Eredetileg nevezte az M-Sport Adrien Fourmaux-t is az Acropolis Rallyra, azonban a belga baleset miatt kénytelen volt visszaléptetni a francia versenyzőt a fordos csapat.
Adrien Fourmaux nagyon nehéz szezont teljesít idén, és pechszériája a belga Ypres Rallyn sem ért véget. Az utolsó napon hatalmasat esveideje korán fejezte be a versenyt.
A baleset azonban kihatással volt a szezon következő versenyén, a görög Acropolis Rallyn való indulására is.
“Sajnos Adrien Fourmaux és Alex Coria nem tud indulni Görögországban, mivel autója sérüléseit nem tudjuk időben helyrehozni – jelentette be az M-Sport. – Azonban mindketten részt vesznek a pályabejáráson és a jövőre készülve feldolgozzák a szakaszokat.”
Adrien Fourmaux idén mind a kilenc vb futamon indult, azonban pontot szerezni csak háron versenyen tudott.
A Hyundai Motorsport csapatvezetői tisztségére vonatkozó korábbi pletykákra reagálva a koreai gyártó egy közlemény adott ki.
Andrea Adamo decemberi távozása után Julien Moncet csapatigazgató-helyettes lett megbízva a Hyundai Motorsport vezetésével, azonban továbbra sem nevezték ki csapatvezetőnek.
Moncettel kapcsolatban Ott Tanak az Ypres Rally után kijelentette, hogy nem őt látja a legjobb személynek csapatvezetői tisztségre, és inkább motort készítsen, mert ahhoz jobban ért.
Ezt követően a Dirtfish is közzétette, hogy forrása szerint Eric Boullier kaphatja meg a tisztséget és ezt a héten be is jelentik.
“A Hyundai Motorsport továbbra is támogatja ideiglenes csapatmenedzserét, Julien Moncetet, aki a szervezet működését a WRC-ben, az ETCR-ben is irányítja, valamint az ügyfél programot is üzemelteti – áll a Hyundai közleményében. – Ugyanakkor továbbra is keresünk csapatunkat erősítő személyt a csapatom belülről és kívülről is, hogy erős alapon működhessen motorsport csapatunk.”
Moncet irányításával egy mély gödörből tudott felállni a Hyundai WRC csapata és Ott Tanak révén már három futamgyőzelmet is elértek ebben a szezonban.
A koreai gyártó Rally1-es versenyzői közül pedig Tanak a vb második, Thierry Neuville a negyedik, Dani Sordo a kilencedik, míg Oliver Solberg a 11. helyen áll.
A Hyundai a gyártók versenyében pedig a második helyet foglalja el.
Egyelőre nem tudni, hogy Daniel Ricciardo hol folytatja pályafutását a 2023-as szezonban, de minden jel arra utal, hogy szeretne a Forma-1-ben maradni.
Újabb dominó került – legalábbis félig – a helyére az idei F1-es pilótakeringőben azzal, hogy a McLaren és Daniel Ricciardo bejelentette: az idei szezon végén elválnak útjaik. Arról azonban még senki nem szólt, hogy egyrészt ki foglalja el az ausztrál helyét (vélhetően honfitársa, az Alpine-t visszautasító Oscar Piastri lesz az), másrészt pedig hol folyatja Ricciardo. Utóbbival kapcsolatban az Instagramján megosztott videóban maga az érintett sem mondott konkrétumokat, ugyanakkor hangsúlyozta: továbbra is imádja a Forma-1-et, és úgy érzi, képes olyan teljesítményre, mint mclarenes mélyrepülése előtt.
„Ami a jövőt illeti, nem vagyok biztos benne, hogy mi következik… Még nem vagyok biztos benne, de meglátjuk. Mosollyal az arcomon tekintek vissza a McLarennel töltött időre. Sokat tanultam magamról. Olyan dolgokat, amelyek szerintem segíteni fognak a karrierem következő állomásán, de összességében véve az életben is. Ami a sportágat illeti,azt továbbra is imádom, ennek az egésznek semmilyen hatása nem volt erre. Még mindig ég bennem ugyanaz a tűz, és belül hiszem, hogy továbbra is képes vagyok a legmagasabb szinten csinálni ezt” – jelentette ki a nyolcszoros futamgyőztes.
Fotó: McLaren Racing
Noha Riccciardónak aláírt szerződése még nincs a következő idényre, Zak Brown, a McLaren vezérigazgatója elmondta, ők nem fogják megakadályozni versenyzőjüket abban, hogy másik csapathoz menjen.
