Kezdőlap Blog Oldal 1302

136 páros az Ózd Rallyn

0

Megjelent az Ózd Rally nevezési listája, melyen 136 páros szerepel. Szép számmal indulnak minden kategóriában a versenyzők.

Nevezési lista

A versenyt október 7-8. között rendezik.

Steiner: Colin McRae volt a legtehetségesebb versenyző, akivel valaha is találkoztam 

0

A Haas F1-es csapatának vezetője, Günther Steiner korábban az M-Sportnál dolgozott, ahol volt szerencséje Colin McRae-vel találkozni. 

Günther Steiner 1999-2000-ben az M-Sport dolgozott mérnöki igazgatóként, előtte azonban 1987-ben kezdett a rallysportban dolgozni a Mazda szerelőjeként, 1991 és 1996 között a Jolly Club Lancia csapatánál, 1997-ben pedig a Prodrive-nál dolgozott. 

Az M-Sportnál Steiner dolgozott Colin McRae-vel és Carlos Sainz-cal is, majd 2001-ben a Jaguar, 2005-2008 között a Red Bull csapatával az F1-ben folytatta munkáját, mielőtt 2014-ben csatlakozott a Haas csapatához. 

Az amerikai csapat főnöke a WRC hivatalos oldalának podcastjében Colin McRae-t a valaha volt legtehetségesebb versenyzőnek nevezte, akivel találkozott. 

“Nagyon jóban voltam Colinnál az M-Sportnál, és abban az időben mindenki őt szerette volna a csapatában látni – mondta Steiner. – A csapatnál akkor volt elegendő pénz és Colin büszke volt arra, hogy skót, így Malcolm Wilson megtudta győzni, hogy a csapatba igazoljon. Colin volt a vezéregyéniség a csapatban, és bár mindig van egy-egy tehetséges versenyző, Colin volt a legtehetségesebb versenyző, akivel találkoztam. Az esetében természetes volt sok minden, csak be kellett ülnie az autóba és azonnal elég gyors tudott lenni.” 

Azonban az 1995-ös világbajnok nemcsak gyorsaságával tűnt ki. 

“Colin nagyon jól tudott visszajelzést adni az autóról. Elmondta, hogy mi jó és mi nem, a többi pedig a csapat dolga volt, hogy megoldja. Carlos Sainz szeretett a részletekbe is belemenni, azonban Colin egyszerűen csak annyit mondott, hogy jó valami, vagy sem. Amikor egy teszt jól sikerült, akkor az volt életed legjobb tesztje, ha viszont valami nem működött, akkor pedig az életed legrosszabb tesztje, mert mindig úgy érezte, hogy csak az idejét vesztegeti.” 

Steiner azonban nem zárkózott el az elől sem, hogy egyszer visszatér a rallysportba. 

“Mindig oda megyek, ahol kihívást gondolok. Ezért nem tudom kijelenteni, hogy már sosem térek vissza a rallysporthoz.” 

Flavio Briatore az F1-ben betöltött új szerepéről beszélt

0

Az idei évben visszatért a sportág legendás csapatfőnöke, azonban teljesen új feladatokat vállalt magára.

Az egykori Benetton-főnökhöz nemcsak a csapat 1990-es évek közepén Michael Schumacherrel és Ross Brawnnal a sportág csúcsára való felemelkedése fog örökre kötődni, hanem a Renault-nál egy évtizeddel később történt események is.

Tíz évvel a Benetton/Schumacher kettős bajnoki cím után Briatore 2005-ben megismételte ezt a bravúrt a Renault-val és Fernando Alonsóval, majd egy évvel később mindkét címet megvédték.

De miután a spanyol egy szezont távol töltött egy szerencsétlen első McLarenhez való átigazolással, 2008-ban – a Szingapúri Nagydíjon történt hírhedt „Crashgate” vita évében – visszatért a Renault-hoz. Nelson Piquet Jr. 2008-ban a csapat utasítására szándékosan összetörte autóját, hogy csapattársát Fernando Alonsót ezáltal előnyhöz juttassa.

A botrányban való részvételéért Briatore-t kezdetben határozatlan időre eltiltották az F1-től, mielőtt 2010-ben a döntést hatályon kívül helyezték volna, de azt mondta, hogy nem tér vissza a sportba.

Új szerepkörben, de visszatért

12 évvel később a 72 éves olaszt gyakran látni a rajtrácson a futamok előtt, most a sportág kereskedelmi oldalán tölt be fontos szerepet.

