Kezdőlap Blog Oldal 1364

F1-házibajnokság: Mennyivel jobb Russell Hamiltonnál? Leclerc felülmúlja csapattársát?

0

Tizenhárom fordulóval a 2022-es szezonkezdet után, már mind a 20 versenyzőnek volt lehetősége arra, hogy megmutassa, mire képes az F1 új korszakában.

De vajon hogyan alakultak eddig az élcsapatokon belüli párhacok? Nehéz összehasonlítani a pilótákat, ha különböző technikával versenyeznek, többet elárulhat azonban, ha házon belül vizsgáljuk a teljesítményüket. Ebből kiindulva összevetésre kerültek a csapattársak statisztikái a következő szempontok alapján:

  • Futamon elért jobb helyezés (Amennyiben a csapat mindkét pilótája kiesett a futamból, úgy egyik pilótának sem jár a pont. Amennyiben egy csapat egyik versenyzője célba ér, míg a másik nem, az automatikus pontszerzésnek minősül a futamot teljesítő pilóta részére.)
  • Időmérőn nyújtott teljesítmény (A kvalifikációs csaták eredményénél a végleges rajhely számít, adott esetben büntetéssel együtt.)
  • Megszerzett bajnoki pontok
  • Dobogós eredmények
  • Legjobb versenyen elért helyezés
  • Legjobb rajthely (Ahogy az időmérős helyezések esetében, úgy itt is az esetleges büntetéssel együtt, a valódi rajtpozíció számít.)
  • Kiesések (A mechanikai, vagy egyéb meghibásodások és a pilóták hibájából eredő kiesés egyaránt számít.)

Red Bull Racing

Sergio Perez, Max Verstappen, Red Bull Racing, Francia Nagydíj
Sergio Perez és Max Verstappen | Fotó: Mark Thompson/Getty Images / Red Bull Content Pool

Sergio Perez – Max Verstappen
Verseny: 3 – 9
Kvalifikáció: 3 – 10
Pontok: 173 – 258
Dobogók: 6 – 10
Legjobb helyezés futamon: 1. – 1.
Legjobb rajtpozíció: 1. – 1.
Kiesés: 3 – 2
Összpontszám: 2 – 7

Max Verstappen a 2022-es Magyar Nagydíj megnyerése után nyolc győzelemmel áll és 80 pontos előnnyel dominálja az F1 idei kiírását. Csapattársa, Sergio Perez 13 forduló után egy győzelemmel (Monacó) és egy pole pozícióval (Szaúd-Arábia) áll, és 85 ponttal van lemaradva Verstappen mögött a bajnokságban. Mindketten estek már ki több versenyből is, Verstappen Bahreinben és Ausztráliában, Perez szintén Bahreinben, Kanadában és Ausztriában sem láthatta meg a kockás zászlót.

Bár Perez eddig minden futamon kiegyensúlyozott volt, és ötödik vagy annál jobb helyen végzett a kieséseket leszámítva, de Verstappen teljesítményét amellett, hogy mindkét sprintfutamot megnyerte, további nyolc első helye teszi kimagaslóvá.

Scuderia Ferrari

Carlos Sainz, Charles Leclerc
Carlos Sainz, Charles Leclerc | Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Carlos Sainz – Charles Leclerc
Verseny: 6 6
Kvalifikáció: 3 – 10
Pontok: 156 – 178
Dobogók: 6 – 5
Legjobb helyezés futamon: 1. – 1.
Legjobb rajtpozíció: 1. – 1.
Kiesés: 4 – 3
Összpontszám: 4 – 6

Charles Leclerc a második, Carlos Sainz pedig az ötödik helyen áll a tabellán, de mindössze 22 pont választja el őket egymástól. Nem ilyen szoros a helyzet a kvalifikációs eredményeket tekintve. Leclerc eddig hét alkalommal bizonyult a leggyorsabbnak a mezőnyben és szerezte meg a pole pozíciót, míg csapattársa, Sainz csak Silverstone-ban, első győzelmének helyszínén indulhatott az első rajtkockából. Leclerc háromszor állhatott eddig a dobogó legmagasabb fokára az idei szezonban, Bahreinben, Ausztráliában és Ausztriában első helyen ért célba.

