Remekül kezdődött de rémálomszerűen ért véget a rallycross ob Benyó Máté számára Nyirádon. A Korda Racing versenyzője sajnálja a történteket.
„Dicsőbb befejezést reméltem ettől az amúgy fantasztikus versenytől, de a végeredményt csak is saját magamnak köszönhetem, senki másnak!” – kezdte korrektül Benyó Máté a hétvégéi verseny értékelését, majd meg is magyarázta mi történt a döntőben.
„A szakadó eső áztatta pálya tapadását rosszul mértem fel a rajtot követően, a hatalmas sártengerben felúszott az autó és az oldalával belecsúsztam a palánkba. Ez volt a kisebbik baj, itt még nem szerzett nagy sérüléseket az autó és akár folytathattam volna versenyt, de a mezőny nagy része is kicsúszott velem együtt és az egyik versenytársam sajnos éppen az autóm jobb első futóművét találta és olyan károkat szenvedett a Peugeot amivel már nem tudtam folytatni a döntőt. Rettentően sajnálom az esetet, mert úgy érzem komoly esélyünk lett volna a győzelemre! Az új autó fantasztikus, menetről-menetre egyre jobban sikerült ráéreznem és hamar egész jó tempót tudtam diktálni” – részletezte a közösségi oldalán a versenyző.
Benyó Máté a nyirádi forduló előtt cserélte le a korábbi Ford Focust egy Peugeot 208-ra és az új autóval nagyszerűen kezdett. Mindhárom előfutamot és az elődöntőt is megnyerte, de a döntőben jött a hiba ami miatt nem jutott el a célig.
„Őszinte elnézést kérek a csapatomtól és tőletek szurkolóktól is, hogy nem tudtam győzelemmel meghálálni ezt a fantasztikus autót és a rengeteg biztatást. A szomorú végeredmény ellenére rengeteg pozitívum is volt a hétvége folyamán. Ezzel az autóval kiegészülve már olyan csomag van mögöttem, amelyben hatalmas potenciál rejlik a jövőre nézve. Már csak nekem kell okosabban és tapasztaltabban versenyeznem.
Ez a hiba most eléggé fáj, de ebből is tanulok és a javamra fordítom! Minden erőmmel azon leszek a szezon utolsó versenyén, a soron következő teszteken és a téli szünetben is, hogy megtanuljam kihozni az autóból a maximumot és hatalmas sikereket érhessünk el vele!
Nagyon köszönöm a csapatnak a remek munkát, nektek pedig a rengeteg bíztatást!” – fejezte be Máté.
Ahogyan arra számítani lehetett, az Alfa Romeo Forma-1-es istállója bejelentette, hogy meghosszabbítja Csou Kuan-jü szerződését, és jövőre is változatlan felállással versenyez, azaz a kínai pilóta és Valtteri Bottas alkotja majd a párosát.
Meghosszabbította újonc pilótája, Csou Kuan-jü idei szezon végén lejáró szerződését az Alfa Romeo. Azaz pontosabban aktiválta – sajtóhírek szerit már a múlt hónap végén – a kínai versenyző kontraktusában szereplő opciót, Csou így 2023 végéig biztosan a csapat tagja marad.
Az F1 történetének első kínai pilótája pontszerzéssel mutatkozott be a királykategóriában (10. helyen ért célba a bahreini szezonnyitón), majd Kanadában (8.) és Monzában (10.) tudott még az első tízben végezni. Mivel eddig keveset hibázott az első idényében, a javuló teljesítményét az autó fejlesztési hiányosságai pedig egyre jobban elfedték, jó ideje csak formalitásnak tűnt a hosszabbítás.
Az Alfa Romeo által kiadott közleményben a csapat kiemelte, hogy meggyőzte őket Csou hozzáállása és elkötelezettsége, a kínai pilóta ráadásul a szimulátoruk fejlesztéséhez is hozzájárult, és egyetlen lehetőséget sem szalasztott el, hogy segítse az idei autó jobbá tételét.
