Kezdőlap Blog Oldal 1348

Csecsemőként erdőbe repítette egy tornádó, de túlélte, hogy később CIA-ügynökből lehessen F1-es csapatfőnök

0

Öt éve halt meg a Forma-1 történetének egyik legérdekesebb alakja, aki zárkózott természete miatt soha nem tartozott a sportág ünnepelt sztárjai közé, noha 1977-ben futamot is nyert a csapata.

Szinte napra pontosan 45 éve szerezte első és egyetlen győzelmét a Forma-1-ben 1973 és 1980 között versenyző Shadow-istálló, teljes nevén Shadow Racing Cars. A kezdetben amerikai, majd brit licence-el induló alakulat máig az egyetlen konstruktőr, amely fennállása során nemzetiséget váltott, de egyáltalán nem emiatt volt különleges a történetük. 

A Don Nichols által 1968-ban, Advanced Vehicle Systems néven alapított vállalkozás kezdetben az amerikai sportautózás csúcsát jelentő CanAm-sorozatban versenyzett, autói pedig onnan kapták a Shadow (magyarul árnyék) becenevet, hogy az istálló logóján egy köpenyes kém volt látható.

Mindez pedig nem véletlen, hiszen Nichols háborús veterán (ejtőernyősként szolgált a D-napon), katonai szakértő és kémelhárítási ügynök volt korábban, aki nem mellesleg folyékonyan beszélt japánul és kiválóan judozott. Életéről és a Shadow-sztoriról 2020-ban egy egész könyv jelent meg, így e sorok bőven kevesek ahhoz, hogy teljes képet adjanak az F1 egyik legérdekesebb, mégis, méltatlanul keveset emlegetett figurájáról.

Don Nichols 2017. augusztus 21-én, 92 évesen ment el

Nichols útja már az F1-ig is igen kalandos volt: csecsemőként túlélt egy tornádót, ami megölte az anyját, őt pedig egy erdőbe repítette. Árvaként nőtt fel, majd a középiskolát otthagyva csatlakozott a sereghez, hogy a D-napon Normandia felett ugorjon ki egy repülőből a 101. légi szállítású hadosztály tagjaként (ennek a hadosztálynak az 506. ezredéhez tartozó Easy század történetét dolgozta fel az HBO nagysikerű, Az elit alakulat című minisorozata). 

Később harcolt Koreában, ami után a katonai hírszerzéshez került, majd családjával Japánba költözött, és itt dolgozott a Hidegháború során. Hogy pontosan mit csinált, azt évtizedekkel később, a fentebb említett könyv szerzőjének sem árulta el, mint ahogy azt sem erősítette meg, hogy a CIA-nek dolgozott (de minden bizonnyal igen). „Az volt a feladatunk, hogy a lövöldözésen kívül bármilyen módon megszabaduljunk az oroszoktól. A tokiói tevékenységüket sikerült lekapcsolni, de Jokohamában kitartottak” – emlékezett vissza erre az időszakra.

Miután végzett a titokzatos életével, Japánban maradt, és az ottani motorsportközeg vezető alakja lett belőle. Magas, szikár alakja és szakálla hamar védjegyévé váltak az autósportban is, de leginkább azzal szerzett nevet magának, hogy bármit képes volt elintézni. Például rávette Sir Stirling Mosst, hogy segítsen a Fuji versenypálya megépítésében.

A legtöbb modern F1-es csapatfőnökkel ellentétben Nichols nagyon zárkózott ember volt, soha nem vett részt a bulikon és fürdött a rivaldafényben. De nem is volt erre szüksége, hiszen később már a pályán elért eredményei beszéltek helyette. A CanAmben töltött évek során a csapata híressé vált innovatív megközelítéséről, amely többször fulladt kudarcba, mint nem, de amikor végre beletaláltak, akkor verhetetlennek bizonyultak, és 1974-ben a bajnokság első két helyén végeztek.

Shadow DN4, 1974

A Shadow DN4 1974-ben megnyerte a CanAm-bajnokságot

Ekkorra közben már második évüket kezdték az F1-ben, hiszen, miután az Universal Oil Products révén szponzorhoz jutottak, 1972 végén bejelentették, hogy az 1973-as szezontól indulnak a csúcskategóriában, mégpedig az 1971-ben futamot nyerő BRM tervezője által épített autóval.

Az 1973-as Dél-afrikai Nagydíjon debütáltak, a két, Cosworth-motorral szerelt DN1-es kódjelű autót pedig George Follmer és Jackie Oliver vezette, míg egy harmadik, az Embassy Racing által hajtott modellben a kétszeres világbajnok Graham Hill ült. A projekt jól indult, Follmer révén rögtön az első futamon összejött egy hatodik hely, majd egy dobogó is, amiből az utolsó előtti versenyen Olivernek is jutott egy.

Az 1973-as szezonra aztán teljes sorcserét hajtottak végre, és a korszak legnagyobb ígéretei közül kettőt, az amerikai Peter Revsont, és a francia Jean-Pierre Jarier-t ültették az autójukba. Előbbi azonban csupán két versenyen indulhatott, a Dél-afrikai Nagydíj egyik edzésén a DN3-as kódjelű versenygép felfüggesztése meghibásodott, Revson pedig halálos balesetet szenvedett. 

Nem ez volt azonban az egyetlen alkalom, amikor valaki egy Shadow-ban lelte halálát: az 1977-es szezon harmadik futamán az istállóhoz a 74-es szezon közepén csatlakozó, 1975-ben és 1976-ban egy-egy dobogós helyezés elérő Tom Pryce-t érte utol a végzete, amikor a kyalami pálya célegyenesében elütött egy pályabírót.

