerelők, akik részt vettek a teszteken, valamint az utazási és szállásköltség. Rengeteg pénzt költöttünk arra, hogy felkészítsük őt a jövőjére, és ha ebben a jövőben nem nálunk versenyez, logikus és fair, hogy kompenzációt szeretnénk” – mondta Szafnauer arra a kérdésre, hogy amennyiben nem tudják megtartani Piastrit, jogi úton akarnak-e majd elégtételt venni. A csapatfőnök viszont hangsúlyozta, hogy itt még nem tartanak, és először kivárják, hogy mi lesz az ügy vége.

Oscar Piastri, Alpine, teszt, Abu-dzabi, 2021
Az Alpine rengeteg pénzt ölt Piastri felkészítésébe Fotó: Alpine

„Mindig azt láttam, hogy Laurent Rossi [az Alpine márkaigazgatója] mindkét pilótának a legjobbat akarja. Laurent nagyon keményen dolgozott azon, hogy ülést találjon Piastrinak jövőre. Az Alpine-nál azt próbáltuk tenni, ami mindkét pilótának a legjobb, miközben őszinték voltunk velük, és nem próbáltunk meg játszmázni. Mindegyik versenyző tudta, hogy mi zajlik. Sajnos Alonso aláírt az Aston Martinhoz, és megértem, hogy miért tette ezt, de Piastrit nem értem meg.”

„Piatsritról nagyobb lojalitást vártam, lojálisabbnak kellene lennie a csapat iránt, amely vigyázott rá, amely eljuttatta a világbajnokságig, és mindenekfelett, amely az utóbbi egy év során autóba ültette, hogy felkészítse, és megismerje a pályákat. Nagyobb lojalitásra számítottam Oscartól, mint amekkorát mutat. 1989 óta vagyok a Forma-1-ben, és nem láttam még ehhez foghatót. És ez nem a Forma-1-ről, hanem az emberi tisztességről szól. Történhetne ez a jégkorongban, vagy a futballban, nem számít. Az ember nem csinál ilyet. Aláírt egy papírt, egy dokumentumt arról, hogy valami mást fog csinálni [azzal szemben, amit csinált]. Nekem a neveltetésemből adódóan nincs szükségem arra, hogy valaki azt mondja, miután aláírtam valamit, hogy »hazudsz, mert aláírtad ezt«. Nekem, ha azt mondják, »hé, segíts, én pedig segítek neked holnap«, kizárt dolog, hogy megszegjem a szavam. Kizárt dolog. Mindent megtettél, amire kértelek, most pedig megígérem, hogy ha ezt teszed, akkor én azt teszem. Nincs szükségem egy papírra, ami leírja, hogy milyen feltétel esetén tudok kifarolni.”

Kemény szavak ezek Szafnauertől, aki tehát nem fogja vissza magát Piastri és a menedzsmentje húzásával kapcsolatban. Kérdés, hogy amennyiben az Alpine-nak lesz igaza, és Piastrinak jövőre a franciák színeiben kell versenyezni – már amennyiben az istálló tényleg ezt akarja –, valóban lesz-e visszaút a két fél kapcsolatában egy ilyen botrány után.

Lappi óriásit esett a Power Stage előtt 

0

Miközben már mindenki a Power Stage-en várható csatát várta, Esapekka Lappi a harmadik helyen állva hatalmasat esett a Finn Rallyn. 

Szinte már mindenki belenyugodott, hogy a mai napon már csak a Power Stage szakaszon lesznek izgalmak a bónusz pontokért folyó csatában, amikor a verseny harmadik helyén álló Esapekka Lappi egy bal kanyarban hibázott, felborult és 3-4 borulás után állt meg talpon a Toyota Yaris. 

A Finn Rally 2017-es győztese a szakaszt végül betudta fejezne 20 másodperc elvesztésével, majd az összekötő úton megállt megjavítani az autó sérüléseit, amit a WRC+ felvételei alapján sikerrel is tett meg. 

Az utolsó előtti szakaszt Kalle Rovanpera 3 tizedmásodperc előnnyel nyert meg Ott Tanak előtt, azonban az észt versenyző így is 10 másodperc előnnyel várhatja a záró szakaszt. 