Háromszor szerzett eddig pontot Fotó: James Gasperotti / DPPI
„Már várom, hogy továbbra is együtt dolgozzak Csou-val. Az első naptól, a tavalyi abu-dzabi teszttől fogva lenyűgözött a munkához való hozzáállásával, ami mindig nagyon pozitív tulajdonság – méltatta versenyzőjét Frédéric Vasseur csapatfőnök. – Tudtuk, hogy gyors, de az, hogy ilyen rövid idő alatt alkalmazkodott az F1-hez, a szezon egyik legnagyobb meglepetését szolgáltatta. Nagyon kedves srác, a csapatban mindenki kedveli a személyiségét és a hozzáállását.”
„Megvan benne a kellő alázat ahhoz, hogy kérdezzen és tanuljon, mind a mérnököktől, mind Valtteritől, és elég intelligens, hogy versenyről versenyre a fejlődjön a kapott információval. Jövőre rendelkezésre áll majd ez a tapasztalat, és biztos vagyok benne, hogy újabb lépést tesz majd előre, miközben folytatjuk a csapat fejlesztését.”
„Az álmom vált valóra azzal, hogy eljutottam a Forma-1-be, az érzés pedig, amit az első versenyemen éreztem, örökre velem lesz. A csapat elképesztően támogató volt, az első naptól fogva tárt karokkal vártak, és segítettek alkalmazkodni a legösszetettebb sorozathoz a motorsportban. Többet akarok elérni ebben a sportban és ezzel a csapattal, a kemény munka pedig, amit az év eleje óta végzünk, csak az első lépés afelé, ahol jövőre lenni akarunk. Még sokat kell tanulnom és fejlődnöm, de bízom a munkánkban, és már várom a következő közös fejezetünket” – tekintett előre a pontversenyben jelenleg a 17. helyen álló pilóta.
Ifjabb Fekete László és Begala Tamás nyerte a Mitropa Kupa értékelését a szlovén Nova Gorica Rallyn, a nemzetközi sorozat hetedik versenyét.
Hétvégén rendezték a Szlovén Rally Bajnokság ötödik futamát a Nova Gorica rallyt, mely egyúttal a Mitropa Kupa hetedik versenye is volt.
Az aszfaltos rendezvényen 15 szakasz és 150.65 km versenytáv várt a mezőnyre.
A Mitropa Kupa értékelését pedig ifj. Fekete László és Begala Tamás nyerte Rally2-es Skodával 2:47.9 perccel a szlovén Ales Zrinski-Rok Vidmar (Ford Fiesta R5) és 4:18.1 perccel a német Hermann Gassner sr-Karin Thannhauser (Mitsubishi Lancer Evo X R4) előtt.
A Mitropa Club értékelésében is magyar siker született, itt Gyarmati Ariel és Kocsis György szerezte meg az első helyet Mitsubishivel, nem kevesebb, mint 7:42.7 perc előnnyel a szintén Mitsubishis német Martin Kainz-Stefanie Fritzensmeier, és csaknem 10 perc előnnyel az olasz Fabio Grendene-Lorenzo Lamanda (Opel Astra) kettős előtt.
A Mitropa Historic értékelésben Trexler Zoltán és Bartos Gábor a negyedik helyet szerezte meg.
A verseny abszolút értékelésében a szlovén Rok Turk-Blanka Kacin kettős Rally2-es Hyundai nyert a cseh Erik Cais és szlovák-magyar Igor Bacigál fordos kettős előtt, a harmadik helyen a szlovén Marco Grossi-Tara Berlot páros ért célba, majd őket követték Feketéék és Gyarmatiék.
A Mitropa Kupa következő versenyét október közepén tartják a német 3 Stadte Rallyn.