Tom Pryce (a képen) mellett a 19 éves pályabíró is meghalt Kyalamiban

Ami az eredményeket illeti, azok elmaradtak a várakozásoktól. A biztató bemutatkozás ellenére az istálló első két idényében egyaránt nyolcadik helyen végzett a konstruktőri pontversenyben. Az 1975-ös szezon elején úgy tűnt, elindulhatnak felfelé: Pryce megnyerte a Bajnokok Tornáját, Jarier pedig az első két futamon, Argentínában és Brazíliában is megszerezte a pole pozíciót, de mindkét alkalommal műszaki hiba vetett véget a versenyének.

Az év második felében bevetett DN7-es kódjelű, a Matra 550 lóerős V12-es motorjával felszerelt versenygép sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, így 1976-ban már nem is használták. Pontot mindössze három alkalommal szereztek, Pryce rögtön egy harmadik hellyel nyitott az első versenyen, Brazíliában, utána viszont már csak két negyedik helyezés jött össze, miközben Jarier legjobb eredménye egy hetedik hely volt. A francia pilóta az év végén elhagyta a csapatot.

Az egyetlen győzelem

A Pryce halála által beárnyékolt 1977-es esztendőben azért örülni is volt minek, a 27 évesen elhunyt pilóta helyét átvevő Alan Jones az Österreichringen (a mai Red Bull Ring elődje) megszerezte a Shadow történetének első és egyetlen futamgyőzelmét. A 30 esztendős ausztrál az időmérőn csupán a 14. időt autózta, a félig esős, félig száraz körülmények között kezdődő versenyen azonban remekül alkalmazkodott a körülményekhez, és a 15. körben már a harmadik helyen haladt, egy körrel később pedig Jody Schecktert megelőzve feljött másodiknak. Ekkor 12 másodperccel volt lemaradva a versenyt vezető James Hunt mögött.

Ahogy teltek a körök, a címvédő egyre jobban elhúzott, Jones-t pedig utolérte Gunnar Nilsson a Lotussal, de az ausztrál szerencséjére a Cosworth V8-asa még azelőtt megadta magát, hogy a svéd előzhetett volna. Fortuna azonban végül még szélesebb mosollyal tekintett le Jones-ra, tíz körrel a vége előtt ugyanis Hunt 23 másodperccel vezető McLarenjében is elszállt az erőforrás. Innen a Shadow-istállónak csak imádkoznia kellett, hogy velük ne történjen meg ugyanez, Lauda ugyanis jócskán lőtávolon kívül autózott a második helyen.

Jones végül 20 másodperces előnnyel nyert, ami nemcsak őt és a csapatát, hanem a szervezőket is meglepte. Olyannyira, hogy a dobogón nem tudták lejátszani neki az ausztrál himnuszt, mivel nem volt kéznél, így jobb híján eltrombitálták neki a “Boldog születésnapot”-ot. Augusztus 14-én, miközben Jones november 2-án született…

Az 1977-es Osztrák Nagydíj volt a Shadow legnagyobb F1-es sikerek

A vég

Hiába volt az 1977-es év az eredmények és a megszerzett pontok (23) tekintetében is az istálló legjobb esztendeje, így is csak hetedikek lettek a pontversenyben, a szezon után pedig szép lassan elkezdett széthullani a csapat. Jones aláírt a Williamshez – amellyel 1980-ban világbajnok lett –, Nichols pedig egyre nehezebben tudott megbirkózni a folyamatos pénzügyi nehézségekkel. 

1978-ra Hans-Joachim Stuck és Clay Regazzoni vezette a DN8-as és DN9-es versenygépet, de mindössze 6 pontot szereztek, majd 1979-ben Jan Lammers és Elio de Angelis már csak ennek a felét szedte össze utóbbi szezonzárón elért negyedik helyének köszönhetően. 

A végjáték sajnos igen csúfra sikeredett, az 1980-as szezonra az istálló ugyanis a bántóan versenyképtelen DN11-es, majd DN12-es (ez volt a csapat első és egyetlen szívóhatású autója) kasztnival állt elő. Utóbbival – noha három versenyre is elvitték – hivatalosan már kvalifikálniuk sem sikerült magukat, míg előbbinek ez mindössze egyszer, Dél-Afrikában jött össze, ahol Geoff Lees nagy nehezen odaért a 24. rajthelyre. 

Az utolsó Shadow, a DN12-es

Az 1977-es Francia Nagydíj után Nichols úgy döntött, hogy ennek így tovább nincs értelme, és eladta a csapatot a Theodore Racinget működtető Teddy Yipnek. 

Így ért tehát véget a Shadow Racing Cars egy évtizedet sem megélt F1-es története, amelynek Pete Lyons, a Nicholsról szóló könyv szerzője szerint soha nem a pénzszerzés volt a célja, hanem az, hogy egyedi és innovatív műalkotásokat hozzanak létre. „Szeretem a tárgyakat és azok művészi oldalát. Ez minden, amit a motivációmról mondani tudok. Az egész nem volt valami átgondolt” – idézi az ezeket a szavakat a szerzőnek 88 évesen nyilatkozó Nicholst a könyv.

Boldog születésnapot Janika!

0

Hét abszolút magyar bajnoki cím, szerénység, szókimondás – Janika. A hazai rally egyik meghatározó alakja ma ünnepli 54. születésnapját. A sors fintora, hogy a kezében benne vannak a jó eredmények, hiszen nem felejtett el autót vezetni, rallyversenyen mégis csak a szervizparkban vagy a pályák mentén találkozhatunk vele.

