Chris Ingram lassú sebességnél, de igen nagyot esett az Acropolis Rallyn, a baleset azonban nem befolyásolja az idei szezonját.
A 2019-es Rally Európa-bajnok alaposan összetörte a Toksport Skodáját az Acropolis Rallyn. A balesetet a brit pilóta hibája okozta, amikor eltévedt az itiner információk között, ami azonban nem is csoda, hiszen a rengeteg kanyar miatt nagyon sok információt kellett megjegyezni.
“Eltévedtem az információk között – mondta Ingram a Dirtfishnek. – Gyorsabbnak gondoltam az ominózus kanyart, milyen amilyen valójában volt. Maga a borulásmár lassú tempónál történt, azonban amint az út szélén átbillent az autó, már nem lehetett semmit sem tenni. Nagyon sokkoló volt a sok átfordulás, ami után még kis tűz is keletkezett. Sok szempontból volt szerencsés az esés, például nem szorultak be az ajtók fejjel lefelé megállva. Mivel messze voltunk az úttól, igen nehezen vett volna minket észre bárki.”
Ingram kiesése és Emil Lindholm győzelme után a finn versenyző 16 pont előnyre tett szert a WRC2 junior bajnokságban.
“Bármennyire is meglepő, az autó nem hiszem, hogy nagyon sérült. Csupán gurultunk lefelé a domboldalon, de nem ütköztünk nagyon semminek. A karosszéria nyilván sérült, de a motornak és a váltónak nem történt baja.”
Spanyolországban ismét indul a skodás páros.
“Most azon dolgozok, hogy Craig Drew-val együtt rendezzük a spanyol versenyen való induláshoz kellő anyagi hátteret. Nyilván a baleset okozott plusz kiadást, de a bajnoki cím még elérhető, és nem szeretném feladni.”
Mindezt pedig legálisan tette, hiszen a Mediterrán Rallyn a historic mezőnyben állt rajthoz. Dr. Megyaszai Gergő és Borsfai Dávid egy 130-as Skodával így száguldott a Somogy-Árpádtető szakaszon.
A páros végül az E1 korcsoport negyedik helyét szerezte meg.
Igen kemény történetet osztott meg Jaime Alguersuari, a Toro Rosso egykori Forma-1-es pilótája. A Red Bull támogatásával az F1-ben bemutatkozó, majd az energiaitalosok által onnan kitett spanyol a mai napig sír álmában az akkoriban történtek miatt.
Jaime Alguersuari 2009-ben szezon közben, a Magyar Nagydíjon minden idők legfiatalabb Forma-1-es pilótájaként mutatkozhatott be a lapátra tett négyszeres Champ Car-bajnok Sébastien Bourdais helyén a Toro Rossóban, de csupán két és fél szezonon át tartott a pályafutása az F1-ben, mielőtt a Red Bull 2011 végén őt és csapattársát, Sébastien Buemit is lecserélte.
Ezután a HRT-vel és a Sauberrel is szóba hozták, de végül nem sikerült visszatérnie az F1-be, helyette 2014-ben és 2015-ben lehúzott még néhány versenyt a Formula E-ben, mielőtt totálisan kiábrándult a versenyzésből, és 25 évesen szögre akasztotta a sisakot.
Ezután DJ-nek állt, és nem is nagyon lehetett hallani róla, 2021-ben azonban ismét versenyezni kezdett, méghozzá a spanyol gokartbajnokságban, ahol az idén is rajthoz állt. A kudarccal végződő F1-es éveket azonban a mai napig nem dolgozta fel, árulta el a spanyol El Confidencialnak adott interjúban.
2011-ben kétszer is hetedik lett, ez volt a legjobb eredménye az F1-ben Fotó: Getty Images / Red Bull Content Pool
Alguersuari „kiváltságosnak” és „szerencsésnek” tartja magát, hogy olyan sok éven át segítette a Red Bull a pályafutását, és elismeri, hogy akkoriban meglehetősen „ingerlékeny” és „egoista” természetű volt. Minden bizonnyal ez is szerepet játszott abban, hogy a Red Bull teljes mértékben szakított vele, és nem őt tartotta meg harmadik számú pilótának, hanem Buemit.
A kirúgását egyáltalán nem tudta feldolgozni, és a mai napig szenved miatta. „Gyerekesen viselkedtem utána” – tekintett vissza a több mint tíz évvel ezelőtt történtekre. És bár úgy érzi, hogy azóta megváltozott, az akkor átéltek továbbra is rendszeresen kísértik.
