Kezdőlap Blog Oldal 1363

Egy iskolai verekedés, ami majdnem derékba törte Hamilton karrierjét

0

Lewis Hamilton eddig sem titkolta, hogy már gyerekkorában számtalanszor bántották a bőrszíne miatt, most pedig felelevenített egy olyan esetet, ami akár az F1-es álmait és teljes pályafutását romba dönthette volna.

A Vanity Fair szeptemberi számában terjedelmes interjút közölt Lewis Hamiltonnal. A hétszeres világbajnok számos téma mellett arról is beszélt, milyen volt fekete gyerekként az Egyesült Királyságban felnőnie, miközben számtalanszor érte hátrányos megkülönböztetés a bőrszíne miatt. A Mercedes versenyzője egy olyan esetet is felidézett, amely könnyedén derékba törhette volna ígéretesen induló karrierjét.

A 37 esztendős pilóta a BLM-mozgalom elindulása óta minden korábbinál több platformon rendszeresen kiáll a feketék jogai és a sokszínűség mellett, miközben saját példáját igyekszik a fiatalok elé állítani. Mint sok feketének, gyerekkorában neki is meg kellett tapasztalnia, hogy milyen az, amikor valakit a bőrszíne miatt közösítenek ki, vagy bánnak vele embertelen módon.

Diszlexiás gyerekként Hamilton saját elmondása szerint nagyon küszködött az iskolai évek alatt, miközben egyike volt a kevés fekete gyereknek az intézményben. Úgy érzi, „soha nem kaptam esélyt a fejlődésre, és soha nem is segítettek abban, hogy fejlődjek”.

„A tanárok azt mondták, hogy »Soha nem lesz belőled semmi«. Emlékszem, ahogy a fészer mögött folytak a könnyeim emiatt. És egy pillanatra el is hittem – elevenítette fel a traumatikus élményt. – Semmi nem csüggeszthetett volna el ennél jobban, különösen úgy, hogy közben láttam, amint a fehér társaimnak a szöges ellentétét mondják.”

Noha a mai napig fel tudja idézni azoknak a tanároknak a nevét, akik ezt mondták neki, nem haragszik rájuk, mert, mint mondja, „ők táplálták bennem a tüzet.”

Nem sokkal a 16. születésnapja után azonban olyasmi történt vele, amit hiába használhatott fel szintén arra, hogy még elszántabban hajszolja a céljait, az könnyen az autóversenyzésről szőtt álmainak végé jelenthette volna. 

Ekkorra már három éve szerződésben állt a McLarennel – miután 10 évesen felkeltette Ron Dennis, a wokingiak akkori csapatfőnökének figyelmét az Autosport éves díjátadó gáláján – és minden jel arra utalt, hogy a patinás márka támogatását élvezve fényes karrier vár rá (12 éves korában a Ladbrokes fogadóiroda 40-szeres pénzt fizetett arra, hogy 23 éves kora előtt F1-es futamgyőztes lesz). 

Ám az egyik iskolai napján az ebédidőben csúnya verekedés tört ki a mosdóban, amelynek során hat fiú összeverte az egyik társukat. Az események hallatán összesereglett diákok között Hamilton is ott volt a tömegben, de nem vett részt a verekedésben, a következő napokban, a felelősök felkutatása és megbüntetése során azonban az igazgató őt is behívta az irodájába.

„Még nincs bizonyítékom ahhoz, hogy megszabaduljak tőled” – idézte fel a 37 éves Hamilton korábbi igazgatójának szavait, amelyekre értetlenkedve reagált: „Ezt hogy érti? Én nem csináltam semmit.” Néhány hét múlva azonban ismét behívatták, mire az igazgató közölte vele: „Végre van elég bizonyíték ahhoz, hogy megszabadjak tőled.”

A vád az volt, hogy Hamilton belerúgott a megvert fiúba, ami miatt elbocsátották. Miután egy ilyen tett szinte biztosan mclarenes szerződése felbontásával és jövőjének széthullásával járt volna, a fiatal gokartversenyző érthető módon nagyon feldúlttá vált. „Az volt az egyetlen feladatom, hogy fejezzem be az iskolát, és ezt sem tudtam megtenni” – mondta magában, miközben már azon gondolkozott, hogy így nem állhat az apja elé, és inkább elmenekül az országból.

