Kezdőlap Blog Oldal 1345

Hamarosan WRC-autóban látjuk viszont a McLaren pilótáját?

0

Lehert, hogy Valtteri Bottas után a jelenlegi mezőnyből hamarosan egy másik pilóta is kipróbálja magát a raliban? Versenyzésről mondjuk egyelőre nem esett szó, de ne lepődjünk meg azon, ha Lando Norrist hamarosan egy WRC-autóban látjuk viszont, a McLaren pilótája ugyanis már két helyről is kapott ajánlatot. 

Lando Norrist nemrég lenyűgözte, ahogy a Finn Rallyn repeszt a vb-mezőny, saját márkája, a Quadrant forgatásán pedig elmondta, „egyszer jó lenne kipróbálni a ralizást”. Ezt olvasva Oliver Solberg, a 2003-as ralivilágbajnok Petter Solberg fia rögtön fel is ajánlotta Norrisnak, hogy a család svédországi otthonában próbálja ki valamelyik autójukat.

„Ha el akar jönni a farmunkra Svédországba, sok raliautó hever ott. Úgyhogy, ha el szeretne jönni vezetni egy kicsit, akkor természetesen jöjjön – nyilatkozta az Autosportnak a Hyundai gyári versenyzője az Ypres Rallyn. – Hétfő reggel majd küldök neki egy üzenetet és megkérdezem, hogy szeretne-e raliautót vezetni, már, ha én is mehetek egy kört a Forma-1-es autójával. Szuperjó és szupertehetséges pilóta, így biztos vagyok benne, hogy egy raliautóban is remekül teljesítene.”

Nem a 20 esztendős versenyző volt azonban az egyetlen, aki tesztet ajánlott Norrisnak, megtette ezt ugyanis Richard Millener, az M-Sport csapatfőnöke is. A McLaren versenyzője a Quadranttal a csapat cumbriai bázisán forgatott, innen a kapcsolat.

Norris szemmel láthatóan odavan a ralizásért

„Sajnos aznap nem dolgoztam, amikor Lando eljött látogatóba hozzánk, pedig remek lett volna megismerni őt. Viszont néhány srác, akik egykor nekünk dolgoztak, most pedig a McLarennél vannak, említették, hogy nagyon izgatott volt a látogatás után – nyilatkozta a csapatfőnök az Autosportnak. – Akkor nem tudta kipróbálni az egyik autót, de szerintem imádná, és a csapatnak is nagyszerű lenne. Nagyon szórakoztató és megközelíthető srácnak tűnik, úgyhogy soha nem lehet tudni. Mindig jó dolog ilyesmit csinálni.”

Amennyiben Norris versenyen is kipróbálná magát, a mostani F1-es mezőnyből Valtteri Bottas után ő lenne a második, aki belekóstol a ralizásba. Az Alfa Romeo finnje az utóbbi években rendre feltűnt az Arctic Rallyn, a WRC-ben azonban még nem tette próbára magát. Nem úgy, mint Max Verstappen apja, Jos, aki az elmúlt hétvégén az Ypres Rallyn debütált egy Rally2-es specifikációjú Citroen C3-assal.

Toyoda üzent Tanaknak az Ypres Rally után 

0

Akio Toyoda, a Toyota vezérigazgatója amellett, hogy gratulált csapata kettős dobogós helyéhez az Ypres Rally után, a Hyundai versenyzőjének, Ott Tanaknak is üzent. 

“Hiszem, hogy a rallysport mind az öt emberi érzékre hatással van, ezért is szeretném még sokáig a Toyotát a motorsportban látni  mondta Akio Toyoda az Ypres Rally után.  Nagyszerű volt látni ezt az izgalmas versenyt. Szívesen álltam volna a Elfyn Evans-szel és Scott Martinnal, valamint Esapekka Lappival és Janne Fermmel a dobogó mellett, ezúttal azonban távolabbról követtem a versenyt, de alig várom már a novemberi Japán Rallyt, hogy együtt pezsgőzhessek versenyzőinkkel.” 