Tizennégy főről indult, de mostanra jelentősen szűkült az Alpine azon névsora, amely a Fernando Alonso megüresedő 2023-as ülésére eséllyel pályázók neveit tartalmazza.
Továbbra sem történt bejelentés azzal kapcsolatban, hogy miután az Alpine nem tudta megtartani a váratlanul az Aston Martinhoz igazoló Fernando Alonsót 2023-ra, majd juniorját elhappolta a McLaren, ki lesz Esteban Ocon csapattársa jövőre. A francia istálló nemrég Jack Doohannel, Nyck de Vries-el és Antonio Giovinazzival tesztelt a Hungaroringen, de ennél a háromnál több pilótának van esélye – már amennyiben ennek a háromnak van – az Alpine versenyzőjévé válni jövőre.
Laurent Rossi, az Alpine vezérigazgatója a RacingNews365.com-nak ugyanis nevek említése nélkül elárulta, hogy mennyire szűkítették le a korábban 14 fős listájukat.
„Nem sietünk, mert nem akarunk hibázni. Nincs kapkodás, kényelmes helyzetben vagyunk. Szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy jelenleg a miénk a legkapósabb ülés a paddockban. Negyedikek vagyunk [a konstruktőri pontversenyben], úgyhogy az emberek ránk várnak, mielőtt döntést hoznak. Tizennégy versenyző volt a listánkon, ahogyan azt Otmar [Szafnauer] korábban elmondta, ezt a listát pedig mostanra hat névre szűkítettük. Néhányuk egyelőre nem teljesen szabad ahhoz, hogy csapatot váltson, míg mások talán nem teljesen illeszkednek a képbe. Szeptember végére elég jó képet kell kapunk arról, hogy kit akarunk leigazolni.”
Amennyiben úgy vesszük, hogy a Hungaroringen tesztelő hármasnak egyaránt van esélye, úgy még három név lehet a kalapban. Szinte biztos, hogy a lista tetején Pierre Gasly áll, Rossi pedig rá utalhatott, amikor azt mondta, hogy vannak egyelőre nem teljesen szabad jelöltek, Gasly-t ugyanis csak akkor engedi el a Red Bull az Alpha Tauritól, ha megfelelő utódot találnak a helyére.
Gaslynak lehet a legtöbb esélye Fotó: Fox/Getty Images/Red Bull Content Pool /
Ez jelenleg úgy tűnik, hogy megtörténik, és Helmut Marko egy huszárvágással leigazolja a Monzában szenzációs bemutatkozást produkáló Nyck de Vries-t, Gasly pedig így – természetesen anyagi kompenzáció fejében – szabadon távozhat az Alpine-hoz.
De ki lehet a maradék két név? Nos, az egyik vélhetően a Haasnál Mick Schumacher helyére is esélyesnek tartott Nico Hülkenberg, aki jól ismeri a csapatot, hiszen 2017 és 2019 között náluk versenyzett. A hatodik névvel kapcsolatban viszont már több a kérdőjel. Daniel Ricciardo? Mick Schumacher? Esetleg valaki, akire eddig senki sem gondolt? Jelen állás szerint ez ugyanakkor nem is annyira lényeges, mert nagyon úgy néz ki, hogy Gasly lesz a befutó.
Azt ugyanakkor nem biztos, hogy jó néven veszi az Alpha Tauri versenyzője, hogy Rossi igencsak lefitymálóan nyilatkozott a pilóta fontosságáról. „Találni fogunk egy pilótát, aki vezeti az autót, végső soron azonban továbbra is az autó jelenti a különbséget. Amiatt vagyunk csalódottak, hogy ennyit fektettünk valakibe, és az iránta mutatott lojalitás után az ember nem számít arra, hogy ezt nem kapja vissza úgy, ahogyan mindenki más visszaadja” – utalt a McLarenhez távozó Oscar Piastrira.