A megbízhatósággal kapcsolatos problémák mindkét versenyzőt sújtották: Sainznak négy, Leclercnek pedig három kiesése van, ráadásul mindhárom esetben az első helyről rajtolhatott a monacói.

Mercedes AMG F1

George Russell, Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1, Francia Nagydíj
George Russell és Lewis Hamilton ünneplése | Fotó: Mercedes AMG Petronas / LAT Images

George Russell – Lewis Hamilton
Verseny: 7 – 6
Kvalifikáció: 7 – 6
Pontok: 158 – 146
Dobogók: 5 – 6
Legjobb helyezés futamon: 3. – 2.
Legjobb rajtpozíció: 1. – 4.
Kiesés: 1 – 0
Összpontszám: 4 – 3

Annak ellenére, hogy George Russell minden hétvégén a legjobb ötben végzett, kivéve Nagy-Britanniát, ahol kiesett, mindössze 12 ponttal előzi meg Lewis Hamiltont. A hétszeres világbajnok öt egymást követő dobogós helyezést ért el a nehézkes szezonkezdete után.

A páros szinte ugyanúgy áll a futamok és a kvalifikációk tekintetében. A Mercedes a megbízhatóság terén remekel, a silverstone-i baleset volt az egyetlen alkalom, amikor egyik versenyzőjük sem ért célba.

Ez a kiváló állandóság mindkét pilóta részéről segített a Mercedesnek abban, hogy a konstruktőri tabellán 30 pontra megközelítsék a Ferrarit.

Alpine F1 Team

Esteban Ocon, Fernando Alonso, Alpine F1 Team, Magyar Nagydíj
Esteban Ocon és Fernando Alonso a Hungaroringen | Fotó: BWT Alpine F1 Team

Esteban Ocon – Fernando Alonso
Verseny: 8 – 5
Kvalifikáció: 5 – 8
Pontok: 58 – 41
Dobogók: 0 – 0
Legjobb helyezés futamon: 5.5.
Legjobb rajtpozíció: 5. – 2.
Kiesés: 1 – 2
Összpontszám: 4 – 3

Tizenhét pont választja el a 10. helyen álló Fernando Alonsót és a nyolcadik Esteban Ocont, az Alpine az imolai hétvégét leszámítva minden fordulóban pontot szerzett.

A távozását nemrég bejelentő Alonso szombatonként előnyben volt Ocon-nal szemben, sőt, Kanadában a második helyre kvalifikálta magát vizes pályán, de Ocon több pontot szerzett, legrosszabbul Imolában végzett, ahol a 14. helyen ért célba. Ami a kétszeres bajnokot illeti, a 2022-es év első öt hétvégéjén két kiesés mellett egyszer a 17., egy alkalommal pedig 11. helyen végzett, mielőtt Spanyolországtól Magyarországig nyolc egymást követő futamon szerzett volna pontot.

Mindkét Alpine versenyző végzett már egy-egy alkalommal a legjobb ötben, de nagy kérdés, hogy vajon sikerül-e dobogóra állniuk az év hátralévő részében, vagy akár egy újabb futamgyőzelemre is futja majd?

McLaren Racing

Daniel Ricciardo, Lando Norris, McLaren, Magyar Nagydíj
Daniel Ricciardo és Lando Norris a pilótaparádén | Fotó: McLaren Racing

Daniel Ricciardo – Lando Norris
Verseny: 4 – 9
Kvalifikáció: 2 – 11
Pontok: 19 – 76
Dobogók: 0 – 1
Legjobb helyezés futamon: 6. – 3.
Legjobb rajtpozíció: 6. – 4.
Kiesés: 1 – 1
Összpontszám: 0 – 6

Lando Norris és Daniel Ricciardo párosa az egyetlen, ahol egyik csapattárs a vizsgált szempontok egyikében sem tudott felülkerekedni, vagy legalább ugyanazt a teljesítményt elérni, mint házon belüli riválisa. Lando Norris házon belüli dominanciája a kvalifikációs eredményekből is jól látszik, a brit 11 alkalommal vághatott neki Ricciardoénál előkelőbb helyről a futamoknak.

