Kezdőlap Blog Oldal 1385

Elárverezik Richard Burns 2001-es Subaruját 

0

Egy Silverstone-i árverésen meg lehet vásárolni Richard Burns 2001-es Subaru Impreza WRC-jét, mellyen a világbajnoki szezonja Monte-Carloi és Svédországi versenyén állt rajthoz. 

Richard Burns 2001-ben szerezte egyetlen világbajnoki címét, most pedig Silverstone-ban elárverezik azt a Subaru Impreza WRC-t, mellyel az év végi első helyhez vezető úton elindult a brit világbajnok. 

A 8-as alvázszámú és X2 SRT rendszámú autóval Burns a Monte-Carlo Rallyn műszaki hiba miatt kiesett, majd a Svéd Rallyn a 16. helyen ért célba. 

A később X8 SRT rendszámra váltó autóval 2001-ben a folytatásban a japán Toshihiro Arai, sz osztrák Achim Mörtl és a brit Neil Wearden is versenyzett a világbajnokságon. 

2004-ben a brit Steve Winter és Neil Gatt, majd 2006-ban David Turnbull tulajdonába került az autó, most pedig Kevin Procteré. 

Burns
foto: motorsportauctions.com

A Subaru Impreza WRC az augusztus 26-28-ai Silverstone-i Árverés rendezvényen lesz megvehető. Az autó teljes felújításon esett át, azonban minden porcikája eredeti alkatrészből áll. 

A hirdetésben sajnos azinduló ár nem lett feltűntetve, de igazán jó lenne itthon látni a legendás Subarut Bútor Róbert 2019-es Citroen C3 WRC-je, Schubert István 2021-es Ford Fiesta WRC-je, Csík Zoltán 2001-es és 2006-os Subaruja és 2011-es Mini Cooper WRC-je mellett. 

Ennél nagyobb szenzáció már csak az lenne, ha egyszer egy versenyen lehetne látni minden itthon WRC-t! 

Burns Subaru
foto: motorsportauctions.com

Jótékony célt szolgálnak az idei ZEG Rally Show nevezési díjai

0

Augusztusban ismét látványos esemény zajlik Zalaegerszegen, a nevezési díjakból befolyó összeg óvodák felújítását segíti

A hagyományteremtő céllal tavaly létrehozott ZEG Rally Show 2022-ben kibővített programmal és hosszabb versenytávval zajlik Zalaegerszegen és környékén. A hazai ralisport kiemelkedő versenyzőpárosait felvonultató rendezvény a szórakoztatás mellett a biztonságos közlekedést népszerűsíti és a helyi közösségekhez is szól. 

Már zajlik a nevezés a 2022. augusztus 7-én zajló ZEG Rally Show-ra, amely során a hazai ralisport kiemelkedő versenyzőpárosai látványos örömautózást mutatnak be a közönségnek Zalaegerszeg belvárosában, a ZalaZONE-ban, valamint Gellénháza és Nagylengyel térségében. A rendezvényen a versenyzők nem az óra ellen, hanem az élményre hajtanak, emellett a HUMDA közreműködése révén fókuszba kerül a közlekedésbiztonság a Moto Safety és a Road Safety program keretein belül. Társrendezvényként az EnduroGP-világbajnokság magyarországi fordulója is párhuzamosan zajlik majd az eseményekkel Zalaegerszegen és Bocfölde környékén.

A szórakoztatás és a közlekedésbiztonság népszerűsítése mellett a ZEG Rally Show jelentősége idén már a helyi szerepvállalásra is kiterjed: a HUMDA Magyar Autó-Motorsport és Zöld Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. és a TRP Hungary cégcsoport közös felajánlásával a 2022-es ZEG Rally Show nevezési díjaiból befolyó bevételből a két szervezet támogatást nyújt Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata részére a zalaegerszegi óvodák fejlesztése érdekében. A felajánlás pontos összege a nevezések lezárása, 2022. július 31. után válik ismertté.

