Kezdőlap Blog Oldal 1299

Visszatért, de már ki is esett a WRC naptárból Új-Zéland 

0

Tíz év szünet után idén ismét WRC futamot rendeznek Új-Zélandon, azonban 2023-tól már ismét nem szerepel a naptárban. 

2012 után tér vissza ezen a hétvégén Új-Zélandra a Rally Világbajnokság mezőnye, és bár a hírnek sokan örülnek, már azt is lehet tudni, hogy 2023-ban nem lesz a WRC naptár része a verseny. 

A bejelentést a versenyszervezők tették meg, akik arra hivatkoztak, hogy sok ország szeretne WRC futamot rendezni, melyeknek “versenyképessége” nagyon jó, ezért 2-3 évente látják reálisnak az Új-Zéland Rally megtartását. 

Az Új-Zéland Rallyt már 2020-ban megrendezték volna, azonban ezt végül a járvány kitörése nem tette lehetővé egészen az idei évig. 

“Úgy gondoljuk, hogy az Új-Zéland Rallynak erős jövője lehet a WRC-ben – mondta Peter Johnston, a verseny elnöke. – A WRC-nek komoly hagyományai vannak Új-Zélandon és a mostani verseny iránti érdeklődés mutatja, hogy hazánkban is igen népszerű rendezvény. Ez a futam az első az országban, melyet hibrid meghajtású autókkal, fenntartható üzemanyaggal rendeznek, ami a motorsport új korszakát jelzi. Bízunk benne, hogy ezen a héten olyan erős rendezvényt tudunk tartani, hogy 2024-ben visszatudjunk térni a WRC naptárába.” 

A WRC Promóter ügyvezető igazgatója, Jona Siebel elárulta, hogy már folynak a tárgyalások az Új-Zéland Rally partnereivel a jövővel kapcsolatban. 

“A WRC teljes közössége várta, hogy visszatérjünk Új-Zélandra, mióta először 2020-ban bekerült a naptárba – mondta Siebel. – Két évvel a tervezett időpont után érkeztünk ide, de az elkötelezettség továbbra is töretlen. Peter Johnston, valamint a szponzorok támogatásával bízunk benne, hogy megtaláljuk a módját a folytatásnak. Ehhez egyértelmű szándék kell az Új-Zélandi kormánytól is, valamint a főszponzor Auckland Limitedtől is. A kenyai Szafari Rally, valamint a görög Acropolis rally visszatérése jó példája annak, hogy a WRC Promótere elkötelezetten szeretné visszahozni a nagy múltú WRC futamokat a naptárba.” 

Figyeld a Rallycafe.hu-t, mert a verseny minden szakaszát követően írásban számolunk be a legfrissebb történésekről!

Tanak a nyitó szakaszt, Rovanpera a shakedownt nyerte

0

Ott Tanak vezet az Új-Zéland Rally első, Auckland-i szakasza után Craig Breen és Thierry Neuville előtt, míg a shakedownt nyerő Kalle Rovanpera hatodik idővel kezdte a versenyt. 

Magyar idő szerint szerda késő este rendezték az Új-Zéland Rally shakedown szakaszát egy 3.54 km-es pályán, melyen Kalle Rovanpera 1:27.7 perces eredménnyel volt a leggyorsabb. A finn vb éllovast Oliver Solberg és Thierry Neuville egyaránt 1 tizedmásodperc hátránnyal követte, míg Ott Tanak 2 tized hátránnyal lett a negyedik. 

A murvás szakasz után a mezőny helyi idő szerint csütörtök este, magyar idő szerint csütörtök reggel Aucklandben egy városi szakasz következett, és az 1.8 km-es szakasz teljesítését a rajt előtt leesett eső is nehezítette. A leggyorsabb itt már Ott Tanak volt, aki 9 tizeddel előzte meg Craig Breent és 1.6 másodperccel Thierry Neuville-t. 

Kalle Rovanpera kerekei sok helyen kiforogtak, így csupán a hatodik időt érte el. 

A verseny érdemi része azonban csak magyar idő szerint csütörtök este kezdődik hat szakasszal és 158 km versenytávval, valamint a friss előrejelzés szerint sok esővel.

Új-Zéland Rally, állás 1 szakasz után 
1 #8 Ott Tanak / Martin Jarveoja (EST) Hyundai i20 N Rally1 1:45.8 
2 #42 Craig Breen / Paul Nagle (IRL) Ford Puma Rally1 +0.9
3 #11 Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 +1.6
4 18 Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (JPN / IRL) Toyota GR Yaris Rally1 +2.0
5 #33 Elfyn Evans / Scott Martin (GBR) Toyota GR Yaris Rally1 +2.2
6 #69 Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 +2.6 
7 #44 Gus Greensmith / Jonas Andersson (GBR / SWE) Ford Puma Rally1 +2.9
8 #1 Sébastien Ogier / Benjamin Veillas (FRA) Toyota GR Yaris Rally1 +4.5
9 #2 Oliver Solberg / Elliott Edmondson (SWE / GBR) Hyundai i20 N Rally1 +4.5
10 #20 Hayden Paddon / John Kennard (NZL) Hyundai i20 N Rally2 +6.6 