A kontaktom Bernie-vel [Ecclestone-nal] soha nem szakadt meg” – mondta Briatore a Sport Bildnek. „A kapcsolatom szintén megmaradt Stefano Domenicalival is. Közeli barátságban vagyok Stefanóval, és csak miatta tértem vissza.

Briatore irodája a versenypályákon közvetlenül Domenicalié mellett van.

A Forma-1 az elmúlt években a Liberty Media átvételével megváltozott – jobb lett” – tette hozzá Briatore, aki a Benettonnál kereskedelmi igazgatóként kezdte, mielőtt kinevezték csapatfőnöknek.

A versenyek izgalmasabbak az autók változása miatt. De a környezet is más. A szponzorok és a különleges vendégek mindenre kiterjedő szórakoztatása már most is elég jó, de a tapasztalataimmal szeretném tovább emelni a színvonalat.

„Egy kicsit olyan, mintha otthon lennék.”

Briatore üzleti portfóliójának nagy része mostanában az vendéglátóipar köré épül.

Világszerte 1300 alkalmazottunk van” – magyarázta. „Stefano megkérdezte, hogy az üzleti életben szerzett kapcsolataimat és tapasztalataimat át tudnám-e vinni az új Forma-1-be. Egy pillanatig sem haboztam.

Mindezt a tapasztalatot és a világméretű kapcsolatokat hozhatom. Mindegy, hogy új szponzorokkal és versenypályákkal való tárgyalásokról vagy különleges vendégek különleges kiszolgálásáról van szó.

Ezt Stefanónak kedvtelésből csinálom. Mindenhol menedzsereket állítottam a vállalkozásaim vezetésére, nem akarok többé mindent magam intézni. Eleget csináltam már.

Boldog vagyok és örülök, hogy újra a Forma-1-ben lehetek – egy kicsit olyan, mintha otthon lennék.

Millener: Képesek vagyunk a dobogóért harcolni 

0

Az M-Sport a görög Acropolis Rally első napján nagyon erős teljesítményt mutatott, ezért, és a korábbi versenyeken tapasztaltak miatt Richard Millener bízik benne, hogy Új-Zélandon is a dobogóért tudnak harcolni. 

“Tíz év után fantasztikus lesz visszatérni Új-Zélandra, ikonikus verseny és igazi csemege a versenyzőknek – mondta Richard Millener, az M-Sport csapatfőnöke. – Versenyzőink Görögországban ismét megmutatták a Ford Puma Rally1 igazi erejét, azonban nehéz megjósolni, hogy mennyire lehetünk gyorsak Új-Zélandon. Korábban a gyors és durva murván is elég jó volt a tempónk, ezért bízom benne, hogy ismét a dobogóért harcolhatunk.” 

Az M-Sport 2006-ban már tudott nyerni a szigetországban, akkor Marcus Grönholm és Mikko Hirvonen révén kettős győzelmet ünnepelhettek, 2007-ben pedig Grönholm újra nyerni tudott, de Jari-Matti Latvalának is sikerült az első helyet megszereznie Forddal 2010-ben. 

Az Új-Zéland Rallyn 17 szakasz vár a versenyzőkre, melyek hossza 276.44 km lesz, amiből 158 km-t az első napon kell teljesíteni.    

Érdemes lesz a Rallycafe.hu oldalt figyelni az esősnek ígérkező Auckland-i verseny alatt is, hiszen élőben számolunk be a világbajnoki címért folytatott csata alakulásáról. 

Russell elárulta, hogy melyik pályán lehet esélyes a Mercedes a futamgyőzelemre

0

George Russell elmondta, hogy szerinte melyik helyszín lehet a legkedvezőbb csapata számára a 2022-es naptárból még hátralévő futamok közül.

Annak ellenére, hogy az idei szezonban eddig lenyűgöző 13 dobogós helyezést értek az Ezüstnyilak, a regnáló konstruktőri bajnok még nem állt a dobogó legfelső fokán.

A W13-as arról ismert, hogy a nagy leszorítóerővel rendelkező pályákon remekel, és a szezon előrehaladtával lassan felzárkóznak az élen álló Red Bullhoz és Ferrarihoz.

Az utcai pályák nem sikerültek igazán jól

Amikor a Formula1.com arról kérdezte Russellt, hogy melyik pályán van neki és a Mercedesnek a legnagyobb esélye a győzelemre, a brit így válaszolt: „Talán azt mondanám, hogy Austin. Szerintem Austin lehet az a pálya, ami jobban fekszik nekünk – de őszintén szólva nem tudom.