„Soha nem képezte megbeszélést tárgyát Andreas [Seidl csapatfőnök], köztem és Daniel között az, hogy megfontoljuk, hogy jövőre ne engedjük őt a motorsport bármely más formájában versenyezni. És reméljük, hogy versenyezni fog. Ő a család barátja, és mindig az is marad. Korlátozni egy autóversenyzőt abban, hogy versenyezzen, nem olyasmi, amit a McLaren valaha is tenne.”
Sajtóhírek szerint a wokingiak tehát nem kötötték ki a szakításnál, hogy Ricciardo csak akkor kapja meg a teljes 2023-as bérét, ha bizonyos csapatokhoz nem csatlakozik (Kimi Räikkönen 2009-es Ferraritól való távozásakor a maranellóiak például ilyen feltételeket is szabtak), de ezzel kapcsolatban Brown nem akart részletekbe bocsátkozni, csak annyit mondott, hogy békés megoldást találtak.
Az amerikai üzletember egyúttal igen egyértelműen utalt rá, hogy Ricciardo a Forma-1-ben akar maradni. „Nagyon reméljük, hogy Daniel a mezőny tagja lesz jövőre. Nem tudunk semmit arról, hogy mik lehetnek a tervei azon kívül, hogy szeretne a rajtrácson lenni. Sportszempontból reméljük, hogy ott is lesz – jelentette ki, majd elárulta, az is felmerült, hogy Ricciardo az F1-en kívül versenyezve a McLaren kötelékében maradjon. – Daniel Ricciard-drukkerek vagyunk. Vannak más versenyérdekeltségeink is, és ha ezek érdeklik Danielt, örömmel beszélgetünk erről. Hagyom, hogy ő beszéljen a maga nevében, de úgy hiszem, jelenleg nagyon is az F1-re koncentrál.”
A csapat és ő is mindent beleadott Fotó: McLaren Racing
A McLaren is vállalja a felelősséget
Noha azt nehéz lenne vitatni, hogy Ricciardo az elmúlt másfél szezonban nem tudta hozni azt a teljesítményt, amit a csapat várt tőle, a McLaren vezetői nem akarták az ausztrál pilótára hárítani a felelősséget.
„Ami az eredményeket illeti, nem mindig volt meg a konzisztencia és a forma, amit el szerettem volna érni, ami kemény volt” – ismerte be Ricciardo az Instagram-videójában.
„Végső soron el kell ismernünk, hogy a Daniel és a csapat részéről egyaránt tapasztalható elköteleződés és minden erőfeszítésünk ellenére együtt nem tudtuk működésre bírni ezt a dolgot. Egyértelműen nem ezt akartuk, de közben fontos, hogy mostantól az utolsó kilenc futamra koncentráljunk és mindent beleadjunk együtt, csapatként” – nyilatkozta Andreas Seidl csapatfőnök.
„Az én nézőpontomból fontos leszögezni, hogy a csapat részéről hatalmas elköteleződés és erőfeszítés irányult arra, hogy működjön ez az egész. Ugyanezt tapasztaltuk Daniel részéről is. Számomra a legfontosabb, hogy mindig együtt dolgozzunk a kollégáinkkal és a versenyzőinkkel. Nyitott, őszinte és átlátható párbeszédet folytatunk egymást között, mindig is így tettünk, és szerintem ebben az esetben is ez történt. Mindkét oldal megpróbált mindent, de sajnos nem működött a dolog, ami nyilván az én felelősségem, mert én vezetem a csapatot. Én így látom ezt” – zárta szavait a német szakember.
Nem tudott alkalmazkodni sem a tavalyi, sem az idei McLarenhez Fotó: McLaren Racing
„Jogos azt mondani, hogy mindannyiunkat meglepett, hogy nem jöttek az eredmények és nem volt több Monza-szerű teljesítmény – vallotta be Brown. – Egyértelműen fantasztikus az önéletrajza, hétszeres futamgyőztesként jött hozzánk, kilenc futammal a vége előtt pedig nyolc győzelem van a neve mellett. Ki tudja, mi történik az év későbbi szakaszában. Remélhetőleg egy új környezetben újra rátalál a formájára.”
Hogy mi lehet ez az új környezet, az egyelőre képlékeny, de papíron az Alpine, az Alfa Romeo, a Haas és a Williams sem erősítette meg egy-egy ülését 2023-ra. Teljesítmény szempontból Ricciardo egyértelműen a franciákkal járna a legjobban, viszont kérdés, hogy az Alpine visszafogadná-e őt. Lévén 2020 végi távozása óta a csapat teljes vezetése kicserélődött, akár még ez is megtörténhet.