„Az I. ZEG Rally Show alkalmával Zalaegerszeg és környéke tárt karokkal fogadta a rendezvény ötletét és fontosnak tartjuk, hogy mi is elősegítsük a helyi közösségek fejlődését. Nagyon örülünk, hogy Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzatával együttműködésben idén a zalaegerszegi óvódák fejlesztését támogathatjuk” – nyilatkozta Őry Tamás, a TRP Hungary cégcsoport ügyvezető igazgatója. – „A jövő generációjának felkarolása mindig is fontos volt a számunkra: a rendezvényeink szervezése során különös figyelmet fordítunk arra, hogy a családok minden tagja jól érezze magát, és a sportmenedzsment üzletágunkban, a MOTAM-ban is kifejezetten fiatal versenyzők pályafutását egyengetjük. Örömmel támogatjuk a zalaegerszegi óvodák fejlesztését is.”  

Idén is lesz WRC a mezőnyben

Az idei ZEG Rally Show-n összesen négy kategóriákban 90 versenyzőpáros vehet részt. Nevezni a rally.chronomoto.hu weboldalon lehet 2022. július 31-ig, de a versenyzőknek nem érdemes sokáig várni, mert a nevezés meghirdetése után rögtön jelentős érdeklődés mutatkozott az indulók részéről. Közöttük szerepel Schubert István is, aki a ZEG Rally Show-n lép először pályára a frissen vásárolt Ford Fiesta WRC-jével, így a tavalyi rendezvényhez hasonlóan idén is lesz csúcskategóriás autó a mezőnyben.

A Rally Show és az EnduroGP-világbajnokság hazai fordulója, valamint a közlekedésbiztonsági programok mellett gasztro zóna és kiállítók is helyet kapnak Zalaegerszeg belvárosában és a ZalaZONE-ban. A rendezvény a közönség számára a kijelölt nézői pontokon díjmentesen látogatható.

Fotó: ZEG Rally Show

Klausz Kristóf négy új mérnökkel támad a Veszprém Rallyn

0

Idei legfontosabb versenyére készül Klausz Kristóf és Csányi Botond az Országos Rallybajnokság egyetlen murvás futamán, a Székesfehérvár–Veszprém Rallyn. Két legutóbbi murvás versenyüket, az osztrák bajnoki Waldviertel és a magyar szezonzáró Mikulás Rallyt is megnyerték a Skoda Fabia Rally2 evóval, ráadásul erre a futamra négy új mérnökkel is erősödött a Klausz Motorsport.

„Tényleg négy új mérnökük van – nevet Klausz Kristóf. – A Mecsek Rally utáni héten államvizsgáztam a győri Széchényi István Egyetemen, de nem csak én, hanem a Klausz Motorsport három szerelője is, így valóban új mérnökökkel gazdagodtunk. Szerencsére a főszerelőnk nem változott, ő a gyakorlati megvalósításához is ért mindannak, amit mi az egyetemen tanultunk.“

A Klausz–Csányi kettős idei szezonja jól kezdődött, hiszen az osztrák bajnokságban két dobogós helyezést értek el, a Salgó Rallyn pedig negyedikek lettek. A Boldogkő Rallyn azonban baleset miatt kiestek, a Dunakanyar Rallyt pedig egy kisebb kicsúszással kezdték. A Mecsek Rallyn már helyenként visszataláltak a ritmusukhoz, de még azzal a versennyel sem voltak tökéletesen elégedettek.

Fotó: MGR Images

A Székesfehérvár–Veszprém Rallyn azonban nagy lehetőséget kapnak. Klausz Kristófnak amúgy is erőssége a murva, ráadásul az utolsó két murvás futamán, tavaly ősszel és télen győzött, tehát minden adott lehet a régi forma visszaszerzésére. 

„A Mecsek Rally nem sikerült olyan jól, mint szerettem volna. Voltak jó pillanataink, a diagram egyértelműen felfelé indult el (igazi mérnöki megfogalmazás), de ennél többet szeretnénk. 

