A Finn Rally Power Stage szakasza ismét a Ruuhimaki volt, melynek céljába minden alkalommal hatalmas ugratással érkeznek a versenyzők.
A Finn Rally Ruuhimaki szakaszának végén csaknem rekordot döntött Thierry Neuville a hétvégén. A belga versenyző 67 méteres ugratást mutatott be, mely csupán 1 méterrel maradt el az Adrien Fourmaux által tavaly bemutatott ugratástól.
Az Alpine nem tart attól, hogy csapatváltása miatt Fernando Alonsóval ne lehetne jól együtt dolgozni az idei szezon hátralevő részében, hiszen főnöke szerint az Aston Martinhoz tartó spanyolban ettől még buzog a versenyszellem.
Otmar Szafnauer, az Alpine csapatfőnöke a Magyar Nagydíj után történtek ellenére továbbra is kedveli a csapatot a szezon végén elhagyó Fernando Alonsót, és arra számít, hogy a hátralevő 9 futamon a kétszeres világbajnokkal azon lesznek, hogy a konstruktőri pontversenyben megelőzzék a McLarent.
„Az első naptól fogva nagyon jól kijövök vele, mert versengő alkat, amit nagyon kedvelek – nyilatkozta az El Confidencialnak. – Talán nem ismernek elég jól, de én is nagyon versengő típus vagyok, hasonló módon, mint Fernando. Semmit nem akarok jobban, mint eredményt elérni, ez motivál. Az iskolai barátaim azt mondanák rólam, hogy nem ismertek senkit, aki annyira versengő lett volna, mint én. Amikor az apám elvert sakkban, sírtam dühömben. Utálok veszíteni, és ugyanezt látom Alonsóban is. Ez a közös jellemvonás pedig azt jelenti, hogy nagyon könnyen megy a közös munka.”
„Kedvelem őt, továbbra is kedvelem, a kapcsolatunk a jelen és a szezon vége között pedig arról fog szólni, hogy koncentráljunk a McLaren legyőzésére, mert negyedik helyen kell végeznünk a bajnokságban. Nem hiszem, hogy a Mercedest és a két élcsapatot elkaphatjuk, de fejleszthetjük a kocsit, és közelebb kerülhetünk a Mercedeshez. Ez a versenyszellem pedig Fernandóban is ott van, és nem számít, hogy jövőre az Aston Martinhoz megy. Amint felveszi a sisakját, alegjobbat akarja nyújtani, min ahogyan én is.”
Alonsóra továbbra is számít a csapat Fotó: Alpine
A román származású amerikai szakemberben éppen ezért fel sem merült, hogy a kétszeres világbajnokot a szezon második felére esetleg le kellene cserélnie. „Abszolút nem. Hogy miért? Mert nagyszerű pilóta, aki nagyon magas szinten teljesít, és egyike a legnagyobb értékeinknek. Az, hogy Fernando és Esteban Ocon minden hétvégén pontokat szerez, vezethet el minket a McLaren legyőzéséhez.”
Szafnauer az idén kezdett együtt dolgozni a spanyol pilótával, akinek renoméja nem túl fényes abból a szempontból, hogy sokan nem tartják valódi csapatjátékosnak. Főnöke szerint azonban ennek megvan az oka.
„Én is hallottam ezeket a történeteket. Nekem ez még csak az első évem az Alpine-nal, de amit látok, az az, hogy elképesztően kompetitív személyiség. Ha ilyen a hírneve, az azért van, mert annyira versengő, hogy bármit megtenne, hogy a legjobb helyen végezzen a versenyen. Az emberek pedig néha félreértik ezt. Emlékszem, a mclarenes időszakában tett GP2-es motor megjegyzésére. Biztos vagyok benne, hogy a Honda emberei nem fogadták ezt valami jól, de ez a frusztrációból eredt, mert jobban akart teljesíteni. A mi csapatunkban ugyanez a helyzet. Sokan dolgoztak már vele korábban a Benettonnál, majd a Renault-nál, és a család tagja, úgyhogy a mi csapatunkban nincs ilyen.”
Szafnauer nem mondta ki, de vélhetően Ricciardo az egyik, akivel komolyan számolnak, ha nem sikerül megtartani Piastrit Fotó: McLaren
Piastrin kívül még hárman esélyesek Alonso ülésére
Az interjúból az is kiderült, hogy az Alpine-nal háborúzó, az előléptetést visszautasító fiatal Oscar Piastri mellett a francia istálló még három pilótát tart reálisan nézve esélyesnek Alonso pótlására, akik közül az egyik vélhetően Daniel Ricciardo.
