Kezdőlap Blog Oldal 1378

Rácz Geri ott folytatja, ahol még a legendás Colin McRae-nek is a fejét akarták venni  

0

Július 29. és 31. között a skóciai Knockhillben rendezik a MINI CHALLENGE JCW idei negyedik fordulóját, a mezőnyben a legutóbbi versenyen eddigi legjobb eredményét elérő Rácz Gerivel. Az EXCELR8 Motorsport versenyzőjére igazi hullámvasút vár, amelyen egyszer még a legendás ralivilágbajnok Colin McRae is kihúzta a gyufát.

A skóciai motorsport központjában, a Dunfermline városától 10 km-re északra fekvő Knockhillben lép pályára a hétvégén a MINI CHALLENGE-ben versenyző Rácz Geri. Az EXCELR8 Motorsport pilótája önbizalommal telve várja a szezon negyedik fordulóját, hiszen az ezt megelőző versenyhétvégén idei eddigi legjobb eredményét érte el, ráadásul egy olyan pályán, amelyen korábban még tesztelni sem volt alkalma.

Ezúttal azonban más lesz a helyzet, hiszen az előző versenyhétvége óta eltelt több mint egy hónap során a HUMDA Academy közreműködésével versenyző sportoló három teszten is részt vett: előbb a csapata bázisához közel fekvő Snettertonban, majd Brands Hatch GP-n, végül a negyedik forduló hetének hétfőjén Knockhillben ült autóba.

„Jó volt, hogy tudtunk tesztelni a versenyhétvége előtt, hiszen ez is egy ismeretlen pálya a számomra, ráadásul korábban Snettertonban is volt egy tesztünk, ami abban segített, hogy a szünet után újra felvegyem a ritmust. Illetve, ott is fogunk majd versenyezni, így azt a pályát is fontos volt megtanulnom” – emelte ki a gyakorlások lényegét a 16 esztendős pilóta, akinek fő célkitűzése a skóciai fordulóra az, hogy javítson az eddigi időmérős teljesítményén, ezzel jobb helyzetbe hozva magát a futamokra.

Legendás sztori a még nem legendás pilótáról

Ami az 1974-ben, bárányfarm helyén épült, mindössze 2 km hosszú pályát illeti: noha nem rendelkezik olyan gazdag és régre visszanyúló történelemmel, mint az eddigi három versenyhétvége helyszíne, így is kiemelt helyet foglal el a brit motorsport történelmében. 

Skócia nemzeti motorsport központjaként és az ország egyetlen FIA-licenccel rendelkező pályájaként nemcsak a brit túraautó-bajnokságot (és betétfutamát, a MINI CHALLENGE-et) látja vendégül, hanem a brit superbike-bajnokság (BSC) mezőnyét is. Ez a két sorozat jelenti az évi két csúcseseményt is.

A kétkerekűek már túl vannak idei knockhilli megméretésükön, július végével pedig a másik, hatalmas érdeklődést vonzó széria is tiszteletét teszi Fife megyében. A BTCC mezőnye egy évet leszámítva 1992 óta csap össze a pilóták körében közkedvelt helyszínen, és bár ez a 30 év jócskán tartogatott izgalmakat, a pálya történetének egyik legérdekesebb és leginkább megmosolyogtató történetét mindjárt az első, 1992-es verseny hozta.

Ekkor teljesítette ugyanis bizonyos Colin McRae élete első és egyetlen BTCC-hétvégéjét, amely igencsak emlékezetesre sikerült. Az akkor 24 esztendős, legendának még egyáltalán nem mondható skót pilóta brit ralibajnokként, a BMW gyári túraautó-programját és a Subaru ralicsapatát egyaránt működtető Prodrive-főnök David Richards javaslatára indult Knockhillben, hogy helyi hősként még több nézőt csalogasson ki a széria skóciai debütálására.

