Kezdőlap Blog Oldal 1359

Huttunen: Nehezebb volt, mint gondoltam 

0

Jari Huttunen Finnországban vezethetett először Rally1-es autót, az M-Sport versenyzője szerint nehezebb volt megszokni a Ford Pumát, mint amire számított. 

Jari Huttunen a hazai Rally Világbajnoki futamán debütált a legerősebb kategóriában, és több műszaki hiba után is sikerült a 9. helyen zárnia. 

Menedzsere, Marcus Grönholm a verseny előtt azonban ennél jobb eredményben reménykedett. 

“A legjobb öt helyezés valamelyike meglehet Jarinak – mondta a kétszeres rally világbajnok mosolyogva. – Reméljük, hogy nem lesz problémája az első napon, mint eddig sokszor, és akkor azt hiszem komoly eredményt érhet el.” 

Nos, probléma az adódott, hiszen az autó üzemanyagnyomásával, majd a szervokormány meghibásodásával is küzdött Huttunen, ami miatt komoly időt vesztett. 

A fiatal finn versenyző a hétvége előtt egy teljes napon át tesztelhetett, de a verseny még így is nehéznek bizonyult számára. 

“Nehezebb volt, mint gondoltam – mondta Huttunen. – Az Észtországban töltött tesztnap könnyebb volt, mert a pályát folyamatosan tanulod, de a versenyen azonnal gyorsnak kell lenned. A Puma pedig jóval gyorsabb egy Rally2-es autó.” 

Huttunen a folytatásban visszaül a Rally2-es Fordba, az pedig, hogy mikor ülhet ismét a Rally1-es Ford Pumába, Richard Millener csapatfőnök szerint csak az anyagiak kérdése. 

Az M-Sport versenyzői közül csak Gus Greensmith bizonyult gyorsabbnak Huttunennél, aki a hetedik helyet szerezte meg a Finn Rallyn. 

Előkerült Münnich új Ibizája

0

A csütörtöki WRX bemutatóról még hiányzott René Münnich új autója, de a nevezési listán ott volt. A csapat megtörte a hallgatást, megmutatták az új autót, és a hétvégén versenyeznek is vele Hellben.

Pénteken délután hozták nyilvánosságra az a videót, ahol az RX1e Ibiza már a norvégiai pályán száguld. A rajongóknak a tempó és az autó kinézete tetszett, de a hang finoman szólva sem aratott siker.

„Úgy szól,mint egy elromlott mikrosütő”  – írta az egyik kommentelő, a másik pedig azt hitte a telefonja hangszórójával van gond. Ime a videó, tessék eldönteni, de sajnos vagy hozzászokunk, vagy marad az ERX (amíg az is villanyosítják…).

A WRX versenyi szombaton kezdődnek Hellben, részletesen itt írtunk a programról.

Új-Zéland Rally: Brutálisan kemény első nap

0

Kihirdették az Új-Zéland Rally útvonalát, melyben 17 szakasz szerepel. A verseny első napján már a teljes hétvége felét teljesíteni kell a mezőnynek. 

Az Új-Zéland Rallyt szeptember 29.-október 2. között rendezik a világbajnokság 11. futamaként. 

A versenyen 17 szakasz vár a mezőnyre, melynek teljes versenyhossza 276.44 km, amiből már az első napon teljesíteni kell 157.98 km-t, vagyis a teljes futam több mint felét! 

A verseny szeptember 29-én a shakedown szakasszal, majd egy szuperspeciál szakasszal indul, pénteken és hat szakasz vár a mezőnyre három pályán, míg vasárnap négy szakasz szerepel a programban két pályán. 