Szingapúr is érdekes lehet, de történelmileg ez egy olyan pálya, ahol a Mercedes mindig is egy kicsit küszködött, és tudjuk, hogy az utcai pályákon idén nem mentünk olyan jól.

Ha a Mercedes végül nem nyer nagydíjat az idei szezonban, akkor 2011 óta először fordul elő, hogy a német konstruktőr győzelem nélkül teljesít egy szezont. Russell csapattársa, a hétszeres világbajnok Lewis Hamilton számára ez lenne pályafutása első győzelem nélküli éve.

A Ferrari lett az első számú rivális

Úgy gondolom, csapatként hatalmasat fejlődtünk, és egyre jobban megértjük az autót” – tette hozzá Russell. „Remélhetőleg ahogy továbbfejlesztjük az autót, további előnyöket tudunk kiharcolni.

A Mercedes jelenleg 35 ponttal van lemaradva a Ferrari mögött a konstruktőri bajnokságban, ami a legendás olasz versenyzői gárdát jelöli ki fő riválisuknak az utolsó hat futamra.

Russell a pilóták értékelésében Ferrari szendvicsben van. 16 ponttal vezet Carlos Sainz Jr. előtt, miközben pont ugyanennyivel, azaz 16 egységgel van lemaradva Charles Leclerc mögött.

Breen magasra tette a lécet Új-Zéland előtt 

0

Craig Breen először fog versenyezni az Új-Zéland Rallyn, azonban ennek ellenére sokat hallott már róla, és a dobogót célozza meg. 

Craig Breen négy nehéz verseny után Görögországban már az ötödik helyen ért célba, az Új-Zéland Rallyn pedig bár először fog versenyezni, szeretne dobogóra állni. 

“Izgatottan várom az Új-Zéland Rallyt, mert ez egy olyan verseny, amiről sokat hallottam, sok videót néztem, sok történetet hallottam, de eddig egyszer sem indultam ott – mondta Craig Breen, az M-Sport ír versenyzője. – Úgy tűnik, hogy nagyszerű pályákon és gyönyörű környezetben vezethetünk. Szerencsésnek érzem magam, hogy végre én is megtapasztalhatom ezt a versenyt. A pénteki rajthelyünk nagyon jó lesz, ezért szeretnénk a lehetőségből a maximumot kihozni. Görögországban már elégedett voltam a tempóval, ezért néhány nehéz versenyt után szeretnék dobogóra állni.” 

Craig Breen idén kétszer tudott dobogóra állni, a Montén harmadik, míg Szardínián második helyen zárt. Ennek is köszönhetően a világbajnoki pontverseny hatodik helyén áll. 

Az Új-Zéland Rallyn 17 szakasz vár a versenyzőkre, melyek hossza 276.44 km lesz, amiből 158 km-t az első napon kell teljesíteni.    

Érdemes lesz a Rallycafe.hu oldalt figyelni az esősnek ígérkező Auckland-i verseny alatt is, hiszen élőben számolunk be a világbajnoki címért folytatott csata alakulásáról. 

Magyarázkodásra és végül bocsánatkérésre kényszerültek a 2023-as Brit Nagydíj szervezői

0

A Forma-1 világszerte virágzik, így nem igazán meglepő, hogy a nagydíjakra szóló jegyek ára az egekbe szökik, de a silverstone-i verseny esetében a vásárlás sem ment zökkenőmentesen.

Az egyik legnagyobb médiaszolgáltató Forma-1-es sorozatának is köszönhetően, az autósportok királykategóriájának futamaira rekordszámba menő az érdeklődés szerte a világon, és egyre több ország szeretne saját versenyt rendezni.

Mivel a jegyvásárlás iránti érdeklődés jelenleg ilyen nagy, ezért számos rendező jelentősen megemelte azok árait. Aki a szezon vége felé a Mexikói Nagydíjon szeretne részt venni, és paddock-bérletet vásárolna, annak ez jelenleg valamivel több mint 2,8 millió forintba fog kerülni. A 2023-as Monacói Nagydíjra a legdrágább jegy jelenleg 1,9 millió forint körül van, ami Monaco tényét tekintve némileg meglepő.

Problémás a rendszer

A legnagyobb jegyárak körüli botrány jelenleg a 2023-as Brit Nagydíjat övezi, ahol a szervezők a kereslet alapján egyszerűen menet közben megemelték a jegyek árát. Többeket felbőszített a Silverstone által használt rendszer, ahol a jegyvásárlás során azt tapasztalták, hogy összeomlott a weboldal.