További eredmények

Időterv (magyar idő szerint)
2022. szeptember.28., szerda

22:00 Shakedown 4.09 km Rovanpera 1:27.7

2022. szeptember 29., csütörtök
07:08 SS1 Pukekawa Auckland Domain 1.4 km Tanak 1:45.8 / 1. TANAK, 2. Breen, 3. Neuville

21:33 SS2 Whaanga Coast 1 29.07 km
23:11 SS3 Te Akau South 1 31.02 km

2022. szeptember 30., péntek
00:14 SS4 Te Akau North 1 18.2 km
03:22 SS5 Whaanga Coast 2 29.07 km
05:00 SS6 Te Akau South 2 31.02 km
06:03 SS7 Te Akau North 2 18.2 km

21:08 SS8 Kaipara Hills 1 15.83 km
22:06 SS9 Puhoi 1 22.63 km
23:14 SS10 Komokoriki 1 5.60 km

2022. október 1., szombat
03:08 SS11 Kaipara Hills 2 15.83 km
04:06 SS12 Puhoi 2 22.63 km
05:24 SS13 Komokoriki 2 5.60 km

23:32 SS14 Whitford Forest – Te Maraunga Waiho 1 8.75 km

2022. október 2., vasárnap
01:08 SS15 Jacks Ridge 1 6.42 km
02:38 SS16 Whitford Forest – Te Maraunga Waiho 2 8.75 km
04:18 SS17 Jacks Ridge 2 [Power Stage] 6.42 km

Figyeld a Rallycafe.hu-t, mert minden szakaszt követően írásban számolunk be a legfrissebb történésekről!

Ezért nem akart senki Hamiltonnal dolgozni a McLarennél

0

A McLaren korábbi szerelője elárulta, miért harcolt mindenki azért a csapatban Lewis Hamilton Wokingba szerződésekor, hogy ne a fiatal brittel, hanem Fernando Alonsóval dolgozhasson.

Sokan úgy emlékeznek Lewis Hamilton Forma-1-es bemutatkozására, mintha eleve elrendeltetett lett volna, hogy az akkor 22 esztendős újonc megszorongatja, és olykor le is győzi csapattársát, a kétszeres világbajnok Fernando Alonsót. Marc Priestley, a McLaren korábbi szerelője viszont teljesen másképp gondol vissza arra az időszakra, amikor eldőlt, hogy Hamilton a wokingiakkal mutatkozhat be az F1-ben.

„Annyi embert hallottam már a semmiből felbukkanva azt mondani, hogy »Igen, én tudtam, hogy nagyszerű lesz, már akkor láttam«. Én ebből egy szót sem hiszek el” – mondta Priestley a PitStop podcastban arra a kérdésre, hogy mikor látszott először Hamiltonon, hogy később világbajnok lehet belőle.

Persze, a fiatal versenyző már GP2-es bajnoki évében is megmutatta, hogy kivételes tehetség, de a Forma-1 egészen más terep. Azt pedig, hogy rögtön képes lesz felvenni a versenyt a Renault-tól friss kétszeres világbajnokként érkező Alonsóval, a McLarennél sem gondolták.

Lewis Hamilton, Goodwood, 2011
Hamiltonnak nem kellett sok, hogy rácáfoljon a csapattagokra Fotó: Daimler

„Persze már korán lehetett tudni az első mclarenes évében [hogy kivételes pilóta], de újoncként csatlakozott hozzánk, a csapattársa pedig Fernando Alonso, egy világbajnok volt. És, amikor bejelentették, hogy ez lesz a pilótapárosunk, a csapatban a színfalak mögött mindenki azért harcolt, hogy Fernando autójához kerüljön, és senki nem akart Lewis-zal dolgozni. »Hiszen ő egy újonc, nem igaz? Ha jönni fognak a sikerek, azokat nem ő szállítja majd, hanem a világbajnok.« Mindannyian jó évet akartunk, mind világbajnoki címet akartunk nyerni, ahogy ők is, úgyhogy természetes, hogy nem Lewis, hanem a másik fickó autóján akartunk dolgozni” – árulta el Priestley, felfedve, hogy mennyire jelen van az istállón belüli csapatok közötti rivalizálás.

„A versenymérnökök és a szerelők is civakodtak a színfalak mögött, a végén pedig a menedzsmentnek kellett közbelépni, hogy »rendben, te ezzel a fickóval fogsz dolgozni, te meg amazzal.« Ezután viszont nagyon gyorsan, négy-öt verseny után világossá vált, hogy Lewis van olyan jó, egyes napokon pedig jobb is, mint a jelenlegi világbajnok.”

„Nem volt tapasztalata, de egyértelműen megvolt a tehetsége és a tempója, és elképesztő hajtóerő dolgozott benne, mivel már ő is úgy gondolta, hogy van olyan jó, mint az aktuális világbajnok. Ha azzal a fickóval mérnek össze, akit a legjobbnak tartanak a sportágban, és egyes napokon legyőzöd őt, akkor Lewis a fiatal, 22 éves fejével úgy gondolja, hogy »ezek szerint jobb vagyok, vagy legalább olyan jó vagyok, mint ő.«  Ezt látni lehetett, az ilyesmi pedig magabiztossá tesz. Nagyon gyorsan elkezdett versenyeket nyerni, és végül hajszállal csúszott le a bajnoki címről az első évében.”