A verseny útvonala, magyar idő szerint 
2022.09.28.
23:00 Shakedown (Inland Road) 4.09 km 

2022.09 29.
08:08 SS1 Pukekawa Auckland Domain 1.40 km
22:33 SS2 Whaanga Coast 1 29.07 km 

2022.09.30.
00:11 SS3 Te Akau South 1 31.02 km
01:14 SS4 Te Akau North 1 18.20 km
04:22 SS5 Whaanga Coast 2 29.07 km
06:00 SS6 Te Akau South 2 31.02 km
07:03 SS7 Te Akau North 2 18.20 km
22:08 SS8 Kaipara Hills 1 15.83 km
23:06 SS9 Puhoi 1 22.63 km 

2022.10.01.
00:14 SS10 Komokoriki 1 5.60 km
04:08 SS11 Kaipara Hills 2 15.83 km
05:06 SS12 Puhoi 2 22.63 km
06:24 SS13 Komokoriki 2 5.60 km

2022.10.02.
00:32 SS14 Whitford Forest – Te Maraunga Waiho 1 8.75 km
02:08 SS15 Jacks Ridge 1 6.42 km
03:38 SS16 Whitford Forest – Te Maraunga Waiho 2 8.75 km
05:18 SS17 Jacks Ridge 2 [Power Stage] 6.42 km 

Ennyire volt durva a pattogás: az egyik pilóta kórházba ment az azeri futam után

0

Pierre Gasly egy interjúban elárulta, csigolyái épségét kellett ellenőriztetnie a júniusi Azeri Nagydíj után, mert olyan szinten megviselte az autója pattogása.

Noha jó ideje nem láttunk már hevesen pattogó autókat a Forma-1-ben, az augusztus végi Belga Nagydíjon életbe lépő technikai direktíva ismét előtérbe fogja tolni az idei szezon egyik slágertémáját. A sportágba visszahozott szívóhatású autókra jellemző delfinező mozgás jövőbeni mérséklésére a csapatoknak a spái futamtól 15 mm-rel meg kell emelniük a minimum hasmagasságot – az FIA 25 mm-s emelést akart, de az istállók ebbe nem mentek bele –, 2023-tól pedig várhatóan még több változtatást vezetnek be.

Több csapat azonban igencsak kritikus az FIA lépése miatt, mert szerintük szezon közben amúgy sem illene változtatni, illetve mostanra olyan mértékben mérséklődött ez a jelenség, hogy már nem okoz gondokat. Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke szerint ugyanakkor lesznek még olyan, egyenetlenebb aszfaltú pályák az idei naptárban, amelyeken újra elkezdhetnek intenzíven delfinezni, és akkor ismét felmerül a pilóták egészségkárosodása.

A szezon első harmadában ugyanis a mezőny tagjai egyöntetűen úgy vélték, hogy hosszú távon az egészségükkel játszanak. Sőt, többen, például Lewis Hamilton is komoly fájdalmakra panaszkodtak az Azeri Nagydíj után. Pierre Gaslyról pedig most kiderült, hogy a szezon nyolcadik futama után orvosi vizsgálaton kellett részt vennie, hogy megbizonyosodjon róla, épségben megúszta a bakui utcai száguldást. 

Pierre Gasly, Alpha Tauri, Azeri Nagydíj
Gaslynak fájt az azeri futam Fotó: Fox/Getty Images/Red Bull Content Pool /

„Baku volt a legrosszabb az összes pálya közül, amelyeken eddig versenyeztünk, még ha számomra ez nem is pusztán a delfinezés eredménye volt. A mi autónknak extrém alacsony hasmagassággal kell üzemelnie ahhoz, hogy versenyképes legyen, azon a pályán pedig rengeteg a bukkanó. Nagyon kemény volt a hátamnak a verseny, olyannyira, hogy a hétvége után MRI-vizsgálatra kellett mennem, hogy leellenőrizzék, minden rendben van-e a csigolyáimmal. Ami minket illet, ez a probléma egyértelműen a pálya típusával állt összefüggésben”– nyilatkozta az Alpha Tauri versenyzője a Motorsport.com. olasz kiadásának.

Nem a faenzai istálló azonban az egyetlen, amely nagyon kis hasmagassággal versenyzett eddig, és a teljesítmény-veszteség miatt a technikai direktíva nélkül a jövőben sem változtattak volna, így egy huplis pályán ismét problémák léphettek volna fel. 

