Kezdőlap Blog Oldal 1346

Váratlan fordulat, Efrén Llarena és Sara Fernández a 2022-es Európa-bajnok!

0

Már a Barum Rally előtt eldőlt a Rally Európa-bajnoki cím, Efrén Llarena első Eb címét nyerte Simone Tempestini visszalépése után. 

A Barum Rallyn dőlhetett volna el a Rally Európa-bajnoki cím, miután Efrén Llarena 58 pont előnnyel vezeti a pontversenyt Simone Tempestini előtt. 

A bajnoki címre már csak a spanyol és román versenyző volt esélyes. 

A Barum Rally előtt azonban bejelentette visszalépését a versenytől Tempestini, így már a hétvége előtt eldőlt a bajnoki cím sorsa, Efrén Llarena a pilóták, míg versenyzőtársa, Sara Fernández a navigátorok pontversenyét nyerte meg. 

“Szavakat sem találok – mondta Efrén Llarena a Rally Európa-bajnokság honlapjának. – Ez egy álom, mely négy éve kezdődött, amikor mi indultunk először a Spanyol Rally Team színeiben az Eb-n. Később sikerült megnyernünk az ERC3 junior és ERC3 bajnokságot, most pedig az abszolút bajnokságot nyertük. Ez fantasztikus!” 

A bajnoki cím komoly mérföldkő az MRF Team számára is, hiszen az APRC címek után első Európa-bajnoki címüket szerezték. 

Fotó: @World / Red Bull Content Pool

“Nagyon fontos ez az év az MRF Team számára is – tette hozzá Llarena. – Minden erőnket a csapatnak és a gumi fejlesztésnek szenteltük, azt hiszem elértük a célt. Magyszerű munkát végzett az egész csapat.” 

“Nagyon boldog és nagy jelentőségű pillanat ez, amikor az MRF Tyres első Európa-bajnoki címét szerezte – mondta Arun Mammen, az MRF Tyres alelnöke és ügyvezető igazgatója. – A cím jól mutatja az egész csapat munkáját, nagyon fontos, hogy gumiabroncsaink mellett ehhez hasonló bajnoki címek szerepeljenek. Szeretnék gratulálni Efrén Llarenának és Sara Fernándeznek, ehhez a fantasztikus bravúrhoz, továbbá gratulálunk csapatunk többi versenyzőjének is, akik hozzájárultak ehhez a történelmi pillanathoz.” 

“A WRC Promoter és az FIA ERC nevében is gratulálok Efrén Llarenának és Sara Fernándeznek, hogy sikerült megnyerniük az idei bajnokságot – mondta Ian Campbell, a Rally Európa-bajnokság menedzsere. – Továbbá gratulálok az MRF Teamnek is a történelemíráshoz.” 

Fotó: @World / Red Bull Content Pool

Campbell hozzátette, hogy a Rally Európa-bajnokság szervezői mindent megtettek, hogy Simone Tempestini rajthoz álljon Csehországban, de végül nem jártak sikerrel. 

“Minden lehetőséget kihasználva igyekeztük segíteni Simone Tempestini indulását a Barum Rallyn, hogy versenyen dőlhessen el a bajnoki cím – tette hozzá Campbell. – Sajnos nem sikerült Simonét rávenni a versenyen való részvételre, de reménykedik benne, hogy a Spanyol Rallyn rajthoz tud állni.” 

Efrén Llarena révén Spanyolország 1980 után ünneplhet ismét Rally Európa-bajnoki címet, akkor Antonio Zanini lett bajnok.

Rovanpera: Nagyon fontos volt a power stage megnyerése 

0

A vb éllovas Kalle Rovanpera már az Ypres Rally második szakaszán balesetet szenvedett, ezért nagyon fontos volt számára az öt bónusz pont megszerzése a Power Stage-en. 