Lewis Hamilton, McLaren, Kanadai Nagydíj, 2007
Kanadában szerezte az első F1-es győzelmét Fotó: Daimler

Hamilton már harmadik közös versenyükön legyőzte Alonsót, a hatodik futamon, Kanadában pedig nyerni is tudott, majd Indianapolisban megismételte ugyanezt, immár közvetlenül a spanyol előtt. Alonso végül pontegyenlőséggel végzett mögötte a harmadik helyen az összetettben úgy, hogy Hamilton az utolsó előtti versenyen kiesett, a brazíliai szezonzárón pedig csak hetedik lett, miközben a kétszeres világbajnok mindkétszer dobogóra állt.

Tanak reagált az őt érintő átigazolási hírekre 

0

Ott Tanak átigazolásával kapcsolatban már hetek óta megjelentek hírek, amire ezúttal már a 2019-es világbajnok is reagált. 

Több pletyka is megjelent már, hogy Ott Tanak jövőre más csapatban, nagy valószínűséggel az M-Sportban folytatja karrierjét annak ellenére, hogy még élő szerződése van a Hyundai Motorsporttal. 

Az üggyel kapcsolatban már Julien Moncet, a Hyundai Motorsport csapatigazgató-helyettese is beszélt, és elmondta, hogy az élőszerződés időtartamának felénél fel lehet bontani a megállapodást. 

Ott Tanak pedig most a Betsafe blogjának adott interjút, melyben az átigazolásról beszélt. 

“A versenyzői szerződések olyan dokumentumok, melyről két fél megállapodott – mondta Tanak. – Ezek tartalmát sohasem adják ki harmadik félnek, kivéve, ha annak megalapozott jogi oka van. Számomra az is érthetetlen, hogy miért jelentek meg ilyen pletykák.” 

Tanak 2019-ben még a Toyotával lett világbajnok, majd 2020-tól szerződött a Hyundaihoz, ahol az idei a legerősebb szezonja eddig, hiszen csak ő maradt az egyetlen igazi riválisa Kalle Rovcanperának a vb címért folytatott csatában. 

A vb következő versenyét a hétvégén rendezik Új-Zélandon, ahol 17 szakasz vár a versenyzőkre, melyek hossza 276.44 km lesz, amiből 158 km-t az első napon kell teljesíteni.     

Érdemes lesz a Rallycafe.hu oldalt figyelni az esősnek ígérkező Auckland-i verseny alatt is, hiszen élőben számolunk be a világbajnoki címért folytatott csata alakulásáról. 

Leállt a veséje és a tüdeje, le akarták vágni a lábát, de felépült az F1 egyik legbrutálisabb balesetéből (videó)

0

Nem sokon múlt, hogy az 1990-es Spanyol Nagydíj is a Forma-1 egyik fekete hétvégjeként vonuljon be a történelembe. A Jerezben rendezett viadal pénteki időmérő edzésén Martin Donnelly ugyanis a pálya leggyorsabb kanyarjában, 260 km/óra körüli tempónál bukott, és Lotusával orral a védőkorlátnak csapódott. A baleset utáni látvány alapján pedig nagyjából mindenki biztos volt benne, hogy meghalt.

Az 1964-ben született Martin Donnelly az 1988-as nemzetközi Forma-3000-es sorozat bajnokaként, 1989-ben mutatkozott be a Forma-1-ben, de csak egy futamon állt rajthoz az Arrows színeiben. 1990-ben viszont már teljes idényt futhatott a Lotusszal. Azaz, csak futhatott volna, a szezon 14. versenyén, a spanyolországi Jerezben ugyanis óriásit bukott a pénteki időmérőn. A baleset véget vetett a Damon Hill, Johnny Herbert, Mark Blundell fémjelezte feltörekvő brit generációba tartozó pilóta éppen, hogy beinduló karrierjének, de már annak is örülhetett, hogy egyáltalán életben maradt.

Mint utólag kiderült, a balesetet a felfüggesztés hibája okozta. A bukásról Donnelly részletesen mesélt a Beyond the Grid podcastnak a történtek 32. évfordulóján megjelent epizódjában, és elmondta, hacsak néhány századmásodperccel később következik be a hiba, már a következő, lassabb, és jókora bukótérrel határolt kanyarban csúszik ki, és vélhetően néhány zúzódással megússza az esést.

Ehelyett viszont 200 km/óra fölött, 42 G-vel csapódott a korlátnak, amitől a Lotus eleje gyakorlatilag szétrobbant, Donnelly pedig az ülésével együtt kirepült, és jó néhány méterrel arrébb, az aszfalton, az oldalán fekve állt meg.

A baleset utáni pillanatokban készült felvételek ITT láthatóak.

A vele interjút készítő Tom Clarksonnak a most 58 esztendős expilóta elárulta, hogy barátja, a Snettertonban kávézót üzemeltető Ed Devlin, valamint Devlin felesége és az akkor éppen az EuroBrun Racingnek vezető, már az aznap reggeli előkvalifikáción elvérző, Devlinnel szintén baráti viszonyban levő Roberto Moreno pont abból a kanyarból figyelték az időmérőt, amelyikben a baleset történt. „Ed megpróbált bemászni a kerítésen, Robertónak kellet leszednie onnan, miközben ő kiabálta, hogy »Hagyj békén, hagyj békén!«” – idézte fel a történteket, amit természetesen ő is csak mások elmondásából tudott meg, ugyanis a legutolsó emléke arról a hétvégéről az, hogy csütörtökön megérkezett a jerezi pályára…

Ez maradt az autóból

A Donnelly mögött érkező pilóták közül elsőként a Minardit vezető Pierluigi Martini ért a helyszínre, és leparkolta az autóját, hogy azzal is védje a földön heverő, súlyosan megsérült britet.