A második legjobb választásnak – nem utolsó sorban az Audi szinte biztosra vehető 2026-os érkezése miatt – az Alfa Romeo tűnik, amely viszont nagy valószínűséggel kitart Csou Kuan-jü mellett. A Haas és a Williams pedig amolyan átmeneti megoldásként szerepelhet az ausztrál kívánságlistáján. Ezek a csapatok legfeljebb az F1-ben maradásra és az önbizalmának visszaszerzésére lehetnek jók hosszú távon, amivel a jövőben akár újra versenyképes üléshez juthatna.
Herczig Patrik és Varga Kristóf a Barum Rallyval fejezi be a Rally Európa-bajnokságot. A Herczig Autósport az ERC Renault Clio Trophyjában versenyző duója két negyedik hely után érkezik a csehországi szezonzáróra.
Nem ismeretlenek a Barum Rally pályái Herczig Patrik számára, mégis sok újdonságot tartogat majd a csehországi szezonzáró, hiszen versenyezni még nem tudott itt. Mégis van olyan gyorsasági, amelyiket csaknem pontosan fel tud idézni.
„Többször voltam már ezen a versenyen, így a helyszínek ismerősek. Rengeteg belső kamerás felvételt is megnéztem már az előző években is, így valóban van olyan szakasz, ahol nagy meglepetés nem érhet. Persze az, hogy jól gondolom e, majd a pályabejáráson derül ki, hiszen már többször tapasztaltuk, hogy a valóság nem mindig felel meg a belső kamerás felvételeknek. Ezt már az Azori-szigeteken felismertük az év elején, így várhatóan most is csak csütörtökön lesz pontos képünk a pályákról” – mondta Herczig Patrik.
A Barum Rally az ERC egyik ikonikus versenye. A pályák ugyan aszfaltosak, mégis másfajta aszfalt ez, mint a legutóbbi római verseny pályái.
„Hepehupás, sok helyen töredezett az aszfalt és a felhordásokra is számítani kell. Mi már a mezőny második felében megyünk, ezért különösen a második körökben arra számítok, hogy több helyen sok kavics és murva lesz a pályán mire odaérünk. Nem lesz könnyű dolgunk, ezek a pályák a rally mesterfokát jelentik, de hát azért jöttünk ide, hogy tanuljunk, és a Barumon szerzett tapasztalatok különösen hasznosak lesznek a jövőben” – részletezte a HUMDA Academy versenyzője.
A pályabejárás előtti napon a szokásos tesztre is sor került. A Renault Clio beállítása jól sikerült, a verseny előtti teszt hasznos volt.
„Kétféle alternatív útvonal volt a tesztpályán. Ki tudtuk próbálni az autót murvásabb szakaszokon, a másik nyomvonal pedig hepehupásabb aszfalt volt. A mi Cliónkon nincs sok állítási lehetőség, de ezeket a beállításokat is megnéztük, és a nap végére azt hiszem sikerült egy jó kombinációt találnunk. Persze majd a versenyen dől el, hogy így van e, az időjárás is beleszólhat, de most úgy érezzük, hogy sikerült jól felkészülni. Jó a hangulatunk, nagyon várjuk a versenyt, egyedül azt sajnáljuk, hogy az év utolsó versenyéhez érkeztünk, mert szívesen rajthoz állnánk még ebben az évben” – mondta Patrik.
foto: Clio Trophy by Toksport WRT
A bajnokságban a Renault Clio Trophy ötödik helyén áll Herczig Patrik. A negyedik hely még elérhető lenne, és az előző két futamon szerzett negyedik helyek után remek lenne egy dobogóval befejezni a 2022-es szezont, de a fókusz mégsem az eredményen lesz.
„Úgy kezdtük az évet, hogy tapasztalatot kell szereznünk, minél több futamon célba kell érnünk. Eddig sikerült teljesíteni a célokat, talán a versenyeken elért eredmények is mutatják ezt, és ha a részidőket nézzük a gyorsasági szakaszokon, akkor elégedettek lehetünk. A Barum másfajta kihívás mint az eddigiek voltak, ezért itt is elsődleges célunk az lesz, hogy elérjünk a céldobogóig. Ha verseny közben azt látjuk, hogy előrébb léphetünk a bajnokságban, vagy elérhető távolságban lesz egy jobb pozíció, akkor is megfontoltak akarunk maradni és szükségtelen kockázat nélkül próbáljuk meg elérni a célt” – mondta Herczig Patrik, majd egy olyan aspektusát is megvilágította a Barum Rallynak, ami a páros számára is nagyon fontos.