A Toyota vezérigazgatója üzent egykori versenyzőjének, Ott Tanaknak is, aki 2020 óta a Hyundai pilótája. 

“Gratulálok Ott a győzelmedhez! 2019 decemberében írtam neked egy üzenetet, mely szerint, ha ismét a dobogón találkozunk, akkor meglocsollak. Ez még eddig nem történhetett meg, de kérlek állj dobogóra Japánban is és akkor bepótoljuk!” 

László Martin a Barum Rallyn indul először Rally2-es autóval Eb-n 

0

László Martin és Berendi Dávid első olyan Rally Európa-bajnoki futamára készül A Barum Rallyn, ahol Rally2-es autóval áll rajthoz. A pécsi pilóta pedig Szlovéniában készült Bán Viktor navigálásával a cseh versenyre. 

László Martin a Mecsek Rallyn vezetett először aszfalton Rally2-es Skodát, ahol az ötödik helyet szerezte meg. 

A pécsi versenyző a Barum Rallyn pedig már az Eb legerősebb kategóriájában is debütál, a tesztversenyre pedig Szlovéniában került sor, ahol a második helyet szerezte meg a Berendi Dávidot helyettesítő Bán Viktorral a jobb1-ben. 

“Mivel a Mecsek Rallyn indultunk először aszfalton a Skodával, így fontosnak gondoltuk a szlovén versenyen való indulást a Barum Rally előtt – mondta László Martin a Rallycafe.hu oldalnak. – A Zelezniki Rally első két szakasza elsősorban teszt volt, majd később igyekeztünk folyamatosan gyorsulni. A navigátorom Bán Viktor volt, mert Berendi Dávid elfoglalt volt ezen a hétvégén, de Viktor is kiváló, profi munkát végzett, komoly szerepe volt a második hely megszerzésében. A Topp-Cars csapata pedig nagyszerű autót biztosított számunkra.” 

Martin bár idén már négy verseny erejéig szerepelt az Eb-n, azonban eddig Rally4-es Renault-val állt rajthoz, így a Skodával elsősorban nem az eredményre fognak koncentrálni Csehországban. 

“A Barum Rally egyfajta nagy teszt lesz, mert nem tudjuk, hogy mire lesz jó a tempónk. Szeretnénk elsősorban célba érni, nem a többiek eredményeit figyeljük. A szlovén verseny jó felkészülés volt a cseh futamra, mert ugyanolyan dobálós szakaszok lesznek a Barum Rallyn is. A hétvégén pedig ismét Berendi Dávid fogja olvasni az itinert. A Barum Rally után még a Spanyol Rallyn is a Skodával fogunk indulni, ez már szinte biztos, aztán meglátjuk, hogy 2023 mit tartogat számunkra.” 

A Barum Rallyn 13 szakasz vár a versenyzőkre, László Martinéknak pedig összesen 24 másik Rally2-es autóval induló rivális között kell helytállni. 

Már a hétvégén bejelenthetik az F1 legújabb csapatát

0

A Belga Nagydíj alatt pont kerülhet az utóbbi hónapok két legrosszabbul őrzött titka közül az egyikre, az Audi ugyanis várhatóan a következő napokban jelenti be, hogy 2026-tól beszáll a Forma-1-be.

Noha mostanáig úgy tűnt, a Red Bull és a Porsche egyesülését jóval korábban bejelenthetik, mint az Audi F1-es beszállását – lévén az együttműködés véglegesítése már jó ideje célegyenesbe fordult, míg az ingolstadtiak esetében nemrég az sem tűnt egyértelműnek, hogy milyen felállásban érkezhetnek –, jelen állás szerint mégis az Audi lesz az első a Volkswagen-csoport két márkája közül, amely hivatalossá teszi, hogy 2026-tól a mezőny tagja lesz.

Egybehangzó sajtóértesülések szerint ez már a hétvégi Belga Nagydíj során megtörténhet, miután hónapok óta tartó egyeztetések után az Audi végre megállapodott az egyik istállóval. Ez a csapat pedig nem más, mint a Sauber, amely jelenleg Alfa Romeóként versenyez. A németek kezdetben a McLarent akarták partnerüknek, amit Gerhard Berger, a német túraautó-bajnokság főnöke az Autosportnak meg is erősített, mondván ő kötötte össze a feleket.

