Kezdőlap Blog Oldal 1360

Beszólt Wolffnak az autóversenyző-legenda, aki nem érti, miért csinálják ezt a családjával

0

Nem adja fel Forma-1-es terveit az Andretti-család, noha továbbra is meggyűlik a bajuk Toto Wolff-al és a Mercedes csapatfőnökének befolyásával. 

A jelek szerint tovább éleződik a feszültség Toto Wolff, a Mercedes F1-es istállójának csapatfőnöke, résztulajdonosa és vezérigazgatója, illetve az Andretti-család között. Mint ismert, a korábbi CART-bajnok és ex-Forma-1-es pilóta Michael Andretti egy ideje azon dolgozik, hogy a Forma-1-re is kiterjessze autósportos birodalmát, és saját csapatot indítson a királykategóriában.

Ez a szándéka azonban egyelőre sem a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA), sem a jelenlegi F1-es csapatok részéről nem kapott valami nagy támogatást, és a hírek szerint mindössze 2-3 istálló pártolja az Andretti beszállását. A legnagyobb kritikusa az IndyCar mellett a Formula E-ben, az Extreme E-ben és az Australian Supercarsban is jelen levő Andretti F1-es terveink pedig Wolff, aki a minap ismét elmondta, hogy olyan csapatot látna szívesen, amely hozzáadott értéket képvisel, és nem  finoman célzott rá, hogy szerinte az Andretti nem ilyen.

„Bárki csatlakozik tizenegyedik csapatként és bárki kap rajtengedélyt, demonstrálnia kell, hogy mennyire kreatív tud lenni az üzlet számára – szögezte le a Mercedes csapatfőnöke. – Az Andretti nagyszerű név és kivételes dolgokat értek el az Egyesült Államokban, de a Forma-1 sport és üzlet is egyben, és meg kell értenünk, hogy [egy új érkező] mit adhat a sportnak. Amennyiben egy autógyártó, vagy egy nemzetközi, multinacionális csoport csatlakozik az F1-hez, és képes demonstrálni, hogy X dollárt elkölt aktivizálásra és marketingre a különböző piacokon, az nyilvánvalóan teljesen más értékajánlat a többi csapat számára.”

„Tíz franchise-zal reményeink szerint növelhetjük a sportág értékét. Viszont biztosan nem fogjuk növelni azzal, hogy olyan embereknek adunk új franchise-t, akik nem tudják növelni a Forma-1 általános értékét.”

Toto Wolff, Mercedes, Brit Nagydíj
Wolff nem támogatja az Andrettit Fotó: Mercedes AMG Petronas / Sebastian Kawka

Noha Wolff ellenállása mögött sokan a Forma-1-re oly jellemző okokat vélik felfedezni, azaz: most is mindenki a saját pecsenyéjét sütögeti, és nem akarja tovább darabolni a bevételeket, Mario Andretti szerint nem kizárt, hogy valami másról van szó.

Az 1978-as F1-es világbajnok – aki egyébként Michael Andretti apja – úgy véli, ha Gene Haasnak – aki velük ellentétben nem csak a motorsportban érdekelt, és nem is onnan érkezett – lehetett, akkor nekik miért ne lehetne. „[Michael Andrettinek] mesés támogatói vannak, komoly emberek. Minden hosszú távra szól. Nyilvánvalóan tapasztalunk némi ellenállást, ami nagy csalódás. Hogy feladjuk-e? Nem. Szerintem megérdemeljük, hogy itt legyünk” – nyilatkozta a 82 esztendős legenda a MotorLAT-nak.

Az 1969-es Indy 500 győztese Wolff álláspontjára is reagált, és elmondta, szerinte az Audi különben sem önálló csapattal, hanem egy másik istállóval (vélhetően a Sauberrel – a szerk.) egyesülve száll be.

„Toto az Audit emlegeti, és inkább az Audit látná tizenegyedik csapatként. Véleményem szerint az Audit mindenhol tárt karokkal fogadnák, ez nem kérdés. De nem látom, hogy az Audi start-up-csapatot indítana. Ehelyett szerintem az egyik topcsapattal fognak összeolvadni motorszállítóként. Azt is megmondom, hogy miért.”

„Azért, mert motorszállítóként bármely csapat esetében jobban igazolhatod a befektetésedet. Ha nyertek, a motor nyer, amikor viszont nem nyertek, az a csapat hibája. Ez mindig is így volt, nincs ezzel gond. Mi is nyitottak lennénk egy új gyártóra, miközben már együtt dolgozunk a jelenlegiekkel, hogy döntések szülessenek. Ez a dolgok menete.”