Édesapjától örökölte az autósport szeretetét. A család együtt kísérte id. Tóth Jánost a versenyekre, és a hegyi pályákon többször is Janika vezette a versenyautót a rajthoz. Rutinja már volt ekkkoriban, 14 évesen már édesanyja 850-es Fiatját vezette a lezárt parkolókban.

17 évesen rallycrossban kezdett versenyezni egy 17 éves BMW-vel. A profi autóversenyző édesapa tudta, hogy fiának csak akkor van keresnivalója az élvonalban, ha az autókat is ismeri, ezért az öreg 02-est együtt rakták össze. Egy évre rá a 325 IX-szel már magyar bajnok volt, és ezzel járt a ralis licensz is. Faludy Lászlóval indult az első versenyén a Mecseken. A navigátorválasztás nem volt véletlen, id. Tóth János korábbi navigátorában megbízott, úgy érezte, fia mellette van jó kezekben. Mint minden komolyabb pályafutás elején itt is volt néhány kisebb nagyobb esés, de ekkor már minden szurkoló látta, hogy a génekkel nincs baj, vagy egyszerűbben kifejezve: Janikának aranykeze van.

A BMW A-csoportossá fejlődött, a jobb egybe pedig Gergely Ferenc ült. A csapat összeállt, már csak az autóval volt baj. Nem volt rossz kocsi a BMW, de a Lanciákkal nem tudta felvenni a versenyt. Mégis a Toyotára esett a választás, és az ST165-tel az első versenyen a 92-es Salgón már a dobogó tetején ünnepelt a páros. A nagy ellenfelek ugyan gondokkal küzdöttek (Ranga kiesett, Ferjáncz motorhibával küzdött), de az első abszolút győzelmet sosem adják ingyen, és nem is szokás elfelejteni. Szóval Janika megérkezett az elitbe.

Év végén bajnoki második helyezettként jött az első nemzetközi tapasztalat, az EB futam San Marinoban. A Lanciával induló hazai pályán versenyző olaszokkal nem volt könnyű, 13. helyen végeztek, de célba értek!

Két évig Papp György váltotta Gergely Ferencet a navigátori ülésben, Janika pedig egyre több tapasztalattal versenyzett. 1994-ben a szezonzárón egy motorhiba miatt elúszott a bajnoki cím lehetősége, de ha mélyebbre tekintünk akkor a leggyengébb pont az anyagi háttér volt. Váltani kellett.

1995-ben új autó, egy ST185, a gömbölyű Celica, régi-új navigátor, Gergely Ferenc, és új menedzsment érkezett. No meg Rolf Schmidt, aki az autót és a szervizhátteret biztosította. Az Aral-Colonia Rally Team pedig a szezonnyitós kiesés után mindent megnyert és ifj. Tóth János megszerezte első abszolút bajnoki címét.

Aztán a másodikat 1996-ban. Itt már az ST205-ös Celiával mentek, a csapat pedig az olasz Grifone volt. A bajnoki címért a jutalom pedig egy világbajnoki részvétel volt, a Sanremo Rallyen indulhattak. Azzal a Toyotával amivel korábban Auriol és Markku Alén is versenyzett. A mezőnyben pedig ott volt McRae, Sainz, Auriol és a többi ász. Az első napon egy esés után folytatni tudták, be is fejezték a versenyt első magyarként egy vb futamon, ráadásul az abszolút 11. helyen, de mégsem volt elégedett.

1997-ben a páros öt futamból ötöt nyert és újra bajnok lett. Most is Ranga volt a legnagyobb ellenfél, de Janika mindig sportszerűen hozzáteszi, hogy ekkor már nagyon elhatalmasodott a betegség a nagy riválison, aki a szezon végén be is fejezte aktív pályafutását. A következő évben jött viszont Kiss Ferenc, Érdi is Toyotára váltott, Janikáék pedig két alkalommal is hibáztak az új Corollával, így a bajnokságban harmadikak lettek. Év végén újabb WRC futam Sanremoban tisztes helytálással, majd egy remek győzelem a Semperiten. 1999-ben folytatódott az ifj. Tóth – Kiss csata és Janika hiába igazolt egy Tóthot – Tóth Imrét – a navigátori ülésbe, megint Kiss lett a bajnok.

Új évezred új korszak

A Toyotától 2000-ben az első verseny után elbúcsúzott ifj. Tóth János, és elkezdődött a Peugeot korszak, ahol ismét Rolf Schmidt adta az autót és a hátteret. Három év, három bajnoki cím, összegezhetnénk ezt a korszakot, amire még a gyár is nagyon büszke volt, hiszen a 206 WRC első nemzeti bajnoki címét a magyar páros szerezte. Ugyanakkor hatalmas munka volt emögött az eredmény mögött, 2002-re például új főszponzort is kellett találni. Hatszoros bajnokként fejezte be a 2002-es szezont Janika. Benik, Érdi, Turi, Tagai voltak ekkor a mezőnyben, a névsor pedig meg is határozza ezeknek a sikereknek az értékét.

Tóth János
foto: STom

2003-ban megszakadt a sorozat, sőt év végén egy korszak is véget ért. Tóth Imre kiszállt, és egy év szünet következett. Innen nehéz talpra állni, de Janika megtanult küzdeni. 2004-ben az íróasztal és a telefon mellett folyt a munka, az eredmény pedig 2005-re egy 206 WRC lett, navigátorként pedig egy miskolci hölgy Bahor Bea érkezett. Az autót korábban Rovanpera, Burns és Grönholm használta, Janika pedig tudta, hogyan kell méltón folytatni vele a pályán. Három győzelemmel újabb bajnoki trófea került fel a polcra, a hetedik.