Már a gokartos évei alatt nyilvánvalóvá vált, hogy még sokra viheti

Végül azonban szembe kellett néznie Anthony Hamiltonnal. „Emlékszem, remegtem, mint a nyárfalevél, miközben elmondtam az apámnak, hogy mi történt. Ő pedig megkérdezte, hogy »Te csináltad?«, mire azt feleltem: »Nem én tettem, apa. Nem tennék ilyet, mert egyszerűen nem ilyen ember vagyok.« Ő erre annyit válaszolt, hogy »Rendben.«”

Anthony Hamilton ezután kapcsolatba lépett más szülőkkel, akiknek a gyerekei igazolták Hamilton állításait, majd addig harcolt fia igazáért, míg hónapokkal később nem változtatták meg a döntést. Lewis Hamilton jövője és mclarenes szerződése ezzel megmenekült, abba az iskolába azonban soha nem ment vissza.

A történteket ugyanakkor nem felejtette el, és mint mondta, hetedik világbajnoki címének megnyerése után ezek az emlékek törtek elő belőle, amikor a 2020-as Török Nagydíj levezető körében azt mondta a rádióba: „Ezt az összes olyan gyerekért, akik a lehetetlenről álmodnak.”

„Mindazok a múltbeli élmények és nehézségek eszembe jutottak, amiken túl kellett jutnom. Ez volt életem egyik legérzelmesebb pillanata. Mindig ott motoszkált bennem, hogy az emberek azt mondták, »soha nem leszel képes elérni ezt… kizárt dolog, hogy megcsináld.«”

Csomós Mixi: Az első nevező megvan 2023-ra

0

Sajnos egészen rövid lett a II. ZEG Rally Show Csomós Mixi számára, mert már az első gyorsaságin kiestek a versenyből. Mixi sajnálja a történteket, és már most tudja, hogy Zalaegerszegen van egy elintézetlen feladata, így mindenképp vissza fog térni.

Elnéztem egy féktávot amit rövidebbre vettem, valószínűleg nem jól mértem fel” – ismerte el az első gyorsasági elején elkövetett hibát Mixi. „A féktáv elején még úgy éreztem, hogy nem is lesz probléma, de aztán ahogy közelebb kerültünk az árokhoz láttam, hogy nem fog megállni. Nem így terveztük persze, és elég furcsa érzés is, mert nem szoktam ilyen buta hibát elkövetni. Érdekes, hogy lehoztuk az ERC versenyeket ilyen hülyeség nélkül, most meg ez történt. Versenyző vagyok, én is hibázhatok, és mint a példa mutatja hibázok is. Tanultam belőle, még egyszer ilyen nem fordul elő.”

Nem tisztünk mentegetni Mixit (nincs is rá szüksége), de tény, hogy az első kör végén a versenyzőtársak mind kiemelték, hogy nagyon csúszott a reggeli szakasz, mert a hirtelen jött lehűlés miatt gyökeresen megváltoztak a körülmények. A baleset képei láttán talán mindannyiunk gyomra amiatt szorult össze, hogy mi lett az autóval, nehogy veszélybe kerüljön a következő ERC futam.

„Aznap este elkezdtük szétszedni. Hála istennek a kasztni nem sérült annyira amennyire gondoltuk” – árulta el Mixi. „ Sajnos ki elakadás van a Skoda gyárban, motorháztetőt és vízhűtőt még nem tudtunk tőlük szerezni, úgyhogy annak a beszerzése van folyamatban, de alapvetően jól áll minden, a hétvége felé már készen lesz az autó.”

A Barum Rallyra minden készen lesz.

„Picit megijedtünk az elején. Alulról kapott egy ütést az autó, és azt gondoltuk, hogy a karosszéria megtekeredett, de szerencsére nem volt semmi. Kimértünk mindent, és nincs semmilyen eltérés. Tényleg csak attól függ, hogy az alkatrészek mikor érkeznek meg. A Barum felkészülésünket így nem befolyásolja az eset.”