Andretti szerint pedig van, ami kifejezetten mellettük szól. „Üdvözölni kell a motorgyártókat, de ők jönnek és mennek. Mi nem ezt tesszük, mi jövünk és maradunk. A gyártók nem függnek a sportágtól, mi viszont igen. Ez az életünk, csak ezt csináljuk, ezt lélegezzük. Miért fosztanak meg tőle, amikor komolyan gondoljuk?”

Mario Andretti
Mario Andretti nem érti, miért keménykednek velük Fotó: Penske Entertainment: Joe Skibinski

Azzal kapcsolatban pedig, hogy miért övezi ekkora ellenállás az esetleges érkezésüket, sejtelmesen nyilatkozott. „Adjanak konkrét okokat, és meglátjuk, hogy tudunk-e változtatni ezeken a dolgokon. Mondják el pontosan, hogy mi a kifogásuk, és talán más megvilágításba helyezhetjük a dolgot. Talán nem is arról van szó, amit elsőre gondolnánk.”

Az mindenesetre egyértelmű, hogy Mario Andretti szerint Toto Wolffnak túl nagy lett a befolyása a Forma-1-ben. Ezt a véleményét az amerikai nem is rejti véka alá: a grandprix247.com ezt fejtegető cikkét ugyanis a következő kommentárral osztotta meg a Twitteren: „Ezt ki kellett mondani; itt volt már az ideje.”

Andretti szerint hátba akarják szúrni őket

Fontos különbség az Andretti és az Audi tervei között, hogy míg utóbbi a Red Bull-lal szövetségre lépő Porschéval együtt a 2026-os motorszabályok bevezetésekor szeretne belépni, addig az Andretti már 2024-ben jönne. Jean-Francois Thormann, az Andretti Autosport marketing igazgatója a Speedweeknek néhány hete azt mondta: már nagyon közel van a határidő a 2024-es beszálláshoz, de továbbra is ezt a dátumot célozzák meg 2026 helyett. Ehhez pedig nem is tétlenkednek, hiszen folyamatosan zajlanak az előkészületek az indianapolisi központban.

Eközben Michael Andretti szintén vitatja Wolff álláspontját, és úgy véli, az osztrák üzletember nem tesz mást, mint a saját érdekeit védi. „Végső soron nagyobb értéket fogunk behozni, mint amennyit elveszünk. Ő kifogásként használja ezt, de látszik, hogy azt gondolja, »eggyel kevesebb szavazatom lesz, és eggyel több szavazat lesz ellenem.« Ő így gondolkodik erről” – nyilatkozta a csapattulajdonos a GQ-nak.

Michael Andretti
Michael Andrettit azért nem lepte meg, ami történik Fotó: Penske Entertainment: Joe Skibinski

„Továbbra is nagyon magabiztos vagyok azt illetően, hogy működhet a 2024-es beszállás. Tudtam, hogy mibe vágok bele. A cápákkal úszunk, ezért jobb, ha biztosra megyünk, hogy nálunk van a szigonyunk. Nem vagyok naiv ezzel kapcsolatban. Talán akkor, amikor [1993-ban] versenyzőként érkeztem az F1-be, az voltam, de valószínűleg az akkori tapasztalataim miatt ma már nem vagyok az. Mindenkinél ott a kés, és készek azt a hátadba szúrni.”

„Ez egyértelműen az európaiak klubja volt, és az alapján, ahogy kezelnek minket, kezd az az érzésem lenni, hogy továbbra is az. Mert az első igazán nemzetközi csapatként fenyegetést jelentenénk” – jelentette ki az ezzel egy kicsit az amerikai tulajdonosnak, az Egyesült Államokban történő terjeszkedést fontossági listája tetejére helyező Liberty Mediának is odaszúró Andretti.

Megjelent a Mediterrán Rally versenykiírása!

0

Megjelent a Rally2, Rally3 és Historic Rally Bajnokság versenyének versenykiírása, a Mediterrán Rallyn nagyon kemény szakaszok várnak az indulókra.

A Historic Rally Bajnokság negyedik, a Rally2-es bajnokságban az ötödik, a Rally3-as bajnokságban pedig a hatodik futam lesz a pécsi Mediterrán Rally.