Számos rajongó ezt a hibát tapasztalva aztán újra próbálkozott, és azt vették észre, hogy a megvásárolni kívánt jegyek ára megemelkedett, mivel a szervezők egy olyan modellt alkalmaztak, amelynek célja a lehető legnagyobb profit elérése volt.

Az úgynevezett „dinamikus jegyrendszernek” köszönhetően az általános belépők ára, amelyek általában 45 000 Ft körül voltak elérhetőek, hirtelen 140 000 Ft-ra emelkedtek. A vásárlás első napján körülbelül 210 000-en vártak a rendszerben, hogy belépőkhöz jussanak.

Lewis Hamilton, Mercedes, Brit Nagydíj
Fotó: Jiri Krenek / Mercedes AMG Petronas

A rajongók kiborultak

Az elkeseredett szurkolók a közösségi médiában fejezték ki felháborodásukat és dühüket a szervezőkkel szemben, aminek eredményeképpen a Brit Nagydíj rendezői hivatalosan is bocsánatot kértek, és ígéretet tettek arra, hogy javítanak a rendszeren.

A 2023-as Las Vegas-i Nagydíj jegyeladásai körül is problémák vannak, mivel az MGM Resorts azt tervezi, hogy 20-25 millió dollár értékben vásárol jegyeket, hogy saját szálláshelyeket és csomagokat készítsen és értékesítsen, William Hornbuckle vezérigazgató szerint.

Újabb hírek Tanak átigazolásáról, a csapat azonban nem változtatna

0

Egyre erősebbek azon pletykák, mely szerint Ott Tanak csapatot készül váltani, azonban a legfrissebb hírek már a Toyotával hozzák összefüggésbe az észt versenyzőt. A japán gyártó azonban nem szeretne változtatni felállásán. 

Ott Tanakot eleinte még az M-Sport csapatával hozták összefüggésbe, majd a legfrissebb pletykák már a 2019-es világbajnok Toyotához való távozásáról szólnak. 

Az észt versenyző éppen a japán gyártóval szerezte eddigi egyetlen vb címét. 

Jari-Matti Latvala azonban elárulta, nem szeretnének változtatni a 2023-as csapatfelálláson. 

“Nincs semmilyen bejelenteni valónk a csapatfelállással kapcsolatban – mondta a Toyota Gazoo Racing csapatvezetője a Rally Világbajnokság hivatalos oldalának. – Ha pedig megnézzük a csapat idei szereplését, akkor nem is látok okot a változtatásra. Örülünk, hogy Sébastien Ogier a csapatban versenyez, még ha a nyáron el foglalt is volt, de Esapekka Lappi nagyszerűen helyettesítette. Kalle Rovanpera szezonja csodálatos volt, Elfyn Evansnek pedig néha csak egy kis szerencse hiányzott. Igaz, hogy Elfyn utoljára a tavalyi Finn Rallyn tudott nyerni, de idén sem veszített tempójából.” 

Takamoto Katsuta is marad a csapatnál, ahol a Toyota Gazoo Racing WRC Challenge programban a japán gyártó második csapatát képviseli nagyszerűen. 

Az Alfa Romeo vezérigazgatója szerint nem kell elsietni a csapat jövőjét illető döntéseket

0

Jean-Philippe Imparato úgy tartja helyesnek, ha a vállalat „nem siet„, hogy döntsön a Forma-1-ben való hosszú távú jövőjéről.

A csapat a múlt hónapban jelentette be, hogy a 2023-as szezon végig köt szponzori szerződést a Sauberrel, megelőzve ezzel a svájci alakulat várhatóan az Audival való szövetségét. Az Alfa bejelentése ugyanazon a napon történt, amikor az Audi is megerősítette, hogy 2026-ban belép az F1-be.

Fogynak az F1-es lehetőségek

Az Alfa Romeo csak akkor maradhat az F1-ben 2023 után is, ha meg tud állapodni egy Ferrari-motorokat használó csapattal, ami jelenleg a Haast hagyja egyedüli lehetőségként. A másik opció az lenne, ha egy olyan új belépővel kötnének szerződést, aki motorbeszállítási partnerséget köt a maranellóiakkal, ilyen lehetne például az Andretti.

Alternatívaként a vállalat más kategóriákat is megvizsgálhatna, például a Formula E-t vagy a World Endurance Championshipet. Más gyártókhoz hasonlóan az Alfa is az elektromos járművek felé orientálódik, ami befolyásolhatja a motorsport jövőjével kapcsolatos döntéseit is.