„Mondok neked valamit. Amikor alszom, a mai napig nagyon furcsa álmaim vannak arról az időszakról. Különösen a tehetetlenségről és a frusztrációról, hogy soha nem jött össze. Hogy látom Mr. Markót, amint egyfolytában mérges, és lehord minket, mintha gyerekek lennénk. Ez traumatizált, és biztos vagyok benne, hogy Buemi és sokan mások is keresztülmentek ezen” – utalt a Red Bull juniorprogramját irányító, szigoráról híres Helmut Markóra.
„Nem voltam képes kitörölni mindezt. Jártam terápiára, amikor visszavonultam, számos pszichológus segített nekem… de még manapság is, mindezek ellenére furcsa gondolatok jutnak eszembe. Olykor sírva ébredek fel, mert arról álmodom, hogy futottam egy nagyszerű kört, Mr. Marko azonban mégis mérges volt” – vallott egészen döbbenetes problémájáról a most 32 esztendős spanyol versenyző.
Azt ugyanakkor le kell szögezni, hogy sokan nagyra tartják Marko brutálisan nyers, de őszinte megközelítését, és nem egy korábbi, végül a programból kirúgott Red Bull-junior ért egyet a módszereivel. Ráadásul minden bizonnyal nem Marko tette lapátra Alguersuarit, hanem fentebbről jött a döntés, amit a spanyol állítása is alátámaszt, miszerint az osztrák tanácsadó azt mondta neki: „nem tehettem semmit.”
2010-ben Buemi, 2011-ben ő végzett előrébb a pontversenyben Fotó: Getty Images / Red Bull Content Pool
Alguersuari ennyi év távlatából pedig úgy hiszi, valójában soha nem is illett igazán abba a feltételrendszerbe, ami a Red Bullnak megfelelt volna. És nemcsak saját magáról véli ezt, hanem a bikásokat szintén elhagyó honfitársáról, Carlos Sainzról is ezt gondolja.
„A Red Bull olyan versenyzőket akar találni, akiket nem ismernek, és ez igaz a családjukra és a barátaikra is, és csak a Red Bulltól függnek. Nem ez volt a helyzet egy olyan pilóta esetében, akinek az apja az F1 felé vezető ranglétrán volt bajnokságok promótere (Alguersuari apja irányította az azóta megszűnt World Series by Renault-t – a szerk.), és nem ez volt a helyzet Carlos esetében sem.”
Ezt mondjuk erősen cáfolja Max Verstappen felkarolása, akinek azért igen ismert az apja. De persze könnyen lehet, hogy ez csak a “kivétel erősíti a szabályt” esete.
A Junior Világbajnokság 2020-as világbajnoka, Tom Kristensson idén csak néhány Rally Európa-bajnoki futamon tudott indulni, de azon dolgozik, hogy jövőre már teljes szezont teljesítsen.
Tom Kristensson 2020-ban megnyerte a Junior Világbajnokságot, majd tavaly a WRC2-ben indult öt futamon az M-Sport csapatával, mellyel a bajnokság 15. helyén zárt 13 pontot gyűjtve.
A svéd versenyző idén már több bajnokságban is rajthoz állt, a Lengyel Rally Bajnokságot vezeti két győzelemmel, de indult két cseh futamon is, valamint három Rally Európa-bajnoki versenyen.
Kristensson az Eb-t Lengyelországban kezdte, ahol második helyen ért célba, azonban Lettországban csupán 12., Csehországban pedig 25. lett.
Jövőre azonban az Eb lehet a fő prioritás..
“Szeretnénk jövőre megtenni a következő lépést – mondta a svéd versenyző az Eb hivatalos oldalának. – Szeretnénk teljes szezont menni az Eb-n, de egyelőre még semmi nem dőlt el. Volt néhány jó tárgyalás, és sok mindent megbeszéltünk már a következő évre, de a jelenlegi Svédországot és a világot is sújtó válság nehezíti a dolgunkat. Azt gondolom, hogy sok cégre nehéz időszak vár. Senki sem tudja, hogy mi fog történni egy hónap múlva, azt pedig végképp, hogy mi lesz fél év múlva. Jelenleg 50-50%, hogy sikerül-e véghez vinni a terveinket.”
Kristensson számára már az idei év sem a tervek szerint alakult.