A versenyen szeptember 16-17. között a Rally2 és Historic bajnokság mezőnyének 8, a Rally3 és Regularity mezőnynek pedig öt szakaszt kell teljesíteni a Mecsek-kapu – Árpádtető, Somogy-Árpádtető és Árpádtető-Camping pályákon.

A verseny távja 68.5 km és 43.2 km lesz.

A versenykiírás alapján 2022. szeptember 6. 24 óráig lehet nevezni.

Fantasztikus mezőny az Oroszlány Rallyn 

0

Megjelent az Oroszlány Rally nevezési listája, mely alapján már most kijelenthető, hogy nagyszerű küzdelemnek lehetünk tanúi a vasárnapi Rally3-as futamon. 

A Rally3-as bajnokság idei ötödik versenye lesz az Oroszlány Rally, melyet az Oroszlány-Pusztavám szakaszon rendeznek meg mindkét irányba. 

A verseny nevezési listáján 66 páros szerepel, közülük 36-an szállnak autóba a bajnoki pontokért, 16-an pedig a Just4Fun kategóriában a nézőket igyekeznek majd szórakoztatni. 

A Rally3-as bajnokságot Zákányi János és Vidécz Zsolt 42 pont előnnyel vezeti Geng Bence és Geng Ferenc előtt, míg Takács Istvánék 67.4, a bajnoki címvédő Bíró Gergő és Bíró Balázs pedig 76.6 pont hátránnyal következik a bajnoki pontversenyben. 

Ez alapján már a hétvégén eldőlhet a bajnoki cím, azonban azt biztosra vehetjük, hogy Zákányiék dolgát igyekeznek megnehezíteni a bajnoki riválisok. 

Így üvöltött Räikkönen 2004-es McLarenje Adrian Newey alatt (videó)

0

Fedélzeti kamerás felvételen is megcsodálhatjuk, amint Adrian Newey pályára viszi az ő irányítása mellett megalkotott McLaren MP4-19-cet, Kimi Räikkönen egykori versenyautóját.

Mint azt korábban megírtuk, nem mindennapi élményben volt része Adrian Newey-nak, a Red Bull Racing technikai főigazgatójának. A tervezőzseni nemrég az ő felügyelete alatt megálmodott McLaren MP4-19-et vezethette Doningtonban, tette ráadásul mindezt fiával, az autóversenyző Harrison Newey-val közösen.

Noha az apa-fia páros az 1990-es Leyton House-t is megjáratta, mégis Kimi Räikkönen 2004-es versenygépe bizonyult az igazán különleges játékszernek, hiszen a Forma-1 V10-es korszakának egyik utolsó képviselőjéről van szó, amely nem mellesleg a finn pilóta kezei között megnyerte a 2004-es Belga Nagydíjat.

A legutóbbi cikkünkben bemutatott videóban Newey gyermeki mosollyal az arcán mesélt arról, mekkora élmény volt neki a mai autóknál sokkal kisebb és könnyebb, ám így is több mint 800 lóerős szörnyeteg kormánya mögé ülni, magáról a körözésről azonban igen kevés felvételt tartalmazott a videó.

Ezt a hiányosságunkat pótoljuk most, és megmutatunk két újabb videót az egyébként már júliusban, a Brit Nagydíj után lezajlott eseményről. Az egyiken Harrison Newey űzi Räikkönen autóját az F1-es futamnak mindössze egyszer, 1993-ban otthont adó doningtoni aszfaltcsíkon, a másikon pedig Adrian Newey fedélzeti kamerája látható.

Noha a 63 esztendős, nem mellesleg red bullos versenyoverallt és kesztyűket viselő mérnök érezhetően vigyázott az autóra – amellett, persze, hogy nem profi autóversenyző, így nem is tudna a határ közelében sem autózni egy F1-es autóval –, azért néhány kigyorsításnál így is odalépett egy kicsit a Mercedes-motornak, amelyből sokak számára bizonyára nosztalgikus érzéseket kiváltó üvöltés tört fel. Íme:

Egy teljes fedélzeti kamerás kör Adrian Newey szemszögéből ITT tekinthető meg, alább pedig a fia látható, amint az MP4-19-cel száguld.

Oroszlányban már a bajnoki címért megy Zákányi

0

Az Oroszlány Rallyn már a Rally3-as bajnoki címet is bebiztosíthatja Zákányi János, aki a Bózsvai autós napokon autóztatással készült a versenyre. 

Zákányi János és Vidécz Zsolt 42 pont előnnyel várhatja az Oroszlány Rallyt, a Rally3-as bajnokság hétvégi futamát, ahol az év végi első helyet is bebiztosíthatja a ladás páros. 