„Nagyjából tizennégy telefonhívást kaptam versenyzőktől, akiket érdekel az ülés, mert ez a legértékesebb hely, ami maradt. Negyedikek vagyunk a pontversenyben, Ocon jó csapattárs, és vannak terveink arra, hogy előbbre lépjünk a negyedik helyről. Van saját erőforrásunk, saját létesítményeink, és a motorrészleg együtt tud dolgozni a kasztniért felelős részleggel, hogy gyorsabbá tegyük az autót. Nagyszerű technikai stábunk van 850 emberrel, és tovább fogunk fejlődni. Ezért nem csoda, hogy ennyien felhívtak, de ebből a tizennégyből négy lesz rajta a végső listán. Közöttük pedig ott van Piastri” – erősítette meg Szafnauer, hogy bár csalódott az ausztrálban, nem mondott le a megtartásáról.
A 28 éves versenyző megszerezte szezonbeli első győzelmét a WRC2-ben, de a rally jyväskyläi bázisán tartott meghallgatást követően a versenyfelügyelők kizárták őt a futamból.
A stewardok döntése azon alapult, hogy a verseny utáni ellenőrzés során kiderült, hogy az első lökhárító mindössze 3931 grammot nyom, ami így nem éri el a homologizációhoz szükséges minimálisan megengedett 4510 g-os súlyt.
Suninen csapatfőnöke, Pablo Marcos és a Hyundai Customer Racing vezetője, Andrea Cisotti is egyetértett abban, hogy az alkatrész súlya nem volt megfelelő.
Elmagyarázták, hogy az első lökhárító nem a Hyundai Motorsport által gyártott eredeti alkatrész, hanem egy másolat, és hogy a tesztek során használták azt az eredeti lökhárító helyettesítésére.
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool
Az alkatrészt tévedésből a Red Grey csapat szerelte fel az autóra, amely a Hyundai Motorsport megbízásából készíti fel Suninen autóját.
Suninen kizárása azt jelenti, hogy a Škoda Fabia Rally2-vel versenyző Emil Lindholm, aki 7,7 másodperces hátránnyal ért célba a Finn Rallyn, végül a maximális pontot viheti haza. Egon Kaur és Hayden Paddon is előrelépett egy pozíciót, így végül ők végeztek dobogós helyen.
Turán Frigyes és Farnadi Ágnes volt a leggyorsabb a II. ZEG Rally Shown. Gyarmati Ariel és navigátorai álltak a dobogó második fokán, a harmadik pedig Cseh Vilmos és Bán Viktor lett. A Zalaegerszegre látogató nézők a kibővített rendezvényen testközelből láthatták a versenyzőket, köztük két WRC-t is.
Turán Frigyes és Farnadi Ágnes mind a 11 gyorsasági szakaszon a leggyorsabb volt, nagyon magabiztosan nyerték a versenyt, így a tavalyi második hely után ebben az évben elsők lettek Zalaegerszegen. A Dísz téren rendezett díjkiosztón boldogan locsolták a pezsgőt és köszönték meg a nézőknek a szurkolást.
Bár nem az időeredmény számított, mégis az utolsó körben dőlt el a dobogó másik két foka. Gyarmati Ariel az utolsó előtti gyorsaságin vette át a második helyet Cseh Vilmostól. A Mitsubishivel versenyző Gyarmati vendégnavigátorokkal autózott, Cseh Vilmosék sem vették túlságosan komolyan a csatát, amit így végül mindketten nagyon élveztek.
A lényeg ugyanis a jó hangulat volt. A közönségnek, a csapatuknak és saját maguknak szerettek volna egy emlékezetes napot a párosok. A kibővített ZEG Rally Shown ez sikerült is, mindenki megtalálta azt a szakaszt amit legjobban kedvelt, a két ralis gyorsasági, Gellénháza és Nagylengyel mellett a ZalaZONE szakaszai, és a belvárosi gyorsasági a technikásabb részeket kedvelőket szórakoztatta. Mellettük pedig azt a sokezer szurkolót akik a pálya szélén bíztatták kedvenceiket, a szervizparkban pedig begyűjthették az autogramokat.
Sajnos Csomós Miklós csak néhány száz métert versenyzett a ZEG Rally Show-n, ők a verseny első gyorsaságijának elején árokba csúsztak és nem tudták folytatni. Mixi nem is a kiesés miatt volt igazán szomorú, hanem azért, mert így nem tudta megköszönni a rajongóknak az egész éves támogatást.
Sokáig második volt a tavalyi harmadik helyezett Ollé Sasa. Az ötödik gyorsaságin kicsúsztak és a forró kipufogó meggyújtotta az autó alatt a füvet. Az oltással sok időt veszítettek, így utána hiába autóztak továbbra is jó időket, már csak a közönséget szórakoztatták.
A szurkolók két WRC-t is láthattak a II. ZEG Rally Shown. Schubert István ezen a hétvégén mutatta meg először a 2021-es Ford Fiesta WRC-t, ami hatalmas sikert aratott. A páros még csak ismerkedett az autóval, de amikor kicsit növelték a tempót, azonnal megmutatták a Fiestában rejlő potenciált. A szervizparkban pedig a tömeg mutatta, hogy merre jár a gyári festésű WRC. Csík Zoltán a Subaru Impreza S12 WRC-t hozta el újra, de ezt az autót sem lehet megunni, sem szurkolónak, sem versenyzőknek.