Kalle Rovanpera amilyen jól kezdte a nyitó szakaszon az Ypres Rally (szakaszgyőzelem), olyan rosszul folytatta a második szakaszon, ahol vélhetően a túl nagy sebesség miatt árokba csúszott és hatalmasat esett. 

A Toyota ezt követően újjáépítette a finn versenyző autóját, aki szombaton az első szakaszon azonnal a legjobb idővel hálálta meg a csapat munkáját. 

A finn versenyző azonban 94 pontos előnyének csökkenését csak a Power Stage megnyerésével tudta orvosolni, amit meg is nyert, így összesen 72 pontra csökkent előnye. 

“Nagyon fontossá vált a Power Stage megnyerése a baleset után  mondta Kalle Rovanpera a Motorsport.com oldalnak.  A csapat kiváló munkával helyrehozta az autó sérüléseit és már a szombati első szakaszon a leggyorsabb voltam, de a legfontosabb az öt bónusz pont megszerzése volt. Így kevésbé csökkent az előnyöm. Sok dolgot tanultam a hétvégén, ami a jövőben még jól jöhet.” 

A következő versenyt Görögországban rendezik, ahol, ha Rovanpera 91 pont fölé tudja növelni előnyét a második helyezett előtt, akkor megszerezheti első vb címét. 

Világbajnok honfitársa szúrt oda Hamiltonnak, mert lazán veszi az idei évet

0

Nigel Mansell szerint nem véletlen, hogy George Russell ennyire jól teljesít az idén Lewis Hamilton csapattársaként.

Noha a nyári szünet előtt zsinórban öt dobogós helyezést szerzett, 13 futam után Lewis Hamilton újdonsült csapattársa, George Russell mögött áll az összetettben. A hétszeres világbajnok a Mercedes visszaesése miatt még futamot sem nyert az idén, Russell-lel szemben pedig pole pozíciója sincs. Nigel Mansell, 1992 világbajnoka pedig úgy véli, hogy nem is nyújt 100%-os teljesítményt.

„George Russellt és Lando Norrist is kedvelem. Úgy gondolom, George esélye az, hogy Lewis még nem döntött úgy, hogy leporolja a jobb lábát. Szerintem lazára veszi. [Russell] remek munkát végez, miként Lando is, amikor az autója jól teljesít. Remek eredményeket ért el” – összegzett a 69 éves expilóta az Adrian Fluxnak adott interjúban.

Persze, ha Hamiltont kérdeznék erről, alighanem más lenne a véleménye. Az pedig, hogy esetleg motivációját veszítette volna a gyengébb eredmények miatt, szavai alapján kizárható, hiszen főnökére reagálva elmondta, bőven van még üzemanyag a tankjában.

„Lewis és én beszéltünk néhány hete arról, hogy meddig tarthat az együttműködésünk, és 5-től 10 évig terjedő időszakról volt szó, úgyhogy szerintem eljuthatunk 400 versenyig” – nyilatkozta korábban Toto Wolff a 300. F1-es futamát a Francia Nagydíjon ünneplő hétszeres világbajnokról.

„Az rengeteg futam. Először csak hálás szeretnék lenni azért, hogy idáig eljutottam, de még mindig frissnek érzem magam, és úgy gondolom, hogy bőven maradt még üzemanyag a tankban – reagált Hamiltont. – Élvezem, amit csinálok. Igazán büszke vagyok, és élvezem, hogy minden nap megérkezem a pályára és elképesztő emberekkel dolgozom együtt. A sporttal való közös munkát is minden korábbinál jobban élvezem. Természetesen szeretnék újra nyerni, de ez időbe fog telni. Biztos vagyok benne, hogy előbb-utóbb majd leülünk a jövőről beszélgetni.”

Hamilton elmondta, hogy bár az idei autó nem úgy sikerült, ahogy várták, és a világbajnoki címekért sem küzdhetnek, azért nem fog a kardjába dőlni. „Nem volt nyomorúságos az év eleje, mert mindig lehet sokkal rosszabb. Versenyzői szempontból viszont összezavart, hogy megértsem az idei autót. Annyi mindennel próbálkoztunk, igyekeztünk előrelépni, de a pilótának meg kell bíznia a versenygépében, különösen a hátuljában. Ez pedig igazán visszavetett minket.”