„A hétvégét a Bózsvai autós napokon töltöttük, ahol Zákányi Janika autóztatta meg a helyi közönséget – mondta Németh “16V” Péter, a Horváth Rallye ASE vezetője. –  Nagyon jó rendezvény volt, Bózsva falu vezetősége és lakossága teljesen kitett magáért. Figyelték minden kívánságunkat, amit nagyon szépen köszönünk. Hétvégén viszont már nem csak autózásról beszélhetünk, hiszen folytatódik a Rally3 Bajnokság, ahol komoly kis csapattal állunk ki. Ott lesz az indulók között Zákányi János, Buris István és Kapás János. Janikáék célja természetesen, hogy megszerezzék a bajnoki címet. Burisék ott vannak a kategóriájuk dobogóján, nekik nem kérdés, hogy meg kell, tartsák ezt az eredményt. Kapás Jani hazai versenyző, tőle mindenképpen kiváló eredményt várok.” 

A csapat azonban a bajnoki pontokért küzdő mezőny mellett a Just4Fun kategóriában is indít versenyzőket, ott a Matics Mihály – Németh 16V Péter duó mellett a Németh 8V Péter – Spath Szabolcs páros áll rajthoz Mitsubishivel. Az ózdi verseny előtt nagyon jó teszt lehetőség lesz ez számukra. 

A hétvégi Oroszlány Rally szombaton egy rajtceremóniával kezdődik, majd vasárnap hat gyorsasági vár a mezőnyre. 

Bemutatkoztak a WRX új autói – fotók

0

Csütörtök este Norvégiában megmutatták a csapatok az új elektromos versenyautóikat. A Rallycross-világbajnokságon mindössze nyolc autó indult az első versenyen. A három Vokswagen mellett két Peugeot, két PWR és egy Seat Ibiza.

A Hansen csapat a korábbi Peugeot 208-as alapjaira építette az elektromos versenyautókat. Szokás szerint a két testvér Timmy Hansen és Kevin Hansen versenyez a csapat színeiben.

Hansen Peugeot
foto: Red Bull Content Pool/Fiaworldrallycross
Hansen Peugeot
foto: Red Bull Content Pool/Fiaworldrallycross

A Kristoffersson Motorsport a Polo alapjaira építette a Volkswagen RX1e versenyautókat, amelyből hármat neveztek az első futamra.

Volkswagen WRX
foto: Red Bull Content Pool/Fiaworldrallycross
Volkswagen RX1e
foto: Kristoffersson Motorsport

A PWR Racing a korábbi Hyundai i20-ba építette be az elektromos hajtásláncot. Két autóval indulnak a szezonnyitón.

PWR
foto: Red Bull Content Pool/Fiaworldrallycross

René Münnich pedig a Seat Ibizába faragta be az elektromos komponenseket. Az autó ott van a nevezési listán, de a hivatalos bemutatón nem jelent meg, és a teszten sem készültek róla képek.

Tanak kiáll Oliver Solberg mellett

0

Ott Tanak kiáll csapattársa, Oliver Solberg mellett, mert tudja, hogy a Hyundai csapatában kialakult helyzet neki is nehéz, nem, hogy egy még nem elég tapasztalt versenyzőnek.

Oliver Solberg idén már felváltva vezeti a Hyundai Motorsport harmadik Rally1-es autóját Dani Sordoval, aki bár csak két versenyen indult eddig, mégis mindkétszer dobogón zárt. Ezzel szemben Petter Solberg fia mindössze kétszer tudott pontot szerezni, és a hétvégi Finn Rallyn is már az első pénteki szakasz első kanyarjában balesetet szenvedett.

Ott Tanak tíz évvel ezelőtt szintén mély gödörben volt, azonban onnan felállva hét évvel később már vb címet szerzett.

“Nagyon sajnálom Olivert, de mint tudjuk, jelenleg a Hyundainál nem könnyű a helyzet – mondta Ott Tanak a Dirtfishnek. – Az ilyen szituáció pedig még nehezebb egy utánpótlás pilótának, aki éppen csak most szeretné felvenni a tempót a vb élmezőnyével. Ez a helyzet nekünk is nehéz, és az új autó is későn lett készen. Ezért azt gondolom, hogy bár nem volt örömteli pillanat Oliver finn balesete, de ezért még nem kell aggódnia. Csak saját magára kell koncentrálnia.”

