Kezdőlap Blog Oldal 1300

Teljesen új pletyka jelent meg a WRC-ben, az érintettek cáfolnak 

0

A Rally Világbajnokság új naptárával kapcsolatban már nagyon sok pletyka jelent meg, legújabban a Szafari Rallyval kapcsolatban, miszerint jövőre kikerülne a naptárból. 

Az olasz Rallyssimo.it oldal írta meg azt az információt, mely szerint az új kenyai elnök, William Ruto a Szafari Rally ellen van, szerinte a 2021-es verseny csupán gazdag emberek szórakozása, valamint idő és közpénzek elherdálása volt. 

A hír megjelenése után Kenyában azonnal álhírnek nyilvánították a kenyai elnök kijelentését. 

Az olasz oldal hírét látták a versenyszervezők is, akik szintén álhírnek nevezték az információt. 

A Szafari Rally jelenleg 2026-ig szóló szerződéssel rendelkezik. 

A WRC Promótere, Simon Larkin korábban kijelentette, hogy a jövő évi 14 futamból hat lesz Európán kívül, köztük Mexikó, Kenya, Új-Zéland, Japán, továbbá Szaúd-Arábia és Chile belépése is valószínű. 

A WRC 2023-as naptára októberben kerül nyilvánosságra. 

A Rallynotiocia.com oldal korábbi információja szeriunt a következő lenne a naptár

2023. Január 19-22. Monte-Carlo
2023. Február 9-12. Svédország
Március Mexikó
Április Horvátország, Chile
Május Portugália
Június Szardínia, Kenya
Július-Augusztus Észtország, Finnország, Új-Zéland
Szeptember Görögország
Október Japán
Ismeretlen időpontban Szaúd-Arábia

Amikor Räikkönen és barátai szétvertek egy luxuslakosztályt

0

Mielőtt kétgyermekes családapa vált belőle, aki fiát támogatva gokartversenyekre jár, volt, hogy rendőröket lerázva száguldott a McLaren privát tesztjére, vagy éppen ötcsillagos melbourne-i hotel luxuslakosztályát döntötte romba haverjaival Kimi Räikkönen.

Marc Priestley, a McLaren F1-es csapatának korábbi szerelője nemrég a PitStop podcast vendégeként a wokingiaknál 2002 és 2006 között versenyző Kimi Räikkönenről is anekdotázott egy kicsit, felelevenítve, hogy miként viccelte meg a finnt annak utolsó mclarenes versenyén, és Räikkönen hogyan állt rajta bosszút egy hajvágóval nem sokkal később.

Az F1-ben töltött ideje során csak „Elvisnek” becézett szerelő a beszélgetés alatt utalt rá, hogy jó néhány olyan sztorija van az akkoriban még a versenyek között féktelenül bulizó Jégemberről, amit soha nem oszthat meg a nyilvánossággal. De van, amit megosztott – ezekből a történetekből kiindulva elképzelni sem tudjuk, hogy mik lehetnek azok, amiket nem mondhat el –, méghozzá a néhány évvel korábban megjelent, „The Mechanic” című könyvében.

Most ebből idézünk fel két olyan sztorit, amiről akár nyugodt szívvel gondolhatnánk, hogy azok is a „soha nem beszélek róluk senkinek” kategóriába tartoznak, de mégsem.

Räikkönen fogta magát, és lerázta a rendőröket

Az egyik történet egy franciaországi privát tesztre kalauzol el minket, amelyen Räikkönennnek is jelenése volt, csakhogy természetesen nem ért oda időben.

„Imádtam a versenycsapat tagjának lenni, noha egy teszten dolgozni olykor sokkal szórakoztatóbb tudott lenni, mint egy nagydíjhétvégén szolgálatot teljesíteni. Például sokkal kisebb nyomás volt rajtunk, hogy jól viselkedjünk. Nem volt ott egy csomó riporter, ahogy paparazzi sem, a legfontosabb pedig, hogy Ron [Dennis, a McLaren csapatfőnöke] is gyakran hiányzott, úgyhogy a pilóták és mi is nyugodtabbak voltunk” – jellemezte Priestley a tesztek légkörét a könyvében.

„Főleg az egyik teszten. Kimi késésben volt, hogy időben odaérjen a Paul Ricardra a tervezett privát tesztünk kezdetére. Kibéreltük az egész pályát, hogy a média és más csapatok figyelő tekintetétől távol próbáljunk ki néhány új elemet, de reggel 8 órakor [Räikkönen] még sehol sem volt. Egyszer csak a tesztcsapat menedzsere a semmiből kapott egy telefont. Kimi volt az, aki éppen az egyedi készítésű, DTM által inspirált Mercedesében vezetett a pályára, és némi késésben volt, úgyhogy egy kicsit túllépte a megengedett sebességet (valószínűleg nem kicsit).”