Wolff szerint ezért sem vita tárgya, hogy be kell-e avatkozni, mert orvosilag igazolttá vált, hogy a delfinezés agykárosodással járhat. „A GPDA (a Grand Prix-versenyzők érdekvédelmi szervezete – a szerk.) név nélküli kérdőívet töltetett ki a pilótákkal, konzultáltak a kompetens specialistákkal és orvosokkal, az eredmény pedig az, hogy hosszú távon ez nem jó. Az FIA azt mondja, hogy nem akar abba a helyzetbe kerülni, mint az NFL”– utalt a profi amerikaifutball-ligában az agykárosodással kapcsolatos pereskedésekre.

George Russell, Mercedes, Magyar Nagydíj
A Mercedes sem pattog már, de egy huplis pályán lehet, hogy visszatérne a delfinezése Fotó: Makai Gergely Photography

Christian Horner, a Red Bull csapatfőnöke eközben azzal vádolja a Mercedest, hogy csak saját teljesítményüket akarják javítani, mert nekik kifejezetten jól jönne, ha a többiek sem tudnák annyira hatékonyan használni az autójukat. Wolff szerint ez azonban nem igaz.

„Mondhatjuk azt, hogy látszólag megértettük az autónkat, [a Magyar Nagydíjon] megszereztük a pole-t, úgyhogy ne változtassunk semmin. De ez irreleváns, mert ez a pattogási frekvencia rossz a versenyzőknek. Nem értjük és nem is tudjuk átérezni, hogy milyen ezekben az autókban rázkódni. Mi és az összes csapat megoldotta ezt a problémát? Talán igen, talán nem. Azóta nem voltunk pattogós pályán. De hogy kell-e elővigyázatossági intézkedéseket tennünk a következő évre? Igen, egészen biztosan” – jelentette ki az osztrák üzletember.

A norvégiai WRX hétvége tudnivalói – Káraiék is ott lesznek!

0

A hétvégén nem csak a WRX, hanem az Európa-bajnokság is versenyez a norvégiai Hellben. A World RX szezonnyitón új szabályokkal is meg kell ismerkedni.

Kétszeri halasztás után végre versenyen is bemutatkoznak a rallycross új csúcskategóriájú versenygépei. A rossz hír, hogy az amúgy is nagyon szegényes nyolctagú mezőny máris megfogyatkozott, a Münnich Motorsport Ibizája nem szerepelt a hivatalos bemutatón és a csapat is mély hallgatásba burkolózott.

Ott lesznek a magyarok is

Aki a régi Supercarokra kíváncsi az sem fog csalódni, az ERX mezőnyében bőven lesz autó. A 19 fős listán bőven van nagyágyú. Anton Marklund mellett Andreas Bakkerud, Janis Baumanis és Enzo Ide is nevezett. Két magyar versenyzőnek is szurkolhatunk, Kárai Tamás mellett Mózer Attila is rajthoz áll. Egy nevező viszont visszalépett, Ollie O’Donovan Nyirádon bemutatott Proton Iriz RX-e Svédországban meghibásodott, és a javítás annyira elhúzódik, hogy nem csak Norvégiéban, hanem Rigában sem tudnak indulni.

Az EURO RX3 is ott lesz Norvégiában, Jan Cernyt, Kobe Pauwelst és Joao Ribeirót már Nyirádon is láthattuk. Sajnaos ebben a kategóriában nincs magyar induló. Az RX2e-ben sem tolonganak a versenyzők, de a kisebb elektromos autókba legalább tíz pilóta beül.

A pálya 1010 méter hosszú, jokerrel 1119 méterre nő a kör. A szabályváltozás épp a jokerrel kapcsolatos. A joker kört nem lehet az első körben letudni, így ez a taktikai elem kiesik a versenyzők repertoárjából. Az első kör a pályán kell majd végigharcolni. Aki mégis jokerre megy az első körben azt nem veszik figyelembe, tehát a következpő négy körben újra ki kell jönni egyszer a jokerre. A szabály nem csak a WRX-re, hanem minden kategóriáa érvényes.