Pontszámok tekintetében csak Verstappennek van nagyobb előnye csapattársához képest, Lando Norrist és Daniel Ricciardót 57 pont választja el egymástól a tabellán a brit javára, Norris Imolában ráadásul dobogóra is állhatott. A brit jelenleg 70 pontot gyűjtve a 7. a bajnokságban, szemben Ricciardo szerény 12. helyezésével.

Gyarmati Ariel autózása kívülről is brutál volt, hát még belülről! (videó)

0

Gyarmati Ariel mellett ezúttal több vendég navigátor ült a ZEG Rally Show-n, és a mitsubishis versenyző is a látványra helyezte a hangsúlyt, azonban így is sikerült a második helyet megszereznie.

A látványos autózásba most belülről is betekinthetünk!

ZEG Rally Show
foto: MK Racing Photography

Wéber Gábor számára visszajöttek a régi érzések a Mecseken

0

A Mecsek Rallyn a Forma 1 magyar televíziós kommentátora, Wéber Gábor, a kamion Európa-bajnok Kiss Norberttel és Szauer Gergővel egy-egy Toyota GR Yarist vezethetett az éles mezőny előtt. A pécsi hétvége pedig visszahozta Gábor számára a régi, pályaversenyzős érzéseket.

Wéber Gábor korábban pályaversenyző volt, így hegyiversenyeken már indult Baranyában.

„Nagyon élveztem ezt a rallys kirándulást, még úgy is, hogy felvezető autóként mentünk a mezőny előtt, hiszen az összes szakaszt, a szerda-csütörtöki pályabejárást és tesztet végig csinálhattuk – mondta Wéber Gábor a RallyCafe.hu-nak. – Régóta kacérkodtam a gondolattal, hogy egy aszfaltos rallyt szívesen kipróbálnék, így amikor Markó Tibi felhívott az ötlettel nem gondolkodtam rajta sokáig, hogy elvállaljam-e. A felkészülés simábban ment, mint gondoltam, mert Schmidt Balázs személyében egy tapasztalt és a mecseki pályákat jól ismerő navigátort kaptam. Ennek köszönhetően – bár sosem írtam még itinert – mégis mindent nagyon gyorsan összeraktunk a saját szükségleteim szerint; Balázs aranyat ért ezen a négy napon!”

A pécsi hétvége csak a felhőtlen rallyzásról szólt a Toyota GR Yaris-szal, és ezt igyekezett is betartani Wéber Gábor.

Fotó: GR Motorsport

„A verseny nekünk csak az élvezetről szólt, habár nem mentünk spórolósan Kiss Norbival egyetemben, de minden szakaszon figyeltem rá, hogy ne kapjon el a hév és csak alulról közelítsük a 100%-ot. Óriási élmény volt ilyen típusú rallypályákon autózni, amelyek legtöbbjét sosem tapasztalja meg az ember gyorsasági autóversenyzőként.”

A verseny pályái között pedig volt olyan is, mely visszahozta Gábornak a korábbi pécsi hegyiversenyeken átélt érzéseket.

„Nehéz megmondani, hogy mely pálya tetszett leginkább, hiszen mindegyik tetszett a maga nemében. A szűk, dobálós, ugratós erdei pályákon mentem leginkább fékezett habzással, utcai autóval ott volt a legnagyobb a veszély, az autót és magunkat sem akartam bántani. Ezzel együtt nagyon tetszett Hetvehely a hegyiversenyekre emlékeztető első harmadával, majd a hegymászással a szűk, murvás, felhordással teli erdei kanyargásával, illetve Árpádtető, ami nekem végig hozta a klasszikus hegyiverseny feelinget, ott sokkal inkább elengedtem a gyeplőt, mert ismerős volt a ritmus és a kihívás.”

Wéber Gábor
Fotó: GR Motorsport

A Toyota GR Yaris a Rally Világbajnokságon jelenleg talán a legjobb autó, folyamatosan bizonyítja gyorsaságát, a Szafari Rallyn pedig az egyedüli csapat volt a japánoké, mely minden szakaszt teljesíteni tudott. No, de milyen a japán autó utcai változata?