Finn Rally, állás 21 szakasz után 
1 #8 Ott Tanak / Martin Jarveoja (EST) Hyundai i20 N Rally1 2:18:44.3
2 #69 Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen (FIN) Toyota Yaris Rally1 +10.0
3 #4 Esapekka Lappi / Janne Ferm (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 +1:10.8
4 #33 Elfyn Evans / Scott Martin (GBR) Toyota GR Yaris Rally1 +1:37.7
5 #11 Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 +2:18.0
6 #18 Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (JPN / IRL) Toyota GR Yaris Rally1 +3:08.7
7 #44 Gus Greensmith / Jonas Andersson (GBR / SWE) Ford Puma Rally1 +3:50.4
8 #7 Pierre-Louis Loubet / Vincent Landais (FRA) Ford Puma Rally1 +4:12.8
9 #21 Teemu Suninen / Mikko Markkula (FIN) Hyundai i20 N Rally2 +9:05.1
10 #20 Emil Lindholm / Reeta Hamalainen (FIN) Skoda Fabia Rally2 evo +9:15.2
11 #68 Jari Huttunen / Mikko Lukka (FIN) Ford Puma Rally1 +10:26.8
12 #22 Egon Kaur / Silver Simm (EST) Volkswagen Polo GTI R5 +11:00.7
13 #25 Hayden Paddon / John Kennard (NZL) Hyundai i20 N Rally2 +11:12.5
14 #23 Teemu Asunmaa / Ville Mannisenmaki (FIN) Skoda Fabia Rally2 evo +13:27.0 (0:10)
15 #28 Eerik Pietarinen / Antti Linnaketo (FIN) Volkswagen Polo GTI R5 +14:09.7
#16 Adrien Fourmaux / Alexandre Coria (FRA) Ford Puma Rally1 +22:53.5 (0:30)
#42 Craig Breen / Paul Nagle (IRL) Ford Puma Rally1 +1:10:56.0 

További eredmények

ZEG Rally Show: Turán vezet az első kör után, Csomós Mixi kiesett

0

Turán Frigyes és Farnadi Ágnes 19.3 másodperces előnnyel vezet az első négy gyorsasági szakasz után a ZEG Rally Shown. Ollé Sasa a második, Cseh Vilmos a harmadik.

Négyből négy szakaszon volt a leggyorsabb Turán Frigyes vasárnap délelőtt a ZEG Rally Shown és előnyét fokozatosan növelve 19.3 másodperccel vezetve érkezett a ZalaZONE-ba, az első szervizre.

A reggeli első gyorsasági Gellénházán megtréfálta Csomós Mixiéket akik már a szakasz elején egy árokban landoltak a Fabiával. A kár nem nagy, a nézők viszont szomorkodhatnak, mert nem látják az ERC-ben szereplő versenyzőt.

Láthatják viszont Schubert István 2021-es Ford Fiesta WRC-jét, amit könnyű megismerni a pályán mert libabőröztető a hangja amikor érkezik. Na meg akkor is amikor távozik. Subi élvezi az autózást, tanulja a kocsit, ezért Gellénházán csak átgurultak, de utána folyamatosan gyorsultak, a negyedik szakaszon már második idővel mutatták meg, hogy egyre jobban belejönnek.

A ZalaZONE SmartCity gyorsaságija pedig extra csemegét tartogat, mivel teljesen belátható a pálya, egyszerre figyelhetik a nézők a Fiesta WRC-t és Csík Zoltán Subaru Impreza WRC-jét. Nem mindennapi látvány, érdemes délután megnézni!

Nem fesztíjük nagyon szénné, de nagyon élvezzük. Az egyes-kettes gyors nekem nagyon tetszik, a következő kettőn pedig próbáltunk vigyázni a padkákra, és látványosan menni, ezért jöttünk. Mindenki kicsit lazább, így jókat bandázunk, kötetlenebb, lazább a hangulat” – mondta Turán Frigyes, majd az első gyorsról is beszélt egy kicsit Mixiék esése kapcsán.

„Nagyon lehűlt az aszfalt, teljesen megváltoztak a körülmények tegnaphoz képest. Mi közepes abroncsokkal jöttünk, attól féltem, hogy elmelegszik, de még a SmartCityben sem volt vele problémánk. Úgyhogy jól választottunk abroncsot, de az első gyorson úgy jöttem át, hogy úgy éreztem túl óvatosak vagyunk, de valószínűleg ez volt a kifizetődő.

„Fricit nem tudom megfogni. Ugye ez rallyshow és senkit nem érdekel az eredmény ezért mindenki élet-halálra megy” -mondta nevetve Ollé Sasa. „Közepes gumit választottunk, de használtat, így a végére már nem volt tapadásunk. Az első gyorsokon már volt felhordás, így ötödik teliben négy kerékkel csúszkálgattunk, úgyhogy nem is csodálom, hogy szegény Mixi beesett, mert szörnyen csúszott az első két gyors. Nekem a SmartCity a legjobb, olyan, mint amikor gyerekkoromban leesett az eső és pocsolyába kellett ugrálni. Kézifékkel fordulgattunk, és nagyon szerettük. Lilla nagyon jól navigált, de aki egy Ladában tud navigálni, ahol minden csörög zörög annak ez is megy. Az a furcsa neki, hogy minden gyorsan történik.”

„Azért jobb lenne most az aszfalt gumi, jövőre azzal jövünk” – mondta Osváth Péter, de persze ő is mosolygott. „A hármas gyorson volt jó a murva, ott nagyon élveztük, a belvárosban is szépeket tudunk majd fordulni. Sokan vannak, jó a hangulat, nagyon élvezzük.”

„Jó volt, fura másfél év után aszfalton menni. Fel kell venni a ritmust, kicsit bénázok a gyors részeken, de harmadikak vagyunk, úgyhogy nem olyan rossz” – mondta Cseh Vilmos aztán Bán Viktor külön kérésére a navigátort is megdicsérte. „Nagyon jó navigátor. Flottul megy minden, akkor mondja az itinert amikor kell és a hangulat is jó az autóban.”