Csomós ZEG
foto: Csomós Mixi

Csomós Mixi és a csapat nagyon várta a II. ZEG Rally Showt, a terv az volt, hogy minden nézői kérdésre válaszolnak, minden közös fotóhoz odaállnak és az összes autogramkártyát kiosztják. Bár részben sikerült a feladat, de Mixi nem az a pilóta aki félbehagy valamit, így már most tudja, hogy vissza fog térni.

„Nagyon bánom, hogy ez így alakult, ezért mindenképpen szeretnénk visszatérni. A nézőknek meg akarjuk mutatni magunkat és ez most nem sikerült.”

„Jövőre mindenképpen jönni akarunk, így ha lehet ezt mondani, az első nevező megvan 2023-ra.”

A ZEG Rally Show második évben arat sikert a versenyzők és a nézők körében is. Kell egy ilyen esemény a magyar rallynak, Mixi is így látja ezt.

„Amit láttam az eseményből az nagyon tetszett. Rengeteg néző volt a szervizparkban, ahol még ott maradtam egy ideig. Sok szurkolóval tudtam beszélni, autogramkártyákat is kiosztottunk, kérdésekre is válaszoltam, ez a része nagyon jó volt. Tetszettek a pályák is, sajnos a városi gyorsaságira már nem jutottunk el, pedig biztosan nagy élmény lett volna. Örülök, hogy van egy ilyen jól megszervezett, tét nélküli rendezvény, ami a nézők számára is vonzó.”

„Csak megköszönni tudom a sok támogatást. Már amikor utaztam odafelé akkor is lassítottak mellettem az autópályán, integettek, bíztattak. A szervizparkban is sokan jöttek hozzánk, a városban is megállítottak többen. Örültem neki, nagyon jó érzés, hogy amit csinálunk, ennyire tetszik a nézőknek, köszönjük szépen!”

Zalaegerszeg belvárosa mellett a ZalaZONE a másik különleges helyszíne a ZEG Rally Shownak. Ahogy a nézők közül sokan, Mixi is most járt először a létesítményben. Persze ahogy sokan mások, ő is rácsodálkozott arra, hogy mi rejtőzik a kerítés mögött.

„Sosem jártam még a ZalaZONE-ban. Meglepetés volt, hogy milyen léptékű és színvonalú komplexum van a területen. Büszke is voltam rá, hogy itthon ilyen létesítmény van, az pedig szerintem megint csak jó dolog, hogy a szurkolók előtt is kinyíltak a kapuk és ők is rácsodálkozhattak.”

Folytatás tehát jövőre, ahogy Mixi is mondta, az első nevező megvan!

Csomós Mixi
Fotó: Csomós Mixi

Megvan Loeb idei utolsó WRC futama

0

Sébastien Loeb a Monte-Carlo Rally, Portugál Rally, Szafari Rally után a görög Acropolis Rallyn ismét rajthoz áll a Rally Világbajnokságon, ami egyben az utolsó idei futama is lesz az M-Sport csapatával. 

Pénteken lezárult az Acropolis Rally nevezési időszaka és a Dirtfish megtudta, hogy a listán Sébastien Loeb és Isabelle Galmiche neve is szerepel. 

Az M-Sport csapatában így összesen hat Ford Puma Rally1 lesz látható, Pierre-Louis Loubet, Craig Breen, Adrien Fourmaux, Gus Greensmith, valamint a privát Jourdan Serderidis is rajthoz áll Loeb mellett az Istenek Versenyén. 

A kilencszeres rally világbajnok korábban háromszor tudott nyerni Görögországban, és pénteki jó rejthelyével akár a negyedik sikerét is el tudja idén érni. 

Richard Millener, csapatfőnök elárulta, nem az Acropolis Rally volt tervben a francia legenda utolsó versenyeként. 

“Szerettük volna, ha Spanyolországban indul utoljára idén Sébastien Loeb, de a Tereprally Vb Marokkó Rallyja miatt ez nem volt lehetséges – mondta Millener a Dirtfishnek. – Ezt követően megvizsgáltunk más lehetőséget és végül a görög verseny mellett döntöttünk. Ezen a versenyen ismét komoly esélye lehet a jó eredményre. Nincs kizárva további WRC futam sem Loebbel, de erre kevés az esély, mert mire kialakítottuk a közös programunkat, már bejött Loeb számára a Tereprally Vb és egyéb elkötelezettség is, így azoktól is függ a további rajthoz állás.” 