„Rettentően jó autó, sosem gondoltam volna, hogy ennyire gyors lehet valódi rallypályákon. Brutálisan erős motorja van, ami lentről is jól húz, zseniális négykerékhajtása, ami ráadásul állítható – én 50-50%-on használtam végig. Ezeken a pályákon az egyetlen igazi hátrányunkat a feszes, rövid rugók és az alacsony hasmagasság kombinációja jelentette, így sokszor elpattogtunk vagy nagyon beültünk az ugratók, hidak után. De egy utcai autóhoz képest így is tökéletesen megállta a helyét, annak ellenére, hogy nem igazán kíméltük.”

A húsz feletti Forma 1-es hétvége nagyon leköti Gábor idejét, azonban olykor a rallysportot is megnézi.

„A rally világbajnokságot követem leginkább, olykor az Eb futamok, vagy a magyar bajnoki versenyek összefoglalóit is megnézem, de ezeket inkább csak alkalomadtán. A Mecsek Rallyra azonban már régóta fájt a fogam!”

Fotó: GR Motorsport

Az élvezetes pécsi hétvége után, ahol inkább biztonsági feladatokat látott el Gábor és Schmidt Balázs, lenne kedve kipróbálni az éles rallyversenyzést is.

„Abszolút kipróbálnám, bár próbáltam elhesegetni a gondolatot, de sajnos ez a hétvége beszippantott rendesen. Mindig tudtam, hogy ez egy érdekes kihívás lenne, de most méginkább megjött az étvágyam!”

Lappi számára volt rock és roll is, és még a dobogó is meglett

0

Esapekka Lappi öt évvel ezelőtti győzelme után idén szeretett volna dobogóra állni a Finn Rallyn, amit előbb egy “rock”, majd vasárnap egy “roll” után is sikerült elérnie. 

Esapekka Lappi 2017-ben eddigi egyetlen WRC futamgyőzelmét szerezte a Finn Rallyn a Toyota csapatával, ami után idén szeretett volna dobogón zárni. A finn versenyzőt azonban szombaton egy szikla felcsapódása zavart meg, majd vasárnap borult, de így is sikerült megszereznie a dobogó legalsó fokát. 

“Talán 2017 után a második legemlékezetesebb Finn Rallynk volt, de az is lehet, hogy ez emlékezetesebbre sikerült – mondta Esapekka Lappi. – Az biztos, hogy kezdett kicsit sok lenni az akció a mentális egészségünk szempontjából.” 

Fotó: Toyota Gazoo Racing

A finn toyotás a nyitó napon a második helyen állt, majd a nem várt események után a harmadik helyen ért célba. 

“Azt hiszem, elég egyértelmű volt a helyzetünk, ezért nem láttam értelmét, hogy túl sokat kockáztassunk. Csak a tempónkat próbáltuk tartani, úgy, hogy közben nem hibázunk. A verseny utolsó előtti szakaszán az első menet után próbáltunk több területet használni az úton, azonban a második teljesítésnél kissé mély nyomok keletkeztek, ami megfogta az autó csúszását és ez vezetett a boruláshoz. Eléggé meglepődtem.” 

Az eset után sikerült folytatni a szakaszt, azonban a Toyota GR Yaris Rally1 műszerfalán figyelmeztetés volt a víznyomás miatt. Ezért a stop állomás után egy tó partján megállt Lappi, hogy vizet töltsön a nála lévő üvegekbe és azzal oldja meg a problémát, ami végül sikerrel is járt. 

A Power Stage-en aztán elég szellős autóval versenyzett a finn pilóta, mert nem volt szélvédő és a tető egy része is hiányzott. 

Fotó: Toyota Gazoo Racing

“Szombaton még nem is gondoltam volna, hogy a kő felcsapódása után kénytelen leszek még szélvédő nélkül vezetni ma. Gondoljunk csak bele, hogy mi van, ha az a szikla az autóba is bejön, vagyis inkább ne gondoljunk. Szélvédő nélkül mindig kockázatos vezetni, de a Power Stage szakasz mindig jó állapotban van, ezért vállaltam ezt a kockázatot. A tető még a szakasz előtt meg volt, de az első gyorsításnál lerepült és magával vitte az összes antennát és rádiós zsinórt. Hatalmas huzat volt az autóban, Janne Fermnek gyakorlatilag ordítania kellett mellettem a huzat zaja miatt.” 