Ifj. Fekete László az égig érő Skodával érkezett a szervizparkba, nagyon magasan állt az autójuk. „Maradtunk a veszprémi beállításoknal, murva gumikkal jöttünk, de minden rendben volt. Próbáljuk minél jobban élvezni, és ez megy is, nagyon jó minden.” 

Subiék a SmartCityben az első körzőzésnél kettőt is mentek a Fiesta WRC-vel, így le sem tagadhatják, hogy mennyire élvezik. „Próbálgatjuk, még nagyon nem megy vele normálisan autózni, de nagyon élvezzük. Nagyobb élmény, mint amire számítottam. Átmegy mindenen. Az első gyorson csak átgurultunk, de a másodiknak már tetszett a vége” – mondja Schubert István.

„Százszoros” – mondja Schmidt Tamás arra a kérdésre, hogy milyen szorzóval számoljuk a WRC élvezeti faktort egy átlagos rallyautóhoz képest. „Nagyszerű érzés ebben versenyezni. Pokoli erős, amikor elrajtolunk, mindig elakadt egy picit a lélegzetem, mert annyira brutális. Az elsőn utcai programban gurultunk át, de a többi már nagyon jó volt.”

„Jó volt idáig minden, technikai probléma nem volt, élveztük, próbáltunk a nézőknek is menni, egy-két beállítást is teszteltünk. A következő körben vendégnavigátorokkal megyünk” – összegzett röviden Csík Zoltán. „Nagyon nagy szó, hogy Subi is tudott egy ilyen autót vásárolni, már csak Bútor Robi Citroenje hiányzik a teljes képhez. Jó, hogy egy ilyen eseményen ezeket az autókat meg tudják nézni a nézők.”

„Túl optimista voltam, nem adta ki az első féktáv. Nincs nagy baj, de ma már ne várjatok. Ezt én rontottam el, nagyon sajnálom” – írta közösségi oldalán Csomós Mixi.

 

Alonso előtt szabadon: sokkoló csapatváltások az F1 történetében

0

Eddie Irvine Ferrarihoz igazolása, Fernando Alonso első mclarenes szerződése, vagy Daniel Ricciardo red bullos búcsúja mind szerepel azon a listán, amelyre a kétszeres világbajnok spanyol egy harmadik húzásával is felkerült. Az F1 történetének néhány meglepő csapatváltására tekintettünk vissza.

Fernando Alonso a Magyar Nagydíj utáni hétfőn mindenkit – még saját csapatát is – sokkolt azzal, hogy bejelentette: nem hosszabbít az Alpine-nal, helyette 2023-tól az Aston Martin versenyzője lesz.

Természetesen nem a kétszeres világbajnok az első – és nem is az utolsó –, aki váratlant húzott az F1-es pilótapiacon, és olyan átigazolást jelentett be, amit senki sem várt. A döntésének apropóján visszatekintettünk néhány olyan csapatváltásra, amely Alonsóéhoz hasonlóan a semmiből jött.

1995 – Irvine a Ferrarihoz igazol

Miután az 1995-ös szezonban is csak egy futamot nyerő, a világbajnoki címekért folyó csatát tisztes távolból figyelő Ferrari leigazolta az Ayrton Senna 1994-es halála után az F1 szupersztárjává előlépő Michael Schumachert az 1996-os idényre, sokáig csak találgatni lehetett, hogy kit szerződtet a csapattársának (Jean Alesi és Gerhard Berger egyaránt a Benettonhoz távozott.)

Végül igen nagy meglepetésre Eddie Irvine-ra esett a választás, akinek az érkezésére már csak azért sem számított senki, mert a Jordan-istálló nem sokkal azelőtt jelentette be, hogy marad nálunk 1996-ra. Ám, mint később kiderült, pont a csapattulajdonos Eddie Jordan volt az, aki segített honfitársának csatlakozni a maranellóiakhoz.

„Felhívtam Michael [Schumachert], és valami olyasmit mondtam neki, hogy »Nézd, szükséged lesz egy csapattársra, aki segíteni fog neked. Igen, Irvine szemtelen, de gyors, és amikor erőt vesz magát, engedelmes is. Nem a győzelmek hajszolása lesz a legfontosabb a számára. Szerintem nagyon boldog lenne attól, hogy a Ferrarinál versenyezhet, és szerintem magára vállalná a tesztelés és a kulimunka nagy részét. Őszintén hiszem, hogy jó csapattárs lenne.«” – duruzsolta az ír csapatfőnök a német fülébe.

Schumacher a hallottak után szólt Jean Todtnak, a Ferrari csapatfőnökének, aki viszont elsőre nem volt hajlandó kifizetni a Jordannek az Irvine szerződésében szereplő kivásárlási árat, ám végül a felek megegyeztek 5 millió dollárban, amit Jordan el sem akart hinni. „Nappali rablás volt, és rajtam volt a maszk” – emlékezett vissza.