Räikkönen 2006 elején, az egyik jerezi teszten, az átmeneti festést kapó McLarenben. Vajon erről a tesztről is elkésett?

„A vele szemben haladó francia rendőrök kiszúrták ezt, felkapcsolták a villogójukat, majd megfordultak és utánamentek, de Kimi ahelyett, hogy megállt volna, és még többet késett volna a tesztről, a másodperc töredéke alatt úgy döntött, hogy tovább nyomja a gázt a hosszú, elhagyatott francia autópályán, és… hát, lerázta őket.”

„A szemtelen, de továbbra is rendkívül nyugodt telefonhívás pedig azért érkezett, hogy ki tudnánk-e nyitni az egyik használaton kívüli garázs ajtaját a bokszutcában, hogy Kimi egyenesen beparkolhasson oda, majd bezárjuk, és elrejtsük az eléggé feltűnő autóját arra az esetre, ha bárki keresné. Mi pontosan ezt tettük, a kocsi pedig két napig a garázsban állt, mielőtt a teszt végeztével Kimi óvatosan hazavezette. Mintha csak Gézengúz Guszti kottájából olvasta volna.”

Szétvertek egy lakosztályt

Räikkönennek nemcsak a rendőröket sikerült magára haragítania ebben az időszakban, hanem Melbourne egyik ötcsillagos szállodájának vezetését is.

„Nem titok, hogy Kimi olykor keményen bulizott. Van elég videó a YouTube-on, ami alátámasztja ezt, és az együtt töltött időnk során is volt néhány necces esetünk. Hihetetlen módon számos ember kérdezte meg tőlem az évek során, hogy »Igaz-e, hogy Kimi olykor részegen jelent meg a versenyeken?«. Miközben egy ilyen hülye kérdés ritkán érdemel választ, mindenkit biztosíthatok róla, hogy természetesen nem. Soha nem csinált ilyet. A nyilvánvaló ténytől eltekintve, hogy egy ilyen húzás egy profi autóversenyző karrierjének végét jelentette volna, és egyértelműen kiderült volna, nagyon komolyan vette a vezetést. Ritkán hagyta el este a hotelszobáját egy versenyhétvégén, és inkább tévét nézett és kaját rendelt a szobaszervizzel. Viszont, amikor eljött a vasárnap este, és vége volt a versenynek, a kesztyűk pedig lekerültek, és mind ugyanazon a bulin kötöttünk ki, eléggé el tudott durvulni a helyzet.”

Egy lakosztály a melbourne-i Crown Towers-ben

„A dátumok kicsit összefolynak, de emlékszem egy vasárnap estére az egyik Ausztrál Nagydíj után, amelyen belefutottam Kimibe és néhány finn haverjába (az egyikük egy akkora profi hokis volt, mint egy kétajtós szekrény) egy buli után. Végül a csapatunk néhány tagja és a finnek Kimi Crown Towers-ben levő lakosztályában kötött ki egy késő esti italra. És a dolgok természetesen kicsúsztak az irányításunk alól.”

„Többféle bútort összetörtünk, italokat locsoltunk szét, az egyik srác pedig betörte a fejét az asztal élén. Hajnali hat körül Kimi felhívta a recepciót, és rendelt tíz teljes angol reggelit és néhány sört. Amikor megérkezett, megköszöntük az ideges és kissé zavart pincérnőnek, elvettük a kocsit, és bezártuk mögötte a hotelszoba ajtaját. Minden nyugodt volt. Tíz tányér gőzölgő forró tojást, szalonnát, kolbászokat, babot és a köretet szétosztottuk a társaság tagjai között, majd fél percen belül az első sült burgonya átrepült a szobán. Ezután a következő nagyjából fél órára a hely háborús övezetté változott. Sült bab volt a hajamban, a fehér ingem be volt borítva ketchuppal, amitől úgy néztem ki, mint aki súlyosan megsérült. A falak, a drága kárpitok mind ételmaradékokban úsztak, a függönyök le lettek szakítva, majd valaki maga köré tekerte őket, mint valami rögtönzött védőöltözetet.”

„Maradandó emlékem, hogy miközben elindultam kifelé a reptérre, hogy hazarepüljek, Kimi a szoba egyik sarkában keresett fedezéket, és a laptopját használta szánalmas pajzsként, miközben tojások és kenyérdarabok záporoztak a fejére.”