A norvégiai hétvége programja:

08.12. péntek:

15:30 Hell of a Race – edzés (betétfutam)
16:10 Hell of a Race H1
16:50 Hell of a Race H2
17:30 Hell of a Race H
18:10 Hell of a Race – Progression

08.13. szombat:

09:35 szabadedzés
11:30 Super Pole World RX
13:10 Euro RX3, Euro RX1, RX2e, World RX H1
15:40 Euro RX3, Euro RX1, RX2e, World RX H2
17:30 Hell of a Race – elődöntők
18:00 Hell of a Race – döntők

08.14. vasárnap:

09:05 Warm up
10:10 Euro RX3, Euro RX1, RX2e, World RX H3
13:10 Euro RX3, Euro RX1, RX2e, World RX – Progression
15:10 Euro RX3, Euro RX1, RX2e – elődöntők Euro RX3, Euro RX1 – döntők
17:00 World RX – elődöntők, RX2e – döntő, World RX – döntő
18:05 Díjkiosztó

Rabócsiring Ob
foto: Rabócsiring

Legalább gyorsak az új RX1e autók

Az új WRX versenyautók teljesen elektromos hajtásúak, természetesen mind a négy kerékre érkezik erő. Az 1300 kilogrammos autók 1.7 másodperc alatt gyorsulnak 0-ról 100-ra, ezzel gyorsabbak mint az F1-esek. Az elektromos hajtás részegységeit az ausztriai Kreisel Electric gyártja, a cég tulajdonosai között ott van Arnold Schwarzenegger is. Sajnos ő sem tudott besegíteni a gyártásba, az elektromos részegységek gyártási nehézségei miatt halasztották el kétszer is az új WRX autók premierjét, és a szegényes létszámnak is ez az oka.

Hansen Peugeot
foto: Red Bull Content Pool/Fiaworldrallycross

Olyan, mint a drog – F1-es pilóták jellemezték a versenyhétvégék legintenzívebb részét

0

A jelenlegi mezőny 18 tagja írta körül, hogy milyen érzés a határig hajszolni egy modern Forma-1-es autót.

Noha a pontokat a versenyen osztják, és világbajnok sem lett még senki attól, hogy a legtöbb pole pozíciót szerezte egy adott szezonban, mégis körüllengi valamiféle misztikum az időmérő edzést a Forma-1-ben. Ez persze érthető, hiszen ilyenkor mutatkozik meg a legjobban a pilóták és autók nyers tempója, és – amennyire lehet – ilyenkor csupaszodik le a 21. századi F1 végtelenül bonyolult és technikafüggő világa azzá, amiről az autóversenyzés romantikus oldala szól.

Hiszen nagyjából másfél percen át nincs gumi és üzemanyag spórolás, nincs taktika, nincs csevegés a versenymérnökkel, nincs energiamenedzselés, nincs semmi, csak a versenyző, az autó és a pálya, na meg a stopper. Ebben az egy körben megszűnik a külvilág, és a pilóta minden idegszálával egyetlen dologra koncentrál: a lehető leggyorsabban végigmenni a pályán.

Hogy mit jelent egy modern Forma-1-es autóval időmérős kört, pláne a végső rajthelyről döntő kört teljesíteni, arról az f1.com a jelenlegi mezőny 18 tagját megszólaltatva készített videót.

A teljes videó ITT érhető el.

Norris

„Az időmérő a versenyhétvége egyik legizgalmasabb része. Ilyenkor kell a legjobban meghajtani az autót, maximális motorüzemmódban, a legkevesebb üzemanyaggal, új gumikon. Ilyenkor a legjobb érzés vezetni a kocsit.”

Leclerc

„Nagyon-nagyon különleges érzés. A hétvége során ekkor megyünk el az autóval a határokig. Elképesztően precíznek kell lenni, miközben teljesen koncentrált vagy, és nem gondolsz semmire, csak arra, hogy a lehető legprecízebb legyél, és a legjobb munkát végezd. Ebben az egy körben kell mindent kifacsarnod az autóból, és amikor nem úgy jön össze, ahogy akarod, az nyilván frusztráló.”

Sainz

„Egy rossz időmérős kör nagyon rossz érzést hagy bennem, és ilyenkor aznap a lehető leghamarabb le kell feküdnöm, mert tudom, hogy amikor vasárnap reggel felkelek, már a versenyen fog járni az eszem.”