Utólagos elmondása alapján a már rali vb-s tapasztalattal is rendelkező McRae-t egyáltalán nem foglalkoztatta a túraautózás, így nem is készült különösebb lelkesedéssel a hétvégére, az első futamon elért 8. helyével mégis ő lett a BMW egyetlen pontszerzője. A második futamon ezután jó úton haladt afelé, hogy megismételje ezt az eredményt, ám a célegyenesre fordító hajtűben kilökte az előtte haladó Matt Nealt, amiért utólag kizárták. Ez azonban nem nyugtatta meg Steve Nealt, Matt apját, egyben a Rimstock Racing csapatfőnökét, aki az akkori beszámolók szerint azzal a céllal akarta felkeresni a fiát elintéző raliversenyzőt, hogy letépje a fejét, és itt még nem állt volna meg. 

„Matt nem volt túl boldog, de egyértelműen Steve volt a szószóló. Valószínűleg egész hétvégén akkor voltam a leggyorsabb, amikor a futam után visszafutottam a motorhome-ba” – emlékezett vissza a közjátékra a skót pilóta egy 2006-os interjúban.

Hullámvasút, amin nagyon észnél kell lenni

Az 1992-es BTCC-hétvége óta lényegében változatlan, rendkívül lendületes és élvezetes aszfaltcsík finomságait Geri szimulátoron, majd a már említett teszten igyekezett elsajátítani. Elmondása és tapasztalatai alapján pedig igen bevállalósnak kell lenni a jó köridő eléréséhez, egyúttal kétszer is meg kell majd gondolni, hogy az ember melyik kanyarban próbál előzni.

„A knockhilli pálya nagyon rövid, és amit a szimulátor nem feltétlenül ad át, de élőben már megtapasztaltam, hogy egy igazi hullámvasút. Nagyon tetszik, izgalmas és különleges aszfaltcsík a nagy szintkülönbségek miatt. Ami az előzési lehetőségeket illeti, ebből a szempontból szerintem ez lesz az eddigi legnehezebb helyszín a versenynaptárban. A pálya első harmadában nagyon nehéz lesz bebújni a másik autó mellé, mert nagyon szűk, egymásba fűződő kanyarokból áll, és ha ott valaki hibázik, és rosszul ítél meg egy szituációt, abból nagy baleset lehet. Ezért ezen a szakaszon tisztelnünk kell a másikat. A maradék kétharmad körön már inkább lesznek előzési lehetőségek, mert szélesedik a pálya, de ott sem sok, hiszen az egész aszfaltcsík mindössze 2 km hosszú, így ez a szakasz is nagyon rövid” – elemezte a rá váró kihívást a fiatal versenyző.

A tempós kanyarok mellett egy belső kamerás kört figyelve az is rögtön szembeötlő lehet, hogy nagyon agresszívan kell támadni a rázóköveket a jó köridő eléréséhez. „Elengedhetetlen lesz maximálisan meglovagolni a kerékvetőket, mert ha nem tesszük, az meg fog látszani a teljesítményen” – nyilatkozta Geri, aki az Oulton Parkban rendezett kétfutamos hétvége után ismét három versenyen bizonyíthat.

„A három futam minden szempontból jobb, mert ha esetleg történik valami az elsőn, akkor egy kétversenyes hétvégén nehezebb a második futamon jól teljesíteni. Ebből a szempontból is jobb, és természetesen élvezetesebb, ha többet tudok versenyezni” – tekintett előre az EXCELR8 Motorsport versenyzője, aki az új kihívás mellett azt is várja, hogy találkozzon a lelkesedésükről és motorsport iránti szenvedélyükről híres skót drukkerekkel.