A WRC-ben már elindultak olyan hírek, miszerint Oliver Solberg helyét Teemu Suninen veheti át, míg a svéd versenyző a Hyundai WRC2-es csapatában folytathatja az idei évet.

Mick Schumacher jövőjéről nyilatkozott a Haas csapatfőnöke

0

Egyelőre nem tudni, hogy Mick Schumacher jövőre is a Haas-istállóban versenyez-e, ahogyan azt sem, hogy egyáltalán láthatjuk-e a Forma-1-ben. Főnöke ezt nem árulta el, azt viszont elmondta, hogy mikorra hozhatnak döntést.

Günther Steiner, a Haas csapatfőnöke elismerte, hogy továbbra is nyitott kérdés Mick Schumacher Forma-1-es jövője, hiszen még semmilyen egyeztetéseket nem folytattak a 23 esztendős pilótával a folytatásról. A Haas német versenyzőjével kapcsolatban nemrég olyan hírek kaptak szárnyra, amelyek szerint nem lesz maradása a csapatban jövőre. Steiner erről nem beszélt, de azt elmondta, hogy mikorra várható döntés.

„Nem igazán tudom, hogy mit csinált Mick, de nem beszéltünk vele a jövő évi ülésről. Ő nem beszélt velünk róla, és mi sem beszéltünk vele. Meg akarjuk nézni, hogy mi történik – mondta a csapatfőnök a RacingNews365.com podcastjában, majd említést tett arról is, hogy Schumachert az Aston Martinnal is összeboronálták, még mielőtt a silverstone-i istálló bejelentette Fernando Alonso érkezését. – Ez az Aston Martin-dolog nagyon gyorsan történt, így senkinek sem volt ideje elgondolkozni rajta, de voltak pletykák, hogy ő (Schumacher) ülhet Vettel helyére. Ezeknek viszont elég hamar vége szakadt. Nem figyeltük, hogy mások mit csinálnak.”

Sebastian Vettel, Aston Martin, Mick Schumacher, Haas, Brit Nagydíj
Vettel utódja biztosan nem lesz Fotó: Andy Hone/LAT Images/Haas

Steiner ezután megerősítette, hogy Schumacher jövőjéről a Ferrarival közösen fognak dönteni, hiszen a német pilóta továbbra is a maranellóiak kötelékébe tartozik. A csapatfőnök elmondta, hogy „semmi egyoldalúság” nem lesz egyik fél részéről sem, amit leginkább úgy lehet értelmezni, hogy a Ferrari nem fogja Schumacher megtartására kötelezni a Haast, ha az nem akarja meghosszabbítani versenyzője szerződését, és ők sem ragaszkodnak a némethez, ha a Ferrarinak más tervei lesznek vele.

A döntés a csapatfőnök szerint valamikor az európai szezon vége után, azaz legkorábban a szeptember 11-i Olasz Nagydíjat követően születhet meg.

Schumachernek jót tett a nyomás

Kétségtelen, hogy Mick Schumacher nem úgy kezdte az idei évet, ahogyan azt várni lehetett tőle, dzsiddai és monacói balesete pedig több milliós kárt okozott a csapatnak. A szezon előrehaladtával azonban összeszedte magát, és a Brit Nagydíjon megszerezte első pontjait az F1-ben, majd rögtön ezután, az Osztrák Nagydíjon ismét a legjobb tízben végzett.

A német pilóta azonban már az első pontszerzésnél korábbra datálja azt az időszakot, amikor elkezdett jobban teljesíteni. „Szerintem már a pontszerzés előtt is erősek voltunk, csak ez olykor nem látszott. Ha részletesen visszatekintünk – nekünk rendelkezésünkre állnak azok a részletek, amelyek a kívülállóknak nem –, nagyon erős teljesítményeket látunk például Miamiból vagy Kanadából. Úgy érzem, hogy egyes versenyeken nem volt szerencsénk, míg Silverstone-ban és a Red Bull Ringen igen.”

Mick Schumacher, Haas, Magyar Nagydíj
Kétségtelen, hogy javult a teljesítménye Fotó: Andy Hone/LAT Images/Haas

Schumacher elismeri, hogy időbe telt neki és a csapatnak megtalálni a helyes irányt, de végül sikerült. Emellett szerinte az is segítette, hogy a rossz eredmények és balesetek miatt egyre nagyobb nyomás nehezedett rá.