Russell

„Azért jár extra nyomással az időmérő, mert egyetlen körön múlik minden, és ha csak egy kicsit is hibázol, az egész világ látni fogja.”

Pérez

„Fontos fenntartani a koncentrációt. Ha túlságosan elkényelmesedsz és azt gondolod, hogy nagyszerű körön vagy, és megpróbálsz csak végigérni, akkor könnyedén veszíthetsz két tizedet egy kanyar alatt. Soha nem jelentheted ki, hogy jó egy kör, amíg be nem fejezted.”

Pérez pole-köre a Szaúd-arábiai Nagydíjról

Magnussen

„Mindig érzed a gyomrodban a pillangókat, miközben bekapcsol benned a harci üzemmód.”

Schumacher

„Előfordul, hogy tudod, mindent beleadtál, de egyszerűen nem volt több benne, vagy miattad, vagy az összhang egyszerűn nem jött létre. Ilyenkor legközelebb csak próbálsz jobb lenni.”

Hamilton

„Érzelmek hullámvasútja, miközben elképesztően fókuszált vagy. Ahogy halad előre a hétvége, folyamatosan rakod a helyükre a puzzle darabjait, az időmérőn pedig a gyorskör közben kell ezt megtenned. És amikor tökéletesen passzolnak a darabkák, akkor minden a helyére kerül, mint például Dzsiddában, ahol az egyes és kettes kanyarból jól jöttem ki, aztán a hármas is jól sikerült, és innen csak folytattam tovább.”

Alonso

„A tesztelés és edzés után ez a pillanat, amikor össze kell raknod a tökéletes kört. Van, hogy azt érzed, nem fogod tudni bevenni a kanyart, mert túl későn fékeztél, vagy megcsúszott alattad az autó, de közben így is sikerül, és még időt is nyertél. Ilyenkor érzi úgy az ember, hogy jó körön van.”

Gasly

„Tulajdonképpen ez egy 90 másodpercen át tartó adrenalinlöket, annyira intenzív és fókuszált állapotba kerülsz. Tavaly először rajtoltam az első sorból, Lewis mellől, és olyan, mint a drog: amint megtapasztaltad, a lehető legtöbbször meg akarod ismételni.”

Russell pole-köre a Hungaroringről

Ricciardo

„Ha jól sikerül, az erőteljes érzés. Azt hiszem, ez a jó szó rá.”

Ocon

„Nem mindig tartasz mindent az irányításod alatt, de mindig ott van a verseny, ahol visszakapaszkodhatsz, és ezt kell szem előtt tartanod.”

Verstappen

„Érzed, ahogy felggyorsul a szívverésed, miközben tudod, hogy ez az a kör, ami számít. Az adrenalinszinted az egekben van, de mi ezt szeretjük. El kell találnod a kanyarcsúcspontokat és a féktávokat, illetve a legjobbkor kell a gázra lépned. Érezni belülről, hogy mikor vagy jó körön, és mikor nem.”

Vettel

„Ilyenkor igazán eggyé válsz az autóval, és megfeledkezel a környezetről, miközben kanyarról kanyarra támadod a pályát.”

Verstappen pole-köre a kanadai esőben

Bottas

„Fontos, hogy levidd a pulzusodat, mert normál esetben ez segít a kivitelezésben, és abban, hogy a legtöbbet hozd ki a helyzetből.”

Albon

„Érzed, hogy csak egy köröd van, és abba mindent bele kell raknod.”

Latifi

„Minden versenyzőnek megvannak a módszerei, hogy megfelelő mentális állapotba kerüljön az időmérőre.”

Cunoda

„Az időmérőn lehet a legnagyobb teljesítményt kisajtolni az autóból, és a gumik is ilyenkor tapadnak a legjobban. Ilyenkor mindig élvezetes vezetni.”

Eladó egy egész flottányi Renault Clio Rally4 és Rally5

0

Tíz darab Renault Clio Rally4 és Rally5-ös versenyautó hirdetése jelent meg az egyik nagy versenyautó eladói portálon. A kocsik közt az ERC Clio Trophyjának autói is ott vannak.