Tóth János
foto: STom

2006-ban a 206 WRC helyett a 307 WRC érkezett, változott a gumimárka is, de a legnagyobb gondot az okozta, hogy hiába nyertek három versenyt a bajnoki cím mégsem lett meg. Év végén az utolsó mindent eldöntő versenyen némi plusz üzemanyag is érkezett a Mecseken az autóba éjjel a szervizparkban. Benzin helyett gázolaj, a magyar rally történelemkönyvébe pedig egy újabb szégyenletes és szánalmas eset került ezzel.

WRC helyett S2000

A Peugeot marketingosztálya a WRC helyett az S2000-re szavazott, a versenyzők pedig nem szólhattak bele a döntésbe. A jóval gyengébb autóval azonban megint egy szép korszak következett az IRC, ami ma már ERC, vagyis az Eb. Pokoli erős mezőnyben harcolt Janika és Bahor Bea, aztán 2007 közepétől már Tagai Róbert navigált.

Tóth János
foto: STom

2010-ben és 2011-ben újra a hazai bajnokság volt a fókuszban. Abszolút második helyen végeztek mindkét szezonban, de valami hiányzott. A 2000-res évek WRC aranykora után nem volt már az igazi a hazai rally, a nézők is kezdtek eltűnni a pályák széléről.

Tóth János
foto: STom

Három év szünet következett, aztán a Peugeot 208 T16-tal egy újabb lehetőség. Szőke Tamással két éven át versenyeztek. Abszolút harmadik hellyel mutatta meg ifj. Tóth János, hogy még a kevésbé jól sikerült konstrukcióval is versenyképes. De hiába nyert 2016-ban Kassán, év végén az aktív versenyzői pályafutása is véget ért.

Manapság a Peugeot 208 Kupában tanácsaival segíti a fiatalokat, mi pedig várjuk azt, hogy ismét autóban lássuk. A hatodik magyar tulajdonú WRC akár egy Peugeot 208 is lehetne Janika garázsában. Megérdemelné, az nem kérdés, ahogy az sem, hogy jó helyre kerülne az autó.

László Martin szlovén ezüsttel melegített a Barumra 

0

László Martin Bán Viktor navigálásával állt rajthoz a hétvégi Zelezniki Rally Szlovéniában, ahol a helyiek ásza mögött a második helyet szerezte meg a Rally2-es Skodával. 

Szombaton rendezték a Szlovén Rally Bajnokság negyedik futamát, az aszfaltos Zelezniki Rallyt, melyen kilenc szakaszt és csaknem 91 km versenytávot kellett a mezőny 57 indulójának teljesíteni, köztük László Martinnak és Bán Viktornak Rally2-es Skodával, valamint Szilágyi Jánosnak és Kováts Edithnek Rally4-es Forddal. 

A versenyt végül a helyiek ásza, Rok Turk és Blanka Kacin nyerték Hyundai i20 N Rally2-vel, míg Lászlóék az előkelő második helyet szerezték meg 59.2 másodperc hátránnyal, a harmadik helyen a német Albert von Thurn und Taxis és Bernhard Ettel zárt ugyancsak Skodával, további 4 másodperc hátránnyal. 

László Martinék a Barum Rallyra készülve két szakaszt is tudtak nyerni. 

Szilágyiék eközben az abszolút 22. helyen zártak, a 4-es kategóriában pedig a kilencedik helyet szerezték meg. 

A Barum Rallyt hétvégén rendezik. 

Ricciardo: Hiszem, hogy még ide tartozom

0

Csapattársa, Lando Norris négyszerannyi pontot szerzett idén, mint Daniel Ricciardo. Az ausztrál ezzel együtt bízik magában.

Daniel Ricciardo jókora verést kap idén csapattársától. Míg Lando Norris 76 ponttal rendelkezik és már dobogón is állt, addig az ausztrál ennek pontosan a negyedét gyűjtötte össze, 19-et. A két mclarenes a tabellán is nagyon messze van egymástól, míg Norris hetedik, Ricciardo mindössze tizenkettedik összetettben.

Bár hivatalosan nincs még meg, ki lesz Lando Norris csapattársa 2023-ban (lásd a Piastri-sztorit…), Daniel Ricciardo jövője jelenleg erősen kérdéses. Potenciális opció lehet számára az Alpine-os visszatérés, miután onnan Alonso távozik, Piastri pedig saját elmondása szerint biztosan nem a franciáknál vezet majd. Egy biztos, a 33 éves versenyző egy darabig még az F1-gyel tervez, mert nem érzi úgy, hogy ne lenne itt helye.

Hiszem, hogy még mindig jó vagyok ebben, hogy ide tartozom és képes vagyok rá” – mondja Ricciardo. „Ez az, ami hajt engem. Ráadásul még mindig imádom ezt. Minden hétvégére úgy tekintek, hogy hátha most, hátha ez a megfelelő verseny. Talán ez a világ egyetlen sportja, amit mindössze húszan űznek a világon. Mivel ez az embereknek csak a 0,001 százaléka, az, hogy ennek nem hogy részese vagyok, hanem harcolok is benne, már önmagában különleges.

Ricciardo is tudja, néha döntéseket kell hozni és kockázatot kell vállalni. Ebből pedig ő mostanában nem jön ki jól.

Egy versenygyőzelemhez például mindent bele kell adnod. A csapat és te is mindent beleteszel ilyenkor, nem csak egy vasárnapi vezetésről van szó. Ezek a magasságok rengeteget adnak neked.