Turán Frigyes (1. hely):
„Köszönjük ezt az egész rendezvényt, nagyon jól éreztük magunkat! Ez már kezd egy komolyabb rally versenyhez hasonlítani. Szerintem a két külső gyorsasági az nagyon-nagyon jó volt, nekem nagyon tetszett. Tanultunk megint egy picit a gumikról, de abszolút tudtunk dominálni, ennek nagyon örülök Annak ellenére, hogy azért adtunk élményt is a nézőknek, próbáltunk elég sokat menni látványosan. Sanyiékat sajnálom hogy kiestek, én azt gondolom, hogy velük lehetett volna egy közeli meccs, nem volt szerencséjük, de hát ez van. Örülök, hogy itt lehettünk és köszönjük, és azért jó most nyerni. Boldog születésnapot kívánok Áginak!”
Gyarmati Ariel (2. hely):
„Megszereztük a második helyet, nem volt gyerekjáték! Gratulálok a vendégnavigátoroknak, nagyon jó munkát végeztek, a végére még az időket is megtanulták számolni. Színvonalas rendezvény volt, nagyon jól éreztük magunkat, biztos, hogy jövőre is itt leszünk. Nem gondoltuk, hogy ebben a mezőnyben el tudjuk érni a második helyet, szerencsére nem volt semmilyen problémánk. Köszönjük a szurkolóknak is a támogatást, jó volt látni őket a pályák mellett.”
Cseh Vilmos (3. hely):
„Volt 20 másodperc a nap folyamán ami rajtam múlt, a két autó között van vagy 100 lóerő különbség, és a váltónk is hosszú volt, a gumiból is kemény kellett volna a végére, de nem ez a lényeg. Jól éreztük magunkat, megpróbáltunk jól szerepelni, a közönségnek is autózni. Úgy érzem jól sikerült, dobogón vagyunk, mosolygunk!”
Kovács Antal (4. hely):
„Jól éreztük magunkat. A két reggeli pálya kifejezetten jó volt, a technikás részeket annyira nem szeretjük, de érdekesek voltak. A közönségnek tetszett, sokan voltak, nekik is autóztunk. A déli ebédszünet kicsit hosszú volt, utána nehezebb volt belelendülni újra a két záró gyorsaságira, és el is fáradtunk a végére. Örülök, hogy ilyen sokan jöttek el, végül is a rendezvény célja az volt, hogy népszerűsítsük a rallyt, az pedig sikerült”
Berta László (5. hely):
„Tavaly is itt voltunk, jól éreztük magunkat, most is a nézőknek autóztunk és ismét jól éreztük magunkat. Szélesek az utak, lehetett csúszkálni, jó volt a hangulat, az ötödik hely pedig ezzel az autóval remek eredmény, őszintén szólva nem is tudom hogyan sikerült. Látszott, hogy a nézőknek is nagyon tetszik, nekünk is teszett belül, bár volt egy-két meleg helyzet, de szuper volt.”
A II. ZEG Rally Show végeredménye:
Turán Frigyes – Farnadi Ágnes – Volkswagen Polo GTI R5 38:30.0
Gyarmati Ariel – Kocsis György – Mitsubishi Lancer EVO IX +1:38.3
Cseh Vilmos – Bán Viktor – Skoda Fabia R5 +1:44.8
Kovács Antal – Istovics Gergely – Hyundai i20 R5 +2:14.2
Berta László – Fuch Gábor – Peugeot 208 Rally4 +3:58.1
Hoffer Zsolt – Paróczai László – Ford Fiesta Rally3 +4:10.3
David Coulthard és a Red Bull a legendás asseni pályán körözött.
A Holland Nagydíj 36 éves szünetet követően tavaly tért vissza a Forma-1-es versenynaptárba a több helyen is módosított zandvoorti pályán, és hatalmas sikert aratott a holland drukkerek körében. A mezőny napra pontosan egy hónap múlva tér vissza Max Verstappen hazájába, ám mielőtt ezt megteszi, a Red Bull jóvoltából megnézhettük, milyen lenne egy verseny a gyorsasági motorversenyzés Mekkájának számító Assenben.
A MotoGP Holland Nagydíját minden évben megrendező TT Circuit Assen a gyorsaságimotoros-világbajnokság legnagyobb presztízsű helyszíne, ezen a hétvégén pedig a Jack’s Racing Day-nek adott otthont. Az ingyenes rendezvényen autó-, motor és gokartversenyek mellett különböző bemutatókkal várták a nézőket, akik David Coulthardot is figyelhették, amint a 2012-es Red Bull RB8-assal rója a köröket.
