back to top
Kezdőlap Blog Oldal 1358

Osváth Péter a ZEG Rally Showról: Egy igazi shownak így kell kinéznie!

0

Teljes mértékig elégedett volt a 2. ZEG Rally Show végén Osváth Péter. A jobb oldalon ülők széles mosollyal szálltak ki a Skoda Fabia Rally2 EVO-ból, a balatonfüredi pilóta is kellemesen érezte magát, és igyekezett a lehető legtöbbet kihozni a murva szettes kompozícióból, jövőre pedig jöhet az aszfalt specifikáció.

„Mielőtt rátérnénk a derbire, az első és legfontosabb: Isten hozott Beni! Ha már elég nagy leszel, bérelt helyed van a jobb oldalon!” – vág rögtön a közepébe Osi. Persze addig még el kell telnie pár évnek, de mivel anya és apa is profi navigátorok, az utánpótlás biztosított az Osváth Racingnél.

„Rendben ment minden, de nem murva szett kellett volna, hanem aszfalt, mert a két új pálya igazi raligyorsasági volt. Plusz a ZalaZONE-on belül az egyik szakasz rettenetesen széles volt, ott murva kerékkel lehetetlen volt gyorsan keresztbe menni. A hosszú, nyújtott kanyarokban nem úgy úszott az autó, ahogy jól esik, hanem tolta az elejét. Azt mondták a srácok, hogy az aszfalt gumival is ez volt a helyzet, akkor képzeljétek el, hogy a murvással milyen lassan mentünk. A SmartCity és a városi szakasz viszont rendben volt murvással is, de száz szónak is egy a vége, aszfalt beállítással lett volna igazán jó ez a verseny.”

Minden körben más ült Osi mellett, összesen hatan tapasztalhatták, hogy milyen belülről a Fabia Rally2 EVO.

„Partnereket és barátokat autóztattam, jól éreztük magunkat, sok néző volt a pályák szélén, a rendezvény előtt pedig le a kalappal. Amikor elmész egy ilyen komplexumba, eleve leesik az állad, de ha megfelelően is használják az infrastruktúráját, akkor lesz százszázalékos az egész és itt pontosan ez történt. A célceremónia bent volt a belvárosban, a macskaköves sétáló utca közepén. A dobogó, a kivetítő, a világítás, mind-mind a show része és így lehet eladni egy ilyen rendezvényt, azaz, ennek a „cirkusznak” így kell kinéznie.”

Az Oroszlány Rally kimarad csapat programjából, de ősszel biztosan láthatjuk majd még a kék-fehér Skodát.

„Kicsit meg kell újulni, de szeptemberben visszatérünk. Elmegyek megnézem a Barum Rallye-t, aztán a Kumrovec, Mediterrán, Nova Gorica Rally-k közül választunk egyet. A két külföldi futamról csak jókat hallottam, Pécsen pedig Árpádtető is szerepel a programban, így ezeken gondolkozom, és ami még biztos, az a Mikulás Rallye decemberben.”

ZEG Rally Show
foto: ZEG Rally Show/MK Racing Photography

A Ferrari már nem engedheti meg magának azt, amit a Schumacher-korszakban?

0

A Ferrari korábbi csapatfőnöke szerint sincs minden rendben a maranellóiaknál, de nem Mattia Binottót hibáztatja, akinek szerinte jóval nehezebb dolga van most, mint a Schumacher-korszak kulcsfiguráinak.

Folyamatos beszédtémát szolgáltat a Ferrarival kapcsolatban, hogy szükség van-e változtatásra a csapat szerkezetében. Ezt a kérdést főleg a sorozatos stratégiai baklövések hozzák elő újra és újra, Mattia Binotto csapatfőnök azonban állítja: stratégái nagyszerűek, és egyáltalán nem olyan gyenge a csapat ezen a téren, mint ahogy kívülről tűnik.

Noha sokan vélhetően megmosolyogtatónak tartják e szavakat, Cesare Fiorio, a Ferrari korábbi sportigazgatója – lényegében csapatfőnöki szerepkört töltött be 1989-től 1991-ig – nem Binottót tartja hibásnak azért, hogy hiába rendelkeznek az idén gyors autóval, a taktikai, megbízhatósági és olykor vezetői hibák miatt mégis rendkívül kicsire csökkent az esélyük bármelyik vb-cím megszerzésére.

„El kell ismerni, hogy Mattia Binotto olyan csapattá tette a Ferrarit, amely minden versenyen képes a győzelemre. Binotto nagyszerű mérnök, motorspecialistaként kezdte, majd technikai igazgató lett, de a mostani munkája nagyon más. Valami nyilvánvalóan rossz a Ferrarinál, hibáznak, Binottónak pedig a végére kell járnia ennek. Ez most a legfontosabb feladata” – nyilatkozta a 83 esztendős olasz a Gazzetta dello Sportnak.