Kárai Tamás visszavágott vasárnap – bajnoki címet ért a győzelem Greinbachban

0

A Rallycross ob vasárnapi versenynapján Greinbachban Kárai Tamás megnyerte a harmadik kavlifikációs futamot és a döntőt is. A győzelemmel behoztatalan lett az előnye a bajnokságban, így 2022-ben is övé a magyar bajnoki cím.

A döntőt vasárnap rendezik meg – mondta Kárai Tamás szombat este amikor még a második helyen állt az esős pályán remekül versenyző, Greinbachot egyébként is nagyon kedvelő Benyó Máté mögött. Vasárnapra pedig az Audi is összeállt, Kárai is felpörgött. A harmadik kvalifikációs futamon három osztrák versenyzővel került össze, és nem adott esélyt nekik, remek köridőkkel nyert. A másik ágon Benyó egy jó rajt után legyőzte Koncseget, Antalt és Höllert, de az ideje rosszabb volt Kárainál, így második lett az összesítésben.

A döntőben a két rivális indult az első sorból de Kárai gyorsabb volt nála. Benyó Máté még megpróbálkozott egy utolsó előtti körös jokerrel, Kárai azonban remek kört ment ez alatt és az utolsó körben a jokere is jobb volt Benyóénál, igaz csak egyetlen századdal. Összességében 670 ezredmásodperrccel nyert Kárai. A bajnokságban ez 23 pontot ért, míg Benyó 21-et szerzett. Kárai Tamásnak így 151 pontja van, Benyó Máténak 119. Két futamot kell mínuszolni, ezzel Kárai előnye akkor sem behozható, ha nem áll rajthoz az utolsó két versenyen. Kárai Tamás 2022-ben is Rallycross országos bajnok!

Kárai Greinbach
foto: Kotán Kristóf

A döntő száraz körülmények között zajlott és az 1. kockából várhattam a rajtot. A rajtunk jól sikerült de nem tudtunk elfordulni elsőként az első kanyarban. Utánna próbáltam nyomás alá helyezni Kárai Tomit, de rutinosan védekezett és nagyon szoros csatában ugyan, de ő nyert! Gratulálok neki és az egész csapatának! Úgy gondolom, hogy csalódottak igen, de elégedetlenek nem lehetünk mi sem! Hibátlanul dolgozott egész hétvégén mögöttem a csapat és szívvel-lélekkel mindent kifacsartunk a lehetőségeinkből” – nyilatkozta Benyó Máté.

A Super-1600-ban Lackó Lehel a győzelemért és a bajnoki címért autózott, de a zárónap nem úgy alakult, ahogy tervezte. A reggeli kvalifikáción csak második lett Senegacnik mögött de így is első helyen végzett a három kvalifikáció összesítésében. A döntőben viszont nem jött ki neki a lépés, a rajtnál kilökték és az ütközés miatt a jobb hátsó gátló is megsérült így nem tudott felzárkózni és ötödik helyen ért célba. Senegacnik nyert, Gergely Róbert lett a második, Répási Róbert a harmadik.

Laczkó Lehel
foto: Kotán Kristóf

A nagy túraautóknál folytatódott az adok kapok. Gabay Zion szárnyakat kapott, az utolsó előfutamban, harmadik lett Held és Vámosi mögött, de így is övé volt az összesített első hely. Az elődöntőt megnyerte Held és Nagy előtt, a másik ágon pedig Vámosi porolta el a házigazdák négy versenyzőjét. A döntőben Gabay nyert Kellner és Schadenhofer előtt, és ezzel ő szerezte a legtöbb pontot a hétvégén.

STC2000
foto: Kotán Kristóf

STC-2000-ben Ficza megint legyőzte Roman Castoralt, és bebizonyította, hogy év elején nem a levegőbe beszélt. Másodszor csapott össze a verhetetlennek hitt cseh versenyzővel és vasárnap a kvalifikáción és a döntőben is nyert. Ha telhetetlenek lennénk csak annyit kérnénk, hogy Fecó, most már tessék itthon is nyerni, ne csak Ausztriában.

Castoal-Ficza
foto: Kotán Kristóf

A kis túraautók között osztrák siker született, Dominik Rath nyert Kailbach Gergely és Szabó Bulcsú előtt.

A Magyar Kupa négy versenyzője közül Kenesi Gábor volt a leggyorsabb. Az MX5 Kupában Lóránt Benjámin legyőzte Néveri Konrádot és Várkonyi Bencét. A vasaló Swiftek közt Csuti Kristóf nyert. A legjobb Astra Kupa versenyző Stadler Mihály volt, a leggyorsabb junior pedig Kelő Gere Ádám.

foto: Kotán Kristóf

László Zoltán második lett Belgiumban és negyedik helyen áll a WRC3-ban 

0

László Zoltán és Kürti Tamás ismét sikeresen teljesített egy WRC futamot, még pedig a belga Ypres Rallyt, ahol a WRC3 második helyén ért célba. 

László Zoltán Kürti tamás navigálásával a WRC3-as bajnokság hatodik helyéről várhatta idei negyedik WRC futamát, mégpedig úgy, hogy bár a Monte-Carlo Rallyn még nem sikerült a célba érés, Horvátországban már történelmet írva az első magyar versenyző lett, aki FIA világbajnoki kategóriát tud nyerni. Később Szardínián pedig a második helyet érte el. 

Az Ypres Rallyn húsza szakasz várt a Ford Fiesta Rally3-mal induló kettősre, ahol a cseh Jan Cernyvel és az olasz Enrico Brazzolival kellett, hogy megvívjon a minél jobb dobogós eredményért. 