“Eredetileg két svéd bajnokin szerettünk volna idén indulni, ami mellett három Eb és egy vb futam volt a terv. Szerettem volna hat versenyt probléma nélkül teljesíteni. Most azonban úgy tűnik, hogy idén 16 versenyen sikerül indulni és ötször tudtam nyerni. A nemzeti bajnokikon való indulás sokat segít a fejlődésben, mert olyan helyi versenyzőkkel kell harcolnunk, akik ismerik a pályákat. A fejlődés pedig az Eb-n is meglátszott, mert jó volt a tempónk. Elégedett vagyok az idei fejlődéssel.”
Julien Moncet Andrea Adamo tavaly decemberi távozása után vette át ideiglenes munkakörét, a Hyundai Motorsport irányítását csapatigazgató-helyettesként.
Nagy bajban volt a Hyundai tavaly decemberben, hiszen távozott addigi állandó csapatvezetője, Andrea Adamo, ráadásul a Hyundai i20 N Rally1-gyel is komoly késében volt.
Adamo helyére ideiglenesen Julien Moncet lett kinevezve csapatigazgató-helyettesként, és az ő keze alatt sikerült a kezdeti nehézségekből egy olyan fejlődést véghez vinni, melynek eredményeként már harmadik vb futam óta veretlen a koreai gyártó, ráadásul Görögországban története első hármas sikerét aratta.
Fotó: Hyundai Motorsport
A komoly fejlődés és sikeresség ellenére sem nevezték még ki véglegesen csapatvezetőként Julien Moncet-et, így továbbra is egy olyan vékony lécen egyensúlyoz, melyről bármikor eltávolíthatják, ha találnak a feladatra megfelelő személyt.
“Ez év elején kaptam azt a feladatot, hogy egy-egy versenyen segítsek a csapatnak – mondta Julien Moncet. – Eleinte még megtudtam tervezni a jövőmet, de most már nem foglalkozok vele. Végzem a feladatom és ha a következő versenyen is még ott leszek, akkor az jó dolog, ha pedig nem azt nyilván sajnálni fogom. Ezt azonban nem én döntöm el. Az elmúlt versenyeken valóban bizonyítottuk versenyképességünket, és mindenki remekül végezte a dolgát. Ez azonban nem az én érdemem, hanem a csapat minden tagjáé.”
Fotó: Hyundai Motorsport
A világbajnokság gyártó bajnokságában, mely mindig is a legfontosabb volt a Hyundai számára, a a csapat a második helyen áll 63 pont hátránnyal a Toyota mögött.
A Spanyol Rally előtti hétvégén Jari-Matti Latvala és Kalle Rovanpera rajthoz állnak a San Marinói Rally Legenden, azonban a szervezők kérését nem tudták teljes mértékben teljesíteni.
Idén húsz éves a Rally Legend és ebből az alkalomból minél több egykori és mai sztárt szeretnének elhívni a rendezvényre, mely éppen a Spanyol Rally előtti hétvégén lesz.
Jari-Matti Latvala és Kalle Rovanpera is elfogadta a meghívást, azonban a Toyota Gazoo Racing csapatvezetője elárulta, nem teljes mértékben tudják teljesíteni a szervezők kérését.
“A szervezők kérése az volt, hogy a Rally1-es autókkal induljunk – árulta el Latvala a Rallit.fi oldalnak. – Ez azonban lehetetlen volt, hiszen a verseny után egy héttel már Spanyolország következik. A szervezők erre azt mondták, hogy egy nagyszerű tesztverseny is lehetne a Rally Legend, azonban erre azt kellett mondanom, hogy az utak teljesen mások Spanyolországban.”
A szervezők azonban nem adták fel olyan könnyen.
“Erre az az ötletük támadt, hogy mi lenne, ha Toyota Celicával indulnánk. Elmondtam ezt Kallénak, aki nagyon örült ennek is. Így ebben állapodtunk meg.”
Latvala autóit fogják mindketten vezetni, a csapatfőnök egy St165-öst, míg a vb éllovas egy ST185-öst, azonban gyorsaságukat nemcsak a különböző autók miatt nem tudják összemérni, hanem azért is, mert Rovanpera időit nem fogják mérni.
“Az ilyen versenyek azért is jók, mert a szurkolóknak lehet autózni, ráadásul még én is jól érezhetem magam – mondta Kalle Rovanpera. – Örülnék, ha a show kategóriában indulhatnék, mert akkor valóban csak a látványra kellene figyelnem.”
Meghosszabbította Cunoda Juki szerződését az Alpha Tauri, amivel papíron eldőlt, hogy 2023-ban a japán pilóta és Pierre Gasly versenyez a Red Bull testvércsapatában. Vagy mégsem.