Mattia Binotto, Ferrari, Magyar Nagydíj
Binotto a Magyar Nagydíjon Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Fiorio pedig egy érdekes megállapítást is tett a mostani Ferrari, és az 1999 és 2004 között zsinórban hat konstruktőri és öt egyéni világbajnoki címet nyerő, Jean Todt, Michael Schumacher, Ross Brawn és Rory Byrne nevével fémjelzett sikercsapat között.

„Mattiának most megoldásokat kell találnia arra, hogy jobban működjön a csapat. A mai Forma-1-ben mindennek szinte tökéletesnek kell lennie a győzelemhez. Ez másként volt Todt és Schumacher Ferrarijának idejében. Néha olyan kimagaslóan jó autójuk volt, hogy néhány hibát ez elfedett, ez azonban ma már nem lehetséges.”

Amikor a Ferrari sem hitte el, mennyire jó autót épített

Fioiro szavaira a maranellóiak különösen domináns éveiből valóban akad példa, noha azért azt ne gondoljuk, hogy csak a jó autó miatt nyertek. Az viszont kétségtelen, hogy nagy fölényük birtokában belefértek az apróbb hibák, hiszen a tempóelőnyüket kihasználva így is vissza tudtak kapaszkodni az élre. Így történt a 2004-es Olasz Nagydíjon is, amikor Rubens Barrichellónak rossz gumit tettek fel, így hiába húzott el a többiektől a nedves pályán a rajt után, néhány kör múlva már jöhetett is kerékcserére. Eközben Michael Schumacher megpördült az első körben, majd a mezőny után eredhetett az utolsó helyen. Az eredmény? Kettős Ferrari-győzelem.

Néhány évvel ezelőtt az Autosport idézte fel, hogy a Schumacher-Brawn-Todt trió utolsó világbajnoki évében a Scuderiát is megdöbbentette, hogy mennyire gyors lett az F2004-es modell. Az akkoriban még azért a mostaniakkal köszönőviszonyban sem levő szimulációk azt mutatták az első teszt előtt, hogy körönként fél másodperccel gyorsabb az új kocsi a 2003-asnál, Schumacher ehhez képest elsőre két másodpercet vert a korábbi modellre.

Michael Schumacher, teszt, Ferrari, Imola, 2004
Schumacher azon a bizonyos imolai teszten Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Mindez annyira váratlanul érte a Ferrari-mérnököket, hogy ünneplés helyett a fejüket vakarták, mivel meg voltak győződve róla, hogy valami nincs rendben, például az autó túl könnyű, mert a szerelők elfelejtették betenni a ballasztokat. Amikor kiderült, hogy nem ez a helyzet, a csapat 12 órán át tartó vizsgálatba kezdett, hogy kiderítse a „probléma” gyökerét, miközben Schumacher ragaszkodott hozzá, hogy nincs gond, az autó tényleg ennyire jó lett. Rubens Barrichello Mugellóban vezette először az az évi modellt, utólag pedig elmondta, a mérnökökben még az is felmerült, hogy rossz az időmérő rendszer.

De természetesen erről szó sem volt, a Ferrari tényleg elképesztő munkát végzett 2004-re, aminek köszönhetően a 18 versenyből 15-öt megnyert, a legtöbbet letaglózó fölénnyel.

 

 

2023-ban Szaúd-Arábia is a WRC naptárba kerül? 

0

Jövőre 14 Rally Világbajnoki futamot szeretnének rendezni, melyből nyolc WRC futam Európában, hat pedig azon kívül kerülne sorra. A naptárba pedig Szaúd-Arábia is bekerülhet, teljesen új helyszínként. 

A 2023-as WRC naptártervezet bár még nem került nyilvánosságra, de a Rallynoticias.com oldal már tudni véli a jövő évi versenyeket. 

Ez alapján a szezon indító Monte-Carlo Rally és Svéd Rally után márciusban a Mexikó Rally következne, míg áprilisban Horvátország és egy dél-amerikai verseny Argentínában vagy Chilében. 

Májusban csak a Portugál Rallyt rendeznék meg, míg júniusban Szardínia és Kenya kerülne sorra. A nyáron még három vb futamot rendezhetnek, Észtországban, Finnországban, valamint Új-Zélandon. 

Fotó: Hyundai Motorsport

Szeptemberben maradna a görög Acropolis Rally, amit Japán követne októberben. 