„A menyasszonyommal közölték, hogy rendben vagyok, csak két lábam tört el, és Robertónak is ugyanezt mondták, ő viszont azt válaszolta, hogy »ez lehetetlen, a fickó halott«. Sokan nem tudták, hogy mi van velem. Jó barátunk, Mark Gallagher is eljött a kórházba, hogy jelentsen az állapotomról a többi újságírónak. Ayrton [Senna] is eljött az intenzívre, és azt mondta Marknak, hogy »ha Donelly-nak szüksége van bármire, repülőre a hazaúthoz, anyagi segítségre, akkor csak szóljatok.«” – mesélte a Beyond the Grid podcastban Donnelly, aki egyébként csütörtökön maga tanácsolta barátainak, hogy majd abból a kanyarból nézzék az időmérőt, mert onnan a pálya jelentős részét belátni.

„Igen, abban a kanyarban álltam, és végig követtem őt. Elképesztő volt, mert láttam, hogy jön, és a hurkon keresztül követtem őt. Láttam, ahogy kigyorsít a lassú kanyarból, majd felfelé váltogat, és padlógázzal jön felénk. Aztán láttam, hogy nem kanyarodik be, és a motor sem halkul. Pilótaként én is szinte vele együtt vezettem a szemeimmel. Láttam, hogy nem fordult el, és teljes gázzal jön. Abban a pillanatban, amikor nem fordult be, elakadt a lélegzetem, mert tudtam, hogy mi következik” – idézte fel a történteket Moreno.

„Láttam a robbanást, autódarabok repkedtek mindenütt. Aztán láttam, ahogy a földön fekszik, és becsuktam a szemem, mert azt gondoltam, hogy meghalt. Ezért nem akartam, hogy Ed átmásszon a kerítésen. Tudtam, hogy jó barátja, ezért meggyőztem, hogy ne tegye. Elfordultam, mert azt hittem, hogy ennyi volt. El kellett mennem onnan.”

Donnelly kormánya és sisakja

Háromszor állt meg a szíve

Donnelly-nek darabokra tört a combcsontja, a lábszára, a lábfeje kicsavarodott, beszakadt a dobhártyája, valamint belső sérüléseket és agyrázkódást szenvedett, illetve a kulccsontja is eltörött. És még az a csoda, hogy „csak” ennyi sérülést szerzett, hiszen a kezeivel összehajtogatta a kormányt. Mindemellett pedig valóban közel állt hozzá, hogy ne élje túl a balesetet.

„A szívem kétszer állt meg a kórházban a műtőasztalon, kétszer hoztak vissza az életbe. Azaz, tulajdonképpen háromszor, mert az aszfalton fekve is leállt a légzésem, mert lenyeltem a nyelvem. A baleset és aközött, hogy odaértek hozzám, tizenegy és fél perc telt el. Azt mondják, hogy az agyamra hatással volt az oxigénhiányos állapot. Szerintem a feleségem egyetértene ezzel” – mondta viccesen a Beyond the Gridben.

Sid Watkins professzor, a Forma-1 korábbi állandó orvosa ledugott egy csövet az orrán, hogy stabilizálja a légzését, majd a pálya orvosi központjába, onnan pedig egy sevillai kórházba szállították.

„Elég súlyosak voltak a sérüléseim. A belső szerveid egy ilyen becsapódásnál nem maradnak egy helyben, hiszen hat rájuk a tehetetlenség. 42 G-s erővel csapódtam be, Sid Watkins pedig tapasztalatból tudta, hogy a szerveim sokkot kaptak, és nem működnek. Ezért fontos volt, hogy Sevillából visszaszállítsanak Londonba, a Királyi Kórházba, ahol ő dolgozott. Kedden este értem vissza, és ahogy megjósolta, szerdán a veséim és a tüdőm elkezdett leállni. Hét hétig voltam lélegeztetőgépen, naponta három órán át kaptam vesedialízist, az anyukámnak pedig [Sid Watkins] azt mondta, hogy bármikor meghalhatok, úgyhogy elment a kórházi papért, aki feladta az utolsó kenetet.”

Donnelly itt még gurult az aszfalton. A bal lábán azonnal látszott, hogy komolyak a sérülései.

Majdnem levágták a lábát

Mielőtt Angliába szállították, a Lotus versenyzőjének kis híján levágták a lábát Sevillában. Egyedül Sid Watkins-nak és a tolmács szerepét betöltő fiúnak köszönhette, hogy végül nem így történt.