A murvás versenyek, az improvizáció mindig is közel álltak hozzám. Legutóbb, a Mikulás Rallyn nagyon jól mentünk a lőtéren. Meg is nyertük azt a versenyt, amiről peresze tudom, hogy nem bajnoki futam volt, de ha azt az érzést át tudnák most menteni a Veszprém Rallyra, akkor azt gondolom, hogy végre újra a helyünkön lennénk. 

Vasárnap volt egy viszonylag hosszabb murvás tesztünk, ami nagyon jól sikerült, ez is lendített az önbizalmamon. Remélem, hogy a hétvégén a stopper ellen is sikerül egy jót autóznunk.“

Klausz
Fotó: MGR Images

Csányi Botond is valami hasonlóban reménykedik, annál is inkább, mert a Veszprém Rally szinte hazai futama, ráadásul a kedvence is. 

„Nagyon szeretem a Veszprém Rallyt, amikor a Nagylőtéren 180-nal repkedsz harminc métereket, Kislőd, Hegyesd gyakorlatilag Eb-szintű pályák – mondja Csányi Botond. – Számomra egyébként is a murva jelenti az igazi rallyt. Hivatalosan a Mecsek Rally a hazai versenyem, de annyit indultam már veszprémi, vagy Veszprém környéki sofőrökkel, hogy szinte haza járok erre a versenyre is. 

Az év eleji két törés után valóban nehezebben találjuk a helyünket, ezt kár is tagadni. A rallyt mindig csapatsportnak tekintettem, ahol kölcsönösen hatunk egymásra, ha Kristófon érzem, hogy jó formában van, magabiztos, az engem is húz és fordítva is igaz, úgyhogy ebből a gödörből együtt kell kijönnünk. 

Fotó: MGR Images

Hosszú és kemény verseny lesz a Veszprém Rally, főleg a Nagylőtérrel kezdeni, nem lesz egyszerű dolog. De pont az ilyen kihívásokat szeretjük a rallyban a legjobban.“

Latvala szerint hamarosan eldől a vb cím

0

Jari-Matti Latvala elárulta, hogy versenyzője, Kalle Rovanpera várhatóan a görög Akropolisz Rallyn biztosíthatja be első vb címét. 

Kalle Rovanpera 83 pont előnyre tett szert miután a hetedik vb futam után már az ötödik győzelmét szerezte csapattársa, Elfyn Evans és a Hyundai versenyzője, Ott Tanak előtt. Az előny pedig már majdnem három versennyi előnyt jelent. 

“Kalle előnye már 80 pontnál is több, ami előny gyakorlatilag már három versenyen lenne ledolgozható – mondta Jari-Matti Latvala, a Toyota Gazoo Racing csapatvezetője. – Szerintem az Akropolisz Rallyn el is dőlhet a világbajnoki cím.” 

Latvala nagyon elégedett volt csapatának az Észt Rallyn nyújtott teljesítményével. 

“Ennél elégedettebb már nem is lehetnék a csapat teljesítményét tekintve, hiszen az első hat helyen négy Toyota zárt. Svédországban már volt egy gyors pályákat tartalmazó futam, de ez most murván volt. A versenyzőink valóban a mezőny elejében tudtak harcolni, pedig a körülmények nem voltak egyszerűek. Állandóan változott a tapadási szint, változtak a körülmények. Kemény verseny volt és úgy tűnik ezek a körülmények nagyon jól fekszenek Kalle Rovanperának.” 

A Power Stage igazán nehéz volt Észtországban. 

“A hatalmas esőt látva azt gondoltam, hogy versenyzőink sokat fognak küzdeni, sokáig arra számítottam, hogy Andreas Mikkelsen fogja nyerni a szakaszt. Aztán Elfyn Evans rajtjára kissé csillapodott az eső, és azt hittem, hogy megnyerheti a szakaszt, majd miután javultak a körülmények arra számítottam, hogy Kalle kis különbséggel behúzhatja a szakaszt. Aztán amikor megláttam az első részeredményét Kallénak, úgy döntöttem, hogy soha többet nem fogok találgatni. Nem tudom, hogy mennyire gyakori egy Power Stage megnyerése 20 másodpercnél is nagyobb előnnyel. Nyilván folyamatosan javultak a körülmények, ami kellett az eredményhez.” 