A Piastri-kapcsán a vezérigazgató még elmondta, hogy már túlléptek a dolgon, és ismét hangsúlyozta, hogy az autó az, amely megteremti a különbséget.
„Tudtuk, hogy lesz valamiféle szappanopera [amikor visszatértünk az F1-be], tudtuk, hogy lesz dráma, és legközelebb felkészültek leszünk. Egyre vastagabb és vastagabb a bőrünk, miközben a projekt folytatódik. Fejlődünk és a helyes irányba tartunk. Mint mondtam, a versenyző fontos, de az autó a legfontosabb. A Mercedeshez képest fél, a Ferrarihoz képest egy másodperc a lemaradásunk, ennyit pedig egyetlen pilóta sem képes eltüntetni. [Piastri] csak egy kis bukkanó volt ezen az úton, amit helyrehozunk. Tulajdonképpen már le is zártuk ezt a témát. Amit erről elmondtunk, az szerintünk az igazság, ami nagyon világos és egyszerű. Magunk mögött hagyjuk mindezt, és továbblépünk.”
Rossi szavai alapján nem is olyan fontos, hogy az utóbbi két évben egy kétszeres világbajnok vezette az egyik Alpine-t Fotó: Alpine
Amikor az istálló 2016-ban (akkor még Renault néven) újra gyári csapat lett, öt éves tervet jelentett be arra, hogy ismét a győzelmekért és vb-címekért küzdjön. Ez az öt év tavaly letelt, és bár Esteban Ocon nyert a Hungaroringen, egyelőre messze vannak attól, hogy önerőből ott legyenek az élen. Egyelőre pedig a stabilitás is hiányzik, hiszen a 2021-es és 2022-es idény előtt a menedzsment összetétele változott meg jelentősen, miközben a pilótapáros is folyton cserélődik, hiszen a két idényt megélt Alonso-Ocon kettős volt a leghosszabb ideig együtt maradó párosítás az elmúlt hét szezonban.
A hétvégi Új-Zéland Rallyn egészen biztosan egy új név kerül a győztesek közé, mivel a jelenlegi WRC mezőnyből még senki sem tudott nyerni.
Az Új-Zéland Rallyn Marcus Grönholm öt győzelemmel a legsikeresebb, a kétszeres világbajnok 2000-ben, 2002-ben és 2003-ban Peugeot 206 WRC-vel, 2006-ban és 2007-ben pedig Ford Focus WRC-vel tudott nyerni.
A finn versenyző sikereinek számát Carlos Sainz tudta leginkább megközelíteni négy sikerrel. Az ugyancsak kétszeres világbajnok 1990 és 1992 között sorozatban háromszor Toyota Celicával, 1998-ban pedig Toyota Corolla WRC-vel tudott az első helyen zárni.
Három győzelmet pedig Sébastien Loeb, Colin McRae és Hayden Paddon tudott ünnepelni.
A jelenlegi WRC gyári mezőnyben azonban egyetlen korábbi győztes sincs, hiszen Paddon ezúttal Rally2-es Hyundaijal áll rajthoz.
Az Új-Zéland Rallyn 17 szakasz vár a versenyzőkre, melyek hossza 276.44 km lesz, amiből 158 km-t az első napon kell teljesíteni.
Érdemes lesz a Rallycafe.hu oldalt figyelni az esősnek ígérkező Auckland-i verseny alatt is, hiszen élőben számolunk be a világbajnoki címért folytatott csata alakulásáról.
A Forma-1-ben 1991 és 2001 között versenyző, ez alatt két világbajnoki címet nyerő Mika Häkkinen a GP Racing magazin októberi számában idézte fel élete első F1-es tesztjét, amelyen kissé megijesztette a Benetton istálló szerelőit.