„Sevillában nagyon-nagyon közel kerültem az amputációhoz. Amikor eljöttünk a pályáról, Sid magával hozott egy fiatal srácot, aki beszélt spanyolul és angolul. A sevillai kórházban úgy kezeltek, mintha az ő betegük lennék, mert az ő kórházukban vagyok. Sid viszont azt mondta, hogy »nem, ő az én betegem.« Ez a fiatal srác pedig, Isten áldja, fordított angolról spanyolra és vissza. Az orvosok pedig annyira vitatkoztak, hogy már egymással üvöltöztek. Ez a srác pedig lefordította Sidnek, hogy az orvosok szerint le kell vágni a lábamat, mert olyan sok vért veszítek, mire Sid levette az övét, és szorosan a lábam köré kötötte, hogy elállítsa a vérzést. Ha fél órával később jöttek volna, már nem lenne lábam.”

Végül a lába és ő is megmenekült, a formaautó-versenyzés világába azonban már soha nem tudott visszatérni, mert nem hajlott rendesen a bal lába, ami valamivel rövidebb is lett a jobbnál. Mivel semmire nem emlékezett a történtekből, nem volt benne félelem, amikor később formaautót tesztelt, de rá kellett jönnie, hogy a közelébe sem tud kerülni a korábbi szintjének. Pedig az 1976-os balesete után Niki Laudát kezelő Willi Dungel ausztriai klinikájára is elment. „Azt gondoltam, hogy ha Nikit hat hét alatt rendbe hozták, akkor két hónap alatt engem is rendbe fognak. Nem fogtam fel, hogy mennyire rossz állapotban van a bal lábam. Szeptembertől februárig ugyanabban a pozícióban feküdtem az ágyban, mert rögzítők voltak a lábamon.”

Hiába járt több mint három hónapon át napi nyolc órában fizioterápiára és hidroterápiára, miközben további műtéteket hajtottak végre rajta. Olyannyira bízott benne, hogy újra versenyezhet, hogy a Lotus tagjaként továbbra is eljárt versenyekre és barátságban maradt a többi brit pilótával, 1993-ban pedig a Jordan-istálló autóját is tesztelhette Silverstone-ban. A Chelsea futballistáit is kezelő orvos azonban végül közölte vele, hogy nem tudnak ennél többet tenni. „Ekkor volt egyedül, hogy összetörtem és zokogni kezdtem” – vallotta be a podcastban.

Már az is csoda, hogy életben maradt

Senna is aggódott érte

Noha később sportautókkal újra versenyezni kezdett és nyert is, a lába a mai napig gondot okoz neki, és nemcsak azért, mert 2019-ben motorozás közben ismét eltörte. „Azt mondta az orvosom, hogy ha újra eltöröm azt a lábamat, harmadik alkalom már nem lesz, mert több csont van valahol Európában egy pályán, mint a lábamban. Ha elesel és újra eltöröd, akkor ennyi volt.”

A mai napig sántít, mert az idegi sérülései miatt a lábujjai a lábfeje alá hajlottak, ezért a sarkán jár, térdtől lefelé pedig semmit nem érez, és az izmait sem tudja azon a részen kontrollálni, amely ráadásul folyamatosan sorvad el. Emiatt az évek során egyre több csont bukkan a felszínre, amit folyamatosan el kell távolítani.

Mint mondja, nem volt könnyű elengednie a Forma-1-et, hiszen az egész életét erre tette fel, és még az egyetemet is abbahagyta miatta. De aztán szépen lassan elengedte, mondván van pénze, van családja, és életben maradt, ennél többet pedig nem kívánhat. A végső lökést azonban jó barátja halála adta meg. „Ayrton [Senna] 1994. május. 1-i halála volt az utolsó szög a koporsóba” – vallotta be.

Sennával még a Forma-3-as évek során alakult ki köztük baráti viszony, de azért nem voltak szoros barátságban. Ennek ellenére a McLaren versenyzője – mint többször pályafutása során, többek között a számára is végzetes imolai hétvégén Roland Ratzenberger baleseténél –, most is a helyszínre sietett.

„Ayrton eljött a baleset helyszínére, ott volt a professzor és az orvosok mellett, mialatt velem foglalkoztak. Ez az elképesztő számomra. Ayrton végignézte az egészet, első kézből látta, fogta a sisakomat, és talán egy éppen meghalni készülő embert látott. Látta az összes tűt, fecskendőt, és végignézte a tracheotómiát, majd visszament a garázsba, felvette a sisakját, lecsukta a rostélyt, és tíz perccel az edzés vége előtt megfutotta a valaha teljesített leggyorsabb kört Jerezben” – idézte fel később az esetet Donnelly.

A kör során Senna ráadásul padlógázon állva meg is csúsztatta az autóját abban a kanyarban, ahol Donnelly nem sokkal korábban majdnem meghalt. „Hogy kapcsolod ki az érzelmeidet azok után, amit az imént láttál, és végzel ilyen munkát? Erre csak nagyon különleges ember képes.”

Mint kiderült, már a pénteki köre is elég lett volna a pole-ra, de szombaton még ennél is gyorsabbat ment, amivel begyűjtötte pályafutása 50. rajtelsőségét. A sors furcsasága, hogy öt évvel korábban az elsőt pont egy Lotusban szerezte.

Új-Zéland Rally 2022 – Minden, amit tudni érdemes 

0

A Rally Világbajnokság idei 11. futama, az Új-Zéland Rally következik hétvégén. A verseny 1977-ben szerepelt először a vb naptárban, idén azonban 10 év szünet után térnek vissza a legjobb versenyzők a kiwik földjére. 