Lando Norris, McLaren
A McLaren nem akart az Audi gyári csapata lenni Fotó: McLaren

Miután ezek a megbeszélések nem vezettek eredményre, az Audi az Aston Martinnal, illetve a Williamsszel való egyesülést is megfontolta, de végül a Sauberre esett a választása. Arra a Sauberre, amelynek tulajdonosa, Finn Rausing 2021 végén elutasította Michael Andretti 350 millió eurós ajánlatát, mert azt akarta, hogy a Sauber főhadiszállása továbbra is a svájci Hinwilben maradjon, az ott dolgozók pedig megtarthassák a munkájukat. Ezen kívül további 250 millió eurós hozzájárulást kért, ami biztosította volna az istálló jövőjét.

Az Autosport értesülései szerint az Audi azonban nemcsak, hogy többet fizet, mint amennyit Michael Andretti adott volna, de mellé az amerikaiaknál kisebb részesedést kért a Sauberből, amelynek Rausing maradna a kisebbségi tulajdonosa. A németek emellett ígéretet tettek arra, hogy a BMW-Sauber együttműködéshez hasonlóan fejleszteni fogják a svájciak központját, amely így is az egyik legmodernebb az F1-ben.

Sauber, szimulátor, Hinwil
A Sauber szimulátora Fotó: Sauber Group

Erre garancia lehet Markus Duesmann, az Audi jelenlegi vezérigazgatójának személye, aki 2007 és 2009 között a BMW-Sauber fejlesztési igazgatója volt, tehát jól ismeri a hinwili bázist. Az Autosport szerint az autók továbbra is itt készülnének, míg az erőforrást az Audi a németországi Neuburgban fejlesztené és építené, ellentétben például a Porschéval, amely főként a Red Bull Milton Keynes-ben létrehozott motorrészlegét használná.

Ami az energiaitalosok és a Porsche együttműködését illeti, eddig bevallottan a 2026-os motorszabályok véglegesítésére vártak, de bejelentés annak ellenére nem történt még, hogy ezeket augusztus 16-án aláírták. Az Autosport szerint pedig augusztus 30-a előtt nem is fog, így a jelek szerint elsőként az Audit köszönthetjük majd az F1-ben.

Amikor magyar győztest avattak a Barum Rallyn (videó)

0

A Barum Rally az egyik legkedveltebb külföldi verseny a magyar versenyzők körében, azonban csupán egyszer fordult elő, hogy a győztesnek magyar himnuszt játszottak. 1987-ben ugyanis Ferjáncz Attila és dr. Tandari János volt a cseh futam leggyorsabbja.

Akkoriban a Barum Rallyn még 27 gyorsasági szakasz volt. Ferjánczék a kilencedik gyorsaságin álltak végleg az élre, előtte a német Peter Holubbal csatáztak. A végén 1 perc 9 másoperces előnnyel nyert a magyar páros, de a második helyen már nem a német duó, hanem a szintén Audival versenyző Leo Pavlik ért célba. A harmadik Baumschlager hátránya már több mint 8 perc volt.

A Barum akkoriban majdnem 100 kilométerrel hosszabb volt mint a 2022-es verseny. A 27 gyorsasági össztávja 297 kilométer volt, a leghosszabb szakasz pedig 30 kilométeres volt. A 76 indulóból csak 25-en értek célba.

Ferjánczéknak ebben az évben a Barum hozta meg az áttörést, az előtte levő két versenyen kiestek, de utána megnyerték a Rajd Polskit, a Bohemia Rallyt és a Rally Hebrost is.

A felvétel kommentátora Dávid Sándor.

A Forma-1 örökre szakíthat Oroszországgal

0

Az orosz–ukrán háború kitörése után a Forma-1 vezetése gyorsan cselekedett, és bejelentette, hogy nem rendezi meg az idei Orosz Nagydíjat. Stefano Domenicali, az F1 elnök-vezérigazgatója pedig most kijelentette, hogy a jövőben sem terveznek visszatérni Oroszországba.