Llarena magabiztos a Róma Rally előtt 

0

Efrén Llarena, az MRF Team versenyzője 46 pontos előnnyel várhatja a hétvégi Róma Rallyt, melyen, ha elég jól szerepel, akár a Rally Európa-bajnoki címet is megszerezheti, miután legközelebbi riválisa, Nil Solans nem indul az olasz versenyen. 

A Kanári-szigetek Rallyt követően ismét aszfaltos versenyt rendeznek a Rally Európa-bajnokságon, és a Róma Rallyt 46 pont előnnyel várhatja Efrén Llarena Nil Solans előtt, míg Simone Tempestini 52, Alberto Battistolli pedig 59 pont hátránnyal követi. 

“Még elég sok pontot lehet elérni a bajnokságban – mondta Efrén Llarena a Rally Európa-bajnokság hivatalos oldalának. – Megpróbáljuk a maximumot kihozni magunkból Rómában, de úgy gondolom, fél szemmel Nil Solans eredményeit is figyelni kell.” 

Azóta azonban kiderült, hogy Nil Solans nem tud indulni az olasz versenyen, így pedig, ha legalább 70 pontra növeli előnyét Llarena Rómában, úgy eldönti az év végi első hely sorsát. 

“A római célunk az, hogy legalább akkora előnyünk legyen a verseny után, mint előtte. Tény, hogy mindig feküdtek a római pályák nekünk, ezért optimisták és motiváltak vagyunk. Nagyon örülök, hogy aszfalton sokat vezethettem már az autót az MRF gumijaival. A Kanári-szigetek Rally második helye nagyon jó volt számunkra, azóta pedig még többet teszteltünk aszfalton.” 

Rómában azonban íy sem lesz könnyű dolga Llarenának, hiszen a mezőnyben rajthoz áll a korábbi kétszeres Európa-bajnok Giandomanico Basso, valamint a verseny tavalyi második helyezettje, Andrea Crugnola is. 

Zagyva Lali lányával indul a Székesfehérvár-Veszprém Rallyn

0

Először láthatjuk Zagyva Lajost és lányát, Zagyva Dorkát együtt versenyezni Országos Rallybajnoki futamon. Az apa-lánya páros a Székesfehérvár-Veszprém Rallyn áll rajthoz azzal a Peugeot 208 Rally4-gyel, amelynek már mind a ketten ültek a volánja mögött. A Veszprém környéki murvás pályák egyik legtapasztaltabb versenyzője természetesen most is, mint mindig, győzni szeretne.

Zagyva Lajos neve nem ismeretlen a magyar murvás pályákon, hiszen a kilencvenes évek vége óta több győzelmet is aratott általában a legkisebb, elsőkerék-hajtású kategóriában. Utoljára 2018-ban nyert Veszprémben, akkor a Rally2-ben a 6-os kategóriában volt a leggyorsabb egy Citroën C2 R2 Maxszal. Tavaly a Rally1-ben tért vissza és sokáig nagy csatában volt Szauer Gergővel. A győzelem már-már a zsebében volt a Peugeot 208 R2-vel, de nem tett fel új gumikat az utolsó körre, így végül a második helyen végzett. 

Év végén azonban a nem bajnoki futam, Mikulás Rallyn már egy sokkal modernebb Peugeot 208 Rally4 volánja mögött tért vissza. Ez volt az első verseny, amelyen lánya, Zagyva Dorka olvasta neki az itinert, és megnyerték az L9-es kategóriát. 

Dorka már tavaly kezdte bontogatni versenyzői szárnyait egy Citroën C2 R2 Max volánja mögött. Idén az R Cup Challenge sorozatban áll rajthoz és Cereden már ő is kipróbálhatta a 208 Rally4-et. Akkor a navigátor ülésben édesapja, Zagyva Lajos foglalt helyet. Most cserélnek, ami egyben azt is jelenti, hogy Zagyva Dorka a Székesfehérvár–Veszprém Rallyn debütál az Országos Rallybajnokságban mint navigátor. 