Wolff szerint van olyan érdeklődő, aki tudna extra értéket hozni az F1-be

0

Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke úgy véli, hogy az Audi érdeklődése a Forma-1-be való belépés iránt indokolná a rajtrács 11 csapatosra bővítését, mivel ez valószínűleg extra értéket hozna az összes meglévő csapatnak.

Michael Andrettinek, az amerikai autóversenyzés nagyágyújának arra irányuló törekvése, hogy több sorozatban is induló vállalkozását kiterjessze az F1-re, a szakág jelenlegi 10 résztvevőjének többségénél heves ellenállásba ütközött.

A csapatok amiatt aggódnak, hogy egy újabb alakulattal kellene osztozniuk az F1 díjbevételén. Úgy érzik, hogy a jelenlegi 200 millió dolláros alap nem elegendő, mivel a sportág iránt megnőtt a globális érdeklődés, az újonnan bevezetett költségvetési korlát miatt pedig az F1-es nevezés értéke is jelentősen emelkedett azóta, hogy ezt az árat meghatározták.

Az Audi tudna új értéket hozni

A Mercedes vezetője, Toto Wolff úgy véli, hogy a német gyártó mérete és marketingereje miatt alkalmasabb lenne a 11. belépőnek, mint az Andretti, még akkor is, ha az amerikai alakulat az IndyCar, a Formula E, az Extreme E és az ausztrál Supercars bajnokságban is meghatározó szereplővé tudott válni.

Arra a kérdésre, hogy az Andretti helyzetével kapcsolatos bizonytalanság fényében egy másik új belépő, az Audi megváltoztatná-e a meglévő csapatok perspektíváját, Wolff azt mondta: „Úgy gondolom, hogy bárki is csatlakozik a 11. csapatként, bárki is kapjon belépőt, be kell bizonyítania, hogy mennyire kreatív tud lenni az üzlet szempontjából.

Az Andretti egy nagyszerű név, és úgy gondolom, hogy kivételes dolgokat tettek az Egyesült Államokban. De ez sport és ez üzlet, és meg kell értenünk, hogy mi az, amit a sport számára nyújtani tudnak.

És ha egy gyártó, vagy egy multinaciónális csoport csatlakozik az F1-hez, és be tudja bizonyítani, hogy X dollárnyi összeget fog költeni az aktivizálásra, a marketingre a különböző piacokon; az nyilvánvalóan teljesen más értéket képvisel az összes többi csapat számára is.

Az F1-nek fejlődnie kell

Wolff szerint az F1 az elkövetkező években tovább akarja növelni értékét, és úgy véli, hogy minden új belépőnek hozzá kell járulnia ehhez a folyamathoz.

Toto Wolff, Mercedes, Magyar Nagydíj
Toto Wolff, Magyar Nagydíj | Fotó: Mercedes AMG Petronas / Steve Etherington

10 olyan franchise-zal lehetséges ez, amely reményeink szerint emelni tudja az eredményeket, de biztosan nem fogunk előrelépni azzal, hogy új franchise-okat adunk ki olyan embereknek, akik nem tudják növelni a Forma-1 általános értékét.” – mondta Wolff.

Az Audi mellett a VW-csoport testvérmárkája, a Porsche is közel áll ahhoz, hogy 2026-tól – amikor az F1 új motorszabályai életbe lépnek – jelentős részvénycsomagról és erőforrás-ellátásról állapodjon meg a Red Bull Racinggel.

Eközben a Red Bull jelenlegi motorpartnere, a Honda, amely hivatalosan már kilépett az F1-ből, de még mindig együttműködik a Milton Keynes-i csapattal, azt fontolgatja, hogy 2026-ban újra csatlakozik a bajnoksághoz, mivel a széria a fenntartható üzemanyagokra és egy egyszerűsített hibrid rendszerre áll át.

Rovanpera elégedett, de nem teljesen 

0

Kalle Rovanpera számára nagyon fontos lett volna hazai versenyén is nyerni, azonban a pénteki takarítással elvesztett időt már nem tudta ledolgozni, így a második helyezéssel is elégedett, de nem teljesen. 