Murvás és aszfaltos setup, 6 aszfaltos és 6 murvás kerék, lámpatartók, intercom, és a többi szükséges felszerelés jár az autókhoz. Rajtkész állapotban van tehát a flotta, amely olyannyira alkalmas egy márkakupára, hogy a Clio Trophy by Toksport WRT autóit is észrevettük a csomagban.

A Ghjuvanni Rossi által Rómában használt Clioja és a listavezető Rossi autója mellett ott áll Herczig Patrik 34 CPV 469 rendszámú kocsija is, amivel az idei ERC futamokon versenyzett. Aggódni azonban nem kell, a Clio Trophy mezőnye is ott lesz két hét múlva a csehországi szezonzárón.

„Ott leszünk a Barumon a Clio Trophyban, nem kaptunk jelzést a csapattól, hogy bármilyen fennakadás lenne. Még az is lehet, hogy a Toksport lecseréli a kocsikat és egy teljesen új autót kapunk a szezonzáróra” – mondta Herczig Patrik, amikor felhívtuk a hirdetés kapcsán.

Clio
foto: motorsportauctions.com

A Rally5-ös és Rally4-es Clio a rally piramis alsó két lépcsőfokát jelenti. Tanulásra, tapasztalatszerzésre tökéletesek, értő kezekben pedig meglepően gyorsan is lehet velük közlekedni. Az ewrc adatbázisa szerint 488 darab készült belőlük, több mint 2500 alkalommal álltak eddig velük rajthoz, és a versenyek több mint 90 százalékában célba is értek velük.

Clio
foto: motorsportauctions.com

 

Finn raliversenyen debütál a volt F1-es és többszörös Le Mans győztes pilóta

0

A 2018-2019-es szezonban a Toyotával WEC bajnoki címet szerző, háromszoros Le Mans-i 24 órás győztes és korábbi Forma-1-es versenyző, Kazuki Nakajima Finnországban debütál a raliban.

Nakajima a Williams Racing versenyzőjeként három szezont teljesített a Forma-1-ben 2007 és 2009 között, utána pedig a japán Formula Nippon sorozatban szerzett két bajnoki címet.

2012-ben csatlakozott a Toyota Racing-hez, hogy a World Endurance Championship legmagasabb kategóriájában hazája csapatának TS030 Hybrid LMP1-esét vezesse. A Toyota Racinggel 2018-ban és 2019-ben is megnyerte a Le Mans-i 24 órás versenyt, Fernando Alonso és Sébastien Buemi csapattársaként.

Sebastien Buemi, Fernando Alonso, Kazuki Nakajima
Fotó: John Rourke / AdrenalMedia.com

Toyotával kezdi ralis karrierjét az alelnök

Kazuki Nakajima a hétvégén, a Lahti Historic Rally-val közösen megrendezésre kerülő, Varaosaexpert Ralli Lahti mezőnyében mutatkozik be, egy Toyota Yaris N5-össel.

A japán pilóta a tavalyi szezon végén jelentette be, hogy visszavonul az endurance versenyzéstől, azóta pedig a Toyota Gazoo Racing európai részlegének alelnöke lett. Most először indul raliversenyen, navigátora pedig az az Aaron Johnston lesz, aki Takamoto Katsutával alkot egy párost rali-világbajnokságon.

A Varaosaexpert ralin a Toyota Gazoo Racing Next Generation nevű versenyzői akadémiájának fiatal japán pilótái, Nao Otake, Yuki Yamamoto és Hikaru Kogure is részt vesznek, de ők hárman egy Renault Clio Rally4-es autóval indulnak majd.

Az Aston Martin Alonsóval nem akar ugyanabba a folyóba lépni, mint amibe Vettellel lépett

0

A vártnál jóval gyengébb szezont futó Aston Martinnak az a célja, hogy a jövő évi autója már az első perctől fogva gyors legyen. Minderre már csak azért is lesz nagy szükségük, hogy megfeleljenek Fernando Alonso elvárásainak.