Az Ukrajnában zajló konfliktusnak a sportvilágra, így a teljes motorsportra is komoly hatása van. Ezek közül a leginkább magától értetődő, hogy a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) semmilyen versenyt nem rendez Oroszországban. Így tett az F1 is, amely az idén látogatott volna el utoljára Szocsiba, hogy 2024-től már Szentpéterváron versenyezzen. A háború miatt azonban sem az idei, sem az ezutáni versenyek nem lesznek megrendezve.

„Mindig is hittem abban, hogy soha ne mondd, hogy soha, de ebben az esetben megígérhetem, hogy többé nem tárgyalunk velük. Nem lesz több versenyzés Oroszországban” – nyilatkozta Stefano Domenicali, az F1 elnök-vezérigazgatója a Sport Bildnek.

Domenicali szavaira reagált Alekszej Tyitov, a verseny promóterének (Roszgnki) vezérigazgatója is, és a TASZSZ orosz hírügynökségnek a következőket mndta:

„A jelenlegi helyzet a világsportban rendkívül átpolitizált. Ezt észben tartva szükséges fogadni Domenicali szavait. Az általa elmondottaknak politikai szempontból markáns másodlagos jelentése van, aminek semmi köze a sport igazi szellemiségéhez. A kapcsolataink jövője jelenleg igazán homályos. Domenicali álláspontját figyelembe fogjuk venni a további munkánk során.”

Tyitov emellett nem mulasztotta el felhívni rá a figyelmet, hogy a Forma-1 tartozik nekik, mert még mindig nem fizette vissza azt az összeget, amit a Roszgonki már átutalt nekik a 2022-es versenyért.

„Ez az adósság fennáll, megerősített, az ezzel kapcsolatos álláspontunk pedig változatlan. A FOM Orosz Föderációban rendezett versenyekkel kapcsolatos álláspontjától függetlenül számítunk a visszatérítésre” – mondta a vezérigazgató.

Oliver Solberg: Finnország egy csapás volt, de most megkönnyebbültem 

0

Oliver Solberg bár a Finn Rallyn csak az első pénteki szakasz első kanyarjáig jutott, Belgiumban már karrierje legjobb eredményét érte el a negyedik helyen zárva. 

“Megkönnyebbültem – mondta Oliver Solberg az Autosport.com oldalnak az Ypres Rally negyedik helye után. – Azt gondolom, hogy egész évben jó volt a tempónk, és néhányszor közel kerültünk egy jó eredményhez, de nem sikerült azt elérni.” 

Petter Solberg fia számára komoly csapás volt a Finn Rally első pénteki szakaszán az első kanyarban kiesni, de a Hyundai kitartott mögötte. 

“A finn baleset nem az önbizalmamnak volt egy csapás, hanem az életemnek, mert a rallysport az életem. A csapat azonban kitartott mellettem és azt mondták, hogy tudod, hogy gors vagy és tudod, hogy miként kell egy ilyen autót vezetni, ne törj le egy baleset miatt. Ez nagyon sokat segített, hogy Belgiumban jó teljesítményt tudjak nyújtani. Az autó is nagyszerűen működött és a jó teljesítménnyel sikerült valóban jó eredményt elérni.” 

Oliver Solberg a negyedik hely után a bajnokság 13. helyére lépett, a következő görög Acropolis Rallyn, azonban Dani Sordo vezetheti a harmadik Hyundait. 

Árulkodó jel: ez lehet Schumacher következő csapata az F1-ben?

0

Jelentéktelennek tűnő, ám annál árulkodóbb jel utalhat arra, hogy a Haasszal csak a szezon végéig szerződéssel rendelkező Mick Schumacher hol köthet ki jövőre.

Miután egyre több olyan pletyka szivárog ki az F1-es paddockból, hogy Mick Schumacher szakít a Ferrarival, egy újabb – akár jelentéktelen, de az időzítés miatt vélhetően egyáltalán nem az – jel utal arra, hogy a hétszeres világbajnok fia másfelé kacsintgat. A 23 esztendős pilóta a múlt héten ugyanis elkezdte követni az Instagramon Laurent Rossit, az Alpine márkaigazgatóját.