Wolff: az időmérőn való fejlődés a kulcs a futamgyőzelemhez (videó)

0

Toto Wolff a Mercedes AMG F1 főnöke értékelte csapata eddigi szezonbéli teljesítményét és azt is elárulta, miben kell fejlődniük.

Az Ezüstnyilak első embere a csapat saját videójában elemezte az eddigi történéseket és kiemelte, hogy sikerült már év közben is előrelépniük az új autóval, a várakozásokat alulmúló szezonkezdetet követően.

A szezon eleje nem volt igazán jó, és ezt másképp nem is lehet leírni, mert ha decemberben megnyered a [konstruktőri] bajnokságot, és négy hónap múlva már nem tudsz versenyezni az élen álló srácokkal, az elég frusztráló…” – mondta Wolff

Azóta egy hullámvasúton ülünk, szinte minden egyes alkalommal a dobogón voltunk. Vasárnaponként erősek teljesítettünk, de a kvalifikáción sosem voltunk ott, és a különbség egyszerűen túl nagy volt. Most már csak azt kell megértenünk, hogy mitől van ez, és a szezon második felében remélhetőleg növelni tudjuk az időmérős tempónkat, hogy aztán győzelmekért versenyezhessünk.

Eddig nem sikerült az elvárásoknak megfelelni

Nos, nem sok minden ment igazán jól, főleg ha figyelembe vesszük, hogy elvárásaink szerint a világbajnoki címért kellene harcolnunk.

A csapat azonban kielemezte saját hibáit és az autó gyengeségeit, ebből tanulva pedig sikerült elindulni a megfelelő irányba.

A pozitívumokat kell megragadnunk, ezt mondtuk a múltban is. A vesztes napokon tanulunk a legtöbbet, és azt hiszem, ebben az esetben ez történt.

Az autónk nagyon bonyolult és nehéz volt, nem javult az időnk, úgy tűnt, hogy nem is fog, és úgy gondolom, hogy a tanulságok, amiket levontunk, segíteni fognak nekünk sok éven át.

Mercedes AMG F1, Magyar Nagydíj
Fotó: Mercedes AMG Petronas / LAT Images

Az idő, amelyben gondolkodunk nem csak egy hétvége, vagy egy év. Itt a szervezet folyamatos fejlesztéséről van szó, két év, öt év, vagy 10 év távlatában. Ehhez talán hasznosak lehetnek azok a tanulságok és a keménység, amit ebben az évben éreznünk kellett.

Egy hiba mindent beárnyékolt

Mivel az idei autó legfőbb hibáját, a szívóhatás által felerősített túlságosan erős pattogást, vagy delfinezést nem sikerült kordában tartani, ezért a többi fejlesztés is zsákutcába futott.

A legnagyobb gyengeségünk már a kezdetektől fogva az volt, hogy az autónk pattogott, és ez rányomta a bélyegét az összes fejlesztésünkre. Nem igazán tudtuk javítani az autót aerodinamikailag és frissítéseket tenni rá, mert minél több leszorítóerő volt a kocsin, annál rosszabb volt a pattogás.

Mercedes AMG F1, Spanyol Nagydíj
Fotó: Mercedes AMG Petronas / Wolfgang Wilhelm

Azt hiszem, hogy Barcelona óta jobban megértettük a jelenséget, és most, hogy megyünk a leállásra, az autónak már nincs célja, de azt mondom, hogy hiányzik néhány hónapnyi fejlesztés, és ez lenne az a pont, ahol tényleg felzárkóznánk az előttünk lévő srácokhoz.

A pályán kívül is az elsőségre törekszik a csapat

A Mercedes a versenypályáktól távol is törekszik arra, hogy példaértékű lépéseket tegyen például a karbonsemlegesség elérésének, illetve a szén-dioxid kibocsátás nullára való csökkentésének érdekében. A Mercedes az egyetlen F1-es csapat, amely 100 százalékos zöld energiaellátást biztosít gyárában.