A 2021-es után a 2022-es szezont is óriási várakozásokkal kezdte az Aston Martin, amely tavaly a megváltoztatott padlólemez-szabályok miatt nem tudta hozni 2020-as, még Racing Point néven mutatott formáját, majd nagy meglepetésre az idén sem sikerült előrelépnie, sőt! Pedig a Forma-1 történetének legnagyobb szabályváltozása minden csapatnak lehetőséget kínált arra, hogy a szokottnál nagyobb fejlődést érjen el, ám a silverstone-i istálló 2022-es autója nem sikerült jól.

Mint később kiderült, a csapat már jóval a szezon kezdete előtt rájött, hogy rossz irányba indult el, és egy B-változat fejlesztésébe fogott, amelyet a Spanyol Nagydíjon vetett be. Jelentős javulást azonban ez sem hozott, vagyis pontosabban akkorát nem, hogy azzal számottevően változzon az erősorrend.

„A szezon első felében jelentős fejlesztéseket hoztunk az autóra, de ez mind relatív. Az emberek azt feltételezik, hogy a fejlesztések nem működtek, mert nem léptünk előbbre az erősorrendben. Valójában viszont beváltak, csak nem voltak elegendőek a felzárkózáshoz – nyilatkozta Mike Krack, az Aston Martin csapatfőnöke. – Komoly fejlesztési csomagot vittünk a Spanyol Nagydíjra új oldalszekrényekkel, padlólemezzel, motorborítással és módosított első felfüggesztéssel, ráadásul mindkét autó megkapta ezeket. Ilyesmit még soha nem láttam. Elképesztő erőfeszítés volt a csapat minden egyes tagjától.”

Mike Krack, Aston Martin, Magyar Nagydíj
Krack azért látja a fejlődést Fotó: Aston Martin

Ez az erőfeszítés azonban 13 verseny után csak arra elegendő, hogy mindössze 20 ponttal a konstruktőri pontverseny kilencedik, azaz utolsó előtti helyén álljanak. Jó második félidei szerepléssel persze még előrébb jöhetnek, és igazán nagy javulással talán még a 6. hely is elérhető lehet, ezért nem álltak le az idei autó fejlesztésével, viszont az erőforrásaik nagy részét már így is átcsoportosították.

„Noha folytatjuk az. AMR22-es fejlesztését, és egy kis csoport továbbra is dolgozik rajta, a figyelmünk nagy részét már az AMR23-asra fordítottuk. Egy ideje már a jövő évi kocsira koncentrálunk, mert az autónak az első méterektől fogva jól kell teljesítenie. Egy új szezon és egy új autó jelenti a legnagyobb lehetőséget az ellenfeleink megelőzésére” – mutatott rá Krack arra, hogy az idei évben már aligha történik velük csoda.

Jövőre azonban az új autó mellett új pilótájuk is lesz az Alpine-tól meglepetésre hozzájuk szerződő Fernando Alonso személyében. A kétszeres világbajnok pedig – pláne 40 fölött – aligha lesz a végtelenségig türelmes, ha az idei év végén visszavonuló Sebastian Vettelhez hasonlóan neki is a mezőny második felében kell majd küszködnie. 

„Mindegy, mi történik, Fernandóban megvan a gyilkos ösztön, és tudod, hogy mindig bele fog adni mindent, mindig 100%-ot fog nyújtani, és mindig kihozza a maximumot az autóból és a csapatból. A versenyen mutatott formája kivételes, a magabiztosság, az ösztön és az intelligencia félelmetes kombinációjából áll. Sokat fog követelni tőlünk, de az ember ezt várja egy többszörös világbajnoktól. Fernando hajtóerő lesz, miközben együtt együtt jutunk előre, és mint mindenki a csapatban, én is alig várom, hogy vele dolgozhassak” – tekintett előre Alonso érkezésére a német szakember.

Fernando Alonso, Alpine, Kanadai Nagydíj
Alonso azért jön az Aston Martinhoz, hogy nyerjen Fotó: Alpine

A spanyol pilóta – különösen az idei szezonban mutatott – formája pedig alighanem garanciát jelent arra, hogy a teljesítménye pontosan megmutatja majd, hogy mire képes a jövő évi autó, miközben Sebastian Vettel esetében ezzel kapcsolatban is rendre akadtak kérdőjelek.