Itt akár vége is érhetne a történet, de természetesen nem ért, noha végül Priestley-re és a többi szerelőre nézve semmilyen következménye nem lett a vandál éjszakának.

„Többet nem gondoltam a reggelre, leszámítva a repülőn néha feltörő kuncogást, ahogy az emlékek elkezdtek felszínre törni a másnaposságon keresztül. De kevesebb mint egy órával az angliai landolás után csörgött a telefonom. A csapatkoordinátorunk volt az. »Ööö, Elvis, ott voltál Kimivel a Red Bull buliján tegnap este?«, kérdezte vádlón. Technikailag nem voltam, mivel mi máshol voltunk, és csak azután találkoztunk Kimivel, hogy eljött a Red Bull partijáról. »Nem, miért?«, feleltem angyali módon, visszatartva a kuncogást, miközben a válaszra vártam.”

„[A csapakoordinátor] szkeptikusnak tűnt, talán egy kicsit csalódott is volt. Miután ismét megerősítettem neki, hogy nem mentem el a bulira, elkezdte magyarázni, hogy óriási károk keletkeztek Kimi lakosztályában. Abszolút biztosra akart menni, hogy egyetlen szerelő sem volt ennek a részese. Nyugodtan ismét biztosítottam róla, anélkül, hogy nyíltan hazudnom kelljen, hogy nem voltam ott a Red Bull buliján, és én és a barátaim mind máshol tartózkodtunk a városban.”

Kimi Räikkönen, Mark Arnall, Alfa Romeo
Mark Arnall Räikkönen F1-es pályafutása végéig a finn mellett volt Fotó: Florent Gooden / DPPI

„Miután letettem a telefont, pánikolva, hogy le fogok bukni valami komoly dolog miatt, azonnal felhívtam Mark Arnallt, Kimi személyi edzőjét, egyben a legjobb cimborámat. Legtöbbször Mark mindenről tudott Kimivel kapcsolatban, gyakran azért, mert ő tüntette el a nyomokat, vagy, hogy Kimi nevében helyrehozta a legutóbbi kihágásokat. Mark megerősítette, hogy igen, a hotelben érthető módon őrjöngtek másnap, de Steve-nek, Kimi menedzserének sikerült lenyugtatnia őket egy jelentős pénzösszeggel, amiből felújíthatják a lakosztályt, és gondolom néhány aláírt emléktárgyat is küldött. Mark biztosított róla, hogy mindenről gondoskodtak, és nem üthet vissza a dolog. Így mentek a dolgok multimilliomos sportcsillagokkal, és ebben az esetben nagyon örültem, hogy a hírességek kisegítettek.”

Amikor Burns Új-Zélandon vesztette el a vb-t 

0

Richard Burns volt az egyik legnagyobb riválisa Marcus Grönholmnak a 2002-es Rally Világbajnokságon, azonban a brit versenyző az Új-Zéland Rallyn nyerő helyzetből hibázott, ami a finn versenyző második vb címét eredményezte. 

A vb szezon 12. versenye volt 2002-ben az Új-Zéland Rally, mely előtt Marcus Grönholm 23 ponttal előzte meg a második helyen álló csapattársát, Richard Burnst. 

Mivel akkor még az első hat helyezett kapott csak pontot 10-6-4-3-2-1 eloszlásban, így Burns csak úgy tarthatta életben világbajnoki esélyeit, ha mindenképpen finn csapattársa előtt végez Új-Zélandon. 

Burns ennek megfelelően is kezdett a murvás versenyen, az első nap első négy szakaszát megnyerte és a nap végén 18.3 másodperccel előzte meg Harri Rovanperát, Marcus Grönholm pedig 37.8 másodperces hátránnyal a harmadik volt, így hármas Peugeot vezetés alakult ki. 

Másnap Burns már 44.3 másodpercre növelte előnyét 14 szakaszt követően miközben Grönholm a második helyre lépett, azonban a 15. szakaszon a 2001-ben a versenyt és a vb-t is megnyerő Burns balesetet szenvedett és kiesett. Burns egy partoldalnak verte a Peugeot 206 WRC jobb oldalát, amit követően a brit legenda egy hatalmas borulást mutatott be.

A versenyt végül Grönholm nyerte Rovanpera és a subarus Tommi Makinen előtt és két versennyel a szezon vége előtt megszerezte második vb címét. 

Burns számára pedig az ausztrál és walesi verseny is kieséssel zárult, így végül csupán a szezon ötödik helyén zárt.