„A Mikulás Rallyn navigált először nekem Dorka és nagyon komolyan vette a feladatát – mondta Zagyva Lajos. – A Veszprém Rally ennél jóval nagyobb falat lesz, hiszen egy nagyon komoly, hosszú verseny, ráadásul a melegre is fel kell készülni. Nagyfokú koncentrációt igényel mind a kettőnk részéről, nem lesz könnyű feladat.“

Zagyva Lajos már a tavalyi második helye óta az idei visszatérésre és visszavágására készül. Szauer Gergő ugyan nem áll rajthoz a versenyen, de itt lesz a 2wd idei ifjú sztárja Hangodi Bendegúz és Zagyva kortársa, Bereczki Norbert is, akik mind a ketten komoly ellenfelek lesznek. 

„Én azt mondom, hogy mindenki komoly ellenfél lesz. Hatan vagyunk a kategóriában, ami nem sok, de nagyon jó versenyzők állnak rajthoz. Nagyon örülök, hogy itt lesz Bereczki Norbi, vele tavaly is jókat csatáztunk, és igen kemény ellenfél. Szintén örülök, hogy egy ilyen fiatal tehetséggel mérkőzhetek meg, mint Hangodi Bendegúz, de szerintem a többiek is jók lesznek. Egy évvel több tapasztalatuk van, mint tavaly volt, hidd el, hogy sokat fejlődtek. 

Természetesen azért megyünk, hogy nyerjünk. Engem más cél nem vezérel, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy nyerni is fogunk. Nagyon jó lenne, ha senkinek nem lenne műszaki hibája, defektje, mind a hatan az utolsó gyorsaságiig küzdenénk, és a végén azt mondhatnánk, azt a betyárját, de jót vívtunk.“

Természetesen Zagyva Dorka is számolja már a napokat, hiszen a sofőrség mellett a navigálás a másik nagy szerelme. Igen komoly nyomás van rajta, hiszen ha valaki, hát ő tudja, hogy édesapja nyerni akar. 

„Amióta megtudtam, hogy én navigálok, számolom a napokat, hogy mennyi van hátra a versenyig – nevet Zagyva Dorka. – Tudom, hogy apa nagyon nyerni szeretne, és óriási kihívás, hogy ebben segítsem őt. A Veszprém Rally lesz az eddigi legkomolyabb versenyem, ahol sok feladatra kell koncentrálni. 

Az etapokat és a pontos érkezést érzem a legfontosabb feladatomnak, illetve az első gyorsaságit. Apánál ez mindig kritikus, úgyhogy ott mindent bele kell adnom. 

Nagyon szeretek vezetni is, Veszprém után két héttel lesz Cereden a következő R Cup versenyem, de a navigálás is nagyon izgalmas, főleg, hogy apa mellett ülhetek, aki számomra a legnagyobb etalon a rallyban. Hú, ha a célban azt mondaná, hogy meg volt elégedve velem, az fantasztikus lenne.“

Miért olyan gyors Rovanpera esőben? 

0

Kalle Rovanpera már sokszor bizonyított nehéz körülmények között, például esőben, ahol mindig jól teljesít. A finn toyotás Észtországban ezt kétszer is megmutatta. De mitől ilyen gyors? 

Kalle Rovanpera Észtországban az utolsó pénteki szakaszon, valamint a vasárnapi Power Stage-en is elképesztő teljesítményt nyújtott az esőben. 

Pénteken, amikor egész nap a takarító szerepét töltötte be a 21 éves versenyző a déli szervizelés idején még 18,7 másodperc hátrányban állt csapattársa, Elfyn Evans mögött a második helyen. Délután azonban elkezdte csökkenteni hátrányát és az utolsó előtti szakasz után már csak 10,9 másodperc volt a hátránya. 

A nap utolsó szakaszára azonban leszakadt az ég, és amíg sokan kicsúsztak, borultak, forogtak, addig Kalle Rovanpera otthon érezte magát a nehéz körülmények között 11,7 másodperces előnyt kovácsolt hátrányából, így vezette a versenyt a nyitó nap végén. 