Kalle Rovanpera jól tudta, hogy a pénteki takarítás miatt időt fog veszíteni, és a napot végül 21 másodperc hátránnyal fejezte be a versenyt vezető Ott Tanak mögött, amit szombattól folyamatosan próbált ledolgozni, de végül 6.8 másodperc hátránnyal a második helyen ért célba. 

Fotó: Toyota Gazoo Racing

“Már a hétvége előtt tudtam, hogy pénteken időt veszítünk a takarítás miatt, és onnan már nehéz lesz visszajönni – mondta Kalle Rovanpera. – Szinte minden szakaszon kis különbségek alakultak ki, ezért úgy gondoltam, ha a tempónk nem lesz elég a hátrány ledolgozásához, akkor nem szabad túl feszíteni a húrt. Gondolnunk kellett a bajnoki előnyünkre is. Összességében elégedettek vagyunk a tempónkkal, és megpróbáltuk szombattól ledolgozni a hátrányt, de végül nem sikerült. Ott Tanak végig nagyon gyors volt és nem hibázott nagyot, kissé közelebb kerültünk hozzá a verseny végére, de nem eléggé.” 

Rovanpera bevallotta, a záró napon nem tudott 100%-on vezetni, mert nem volt meg a kellő önbizalma az autóban. 

“Vasárnap nem éreztem 100%-osnak a bizalmam az autóban, nem mindig éreztem úgy, hogy azt tehetek vele, amit szeretnék, és talán a Power Stage-en nyújtott tempóval még közelebb lehettünk volna, de nem biztos, hogy sikerült volna ledolgozni a hátrányt.” 

Fotó: Toyota Gazoo Racing

Az utóbbi években a járvány miatt kissé távolról volt csak érezhető a szurkolók buzdítása, azonban az idei Finn Rallyn a hazai indulók is testközelből érezhették már a támogatást. 

“Fantasztikus volt látni a pályák szélén a sok szurkolót, a pályák szélén készült videókat, nagyon sok támogatást nyújtottak a szurkolók. Ez plusz motiváló erőt jelent a csatához, és azt hiszem, ahogy mi is, úgy a szurkolók is élvezték a küzdelmet.” 

Kalle Rovanpera a Finn Rallyt követően 94 pontra növelte előnyét a második helyre lépő Ott Tanak előtt a bajnokságban. 

Tanak: Egész versenyen a határokat túl lépve kellett vezetni

0

Ott Tanak nyerte az idei Finn Rallyt, a Rally Világbajnokság idei nyolcadik futamát, ami komoly meglepetést okozott, hiszen a Hyundai a verseny előtt nem számított győzelemre. 

Ott Tanak péntek reggel vette át a vezetést Thierry Neuville-től, majd a Finn Rally első napján kiépített előnyéből a verseny végére is sikerült még 6.8 másodpercet megőriznie Kalle Rovanpera előtt, így a Szardínia Rally után idei második futamát nyerte. 

“Ez egy igazán különleges győzelem, mert Finnországban sosem könnyű nyerni, idén pedig egyáltalán nem számítottunk hasonló eredményre – mondta Ott Tanak, a verseny utáni sajtótájékoztatón. – Az Észt Rally után nem számítottunk arra, hogy versenyképesek lehetünk Finnországban, de ez egy teljesen más verseny, mint az észt.” 

Fotó: Hyundai Motorsport

Pedig a hétvége még nem indult ennyire jól a 2019-es világbajnok számára. 

“A csütörtök elég frusztráló volt, mert sem a shakedown, sem pedig az esti szuperspeciál nem indult jól. Ez azonban plusz motivációt adott péntekre. Úgy, tűnt, hogy Kalle Rovanpera és Esapekka Lappi sem adott ki pénteken mindent magából, kis ráhagyással vezetett, azonban Finnországban könnyebb egy előnyt kezelni, mint hátrányt behozni. A verseny nagy részében nem éreztem úgy, hogy én irányítanék, egész hétvégén a határokat túllépve kellett vezetnem, csak az utolsó 2-3 szakaszon tudtam picit biztonságosabb vezetésre váltani.” 

A Finn Rally utolsó napján 8.4 másodperc előnnyel rendelkezett Tanak Rovanpera előtt, azonban a nap első szakaszán ezt az előnyt sikerült növelnie, ami nagy nyomást vette le az észt versenyzőről. 