Dolgozóik körében a sokszínűségre törekednek, egy kampány részeként elkötelezte magát az alakulat amellett, hogy az újonnan felvett alkalmazottak 25 százalékát jelenleg alulreprezentált csoportokból válassza ki.

Nem a harmadik hely a cél

Mindig arra kell törekednünk, hogy fejlődjünk, még azokban az években is így tettünk, amikor domináns autónk volt, amellyel nyolc egymást követő világbajnoki címet nyertünk. Fejlődnünk kellett, minden egyes nappal jobbnak kellett lennünk, hogy sakkban tartsuk a versenytársakat, és ezt kell tennünk 2022-ben és az elkövetkező években is.

Mercedes AMG F1, Spanyol Nagydíj
Fotó: Mercedes AMG Petronas / LAT Images

A jövőre nézve elmondhatom, hogy eddig nem teljesítettük az elvárásainkat. Erősek és stabilan harmadikok vagyunk a pályán, de nem ez a célunk. Alázatosak vagyunk az elvárásainkkal szemben, alázatosak vagyunk a versenytársainkkal szemben, akik nagyszerű munkát végeztek, sok jó ember van köztük. A céljainkkal is tisztában vagyunk, és az az, hogy visszatérjünk az élre, harcoljunk a futamgyőzelmekért, és végül olyan pozícióban legyünk, hogy a világbajnoki címért küzdhessünk.

Wolff természetesen nem feledkezett meg a szurkolókról sem, akiknek rendkívül hálás a támogatásukért.

Ami a támogatást illeti, amit ti adtatok nekünk, srácok, ez tényleg elképesztő volt. Nehéz volt a tavalyi szezon vége, és nehéz volt a szezon eleje is, de érezzük a támogatást, mint csapat. Nagyon erős érzelmi töltetet kaptunk a rajongóktól, és látjuk és érezzük ezt nem csak a közösségi médiában, hanem élőben a pályán is.

Cápából hiénává változott Kovács Miklós versenykamionja

0
Először szerepelt hazai pályán vadonatúj Scania versenykamionjával a Qualisport Racing. A csapat szokatlan felállásban indult az FIA Baja Európa-kupa sorozatának magyarországi futamán, a Hungarian Baján.
Kovács Miklós pilóta és Czeglédi Péter navigátor ezúttal az elválaszthatatlan társ, Ács László fedélzeti szerelő nélkül indult csatába a Várpalota térségében rendezett összecsapáson.
„Sajnálatos módon Laca ezúttal egy kisebb egészségügyi probléma miatt nem tudott velünk tartani. Ilyen helyzettel még nem szembesültünk, furcsa volt az egész. Szokatlan volt, hogy oldalra pillanatva nem volt ott velünk a kamion szíve-lelke, de jó hír, hogy Laca azóta már helyrejött. Várjuk őt vissza!” – mondta a 2023-as Dakar-ralira készülő, az Africa Race kamionos kategóriáját korábban két alkalommal is megnyerő egység pilótája.

Új nevet választottak

A dunaszentbenedeki csapat a fekete kontinensen már megjáratta az új versenygépet, áprilisban ugyanis részt vettek a Tunisia Desert Challenge-en, hazai terepen viszont először szerepeltek az új alkotással. Kovács Miklós egy apró, ám annál jelentősebb érdekességet is elárult az új kamionnal kapcsolatban:
„Átkereszteltük! Az építés időszakában Shark, azaz cápa volt a neve, ezzel a munkanévvel vittük el az első menetpróbára, Tunéziába, ott viszont a dűnék között rájöttünk, hogy sokkal jobb lesz, ha a Hyena nevet kapja. Hogy miért? Az óriási dűnékben hihetetlenül könnyen szaladgált, ráadásul a turbónak olyan a hangja ott, mintha egy kacagó hiénát hallanánk! Az ottani tapasztalatok után határoztuk el, hogy ez lesz a végleges neve!”
Qualisport
foto: Qualisport/Cseke Tamás
Noha a Qualisport Racing formációja a múltban négy alkalommal nyerte meg a Hungarian Baja kamionos kategóriáját, ezúttal nem az eredményre, hanem a versenykilométerekre összpontosítottak. A vadonatúj Scania még mindig a finomhangolás fázisában jár, így a legfőbb cél az volt, hogy tapasztalatot gyűjtsön a Kovács, Czeglédi páros.
„Az előző négy kamionunk építésének tapasztalataiból tudjuk, hogy ez egy kulcsfontosságú időszak, mert az a jó, ha minél hamarabb kijönnek azok az apró problémák, amelyek később, a távoli versenyeken áthúzhatják a számításainkat. A tunéziai menet hasznos volt, mert felszínre hozott dolgokat és ez történt itt, a Hungarian Baján is. Szombat délelőtt, a hosszú szelektíven rugótörésünk volt, így a javítás után időbüntetéssel fejeztük be a versenyt. A győzelemre ezután nyilvánvalóan már nem volt esélyünk, de legalább kaptunk egy újabb leckét, amely újabb tapasztalatot jelent az új technikával kapcsolatban” – fogalmazott Kovács Miklós, aki elárulta: a jövő évi Dakar-ralira készülve a Qualisport Racing műhelymunkával és néhány teszttel tölti majd a hátralevő hónapokat.
Qualisport
foto: Qualisport/Cseke Tamás