„Az év eleje elég kemény volt, bizonyos szempontból talán azért, mert még mindig arra koncentráltunk, hogy tavaly miként mentek a dolgok. Talán túl sok mindent akartunk abból átmenteni az idei évre. Amint viszont rájöttünk, hogy nem biztos, hogy ez a helyes út, elkezdtünk változtatni mind a megközelítésen, mind a vezetésemen. Amit pedig igazán leszűrhetünk ebből, hogy élvezem a nyomást, a jelek szerint mindig is élveztem. Ha visszatekintünk a Forma-3-ra vagy Forma-2-re, mindig a legnagyobb nyomás alatt teljesítettem a legjobban. Volt néhány jó versenyünk, és azt remélem, hogy még lesz is. A munka nem állt meg.”

Őry Tamás: Tovább fejlődik a ZEG Rally Show

0

A TRP Hungary ügyvezetőjével a II. ZEG Rally Show tapasztalatairól beszélgettünk. Természetesen a jövő is szóba került.

A legfontosabb, hogy növelni tudtuk a nevezők létszámát. A 61 induló 20 százalékos növekedést jelent, ami azért nagyon fontos, mert fiatal rendezvényről beszélünk. Ha annak a tükrében értékeljük mindezt, hogy a versennyel egy időben volt néhány rallys rendezvény, valamint a Hungarian Baja, akkor még pozitívabb a nevezők magas létszáma.

Sok változás volt már a második évben is, mi volt a legfontosabb ezek közül?

Jelentősen megnöveltük a verseny távját, több mint a másfélszeresére. Ezt nagyon pozitívan vették a versenyzők. Bekerült két városon kívüli rallypálya, ezekkel, és a megnövekedett gyorsasági hosszakkal együtt már Rally3 versenynek megfelelő versenytávval rendelkezünk.

A nézők is értékelték ezeket a változtatásokat?

Nagyon örülök, hogy a nézők ugyanúgy eljöttek, mint az előző évben is, dacára annak, hogy a nyaralószezon közepén voltunk. Különösen jó volt látni, hogy az utolsó körben a SmartCitynél mennyire sokan voltak. A belvárosi gyorsasági pedig ahogy tavaly, most is nagyon nagy siker volt.

ZEG Rally
foto: MK Racing Photography

A látványra sem lehetett panasz, 2022-re is jutott egy premier.

A tavalyi évben volt egy Citroen WRC Bútor Robitól, most pedig az országban levő legfiatalabb 2021-es WRC-t hozta el Schubert István. Fantasztikus autó, nagy öröm volt látni, köszönjük szépen Subinak, hogy a ZEG Rally Shown autózott először a közönség előtt az autóval. Ne feledjük Csík Zoltánt sem, ahogy tavaly, idén is nagy sikert aratott a gyönyörű Subaru WRC-je.

Tehát aki WRC-t vesz, az úgy tervezzen, hogy a ZEG Rally Shown mutassa be először.

Igen, lassan hagyomány lesz, hogy nálunk debütálnak ezek a ritkaságok, aminek természetesen nagyon örülünk. K

Köszönjük a versenyzőknek is, hogy felismerték, hogy egy ilyen esemény a legjobb alkalom arra, hogy megmutassák ezeket a csodákat.

A csúcskategória mellett a másik oldal is megjelent a versenyen. A legfiatalabbak is megmutathatták magukat. Gondolom ez is tudatos volt.

Hagyományteremtő szándékkal alakítottunk ki nekik egy kategóriát. A MOTAM-ban végzett munkánk során láttuk, hogy a fiataloknak mennyire fontos a versenyzési lehetőség. A ZalaZONE-ban indulhattak a juniorok, biztonságos körülmények között, de nézők előtt, ami hatalmas lehetőség számukra. A jövőben ezt szeretnénk tovább fejleszteni, a sztároktól a legfiatalabbakig mindenkinek lehetőséget akarunk adni a ZEG Rally Shown. Úgy láttam, hogy a nézőknek is tetszett a kezdeményezés, nagyon sportszerűen szurkoltak a junior versenyzőknek is.

ZEG Rally
foto: ZEG Rally Show/MK Racing Photography

A ZalaZONE-nal egyedi helyszínre került a rendezvény, ahogy láttam, most is sokan rácsodálkoztak a komplexumra.