A méltán híres és legendás Új-Zéland Rallyt 2012 után tartják meg ismét WRC futamként, akkor Sébastien Loeb szerezte meg a győzelmet Citroen DS3 WRC-vel, csapattársa, Mikko Hirvonen és a fordos Petter Solberg előtt. 

Fotó: Toyota Gazoo Racing

Az idei mezőnyből csupán hárman rendelkeznek tapasztalattal a szigetország futamáról, Sébastien Ogier, aki 2010-ben csupán egy megforgás miatt nem Új-Zélandon szerezte meg első győzelmét és lett második Jari-Matti Latvala mögött, Thierry Neuville 2012-ben az ötödik helyen zárt, valamint Ott Tanak, aki 2012-ben éppen az ötödik helyről esett ki. 

 

 

Tanak
Fotó: Hyundai Motorsport

 

Az idei versenyen mindenki Kalle Rovanpera és Ott Tanak csatájára lesz leginkább kíváncsi, valamint, hogy a finn versenyző vb címmel ünnepelhet-e 22. születésnapjának másnapján, vasárnap. Rovanperának ehhez csupán nyolc ponttal kell növelnie előnyét a hétvégén. 

Az Új-Zéland Rally történelme 

Fotó: Toyota Gazoo Racing

A kiwik földjének versenye 1977-ben szerepelt először a vb naptárban, 2001-ben pedig elsősorban fantasztikus pályái miatt az Év Versenye címet is kiérdemelte. 1969-ben rendezték a legelső Új-Zéland Rallyt akkor még Taupoban, majd 1971-ben Aucklandbe költöztették, onnan pedig csak 2006 és 2008 között költözött el, Hamiltonba. 

 

 

A versenyt már 2020-ban szerették volna WRC futamként megrendezni, azonban ez lehetetlen volt a kitörő világjárvány miatt. 

Az erdei, valamint a tengerparton futó szakaszokat sokan a világ legjobb pályáinak tartják, mivel gyors és sima utakon rendezik, a kanyarokat pedig némi dölésszög teszi igazán élvezetessé a versenyzők számára. 

Fotó: Toyota Gazoo Racing

A versenyen alakult ki a vb történetének második legszorosabb befutója, amikor 2007-ben csupán 3 tizedmásodperc (!) döntött Marcus Grönholm javára Sébastien Loebbel szemben. A legszorosabb eredmény 2011-ben született, amikor a Jordán Rallyn mindössze 2 tizedmásodperccel (!) nyert Sébastien Ogier Jari-Matti Latvala előtt. 

Új-Zélandon összesen 20 versenyző tudott eddig nyerni, a legtöbb győzelmet Marcus Grönholm szerezte meg, öt sikerrel (2000, 2002, 2003, 2006, 2007). A kétszeres rally világbajnokot egy másik kétszeres bajnok, Carlos Sainz követ négy győzelemmel (1990, 1991, 1992, 1998). 

Az idei gyári WRC mezőnyből még senki sem tudott nyerni, azonban a WRC2-ben induló Hayden Paddon Sébastien Loebhöz és Colin McRae-hez hasonlóan három sikerrel büszkélkedhet, azonban amíg Loeb és McRae WRC mezőnyben tudott nyerni, addig Paddon mindannyiszor az Új-Zélandi Rally Bajnokság futamát nyerte.  

Útvonal 

Fotó: Toyota Gazoo Racing

2022-ben 17 szakasz vár a versenyzőkre, melyek teljes hossza 276.44 km. A táv döntő részét pénteken teljesíti a mezőny, hét szakasz alatt 157.98 km, míg szombaton hat szakasz alatt 88.12 km, vasárnap pedig négy szakasz alatt 30.34 km. 

Időterv (magyar idő szerint)
2022. szeptember.28., szerda

22:00 Shakedown 4.09 km

2022. szeptember 29., csütörtök
07:08 SS1 Pukekawa Auckland Domain 1.4 km

21:33 SS2 Whaanga Coast 1 29.07 km
23:11 SS3 Te Akau South 1 31.02 km

2022. szeptember 30., péntek
00:14 SS4 Te Akau North 1 18.2 km
03:22 SS5 Whaanga Coast 2 29.07 km
05:00 SS6 Te Akau South 2 31.02 km
06:03 SS7 Te Akau North 2 18.2 km

21:08 SS8 Kaipara Hills 1 15.83 km
22:06 SS9 Puhoi 1 22.63 km
23:14 SS10 Komokoriki 1 5.60 km

2022. október 1., szombat
03:08 SS11 Kaipara Hills 2 15.83 km
04:06 SS12 Puhoi 2 22.63 km
05:24 SS13 Komokoriki 2 5.60 km

23:32 SS14 Whitford Forest – Te Maraunga Waiho 1 8.75 km

2022. október 2., vasárnap
01:08 SS15 Jacks Ridge 1 6.42 km
02:38 SS16 Whitford Forest – Te Maraunga Waiho 2 8.75 km
04:18 SS17 Jacks Ridge 2 [Power Stage] 6.42 km

Fotó: Hyundai Motorsport

Időjárás
A metservice.com oldal előrejelzése szerint pénteken délután öt óráig nem várható csapadék, és maximum 20 fok várható. Szombaton komoly eső várható és 17 fokig melegszik csak a levegő, míg vasárnap pedig főként délelőtt záporok fordulhatnak elő ismét 20 fokos hőmérséklet mellett.