„Most olyan helyzetben vagyunk, hogy kezdjük jobban megérteni a kocsit, kezdünk következetesebbé válni, ami sokkal élvezetesebbé teszi a vezetést. Egyes területeken továbbra sincs meg a teljesítményünk, de lassacskán meglesz. Apró lépésekben haladuk, folyamatosan kis lépéseket teszünk. Sajnos jelenleg nem tudunk nagyot ugrani, de ki tudja, talán egy ponton fogunk, és akkor ismét ott leszünk az élen” – tekintett előre.

A Forma 1-ből érkezik a Hyundai új csapatvezetője? 

0

A Dirtfish információja szerint megvan a Hyundai Motorsport új csapatvezetője Eric Boullier személyében, akit a héten hivatalosan is bejelenthetnek. 

Andrea Adamo decemberi távozása után Julien Moncet csapatigazgató-helyettesként vezeti a Hyundai Motorsportot, és bár irányítása alatt sikerült egy mély gödörből kilépnie a koreai gyártó WRC csapatának, azonban három futamgyőzelem után sem Moncet kapja meg a csapatvezetői tisztséget. 

Legalábbis a Dirtfish szerint 

Az legnagyobb rallysport portál információja szerint a csapatvezetői tisztséget Eric Boullier, a McLaren korábbi versenyigazgatója veheti át a Hyundainál, és a hivatalos bejelentés már a héten megtörténhet. 

Áprilisban a Hyundai Motorsport elnöke Scott Noh helyett Sean Kim lett, a csapatvezetői tisztséggel pedig azóta hozták összefüggésbe Boullier-t. 

“Először a csapaton belül próbáltunk csapatvezetőt találni, de nem volt olyan személy, aki mellett az egész csapat kiállt volna – mondta a Dirtfish egyik forrása. – Eric Boullier neve azonban többször is felmerült Belgiumban, és egyre valószínűbb, hogy ő kapja a tisztséget.” 

Boullier jelenleg az F1-es Francia Nagydíj ügyvezető igazgatójaként dolgozik, azonban a Paul Ricard-i verseny úgy tűnik kikerül a Száguldó Cirkusz naptárából. 

Binotto még soha nem látott olyat, mint aminek a Ferrari most megfizeti az árát

0

Hatalmas előrelépést tett a Ferrari az erőforrásával az idei szezonra, de mivel el kellett döntenie, hogy a teljesítményre, vagy a megbízhatóságra koncentrál, utóbbi még nem az igazi.

A stratégiai ballépések mellett – noha a csapatfőnök szerint nincs gond ezen a téren – a Ferrari idei bajnok álmainak halványodásáért egyértelműen a modern F1-es mércével mérve pocsék megbízhatóság tehető felelőssé. A maranellóiak egy győzelmet (Baku), illetve egy második helyet (Ausztria) dobtak már el azért, mert műszaki probléma miatt nem tudták befejezni az adott versenyt (Leclerc barcelonai kiesését nem megbízhatósági problémakánt aposztrofálták, így ott vélhetően ők ronthattak el valamit), de ezeken az eseteken kívül is került pontokba az, hogy nem mindig álltak a helyzet magaslatán. Ráadásul a Haas és az Alfa Romeo is több problémával szembesült.

Mindez azonban nem jelenti a világvégét Mattia Binotto, a Scuderia csapatfőnöke szerint, a maranellóiak ugyanis az erőforrás fejlesztésének idei szezontól életbe lépő befagyasztása miatt eleve úgy voltak vele, hogy a lehető legjobb teljesítményt kell kisajtolniuk a motorból, még akkor is, ha ez a megbízhatóság rovására megy. Azaz, azt az elvet követték, hogy inkább csinálnak egy gyors motorból megbízhatót, mintsem fordítva, arra ugyanis nem lenne lehetőségük.