László bár jórészt a szakaszokat harmadik idővel fejezte be, Enrico Brazzoli szuperrallyzni kényszerült, így a magabiztos győzelmet arató Jan Cerny mögött a magyar versenyző lett a második és az olasz a harmadik. 

Ez az eredmény pedig azt jelenti számításunk szerint, hogy a bajnokságban vezető Sami Pajari mögé felzárkózott Jan Cerny is, aki utolérve Lauri Joonát, egyaránt 1 pontos hátrányban van. 

László Zoltán pedig két helyet tudott javítani és a dobogótól 25 pont hátránnyal a negyedik helyen áll a WRC3-as bajnokságban.

Az ex-versenyző szerint Verstappen odaérhet a legnagyobbak közé

0

Pedro De la Rosa hiszi, hogy Max Verstappen mindennel rendelkezik ahhoz, hogy idővel minden idők egyik legjobbjaként hivatkozzanak majd rá.

Tavaly Max Verstappen még kicentizve szerezte meg első világbajnoki címét Lewis Hamiltonnal szemben. Idén már jóval inkább erődemonstráció az, amit látunk tőle és a Red Bulltól. Előnye nyolcvan pont legközelebbi riválisához, Charles Leclerc-hez képest is, így a holland öles léptekkel halad a címvédés felé. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint így Verstappen 25 éves korára kétszeres világbajnoknak mondhatja majd magát év végén.

És ez még csak a kezdet a korábbi versenyző Pedro De la Rosa szerint. A spanyol úgy véli, rengeteg van még Verstappenben, elég megnézni, mit nyújt az egyes versenyeken.

(Leclerc-rel) mindketten nagyon gyorsak, ami viszont a különbség Verstappen javára, az az, hogy ő sokkal inkább irányítja az eseményeket” – mondja De la Rosa. „Még hibákat is alig-alig látunk, nem hogy megforgást vagy baleseteket. Egyáltalán hányszor fékez el egy-egy kanyart? Teljesen mindegy, milyen körülmények között van, Max kontrollál mindent. Mindegy, hogy esik vagy száraz az idő, mindegy, hogy edzés vagy verseny van. Korábban már az edzéseken elment a határokig, jöttek is a hibák, a balesetek. Viszont mikor volt az utolsó ilyen? Fantasztikus nézni őt.

De la Rosa szerint Verstappen idővel ugyanazt az elismerést érdemli majd, mint Senna, Schumacher vagy Hamilton.

Mindene megvan ehhez. Persze sok múlik azon, hogy milyen csapatoknál versenyez majd, ezek pedig mennyire lesznek versenyképesek a következő 10 évben. De Max részéről semmi nem hiányzik ennek az eléréséhez. Azt gondolom, ő jelenleg a legjobb. Nem szabad elfelejteni persze a többieket sem, de most Verstappen az, aki a csúcson van.

Ypres Rally: Tanak nyerte Neuville hazai versenyét 

0

Ott Tanak sorozatban második, idei harmadik győzelmét aratta, miután megnyerte a belga Ypres Rallyt, melyen egészen szombati balesetéig Thierry Neuville-nek állt a zászló. A Toyota Elfyn Evans második és Esapekka Lappi harmadik helyének örülhet. 

Péntek 
Kalle Rovanpera kezdte legjobb formában a belga Ypres Rallyt, a világbajnokság idei kilencedik győzelmét, megnyerve az első szakaszt, miközben a verseny tavalyi győztese és hazai szurkolók előtt autózó Thierry Neuville kicsúszott, Takamoto Katsutához hasonlóan, míg a tavalyi második Craig Breen megforgott. 

A második szakaszon aztán fordulat következett, Kalle Rovanpera egy jobb-bal kombinációba túl nagy tempóval érkezett és emiatt a bal kanyarban megcsúszott és árokba esve többször borult. 

A verseny élére ekkor Elfyn Evans állt és helyét egészen a nap utolsó helyéig őrizte, akkor azonban a 10 másodperces hátrányát folyamatosan ledolgozó Thierry Neuville vette át a vezetést, míg a walesi toyotást Ott Tanak is megelőzte. 

A napot végül Neuville nyerte 2.5 másodperccel Tanak és 10 másodperces büntetés miatt 13.7 másodperccel Evans előtt. 

Esapekka Lappi szinte már az első napon bebiztosította helyét a győzelemért csatázók mögött, akiktől ugyan viszonylag nagyobb távolságra volt, de üldözőit is leszakította. 

Az M-Sport csapatát Craig Breen vezette előre az első napon, miután Adrien Fourmaux, Gus Greensmith, valamint a Hyundai fiatal versenyzője, Oliver Solberg is sok időt vesztett a délelőtti utolsó szakaszon leszakadó esőben. 

Apropó eső! Délutánra mindenki várt valamennyit belőle, ezért nagyjából fele-fele arányban vittek a versenyzők száraz és eső gumikat is magukkal. A csapadék azonban csupán pár csepp formájában jelent meg, így a versenyzők sokat csúszkáltak a rossz gumikon. 

Nem jól alakult Takamoto Katsuta napja, hiszen a reggeléi kicsúszás után váltóproblémája adódott és csupán a 18. helyen zárta a napot. 

Szombat 
A második napon Thierry Neuville, Ott Tanak és Elfyn Evans csatájára lehetett számítani, azonban a csata elmaradt. A belga Hyundai-pilóta ugyanis már a délelőtt során 16.2 másodpercre növelte előnyét a váltóhibával küzdő Ott Tanak előtt, aki azonban maga mögött tudta még tartani Elfyn Evanst. 