„Zlín közel van hozzánk, ezért mindig nagyon sok magyar szurkoló érkezik. Örülünk neki, hogy előttük versenyezhetünk, talán mondanom sem kell, hogy egy jó szó a szervizparkban, egy magyar zászló a pálya szélén, nekünk is hatalmas motiváció.”
A Barum Rally teljes távja 624 kilométer lesz, ebből a 13 gyorsasági szakasz 202 kilométer. Az első 9.57 kilométert péntek este a városi gyorsaságin kell teljesíteni, szombatra 106 kilométer jutott, vasárnap pedig 95 kilométer a gyorsaságik távja.
Benyó Máté igencsak optimistán várta a a greinbach-i rallycross versenyt, és bizony nagyon kevés hiányzott ahhoz, hogy 2021 után idén is megnyerje Ford Focusa volánja mögött.
A Supercarban versenyző fiatalember szombaton mindkét kvalifikációs futamot megnyerte, a vasárnapi döntőben is a pole pozícióból indulhatott, ám végül nagy csatában második lett.
„Nagyon vártam ezt a versenyt, és azt gondolom, hogy a várakozásaimnak megfelelően is tudtunk teljesíteni. A tempónk egész hétvégén remek volt, és sokáig biztos kézzel őriztük a vezető helyet. Szárazon is magabiztosak voltunk, de amikor az eső áztatta pálya jobban kiegyenlítette az erőviszonyokat, akkor tudtuk igazán megmutatni az oroszlánkörmeinket. A döntő futamban szívem-lelkem beletettem a vezetésbe, hogy győzelemmel térhessünk haza, ám sajnos egy hajszál híján ugyan, de lemaradtunk róla, és másodikként értünk célba. A rajt sajnos döntő fontosságú volt, azt követően hiába helyeztem nyomás alá Kárai Tamást, nem hibázott. Ezúton is gratulálunk neki! A csapatnak nagyon köszönöm a munkát, hibátlan autót raktam alám egész hétvégén, egy emberként dolgoztunk a sikerért! Biztos vagyok benne, ha továbbra is szorgalmasan és alázatosan dolgozunk, akkor el fog jönni a mi időnk is!” – közölte Máté.
Az AMG alapításának 55. évfordulójára a 2019-es Német Nagydíj óta először ismét jelentősen változtat szezon közben autói festésén a Mercedes, és félig vörös, félig ezüstszínű dizájnnal küldi pályára a két W13-ast.
Noha a 2020-as és a 2021-es szezont is teljesen feketén versenyezte végig, a Mercedestől viszonylag ritkán látunk olyat, hogy szezon közben módosít autói festésén. Ilyesmit jelentős mértékben legutóbb a 2019-es Német Nagydíjon tettek, amikor motorsporttörténetük 125. évfordulóját ünnepelték. A végeredmény katasztrofális lett: Lewis Hamilton a falnak csúszott, és csak a 9. helyen ért célba, Valtteri Bottas pedig ripityára törte az autóját.
A 2019-es Német Nagydíjon nem jött be az egyedi festés Fotó: Steve Etherington/Mercedes-AMG
Természetesen egyik eset sem a festésen múlt, a Mercedes pedig a jelek szerint babonából sem vetette el az egyszeri alkalomra szóló egyedi fényezést, a Belga Nagydíjon ugyanis félig vörösre festi Lewis Hamilton és George Russell versenygépét. Az ok: 55 éve kezdődött az azóta legendássá vált AMG története, amelynek neve azóta gyakorlatilag egybeforrt a stuttgartiakéval.
Az F1-es Mercedes-istálló nevében ugyanakkor csak tíz éve szerepel az AMG rövidítés, az egykori tuningcég azonban – mint azt a mostani alkalom is mutatja – jóval régebb óta jár kéz a kézben a csillagos márkával. A Forma-1-es istállónak tavalyig azonban jóformán csak a marketingszempontból igen jól csengő hárombetűs rövidítést adta, tartalommal nem igazán sikerült megtölteni mindezt.
A Vörös Disznó legendája
Miután a Mercedes az 1955-ös Le Mans-i 24 óráson történt katasztrófát követően felhagyott minden motorsport-tevékenységgel, a vállalatnál dolgozó mérnökök közül ketten nem nyugodtak bele, hogy nem bizonyíthatnak a versenypályán.