Irvine 1999-ben Schumacher lábtörésének köszönhetően fél szezon erejéig maga mögött hagyhatta a másodhegedűs szerepét, de a vb-cím végül nem jött neki össze

1996 – a Williams kirúgja Hillt

Egy kicsit kilóg a „váratlan csapatváltás” kategóriából Damon Hill és a Williams 1996-os esete, hiszen előbbi nem egy másik istálló kedvéért ment el, de technikailag csapatváltás történt, így végül úgy döntöttünk, ezt a történetet is felelevenítjük.

A korábbi sormintát elnézve akár azt is mondhatnánk, semmi meglepő nem volt abban, hogy a Williams szezon közben közölte a világbajnoki cím felé megállíthatatlanul robogó Hill-lel: a következő évtől nem tartanak igényt a szolgálataira, hiszen 1992-ben Nigel Mansell, 1993-ban pedig Alain Prost hagyta el a csapatot az év végén, vb-címmel a zsebében. 1996-ban Hill tehette ugyanezt.

A Williams már három futammal a szezon vége előtt, Spában közölte vele a rossz hírt, amit azzal indokoltak, hogy menedzsere, Michael Breen túl sok pénzt követelt neki. „Frank Williams felhívott, hogy elmondja, többé nem akar Damon szerződéshosszabbításáról tárgyalni, és nem indokolta meg a döntést. Damon nagyon szeretett volna a Williamsnél maradni, a csapat pedig azt a benyomást keltette, hogy nagyon meg akarja tartani őt. Aztán mindenféle magyarázat nélkül váratlanul véget vetettek a tárgyalásoknak” – nyilatkozta Breen 1996-ban.

A valóságban azonban Hill sorsa már az 1996-os szezon előtti télen megpecsételődött, amikor a Williams az 1995-ben látott sorozatos hibáira reagálva szerződtette az 1997-es idényre Heinz-Harald Frentzent, és ezzel végérvényesen magára haragította sztártervezőjét, a csapattal kapcsolatos fontos döntésből ismét kihagyott Adrian Newey-t, akinek nem mellesleg a szerződésében is benne volt, hogy beleszólása van a hasonló ügyekbe.

Frank Williams és Patrick Head azonban a feje fölött határoztak, ami az istálló történetének egyik legnagyobb hibájának bizonyult, hiszen Newey 1997-ben átigazolt a McLarenhez, miközben a Williams még világbajnok lett az általa tervezett FW19-cel. A mai napig ez a grove-iak utolsó vb-címe, miközben Newey azóta a McLarennel kétszer, majd a Red Bull-lal ötször ért fel a csúcsra.

Hill Szuzukában végül világbajnok lett, de ekkor már jó ideje tudta, hogy ez az utolsó idénye a Williamsben

2005 – Alonso (először) aláír a McLarenhez

2005 decemberében, nem sokkal azután, hogy Fernando Alonso megnyerte a vb-címet a Renault-val, és minden idők legfiatalabb Forma-1-es világbajnokává vált (azóta Lewis Hamilton és Sebastian Vettel is megelőzte ebben a mutatóban), ő és a McLaren hatalmas sziklát zúdított bele az F1 téli szünetben alig fodrozódó állóvizébe, és bejelentették, hogy közösen folytatják.

Mindez nemcsak váratlanul ért mindenkit, de sokan igencsak furcsállták, hogy Alonso néhány héttel az első közös vb-cím után elhagyja azt az istállót, amelyben megkapta a lehetőséget arra, hogy komoly F1-es pilóta legyen (2002-ben a Renault tesztpilótája volt, majd 2003-ban előléptették versenyzővé).

Ami pedig igencsak bizarrá tette a helyzetet, hogy nem is azonnali csapatváltásról volt szó – hiszen Alonsónak érvényes szerződése volt 2006-ra –, így egy teljes szezont le kellett még húzzon a franciákkal úgy, hogy közben mindenki tudta, történjék bármi is, a szezon végén távozik a McLarenhez. Mindennek tükrében figyelemreméltó, hogy az átigazolás nem mérgezte meg a viszonyát a csapattal, és a feltámadó Schumacher-Ferrari kettőst legyőzve ő és a Renault zsinórban másodszor is világbajnok lett.

A 2005-ös Brazil Nagydíjon, első vb-címe megnyerésekor nem sokan sejtették, hogy hamarosan bejelenti: aláírt a McLarenhez

2009 – Button a McLarenhez igazol

Valami hasonlót csinált Button 2009-ben, mint Alonso 2005-ben, hiszen ő is világbajnokká válása után dobbantott attól a csapattól, amellyel nyert. És, ha hozzátesszük, hogy mindezt azután tette, hogy Ross Brawnék bejelentették: a Honda kiszállása után hatalmas meglepetésre vb-címet nyerő, egy szezont megélt Brawn GP jövőre már gyári Mercedes-istállóként fog szerepelni, akkor még inkább érthetetlennek tűnhetett Button döntése.