Neuville meg is jegyezte délben, hogy nem lehet túl nagy problémája észt csapattársának, ha sikerül még megelőznie Evanst… 

Délután Neuville a nap utolsó előtti szakaszán azonban hibázott, egy bal kanyarban nem számított felhordásra, ami azonban ott volt, és azon megcsúszva árokba esett. A szurkolók ugyan kiszedték az árokból, de pár méter után kénytelen volt félreállni az autó sérülése miatt. A hazai versenyén tehát viszonylag kényelmes előnyben elvesztette a futamot. 

Az élre így Ott Tanak állt, és a napot 8.2 másodperc előnnyel nyerte Elfyn Evans előtt, míg a harmadik helyre Esapekka Lappi állt. 

Tanak nap végén reagált Neuville déli kijelentésére, az észt világbajnok nem értette csapattársa kijelentését, azt pedig különösen nem, hogy miért próbált vele harcolni, mikor inkább a rivális csapatok versenyzői ellen kellene. Zárásként Tanak megjegyezte, hogy nem érdekli Neuville déli megjegyzése. 

A nap során visszatért Kalle Rovanpera, aki csapatának egy szakaszgyőzelemmel köszönte meg autójának újjáépítését. 

Szombaton azonban további drámák voltak, hiszen a nap második szakaszán balesetet szenvedett Craig Breen. A fordos versenyző abban az – ugyancsak – bal kanyarban vesztette uralmát autója felett, amiben pár perccel korábban Adrien Fourmaux, aki azonban az út szélére kihelyezett szalma kockák miatt megúszta még a balesetet, azonban Breennél már nem voltak ott a kockák. 

Ugyanezen a szakaszon Gus Greensmith is bajba került, kicsúszott, majd megállt defektes kerekét kicserélni, azonban az incidens során a felfüggesztés is megsérült Fordján, ami miatt a délelőtt további két szakaszán csaknem 17 perces hátrányba került. 

A napot Oliver Solberg zárta a dobogós helyeken állók mögött, azonban mögötte ott volt Adrien Formaux, akit a nap utolsó előtti szakaszára sietve igyekezett a szurkolókat kikerülni, azonban a rendőrök megállították, így a francia versenyző elkésett és 20 másodperces büntetést kapott. 

Takamoto Katsuta már a délelőtt során a Top 10-be lépett annak ellenére, hogy autójában meghibásodott a plusz erőt biztosító hibrid rendszer. A japán végül a hatodik helyen zárt szombaton. 

Vasárnap 
A záró nap négy szakasza a győzelemért vívó Ott Tanak és Elfyn Evans, a negyedik helyért harcoló Oliver Solberg és Adrien Fourmaux csatájáról szólt, ugyanakkor a Power Stage is érdekesnek ígérkezett, miután a vb éllovas Kalle Rovanpera és a hazai versenyén induló Thierry Neuville is már csak itt tudott pontot szerezni. 

Ott Tanak végül sikeresen tartotta maga mögött Elfyn Evanst, és így idei harmadik, sorozatban pedig második győzelmét aratva bebiztosította a vb pontversenyben elfoglalt második helyét. 

Érdekesség, hogy Elfyn Evans idén ahányszor dobogón zárt, mindig a második helyet szerezte meg, összességében már negyedszer.

A harmadik helyen Esapekka Lappi ért célba, aki szintén idei harmadik és sorozatban második harmadik helyét szerezte. 

Oliver Solberg karrierje legjobb eredményét érte el a negyedik helyen zárva, míg Adrien Formaux az utolsó előtti szakaszon esett árokba és esett ki, így az M-Sport egyetlen versenyzője sem tudott a Top 10-ben zárni.

A Power Stage-en Kalle Rovanpera volt a leggyorsabb, majd Elfyn Evans, Thierry Neuville, Ott Tanak és Takamoto Katsuta volt a sorrend.

Kilenc verseny után az öt futamgyőzelemmel álló Kalle Rovanpera továbbra is magabiztosan vezeti a pontversenyt, azonban előnye 72 pontra csökkent a már csak két futammal kevesebbet nyerő Ott Tanak előtt. A harmadik helyre Elfyn Evans lépett az észt versenyzőt 15 pont hátránnyal követve, míg Thierry Neuville a negyedik helyre csúszott 10 pont hátránnyal követve a walesi riválisát. 

A gyártók bajnokságában a Toyota 88 ponttal előzi meg a Hyundai csapatát, míg az M-Sport hátránya 193 pont.

A világbajnokság három hét múlva az Istenek Versenyén, a görög Acropolis Rallyn folytatódik. 

Ypres Rally, nem hivatalos végeredmény 
1 #8 Ott Tanak / Martin Jarveoja (EST) Hyundai i20 N Rally1 2:25:38.9
2 #33 Elfyn Evans / Scott Martin (GBR) Toyota GR Yaris Rally1 +5.0 (0:10)
3 #4 Esapekka Lappi / Janne Ferm (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 +1:41.6
4 #2 Oliver Solberg / Elliott Edmondson (SWE / GBR) Hyundai i20 N Rally1 +3:28.5
5 #18 Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (JPN / IRL) Toyota GR Yaris Rally1 +6:06.1
6 #24 Stéphane Lefebvre / Andy Malfoy (FRA) Citroen C3 Rally2 +9:45.7
7 #20 Andreas Mikkelsen / Torstein Eriksen (NOR) Skoda Fabia Rally2 evo +10:03.8
8 #21 Yohan Rossel / Valentin Sarreaud (FRA) Citroen C3 Rally2 +10:54.8
9 #31 Chris Ingram / Craig Drew (GBR) Skoda Fabia Rally2 evo +11:20.8
10 #22 Nikolay Gryazin / Konstantin Aleksandov Skoda Fabia Rally2  evo+11:26.8
További eredmények