Hans-Werner Aufrecht és Erhard Melcher 1967-ben, egy régi malom épületében közös műhelyt hozott létre, amely „versenymotorok fejlesztésére szakosodott mérnökiroda és tesztközpont” volt. Az AMG rövidítés az alapítók vezetéknevének kezdőbetűiből állt össze, a G pedig Aufrecht szülőfalujára, Großaspachra utalt.
Hans-Werner Aufrecht Fotó: Mercedes-Benz Group Media
Aufrecht és Melcher túlórában versenymotorokat is épített, és annak ellenére, hogy a Mercedesnél még nem volt hagyomány a tuningolás (a BMW-nél már igen), meghallgatták azokat a tulajdonosokat, akik szerették volna továbbfejleszteni vagy egyedivé tenni az autójukat.
Az ötleteket pedig – főleg 1971-től – a versenyzés adta, az AMG ekkor ugyanis már a 300 SEL 280 lóerős (206 kW), 542 Nm nyomatékkal rendelkező V8-as motorral szerelt versenyváltozatát küldte pályára. Ez mai szemmel nézve teljes képtelenségnek tűnhet, hiszen a tekintélyes méretű limuzint aligha versenypályára teremtették, az AMG ötlete azonban – részben a mainál jóval kevésbé csúcsra járatott mezőnynek köszönhetően – olyannyira bejött, hogy a továbbfejlesztett hengerfejjel és szelepekkel szerelt Vörös Disznó gúnynevet kapott autó kategóriáját megnyerve második lett az összetettben a Spái 24 óráson, megelőzve számos, nála jóval könnyebb vérbeli versenyautót.
Ez a siker egy csapásra felhelyezte a térképre az AMG-t, az egyedi Mercedesre vágyó ügyfelek elkezdtek özönleni, ők pedig tovább versenyeztek: 1980-ban egy AMG-Mercedes 450 SLC-vel megnyerték az európai túraautó-bajnokság nürburgringi futamát, 1986-ban pedig két futamgyőzelmet szereztek az AMG-Mercedes 190 E 2.3-16-tal a DTM-ben.
Eközben a Mercedes már gyári szinten is elkezdett foglalkozni a csúcskategóriás versenysportba való visszatéréssel: 1984-től a Sauberrel lépésről lépésre fokozták a jelenlétet a C-csoportos sportautó-világbajnokságban, 1988-tól pedig az ekkor már Affalterbachban két üzemet működtető és 100 alkalmazottat foglalkoztató AMG is a gyár szerződött partnere lett a túraautózásban, majd a DTM-ben és a bajnokság utódjában, az ITC-ben is sikert sikerre halmozott.
A Vörös Disznó jelentette az első mérföldkövet az AMG történetében Fotó: Mercedes-Benz Classic archive
1997-ben a Mercedes beszállt az FIA GT-be, amihez mindössze 128 nap alatt kellett kifejleszteni az ikonikus CLK GTR-t, amivel Bernd Schneider rögtön bajnok lett. 1998-ban az autó a sorozat összes versenyét megnyerte, ami azóta is egyedülálló eredmény. Apró szépséghiba, hogy a program csúfos véget ért, mert 1999-ben a Le Mans-i 24 órás versenyen az utódmodell CLR több példánya is egyszerűen lerepült a pályáról, és a sorozatos balesetek miatt a Mercedes kénytelen volt visszalépni.
A kis garázscégből először tuningműhellyé, majd profi versenycsapattá és gyári beszállítóvá váló AMG 1990-től egyre szorosabban együttműködött a Mercedesszel. 1993-ra elkészült az első közös fejlesztés, a C 63 AMG, 2005-ben pedig a Mercedes-AMG teljes mértékben a Daimler AG leányvállalatává vált.
Ami a jelent illeti, a Mercedes-AMG utcai sportautós üzletága a Daimler jelenlegi elnök-vezérigazgatója, Ola Källenius számára is jól ismert terep, miután a svéd menedzser 2010 és 2013 között a részleg vezetője volt, korábban pedig a mai Mercedes-AMG HPP-t, azaz az angliai F1-es motorgyárat is irányította. Källenius volt az, aki ötvözte az Ezüstnyilak és az AMG történetét az F1-ben azzal, hogy 2012-től a brackley-i istálló felvette a Mercedes-AMG-nevet.
Technológiai fronton az együttműködése eleinte az SLS AMG elektromos változatában nyilvánult meg, de az idén megkezdődött az F1-es technológiát utcai környezetben is hasznosító AMG One hiperautó gyártása is.