Leclerc bakui motorhibája

„Ennek egyértelműen megfizetjük az árát. Világos volt, hogy a határokat kell feszegetnünk, mert nem vihettük át a lemaradásunkat egy olyan időszakba, amelyben nem lehet fejleszteni az erőforrásokat – utalt Binotto az Auto Motor und Sportnak adott exkluzív interjúban arra, hogy még tavaly is csak bottal ütötték a Mercedes és a Honda nyomát ezen a téren (is). – Nagyon ambiciózus célokat tűztünk ki magunk elé, a Ferrarinál töltött 27 évem során még soha nem láttam ekkora ugrást. Elképesztő eredményt értünk el, különösen egy olyan időszakban, amelyben korlátozva van a próbapadon töltött órák száma. Ezt fizetjük meg most a megbízhatósággal.”

„Normál esetben növeltük volna a próbapadon töltött órák számát, és párhuzamos programokat futtattunk volna a teljesítmény és a megbízhatóság javítására. Ezúttal viszont döntenünk kellett. Ha megszámolom, hogy mennyi próbapadon töltött órát öltünk az új motorba, és mennyit ölt bele a Honda, akkor egyértelműen lemaradásban vagyunk. A Hondának megvolt a tapasztalata, mert egy már meglévő erőforrásra építettek. Nálunk ez most zajlik, a pályán és a tesztpadon. A cél, hogy a lehető leghamarabb megszabaduljunk a problémáktól.”

Az erőforrások fejlesztésének befagyasztása ugyanakkor csak a teljesítményt érintő változtatásokra vonatkozik, az FIA-nak benyújtott kérelem elfogadása esetén a megbízhatóságot, biztonságot, költségcsökkentést és egyéb, minimális beavatkozást igénylő változtatásokat az idei motorformula 2025 végéig tartó időszaka alatt is el lehet majd végezni. 

Carlos Sainz, Ferrari, Magyar Nagydíj
Spában új motorral támadnak a maranellóiak Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

A Ferrari tehát ebben, illetve az új MGU-K-ban, akkumulátorban és vezérlőelektronikában bízhat, ezekből ugyanis szeptember 1-ig engedélyezett új specifikáció bevetése, amennyiben nem történt korábban ilyen az év során. A maranellóiak a Belga Nagydíjra pedig új erőforrással készülnek, amelynek a teljesítménye mellett vélhetően a megbízhatóságán is javítottak. 

Binotto az interjúban elismerte, hogy „szükségünk van még néhány fejlesztésre”, majd arról beszélt, a Mercedes tavalyi példája mutatja meg, hogy olykor a jobb motor fontosabb, mint egy megbízható erőforrás. Feltéve persze, ha végigbírja a versenyt.

„Nem csak Lewis nyerte meg majdnem a világbajnoki címet, hiszen a Mercedes annak ellenére konstruktőri világbajnok lett, hogy mennyi motort használt fel (Hamilton 5, Bottas 6 V6-ossal teljesítette az idényt, ami kettővel, illetve hárommal több a büntetlenül felhasználható mennyiségnél – a szerk.). Ez megmutatja, hogy a megbízhatóság ugyan fontos, de nem minden. Persze, lehet döntő, amikor olyan szoros a csata, mint a Red Bull és köztünk. A Mercedes példája pedig azt is megmutatja, hogy lehet sikereket elérni több hátrasorolásos büntetéssel, viszont biztosra kell menned, hogy a motor végigbírja a versenyt. Ezen a téren még vannak gyengeségeink.”

A WRC3 második helye után sem pihen László Zoltán 

0

László Zoltán és Kürti Tamás hétvégén ismét nagyszerűen szerepelve a WRC3 második helyén zárt az Ypres Rallyn, azonban pihanni nem lesz idő, mert hétvégén már a cseh Barum Rallyn indulnak a Ford Fiesta Rally3-mal. 