Timo Glock, a német Sky szakértője is úgy véli, hogy ez az Alpine és Schumacher közötti tárgyalásokat sejtet a háttérben. „Nem magyaráznék bele túl sok mindent, de ez talán egy apró jel arra, hogy tárgyalások zajlanak – mondta az expilóta, majd kicsit fejtegette, hogy miként zajlik egy ehhez hasonló tárgyalás a jelen helyzetben. – Nincs fix dátum addig, amíg valamiről döntést nem kell hozni. Attól függ, hogy meddig tartanak a tárgyalások, mind a Haas, mind Mick részéről. Ha egy másik csapattal tárgyal, és megegyeznek, akkor minden gyorsan tisztázódhat. Viszont, ha nagyok a nézetkülönbségek, akkor hosszabb ideig is tarthat. De természetesen mindenki a lehető leghamarabb tisztán akar látni azért, hogy készülhessen a következő szezonra.”

Esteban Ocon, Alpine F1 Team, Magyar Nagydíj
Az Alpine lehet Schumacher következő csapata? Fotó: Alpine F1 Team

A Haas részéről Günther Steiner csapatfőnök korábban kijelentette, hogy a szeptember közepi Olasz Nagydíjig nem hoznak döntést, ami a német RTL szerint azért van így, mert a Ferrari bizonytalan Schumacherrel kapcsolatban, a Haas pedig erre válaszul minden egyeztetést beszüntetett a német versenyzővel.

Ezek után pedig könnyen lehet, hogy Schumacher és menedzsmentje nem várja ölbe tett kézzel, amíg a Scuderia és a jelenlegi csapata ajtót mutat neki, hanem a dolgokat a saját kezükbe véve megpróbálnak lecsapni Fernando Alonso megüresedett helyére. Arra a helyre, amelyet az Alpine legszívesebben Oscar Piastrinak adna, a tavalyi F2-es bajnok viszont inkább a McLarenhez menne.

Apja ellenfele és munkatársa is kiállt mellette

A Haast és annak csapatfőnökét az idén már többen kritizálták amiatt, hogy támogatás helyett csak szükségtelen terhet rak a szezont igencsak rosszul kezdő Schumacherre. Most az a Norbert Haug vette védelmébe fiatal honfitársát, aki a Mercedes motorsport-részlegének korábbi vezetőjeként előbb a Ferrarival a McLaren-Mercedest legyőzni igyekvő Michael Schumacher életét próbálta megkeseríteni, majd 2010 és 2012 között együtt dolgozott az F1-be visszatérő hétszeres világbajnokkal.

Mick Schumacher, Haas, Magyar Nagydíj
Mick Schumacher a Magyar Nagydíjon Fotó: Andy Hone/LAT Images/Haas

„Ausztriában Lewis Hamiltonnal csatázott. Kerék a kerék elleni párharcot vívott egy hétszeres világbajnokkal. Bárki, aki képes erre, egyértelműen nem egy tehetségtelen futottak még kategóriájú pilóta” – mondta a 69 éves Haug a Sky News-nak.

„Ha támogatsz egy versenyzőt, és megadod neki a lehetőséget, akkor a dolgok javulni fognak. Egy pilóta versenyló, nem pedig tanyasi ló. Bátorítani kell – szúrt oda a Haasnak, majd elmondta, a Belga Nagydíjon jó teljesítményt vár Mick Schumachertől. – Spa az egyik kedvenc pályája, amelyen már a Forma-3-ban és a Forma-2-ben is nagyszerűen versenyzett. Ennélfogva nagyon bízom itt Mickben.”

Világbajnokok belsői: Biasion és a Lancia Delta (videó)

0

Miki Biasion a Lancia versenyzőjeként nyerte a 80-as évek végén két rally világbajnoki címét. Most betekinthetünk egy szakaszába az 1990-es Monte-Carlo Rallyn.