„Fernando szerződtetése világosan megmutatja, hogy mik a szándékaink az Aston Martin F1-nél. Nem azért vagyunk itt, hogy meglegyen a létszám. Győzni jöttünk. Egy utazáson veszünk részt a rajtrács eleje felé, Fernando döntése pedig, hogy csatlakozik ehhez az utazáshoz, és egy hozzá hasonló pilóta hisz az Aston Martin F1-es projektjében, nagyszerű elismerés a csapatunknak és a munkának, amit végzünk” – mondta Krack.

Hatalmas csapattal érkezett a ZEG Rally Show-ra a PSZA Motorsport 

0

A hétvégén rendezték meg a II. Zeg Rally Show-t a zalaegerszegi járműkutató központban, ahova a PSZA Motorsport csapata tizenegy párossal érkezett. 

„A ZEG Rally Show egy nagyon jó kis nyári rally show, amit másodjára szerveztek meg – mondta Szabó Árpád, a PSZA Motorsport vezetője. – Tavaly már jártunk itt és annyira tetszett, hogy az idei évet nem hagyhattuk ki. Mindig jó érzés a szezon közben egy kicsit kizökkenni és kizárólag a szórakozást tartani szem előtt. A szervezők idén is sok újdonsággal készültek, bekerült a programba két rally gyorsasági szakasz is. Először nem örültünk neki, mert azt gondoltuk elveszi a show lényegét, de végül azt kell, mondjuk nagyon is beleillett a show-ba. Tizenegy párossal érkeztünk meg Zalaegerszegre, voltak olyan versenyzőink, akik állandó részvevői a Magyar Rally Bajnokság valamelyik szakágának és olyanok is, akik csak ezen rendezvény miatt váltottak hozzánk licencet. Ennek nagyon örültünk, hogy ilyenkor is a mi csapatunkat választják.” 

Fotó: Sári Péter

Papp Arnie az itteni közönségnek mutatta meg új autóját, ami közel három éve készül. Természetesen Ladáról beszélünk, ami Honda motorral van szerelve és a tetőlemezen és az ajtókon kívül semmilyen Lada alkatrész nincs benne. Nagyon erős a motorja, abszolút show autózásra alkalmas. 

„Arnie és Tóth Lilla megmutatták a nézőknek, hogy egy ilyen autóval mennyire  látványosan lehet autózni. Csak is kizárólag murva gumival mentek és ahol lehetett keresztben közlekedtek és füstölték a gumit a nézők és a maguk szórakozását részesítve előnyben. De ugyanezt tette Hinger Dávid és a párja is, akik szintén egy hasonló konstrukciójú autóval mentek.” 

Fotó: Sári Péter

Lehet, nem tudnánk megszámolni az egyik kezünkön Berta László idén mennyi rendezvényt hagyott ki. A ZEG Rally Show-ról sem hiányozhatott és úgy közlekedett, mint legutóbb Veszprémben, nagyon látványos volt egy első kerekes kocsival. Már csak hab a tortán, hogy a kétkerekes mezőny 5. helyén zárta a versenyt. 

„Nagy Gabi, Szombathelyi Peti és Zsolna Józsi szintén Ladával vettek részt a Show-n. Nagy Gabi autójában a 2019-ben használt Papp Arnie féle 16 szelepes Lada motor volt, amit Kormos Ádi épített. Gabi most próbálta ki először és neki, valamint a közönségnek is nagyon tetszett. Sajnos egyetlen párosunk nem tudta befejezni a versenyt, Szombathelyi Petiék az utolsó körben nekimentek egy padkának, ezért ki kellett álljanak. Csapatszinten egy nagyon jó és izgalmas hétvégén vagyunk túl, jó volt az idő is, bár a szél okozott némi fejfájást. Gratulálunk a szervezőknek és örülünk, hogy része lehettünk a rendezvénynek.” 

Papp ZEG
foto: ZEg Rally Show/MK Racing Photography