Visszatekintve azonban már láthatjuk, hogy neki volt igaza, fő érve ugyanis az volt, hogy a Mercedes nem akarja a szükséges dollár százmilliókat beleölni a projektbe. „Szponzort találni a csapatnak nagy feladat volt, hiszen évi több százmillióról beszélünk. Akkoriban az volt az elmélet, hogy a Mercedes óvatosan közelítette meg a gyári visszatérését az F1-be. Most már őrültségnek tűnik, de 2009-ben így álltak a dolgok, úgyhogy nem volt valami vonzó projekt” – tekintett vissza később Button.

Nem sokkal ezután be is bizonyosodott, hogy a megfelelő pénzmennyiség nélkül a Mercedes nem fog nyerni (a 2014-es szabályreformig vb-t nem is nyert, de futamot is csak négyszer), a visszatérő Michael Schumacher és Nico Rosberg küszködését Button azonban már házon kívülről nézte, miközben a csapatváltását követő három szezonban összesen nyolc versenyt nyert a McLaren színeuben, és 2011-ben második lett Vettel mögött az összetettben.

Mercedes, csapatbemutató, 2010. Nico Rosberg, Michael Schumacher, Ross Brawn, Norbert Haug, Nick Fry, Dieter Zetsche
Fotó: Mercedes-AMG Petronas

Button nem akart tagja lenni a gyári Mercedesnek, így a csapat bemutatóján már Nico Rosberg és Michael Schumacher pózolt az átfestett 2009-es Brawn mellett

2014 – Alonso visszatér a McLarenhez

A 2014-es Japán Nagydíj alatt igen fontos dolgok zajlottak a háttérben, ezen a hétvégén vált ugyanis biztossá, hogy Sebastian Vettel négy közös világbajnoki cím után búcsút int a Red Bullnak, és átveszi Fernando Alonso helyét a Ferrarinál, miközben a spanyol visszatér oda, ahonnan a 2007-es, botrányokkal teli szezon után oly dicstelenül távozott.

A négyszeres világbajnok a versenyhétvége pénteki napjának estéjén közölte Christian Horner csapatfőnökkel, hogy 2015-től a Ferrari pilótája lesz, a hírt pedig másnap közleményben a Red Bull is megerősítette. Horner eközben tudatta a sajtóval, hogy Vettel igencsak vonzó ajánlatot kapott a maranellóiaktól.

Egy olyan ajánlatot, amely nem biztos, hogy megszületett volna akkor, ha Alonso nem próbálja meg “eladni” magát a Red Bullnak vagy a Mercedesnek, és a Ferrari nem dönt úgy, hogy új sztárpilótát igazol a spanyol helyére. Így viszont nem volt más választása, mint elhagyni a Scuderiát, és kibékülni az akkor még a McLaren élén álló Ron Dennisszel.

A többit már – ahogy mondani szokás – történelem: Alonso nemhogy vb-címet, de futamot sem nyert a wokingiakkal, mielőtt 2018 végén kiszállt az F1-ből, hogy aztán a 2021-es szezontól az Alpine színeiben térjen vissza.

Alonso második mclarenes időszaka sem alakult jól, de egészen más okok miatt

2018 – Ricciardo a Renault-hoz igazol

Amikor az ausztrál pilóta a 2018-as Magyar Nagydíj után bejelentette, hogy 2019-től a gyári Renault-istállót erősíti, sokaknak leesett az álla. Mindenki arra számított ugyanis, hogy Max Verstappen akkori csapattársa hosszabbítani fog azzal a istállóval, amelynek színeiben 7 győzelmet szerzett, és amely abban az évben is viszonylag versenyképes autóval rendelkezett.

Lévén, egyik topcsapatban sem volt üresedés, Ricciardo csak papíron rosszabb helyre mehetett, ám mint kiderült, ez sem tartotta vissza. Valamint a Red Bull, Christian Horner szavaival élve “sztratoszférikus” fizetési ajánlata sem, ami azért sokat elmond arról, hogy az akkor 29 esztendős pilóta mennyire eltökélten vágyott a környezetváltozásra. 

Távozásában nem kis szerepet játszott a 2018-as Azerbajdzsáni Nagydíj és az utána történtek, mivel úgy érezte, hogy a Red Bull nem a megfelelő módon kezelte a Verstappennel történt ütközését. Emellett Ricciardo bizonyára azt is érezhette, hogy a csapat egyre inkább a holland irányába húz, ami a másik versenyzőre nézve sosem jelent jót.

Ricciardo úgy kezdte a Covid miatt késve induló 2020-as szezont, hogy ő és a csapat is tudta, az év végén elválnak útjaik

Mindehhez hozzájött a Red Bull által 2019-től használt Honda-motor és az ausztrál fejében azzal kapcsolatban jelen levő kételyek, és kész is volt a tökéletes érvrendszer a váltás mellett. Mindössze napokkal azután, hogy a Magyar Nagydíjon még red bullos szerződése mihamarabb aláírásáról beszélt, a Renault bejelentette őt leendő sztárpilótájaként.