Hétvégén László Zoltán és Kürti Tamás sikeresen teljesítette a belga Ypres Rallyt, ahol a WRC3 második helyét szerezte meg, és így a bajnokságban is a negyedik helyre lépett előre. 

“Nagyon nehéz verseny volt – mondta László Zoltán a Rallycafe.hu oldalnak. – Nagyon koncentráltan kell vezetni az Ypres Rallyn, mert annyira gyorsan változik az útfelület és tele van bukkanóval. Mivel mi a mezőnyben megyünk, így számunkra nem adatik az meg, hogy tiszta szakaszokon vezessünk, és amint azt Thierry Neuville balesete is megmutatta, a felhordáson nehéz az úton maradni. Mi elsősorban jól szeretnénk érezni magunkat a versenyeken, valamint teljesíteni a szakaszokat, hobbistának gondolom magam, tehát gyorsaságban nem tudjuk felvenni a tempót a fiatalabb riválisokkal, de ha hibáznak, akkor szeretnénk azt kihasználni. Mi is egyszer megütöttük az autó elejét, ami miatt nehezen vezethetővé vált a Ford, de sikerült pályán maradni, később pedig a Topp-Cars csapata helyre hozta a sérülést és nekik hála mindig nagyon jó autót vezethettünk. A második helyezésnek nagyon örülünk, mert talán egy adag szerencsével elérhető a WRC3 dobogója is év végén. Spanyolországban indulunk legközelebb, ahol szeretnénk ismét jó helyen célba érni.”  

László Zoltánék azonban nem pihennek, hétvégén már a Barum Rallyn indulnak, mely már régen szerepelt a bakkancslistájukon. 

“Hétvégén már a Barum Rallyra megyünk, amire jó felkészülés volt az Ypres Rally, mert hasonló utak vannak mindkét versenyen, gyorsak és nagyon dobálósak. Eredményben nem gondolkozunk, de szeretnénk minden szakaszon célba érni, amiben talán segít az Ypres Rallyn szerzett tapasztalat is. Csehországban először fogunk indulni, de már régen céljaink között szerepelt a Barum Rallyn való indulás.” 

A Barum Rallyn 13 szakasz vár a versenyzőkre, László Zoltánéknak pedig két riválisuk lesz az RC3-as kategóriában. 

Ilyen lett az átépített spái pálya hírhedt kanyarja F1-es autóval (videó)

0

Talán kevésbé hajmeresztő, de jóval biztonságosabb lett a spái pálya legendás és igencsak veszélyes kanyarja.

Lehet, hogy jó ideig, vagy talán örökre az utolsó Forma-1-es futamot rendezik a hétvégén a legendás spa-francorchamps-i versenypályán, de ha így is lesz, az már biztos, hogy ezt egy jelentősen módosított aszfaltcsíkon teszik. A szezon leghosszabb köre ugyanis jelentős változtatásokon esett át a tavalyi nagydíj óta, amelyek a biztonság növelését célozták, különös tekintettel a motorosokra.

Az első komoly módosítást rögtön az első kanyarban, a La Source-hajtűben láthatjuk, amelynek búkóterébe kavicságyat helyeztek el. A Forma-1-re nézve ennek leginkább a rajt után lesz jelentősége, hiszen bevett gyakorlat, hogy a feltorlódó és összeszűkülő mezőnyben kívülre szoruló versenyzők inkább kimenekülnek a bukótérbe, így kerülve el, hogy összeakadjanak valakivel. Mostantól erre nem lesz lehetőségük, így kénytelenek lesznek elférni a pályán belül, mert ha nem, annak bizony baleset lesz a vége.