Szombaton sorozatban hét szakaszt nyert, de vasárnap is még három szakaszt tudott nyerni, köztük a Power Stage-et, ahol még rosszabb körülmények voltak, mint a pénteki záró szakaszon. 

A Power Stage-en ugyanis épp egy felhőszakadás vonult át, amikor az első autók rajtoltak. Andreas Mikkelsen esetében még csak a pálya második felén szakadt az eső, majd Thierry Neuville indulásánál már a rajtvonalon, Elfyn Evans és Kalle Rovanpera rajtjára pedig gyakorlatilag csak a hatalmas sár maradt. 

Elfyn Evans ennek megfelelően 2,2 másodperccel gyorsabb tudott lenni az addig a legjobb eredményt magáénak tudó Andreas Mikkelsennél.  

Csakhogy Evans után még következett Rovanpera, aki a 15,95 km-es szakaszon 22,5 másodperccel volt gyorsabb walesi csapattársánál. 

Ennyit gyorsult volna pár perc alatt a szakasz? 

“Nagyon élvezem a kihívásokat – mondta Kalle Rovanpera a Dirtfishnek. – A kihívást jelentő szakaszokon mindig kicsit másképp próbálok vezetni, mint a többiek. Igazából mindenki a saját útját próbálja járni, de úgy tűnik, hogy a mi utunk nagyon gyors, gyorsabb, mint a többieké.” 

Tehát ennyi a titok. 

Papp Arnie a ZEG Rally Shown mutatja meg az új Ladát

0

Három éve építi autóját Papp Arnie. A zöld szörnyeteg végre elkészült, az első nyilvános szereplése pedig Zalaegerszegen lesz augusztus első hétvégéjén.

„A ZEG Rally Shown indulunk először az autóval. A barátnőm, Tóth Lilla ül majd a jobb oldalon. Neki is ez lesz a debütálása. Mivel a nézők kiszolgálása lesz az elsődleges célunk, ezért nem lesz annyira nehéz dolga újoncként, de a két ralisabb gyorsaságira azért fel kell majd készülni.  A szórakoztatást annyira komolyan gondoljuk, hogy hátul murvagumik lesznek a Ladán” – mondta Arnie.

Papp Arnie ZEG
foto: Papp Arnie

Három év kemény munkával készült az autó, és a versenyző közösségi oldalán nemrég az is kiderült, hogy mit tud az új motor.

„233.4 lóerő lett. Ezt egy szurkoló majdnem egészen pontosan el is találta, mindössze 1 tizedet tévedett. Egy Honda Civic Type R motorja került bele, egészen pontosan a K20-as motorról van szó. Több ilyen Lada is van, van amelyikben az S2000-res motorja került, de mi az elsőkerekes Honda motorját választottuk. Az installációs körökön már túl vagyunk, úgy tűnik jó lesz, és nagyon remélem, hogy a zalaegerszegi 60 kilométeren sem lesz technikai gondunk, mert szeretném kihasználni a teljes versenytávot.”

„Egy szekvenciális váltó került a kocsiba, és egy egyedi futóművet terveztünk alá a csapatommal. Háromutas lengéscsillapítók kerültek bele, ami közel olyan szintű, mint ami egy R5-be is kerül. Nyilván nem ezen a hétvégén jön mutatkozik majd meg a futómű tudása, de nagyon szeretnénk mielőbb elindulni bajnoki futamokon is, így a két ralis gyorsaságin picit tesztelni is tudunk. Minimumsúlyon vagyunk, tehát 1005 kilogramm a súlya, ehhez jön a 233 lóerő, ez megint csak közel van az R5 súly-lóerő arányához. Növeltük a kormányszöget is, hogy látványosabban lehessen vele menni. Reméljük a ZEG Rally Shown ez is látszani fog. A ZEG előtt is tervezünk egy tesztet, így még tudunk finomítani a beállításokon” – fejezte be Arnie az autó bemutatását.