Az oldal információ szerint új helyszínként bekerül a naptárba Szaúd-Arábia is, bár ennek ideje még nem ismert. 

Mindez pedig a belga Ypres Rally és Spanyol Rally kiesését jelentené, bár Belgium idén is csak azért került a WRC naptárba, mert brit versenyt nem sikerült a sorozat versenyei közé tenni. 

Simon Larkin, a WRC Promóter igazgatója korábban elmondta, hogy szeretnének egy Közel-Keleti futamot is, ami Szaúd-Arábia lehetne, továbbá egy versenyt az Egyesült Államokban is, amire most kevés az esély 2023-ban. 

Larkin ugyancsak elárulta, hogy augusztus során közzé tehetik a 2023-as naptártervezetet, majd októberben a végleges naptár is megjelenne. 

Elkezdték otthagyni az alkalmazottai a Haast, majd rájöttek, hogy tévedtek

0

Viszonylag ritka betekintést nyújtott Günther Steiner, a Haas csapatfőnöke abba, hogy milyen az, amikor egy istállónak nem úgy mennek a dolgai, ahogyan azt szeretné. A Haas tavaly fennállása legrosszabb idényét teljesítette a Forma-1-ben, és bár eleve átmeneti szezonként tekintett a 2021-esre, néhány alkalmazott nem tartott ki a csapat mellett.

Miután 2018-ban fennállása legjobb eredményét elérve az ötödik helyen végzett a konstruktőri pontversenyben, a Haas szépen elindult a lejtőn, amelynek aljára tavaly ért le. Azok után, hogy 2019-ben befürdött az akkori főszponzorával, majd az autó fejlesztésével is zsákutcába futott, az istállót a Covid-járvány is megtépázta.

Végül az Uralkali segítségével és Nyikita Mazepin szerződtetésével sikerült stabilizálni a gárda anyagi helyzetét, a 2021-es szezont azonban így is kénytelenek voltak „elengedni”, és inkább a 2022-es szabályváltozásokra koncentráltak. Emiatt először fordult elő velük, hogy az utolsó helyen végeztek, ráadásul pont nélkül.

Majd, amikor úgy tűnt, hogy minden sínre kerülhet, jött az ukrajnai háború, és kénytelenek voltak szakítani az orosz főszponzorral, ami megint csak érzékenyen érintette őket. Az idei első verseny azonban végül elhozta a megváltást: a Mazepin helyére érkező Kevin Magnussen ötödik lett, majd ezután többször is pontot szerzett. A szezon felénél pedig az addig alulteljesítő Mick Schumacher is csatlakozott hozzá, így a Haas jelenleg a hetedik helyet foglalja el a tabellán.

Kevin Magnussen, Haas, Magyar Nagydíj
A Magyar Nagydíjon az első és egyetlen fejlesztési csomag is megérkezett az autóra Fotó: Andy Hone/LAT Images/Haas

Visszatekintve jogos a felvetés, hogy miként voltak képesek ilyen mélyről visszajönni. „Menet közben ezt nem veszed észre. Talán néhány év múlva le fog esni, hogy mi történt ebben a csapatban a hullámhegyekkel és hullámvölgyekkel, és hogy miket értünk el. Talán majd akkor, amikor visszatekintünk, és azt mondjuk, »Hűha, hogyan birkóztunk meg mindezzel?«. De nem minden egyszerre zúdult ránk, hanem lépésről lépésre, és így másztunk ki belőle” – nyilatkozta Günther Steiner a RACER-nek.

A csapatfőnöknek már csak azért is megkönnyebbülést jelentett, hogy az idei autóval ismét a pontokért képesek harcolni, mert a nehéz időszakokban valamivel tartania kellett a lelket az elcsigázott alkalmazottakban, akiket egy újabb kínkeserves év bizonyára a padlóra küldött volna.

„Nyilván örültem neki, hogy ennyire jól sikerült, mert folyamatosan azt mondogattam a csapatnak, hogy »Fel a fejjel, csináljátok tovább!«, és amikor jön az eredmény, az olyan, hogy »Legalább nem mondtam nekik hülyeséget«. Nem szeretek olyasmit mondani az embereknek, ami aztán nem válik valóra.”

„Hittem benne, de nem volt rá biztosítékom, hogy ez fog történni, és ezzel kapcsolatban mindig őszinte is voltam. Aztán minden ilyen jól alakult, ezért azt mondtam, »Köszönöm, Istenem, legalább az emberek tudják, hogy miért dolgoznak ilyen keményen, felemelt fejjel, miközben nagyon rossz idényünk volt 2021-ben.”