Az 51 esztendős skót expilóta természetesen nem a határon ment, és még ha ott is autózott volna, akkor sem jutott volna a közelébe annak, amire a 2022-es autók képesek lennének, de még így is adott némi ízelítőt abból, hogy milyen lenne az F1 a MotoGP templomában.
Az autós mezőnyben a végig vezető Benediktas Vanagas-Kuldar Sikk páros nyerte a Hungarian Baját. A motorosknál Toni Mulec lett az első.
Egy második idő és egy szakaszgyőzelem, így fejezte be a Hungarian Baját a litván toyotás Benediktas Vanagas, és végül 8 perc 37 másodperces előnnyel, magabiztosan nyerte a versenyt. A második helyen viszont helycsere történt. A Minivel versenyző Joao Ferreira hiába nyerte meg az első szelektívet, még a hármas szelektív neutralizációs részén megálltak és megcserélték a kerekeket az autó bal oldalán. A szabálytalanságnak 3 perces büntetés lett a vége amivel elveszítették a második helyet. Az utolsó szakaszon aztán nagyot csatáztak a lengyel Maluszynskivel, de nem voltak elég gyorsak. A lengyel márkatárs páros 11.5 másodperces különbséggel megszerezte a második helyet, Ferreiráék csak harmadikak lettek.
foto: Hungarian Baja
A negyedik helyen Miroslav Zapletal ért célba a Hummerrel, neki közel 25 perc volt a hátránya. A magyarok sajnos nem fejezték be a versenyt. Csucsék autójából eltűnt az első hajtás, és Lónyaiék sem álltak rajthoz vasárnap.
foto: Hungarian Baja
A motorosoknál Jan Brabec kiesése után Tony Mulec nyert, 13 perc 24 másodprec volt a különbség közte és a második Robert Wallace között. A holland Mirjam Pol lett a harmadik, Hodola Richárd pedig negyedik helyen fejezte be a magyar versenyt.
foto: Hungarian Baja
A quados mezőnyben Juraj Varga lett az első, a T3 kategóriában pedig a spanyol Navarro Santi-Marc Sola duó nyert Can-Am Maverick X3-mal.
Közel másfél percre nőtt Turán Frigyes és Farnadi Ágnes előnye a ZEG Rally Shown két gyorsaságival a verseny vége előtt. A második helyre Cseh Vilmos és Bán Viktor lépett, Gyarmati Ariel a harmadik.
„Volt egy jobb három ahol az út közepén volt egy kisebb betondarab amit ki akartam kerülni. A poros részen megcsúszott az autó, keresztbe álltunk meg az ároknál és az árok partján lévő fű kigyulladt. Azt gyorsan eloltottuk, utána a nézők kiraktak bennünket és mentünk tovább. Azt a gyorsat nulláztuk, de megyünk tovább második időkkel, de a végeredmény már tényleg nem számít nekünk” – mesélte Ollé Sasa a második hely elveszítésének történetét.
Turán Frigyesék riválisa az ötödik gyorsaságin csúszott vissza a mezőny végére, ezzel Friciék előnye azonnal egy percre nőtt a második Cseh Vilmosék előtt. Nem mintha ettől kevésbé gyorsan mentek volna a Volkswagen Polóval, minden gyorsaságit megnyertek, bár az a TRP Hungary youtube csatornájának élő közvetítésén is látszott, hogy próbálnak látványosan autózni. A második szervizre mégsem hozták be karcmentesen az autót, a bal hátsó felni szélén látszott a belvárosi kaland.
„Ez odalett a városi gyorson” – mondja Frici mosolyogva. „Mondtam, hogy a nézőknek akarok autózni…. A célra vezető jobbosra fordítottam, szépen kiadta, de egy picit súroltam a padkát” – mondta a Kosztolányi Dezső utca padkája és a Polo felnijének történetét Frici, aztán megyeztünk abban, hogy az idei fotó a nézők előtt elhaladva egy picit jobb lesz így, mint a tavalyi. „Egyébként minden szuperül működik. A második körre picit állítottunk is, és sikerült is gyorsulni, szóval minden jó. A végén a Handlingen nem javítottunk annyit, de ennek az volt az oka, hogy kicsit elszámoltam a benzint, vagy jobban nyomtam, mert épphogy elég lett. Remélem a szervizben még kitart” -árulta el Frici.
A páros két gyorsaságira van a II. ZEG Rally Show győztesenek járó trófeától, ami a szokottnál is szebb emlék lehet, sőt születésnap ajándék, mert Farnadi Ági szombaton ünnepelte születésnapját.
„Ági nagyon megérdemelné, nagyon szeretjük őt, remélem megszerezzük neki ezt a trófeát. – mondta Frici”
Cseh Vili ellenben nagyon önkritikus volt. „Harcolunk a második helyért, csak sokat bénázok. Az ötös gyorson megforogtunk, ott biztosan benn maradt vagy 15 másodperc. A hatos rendben volt, a városin lefulladtam a rajtban, a SmartCityben pedig eltörtük a felnit, odaért a padkához. A Handlingen megint jó volt. Egyik sem volt navigátor hiba, pedig jó lett volna, ha valakire tudom fogni” – mondta a pilóta, Bán Viktor pedig elégedetten figyelt a háttérben.