Közvetítések 
Magyar idő szerint csütörtök reggeltől minden szakaszt követően írásban számolunk be a legfrissebb történésekről!

Azonban ezúttal sem maradhat el a képes közvetítés, amiket az alábbi linkeken lehet követni 

WRC+ minden szakaszról élő közvetítés (fizetős)

Rövid összefoglaló videók jelennek meg a WRC, valamint a Dirtfish youtube csatornáján. 

Latvala elmondta, miért az Új-Zélandi pályák a világ legjobbjai 

0

Sokan a finn pályákat említik, mint a világ legjobb rally szakaszai, azonban Jari-Matti Latvala szerint Új-Zéland pályái a legjobbak versenyzői szempontból. 

A rallysportért rajongók és abban dolgozók közül sokan a finn pályákat gondolják a világ legjobb szakaszainak gyorsaságuk és ugratóik miatt. 

Fotó: Toyota Gazoo Racing

Jari-Matti Latvala azonban ezt cáfolja. 

Fotó: Toyota Gazoo Racing

“Versenyzői szempontból Új-Zéland szakaszait gondolom a legjobbaknak – mondta a Toyota Gazoo Racing csapatfőnöke. – Szerintem Finnországban a legjobb a hangulat egy versenyen, azonban Új-Zélandon vannak a legjobb pályák. Ami igazán különlegessé teszi a pályákat, az a kanyarok dölésszöge, ami nagyobb tempót enged a kanyarokban. A pályák általában gyorsak és nagyon simák. Nincsenek olyan ugratók, mint Finnországban, de mégis nagyon élvezetesek a pályák.” 

Fotó: Toyota Gazoo Racing

Az Új-Zéland Rallyn 17 szakasz vár a versenyzőkre, melyek hossza 276.44 km lesz, amiből 158 km-t az első napon kell teljesíteni.     

Érdemes lesz a Rallycafe.hu oldalt figyelni az esősnek ígérkező Auckland-i verseny alatt is, hiszen élőben számolunk be a világbajnoki címért folytatott csata alakulásáról. 

Hamilton hamarosan visszavonult volna, ha tavaly és az idén is nyer

0

A Mercedes hétszeres világbajnoka úgy véli, teljesen más helyzetet teremtett volna, ha a tavaly és az idén is világbajnok lesz.

Lewis Hamilton drukkerei nyilvánvalóan csalódottak voltak a tavalyi Abu-dzabi Nagydíj után, hiszen kedvencük Michael Masi, az FIA azóta menesztett versenyigazgatójának szabályokkal ellentmondó döntése miatt nem lett nyolcszoros világbajnok. Majd nyilvánvalóan csalódottak az idén is, amiért a Mercedes nem jól alkalmazkodott az új szabályokhoz, és Hamilton nemhogy vb-címet, de könnyen lehet, hogy futamot sem fog nyerni 2022-ben.

Azonban az Abu Dzabi után a visszavonulással is kacérkodó hétszeres világbajnok RACER-nek adott nyilatkozata alapján örülniük is van miért, Hamilton ugyanis elárulta, a tavalyi kudarc és az idei év küszködése nagy valószínűséggel meghosszabbítja az F1-es karrierjét.

„Egyértelműen [benne van, hogy így lesz], mert egy évnél több időbe fog telni [újra nyerni]. Szerintem, ha nyertünk volna tavaly, és az idén is nyernénk, más lenne az élet, és az ember más utat járna. Imádom, hogy egy keményebb időszakon megyünk keresztül és túl kell esnünk ezeken a nehézségeken. Azt mondanám, hogy ez bátorított arra, hogy tovább maradjak. Fittnek érzem magam és módokat találok arra, hogy fizikálisan jobban legyek. A mentális kihívás folyamatosan jelen van, és ez mindig is így lesz, mert így megy ez nálunk, sportolóknál, mert mind a határon élünk. Szeretném azt gondolni, hogy továbbra is megérdemlek itt egy helyet, és még sok dolgom van.”

„Hogy őszinte legyek, ha minden nap könnyű lenne, és minden simán menne, az nem lenne kihívás. Imádom a kihívást, hogy mindenkivel együtt dolgozhatok, és az emberek kihívások elé állítanak, és én is ezt teszem velük. Elismerjük, hogy az idén nem végeztünk nagyszerű munkát, de ez nem jelenti azt, hogy a jövőben se végezhetnénk. A múltban is megtettük.”

Lewis Hamilton, Mercedes, Belga Nagydíj
Az idei évben elkerülik a Mercedest a sikerek Fotó: LAT Images

Persze, Hamilton örülne neki, ha nem lennének ennyire nagy különbséget az egyes autók és csapatok között, de nem is tépelődik ezen.