Nagy név távozik a Forma-1 vezetéséből

0

Ross Brawn, a Forma-1 sportigazgatója megerősítette, hogy a szezon végén távozni kíván jelenlegi pozíciójából, hogy több időt szentelhessen a családjának. Szeretett sportágától azonban nem távolodik el teljesen.

Ross Brawn 1976-ban, a Marc Engineeringnél kezdte motorsportos karrierjét, majd 1978-ban csatlakozott a Williamshez. Ezután megfordult a Lolánál és az Arrowsnál, mielőtt 1989-ben a Jaguar sportautó-csapatának tagja lett, és vezető tervezőként részt vett az 1991-ben világbajnoki címet nyerő XJR-14-es megalkotásában. Az F1-be 1991-ben tért vissza, méghozzá a Benettonhoz, ahol egészen 1996-ig dolgozott technikai igazgatóként. Ez idő alatt Michael Schumacherrel közösen két egyéni és egy konstruktőri világbajnoki címet nyert, mielőtt 1997-ben – Schumachert követve – csatlakozott a Ferrarihoz, ahol 1999 és 2004 között további hat konstruktőri és öt egyéni címben vállalt kulcsszerepet.

Miután 2006 végén Schumacher először visszavonult, Brawn 2007-ben csapatfőnökként csatlakozott a Hondához, és miután a japánok 2008 végén kiszálltak, átvette a csapatot, amely Brawn GP néven 2009-ben világbajnok lett Jenson Buttonnal. Az istállót ezután megvásárolta a Mercedes, Brawn azonban maradt a csapatfőnöki székben egészen 2013 végéig. Miután nem értett egyet a menedzsmenttel az istállóban betöltött szerepéről, elhagyta az együttest, és az F1-nek is hátat fordított, de 2017-ben, immár sportigazgatóként visszatért.

Michael Schumacher, Ross Brawn, Ferrari, Brit Nagydíj, 2004
Brawn és Schumacher a 2004-es Brit Nagydíjon Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Az utóbbi években kulcsszerepet játszott a sportág átformálásában, de hat év után úgy érzi, hogy ismét itt az ideje annak, hogy hátralépjen. „Mondjuk úgy, hogy jelentős mértékben a háttérbe akarok vonulni – nyilatkozta az F1-insidernek. – Továbbra is elérhető leszek a szakértelmemmel, de többé nem leszek minden nap egy terület felelőse. Ez azt jelenti, hogy ismét a gyerekeimmel és az unokáimmal fogom tölteni az időt, többet fogok horgászni és a kertemet gondozni.”

„A karrierem során voltak különböző időszakok, különböző kihívásokkal. Részese voltam csapatoknak, aztán volt saját csapatom, végül pedig a Forma-1-nek dolgoztam. Ezek mind teljesen más feladatok, és a nyomás is minden esetben eltérő volt” – magyarázta a 67 esztendős szakember, majd kérdésre elmondta, egyértelműen akkor érezte a legnagyobb nyomást, amikor egy csapatnak dolgozott, vagy a saját istállóját vezette.

„Ma már nem tudnám ismét azt a munkát végezni, annyira nagy érzelmi hullámvasutat jelent, akár nyersz, akár veszítesz. Ma élvezem, hogy segíthetek új szurkolókat bevonzani. Például több a női drukker, mint korábban.”

Ross Brawn, Helmut Marko, 2022, Barcelona, teszt
Brawn és Helmut Marko az idei barcelonai teszten Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool /

Brawnnak az egyik legfontosabb feladata az volt a hat év alatt, hogy segítsen az új, 2021 helyett végül 2022-ben érkező szabályok megalkotásában. Ezek a szabályok pedig eddig beváltották a hozzájuk fűzött reményeket. „Nagyon boldog vagyok. Az autók közelebbről tudják követni egymást, és ennek eredményeként előzni is könnyebb. Emellett a kerék a kerék elleni csatározás is könnyebbé vált, mert bár nem sokan tudják, de azelőtt egy autó ilyen szituációban is veszített a teljesítményéből.”

„A Pirelli szintén hozzájárult a fejlődéshez, úgyhogy minden jól működött. Hogy egyes csapatok jobban alkalmazkodtak a szabályokhoz, míg mások dühösek miatta, a Forma-1 része, és előre számoltunk vele. A Mercedest különösen rosszul érintette, de nem idióták, meg fognak birkózni vele.”

Brawn háttérbe húzódásával valószínűleg a Forma-1 új embert fog kinevezni a sportigazgatói szerepkörbe.