A Mercedes-AMG az alábbi posztban köszöntötte az egyedi festést:
Takamoto Katsuta sok műszaki hiba után is az Ypres Rally ötödik helyén zárt, csapatfőnöke, Jari-Matti Latvala szerint pedig mostantól a dobogóért kell harcolnia.
Takamoto Katsuta az eddigi kilenc versenyből ötször a legjobb öt között zárt a Rally Világbajnokságon és a pontversenyben is az ötödik helyen áll 24 pontra a dobogós Elfyn Evanstől és 28 ponttal megelőzve a hatodik Craig Breent.
“Takamoto nagyszerű munkát végzett Belgiumban – mondta Jari-Matti Latvala, a Toyota Gazoo Racing csapatfőnöke. – Az idei évben nagyszerű szezont produkál és egyértelműen tett egy lépést előre. Most azonban még egy lépést kell megtennie, és a dobogóért kell harcolnia. Erre úgy lehet képes, hogy növeli önbizalmát, amivel nőni fog tempója is.”
“Jó látni az idei szezon alakulását, de még jobban szeretném növelni a tempómat – mondta a 29 éves japán pilóta. – Szeretnék nagyobb veszélyt jelenteni a dobogóért harcolók számára, ami nagyobb kockázatvállalást jelent és ezt csak lépésről lépésre haladva tudom elérni. Tavaly Észtország, Finnország és Belgium is katasztrófa volt számomra, ezért idén csak szerettem volna ezeket a versenyeket befejezni, most ez sikerült.”
Katsuta számára természetesen a Japán Rally lesz idén a legfontosabb verseny.
“A belga versenyt követően jobban érzem magam az autóban aszfalton, ezért pozitívan várom a spanyol és japán versenyeket is. Szeretnék tovább gyorsulni Spanyolországban, hogy még jobb eredményt érhessek el a Japán Rallyn. A hazai versenyemen komoly elvárások lesznek velem szemben, sokan fognak szurkolni, ezért ott nagyon jól kell szerepelnem.”
Harmadik alkalommal állhat rajthoz Csomós Miklós és Nagy Attila a Barum Rallyn, az idei rally Európa-bajnokság hetedik futamán. A HUMDA Academy versenyzőpárosa 2018-ban és 2019-ben is versenyezett már a cseh aszfaltos pályákon. A kétkerék-hajtású kategóriában akkor gyorsasági szakaszt is nyertek. Idén azonban a Skoda Fabia R5-tel és a Hankook versenyabroncsokkal új kihívások elé néznek.
A Barum Rally Közép-Európa egyik leghíresebb és legnagyobb versenye. 1971-ben rendezték meg először, idén pedig már 51. alkalommal rajtolhat el rajta a mezőny. Az igen erős cseh motorsport számára minden évben igazi ünnep, és a legtöbb hazai rallyversenyző erre a viadalra készül a legjobban. Éppen ezért hatalmas rang megnyerni, akár hazai, akár külföldi versenyző számára. A legnagyobb magyar sikert Ferjáncz Attila és dr Tandari János érték el, 1987-ben, amikor Audi Coupé Quattróval megnyerték a Barum Rallyt.
A verseny központja Zlínben található, amelyet 1949 és 1989 között Gottwaldovnak hívtak. A város egyik legmeghatározóbb alakja Tomas Bata volt, aki többek között cipőgyárat is alapított Zlínben. Az ő nevéhez fűződik az üzem mellett található 77,5 méter magas felhőkarcoló, amelynek az egyik liftjében rendezte be az irodáját, hogy az egyes részlegeket könnyebben meglátogathassa. Az üvegliftből a mai napig is jól látszik a Barum Rally tradicionális péntek esti prológja.
Bár Csomós Miklós és Nagy Attila idén indulnak először a rally-Európa-bajnokságon, a Barum Rallyn van némi tapasztalatuk, hiszen 2018-ban és 2019-ben is rajthoz álltak egy Peugeot 208 R2-vel. Az első versenyükön a harmadik szakaszt megnyerték a kétkerék-hajtású mezőnyben, ám utána baleset miatt kiestek.
A HUMDA Magyar Autó-Motorsport és Zöld Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. közreműködésével versenyző páros a korábbi tapasztalatait felhasználva szeretne idén minél jobb eredményt elérni, de továbbra is az a legfontosabb számukra, hogy első szezonjukban tapasztalatot szerezzenek, jövőre pedig még jobb eséllyel indulhassanak.