Mika Häkkinen 1991-ben, a Lotus színeiben debütált a Forma-1-ben, ám előtte 1990-ben a Benettonnal tesztelt először. A finn pilóta abban az évben 17 versenyből 10-et megnyerve lett brit Forma-3-as bajnok – 11 alkalommal indult pole-ból –, a tesztet pedig ennek a szereplésnek köszönhette. Jól is sikerült az ismerkedés a Benetton B190-essel, olyannyira, hogy még a szerelőkre is ráhozta a frászt.
„Az egy szuperizgalmas nap volt. Az adta meg a lehetőséget 1990-ben a Benetton tesztelésére a silverstone-i déli nyomvonalon, hogy Forma-3-as futamot nyertem Angliában. A fejemben én voltam a világ legjobb pilótája, tele önbizalommal, miközben mindenki azt mondta, »Legyél óvatos, ez egy Forma-1-es autó«. Én viszont azt gondoltam, »Kizárt dolog, hogy óvatos legyek!«” – idézte fel a történteket 1998 és 1999 világbajnoka a GP Racingnek.
„Van egy hosszú egyenes egy szupergyors jobbkanyarral a végén, ami mögött ott van a déli nyomvonalhoz használt paddock. Csak egy korlát van a pálya és a szerelők között, akik téged figyelnek. Megtettem az installációs körömet, utána pedig már padlógázzal száguldottam abban az egyenesben. Teljes erővel, mert az autó nagyon jónak érződött. És egyszer csak láttam, ahogy a szerelők elkezdenek elszaladni. Azt gondolták, hogy ez az őrült fickó bele fog rohanni a paddockba.”
Mindez azonban egyáltalán nem zavarta a csapatot, sőt. „Az időm körről körre javult. Egyszer megpördültem, de nem az én hibám volt. Bementem a bokszba és közöltem, hogy valami nem stimmel az autóval, mire azt mondták, »Igen, tudjuk.« Nagyon elégedettek voltak azzal, hogy felismertem, valami nincs rendben. Egyszerűen csak egy gyönyörű nap volt, és nagyon fontos nekem. Peter Collins volt a csapatmenedzser, és amikor 1991-től átvette a Lotust, akkor velük debütáltam a Forma-1-ben.”
Häkkinen élete első F1-es futamát, az 1991-es USA Nagydíjat is felidézte. A Phoenix-i betontengerben a 13. rajtkockát szerezte meg, de a 81 körből csak 59-et tett meg, mielőtt motorhiba miatt kiesett. De nem csak emiatt maradt számára emlékezetes az a futam.
„A verseny felénél egyszer csak lejött a kormány a helyéről. Természetesen manuális váltót használtunk, és elég huplis volt a pálya, úgyhogy csúszkáltam, és egy kicsit lekoccoltam a falat. Végül sikerült visszajutnom a bokszba egy másik kormánykerékért, de az egyetlen tartalék a csapattársamé, Julian Bailey-é volt, és ő másfajta gombkiosztást használt. Nekem nagy kezeim voltak, és minden egyes bal kanyarban megnyomtam az itató gombját. Minden körben kis híján megfulladtam.”
„Mivel ez volt az első F1-es versenyem, úgy éreztem, hogy soha nem fog véget érni. A Lotus nagyon nehéz volt, nagyjából 40 kg-mal nehezebb a súlyhatárnál, és úgy éreztem, hogy ez a futam örökké fog tartani. Nagyon elfáradtam. Belenéztem a tükörbe, és azt gondoltam, »Ez a verseny olyan hosszú, hogy már megy le a nap. Elképesztő«. De az autó égett, úgyhogy elég drámai első futam volt” – emlékezett a kétszeres világbajnok.
A Junior Világbajnokság egy fiataloknak szóló bajnokság, akik itt tehetik meg első komoly lépéseiket a rallysportban, és a legjobbak akár világbajnoki címig is eljuthatnak. A bajnokságot 2001-ben hozták létre, a sorozat negyedik világbajnoka pedig a svéd PG Andersson volt, és egyedülálló módon kétszer is meg tudta nyerni a bajnokságot.