Mit csinálna Sordo visszavonulása után? 

0

Dani Sordo fontolgatja visszavonulását, amiről azonban csak a Spanyol Rally után dönt. A spanyol versenyző már azt is kitalálta, hogy mivel foglalkozna a WRC karrier után. 

Dani Sordo, hasonlóan Thierry Neuville-hez 2014 óta a Hyundai Motorsport versenyzője, azonban 2018 óta csak részmunkaidőben versenyez a Rally-világbajnokságon. A spanyol versenyző idén 39 éves, ezért elárulta, hogy a visszavonuláson gondolkozik, ez azonban függ a Spanyol Rallyn nyújtott teljesítményétől is. Éppen ezért csak a hazai versenye után fog dönteni. 

Meglátjuk, hogy mit hoz a jövő a Spanyol Rally után” – mondta a spanyol versenyző a WRC hivatalos oldalának. „Annyi biztos, hogy ha maradok, akkor sem fogok teljes szezonban versenyezni. Vannak ötleteim arra az esetre is, hogy visszavonulok, szeretném kipróbálni a tereprallyt, amit nagyon érdekesnek gondolok. Azonban csak a Spanyol Rally után döntök karrieremről, meglátjuk, hogy miként tudok teljesíteni a hazai versenyemen. 

Sordo 2003-as debütálása óta eddig 180 versenyen indult a WRC-ben, háromszor (2013, Németország, 2019 Szardínia, 2020 Szardínia) tudott nyerni, 54 alkalommal állhatott dobogóra. 2008-ban és 2009-ben a Citroen versenyzőjeként, Sébastien Loeb csapattársaként a vb harmadik helyén zárt. Pályafutása során főként a Citroen Racing, a Mini és a Hyundai versenyzője volt, de a 2012-es Argentin Rallyn az M-Sport színeiben indult. 

2018 óta tartó részmunkaidős karrierje óta 28 versenyen állt rajthoz, két győzelmet aratott és 2021-ben a vb hatodik helyén zárt, jelenleg a nyolcadik helyen áll. 

Hivatalos: Jövőre kétszer annyi lesz az F1 megosztó újításából

0

Fontos változtatást jelentett be az FIA a jövő évi versenynaptárral kapcsolatban.

Már az idei szezonra is az volt a terv, hogy a Forma-1 háromról hatra növeli a 2021-ben bevezetett, a tapasztalatok alapján meglehetősen vegyes fogadtatásban részesült sprintek számát, ám a csapatok nem tudtak meggyezni a Nemzetközi Automobil Szövetséggel (FIA) a költségplafon változtatásairól, így 2022-re is maradt a három sprint.

Az FIA azonban most bejelentette, hogy jövőre már biztosan hat alkalommal csapnak össze egymással a versenyzők a szombatonként rendezett 100 km-s „versenyen”, ám azt, hogy melyek lesznek a sprintes hétvégék, még nem közölték.

A bejelentés némileg váratlanul érkezett azok után, hogy tavasszal Mohammed bin Szulajm, az FIA tavaly év végén kinevezett elnöke közbeszólt, és leállította a sprintek számának növelésére irányuló törekvéseket, mert meg akart győződni a növelés FIA-ra gyakorolt hatásairól, és arról, hogy a csapatoknak kell-e valamilyen extra költséget fizetnie a szövetségnek a sprinthétvégék által megkövetelt extra erőfeszítésekért cserébe.

Mindez akkor nagy felháborodást váltott ki az istállók között, az Autosport egy magas beosztású forrását idézve pedig azt írja, hogy sokak szeint Bin Szulajm döntése mögött csakis a kapzsiság állt.

Az FIA Motorsport Világtanács most azonban különleges szavazással, egyhangú döntéssel elfogadta a terveket, a szövetség pedig a közleményhez adott jegyzetben leszögezte, hogy „nem történt változás az FIA és a FOM közötti, a sprinteket érintő kereskedelmi megállapodásban.”

Olasz Nagydíj, rajt
Hogy melyik helyszíneken lesz sprint, egyelőre nem közölték Fotó: DPPI/Alfa Romeo

„Örömmel jelentem be, hogy 2023-tól kezdve hat sprint lesz a világbajnoki sorozatban, a 2021-ben bevezetett új formátum sikerére építve – üdvözölte a döntést Stefano Domenicali, az F1 elnök-vezérigazgatója. – A sprint három napon keresztül szolgáltat akciót azzal, hogy a versenyzők a pénteki kezdéstől kezdve szombaton át a fő eseményig küzdenek valamiért, és ezzel drámaibbá és izgalmasabbé teszik a versenyhétvégét. A szurkolók, csapatok, promóterek és partnerek részéről érkezett visszajelzések nagyon pozitívak, ez a formátum pedig új dimenziót ad a Forma-1-nek, és mindannyian szeretnénk biztosítani a sikerét a jövőben.”