Gyarmati Ariel itinert szorongatva számolt és tanácskozott a sportbírókkal. A szokatlan szerepbe azért kényszerült, mert vendégnavigátorokkal megy, így dupla annyi dolga van. „Nem Gyuri ül a jobb egyben, így az etapok nézése, az idők számolása is rám maradt. Még nem csináltam ilyent, ezért inkább kétszer-háromszor ellenőrzök mindent. Nem gondoltam, hogy ilyen jól állunk majd. Volt egy lassító rombolásért kapott 10 másodperces büntetésünk is, de mi nem emlékszünk rá, hogy eltaláltunk volna lassítót. Kicsit tanácstalanok voltak a sportbírók, hogy a 11-es vagy a 12-es autó volt, de aztán sajnos a mi rajtszámunkat írták be. Nem számít, a lényeg, hogy a második helyért csatázunk. Nagyon tetszik a rendezvény, a gyorsaságik is jók, bár Gellénháza talán túl rossz minőségű egy ilyen showra. Jól érezzük magunkat, a vendégnavigátoroknak is tetszik az esemény, a nézők is sokan vannak, és ez a lényeg.”
„Változó sikerekkel megyünk. A belsők annyira nem a mi világunk, de pont azért jöttünk, hogy tanuljunk. A külsők nagyon tetszettek, igazi rally pályák. Élvezzük az egészet, minden rendben van” – mondja Kovács Antal, de közben guminyomást mér a Hyundai jobb elsőjén. Buliversenyen guminyomást mérni? -szól a kérdés. „Hát ez inkább a 20 éves rutin része. A gyors végén szeretem tudni a nyomást, megnézni a hőmérsékletet, és ellenőrizni, hogy nincs e lassú defekt, vagy bármilyen más gond.” Antiék a negyedik helyen állnak, de csak 6.3 másodperc a hátrányuk.
„Jól ment, nagyon élveztük, a belvárosban lehet, hogy egy plusz kört is mentünk, de ez azért volt, mert vendégnavigátorral mentünk, és lehet, hogy nem jól olvasta az itinert” – tréfálkozott a gyűjtőben Csík Zoltán, a csodaszép Subaru WRC pedig közben pattogva hűlt mellette, oldalán a Petter Solberg felirattal.
A másik WRC viszont szervizbe kényszerült, Schubert István autóján a belvárosi gyorsaságin lelazult a jobb első kerék. A szerviz egyelőre tanácstalan a hiba okával kapcsolatban. Ha megfejtik a rejtélyt, akkor elképzelhető, hogy az utolsó két gyorsaságin újra láthatjuk a Ford Fiesta WRC-t.
Olyan versenyző is van a pályán aki nem nézi az időket, ifj. Ranga László arcán látszott a meglepődés, amikor megtudta, hogy nyolcadikak. „Fogalmunk sem volt, hogy hol állunk. Tényleg azért jöttünk, hogy jó legyen nekünk is, meg a nézőknek is. Próbálunk csúszkálni, hol jobban megy, hol rosszabbul, élvezzük, hogy nem kell végre időt nézni és harcolni. Van üdítőnk útközben, elvagyunk.”
Hoffer Zsolt viszont komoly munkát végez, igaz, ő is arra koncentrál, hogy a vendégnavigátorok jól érezzék magukat. „Legrégebbi támogatóm és barátom ült most mellettem, és jól éreztük magunkat. A jobb hátsóból jött egy furcsa hang, de ha fent van az ALS akkor nem hallatszik” – nevet Zsolt is, de közben fél szemmel a pálya szélére is sandít. „A csapatunk most is itt van a közlekedésbiztonsági parkunkkal, és nagy öröm számunkra, hogy sokan veszenek részt a programokon. Sőt a belvárosban is van egy kisebb parkunk a dobogó mellett, oda is figyeltem amikor átgördültünk a rajtdobogón.”
A II. ZEG Rally Show a ZalaZONE-ban kijelölt két gyorsasági szakasszal, majd a belvárosi díjkiosztóval ér véget.
A Rally Világbajnokság nyolcadik, finn versenyét követően ismét tíz ponttal nőtt Kalle Rovanpera előnye, míg Ott Tanak az ezredmásodperceknek köszönhetően átvette a második hgelyet Thierry Neuville-től.
83 pont előnnyel várhatta hazai versenyét, a Finn Rallyt Kalle Rovanpera, aki legfőbb célját bár nem érte el, hiszen a győzelem helyett meg kellett elégednie a második helyezéssel a versenyen, de a Power Stage-et megnyerve így is 11 ponttal növelte előnyét a bajnokság pontversenyében a győzelmet megszerzőés a bajnokságban második helyre lépő Ott Tanak előtt.