“Pénteken előbb Esapekka Lappi, majd Elfyn Evans volt a legközelebb, míg Kalle Rovanpera takarított, ami némi előnyt jelentett számunkra. Szombattól aztán nagyjából egyenlőek lettek a feltételek mindenkinek, Kalle hatalmas támadásba lendült, de sikerült az előnyünket kontrollálni. A vasárnapi első szakaszon tudtam, hogy nem veszíthetünk 1-2 másodpercnél többet, ezért igyekeztem Kalle tempójában vezetni, aztán a célba érve láttam, hogy gyorsabbak voltunk nála, ami kis terhet levett rólunk.” 

Fotó: Hyundai Motorsport

2017 óta csak a Toyota tudott Finnországban nyerni, ami miatt a Hyundai mostani sikere komoly nagyon komoly eredmény a koreai gyártónak. 

“A Toyota 2017 óta mindig nagyon erős volt Finnországban, és ez így volt most is. A mostani siker óriási jelentőséggel bírt a csapatunk számára, mert jelenleg még nem jól alakulnak a dolgaink. Ugyanakkor Thierry Neuville és én is folyamatosan hangoztattuk, hogy ha rendben lenne minden, akkor versenyképesek lehetnénk. Ezt megmutattuk a hétvége során is. Még nem tudunk minden versenyen a győzelemért harcolni, de mint a hétvégén is láttuk, ha minden jól működik, akkor képesek vagyunk nyerni.” 

A Finn Rallyt megnyerve Ott Tanak egy ponttal megelőzte a bajnokságban csapattársát, Thierry Neuville-t és 94 pont hátránnyal a második helyre lépett Kalle Rovanpera mögé.

Az Alpine csapatfőnöke óriásit csalódott Piastriban

0

Az Alpine csapatfőnöke, Otmar Szafnauer kritizálta Oscar Piastrit, miután az ausztrál tagadta, hogy 2023-ban a csapatnál versenyezne.

Az Alpine a hét elején jelentette be, hogy a jövőre Piastri váltja majd az Aston Martinhoz távozó Fernando Alonsot. Piastri azonban tagadta, hogy szerződést kötött volna az alakulattal, és azt állította, hogy nem fog 2023-ban a franciáknál versenyezni.

Ez olyan pletykákhoz vezetett, miszerint vélhetően a McLarenhez igazol, ahol Lando Norris csapattársa lenne jövőre. Piastri már évek óta kapcsolatban áll az Alpine-nal, a francia gyártó az elmúlt szezonokban támogatta juniorkarrierjét.

Otmar Szafnauer éppen ezért csalódott az ifjú ausztrálban és az El Confidencialnak nyilatkozva elismerte, hogy azt várta Piastritól, hogy nagyobb hűséget tanúsít a csapat iránt.

Több lojalitást vártam Piastritól” – mondta Szafnauer. „Nagyobb elkötelezettséget kellett volna mutatnia azzal a csapattal szemben, amelyik gondoskodott róla, amelyik a világbajnokságra vitte, és mindenekelőtt, amelyik az elmúlt egy évben beültette egy Forma-1-es autóba, hogy készen álljon, hogy ismerje a pályákat.

Új idők járnak?

Otmar Szafnauer nem ma kezdte Formula 1-es karrierjét, de saját bevallása szerint sem tapasztalt még hasonlót.

Több hűséget vártam Oscartól, mint amennyit most mutat. Én 1989-ben kezdtem a Forma-1-ben, és még soha nem láttam ilyet.” – mondta a csapatfőnök.

Esteban Ocon, Alpine F1 Team, Magyar Nagydíj
Fotó: Alpine F1 Team

És ez nem a Forma-1-ről szól, hanem az emberi tisztességről. Ez megtörténhetne a jégkorongban vagy a labdarúgásban is, nem számít. De ilyet nem teszel. Aláírt egy papírt, egy dokumentumot, amiben azt mondta, hogy másképp fog cselekedni.