A biztonságot tekintve ennél is komolyabb módosítás a Raidillon-kanyar bukóterének kiszélesítése. Az Eau Rouge utáni padlógázas törés az utóbbi években több komoly balesetnek is a helyszíne volt, amelyek közül a 2019-es Forma-2-es főfutamon történt halálos bukás is elkerülhető lett volna, ha a pilótáknak több helye van. A problémát rendszerint az jelentette, hogy a Raidillon külső és belső oldaláról is nagyon könnyen visszapattant a pályára az, aki a falnak ment, így mindkét irányba szélesítettek a bukótéren. Emellett az Eau Rouge-ban található lelátó is megújult.

Tavaly a W Series-ben láthattunk brutális balesetet a Raidillonban

További változtatás, hogy a 9-es kanyarban egy másik, belső nyomvonalat is kialakítottak, amelyet a motorosok használhatnak. Az ő biztonságuk érdekében pedig ettől a kanyartól kezdve mostantól minden egyes kanyarban kavicságy található – helyenként az aszfaltozott rész mögött –, így egy kicsúszás könnyen az edzés vagy a futam végét jelentheti annak, aki hibázik.

Hogy milyen a pálya első néhány kanyarja egy F1-es autóval, beleértve az átalakított Raidillont, arról a Red Bull már a Belga Nagydíj versenyhétvégéjének kezdete előtt adott némi ízelítőt Max Verstappen és a 2011-es RB7-es révén. Íme:

Hogy egy teljes kör miként fest a megújult Spában, azt ITT nézheti meg.

Millener számára csak a csoki jelentett pozitívumot 

0

Az M-Sport egyetlen versenyzője sem tudott a legjobb 10-ben zárni az Ypres Rallyn, így érthetően nem volt túl boldog a versenyt követően Richard Millener csapatfőnök. 

“Elmentem és vettem néhány csokit – mondta Richard Millener a Dirtfishnek az Ypres Rally után. – Ennyi volt a pozitívum a hétvégén.” 

Ez érthető is annyi probléma után, ami az M-Sport csapatát érte Belgiumban. 

Először Craig Breen okozott csalódást, akitől a legjobb eredményt várta a fordos csapat, miután az írt versenyző korábban már nyerni is tudott a versenyen, tavaly pedig második lett a Hyundaijal. Breen azonban nem volt elég magabiztos a Ford Pumában, majd szombaton balesetet szenvedett. 

Gus Greensmith átvehette volna Craig Breen helyét az ír balesete után, azonban az angol kicsúszott azon a szakaszon, ahol Breen kiesett és defektet szerzett, amit meg is állt kicserélni, azonban autója felfüggesztése is megsérült, amivel súlyos perceket vesztett. 

Végül Adrien Fourmaux, aki a verseny elején még Breen előtt foglalt helyet, majd az esőben sok időt vesztett, tette fel az i-re a pontot, aki az utolsó előtti szakaszon a negyedik helyért csatázva esett árokba. 

Röviden, katasztrofális versenyen van túl az M-Sport. 

“Ez egy nagyon nehéz szezon – mondta Richard Millener a Dirtfishnek. – Nyilván ez a rallysportban megtörténhet, lehetnek nehezebb időszakok. Ugyanakkor a sok hiba senkinek sem jó. Nehéz kitalálni, hogy mi lenne jó, mert ha a versenyzőkre nyomást helyezel, akkor azért, ha azt kéred tőlük, hogy élvezzék a versenyt, akkor azért hibázhatnak.” 

Egy idő után pedig nagyobb kár is érheti a csapatot. 

“Nemcsak az eredményekről van szó, hanem a szponzorokról is. Ha azt látják, hogy folyamatosan problémák vannak, kiszállnak a csapat mellől és az nagyobb baj lenne. Együtt kell dolgozni és megtalálni a helyes utat. Az autó WRC futamgyőztes, tehát nem rossz. Tehát egész egyszerűen jobbá kell válnunk.” 

Millener szerint az sem segít, hogy a versenyzők és csapattagok nem tölthetnek elég időt családjaikkal a zsúfolt naptár miatt. 