Azóta tudjuk, hogy ez a lépés csak anyagi szempontból volt jövedelmező Ricciardónak, aki mindössze egy idény után úgy döntött, hogy otthagyja a franciákat a McLaren üléséért, ahonnan a jelek szerint az idei szezon végén már nem önszántából fog eljönni. Ha még ma is a Red Bull pilótája lenne, vélhetően versenyről versenyre győzelmi eséllyel állhatna fel a rajtrácsra.

Tanak egy lépéssel közelebb 

0

Ott Tanak egy lépéssel közelebb került a Finn Rally megnyeréséhez vasárnap reggel, miután egy hajszállal növelni tudta előnyét Kalle Rovanpera előtt. 

Vasárnap két pályán négy szakasz vár a Finn Rally mezőnyére, és Ott Tanak, valamint Kalle Rovanpera továbbra is más ligában játszik, mint a mezőny többi tagja. 

A nap első szakaszán Tanak 1.9 másodperccel gyorsabb tudott lenni finn riválisánál, míg a Power Stage-nek később helyet adó szakaszon teéljesen egyforma időt autózott a 2019-es világbajnok és az aktuális vb éllovas, így két szakasszal a verseny vége előtt 10.3 másodperc a különbség, vagyis Tanak még egy lépést tett a győzelem felé. 

Vasárnap visszatért a mezőnybe a tegnap kieső Craig Breen, így ismét 11 Rally1-es autót láthatnak a versenyt követők. 

Finn Rally, állás 20 szakasz után 
1 #8 Ott Tanak / Martin Jarveoja (EST) Hyundai i20 N Rally1 2:13:26.4
2 #69 Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen (FIN) Toyota Yaris Rally1 +10.3
3 #4 Esapekka Lappi / Janne Ferm (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 +50.6
4 #33 Elfyn Evans / Scott Martin (GBR) Toyota GR Yaris Rally1 +1:33.5
5 #11 Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 +2:16.3
6 #18 Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (JPN / IRL) Toyota GR Yaris Rally1 +3:04.0
7 #44 Gus Greensmith / Jonas Andersson (GBR / SWE) Ford Puma Rally1 +3:44.6
8 #7 Pierre-Louis Loubet / Vincent Landais (FRA) Ford Puma Rally1 +4:02.1
9 #21 Teemu Suninen / Mikko Markkula (FIN) Hyundai i20 N Rally2 +8:43.4
10 #20 Emil Lindholm / Reeta Hamalainen (FIN) Skoda Fabia Rally2 evo +8:54.7
11 #68 Jari Huttunen / Mikko Lukka (FIN) Ford Puma Rally1 +10:18.2
12 #22 Egon Kaur / Silver Simm (EST) Volkswagen Polo GTI R5 +10:34.3
13 #25 Hayden Paddon / John Kennard (NZL) Hyundai i20 N Rally2 +10:47.1
14 #23 Teemu Asunmaa / Ville Mannisenmaki (FIN) Skoda Fabia Rally2 evo +13:05.0 (0:10)
15 #28 Eerik Pietarinen / Antti Linnaketo (FIN) Volkswagen Polo GTI R5 +13:45.0
#16 Adrien Fourmaux / Alexandre Coria (FRA) Ford Puma Rally1 +22:45.7 (0:30)
#42 Craig Breen / Paul Nagle (IRL) Ford Puma Rally1 +1:10:49.6 

További eredmények

Megőrülnek a finnek, ha Rovanpera jön! (videó)

0

Komoly támogatást kap a vb éllovas Kalle Rovanpera a hazai versenyén a szurkolóktól. Ezt a videót érdemes megnézni!

ZEG Rally Show: Módosított rajtlista

0

Összesen 52 páros valamint a junior indulók állnak rajthoz a zalaegerszegi II. ZEG Rally Show-n, melyet vasárnap 11 szakaszon rendeznek meg. Íme a rajtlista!

2022Zeg_R9_Rajtlista_Leg1_Elofutokkal3

Vanagas és Mulec vezet a Hungarian Baján

0

Benediktas Vanagas tovább növelte előnyét a Hungarian Baja első napján, már több mint 5 perccel vezet Joao Ferreira előtt. A motorosoknál Toni Mulec áll az élen.

Nem volt könnyű napjuk a versenyzőknek a Hungarian Baja szombatján, az erős szél a port ugyan elfújta, de vitte a pályajelző szalagokat is.

Délelőtt az itinerrel is sokaknak meggyűlt a baja, így szinte alig akadt olyan a motorosok közül, aki nem tévedt el legalább egyszer. Az első 130 kilométeres szakaszon Robert Wallace volt a leggyorsabb, mögötte Toni Mulec érkezett, aki azonban 17 perces büntetést kapott, így az összetettben egy hölgy, Mirjam Pol foglalta el a második helyet az első kör végén.