„A Stefano Domenicalival és a FOM-nál dolgozó kollégáinkkal folytatott szoros együttműködésnek köszönhetően alapos elemzést végeztünk a további sprintek bevezetésének hatásairól, és módosítottuk a munkánk releváns paramétereit, hogy biztosítsuk, továbbra is a legmagasabb szinten legyenek szabályozva ezek az események – olvashatók az FIA elnökének szavai. – A sprintek izgalmas dinamikát adnak a versenyhétvégéknek, és az elmúlt két idényben biztosították népszerűségüket. Biztos vagyok benne, hogy ez a pozitív trend folytatódni fog, és örülök, hogy a Motorsport Világtanács ma zöld utat adott ehhez.”

Tavaly Silverstone-ban, Monzában és Interlagosban rendeztek sprintet, míg az idén Imola, Ausztria és újfent Interlagos a három helyszín, de az eredeti tervek szerint Bahrein, Kanada és Zandvoort is sprintes hétvégét tartott volna. Tavaly még csak az első három, az idei évtől viszont már az első nyolc helyezett kapott pontot a sprinten. Hogy jövőre változik-e ezen a téren bármi, azt az FIA egyelőre nem jelentette be.

Ami az eddigi tapasztalatokat illeti, azt a szurkolók többsége örömmel vette, hogy pénteken nem csak két szabadedzést lát, hanem az első tréning után jön egy időmérő. Az eddig rendezett öt sprint közül azonban nem mindegyik váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és akadtak igencsak unalmas futamok is.

Szalay Balázs indul a Marokkó Rallyn

0

A Szalay Balázs, Bunkoczi László kettős rajthoz áll a tereprali világbajnokság soron következő viadalán, az október 1. és 6. között tartandó Marokkó Rallyn. A Szalay Dakar Team párosa közel két év kihagyás után egy újragondolt versenyautóval áll rajthoz.

Az előző két évhez képest új útvonalon, az Atlanti-óceán partszakaszát követve versenyez október első hetében a Marokkó rali mezőnye, amely Agadirból rajtol, és négy tábort érint, mielőtt visszatér a kiinduló pontra – 2316 kilométer megtétele után, amelyből 1575 km a mért szakaszok hossza). A homok és a navigáció játssza majd a főszerepet a Dakar Rally főpróbájának szánt versenyen, ezt az amatőr és a gyári versenyzők egyaránt kihasználják.

A Marokkói Királyság igazán változatos területekkel várja a versenyzőket, itt a Dakar szinte minden eleme megtalálható” – nyilatkozta David Castera, aki pontosan tudja, miről beszél, hiszen a Dakar útvonalát is ő állítja össze. „A tervezésénél szem előtt tartottam, hogy mi vár a versenyzőkre néhány hónappal később a Dakaron, és arra szerettem volna felkészíteni őket. A navigáció és a homok nagy szerepet kap a viadalon, amely az eddigieknél sokkal vadabb, a terepralisok által kevésbé ismert területeken zajlik majd.

A táborok helyszíneit viszont jól ismerik majd azok, akik már az afrikai Dakarokon is ott voltak, hiszen Tan Tan és Ayoun egyaránt vendégül látta a legendás sivatagi show résztvevőit.

„Marokkónak ez a része mindig is hatalmas feladatot jelentett a versenyzőknek – emlékszem, az afrikai Dakarokon mennyit szenvedtünk Tan Tan környékén” – mondta Szalay Balázs, aki 1996 és 2007 között kilenc afrikai Dakaron állt rajthoz. „Ha a terep nem is lesz ismerős, mivel a hírek szerint teljesen új az útvonal, a pályák nehézségi fokával legalább tökéletesen tisztában vagyunk. De nem is baj, hogy nehezek lesznek a körülmények, hiszen mindenképp egy ütős versenyen akartuk kipróbálni az új autót, amely egy kicsit rövidült, teljesen új vázat és karosszéria-elemeket kapott, javítottuk a kilátást, és átalakítottuk a futóművet. A verseny előtt két hosszabb tesztünk is volt, az elsőt egy féltengely-töréssel hoztuk le, a másodikat viszont már százszázalékos igénybevétel mellett is tökéletesen bírta a technika. Száz indulónál az elvárásaink nem lehetnek túl magasak, az első húszba bekerülni is jó eredmény lenne, de titkon ennél jobb eredményben reménykedem.

foto: Opel Dakar Team

Bunkoczi Lászlónak nem csupán azért lesz nehéz dolga, mert a hírek szerint nagyon navigáció-igényesek lesznek a marokkói pályák, hanem azért is, mert most, élesben ismerkedik majd meg a digitális navigációval.