Hyundai: Még egyszer sem tudtunk nyerni Finnországban

0

A Hyundai Motorsport történetében komoly mérföldkövet jelent a hétvégén megszerzett győzelem, hiszen első alkalommal bizonyult a koreai gyártó a leggyorsabbnak Finnországban. Julien Moncet azonban tudja, még mindig nincsenek a megfelelő szinten. 

Az idei Finn Rallyn a Hyundai versenyzői vezettek a rajttól a célig, hiszen a csütörtöki szuperspeciált Thierry Neuville nyerte, majd szombattól Ott Tanak tartotta kezében az első helyet és végül az észt versenyzőnek köszönhetően története során először tudott nyerni Finnországban a koreai gyártó. 

“Ott Tanak megmutatta, hogy lehetséges nyernünk a Finn Rallyn is – mondta Julien Moncet, a Hyundai Motorsport csapatigazgató-helyettese. – Ugyanakkor továbbra is vannak problémáink és még mindig nem tartunk ott, ahol szeretnénk. Azonban, ha összeáll a puzzle, képesek vagyunk nyerni. 2014 óta még egyszer sem tudtunk ezen a versenyen nyerni, most pedig nyertünk Ott Tanak révén és a WRC2-ben is megszereztük a győzelmet Teemu Suninennek köszönhetően. Az autókat azonban még tovább kell fejleszteni, az viszont pozitívum, hogy most nem volt problémánk a megbízhatósággal, ami miatt korábban már sok lehetőséget nem tudtunk kihasználni.” 

A verseny azonban némi keserűséggel ért véget, hiszen Suninen győzelmét a felügyelők elvették és kizárták a finn versenyzőt.

A siker ellenére óvatos Moncet. 

“Bízom benne, hogy most sikerült bevennünk egy kanyart és jó irányba haladunk tovább, de Szardínián is szép sikert értünk el, utána azonban problémáink voltak. Óvatosnak kell lennünk, nem lehetünk túl optimisták. Élvezzük a mostani sikert, de nem szabad elfelejteni, hogy tovább kell dolgoznunk azért, hogy hasonló teljesítményt minden versenyen el tudjunk érni.” 

F1-es pályán is lövöldözhetünk a népszerű játékban, a készítők Piastriból is viccet csináltak

0

Először fordul elő, hogy egy hivatalos Forma-1-es pálya szerepel majd a népszerű Call of Duty videojátékban.

A Call of Duty a világ egyik legkedveltebb lövöldözős játéksorozata. A széria legújabb kiadásában a Modern Warfare II-ben a szingapúri Marina Bay Circuit is helyet kap majd.

A Szingapúri Nagydíj az idei szezonban tért vissza a versenynaptárba, miután 2020-ban és 2021-ben a koronavírus-járvány miatt törölték a versenyt. A helyszín először 2008-ban szerepelt a naptárban, de mostantól a Call of Duty legújabb kiadásában is játszható lesz.