Nem mindenki hitt a csapatban

A biztató szavak azonban nem mindenkire hatottak, Steiner ugyanis elárulta, hogy a szokásosnál nagyobb volt a mozgás a télen.

„Néhányan elmentek, nagyjából 20%-kal többen, mint normál esetben. Ennek több oka volt, de néhányan bizonyára nem hitték el, hogy vissza fogunk térni. Főként olyan emberek, akik nem régóta voltak itt. Akik régóta itt vannak, azoknak a többsége maradt, mert szerintem hisznek a csapatban, szeretik a csapatot és az atmoszférát, és amit csinálunk. A legtöbbjük.”

„Elég sok emberünk van, akik a kezdetektől fogva velünk vannak, ami szerintem megmutatja, hogy hisznek a csapatban. Nem mondanám, hogy ez nehéz helyzet lett volna, mert mindig az a véleményem, hogy ha valaki nem akar maradni, akkor nincs értelme visszatartani. Elmondhatod és elmagyarázhatod nekik, hogy min megyünk keresztül, de nem ajánlok nekik több pénzt, hogy maradjanak, ha már többé nem hisznek benne.”

Gene Haas, Günther Steiner, Haas, Brit Nagydíj
Gene Haas csapattulajdonos és Steiner Fotó: Andy Hone / LAT Images

Sőt, Steiner nem zárta be a csapat kapuit azok előtt, akik dobbantottak, és most vissza akarnak térni. Merthogy ilyenek is akadnak.

„Dühös sem leszek emiatt, egyszerűen csak cselekedni kell. Egyesek elmentek, majd most néhányuk azért hív minket, hogy megkérdezze, visszajöhet-e, mert rájött, hogy a szomszéd kertje mégsem zöldebb. Elmentek más csapatokhoz, majd felhívtak, hogy »Ha lesz üresedés, megfontolna engem?«. »Persze!«, amennyiben lesz üresedés. Én nem vagyok haragtartó ember. Ha elmentél, mert azt gondoltad, máshol jobb, vagy olyan előrelépést tettél a karrieredben, amit mi nem tudtunk biztosítani, részemről rendben.”

A dobogó a cél

Az, hogy a tavalyi évhez képest jelentős előrelépést tettek, persze még nem jelenti azt, hogy hosszú távon megelégszenek ennyivel. A csapatfőnök úgy kalkulál, hogy amennyiben sikerül megtartaniuk legalább a hetedik helyet, az így kapott pluszbevételekből jövőre már ők is elérik a költségplafont, azaz annyi pénzből gazdálkodhatnak, mint bárki más. Innentől kezdve pedig már csak rajtuk fog múlni, hogy meddig jutnak.

„Szerintem a jelenlegi szabályrendszer végén, azaz 2024-ben és 2025-ben, még ha versenyeket nem is nyerünk, de remélhetőleg legalább a dobogót megcélozhatjuk. Ez a cél. De az összes többi csapat előtt is ugyanazok a lehetőségek állnak, őket is a költségplafon korlátozza, amit nem szabad elfelejtenünk. Továbbra is jó munkát kell végeznünk, és ez a lényeg. Most rajtunk, a technikai stábon múlik, hogy szállítsa az eredményeket. Mindez többé nem pénzügyi kérdés” – tekintett előre az olasz szakember.

 

Bomba készül robbanni? Tanak csapatot vált?

0

Ott Tanak 2019 végén, első és azóta is egyetlen vb címe után elhagyta a Toyotát és a Hyundai Motorsporthoz igazol, ahol igazán kiugró eredményt nem tudott eddig elérni. Belga lapinformáció szerint az észt versenyző megelégelte ezt, és csapatot vált 2023-ra. 

Ott Tanak 2019-ben megszerezte első vb címét a Toyota csapatával, majd nagy meglepetésre a következő szezonra a Hyundaihoz igazolt, ahol azonban már nem tud azóta sem elég jól szerepelni, bár 2020-ban még harmadik lett a világbajnokságon, tavaly csak ötödik lett. Idén Szardínián, valamint Finnországban is megvillantotta 2019-es formáját az észt versenyző, és jelenleg a vb pontverseny második helyét foglalja el. 

A belga DH Les Sports lap pedig olyan információk birtokába jutott, mely szerint az észt versenyzőnek elege lett a Hyundai idei problémáiból, és hogy a Rally1-es autót nem tudta elég gyorsan kifejleszteni és 2023-ra kész csapatot váltani. 

Tanak
Fotó: Hyundai Motorsport

A lap az információkat Tanak által Finnországban tett nyilatkozataira alapozza, amit az észt versenyző az autójával kapcsolatban tett.  