A legnagyobb kihívást valószínűleg az jelenti majd, hogy ilyen hosszú szünet után miként leszünk képesek újra felvenni a ritmust, mert hiába mentem én a raliban folyamatosan, a sivatag egészen más, arról nem beszélve, hogy Balázs egyáltalán nem versenyzett majdnem két éve” – mondta Bunkoczi. „A legfontosabb, hogy ne görcsöljünk, hanem próbáljuk jó élményként megélni ezt a viadalt. Mert ahogy elnéztem, itt már a célba érkezés is nagy fegyvertény lesz, így a helyezés engem személy szerint nem is nagyon érdekel. Ezek a pályák a mezőny nagy részének, így nekünk is ismeretlenek lesznek, nehezítve azzal, hogy még sohasem versenyeztem a digitális navigációval, amit remélhetőleg lesz alkalmam kipróbálni a teszten. Egy biztos: lesz feladat bőven.

Az előzetes nevezések szerint 140 motoros, 100 autós páros és 9 kamionos egység áll rajthoz a viadalon, ami az autós és a kamionos kategóriában meghaladja a tavalyit. Az adminisztratív és technikai átvételre szeptember 30-án és október 1-jén kerül sor.

A Marokkó Rallyn indul a kilencszeres ralivilágbajnok Sébastien Loeb és a háromszoros Dakar-győztes Nasszer al-Attijah is, a francia versenyző előnye mindössze egy pont a világbajnokságon. Január óta először versenyez teljes felállásban Marokkóban az Audi is, Stéphane Peterhansel, Carlos Sainz és Mattias Ekström bemutatja az Evo2-es Q e-tront.

foto: Opel Dakar Team

Köbli Károly a Rally Legendre készül 

0

Idén négy év után visszatért a versenyzéshez Köbli Károly Szilágyi Mihály navigálásával, mert szeretnének ismét a Rally Legenden indulni. 

Köbli Károly a 2018-as Szilveszter Rally után komoly szünetet tartott versenyzői karrierjében, azonban az idei Mecsek Rallyn visszaült a Skoda Felicia Kit Car-ba, ahol az előfutók között próbálta visszaszerezni a régi versenyzői érzéseket. Ugyanezzel a céllal állt rajthoz a Mediterrán Rallyn is, ahol szintén előfutott Szilágyi Mihály navigálásával. 

A pécsi versenyző a versenyt követően Hajósi “Hajóka” Miklósnak beszélt a visszatérés igazi okáról. 

“Mind a két idei versenyt tesztnek szántuk és úgy érzem ez bevált – mondta Köbli Károly. – Már a Mecsek Rallyn kiderült, hogy nagyon bátortalanul használjuk az autót. Hiányoznak az autóban eltöltött kilométerek. Azért döntöttünk az előfutás mellett, mert így a gyorsaságikon önmagunkon tudunk fokozatos fejleszteni minden versenydrukk nélkül. Cél, hogy a Rally Legenden induljunk San Marino-ban. 2017-2018-as években versenyeztünk ott és elmondhatom, hogy szenzációsan jó volt. Az ottani mezőny a pályák vonalvezetése és nem utolsó sorban a rengeteg nagyon jó fej néző a pálya szélén elmondhatatlan élmény. Kimaradt pár év és nagyon hiányzott, ezért Idén ott a helyünk! Leszerveztünk mindent, csak az október 10-i indulásra várunk.” 

A skodás páros 2017-ben a Rally Legend Myth kategóriájában a 12., míg 2018-ban a 19. Helyen ért célba. 

Gázolás a bokszutcában, három szerelőt ütöttek el a brazil Stock Carban (videó)

0

Horrorisztikus jelenetek játszódtak le a brazil Stock Car-bajnokság hétvégi, Santa Cruz do Sulban rendezett fordulójának második futamán, amikor két versenyző összeütközött a bokszutcában, ami miatt az egyikük egy harmadik pilóta autójának csapódott. A kocsin dolgozó szerelők közül ketten csonttörést szenvedtek, míg egy harmadik könnyebb sérülésekkel megúszta az esetet.