A második helyről csupán ezredek döntöttek Ott Tanak javára Thierry Neuville ellenében a Power Stage-en, ahol tizedben mérve azonos időt ért el a két Hyundai versenyző, azonban az ezredek már az észt versenyzőnek kedveztek, így egy ponttal megelőzték belga csapattársaikat a bajnokságban.
A bajnoki negyedik helyen Elfyn Evans áll, aki bár harmadikként kezdte a hétvégét vasárnap délutánra kilenc ponttal lemaradtak a dobogó alsó fokáról.
A gyártók között a Toyota Gazoo Racing számára alakult jobban a finn verseny, hiszen előnyét már 88 pontra növelte a Hyundai Motorsport előtt, míg a harmadik helyen további 77 pont hátránnyal a harmadik.
A világbajnokság kilencedik futamát két hét múlva Belgiumban rendezik az Ypres Rallyn, ahol Thierry Neuville megpróbálhatja bajnoki második helyét visszaszerezni.
Charles Leclerc mentális kihívásokról, a Ferrari megbízhatósági és stratégiai gondjairól, illetve saját hibáiról is őszintén nyilatkozott, valamint elmondta, miért bízik benne, hogy javulni fog a jelenleg nem túl rózsás helyzet.
„Akár hullámhegy, akár hullámvölgy, nem volt érzelmek nélküli verseny. Vagy nyertünk, vagy vezettünk, és jött valamilyen probléma, úgyhogy elég sok minden történt a szezon első felében” – összegezte Charles Leclerc az idei évből eddig eltelt időszakot a BBC Sportnak adott interjúban.
Az évet remekül kezdő, az első három versenyből kettőt megnyerő, a harmadik futam után Max Verstappennel szemben 46 pontos előnnyel álló monacói tudja, hogy sem neki, sem a Ferrarinak nem alakult valami fényesen az azóta eltelt időszak, hiszen csak további egy versenyt nyertek, miközben megbízhatósági problémák, valamint stratégiai és vezetői hibák is hátráltatták őket.
„Mindenek előtt csodálatos látni, hogy végre ismét a győzelmekért harcolunk, másfelől viszont nem sikerült maximalizálnunk a bennünk rejlő potenciált, ami nem valami remek dolog. Remélem, hogy még mindig ott a szezon második fele a felzárkózásra, én legalábbis a maximumot fogom nyújtani. Az utóbbi néhány verseny viszont nehéz volt.”
Leclerc jelenleg 80 ponttal van lemaradva a hollandtól, azaz az Ausztrál Nagydíj óta 126 pontot bukott vele szemben. Ebből 32 pontot saját hibájából veszített (Imolában a harmadik helyről csúszott ki és lett hatodik, Franciaországban pedig az élen haladva esett ki), míg kétszer az első helyen autózva romlott el a motorja, háromszor pedig a csapat stratégiai döntésein ment el a győzelme.
„Fogalmazzunk úgy, tudjuk, hogy dolgoznunk kell ezen. Abszolút mindent meg akarunk tenni, hogy minden egyes dologban javuljunk, amit csinálunk. A szezon első felében nyilvánvalóan voltak problémák a stratégiával és a megbízhatósággal, és vezetői hibák is történtek.”
„Ami a megbízhatóságot és stratégiát illeti, elképesztően keményen dolgozunk azon, hogy jobbá váljunk. Egy hiba után mindig pontosan ugyanazon a folyamaton megyünk végig, amely során megpróbáljuk kielemezni, hogy honnan ered a hiba, és miért hoztunk rossz döntést a verseny egy bizonyos pontján. Amint megértettünk egy hibát, továbbléphetünk” – ismertette az ezzel kapcsolatos hozzáállását.
Miatta is buktak pontokat, de a csapat miatt jóval többet Fotó: Scuderia Ferrari Press Office
És hogy mi ad neki ekkora magabiztosságot az iránt, hogy jobb lesz a helyzet?
„Az, ahogyan dolgozunk, mert tudom, mennyire kemény volt az utóbbi néhány évben visszajutni oda, ahol vagyunk – utalt arra, hogy a 2022-es év előtt 2019-ben nyertek legutóbb, mielőtt 2020-ban 40 éves mélypontra zuhantak. – Tudom, hogy azért értük el most ezt a szintet, mert két éven át dolgoztunk az autó gyengeségein. Még mindig vannak gyengeségeink, amelyeken dolgoznunk kell, de ha olyan jól tesszük ezt, ahogy az utóbbi két évben más gyengeségeket kezeltünk, akkor magabiztos vagyok azt illetően, hogy le fogjuk küzdeni ezeket.”