“Nagyon küzdök az autó vezetésével – mondta Finnországban Ott Tanak, annak ellenére, hogy péntek reggeltől vezette a versenyt és végül nyerni is tudott. – Egy rémálom vezetni.” 

Továbbá a belgák azt is észrevették, hogy Tanak a saját webáruházában elkezdett kiárulni minden Hyundai-jal kapcsolatot termékét. 

A belga lap pedig már azt is tudni véli, hogy a 34 éves versenyző az M-Sportnál fogja folytatni karrierjét, ahol 2017-ig versenyzett. 

Fotó: M-Sport

Tanak még a 2023-as szezonra is érvényes szerződéssel rendelkezik a Hyundainál, azonban állítólag, amennyiben nem elégedett az autójával, úgy ez a szerződés felbontható. 

Az észt versenyző, valamint csapattársa, Thierry Neuville idén többször hangoztatta, hogy nem elégedett Julien Moncet tevékenységével, és Andrea Adamo decemberi távozása után nincs elég erős vezetője a koreai gyártónak. 

Az M-Sport csapatvezetője, Richard Millener pedig nemrég kijelentette, hogy Craig Breen mellett szüksége lenne egy erős versenyzőre, aki képes a futamgyőzelmekért harcolni.  

Amennyiben megvalósulna Tanak M-Sporthoz igazolása, úgy mindhárom gyártónak lehetne egy vb címre esélyes versenyzője: Tanak az M-Sportnál, Thierry Neuville a Hyundainál, valamint Kalle Rovanpera a Toyotánál. 

Hamilton szerelmes lett, a többiek félmeztelenül pózolnak – így nyaral az F1-es mezőny

0

Lewis Hamilton beutazza Afrikát, miközben társainak többsége hajón vagy tengerparton pihen. Na persze nem Valtteri Bottas, aki barátnőjével igazán aktívan tölti a szabadságát.

A csapatok gyára két hétre majdnem teljesen bezár, a csapatagok pedig elmennek nyaralni. De természetesen nemcsak ők élvezik a szünetet, hanem a pilóták is, és mivel a legtöbbjük aktívan jelen van a közösségi médiában, azt is láthatjuk, hogy mivel foglalatoskodnak. Nézzük!

Lewis Hamilton, a Mercedes sztárja az aktuális MotoGP-világbajnok Fabio Quartararóval lovagolta meg a hullámokat a szörfdeszka és a wakeboard keverékén egy kicsit a nyári pihenő elején, majd Afrika felé vette az irányt. „Ezen a nyáron Afrikában utazgatok a legközelebbi barátaimmal. Olyan sokat tanulok a gyökereimről és az elképesztő kultúrájáról ennek a kontinensnek, amely annyit adott a világnak” – írta Hamilton az Instagramon, majd megosztott egy lejátszási listát, amelyet kifejezetten az afrikai túrájára állított össze.

Hamilton Namíbiában

A gorillákkal, majmokkal és helyi lakosokkal fotózkodó hétszeres világbajnok egy másik posztban leírta: „Az idén olyasmivel töltöm a nyári szünetemet, amit már évek óta meg akartam tenni. Végre felkutatom a gyökereimet Afrikán keresztül, és srácok, semmit nem mondok azzal, hogy ez az utazás meghatározó élmény. Az életemet megváltoztató újrakezdés. Úgy érzem, új nézőpontból tudom szemlélni az életet, még jobban imádom az állatokat, és még közelebb kerültek a testvéreimhez, akikkel osztozom ezen a különleges úton.”

„Akármerre nézek, minden irányból annyi szép dolog vesz körül. Úgy érzem, újra egyensúlyba kerültem és békére leltem. Az első úticélom Namíbia volt, az egyik legcsodálatosabb hely, amit valaha a saját szememmel láttam. A szavak és a képek nem adják át. A hőlégballonos út szürreális volt, és az oldalunkra kellett leszállnunk, amit soha nem fogok elfelejteni. El sem tudnék képzelni jobb helyet, ahol tölthetném a szabadságomat. Mindenkinek fényt és békét küldök, irány a következő úticél!.”

Ezután Ruanda felé vette az irányt, ahonnan a következőt posztolta:

„Hogyan írjunk le egy olyan élményt, amitől nem jutsz szóhoz? A második megállóm Ruanda volt. A gyönyörű ruandai emberek mosollyal és zenével fogadtak. Ez az út igazán megmutatta, hogy mennyire sokszínű és gazdag itt a kultúra. Gyönyörű zöldellő mezőkön át túráztunk, ahol gyerekek énekeltek nekünk, majd felmentünk egy vulkánra, ahol gorillákkal találkoztunk. Micsoda látvány volt nézni őket a természetes élőhelyükön nyugodtan, a körülöttük élő közösség által védve. Ez az a hely, ahol lenniük kell, a saját otthonukban, szabadon és békésen élve az életüket. Mélyreható és igazán megindító élmény volt. Szerelmes vagyok ebbe az országba. Köszönjük, hogy fogadtatok minket, alig várom, hogy visszatérjek.”