Megtörtént, amit Franz Tost, az Alpha Tauri csapatfőnöke már jó ideje tényként közölt, azaz a Red Bull meghosszabbította az F1-ben a csapattal 2021-ben bemutatkozó Cunoda Juki idei szezon végén lejáró szerződését.
„Hatalmas köszönetet szeretnék mondani a Red Bullak, a Hondának és a Scuderia Alpha Taurinak azért, hogy továbbra is megadják nekem a lehetőséget, hogy az F1-ben vezessek – olvashatók a közleményben Cunoda szavai. – Miután tavaly Olaszországba költöztem, hogy közelebb legyek a gyárhoz, igazán a csapat részének érzem magam, és örülök, hogy 2023-ban is velük folytatom. Természetesen a 2022-es idényünknek még nincs vége, és továbbra is keményen küzdünk a középmezőnyben, úgyhogy teljes mértékben arra fókuszálok, hogy jól fejezzük be a szezont, és majd utána tekintünk előre a következő évre.”
Cunoda marad Fotó: Peter Fox/Getty Images/Red Bull Content Pool
Noha Cunoda a májusi Spanyol Nagydíj óta nem szerzett pontot, ez leginkább az autó versenyképességén múlt, Tost szerint pedig „világosan látszik, hogy meredek tanulási görbét mutat, és bizonyítja, hogy megérdemel egy ülést az F1-ben.”
„Ahogyan mindig is mondom, egy versenyzőnek három évre van szüksége, hogy teljes mértékben beleszokjon a Forma-1-be, ezért örülök, hogy megadatik neki az idő, hogy megmutassa a benne rejlő teljes potenciált. Emellett mindez Dr. Marko és a versenyzői program dicsérete, amelyben képesek vagyunk fiatal tehetségeket felhozni a junior kategóriákból és fejleszteni őket.”
„Szeretnék csatlakozni Jukihoz és köszönetet mondani a Red Bullnak és az Alpha Taurinak, miként a Hondának is a folyamatos támogatásukért és azért, hogy megengedik [Cunodának], hogy még egy évet maradjon” – zárta sorait Tost.
Ezzel ugyanakkor nem vált biztossá, hogy jövőre Cunoda Juki és a korábban bejelentett Pierre Gasly fog az Alpha Taurinál vezetni, a francia pilótára ugyanis szemet vetett az Alpine, és úgy néz ki, hogy a Red Bull elengedi őt, amennyiben sikerül megfelelő utódot találni a helyére.
Gasly nem biztos, hogy marad Fotó: Peter Fox/Getty Images/Red Bull Content Pool
Sokáig úgy tűnt, hogy ez az utód Colton Herta lehet, ám miután az FIA nem akart neki engedményt adni a superlicenc-pontok tekintetében, Helmut Marko figyelme inkább a Monzában a Williamsszel debütáló Nyck de Vries felé fordult, és már találkozott is a 27 esztendős pilótával Grazban.
A Rally Világbajnokságon eddig 107 autóval tudtak nyerni a versenyzők, mind közül azonban a legsikeresebb autó a Volkswagen Polo R WRC volt.
A világbajnokság 50 szezonja alatt összesen 107 autó tudott az első helyen végezni, azonban a Volkswagen Polo R WRC-vel minden másiknál több alkalommal, összesen 44-szer sikerült győztesen zárni.
Sébastien Ogier összesen 32 alkalommal vezette győzelemre a német márka autóját, mellette Jari-Matti Latvala 9, Andreas Mikkelsen pedig háromszor tudott a Poloval nyerni.
A történelem második legsikeresebb autója a Citroen C4 WRC, mely 36 futamot tudott nyerni, míg a harmadik helyen a Citroen Xsara WRC áll 32 győzelemmel.
A jelenlegi gyártók autói közül a Toyota Yaris WRC 26 győzelemnél, a Hyundai i20 Coupe WRC 17, a Ford Fiesta WRC pedig 9 győzelemnél fejezte be.
Szülinapozás és Disneyland-látogatás után legendás ketrecharcos tanította a Haas német pilótáját.
Az Olasz és a Szingapúri Nagydíj közötti háromhetes szünetben Mick Schumacher elutazott Franciaországba barátjához, Esteban Oconhoz, hogy az Alpine versenyzőjével ünnepelje annak születésnapját. A két barát az Instagram-fiókjuk tanúsága szerint ezután a párizsi Disneyland felé vette az irányt, hogy megnézze a Bosszúállók Campust, ezután pedig Franciaország legnagyobb MMA-edzőtermében is jártak, hogy találkozzanak a híres ketrecharcossal, Fernand Lopezzel, aki ma már edzősködéssel foglalkozik, nem mellesleg ő a UFC nehézsúlyú ranglistáján jelenleg második helyen álló Ciryl Gane trénere is.