Papp Arnie ZEG
foto: Papp Arnie

Mindez sokat mond a ralibarátoknak, de a ZEG Rally Show lényege, hogy a ralit nem ismerők is jól szórakozzanak, őket pedig az a sportban kevésbé fontos kérdés is foglalkoztatja, hogy vajon mennyit fogyaszt ez a Lada/Honda?

„Utcai forgalomban 10.5-11 liter a fogyasztása 100-as utcai benzinből, mert arra programoztuk. A gyorsaságikon inkább 30-35 literrel számolunk, így az átlagot 15 literre saccolnám” – nevetett Arnie, aki tényleg minden kérdésre felkészült az autó kapcsán.

„Tavaly is ott voltunk a ZEG Rally Shown, akkor még a régi autómmal. Nagyon tetszett a rendezvény, én amúgy is szeretek, idézőjelben tét nélkül versenyezni. Nekem fontos, hogy a nézőket is ki tudjam szolgálni, és ha a stopper ellen megyünk, akkor ott hátrány, ha kicsit csúszkál az autó. Itt az lesz a célunk, hogy népszerűsítsük a rallyt, és minél több emberrel megkedveltessük, hátha több városba be fognak minket engedni. A tavalyi ZEG Rally Show nagyon jól sikerült ebből a szempontból. Sokan voltak, nézőbarát volt az esemény, és azt láttam, hogy versenyzők és nézők is jól szórakoztak. Ebben az évben is hasonlóra számítok, és a fejlesztéseknek köszönhetően még izgalmasabb hétvégét várok. Örülök, hogy vannak ilyen események, azt gondolom szükség van rájuk. Sok olyan versenyző van, akik már csak olyan versenyeken indulnak, amit a személyes kedvencük, vagy ilyen közönségszórakoztató, tét nélküli fesztiválokon vesznek részt. Ilyen például Bútor Robi is, de láttam, hogy Schubert István is elhozza az új Fiesta WRC-t a ZEG Rallyra. A nézők is láthatnak olyan autókat, és a versenyzők is mehetnek azokkal a technikákkal, amiket nem biztos, hogy egy éles szezonra is elvinnének. A bajnokságban indulóknak pedig igaz, hogy általában pontosan ki van számolva a büdzséjük, de ha belefér egy-egy örömautózás, az nekik is, a támogatóknak is, és ahogy többször is mondtam, a nézőknek is élmény” – mondta Papp Arnie.

„A csapatból többen leszünk, hozunk egy Rally3-as Fiestát, amivel Berta Laci megy majd murva gumival és murvás futóművel. Lesz még Lada, Suzuki és BMW is a PSZA Motorsport csapatában. A szervizparkban is várunk mindenkit, szívesen mesélünk az autókról, és a közös fotókra is lesz lehetőség.”

Papp Arnie ZEG
foto: Papp Arnie

Késik a Skoda Fabia RS Rally2 debütálása a vb-n 

0

A Skoda Motorsport legújabb fegyvere a Finn Rallyn mutatkozott volna be, ezt azonban el kellett halasztani ismeretlen időpontra gyártási problémák miatt. 

A Skoda Motorsport júniusban mutatta be a Skoda Fabia RS Rally2-t, és a cseh gyártó az év második felére ígérte a vb-n való debütálását. 

Az Észt Rally idején Andreas Mikkelsen elárulta, eredetileg Finnországban debütált volna az autó, ez azonban nem fog megtörténni. 

“Finnországban lett volna az első versenye, de ez meghiúsult – mondta a WRC2 tavalyi világbajnoka a Dirtfishnek. – Úgy tudom, hogy jelenleg van egy kisebb alkatrész ellátási probléma a Skodánál, ami nagyjából elmondható minden autógyártóra. Emiatt csúszik a debütálás és jelenleg még nem tudom, hogy mikor fog megtörténni. Azt hiszem, hogy ha versenykész lesz az autó, le is váltjuk a régebbi modellt, mert az új autó nagyon jól működött a teszteken, és biztosak vagyunk sikerében.” 