Teljesen nyitott vagyok mindenre” – mondta Imperato a Motorsport.com-nak. „Egyébként ez egy olyan időszak, amely lehetőséget ad arra, hogy mindent tanulmányozhassak nyomás nélkül. Ez az, ami nekem megadatott.

És azt mondanám, hogy még ha az év vége előtt kell is döntenünk, van néhány hetünk, hónapunk, hogy megnézzük, hogyan alakul az üzlet, és arra is, hogy egyfajta nyugodt légkörben döntsünk.

Szóval nem sietek. Azt mondanám, hogy minden az asztalon van. Szeretném megtalálni a legjobb kompromisszumot a klasszikus értelmben vett motorsport és az elektromos autókra való átállás között. Amit próbálok felépíteni, az ez az összhang a történelmem és a szükséges egzisztenciális lépés között, amit meg kell tennem.

Az időzítésnek jelentősége volt

Imparato a Sauber Audival való várható megállapodását nem kívánta kommentálni, de elmondta, hogy a 2023-as szerződés bejelentésének időzítése azt a célt szolgálta, hogy „tisztázza” a részvételét.

A tisztánlátás igénye nagyon fontosnak tűnik. Szóval amit üzenetként akartam küldeni, az szuper egyszerű volt. Egy, megújítom a szerződést a Sauber Engineeringgel 2023-ra, egy okból – elégedettek vagyunk velük.

Jean-Philippe Imparato
Jean-Philippe Imparato | Fotó: Antonin Vincent / DPPI / Alfa Romeo F1 Team Orlen

A második üzenet, soha ne felejtsd el, hogy a Sauber Engineeringgel éves szerződésem van, éves értékeléssel. És minden egyes év július végén kiléphetek.

Egyik sorozatot sem zárják ki az Alfánál

Arra a kérdésre, hogy egy WEC-projekt egy jövőbeni opció-e, Imparato kitartott amellett, hogy bármi lehetséges.

Semmi végleges döntés nincs 2024-ről, abszolút semmi. Ma a 2022-23-as évekre koncentrálok. Az elkövetkező hónapokban azt mondhatom, hogy készen állunk a 2024-es, ’25-ös, ’26-os lehetőségek tanulmányozására.

Válaszolni fogok erre azon a napon, amikor úgy ítélem meg, hogy van valami, ami összhangban van a DNS-emmel, és az Alfa Romeo olasz sportosságával. Összhangban kell lennem az olasz sportossággal, számomra ez az Alfa Romeo védjegye.

Az világos, csak még egyszer a tisztánlátás kedvéért, soha nem fogunk más motorral indulni, mint a Ferrarival, ha maradnánk az F1-ben.

Tanak: Most nem úgy szeretném végezni, mint tíz éve 

0

Ott Tanak annak ellenére őriz jó emlékeket az Új-Zéland Rallyról, hogy 2012-ben egy balesettel zárult versenye. Idén a jó emlékeket szeretné tovább gyarapítani. 

Csapattársához, Thierry Neuville-hez hasonlóan Ott Tanak is indult 2012-ben az Új-Zéland Rallyn, azonban az észt versenyzőnek nem sikerült a célba érés, a verseny huszadik szakaszán, az ötödik helyen állva balesetet szenvedett a Ford Fiesta WRC-vel. 

“Tíz évvel ezelőtt már versenyeztem Új-Zélandon és annak ellenére jó emlékeket őrzök, hogy végül balesetet szenvedtem – mondta Ott Tanak. – Videókat nézve próbáltam felidézni a korábbi tapasztalatokat. A szakaszok fantasztikusak, csak jót tudok róluk mondani, igazi rally pályák. Mivel a verseny a világ másik felén van, ezért nem tudtunk az ottaniakhoz hasonló pályákon készülni. Ennek ellenére bízunk benne, hogy sikerült jó beállításokat találni, amiket még a shakedown szakaszon lehet finomítani. Egy 100%-ig megbízható autóban és nagyon erős eredményben bízunk.” 

A 2019-es világbajnok a vb második helyéről várhatja a szigetország versenyét, így az első napon sokat kell majd takarítania. 

Az Új-Zéland Rallyn 17 szakasz vár a versenyzőkre, melyek hossza 276.44 km lesz, amiből 158 km-t az első napon kell teljesíteni.   

Érdemes lesz a Rallycafe.hu oldalt figyelni az esősnek ígérkező Auckland-i verseny alatt is, hiszen élőben számolunk be a világbajnoki címért folytatott csata alakulásáról.