Köszönjük a ZalaZONE-nak, hogy beenged minket és a nézőknek is bepillantást nyújt egy alapvetően zárt létesítménybe. Sokaktól hallottuk, hogy lenyűgözte őket, hogy ez milyen komoly komplexum. Jó volt látni, hogy egy év alatt mennyit fejlődött a ZalaZONE, új utak épültek, és látszik, hogy több helyen folynak további beruházások. Zalaegerszeg városának pedig természetesen köszönjük, hogy másodszor is vendégül látott minket. Úgy gondolom, hogy a belvárosi gyorsaságival az ott lakóknak is igazán különleges élményt tudtunk nyújtani. Ezen felül köszönjük Nagylengyelnek és Gellénházának is a támogatást, és az Enduro GP kapcsán Bocföldét sem hagyhatom ki a felsorolásból, ott is nagyon szívesen fogadtak minket. Igyekeztünk minimalizálni a lakosság terheit és a verseny miatti kényelmetlenséget, ez volt az oka annak is, hogy a belvárosi gyorsaságin egy alkalommal mentek végig a versenyzők.

Nehéz volt megtalálni az új helyszíneket, pályákat?

Amikor gyorsasági szakaszokat kerestünk, akkor több alternatívát dolgoztunk ki. Volt olyan település, ahol a vezetőség és a lakók nem szerették volna, hogy oda vigyük a rallyt. Mi ezt tudomásul vettük, mentünk tovább, és ez a jövőben is így lesz.

Csak oda megyünk, ahol szívesen látnak minket, és jó kapcsolatot tudunk kialakítani a helyi lakosokkal.

Mi ezt próbáljuk úgy meghálálni, hogy a szervezés, a pályaépítés, a lezárások során a lehető legkevesebb kényelmetlenséget okozzunk a lakosságnak. A szakaszokra érkező több ezres tömeg pedig azt bizonyítja, hogy ezt értékelik is a nézők. Jó a kapcsolatunk a rendőrséggel, az Önkormányzattal. Igyekeztünk bevonni a helyi médiát a lakossági tájékoztatásba, és ennek köszönhető, hogy gördülékenyen tudtuk megvalósítani a városi gyorsasági szakaszt.

ZEG Rally Show
foto: ZEG Rally Show/MK Racing Photography

Mind a két évben ott volt a támogatók közt a HUMDA. Nem csak klasszikus szponzori szerepben, hanem sokkal inkább partnerként.

A rendezvény nem jött volna létre, ha nincs a HUMDA. Nagyon köszönjük a támogatást. A ZEG Rally Show beleillik abba koncepcióba, hogy az autó-motor sport és a közlekedésbiztonság erősítse egymást. Két olyan rendezvény is zajlott, ami a HUMDA céljait szolgálja. Az egyik a Moto Safety, amely ismét teltházzal ment és a motorosok vezetéstechnikai képzését szolgálta. A másik pedig a Road Safety, ami a fiatalabb korosztálynak segít megalapozni a tudatos közlekedésbiztonságra irányuló gondolkodást. Itt érdemes megemlíteni Hoffer Zsoltot, aki a közlekedésbiztonság rallys nagyköveteként egyfajta kapocs a rally és a közlekedésbiztonság között. Mellette Zsolték csapata a Hungarian Police Rallye Team egy saját közlekedésbiztonsági parkkal is ott volt az eseményen, a rendőrautót idéző dekorációjú Ford Fiesta Rally3-as versenyautója pedig mindig rengeteg gyereknek nyeri el a tetszését.

ZEG Rally Show
foto: ZEG Rally Show/MK Racing Photography

Rallyversenyző vagy, imádod ezt a sportot. Személyesen mit jelent, hogy egy ilyen rendezvényt hívtál életre?

A TRP történetében látszik, hogy mi alkalmasak vagyunk arra, hogy olyan helyekre vigyük el a rallyt, ami nem annyira tradicionális. Erre volt nagyon jó példa Nyíregyháza, és erre jó példa Zalaegerszeg.

Az, hogy felépítsünk egy rendezvényt egy olyan helyen, ahol mondjuk úgy, nincs az emberek DNS-ében, nagyon szép feladat.

Ezt nagyon szeretjük. Az a minőségű városi szakaszt, amit ebben a két városban létrehoztunk, bátran állíthatom, hogy rajtunk kívül senki nem tudja Magyarországon, erre joggal lehetünk büszkék. Nagyon büszke vagyok arra a csapatra, akik a pályaépítésben és rendezvényszervezésben segítenek. Itt Árvai Dánielt és a MITKO csapatát szeretném kiemelni.