Délutánra alaposan felborult az állás. Büntetésekből szinte mindenkinek jutott. Toni Mulec összesen 18 percet kapott, gyorsabb is volt mint Wallace, és 9 perc előnnyel vezet a nap végén. Wallace szinte olyan időt ment mint délelőtt, de 25 perc áll büntetésként a neve mellett, így második. Mirjam Pol 9 perccel volt lassabb Wallace-nél, büntetésből 5 percet gyűjtött, ezzel a harmadik. Hodola Richárd a negyedik helyen áll, neki 3 perc a büntetése és így négy és fél perc az előnye az ötödik Barry Howe előtt, a dobogó azonban majdnem 19 percre van a magyar versenyzőtől.

„Újonc hibákat követtem el a reggeli szakaszon: kétszer is eltévedtem, mert nem néztem az itinert, utolértem jó néhány versenyzőt, attól kezdve por volt, de legalább haladtunk. Délután más taktikát választottam, csak követtem az itinert, ennek ellenére a szakasz végén eltévedtem. Vezetek a versenyben, de sok van még hátra, várjuk ki a végét” – nyilatkozta az élen álló Mulec.

Hungarian Baja
foto: Hungarian Baja
Az autósoknál Benediktas Vanagas nem ismer tréfát: noha sohasem állt még rajthoz a HunGarian Baján, a kvalifikációs szakasz után a szombati elsőn is a leggyorsabb volt, megelőzve az Európa-kupa éllovas Joao Ferreirát, aki az összetettben is felzárkózott a második helyre. Délután Vanagas majdnem 3 perccel volt gyorsabb Ferreiránál, ezzel 5 perc 20 másodperc az előnye a nap végén. Michal Maluszynski pedig nagyon közel van Ferreirához, csak 18 másodperc közöttük a különbség, így vasárnap a csata a második helyért folytatódik majd. Legalábbis a szombat esti idők alapján, de a tereprallyban fokozottan igaz, hogy bármikor jöhet egy fordulat.
Hungarian Baja
foto: Hungarian Baja
Fordulat sajnos szombaton Csucsuéknál jött. Az első körben még ötödik időt autóztak, de a másodikban gondjuk akadt és nagyon visszaesetek, és nem is fejezték be a napot. Sajnos Lónyaiéknak sem sikerült az idei Hungarian Baja, a szombati első szakaszt sem tudták befejezni. Később jött aa hír, hogy 9 óra büntetést kaptak, így hatalmas hátránnyal, de folytatni tudják a versenyt.
„Ez egy Dakar-napnak is éppen megfelelt: voltak technikás és gyors részek, ugratók és gödrök, végig folyamatosan koncentrálni kellett. A navigátorom egész nap remek munkát végzett, mentünk, ahogy tudtunk, ez a legtechnikásabb Baja-szakasz, amelyen valaha versenyeztem. Mindkét szombati szakaszt megnyertük, annak ellenére, hogy a délutáni végén lassú defektet kaptunk húsz kilométerre a céltól, de megúsztuk kerékcsere nélkül. Vezetjük a versenyt, de van még két szakasz” – mondta Vanagas
A magyar szurkolókat Miroslav Zapletal vigasztalhatja. A nálunk is nagyon népszerű, Hummerrel induló versenyző az ötödik helyen fejezte be a napot, de biztos, hogy vasárnap támadni fog, mert csak 12 másodpercre van a negyedik Da Silva Pedro Dias-tól.
Hungarian Baja
foto: Hungarian Baja

A Hungarian Baja vasárnap a Gyulfairátót-Veszprém szelektívvel zárul amelyet két alkalommal teljesít a mezőny.

24 Forma-1-es futam is jöhet 2023-ban

0

A Forma-1 első embere, Stefano Domenicali szerint októberben jöhet a végleges 2023-as naptár. Akár 24 futammal.

Ahogy az F1 is egyre inkább lábra kap a Covid-19 által letarolt világban, úgy növekszik az érdeklődés a nagydíjrendezés után. Stefano Domenicali, az F1 ügyvezető igazgatója szerint már nagyban dolgoznak azon, hogy is álljon össze 2023. Ebbe akár az is előfordulhat, hogy minden eddiginél több versenyt zsúfolnak bele.

Szeretnénk megtartani az egyensúlyt a nézők kiszolgálása és a költséghatékonyság között” – mondta el Domenicali 2023 kapcsán. „Egy márciustól novemberi tartó Forma-1-es szezon sok erőforrást igényel. Az érdeklődés (a versenyrendezés iránt) viszont óriási. Ennél többet egyelőre nem nagyon mondhatok, hiszen jelenleg a részleteket dolgozzuk ki. Könnyedén elképzelhető, hogy több verseny lesz jövőre. 25-nél viszont biztosan kevesebb.

A 2022-es versenynaptár egyik legbizonytalabb pontja Spa-Francorchamps. A közönségkedvenc belga aszfaltcsíkkal kapcsolatban több versenyző is megjegyezte, sajnálná, ha kikerülne a körforgásból 2023-tól. Az idei szezon egyébként március huszadikán, Bahreinben kezdődött. Az utolsó, 22. versenyt november 20-án rendezik Abu Dhabiban.