Nagyon kemény és őszinte magával
Nem csak az idén, hanem a korábbi években is láthattuk, hogy egy-egy hiba alkalmával Leclerc olykor már az autóban ülve elkezdi kíméletlenül ostorozni saját magát. Éppen ezért elmondása szerint az idén is rosszabbul viselte azokat az eseteket, amikor az ő hibájából nem tudták elérni a várt eredményt.
„Nagyon kemény vagyok magammal, ezért sokkal nehezebb megbirkóznom a saját hibáimmal, mint a csapatéval, noha természetesen egy csapat vagyunk, együtt nyerünk és együtt veszítünk. De mindig keményebb vagyok, amikor én hibázom, ezért aztán a Franciaországban történtek eléggé fájtak. Az imolai eset is fájt egy kicsit, még ha ott nem is veszítettünk annyi pontot, mert vissza tudtam állni a versenybe.”
„De bármikor, amikor kemény időszakon megyek keresztül, ugyanaz a folyamat játszódik le, amit korábban is mondtam. Próbálom kielemezni, hogy mi volt a rossza, ami többnyire mentális eredetű. Például, hogy milyen mentális állapotban voltam a versenynek azon a bizonyos pontján, ami miatt átléptem a határt, és hibáztam. Elég könnyűnek tűnik beszélni róla, de nem mindig könnyű meghatározni, hogy mi járt a fejedben abban a pillanatban. Úgy gondolom, hogy ez az erősségem, és segít, hogy minden hiba után fejlődjek versenyzőként.”
Fotó: Scuderia Ferrari Press Office
Leclerc-nek az a hitvallása, hogy bármit is csináljon az ember az életben, előbb-utóbb elkerülhetetlenül hibázni fog, ezért ez a folyamat része. A legfontosabb pedig az, hogy miként reagál ezekre. „Minden egyén másképp fog reagálni, én pedig így reagálok. Mindig éreztem az előnyeit annak, ha őszinte vagyok magammal.”
Akadnak, akik például mindig mást, vagy másokat hibáztatnak, és – legalábbis nyilvánosan – nem ismerik be, ha hibáztak. Leclerc nem ilyen.
„Tényleg nem látom, hogy mi értelme lenne rejtegetni ezt. Olykor ráadásul mindenki számára annyira nyilvánvaló, hogy a versenyző követte el a hibát, hogy nem értem a pilótákat, akik próbálják a szélre vagy bármi másra fogni. Persze, olykor az is megeshet, mondjuk 200 balesetből egyszer, hogy valami nagyon furcsa dolog történik. De én egyszerűen csak nem szeretek időt pazarolni a kifogáskeresésre, mert az ember pontosan ilyenkor kezd el időt veszíteni és nem előre menni.”
„Mindez pedig a körülöttem dolgozóknak is jó, mert tudják, hogy bármikor hibázom, nagyon őszinte leszek azzal kapcsolatban, és remélem, hogy ez rájuk is igaz. Így pedig mindenki gyorsabban tanulhat, és a Ferrarinál így megy ez.”
Hogy ez a hozzáállás elég lesz-e a ahhoz, hogy a szezon második felében visszakapaszkodjon Max Verstappenre, nyilván a szerencsén is múlik majd, hiszen normál esetben 80 pontot ledolgozni nem lehet 9 verseny alatt. Az viszont kijelenthető, hogy Leclerc nem fogja feladni.
Ami nem jött össze a hazai versenyén, az sikerült Ott Tanak és a Hyundai számára a nagy rivális Toyota otthonában, vagyis megszerezni a győzelmet Kalle Rovanpera és Esapekka Lappi előtt.
Péntek
A Rally Világbajnokság első napja elsősorban Ott Tanak és Esapekka Lappi csatájáról szólt. A 2019-es világbajnok észt versenyző a csütörtök esti szuperspeciál szakaszon még a második időt érte el csapattársa, Thierry Neuville mögött, azonban pénteken már az első szakaszon az élre állt és egész nap hatalmas csatát vívott Esapekka Lappival. Kettejük között a legnagyobb különbség 8.3 másodperc volt, de a nap végére a finn toyotás 3.8 másodpercre megközelítette a Hyundai versenyzőjét.
A harmadik helyért pedig hárman csatáztak, a toyotás Elfyn Evans és a nap során takarító Kalle Rovanpera, valamint a fordos Craig Breen. Kalle Rovanpera sokáig az ötödik helyen állt, azonban délután sikerült gyorsítania és fellépnie a negyedik helyre az ír fordost megelőzve, valamint walesi csapattársát 1.7 másodperccel megközelítve.
A nyitó nap során Thierry Neuville folyamatosan az autójával harcolt, így végül tíz szakaszt követően csak a hetedik helyen, Takamoto Katsuta mögött állt.
Nem sikerült jól azonban a nap Oliver Solbergnek, aki már az első pénteki szakasz első kanyarjában borult és autója bukócsövének sérülése miatt véget is ért számára a hétvége.