Az alapján, ahogy én felnőttem, nekem nincs szükségem arra, hogy aláírjak egy darab papírt, hogy aztán valaki azt mondja: ‘Hazudsz, mert ezt aláírtad’. Számomra, ha azt mondják, ‘Hé, segíts nekem, holnap én segítek’, akkor semmiképpen sem vonnám vissza a szavamat. Semmiképp.

2020 óta az Alpine kötelékében

Oscar Piastri 2020 januárjában csatlakozott az Alpine Academy junior programjához, miután 2019-ben bajnoki címet szerzett a Formula Renault Eurocup-ban. Ezt követően 2020-ban az Alpine támogatásával első helyen végzett az F3-ban, majd a következő szezonban újoncként az F2-es bajnokságot is megnyerte.

A 2022-es évet Piastri az Alpine Formula 1-es csapatának tartalékpilótájaként kezdhette meg amellett, hogy a francia alakulat az elmúlt években is igyekezett tesztlehetőséget biztosítani a fiatal ausztrálnak.

Piastri 2023-as helyzete még nem tisztázódott, azonban úgy tudni, hogy a McLaren tárgyalásokat folytat Daniel Ricciardoval arról, hogy idő előtt felbontják a szerződését, így Piastri csatlakozhatna a csapathoz.

Szinte a fizikát meghazudtoló volt a tempó a Finn Rallyn (videó)

0

A hétvégi Finn Rally nem a spórolásról szólt, ahogy az az alábbi videóban is látszik, melyet a verseny utolsó előtti szakaszán készítettek.

Továbbá egy látványos összefoglaló a hétvégéről

A versenyt Ott Tanak nyerte Kalle Rovanpera és Esapekka Lappi előtt, a vb pontversenyben pedig jelentősen nőtt Rovanpera előnye.

Horner elárulta, hogy Vettel egy levéllel indította be karriejét

0

Sebastian Vettel 2023-as Formula 1-es visszavonulásának hírére korábbi csapatfőnöke, Christian Horner elgondolkodott azon, hogyan kezdődött a négyszeres világbajnok útja a Red Bullnál.

Vettel 2010 és 2013 között négy világbajnoki címet szerzett a Milton Keynes-i székhelyű alakulattal. Christian Horner elárulta, hogy Sebastian Vettel és a Red Bull kapcsolata úgy indult, hogy a fiatal versenyző egy levelet írt a csapatnak.

Amit elért, az figyelemre méltó.” – mondta Horner

Visszagondolok arra az időre, amit velünk töltött. Tizenhárom évesen érkezett. Úgy mutatkozott be a Red Bullnál, hogy írt egy levelet, amelyben szponzori támogatást kért.

Az első megállapodás egy bukósisakról szólt Red Bull részéről, aztán az út onnan a junior csapaton keresztül a Toro Rossohoz, majd a Red Bull Racinghez és a négy világbajnoki címhez vezetett.

Felejthetetlen emlékek, és ő fontos része volt a csapatunknak. Szomorú lesz látni, hogy szögre akasztja a sisakját.

Horner elmondta, hogy mit láttak Vettelben

Sebastian Vettel
Christian Horner és Sebastian Vettel a Red Bull Racing központjában | Fotó: Dan Istitene/Getty Images / Red Bull Content Pool

Vettel 1998-ban csatlakozott a Red Bull Junior csapatához, Horner szerint már ekkor felfigyeltek az ifjú német pilóta erősségeire.

Sokkal több van Sebben, mint ami látszik” – mondta a csapatfőnök.

Amikor [David Coulthard] utódját kerestük, ő volt a feltörekvő fiatal versenyző.

Azt láttuk benne, hogy remek humorérzéke van, alapos, és nagy munkamorállal rendelkezik. Több időt töltött a paddockban az adatokat elemezve, mint bármelyik másik versenyző, és ez nagyon népszerűvé tette őt a csapatban.

Lehetett érezni, hogy szenvedélye más dolgok iránt is nőtt, és nyilvánvalóan nagyon elkötelezett mindazokért, amiket képvisel, amit szerintem jó látni, nagyszerű nagykövet volt.

Sebastian Vettel, aki a Hungaroringen jelentette be visszavonulását, eddigi 53 Formula 1-es futamgyőzelméből 38-at szerzett Christian Horner irányítása alatt, a Red Bull Racing színeiben.