A fejlesztők a valós F1-es csapat, az Alpine és a fiatal versenyző, Oscar Piastri között zajló konfliktusból vett utalást használva jelentették be a pályát: „Úgy tudjuk, hogy az Infinity Ward a mi beleegyezésünkkel bejelentette, hogy az MWII béta részeként egy Grand Prix pályát terveztek. Ez így van, és a térkép játszható lesz a 2022-es béta során. Idén a Grand Prix-n fogunk játszani az MWII-ben.

A Modern Warfare II megjelenési dátuma október 28., de a Marina Bay Circuit pályát is tartalmazó béta már szeptember elejétől elérhető lesz. A pályán 6v6-os felállásban küzdhetnek meg a csapatok a győzelemért, természetesen éjszaka, villanyfényben éppúgy, ahogy a Forma-1 mezőnye is versenyez.

Pálya nem, de versenyző volt már a játékban

A sorozat 2016-os kiadásában, amely a Call Of Duty: Infinite Warfare nevet viselte, a hétszeres világbajnok, Lewis Hamilton is szerepelt. A róla mintázott karakter az ő hangján is szólal meg, amelyet a figyelmes Forma-1 rajongók természetesen nagy örömmel fogadtak.

 

 

Nagyon gyors volt az idei Finn Rally, de így is csak a negyedik leggyorsabb

0

Az idei Finn Rallyn 125.3 km/h átlagsebességgel szerezte meg a győzelmet Ott Tanak, azonban még így is elmaradt a leggyorsabb WRC futam átlagsebességétől. 

132.7 km volt a legnagyobb átlagsebesség a hétvégi Finn Rally pénteki utolsó szakaszán, amit Esapekka Lappi ért el a szakaszt megnyerve, míg a legalacsonyabb átlag 77.4 km/h volt Harju szuperspeciálon, ugyancsak szombaton, amit Takamoto Katsuta nyert. 

A teljes verseny átlagsebessége pedig 125.3 km lett Ott Tanak által, amivel a WRC történelmének negyedik leggyorsabb futama volt az idei finn verseny. 

A legnagyobb átlagsebességű győzelmet 2016-ban szintén Finnországban jegyezték fel, amikor Kris Meeke nyert a Citroen DS3 WRC-vel. Az északír versenyző átlagsebessége akkor 126.6 km volt. 

A második leggyorsabb verseny egy évvel később ugyancsak Finnországban volt, amikor 126.2 km/h átlagtempóval nyert Esapekka Lappi a Toyotával. 

A dobogó legalsó fokára pedig a 2015-ös Finn Rally került, amikor Jari-Matti Latvala 125.4 km/h átlagos elérve tudott nyerni a Volkswagen Polo WRC-vel. 

Binotto szerint a Ferrarinak semmin sem kell változtatnia

0

Mattia Binotto úgy látja, hogy a Scuderia Ferrarinak nincs szüksége arra, hogy új irányt vegyen.

A csapat erősen kezdte az idei szezont, Charles Leclerc a pole pozíciót, a győzelmet és a leggyorsabb kört is megszerezte Bahreinben. Azóta azonban a megbízhatósági problémák, a stratégiai és a versenyzői hibák sokba kerültek a csapatnak, és jelentős hátrányba kerültek a Red Bullhoz képest.

A Scuderia 2007-ben szerzett utoljára egyéni bajnoki címet, akkor Kimi Räikkönen hódította el a trófeát. Azóta számos élvonalbeli pilóta érkezett, majd távozott a csapattól anélkül, hogy világbajnoki címet szerzett volna, beleértve Fernando Alonsót és Sebastian Vettelt is.

Jól indult az év

A 2022-es kiírásban úgy tűnt, hogy a dolgok jó irányba változtak a csapatnál. Adott volt egy valóban gyors, futamgyőzelemre képes autó, és két fiatal, tehetséges pilóta Charles Leclerc és Carlos Sainz személyében.

Scuderia Ferrari, Magyar Nagydíj
Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Binotto negyedik szezonját kezdte meg a Ferrari élén és a növekvő nyomás ellenére, amelyet a rossz stratégiai döntések és a kétes megbízhatóságú versenyek sorozata súlyosbított, továbbra is biztos abban, hogy csapata jó úton halad.