“Nehéz folyamatosan keményen dolgozni, úgy, hogy a csapattagok már régen látták családjaikat. Hiszem, hogy képesek vagyunk jobbá válni, és tudom, hogy az autó képes jó eredményekre. Azt hiszem, most csak egyelőre egyet hátra kell lépni, és néhány napra ki kell kapcsolni. Szerintem jó terápia lenne, ha ma este mindenki hazamenne, néhány napot a családjával töltene, majd feltöltődve ismét összejöjjünk és a feladatra koncentrálnánk.” 

A Haas Schumacher leváltásán dolgozik?

0

Nincs könnyű helyzetben Mick Schumacher, miután továbbra sincs szerződése a 2023-as szezonra, a Haas pedig a jelek szerint minden eshetőséget megvizsgál arra vonatkozóan, hogy kit ültethetne a helyére.

Günther Steiner, a Haas-istálló csapatfőnöke a nyári szünet előtt leszögezte, hogy még nem beszéltek Mick Schumacherrel a jövőről, mert előbb „meg akarjuk nézni, hogy mi történik”, valamint elmondta, hogy az európai szezon vége, azaz a szeptember 11-i Olasz Nagydíj után várható döntés Kevin Magnussen 2023-as csapattársával kapcsolatban. Ez már önmagában igencsak bizonytalanná teszi a 23 esztendős pilóta jövőjét, Antonio Giovinazzi reaktiválása és az ESPN által megszellőztetett információk pedig egyenesen azt a látszatot keltik, hogy az amerikai istálló komolyan fontolgatja Schumacher leváltását.

Mick Schumacher, Antonio Giovinazzi, Alfa Romeo, Eifel Nagydíj, 2020
Schumachernek (balra) Giovinazzitól is tartania kell? Fotó: Xavi Bonilla / DPPI

A Ferrari figyelmeztető lövést küldött Schumachernek?

A hivatalos indoklás szerint Giovinazzi azért kap lehetőséget arra, hogy az Olasz és az USA Nagydíjon is vezesse a VF-22-est, hogy a Ferrari tartalékjaként a szimulátoron kívül is megismerkedhessen az új generációs kocsikkal, és egy esetleges beugrás alkalmával ne a nulláról kelljen indulnia. De lehet, hogy más is van a háttérben?

Mivel Giovinazzi nem újonc, a szerepeltetésével a Haas nem váltja ki az idei szezontól minden csapatra nézve kötelező két olyan alkalmat, amelyek során fiatal pilótát kell autóba ültetniük az első szabadedzésen. Ehelyett az amerikaiak bevallottan a Ferrari kérésének tesznek eleget, ám nem nehéz belelátni az olasz pilóta reaktiválásába azt, hogy Schumacher lehetséges utódjaként teszik őt próbára.

Miután a kettőből egy alkalommal Schumacher csapattársaként fog vezetni, Giovinazzit teljesítményét közvetlenül össze lehet majd hasonlítani a német pilótáéval. Ezt Schumacher is tudja, a Ferrari pedig tisztában van vele, hogy egy ilyen húzással további nyomást helyez a hétszeres világbajnok fiára. Hogy miért tarthatják szükségesnek ezt? Azért, mert az F1-Insider információi szerint Schumacher azt fontolgatja, hogy kilép a Ferrari kötelékéből, hogy adott esetben más csapatba szerződhessen.

A szaklap úgy tudja, hogy barátja és mentora, az év végén visszavonuló Sebastian Vettel is ezt tanácsolta neki. Lehet, hogy a fiatalabbik német Fernando Alonso megüresedett helyére pályázik? Egy biztos, a franciákkal hosszú távú szerződéssel rendelkező Esteban Ocon Vettel után a legjobb barátja a paddockban, Otmar Szafnauer csapatfőnök pedig jó viszonyt ápol a négyszeres világbajnokkal, aki mindenképpen szólhat egy-két jó szót Schumacher érdekében, akinél a nevével járó marketingszempontok sem elhanyagolhatóak.