Az Andretti gigantikus projekttel igyekszik kicsikarni az F1-es részvételt

0

Az Andretti Global, az Andretti Autosport anyavállalata hatalmas főhadiszállás építését jelentette be, amely adott esetben a Forma-1-es istállónak is otthont adhat. A projektbe nem nehéz belelátni, hogy Andrettiék ezzel is igyekeznek nyomást gyakorolni a Liberty Mediára és a csapatokra.

Az indianai Fishers-ben, az Indianapolis Metropolitan Airporthoz közel eső 90 hektáros területen tervezi felépíteni 575 000 négyzetméteres vadonat új főhadiszállását az Andretti Global. A 200 millió dolláros projekt célja, hogy az Andretti összes motorsport és kereskedelmi-tevékenységét, valamint az Andretti Technologies néven működő kutatás-fejlesztési részlegét egy fedél alá hozza, illetve helyet adjon a jövőbeli projekteknek, azaz egy esetleges Forma-1-es istállónak is. Az építkezés várhatóan 2022 őszén kezdődik, a főhadiszállás pedig 2025-ben kezdheti meg a működését.

„Indiana fontos helyszín a versenyzés történetében és a karrieremben is mind versenyzőként, mind csapattulajdonosként, így boldogan erősítem meg, hogy a világ versenyfővárosa még hosszú időn át a versenyzéssel kapcsolatos globális erőfeszítéseink otthona lesz. Büszke vagyok azokra a lépésekre, amelyekkel sokszínű portfoliót hozunk létre. Számunkra ez többről szól, minthogy legyen hol dolgozni az autókon. Egy globális otthont akarunk a motorsport-tevékenységeinknek, hogy megoszthassuk azt az embereinkkel, a szurkolóinkkal és a szponzorainkkal, hogy előrevigyük a sportágat és sokáig fennálló örökséget hagyjunk magunk után” – olvashatók Michael Andretti, az Andretti Global elnök-vezérigazgatójának szavai az új főhadiszállásról kiadott közleményben.

Az új főhadiszállás látványterve

Az 59 esztendős csapattulajdonos elmondta, hogy gyakorlatilag kinőtték a jelenlegi központjukat, nem utolsó sorban pedig úgy véli, az embereiknek a legjobb munkakörnyezet és erőforrások járnak.

Az új központ 2026 végére 500 új munkahelyet teremthet, és az Andretti IndyCar, IndyLights és IMSA-programja, valamint a kutatás-fejlesztéssel foglalkozó Andretti Technologies mellett egy belső amfiteátrumot, múzeumot és innovációs központot is magában foglal majd. Hogy milyen hatalmas vállalkozásról van szó, azt jól mutatja, hogy a szintén az IndyCarban versenyző Rahal Letterman Lanigan Racing nemsokára elkészülő, az IMSA-csapatnak is otthont adó új központja 100 ezer négyzetméteres lesz, és 20 millió dollárba kerül.

A nyomásgyakorlás sem utolsó szempont

A 200 milliós projekt valószínűleg akkor is létrejött volna, ha Andretti nem akar beszállni a Forma-1-be, de mivel továbbra is azon fáradozik, hogy leghamarabb a 2024-es szezontól a mezőny tagja legyen, külön kapóra jön, hogy ezzel is mutassa elkötelezettségét az FIA és a jogtulajdonos Liberty Media felé.

Merthogy hiába ütközött több helyről is ellenállásba, Michael Andretti nem lassít, és gőzerővel készül a beszállásra, amit apja, az 1978-as F1-es világbajnok Mario Andretti erősített meg az IndyStarnak.

„Rajta vagyunk. Ez minden, amit mondhatok, minden nap rajta vagyunk az ügyön. Semmi sem állt le, a projekt folytatódik, mindent úgy folytatunk, mintha megkaptuk volna a zöld zászlót. Nem tudom, hogy végső soron miként utasíthatnak el minket azzal az elköteleződéssel, amit vállaltunk, az Isten szerelmére” – nyilatkozta az F1-es projektről idősebb Andretti.