Andreas Mikkelsen két győzelemmel kezdte a szezont a Monte-Carlo Rallyn és Svédországban, azonban a következő két futamán, Portugáliában és Szardínián is kiállni kényszerült. A cseh gyártó azonban megtalálta a kieséseket okozó műszaki hiba forrását, így Észtországban ismét nyert a norvég versenyző. 

“Szerencsére a csapat megtalálta a műszaki hibák okát az Észt Rally előtt, így ezen a versenyen már nem aggódtam hasonló probléma miatt. Valószínűleg a légszűrő dobozával volt a probléma, mert Szardíniára csak az nem lett kicserélve. Most ennek a cseréje is megtörtént, így már újra egy megbízható Skodát vezethettem.” 

Mikkelsen az Észt Rallyt követően ismét a WRC2 pontversenyének élére állt 3 ponttal megelőzve Kajetan Kajetanowiczot és 16 ponttal Yohan Rosselt. 

Csomós Mixi a hosszú pályákat várja

0

Két murvás futam után újra aszfalton versenyez Csomós Miklós és Nagy Attila Skoda Fabia R5-tel a rally Európa-bajnokság idei hatodik futamán, a Róma Rallyn. A verseny előtti héten 120 kilométeres teszten vettek részt, amelyen a Hankook aszfaltos versenygumijait próbálhatták ki. A HUMDA Academy versenyzője abszolút felkészült, eltökélt és a legjobb tízbe várja magukat. 

Az olasz főváros, Róma ad otthont a Rally Európa-bajnokság hatodik futamának, amely a májusi Kanári-szigetek Rally után a második idei aszfaltos versenye lesz a sorozatnak. A péntek esti prológot a Róma jelképének is tekinthető Colosseum körül rendezik, majd a mezőny átutazik a fővárostól nyolcvan kilométerre dél-keletre fekvő Fiuggiba. Az ásványvízéről híres, tízezer fős város lesz a verseny igazi központja. 

Szombaton és vasárnap is egyaránt 92 gyorsasági kilométert tesz meg a mezőny. A verseny különlegessége lesz a szombati Santopadre–Fontana Liri gyorsasági szakasz a maga 29 kilométerével, illetve a még ennél is hosszabb  vasárnapi pálya, a Cave–Subiaco, amely 32,5 kilométeres.

A HUMDA Magyar Autó-Motorsport és Zöld Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. közreműködésével versenyző Csomós Mixi és Nagy Attila még nem vettek részt a Róma Rallyn, így a pályák nagy része hiába egyezik meg a korábbi években használtakkal, minden újdonság lesz a magyar páros számára. 

A felkészülés kivételesen már a verseny előtti héten hétfőn megkezdődött, amikor 120 kilométeres fejlesztési teszten vettek részt. 

„Örülök neki, hogy visszatérünk aszfaltra – mondta Csomós Mixi. – Az idei szereplésünk alapján kicsit úgy tűnhet, mintha murvamenők lennénk, pedig aszfalton sokkal nagyobb a tapasztalatunk. 

Nagyon jó volt a Róma Rally előtti héten 120 kilométert tesztelni. Remélem, hasznos információkkal szolgáltunk a versenygumik fejlesztéséhez, és nekünk is sikerült egy kicsit visszarázódni az aszfaltos versenyzéshez. 

A Róma Rally pályáin még nem jártunk, de azt tudjuk, hogy nagyon kihordásosak, ami miatt biztosan hátrányt jelent, hogy később rajtolunk, de nem baj, ezt a nehézséget vállaljuk. 

A legfontosabb feladatunk, hogy minden gyorsasági szakaszt teljesítsünk és hogy minél nagyobb tapasztalatunk legyen, ha jövőre visszatérünk. Várom a két hosszú pályát. Minél hosszabb egy gyorsasági, annál jobban tudok koncentrálni, emiatt talán ezeken a szakaszokon lehetünk a legközelebb az ellenfeleinkhez. 

A mezőny most is nagyon erős, de azt gondolom, hogy az első tíz reális cél lehet. 

Hálásan köszönjük a rengeteg szurkolást! Atival Rómában is azon leszünk, hogy ezt minél jobban megháláljuk.“