Időterv 
08.19. péntek 
10:16 SS1 Vleteren 1 11.97 km Leggyorsabb: Rovanpera 6:08.2 / Élen: ROVANPERA
11:08 SS2 Westouter – Boeschepe 1 19.60 km Neuville 10:07.5 / EVANS
12:03 SS3 Mesen – Middelhoek 1 7.99 km Tanak 4:23.1 / EVANS
12:53 SS4 Langemark 1 8.95 km Evans 4:13.5 / EVANS
15:16 SS5 Vleteren 2 11.97 km Tanak, Neuville 6:10.8 / EVANS
16:08 SS6 Westouter – Boeschepe 2 19.60 km Neuville 10:03.6 / EVANS
17:03 SS7 Mesen – Middelhoek 2 7.99 km Neuville 4:18.9 / NEUVILLE
17:53 SS8 Langemark 2 8.95 km Neuville 4:12.6 / NEUVILLE 

08.20. szombat 
10:13 SS9 Reninge 1 15.00 km Rovanpera 7:48.8 / TANAK
11:08 SS10 Dikkebus 1 14.29 km ETAP
12:00 SS11 Wijtschate 1 15.00 km Neuville 7:21.1 / NEUVILLE
12:55 S12 Hollebeke 1 22.32 km Neuville 11:30.9 / NEUVILLE
15:13 SS13 Reninge 2 15.00 km Neuville 7:51.1 / NEUVILLE
16:08 SS14 Dikkebus 2 14.29 km Evans 7:38.6 / NEUVILLE
17:00 SS15 Wijtschate 2 15.00 km Tanak 7:19.2 / TANAK
17:55 SS16 Hollebeke 2 22.32 km Tanak 11:29.1 / TANAK 

08.21. vasárnap 
08:43 SS17 Watou 1 12.36 km Evans 6:18.7 / TANAK
09:38 SS18 Kemmelberg 1 13.31 km Evans 7:02.8 / TANAK
11:49 SS19 Watou 2 12.36 km Tanak 6:18.8 / TANAK
13:18 SS20 Kemmelberg 2 13.31 km Rovanpera 6:58.6 / TANAK

Fourmaux az M-Sport utolsó esélyét is árokba dobta (videó)

0

Adrien Fourmaux az Ypres Rally utolsó előtti szakaszán az ötödik helyen állva szenvedett balesetet, így egyetlen M-Sport versenyző sem zár a legjobb 10-ben. 

Adrien Fourmaux maradt az egyetlen versenyzője az M-Sportnak, aki még a Top 10-ben foglalt helyet, azonban a francia versenyző az utolsó előtti szakasz elején árokba esett, és kiállni kényszerült. A szakaszt a belset miatt megállították.

Fourmaux Oliver Solberggel igyekezett csatázni a negyedik helyért, így azonban Petter Solberg fia könnyedén érheti el karrierje legjobb eredményét. 

Az M-Sport korábban Gus Greensmith-t kicsúszás és felfüggesztés sérülés, míg Craig Breent baleset miatt vesztette el a legjobb 10 hely megszerzése szempontjából. 

Schumacher szerint az emberek túl könnyen kritizálnak

0

Mick Schumacher is volt már a kritikák célkeresztjében a szezon elején, azóta viszont fordulni látszik az éve. Szerinte emiatt is érdemes várni az ítéletekkel.

Nem kezdődött jól Mick Schumacher 2022-es szezonja (sem). A német második F1-es éve kezdetén rettenetesen összetörte az autóját Szaúd-Arábiában az időmérőn (emiatt a futamon nem is tudott indulni), majd ütközött Sebastian Vettellel, hogy aztán megint leírja a Haast Monacóban.

Ezt követően viszont a formája javulni kezdett. Kanadában karrierje legjobb időmérős teljesítményét nyútjva hatodik helyre kvalifikált, igaz, a futamon cserben hagyta őt a technika. A Brit Nagydíjon aztán megtört a jég, és megszerezte pályafutása első pontjait egy nyolcadik helynek köszönhetően. Erre aztán rögtön a következő futamon, Ausztriában rá tudott pakolni, amikor hatodikként intették le.

Schumacher a gyenge szezonkezdés után rengeteg internetes mém, illetve markánsabb, cinikusabb kritika alanya is volt. Szerinte viszont az emberek túl könnyen ítélkeznek, részinformációk alapján.

Az emberek csak minél vaskosabb címlapokat akarnak kreálni” – mondja Schumacher. „Persze valahol értem, hogy az emberek pénzt szeretnének látni a cikkjeikből. Másrészt viszont azt is értékelném, ha ugyanezek az emberek több időt szánnának arra, hogy utánajárjanak minden ténynek, ami egy-egy téma mögött valójában van.

Egyébként maga Schumacher sem rágódik az év eleji hibáin. „Nem igazán térek rájuk vissza már. Tudom, mire vagyok képes, tudom, mennyit érek. Csak erre fókuszálok. Igyekszem a legjobbamat nyújtani, és ha ez összejön, azzal már egész jó eredményeket lehet elérni. Így volt ez annak idején az F4-ben, az F3-ban és az F2-ben is. Mindegyikben képes voltam első-második helyekre. Nem látom, itt miért ne lehetnék.

Monaco után azért Schumacher számára szükség volt egy váltásra. „Tudtam, hogy valamit tennem kell. Át kellett gondolnom mindent, ami történt, és hogy miért vagyok itt. Azt mondtam magamnak: oké, azért vagyok itt, mert szeretem ezt csinálni. Ha nem akarom ezt, nem kell. Ez segített.