Antonio Giovinazzi, Ferrari, Barcelona, teszt
A Ferrari olasz tartalékjával helyezi nyomás alá Schumachert? Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

A Haas Ricciardónál kopogtat

Schumacher és Günther Steiner csapatfőnök között egyértelműen nem felhőtlen a viszony, ami előbbi szezon elején mutatott teljesítményére vezethető vissza. Tény, hogy a második idényét futó pilóta komoly anyagi károkat okozott a Haasnak dzsiddai és monacói balesetével, a Kanadai Nagydíjtól viszont megjött az önbizalma, illetve rátaláltak egy jobb beállítási irányra, amit a silverstone-i és ausztriai pontszerzés is mutat.

Steiner azonban ezt látva sem tette le a voksát Schumacher mellett. Olyannyira nem, hogy az ESPN információi szerint Steiner a Magyar Nagydíj előtt felhívta Daniel Ricciardót, hogy az elérhetősége felől érdeklődjön 2023-ra. Az ausztrál szekerének rúdja egyértelműen kifelé áll a McLarentől, amely megpróbálja elhappolni Oscar Piastrit az Alpine-tól. Amennyiben a wokingiak sikerrel járnak, könnyen lehet, hogy lelépési pénzt fizetnek Ricciardónak, aki ebben az esetben eltekint a 2023 végén lejáró szerződésének kitöltésétől.

Hogy Ricciardo akar-e a Haashoz menni, az persze egy másik kérdés, hiszen adott esetben akár a közben Renault-ból Alpine-ná lett korábbi csapatához is visszatérhet. Steiner tapogatózása mindenesetre azt mutatja, hogy az amerikai istálló nemcsak játszadozik Schumacherrel, hanem tényleg minden opciót számításba vesz, és ha elérhetővé válik egy nyolcszoros futamgyőztes versenyző, akkor akár útilaput is köthet a 23 éves pilóta talpára.

Neuville és Tanak tisztázta a félreértést 

0

Thierry Neuville és Ott Tanak az Ypres Rally szombati napján kisebb vitába keveredett, a Hyundai párosa azonban tisztázta a félreértést. 

Szombat délelőtt miközben Thierry Neuville szakaszgyőzelmekkel ellépett Ott Tanak elől, kiderült, hogy az észt versenyző erőátviteli problémával küzd. 

“Azt hiszem, ha Ottnak problémái vannak, akkor az én autóm háromhengerezik.” – mondta Thierry Neuville ekkor. 

Amikor azonban Neuville a nap utolsó előtti szakaszán balesetet szenvedett, és Tanak állt a verseny élére, így válaszolt csapattársa kijelentésére: “Thierry már korábban megmondta, valószínűleg nincs problémám. Sajnálom, ami Thierry-vel történt, de azt hiszen nem egymás ellen kellene harcolnunk, hanem a riválisok ellen. Nem tudom, hogy mire gondolt korábban, amikor kételkedett a problémámban.” 

Szombat este a Hyundai két versenyzője tisztázta a félreértést. 

“Megbeszéltük a dolgot Ott-tal, azt hiszem, egyszerűen félreértette, amit mondtam – magyarázta Thierry Neuville. – A délelőtt végén azt az információt kaptam, hogy problémája van Ottnak, azonban csak három másodperccel voltam nála gyorsabb, ezért mondtam, hogy akkor az én autóm is három hengerrel működik.” 

“Azt értett a mondatán, amit értett – mondta Ott Tanak. – Mindenki nyomás alatt van, és érthetően hazai verseny lévén Thierry-n volt a legnagyobb súly. Nyomás alatt előfordulhat, hogy olyat mondunk, amit nem szeretnénk. Igazából én nem foglalkozom ezzel a dologgal.” 

Tanak később megszerezte a verseny győzelmét is, amivel 25 pontra elhúzott Thierry Neuville elől a bajnokságban.