Hamilton Ruandában

Míg a hétszeres világbajnok Afrikában tölti az idejét, a mezőny néhány tagja szokványosabb nyaralást választott. Ennek alighanem sok hölgy rajongó is örül, hiszen Charles Leclerc és a többiek félmeztelen fotókkal árasztották el a közösségi médiát. A Ferrari monacói versenyzője Korzikán kezdte a pihenést, de hamarosan már ismét a versenyzésen járt az esze. „Még két hét, mielőtt visszaülök az autóba. Máris hiányzik a versenyzés, készen állok!” – írta a posztjához, amelyben az edzőteremből töltött fel képeket.

Hasonló kikapcsolódást választott Carlos Sainz, a Ferrari másik pilótája is. A spanyol versenyző golfozással kezdett, majd wakeboardozott. A félmeztelen képek tőle sem maradhattak, el, az alábbi poszthoz azt írta: „Szabadnapok a barátokkal, de mindig aktív vagyok!”

Persze, nem mindenkinél a strandolásról és fürdőzésről szóltak az elmúlt napok, Lando Norris és barátnője például egy éves évfordulójukat ünnepelték, Fernando Alonso pedig amellett, hogy a Servus TV-nél F1-es riporterként dolgozó párjával nyaralt, egy kis gokartozást is beiktatott a szünidőbe. Valtteri Bottas és barátnője eközben amellett, hogy közösen kerékpároztak, Wyomingban quadoztak. Az alábbiakban ezt, és a mezőny többi tagjának nyaralós posztjait is megnézhetik.

 

George Russell a jelek szerint az egész nyarat félmeztelenül tölti

Bottas és Tiffany Cromwell az Egyesült Államokban

Bottasnak a traktorozás is megvolt

Esteban Ocon sem maradt adós a félmeztelen képpel

Mick Schumacher is hajózott

Persze, nem minden versenyző posztolt arról – legalábbis eddig –, hogy mivel tölti a szabadságát. Például Max Verstappen is néma maradt eddig a közösségi oldalain, barátnője, Kelly Piquet viszont Instagram Storyban megmutatta, hogy kislányával, Penelope-val és Verstappennel hármasban nyaralnak.

Latvala még mindig gyors – friss belső felvétel a Celicából

0

A Toyota csapatvezetője Jari-Matti Latvala mi mással kapcsolódna ki mint rallyval. A 18 WRC futamon győztes finn az első nap után vezet a Lahti Historic Rallyn.

Ötödik versenyén indul ebben az évben Latvala, márciusban a TGS Rallyn nyerni is tudott. Most is jó úton van a győzelem felé, az első nap összes gyorsaságiját megnyerte, és az utolsó szakaszon kapott egyperces büntetéssel együtt is 38 másodperccel vezeti a versenyt.

A négyes gyorsasági így nézett ki belülről:

Az autó is érdekes amivel Latvala indul. A családi tulajdonban levő Celica kétszer is járt Magyarországon, édesapja, Jari Latvala 2018-ban és 2019-ben is indult a Mecseken, igaz célba érni egyik évben sem tudott.

A Lahti Historic Rallyn együtt indul apa és fia, az idősebb Latvala hetedik az első nap után.

A versenyen indult Sami Pajari is. A tavalyi JWRC bajnok egy piros Ford Escort RS 1800 MkII-vel állt rajthoz. Az összetettben az ötödik helyen áll, a D3 kategóriát viszont vezeti.

Jari-Matti Latvala
foto: Jari-Matti Latvala

 

Wolff tör-zúz, de nem büszke rá – Horner szerint könnyű húzni az osztrák agyát

0

Christian Horner szerint nem nehéz kihozni a sodrából kollégáját és egyik legfőbb riválisát, a Mercedes F1-es istállóját irányító Toto Wolffot. A Red Bull csapatfőnöke ugyanakkor hangsúlyozta, nem személyeskedésről van szó.

Amennyire Max Verstappen és Lewis Hamilton tavaly nem kímélték egymást a pályán, legalább annyira, ha nem még keményebben küzdött egymással a pályán kívül a Red Bull és a Mercedes. A rivalizálás pedig nem mindig volt éppen szépnek vagy sportszerűnek mondható, ami főként a két csapatfőnök, Christian Horner és Toto Wolff médián keresztüli üzengetéseiben csúcsosodott ki.