ZEG Rally Show
foto: ZEG Rally Show/MK Racing Photography

Nem fáj a szíved, hogy nem ülhetsz be egy versenyautóba?

Volt most is meghívásom, de nincs idő ezen gondolkodni, mert üzleti kötelezettségeim vannak, a vendégeinkkel kell foglalkoznom. Úgy gondolom, hogy a magyar rallysport szempontjából így hasznosabb tevékenységet végeztem. Egyébként persze, nagyon szívesen mennék én is a gyorsaságikon.

A ZEG Rally Show mellett egy hasonlóan nagy, vagy talán még nagyobb rendezvényt is megvalósított a TRP. Párhuzamosan zajlott az Enduro GP, ami egy nagyon komoly világesemény.

A Superenduro kapcsán megszerettük az enduro versenyzést, és most jött egy lehetőség a FIM részéről. Egy új nemzetközi promóter kezébe került a világbajnokság szervezése, és nagyon szerettek volna egy versenyt Magyarországon. Elvállaltuk a szervezést. Tudok is rögtön egy rallys párhuzamot mondani. Amikor a depóban sétáltam az ugrott be, hogy az a hangulat, ami ott van, az a rally legszebb időszakát idézi.

Sok kiváló versenyző rivalizált egymással, de a pályán kívül családias hangulat volt.

Tárgyalunk a folytatásról, és ismét csak köszönetet tudok mondani mindenkinek, aki segített befogadni ezt a rendezvényt. A nemzetközi promóter nagyon elégedett volt a versennyel, szerintem jó hírét vittük az országnak és Zalaegerszegnek a világban.

ZEG Rally Show
foto: ZEG Rally Show/MK Racing Photography

Amikor egy verseny véget ér, akkor kezdődik a következő év szervezése. A III. ZEG Rally Show első nevezője is megvan már, Csomós Mixi már jelezte, hogy jövőre végi akar menni a versenyen.

Nagyon köszönöm a versenyzőknek és a nézőknek, hogy ennyien eljöttek a rendezvényekre. A jövő évi célunk az lesz, hogy egy picit nemzetközi irányba nyissuk ezt a showt. Talán a Covid után egyre nagyobb az igény arra, hogy legyenek nemzetközi rendezvények. Remélem a gazdasági helyzet is lehetővé teszi, hogy ezt a célunkat elérjük.

Akkor lehet, hogy jövőre az egyik WRC nem magyar rendszámos lesz?

Remek lenne! Van rá esély.

 

Elképesztő drónfelvétel a Williams-gyárról, ahol épp nagytakarítás zajlik

0

Két legyet ütött egy csapásra a Williams Forma-1-es istállója, amely lélegzetelállító módon kalauzol minket körbe a gyárában, mindeközben pedig bemutatja, mi történik ott a nyári leállás alatt.

Javában dübörög a nyári szünet a Forma-1-ben, ám ez nem jelenti azt, hogy a csapatok lelakatolják a bázisuk kapuját, majd odaadják a portásnak a kulcsot, hogy „majd két hét múlva jövünk.” Mert, bár 14 napon át az autók építésével és tervezésével kapcsolatos munka tilos, vannak olyan feladatok, amelyeket csak ebben az időszakban lehet elvégezni: mégpedig a konditerem, az étterem, az irodák a munkaterületek takarítását, gépek karbantartását.

A Williams marketinges csapata pedig úgy gondolta, a nyári leállás a pihenés mellett arra is remek alkalom, hogy drón segítségével bemutassák a Grove-ban található központjukat, és a takarító személyzet között és fölött röpködve elkalauzoljanak minket az összes épületbe, beleértve a világ egyik legnagyobb magánkézben levő F1-es autógyűjteményét tartalmazó Williams élményközpontba. A szélcsatornát ugyanakkor csak kívülről láthatjuk, aligha véletlenül…

A szemfülesebb nézők ráadásul apró gegeket is kiszúrhatnak a videóban, mint például az irodában pingpongozó és tetőn napozó alkalmazottakat, vagy az éppen a versenyzők overalljait teregető hölgyet, esetleg a tavalyi Williamsben ücsörgő férfit.

Az idei autók ugyanakkor nem jelennek meg, mert azok a többi felszereléssel együtt a versenyműhelyben már letakarva várják, hogy szűk két hét múlva felpakolják őket a Belgiumba induló kamionra.

Alább a Williams által a Twitteren közzétett videórészletet tekintheti meg, a teljes, közel 4 perces felvétel ITT érhető el.