Tanak még vezet, de Rovanpera a sarkában 

0

Ott Tanak vezeti a Finn Rallyt a szombati nap végén, azonban Kalle Rovanpera komolyan megközelítette napközben Esapekka Lappit és nap utolsó szakaszán bajba kerülő Elfyn Evanst megelőzve. 

Szombaton nyolc szakasz vár a Rally Világbajnokság nyolcadik versenyén a mezőnyre, melyek délelőtt esőben, délután azonban száraz körülmények között zajlottak. 

A nap Ott Tanak 3.8 másodperces előnyével kezdődött Esapekka Lappi előtt, a harmadik helyen Elfyn Evans 19.3, a negyediken pedig Kalle Rovanpera 21 másodperc hátránnyal következett. 

A legnagyobb figyelem Kalle Rovanperára irányult a nap során, aki az esőben, majd száraz körülmények között is fantasztikus tempóban közlekedett a pályákon, és hátrányát már a délelőtt során 12.9 másodpercre csökkentette Tanakkal szemben és megelőzte Elfyn Evanst. 

A vb éllovassal egyedül Ott Tanak tudott lépést tartani a nap végére 8.3 másodpercet megőrzött előnyéből, míg Rovanpera mindkét csapattársát megelőzte és felzárkózott a második pozícióba. 

Esapekka Lappi és Elfyn Evans úgy tűnt, hogy a dobogóért lehetnek harcban egymással, azonban a walesi toyotás a nap utolsó előtti szakaszán megütötte autóját, aminek megsérült felfüggesztése, és bár be tudta fejezni az utolsó szakaszt is, a sérülés miatt komoly hátrányt szedett össze, de megőrizte negyedik helyét. 

Craig Breen az ötödik helyen állt a szombati második szakasz előtt, amikor egy ugratás félre sikerült és a landolás egy domboldalra sikerült, ami miatt kitört a Ford jobbhátsó kereke és az ír versenyző kiállni kényszerült. 

Thierry Neuville így már a délelőtt fellépett az ötödik helyre, Breen kiesése mellett Takamoto Katsuta a második szakaszon ugyanis megforgott, majd a japán versenyző újabb forgást mutatott be a nap utolsó szakaszán. 

Neuville így magabiztosan áll az ötödik helyen, előtte és utána is messze vannak riválisai. 

Breen kiesését követően a hetedik hely maradt elérhetőnek az M-Sport számára, és csak az volt a kérdés, hogy azt Pierre-Louis Loubet vagy Gus Greensmith szerzi meg. Nos a csatában a francia versenyző indult jobb helyzetből, de a napot az angol versenyző fejezte be a hetedik pozícióban, vasárnap azonban még lehet csata köztük. 

A Finn Rally záró napján még négy szakasz, valamint 43.92 km versenytáv vár a versenyzőkre, mely kevésnek tűnik ahhoz, hogy Kalle Rovanpera megelőzze Ott Tanakot, azonban a második helyen célba érve is még tovább növelheti verseny előtti 83 pontos előnyét a bajnokságban. 

A WRC2-ben Teemu Suninen 10.7 másodperccel vezet Emil Lindholm előtt, míg a harmadik helyen az észt Egon Kaur áll másfél percnél is nagyobb hátránnyal. 

Finn Rally, állás 18 szakasz után 
1 #8 Ott Tanak / Martin Jarveoja (EST) Hyundai i20 N Rally1 2:02:44.0
2 #69 Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen (FIN) Toyota Yaris Rally1 +8.4
3 #4 Esapekka Lappi / Janne Ferm (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 +35.2
4 #33 Elfyn Evans / Scott Martin (GBR) Toyota GR Yaris Rally1 +1:19.7
5 #11 Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 +2:05.4
6 #18 Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (JPN / IRL) Toyota GR Yaris Rally1 +2:47.5
7 #44 Gus Greensmith / Jonas Andersson (GBR / SWE) Ford Puma Rally1 +3:23.0
8 #7 Pierre-Louis Loubet / Vincent Landais (FRA) Ford Puma Rally1 +3:27.2
9 #21 Teemu Suninen / Mikko Markkula (FIN) Hyundai i20 N Rally2 +7:56.8
10 #20 Emil Lindholm / Reeta Hamalainen (FIN) Skoda Fabia Rally2 evo +8:07.5
11 #22 Egon Kaur / Silver Simm (EST) Volkswagen Polo GTI R5 +9:36.5
12 #25 Hayden Paddon / John Kennard (NZL) Hyundai i20 N Rally2 +9:50.0
13 #68 Jari Huttunen / Mikko Lukka (FIN) Ford Puma Rally1 +9:53.1
14 #23 Teemu Asunmaa / Ville Mannisenmaki (FIN) Skoda Fabia Rally2 evo +11:51.7 (0:10)
15 #28 Eerik Pietarinen / Antti Linnaketo (FIN) Volkswagen Polo GTI R5 +12:46.4
#16 Adrien Fourmaux / Alexandre Coria (FRA) Ford Puma Rally1 +22:19.5 (0:30) 

További eredmények