A felek azóta persze lehiggadtak, ami vélhetően nagyban köszönhető annak, hogy az idei évre a Mercedes visszaesett, és nincs harcban az év végi elsőségért. Horner most a Sky Sportsnak elmondta, miként tekintett kettejük tavalyi rivalizálására.

„Ebben semmi személyes nincs. Toto az Toto. Fenomenális munkát végzett a Mercedesszel. Nyilván nagyon más közegből érkezett a sportba, mint én, hiszen ő a pénzügyi világból jött. És nagyon könnyű húzni az agyát, ami látszik is, és néha hatással van rá. Amikor pedig versengtek – és a tavalyi év annyira intenzív volt, ráadásul az első alkalom, hogy ilyen helyzetbe került –, mindig érdekes látni, hogy miként reagálnak az emberek. Amikor fejhallgatókat törne össze, akkor tudod, hogy elkaptad őket.”

A Bose valószínűleg nem örült ennek a jelenetnek

Horner természetesen a tavalyi Szaúd-arábiai Nagydíjon történt esetre gondolt, amikor Wolff dühében az asztalához vágta a fejhallgatóját, miután Max Verstappen befékezett Lewis Hamilton előtt, utóbbi pedig nekiment. De volt fejhallgató dobálás az Abu-dzabi Nagydíj utolsó körében is.

Hogy Hornernél azért nem látunk ilyeneket, mert – mint mondta –, ő a motorsportban nőtt fel, és ezáltal jobban tudja kezelni a hasonló helyzeteket és a különféle szurkálódásokat, vagy egyszerűen az eltérő személyiségéből fakadnak ezek, azt mindenki döntse el maga, mindenesetre Wolff sem büszke arra, amikor elveszíti a fejét.

„Nem vagyok büszke rá, hogy fejhallgatókat török össze, de ez vagyok én. Ilyenkor még mindig az agresszív gyerek tör elő belőlem, akinek igencsak nehéz gyerekkora volt. Szó szerint meg kellett küzdjek azért, hogy elfogadjam magam” – nyilatkozta a Financial Times-nak az osztrák üzletember.

Hogy kettejük közül ki a jobb csapatfőnök, azt alighanem lehetetlen objektívan megítélni. Horner szerint ezt nem is neki kell eldönteni, és különben is, mindketten a saját dolgukra koncentrálnak. Az idén ez pedig igencsak eltérő feladatokat jelent, hiszen míg Wolffnak az a dolga, hogy valahogy visszaterelje a Mercedest a győzelmi ösvényre, addig Horner a csúcson levő Red Bullt igyekszik újabb világbajnoki címhez segíteni.

 

Evans csalódott 

0

Tavaly nyerni tudott, idén azonban a negyedik helyet szerezte meg Elfyn Evans a Finn Rallyn, ami miatt csalódottan távozott a versenyről a Toyota pilótája. 

Elfyn Evans a dobogós helyekért harcolt a Finn Rallyn egészen a szombati utolsó szakaszig, ahol a Toyota Yaris Rally1 felfüggesztésének sérülése miatt egy percet vesztett és elvesztette a dobogó lehetőségét. 

“Kicsit frusztráló verseny volt – mondta a Toyota walesi versenyzője a Rally Világbajnokság hivatalos oldalának. – Szombaton megsérült a felfüggesztés, ami nagyon nehéz helyzetbe hozott. Pontosan nem tudom, hogy miért, de egész hétvégén nem éreztem olyan jól magam az autóban, mint az Észt Rallyn. Kicsit tudtunk harcolni a többiekkel, de igazán nem volt csatában. Ezúttal inkább az autóval küzdöttem, korábban pedig inkább én voltam a probléma.” 

Evans elismerte, még mindig nem sikerült teljes mértékben összeszoknia a Rally1-es autóval. 

“Az idei Rally1-es autóhoz való hozzászokás a vártnál is több időbe telik. Sok versenyen szakaszokat nyertem és harcoltam már, de egy kicsi még hiányzik ahhoz, hogy igazán jól érezzem magam az autóban. Ez nyilván frusztráló, de le kell hajtanunk a fejünk, dolgoznunk kell tovább azért, hogy még inkább összeszokjunk az autóval.” 

Elfyn Evans nyolc versenyt követően a vb pontverseny negyedik helyén áll, azonban Ott Tanaktól csak 10, Thierry Neuville-től pedig kilenc pontra van.