„A pályákat valóban ismerjük, 2018-ban sok fűnyírásunk is volt, azt nem szeretném megismételni – nevetett Csomós Miklós. – Atival szeretjük a Barum Rallyt, de nem mondhatnám, hogy az a két verseny az elsőkerék-hajtású autóval olyan nagy előny lenne, hiszen a pályákon nincs tapasztalatunk R5-ös autóval, ezért az itinert is újra kell írnunk.
A mezőny nagyon erős, sok hazai versenyző indul, akik szeretnének bizonyítani, de az Európa-bajnokságon minden verseny ilyen. Viszont lesz egy cseh ellenfelünk, Dominik Stritesky, aki szintén Skoda Fabiával és Hankook gumival indul. Nagyon erős fiatal versenyző, jó összehasonlítási alap lesz.
Mindent egybevetve, most is a 8–10. hely köré várom magunkat. Idén az a célunk, hogy minden versenyen végigmenjünk, minél több tapasztalatot szerezzünk, úgyhogy most is ez lebeg a szemünk előtt.“
A verseny előtt volt egy kisebb riadalom a GR Motorsport párosánál, hiszen Mixi a ZEG Rally Show-n egy kicsit átalakította az autót.
„Szerencsére nem volt nagy a kár, inkább a takarítás vett el nagyobb időt, mert még az ülés alatt is minden tiszta iszap volt – mondta Csomós. – Édesapán öt–hat napot dolgozott rajta, amit ezúton is köszönök neki.
Kérdés volt, hogy tudunk-e venni gépháztetőt, de végül megérkezett a Skoda Motorsporttól. A vízhűtő és a jobb első féltengely azonban nem, azt Ferencz Krisztiántól kaptunk a versenyre, amit nagyon köszönök neki.“
A Barum Rally nem csak a versenyzők, hanem a szurkolók körében is nagyon népszerű.
„Ne is mondd, ’18-ban is rengetegen szurkoltak nekünk kint, most biztos még több magyar lesz a pálya szélén. Nagyon jól esik a biztatásuk és az egész csapat nevében mondhatom, hogy hálásak vagyunk érte.“
A McLaren Forma-1-es istállója bejelentette, hogy Daniel Ricciardo szerződésének lejárta előtt egy évvel, a 2022-es szezon végén távozik a csapattól. A felek közös megegyezéssel szakítanak.
„A McLaren Racing és Daniel Ricciardo közösen úgy döntött, hogy Daniel a 2022-es szezon végén elhagyja a csapatot. A csapat köszöni Daniel elhivatottságát és hozzájárulását, beleértve az emlékezetes monzai győzelmet. Várjuk, hogy közösen, jó teljesítménnyel fejezzük be az évet” – olvasható a McLaren közleményében.
Daniel Ricciardo a 2021-es szezon előtt csatlakozott a McLarenhez, miután már a 2020-as, a koronavírus-járvány miatt hónapokkal elhalasztott idény előtt bejelentette, hogy nem fogja meghosszabbítani kétéves szerződését a Renault-val, és a wokingiakhoz igazol. A nyolcszoros futamgyőztes – noha a csapatba nagyon gyorsan beilleszkedett – nem tudott megbarátkozni a McLaren 2021-es autójával, amellyel ennek ellenére megnyerte az Olasz Nagydíjat, de azt is úgy, hogy a második helyen végző csapattársa gyorsabb volt nála, és csak a csapat utasítására nem támadta.
McLaren Racing and Daniel Ricciardo have mutually agreed that Daniel will leave the team at the end of the 2022 season.
The team thanks Daniel for his dedication and contribution, including that memorable win in Monza. We look forward to finishing the season strongly together.
A 2022-es idény és az új szabályok sem hozták el a megváltást az ausztrál pilótának, aki ezt az évet is gyengén kezdte, majd úgy is folytatta (Norris 76 pontnál tart most, míg ő 19-nél) ami miatt már tavasszal megkezdődtek a találgatások a jövőjéről. Eközben ő és a McLaren is többször hangsúlyozta, hogy közösen próbálnak megoldást találni Ricciardo problémáira (ő még azt is kijelentette, hogy nem megy sehova), ez azonban végül nem jött össze. Miután a Magyar Nagydíjat követően Oscar Piastri visszautasította az Alpine versenyzői ülését, már lehetett sejteni, hogy a tavalyi Forma-2-es bajnok Ricciardo helyére tart, és tulajdonképpen már csak az volt a kérdés, hogy 2023-tól vagy 2024-től csatlakozik a wokingiakhoz.
Egybehangzó sajtóértesülések szerint amennyiben úgy döntött volna, Ricciardo kitölthette volna 2023 végéig szóló szerződését, ám végül a valószínűbb forgatókönyv valósult meg, és a felek közös megegyezéssel szakítanak.