Nincs min változtatni, azt hiszem, ez mindig önbizalom, tanulás, építkezés, tapasztalatszerzés, és a képességek fejlesztésének kérdése.” – mondta Binotto a Magyar Nagydíj után

Ha újra megnézem a szezon első felének mérlegét, nincs okunk változtatni. Szerintem egyszerűen csak meg kell értenünk [mi történt Magyarországon], foglalkoznunk kell ezzel, és meg kell próbálnunk versenyképesek lenni, ahogy azt eddig 12 versenyen tettük. Nincs okunk arra, hogy a következőn ne legyünk azok.

A Magyar Nagydíj csupán egy elszigetelt eset

Binotto igyekezett hangsúlyozni, hogy a csapat csalódást keltő Magyar Nagydíja, ahol Sainz negyedik, Leclerc pedig ötödik lett, egy elszigetelt incidens volt. A csapatvezető szerint ez volt az első alkalom ebben a szezonban, hogy nem volt meg a Ferrarinak a kellő versenytempója, a problémát pedig ez, és nem a Leclerc által is megkérdőjelezett stratégiai döntés jelentette.

Scuderia Ferrari, Magyar Nagydíj
Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Azt is hozzá kell tenni, hogy a csapatot nem segítette Charles Leclerc néhány nagy feltűnést keltő hibája sem, például a franciaországi eset, ahol az élről esett ki a monacói.

A szezon felén már túl vagyunk

A Ferrarinak mindössze 9 futama van arra, hogy ledolgozza hátrányát. A Red Bull 97 ponttal vezet az olaszok előtt a konstruktőri tabellán, Leclerc pedig 80 egységgel van lemaradva az élen álló Max Verstappen mögött, de annak a veszélye is fennáll, hogy a mindössze 5 pont hátrányban lévő Sergio Perez is megelőzi őt.

Charles Leclerc, Scuderia Ferrari, Osztrák Nagydíj
Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Úgy gondolom, hogy [Leclerc] a csapat és saját maga érdekében is építkezik, és minden futamra úgy tekint, mint egy lehetőség a győzelemre.” – folytatta Binotto, amikor Leclerc gondolkodásmódjáról kérdezték.

Egyszerre nyerünk és veszítünk. A legutóbbi futam nem sikerült nagyszerűen, de úgy gondolom, hogy rengeteg potenciál van ebben. Azt hiszem, először is arra kell koncentrálnunk, hogy mi az oka [a magyarországi tempóhiánynak], foglalkoznunk kell vele, és még erősebben kell visszatérnünk.

A bajnoki küzdelem augusztus végén a Belga Nagydíjon, Spa-Francorchamps-ban folytatódik.

Katsuta eddigi legjobb eredményét érte el Finnországban 

0

Takamoto Katsuta főként pénteken tudott elég gyors lenni, majd szombaton küzdött a tapadással, de így is eddigi legjobb eredményét érte el a Finn Rallyn. 

Takamoto Katsuta számára Finnország jelenti a második hazáját, hiszen a Toyota utánpótlás nevelő programjának köszönhetően a finn pályákon fejlődött arra a szintre, mellyel már debütálni tudott a Rally Világbajnokság legerősebb kategóriájában. 

A japán versenyző számára azonban eddig mindig adódott valami probléma, és nem tudott igazán jó eredményt elérni. Katsuta az idei versenyen második napján is küzdött az elemekkel, de első napi tempójának köszönhetően így is meg szerezte a hatodik helyet, amivel az eddigi legjobb eredményét érte el második hazájában. 

Fotó: Toyota Gazoo Racing

“Nagyon jól sikerült ez a hétvége, örülök, hogy nagyobb probléma nélkül sikerült célba érnem – mondta a japán toyotás. – Pénteken nagyon élveztem a csatákat, azonban szombaton problémát jelentette a változó tapadási szint, elkezdtem hibázni, megforogtam és elvesztettem a lehetőséget, hogy tovább harcoljak Thierry Neuville ellen. Vasárnapra változtattunk az autón és visszanyertem pénteki önbizalmam. A hétvége azonban megmutatta, hogy tovább kell fejlődnöm a változó körülmények közötti vezetés terén, de Finnországban sokkal jobban éreztem magam, mint Észtországban.” 

Nyyolc versenyt követően a 29 éves japán pilóta a világbajnokság ötödik helyét foglalja el.