Ilyen autó nincs még egy: eladó Schumacher és Piquet Benettonja

0

Páratlan Forma-1-es autót kínál eladásra az RM Sotheby’s. A Nelson Piquet-t és Michael Schumachert is kiszolgáló Benetton B191-es átszámolva valószínűleg 400 millió forintnál is nagyobb összegért találhat gazdára.

A klasszikus autók árverezésével foglalkozó RM Sotheby’s rendszeresen kínál eladásra korábbi Forma-1-es gépeket, viszont az a kocsi, amely most szerepel az oldalukon, még a komoly történelmi jelentőségű modellek közül is kiemelkedik. Ezt az autót ugyanis összesen 10 világbajnoki cím „vezette”, ehhez fogható pedig a királykategória 72 éve íródó története során az előtt és azóta sem fordult elő.

Az 1991-es Benetton B191-esről, mégpedig annak 01-es sorszámú kasztnijáról van szó, amellyel Nelson Piquet és Michael Schumacher is versenyzett. Lévén utóbbinak az 1991-es a bemutatkozó szezonja volt, értelemszerűen még nem világbajnokként ült az akkor már háromszoros világbajnok, nem mellesleg utolsó F1-es szezonját teljesítő Piquet által is vezetett autóba, viszont így is megmutatta benne, hogy a későbbiekben mire kell számítani tőle.

NE HASZNÁLD
A Benetton B191/01-es Fotó: RM Sotheby’s

A legendás tervező, John Barnard felügyelete alatt megálmodott B191-es 01-es kasztnija a szezon harmadik versenyén, Imolában debütált Piquet alatt, de csak másfél kört ment a versenyben, mielőtt a brazil veterán a kavicságyba csúszott vele a Tosa-kanyarban. Piquet ezután Monacóban sem fejezte be a versenyt: a 4. helyről rajtolva Gerhard Berger hátulról belement, és megrongálta a B191-es hátsó felfüggesztését.

Az autó harmadik versenyén, a Kanadai Nagydíjon azonban már rámosolygott a szerencse. Ez volt az a futam, amely Nigel Mansell és az F1-es történelem egyik legnagyobb bakiját hozta, a világbajnoki címért csatázó brit ugyanis az utolsó körben, az élről esett ki, amikor már a közönségnek integetve hagyta túlságosan leesni a Williams-Renault-ja fordulatszámát, lefullasztva ezzel a motort.

NE HASZNÁLD
Az autót a Ford nagyjából 660 lóerős, 3,5 literes. V8-as motorja hajtotta, az erőátvitelről pedig 6 sebességes manuális váltó gondoskodott Fotó: RM Sotheby’s

A második helyen autózó Piquet pedig köszönte szépen az ajándékot, és megnyerte a versenyt. Mint később kiderült, ez volt az akkor már közel 39 éves világbajnok utolsó győzelme a Forma-1-ben.

A 01-es kasztnit ezután már néhány futamon használta a csapat, majd tartalék kasztnit csinált belőle, de csak a szeptember végi Spanyol Nagydíjig, ekkor ugyanis az istállóhoz a Belga Nagydíjon a Jordannel megejtett bemutatkozását követően csatlakozó, harmadik benettonos futamára készülő Michael Schumacher kapta azt meg.

A 22 esztendős német az ötödik helyről rajtolt, majd a harmadik helyre javítva egy ideig Ayrton Senna McLarenjét szorongatta, mígnem megpördült, és végül hatodik lett. Ez volt a 01-es utolsó célba érkezése, hiszen Japánban motorhiba, Ausztráliában pedig kicsúszás vetett véget Schumacher versenyének. A kocsi később múzeumi példány lett, majd 2016-ban vásárolták meg, hogy teljesen felújítsák. Az RM Sotheby’s kifejezetten azzal a céllal tette ezt, hogy jövőbeni tulajdonosa történelmi versenyeken indulhasson vele.

NE HASZNÁLD
A mai F1-es autókéhoz képest faék egyszerűségű kormány, mögötte digitális kijelzővel Fotó: RM Sotheby’s

Ami az árát illeti, arról csak érdeklődésre adnak tájékoztatást, de abból lehet rá következtetni, hogy egy másik 1991-es Benetton-kasztnit korábban 1,01 millió dollárért (jelenlegi árfolyamon közel 386 millió forint) adtak el. Mivel a 01-es sorszámú modell történelmi szempontból lényegesen nagyobb értékkel bír, vélhetően az eladási ára is jelentősen magasabb lesz.

Bővebb információhoz jutni és érdeklődni ITT lehet az autóról.

NE HASZNÁLD
A manuális váltóhoz bizony kuplungolni (bal szélen) is kellett Fotó: RM Sotheby’s