„Kiváltság volt a McLaren Racing családjának tagja lenni az elmúlt két idényben, de Zak [Brownnal, a McLaren vezérigazgatójával] és Andreas [Seidl-lel, a McLaren csapatfőnökével] hónapokon át folytatott megbeszéléseket követően úgy döntöttünk, hogy idejekorán felbontjuk a szerződésemet, és közösen megegyeztünk, hogy a szezon végén elválnak az útjaink” – olvashatók Ricciardo szavai a közleményben.
„A megfelelő időben be fogom jelenteni a jövőbeli terveimet, de attól függetlenül, hogy mit tartogat számomra a következő fejezet, nem bántam meg semmit, és büszke vagyok a munkára és az erőfeszítésre, amit a McLarennek adtam, és különösen a tavalyi monzai győzelemre. Mindenkivel élveztem a közös munkát a McLarennél mind a pályán, mind Wokingban, és a pályán, valamint azon kívül is mindent bele fogok adni, hogy közösen élvezzük a szezon hátralevő részét. Soha nem voltam ennél motiváltabb arra, hogy versenyezzek és részese legyen annak a sportágnak, ami annyira imádok. Már várom, hogy mi következik” – adott némi betekintést Ricciardo abba, hogy nem szeretné elhagyni a Forma-1-et.
Még nem tudni, melyik csapathoz megy Fotó: McLaren
„Köszönetet szeretnék mondani Danielnek az elmúlt két szezonban mutatott elhivatottságáért és hozzájárulásáért. A közös kihívások ellenére mindig pozitívan és harcosként viselkedett, és mindig segítette az egész csapatot az előretörésben. Soha nem fogjuk elfelejteni az emlékezetes monzai győzelmét, ami az egész csapatnak nagy lökést adott. Még vár ránk egy fontos csata a konstruktőri bajnokságban, és várjuk, hogy Daniellel és Landóval vívjuk meg azt” – méltatta távozó pilótáját Andres Seidl csapatfőnök.
Kifizették az utolsó évét
Ami a közös megegyezés részleteit illeti, a McLaren Ricciardo teljes 2023-as bérét kifizette neki, és azt sem kötötte ki, hogy melyik csapathoz nem szerződhet, így az ausztrál pilóta nyugodtan válogathat a lehetőségei közül.
„Daniel remek hozzáadott értéket képviselt a McLarennek, és öröm volt dolgozni vele. Szeretném megköszönni minden, az utóbbi két évben mutatott erőfeszítését mind a pályán, mint a gyárban. Nem titok, hogy abban reménykedtünk, többet érhetünk el együtt. Látni őt McLaren-pilótaként a dobogó tetején látni volt a csúcspont. Minden jót kívánunk neki a jövőre, és élvezzük együtt a szezon hátralevő részét” – mondta Zak Brown.
Hogy ez a jövő hol lehet, azt egyelőre nem tudni, de Ricciardónak alighanem a Haas és az Alpine is opció lehet az F1-ben maradásra. A helyére pedig nagy valószínűséggel Oscar Piastri érkezik majd, akivel a McLaren vélhetően már aláírt egy szerződést, ám mivel az Alpine állítja, hogy opciós joguk volt a fiatal ausztrálra, az ügy még nem tisztázódott, és vélhetően a Legfelsőbb Bíróság fog majd dönteni benne.
Julien Moncet, a Hyundai csapatigazgató-helyettese meglepő választ adott Ott Tanak esetleges távozására vonatkozólag az Ypres Rally után.
A belga verseny előtt vetődött fel, hogy Ott Tanak annak ellenére távozhat a Hyundai Motorsporttól, hogy élő szerződése van a koreai gyártóval.
Az észt versenyző idén komolyan ráérzett a Hyundai i20 N Rally1 vezetésére és eddig három győzelmet aratott vele, így távozásáról szóló híreket is pletykának titulálta a Rallit.fi kérdésére, azonban Julien Moncet, a Hyundai Motorsport csapatigazgató-helyettese már sokkal beszédesebb volt…
“Jelenleg Ott még velünk van, és reméljük, hogy velünk is marad – mondta Moncet. – A szerződéseket azonban nem én kötöm a versenyzőkkel. Ezért azt gondolom, hogy ha valaki távozni szeretne, akkor az élő szerződés ellenére is lehetővé kell azt tenni.”
Ott Tanak a pletykák szerint az M-Sporthoz igazolhat 2023-ra.