Sébastien Loeb, Dani Solá és Brice Tirabassi után a svéd Per-Gunnar Andersson tudott a csúcsra érni a Junior WRC-ben, egyedülálló módon kétszer is.
PG Andersson 2003-ban indult első WRC futamain Renault Clio S1600-tal, majd a következő évben már Suzuki Ignis S1600-tal a Junior WRC futamain állt rajthoz.
Fotó: McKlein
A 24 éves versenyző a hét futamos bajnokságban ötször tudott célba érni, Törökországban, Finnországban és Szardínián nyert, Spanyolországban a második, a Montén pedig nyolcadik lett, így év végén 2 pont előnnyel a francia Nicolas Bernardi és öt pont előnnyel a brit Guy Wilks előtt megnyerte a világbajnokságot.
A svéd versenyző azonban nem lépett feljebb, a következő szezonokban is a JWRC-ben állt rajthoz és 2005-ben Ignis-szel a hatodik, 2006-ban Swifttel harmadik, míg 2007-ben már a Suzuki Sport Europe versenyzőjeként ismét bajnok tudott lenni.
PG második bajnoki évében a sorozat hét versenye közül ötön állt rajthoz, Norvégiában, Portugáliában, Spanyolországban nyert, Szardínián második, míg Korzikán negyedik lett, így 5 pont előnnyel szerezte meg a bajnoki címet az észt Urmo Aava és kilenc ponttal a cseh Martin Prokop előtt.
2008-ban PG Andersson számára eljött a nagy lehetőség, a Suzuki gyári csapatában Suzuki SX4 WRC-vel folytathatta karrierjét és a Japán Rallyn és Wales Rallyn is ötödik helyen zárva év végén a 12. helyen végzett.
A svéd pilóta számára azonban nem jól alakult a jövő, hiszen a Suzuki a Subaruhoz hasonlóan 2008 végén kilépett a WRC-ből, így Andersson csak Norvégiában tudott indulni 2009-ben egy Skoda Fabia WRC-vel, mellyel műszaki hiba miatt nem tudott célba érni.
2010-ben azonban a Rufa Sport csapatánál ismét megtalálta helyét és S2000-es Skodával az SWRC-ben tudott indulni öt versenyen, 25 megszerzett pontjával pedig a bajnokság kilencedik helyén zárt év végén.
2011-ben a Stobart Ford versenyzője lett PG és két WRC-futamon Focus WRC-vel, egy versenyen pedig vadonatúj R4-es Subaruval tudott rajthoz állni, mielőtt 2012-ben a Proton Motorsport Proton Satria Neo S2000-es autójával visszatért az SWRC-be, ahol végül Craig Breen mögött a második helyet szerezte meg.
Fotó: Proton Motorsport
2013-ban négy további WRC futamon tudott indulni, egy versenyen S2000-es Ford Fiestával, míg háromszor az AT-Rally Fiesta WRC-jével, legjobb eredményét Finnországban érte el, ahol nyolcadik lett.
Nem kevesebb, mint 9 évre ezt követően azonban elköszönt PG Andersson a WRC mezőnytől és csupán az idei Svéd Rallyn tudott visszatérni egy Rally2-es Forddal, azonban a verseny kicsúszással végződött.
Az idén 42 éves svéd versenyző eddig 75 WRC futamon tudott rajthoz állni minden kategóriát figyelembe véve, hat szakaszt sikerült nyernie, és a Suzuki gyári csapatával tudta legjobb eredményeit elérni.
Az utolsó pillanatban mondta le a szervező a II. WATZ Rally az Alexovics kupáért versenyt amely a Rally3 bajnokság hetedik futama lett volna október 2-án.
„Sajnálattal kell közölnünk, hogy a II. WATZ Rally az Alexovics kupa Rally3-as OB. futamunkat a vártnál alacsonyabb számú beérkezett nevezés miatt a kiírt 2022. október 1-2-i időpontban nem áll módunkban megrendezni, azt egy későbbi időpontra kell elhalasztanunk” – írja a közleményben Bognár Gábor, a renedzőbizottság vezetője.