„Hogy fáj-e [hogy az idén nem nyerünk]? Nem mondanám azt, hogy fáj, de mind tudjuk, hogy milyen lehetne. Szeretnénk mi is harcban lenni, és azt kívánom, bárcsak minden autó sokkal közelebb lenne teljesítményben, és mindannyian sokkal többek harcolhatnánk az élmezőnyben. Azt kívánom, bárcsak tizedek választanának el mindannyiunkat, de a mi sportágunk nem ilyen. Úgyhogy nem aggódom ezen, mert jelen pillanatban nincs erre ráhatásom. Csak arra fókuszálok, amire van, ami pedig az, hogy megpróbáljunk jobb munkát végezni a rendelkezésre álló eszközökkel.”

„Ami miatt viszont aggódom, és ami ébren tart éjjel, hogy mit mulasztottam el? Kivel kell beszélnem a pályán, hogyan támogathatom Bonót (Peter Bonnington, Hamilton versenymérnöke – a szerk.), hogyan segíthetek Marcusnak (Marcus Dudley, Hamilton teljesítménymérnöke) és Shovnak (Andrew Shovlin, vezető versenymérnök). Az aerodinamikai részlegen hogyan támogathatom őket, hogy jobb döntéseket hozhassanak a jövő évi autóval? Amikor megrongálom az autót, az pénzt vesz el a költségvetésből, én pedig úgy vagyok vele, »Istenem! Ne csináld ezt!« Remélem, hogy amikor jövő februárban visszatérünk, és az autó először pályára gurul, azt fogja csinálni, amit remélünk tőle.”

Hamilton jelenlegi szerződése a 2023-as szezon végéig szól, de ez alapján igencsak valószínűnek tűnik, hogy a következő idény után is láthatjuk majd őt a mezőnyben.

Ogier: Nincs még egy olyan versenyző, mint Rovanpera 

0

A nyolcszoros rally világbajnok, Sébastien Ogier dicsérte csapattársát, Kalle Rovanperát, aki szerinte egyedülálló tehetség a rallysportban. 

Kalle Rovanpera 2020-ra WRC2-es világbajnokként igazolt a Toyota Gazoo Racinghez, ahol már rögtön második versenyén, Svédországban dobogóra állt Sébastien Ogier-t megelőzve, így a legfiatalabb versenyző lett 19 évesen, aki dobogóra tudott állni a WRC történelmében. 

Tavaly már a második helyet szerezte meg a finn Arctic Rallyn, majd Észtországban a legfiatalabb futamgyőztessé lépett elő, amit a belga Ypres Rallyn egy harmadik hely, majd Görögországban újabb győzelem követett. 

Rovanpera idén elképesztő formát mutatott, az első nyolc versenyen öt győzelmet szerzett. Az utolsó két futamon, Belgiumban és Görögországban ugyan nem sikerült jól a versenye, azonban 53 pontos előnyével már az Új-Zéland Rallyn megszerezheti első vb címét. Ráadásul vasárnap ünnepli 22. születésnapját. 

Fiatal csapattársát most a nyolcszoros rally világbajnok, Sébastien Ogier is dicsérte. 

“Kalle rendkívül tehetséges versenyző – mondta Ogier az új-zélandi Spark Sportnak. – Nincs olyan versenyző, aki ilyen korán kezdett volna versenyezni. Már az első WRC szezonjában megmutatta képességeit és gyorsaságát a WRC legerősebb kategóriájában. Fiatal, de nagyon érett versenyző. Idén elképesztő formában versenyzett, és bár az utolsó két versenye nem sikerült jól, ez hozzátartozik ehhez a sporthoz. Hatalmas előnye birtokában pedig először Új-Zélandon nyílik számára komoly esély, hogy megszerezze a vb címet, amit nagyon kiérdemelt.” 

A WRC történetének legfiatalabb világbajnoka jelenleg Colin McRae, aki 27 évesen tudott a csúcsra érni 1995-ben. Ezt a rekordot öt évvel döntheti meg születésnapja után egyetlen nappal Kalle Rovanpera. 

“Kalle előtt nagyon fényes jövő áll. 22 évesen lehet világbajnok, és még sok más rekordot képes lehet megdönteni, ha ő is ezt szeretné.” 

Az Új-Zéland Rallyn 17 szakasz vár a versenyzőkre, melyek hossza 276.44 km lesz, amiből 158 km-t az első napon kell teljesíteni.     

Érdemes lesz a Rallycafe.hu oldalt figyelni az esősnek ígérkező Auckland-i verseny alatt is, hiszen élőben számolunk be a világbajnoki címért folytatott csata alakulásáról. 

Sztárokban és magyar indulókban nem lesz hiány – Rally Legend 2022 Nevezési lista

0

Megjelent a Rally Legend nevezési listája, mely még névsorrendben tartalmazza a nevező párosokat. A listában számos sztár és magyar versenyző neve tűnik fel. A jubileumi, 20. rendezvényt október 13-16. között rendezik.

A nevező magyar versenyzők
Boroznaki Tibor / Kiss András Lada 2101
Bujdos Miklós / Nyírfás Yulianna Skoda Fabia R5
Dudás István Márton / Herczeg Tamás Lada 2101
Köbli Károly / Szilágyi Mihály Skoda Felicia Kit Car
Merencsics Árpád / Kondella-Fülep Edina Lada VFTS
Nagy Tamás / Tóth Sándor BMW E46 M3
Schubert István / Schmidt Tamás Ford Fiesta R5
Tóth Attila / Tóth István Lada VFTS

Előnevezési lista