És, ha már ott voltak Lopez Venum MMA Factory nevű edzőtermében, Mick Schumacher nem volt rest venni egy-két leckét a ketrecharcos legendától, és bokszkesztyűket húzva belépni az oktagonba. Eközben Ocon csak két fotót posztolt az Instagramjára, megköszönve a meleg fogadtatást.
Wirtmann Ferenc idei második, míg Kerekes József az első 2022-es győzelmét aratta a Mediterrán Rally D korcsoportjában.
Ötvenéves versenyzői pályafutása során másodszor tapasztalt olyan mostoha időjárási körülményeket Wirtmann Ferenc, mint amilyenek a Mediterrán Rallyn várták. Egy műszaki hiba miatti kiesés és egy betegség miatt kihagyott verseny után azonban nem kockáztathatott. Minden pocsolyát kikerült és végül Kerekes József navigálásával hibátlan teljesítményt nyújtva szerezték meg a D korcsoport első helyét a Ford Escort Mk II-essel, míg abszolút értékelésben az ifj. Érdi–Csökő kettős Ford Sierrája mögött a második helyen végeztek.
„Nagyon nehéz verseny volt – mondta Wirtmann. – Ötvenéves pályafutásom alatt most találkoztam ilyennel másodszorra. A spanyol Asturias Rallyn versenyeztünk utoljára ekkora esőben.
Fotó: Sári Péter
Végig észnél kellett lenni. Tele voltak a pályák vízátfolyással, pocsolyákkal. Ha az egyiken felúszik az autó, vége is a versenyednek. Minden kanyarban, féktávon, ahol csak lehetett kikerültük a tócsákat.
Ifj. Érdi Tibor nagyon jól ment, vele nem bírtam. Gyorsaságinként 10–15 másodpercet adott. Ha nagyon sietek, akkor 4–5-tel tudtam volna gyorsabb lenni, de szerintem neki is voltak még tartalékai, semmiképpen sem tudtam volna felvenni vele a versenyt. Pár évtizede még az ölemben ült, akkor kellett volna megtanítani neki, hogy tisztelje jobban az öregeket.“ – nevet Wirtmann.
„De nem csak Érdi, a harmadik helyezett Kalapács Zsolt is gyors volt, sokkal közelebb volt hozzám, mint általában. Nagyon örülök neki, hogy ilyen nagy és erős historic mezőny gyűlt össze. A díjkiosztón megkérdezték, mi történt, hogy nem én nyertem, de egyáltalán nem bánom, hogy az Escortnál erősebb autó jött a mezőnybe, ráadásul ilyen jó sofőrrel. Van még több E korcsoportos négykerekes autó, jöhetnének azokkal is. Azt sem bánom, ha nyolcadik vagyok, ha jót tudunk versenyezni. Szerintem a nézők is értékelnék a nagy autókat.
Fotó: Sári Péter
Az Escortunk nagyon jól viselkedett, szinte rá se kellett nézni, semmilyen műszaki hibánk nem volt, mi sem hibáztunk. Kerekes Jotival meg is állapítottuk, hogy a nehéz körülmények ellenére ritka sima versenyünk volt.
Természetesen örülünk a D csoport győzelmének. A pontokat egyelőre még nem számolgattuk, de bárhogy is állunk a bajnokságban, az Ózd Rallyn megyünk és természetesen ott is nyerni szeretnénk.“
WIRTMANN FERENC KORÁBBI HISTORIC EREDMÉNYEI 2008. C csoport magyar bajnok 2009. C csoport magyar bajnok 2010. C csoport magyar bajnok 2011. C csoport magyar bajnok 2012. C csoport magyar bajnok, Historic CEZ bajnok 2013. Historic CEZ bajnok 2014. D csoport magyar bajnok, Historic Eb C csoport 4. 2015. C csoport magyar bajnok, Historic CEZ bajnok, Historic Eb D csoport 2. 2016. D csoport magyar bajnok, Historic CEZ bajnok 2017. D csoport magyar bajnok, Historic abszolút magyar bajnok 2018. Historic abszolút magyar bajnok, Historic Eb D csoport 2. 2019. D csoport magyar bajnok, Historic CEZ D csoport 2. 2020. Historic abszolút magyar bajnok, D csoport magyar bajnok 2021. Historic abszolút magyar bajnok, D csoport magyar bajnok