A nevezési díjakat a szervezők 5 munkanapon belül visszautalják, a kellemetlenségért pedig elnézést kérnek mindenkitől.
A bajnokság hetedik versenyét a Mediterrán Rally után két héttel rendezték volna Guttamási és Fehárvárcsurgó között. A Rally3 mellett a JUST4FAN kategóriát várták a versenyre, de mindössze 40 nevezés érkezett a két kategóriában.
A szezonzáró verseny a Pálháza Rally lesz november 11-13-án.
A bajnokság már eldőlt 2022-ben, Zákányi János és Vidécz Zsolt lett az idei bajnok, de a harmadik helyért még komoly csata folyik.
A pályán is megkezdi a felkészülést a Dakarra az Audi. A továbbfejlesztett Audi RS Q e-tron E2-vel a Marokkó Rallyn indulnak.
Mattias Ekström/Emil Bergkvist, Stéphane Peterhansel/Edouard Boulanger és Carlos Sainz/Lucas Cruz a három versenyzőpáros akik ott lesznek október 1-én a Marokkó Rally rajtjánál.
Az új autóval már teljesítettek egy kilencnapos tesztet Marokkóban, majd elkészült az első három éles versenyautó is amelyeket bevetnek a versenyen.
„Egy fontos fejlesztési fázis után visszaváltunk verseny üzemmódba” – mondja Rolf Michl, az Audi Motorsport vezetője. „Minden csapattag nagyon jól tudja, hogy egyetlen teszt sem helyettesítheti a versenyt. Marokkó az első próbánk az új autóval, és egyben felkészülés a Dakarra is.”
foto: Audi Motorsport
Október első hetében a csapatok 1583 kilométert tesznek meg hat gyorsasági szakaszon a Marokkó Rallyn, a start és a cél Agadirban lesz. A teljes táv az összekötő szakaszokkal együtt 2319 kilométer.
„Egyértelmű célunk van” – mondta Uwe Breuling, az Audi Sport járműüzemeltetési vezetője. „Ezúttal nem az egyéni eredményekről van szó, hanem arról, hogy minél több kilométert kell megtenni kudarcok nélkül. Fontos számunkra, hogy alaposan felkészítsük az embert és a gépet a Dakarra.”
A Marokkó Rally idén első alkalommal lesz az ország délnyugati részén, így a terep mindenki számára újdonságot jelent.
„A korábbi tapasztalataim ezért nem sokat használnak ebben az évben” – mondja Stéphane Peterhansel, aki 2004-ben, 2009-ben és 2010-ben is nyert. „Alapvetően ez a rally továbbra is az ideális felkészülés a Dakarra. A dűnék, a homokos nyomok, a köves talajú kis hegyek, és a gyors pályák a szilárd talajon pontosan azt a változatosságot adják, amellyel jövő januárban is találkozunk.”
Stéphane Peterhansel – foto: Audi Motorsport
Peterhansel navigátora Edouard Boulanger tudja, hogy nehéz feladat vár rá. „Most annyi turista és utazásszervező van a régióban, hogy a homokban levő nyomok félrevezetőek. Nem bízhatsz semmiben, mert akár tíz méterrel távolabb egy párhuzamos nyomvonal is megtévesztő lehet. Szóval nagyon keményen kell koncentrálnunk a navigációra, ami sokkal nehezebb, mint legutóbb Abu-Dhabiban, amikor megnyertük az első versenyünket.”
Audi RS Q e-tron E2 – foto: Audi Motorsport
Carlos Sainz, 2016-ban második volt Marokkóban, és ő is a Dakar Rallyhoz való szoros kötődést hangsúlyozza: „A tesztjeink során igyekeztünk még jobban kihasználni az autót. Hamarosan meglátjuk, milyen jól dolgoztunk. Az a fontos, hogy ezután semmit ne kelljen változtatnunk a Dakar Rallyra. Ez azt jelenti, hogy sokkal nyugodtabban készülhetünk, mint egy évvel ezelőtt.”