Időről időre emlékeztet minket a motorsport, hogy nemcsak a versenyzőkre, hanem a csapatok személyzetére, a pálya mellett szolgálatot teljesítőkre, illetve a nézőkre is leselkedik veszély. A brazil Stock Car-bajnokság hétvégi, Santa Cruz do Sulban rendezett fordulóján három szerelő sérült meg, miközben kiszolgálták a második futam alatt a bokszba hajtó pilótájukat.

Az eset a szezon kilencedik versenyének második futamán történt, és elkerülhető lett volna, ha Denis Navarrót a kerékcseréje után nem engedik ki a bokszutcában érkező Pedro Cardosóra. De megtették, így Navarro nekiment Cardoso autójának, és beforgatta azt. A 43-as rajtszámú Chevrolet ezután nekivezette az 5-öst a még az autóján dolgozó szerelői gyűrűjében várakozó Bruno Baptista Toyotájának.

A legnagyobb ütést a Corolla jobb hátsó, illetve bal első kerekénél dolgozó szerelők kapta, de a jobb hátsónál a kerékkel várakozó szerelő sem úszta meg, hogy az autó hátulja meglegyintse. Ő csak könnyebb sérüléseket szenvedett, és a helyszínen ellátták, két kollégáját azonban combcsont, illetve térdcsont töréssel kellett kórházba szállítani.

Az eset videón:

A futamot a történtek után piros zászlóval félbeszakították, de később folytatni tudták. A győzelmet az 50 esztendős, az F1-ben korábban 1993 és 2011 között 322 nagydíjon elrajtoló Rubens Barrichello szerezte meg, amivel három fordulóval és hat futammal a szezon vége előtt feljött az összetett harmadik helyére.

Barrichello 2012-ben mutatkozott be a brazil Stock Car Pro Series-ben, első teljes szezonját pedig 2013-ban futotta. 2014-ben bajnok, 2016-ban pedig második lett. Rajta kívül egyébként több korábbi F1-es pilóta is a mezőny tagja. Itt versenyez a királykategóriában 2002 és 2017 között szereplő, a Ferrarival 2008-ban világbajnoki második helyet szerző Felipe Massa; az F1-ben 2008-ban és 2009-ben vezető Nelson Piquet Jr.; illetve az 1999-ben és 2000-ben a BAR-nál, 2001-ben a Jordannél, 2004-ben pedig a Toyotánál megforduló Ricardo Zonta is.

Csomós Mixi: Spanyolország helyett Ózd 

0

Csomós Mixi és Nagy Attila rajthoz áll az Ózd Rallyn, ahol a Spanyol Rally helyett indulnának, ha elkészül a Skoda Fabia R5 a cseh Barum Rallyn történt baleset után. 

Csomós Miklós és Nagy Attila autóját a cseh Barum Rallyn történt baleset után komolyan át kell építeni, amiben nehézséget okoz, hogy a csapat lassan kapja csak meg a kellő alkatrészeket a Skoda Motorsporttól. 

A HUMDA Academy versenyzője azonban bízik benne, hogy hamarosan elkészül az autó és akkor elindulnak az Ózd Rallyn, mivel az ERC szezonzáróján, a Spanyol Rallyn nem tudnak rajthoz állni. 

“Mint azt valószínűleg már láthattátok, ott vagyunk az Ózd Rally nevezési listáján!” – írta közösségi oldalán a csapat. „Ebből mindannyiótok számára egyértelművé válhatott az is, hogy előzetes terveinkkel ellentétben nem tudunk elindulni a katalán közös ERC-WRC futamon. Persze utóbbit nagyon sajnáljuk, azért annak még inkább örülünk, ha előttetek, itthon is tudunk menni. Bár ezért is sokat kell dolgoznunk és minden tőlünk telhetőt megteszünk, de egyelőre még nem 100%, nagyban függ attól, hogy áll majd a versenyautónk (pár alkatrészt még mindig várunk a Skoda Motorsporttól…) 

Csomós Mixiék számára így befejeződött az idei Eb szezon, ahol a kontinensbajnokság értékelésén kívül szerepeltek a 2023-as ERC szezonra készülve.  

A páros idén hat ERC futamon állt rajthoz, a Fafe Rallyn a 10. helyezéssel kezdtek, amit a Kanári-szigetek Rallyn és a lett Liepaja Rallyn egy-egy 11., a Róma Rallyn pedig 9. hely követett, míg Lengyelországban és a Barum Rallyn balesetet szenvedtek.