Az M-Sport két versenyzője, Jari Huttunen és Adrien Fourmaux ugyancsak bajba került, a Rally1-es autót először vezető finn versenyző motorhiba miatt, míg francia csapattársa egy szikla eltalálását követően a kormányösszekötő sérülése miatt vesztett nagyon sok időt.
Szombat
A második napon mindenki arra volt kíváncsi, hogy ki tud lépést tartani Kalle Rovanperával, hiszen a vb éllovast várta mindenki a leggyorsabbnak.
A 21 éves finn versenyző pedig meg is felet az elvárásoknak, nagyszerű tempóban közlekedett a délelőtti esőben, majd a délutáni száraz körülmények között is.
Rovanperával pedig csak Ott Tanak tudott lépést tartani, és bár őt is megközelítette a nap végére a finn toyotás 8.4 másodpercre, ennek ledolgozásához azonban már Tanaknak hibázni kellett volna a záró napon.
A napot Esapekka Lappi zárta a harmadik helyen, míg Elfyn Evans autójának felfüggesztése a szombati utolsó előtti szakaszon megsérült, ami miatt sok időt vesztett, de még így sem volt veszélyben negyedik helyezése.
Thierry Neuville kissé javulni tudott a második napra, és megelőzte a nap során megforgó Takamoto Katsutát, azonban az első négy helyen álló versenyzővel már nem tudott harcolni.
A szombati nagy kieső Craig Breen volt, aki az ötödik helyről a nap második szakasztán állt ki, miután egy ugrató után egy domboldalon landolt és Fordjának kereke kitört.
Az M-Sportnak így csak a hetedik helyért tudott vívni házon belül, a napot pedig Gus Greensmith zárta jobban napközben megelőzve Pierre-Louis Loubet-t.
Jari Huttunennek szombatra is akadt problémája bár vezetésével nem volt probléma, de a Puma Rally1 szervokormányával annál több a szombati nyolc gyorsaságin.
Vasárnap
Ott Tanak és Kalle Rovanpera csatája folytatódott, és az észt versenyző kissé még növelni is tudta előnyét, így a Power Stage előtt pontosan 10 másodperccel vezetett riválisa előtt.
Esapekka Lappi azonban senkitől sem zavartatva a verseny utolsó előtti szakaszán felborította Toyotáját a harmadik helyen állva, azonban szerencséjére pont talpon állt meg 3-4 borulás után az autó, így csupán 20 másodpercet vesztett az eset miatt. A gyorsaságit követően pedig megállt és helyre hozta a sérülések nagy részét.
A negyedik helyen Elfyn Evans, az ötödiken pedig Thierry Neuville várhatta a Power Stage szakaszát.
Power Stage szakaszán szoros küzdelem alakult ki, itt Kalle Rovanpera volt a leggyorsabb Elfyn Evans, Craig Breen, Ott Tanak és Thierry Neuville előtt.
A versenyt Ott Tanak nyerte 6,8 másodperc előnnyel és idei második győzelmét aratta, amivel a Toyotának és Kalle Rovanperának is visszavágott, miután pár héttel ezelőtt saját hazai versenyén, nem tudott harcolni velük. Az észt versenyző 2018 és 2019-ben éppen a Toyota versenyzőjeként tudott nyerni Finnországban
Kalle Rovanpera a második helyezéssel talán nem annyira boldog hazai futamán, azonban a vb pontversenyben meglévő előnye így is tovább nőtt, így mégis elégedett lehet eredményével.
Esapekka Lappi pedig elérte célját, dobogóra állhatott hazai versenyén, még ha azt az utolsó előtti szakaszon csaknem el is bukta és a Power Stage-en szélvédő és gyakorlati9lag tető nélkül kellett vezetnie.
Az M-Sport problémái a Power Stage-en sem értek véget, Pierre-Louis Loubet a záró szakaszon a nyolcadik helyről volt kénytelen kiállni, miután műszaki hibás lett autója.
Finn Rally, nem hivatalos végeredmény 1 #8 Ott Tanak / Martin Jarveoja (EST) Hyundai i20 N Rally1 2:24:04.6 2 #69 Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen (FIN) Toyota Yaris Rally1 +6.8 3 #4 Esapekka Lappi / Janne Ferm (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 +1:20.7 4 #33 Elfyn Evans / Scott Martin (GBR) Toyota GR Yaris Rally1 +1:37.6 5 #11 Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 +2:18.0 6 #18 Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (JPN / IRL) Toyota GR Yaris Rally1 +3:09.0 7 #44 Gus Greensmith / Jonas Andersson (GBR / SWE) Ford Puma Rally1 +3:57.0 8 #21 Teemu Suninen / Mikko Markkula (FIN) Hyundai i20 N Rally2 +9:31.3 9 #20 Emil Lindholm / Reeta Hamalainen (FIN) Skoda Fabia Rally2 evo +9:39.0 10 #68 Jari Huttunen / Mikko Lukka (FIN) Ford Puma Rally1 +10:31.6