„Idén rendszeresen részt vettem pályaversenyeken, de a sivatagban ez az első ralim a januári Dakar óta” – mondja Mattias Ekström. „A marokkói terep a szaúd-arábiaira emlékeztet, annak ellenére, hogy jövő januárban lényegesen több szakaszon kell átmennünk a dűnéken.”
Mario Andretti továbbra is kitart azon célja mellett, hogy csapata helyet kapjon az F1-es rajtrácson még akkor is, ha ez a paddockban többeknek nem tetszik.
Az év elején az F1-bajnok Andretti fiával, Michaellel együtt bejelentette, hogy az Andretti csapat 2024-től csatlakozna az F1-es rajtrácshoz. A szezon során azonban az Andretti 11. F1-es csapattá válásának ötlete pesszimista reakciókat váltott ki olyan kulcsszereplőktől, mint a Mercedes csapatfőnöke, Toto Wolff, vagy az F1 vezérigazgatója, Stefano Domenicali.
Néhány támogatója akad azért a projektnek a rajtrácson, hiszen a McLaren és az Alpine F1 Team vezérigazgatója, Laurent Rossi is jelezték, hogy nem bánnák, ha Andrettiék csatlakoznának a mezőnyhöz.
Tovább folynak az előkészületek
„Minden egyes nap dolgozunk ezen a projekten, azzal a szándékkal, hogy 2024-ben ott legyünk a rajtrácson” – mondta Andretti.
„Úgy készülünk, mintha zöld utat kaptunk volna. Michael tehát rajta van az ügyön, és erre számítunk. Természetesen nem adjuk fel. Ez egy nagyon komoly projekt számunkra, és készen állunk a befektetésre.”
„Őszintén szólva, eddig nyilvánvalóan rendkívül kiábrándító volt a fogadtatásunk. De ugyanakkor mi csak próbálunk előállni azzal, amit kérnek tőlünk, próbálunk mindennek megfelelni – nem tudom, mi mást tehetnénk.”
Hosszú távra terveznek
A Forma-1 legutóbbi Concorde-megállapodása 200 millió dolláros nevezési díjat ír elő minden új belépő számára, amelynek célja, hogy biztosítsa az új csapatok hitelességét, és pénzügyi csomagot adjon a meglévő F1-es alakulatoknak a felhígult pénzdíjak ellensúlyozására.
Mario Andretti | Fotó: Penske Entertainment: Chris Jones
Míg a 200 millió dolláros összeg rövid távon segítene a meglévő csapatoknak, addig hosszú távon valószínűleg a pénzdíjukat fenyegető új szereplő lehet az ellenállás egyik oka.
Amikor megkérdezték tőle, hogy szerinte egy Andretti csapat hozzáadott értéket jelentene-e az F1 számára, ragaszkodott ahhoz, hogy az Andretti Global F1 egy hosszú távú projekt.
„Azt hiszem, hozzá tudnánk tenni. Dolgozunk azon, amink van, és minden szándékunk megvan arra, hogy részesei legyünk ennek.” – tette hozzá.
„Ilyen értelemben csalódást okoz [az ellenállás], mert hosszú távon próbálunk csatlakozni a Forma-1-hez. Ez olyasmi, amit garantálni tudunk. Ha az ember ilyen típusú befektetést eszközöl – nem fog ki-be lépkedni. Úgy gondolom, hogy ez mellettünk szól.Ez egy nagy befektetés minden cégnek, és azt gondolnád, hogy szívesen látnak… De még mindig küzdünk, próbáljuk megnézni, hogy meg tudunk-e felelni mindannak, amit kérnek.„