A HUMDA Academy tagja lett

Gerinek a tesztelés mellett is jutott bőven elfoglaltság a harmadik és negyedik versenyhétvége közötti bő egy hónapra. A legfontosabb esemény ezen időszak alatt az volt, hogy a MOTAM másik két tehetséges sportolója mellett, a két túraautós támogatott egyikeként ő is bekerült a HUMDA Magyar Autó-Motorsport és Zöld Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. által indított HUMDA Academy tehetséggondozó programba. A kezdeményezés az autó- és motorsportok feltörekvő képviselőit átlátható és szakmai szempontok által kijelölt célok elérésében támogatja.

A fiatal sportolónak emellett volt ideje a rajongóknak is kedveskedni, és ellátogatni a Shopmarkban található Thomas Breitling üzlethez, amely előtt valós versenyautójának bemutató változatát is kiállították. Geri MINI-jének szerepe ráadásul nem merült ki ennyiben, miután az azzal a legkreatívabb fotót készítő szurkoló páros bérletet nyert a knockhilli hétvégével egyidőben zajló Forma-1-es Magyar Nagydíjra.

A MINI CHALLENGE JCW Class hivatalos programja

Szombat

10.10 – 10.40: Időmérő edzés
14.40 – 1. futam, 20 perc
18.25 – 2. futam, 20 perc

Vasárnap

13.25 – 3. futam, 20 perc   

Két új Európai verseny a WRC-ben? 

0

Jövőre két régi verseny kieshet, míg kettő bekerülhet a WRC naptárába, melyek közül az egyik teljesen új lenne. 

Simon Larkin elárulta, jövőre sivatagi versenyzés is jöhet a Rally Világbajnokságon, amikor összesen 14 futamot rendeznének, köztük nyolc Európait. 

“Eltökélt szándékunk, hogy egy Közel-Keleti versenyt tegyünk a Rally Világbajnokság naptárába – mondta Simon Larkin, a WRC promóter rendezvénymenedzsere. – Az is célunk, hogy jövőre, vagy 2024-ben legyen egy Észak-Amerikai futamunk is, mert szeretnénk, ha Észak-Amerikai verseny is lenne a Dél-Amerikai mellett. Jelenleg van egy nagyszerű havas futamunk Svédországban, egy megerőltető versenyünk Szardínián és Görögországban, egy ugyancsak nagyszerű aszfaltos futamunk Horvátországban és egy gyors murvás utakat tartalmazó fordulónk Finnországban. Ugyanakkor hiányzik a sivatag-jellegű versenyzés, amin szeretnénk változtatni.” 

A hírek szerint a Portugál Rally és Spanyol Rally jövőre kikerülhet a WRC naptárából, ahova Ciprus és teljesen új helyszínként Lettország kerülhet. Lettország már 2020-ban is felmerült lehetséges helyszínként, amikor a járvány miatt sorban mondták le a futamokat, de eddig a Liepaja Rally csak az Eb naptárban kapott helyet. A Ciprus Rallyt utoljára 2009-ben rendezték meg vb futamként, majd később az Európa-bajnokság naptárában szerepelt, jelenleg azonban a Közel-Kelet Rally Bajnokság futama. 

A verseny, ahol majdnem megverték Colin McRae-t

0

Colin McRae 1992-ben rajthoz állt a Brit túraautó-bajnokság nyitófordulójában Knockhillben, ahol rögtön komoly összetűzésbe keveredett a versenytársakkal.

McRae hiába volt ekkor már kétszeres Brit bajnok a raliban, sokan még mindig csak a ralilegenda Jimmy McRae fiaként ismerték őt.

1992-ben a Prodrive a Subarus rali-vb programja mellett, gyári támogatású csapatot indított a BTCC-ben, azaz a Brit túraautó-bajnokságban, méghozzá a BMW partnereként. Colin McRae az alakulatnál leginkább a raliban volt érdekelt, Subaruval versenyzett a Brit bajnokságban, amelyet meg is nyert, emellett pedig a vb-n is rajthoz állt pár versenyen.

Az a bizonyos Knockhill

A Prodrive alapítója, David Richards javasolta Colin McRae-nek, hogy a két állandó versenyzőjük, Tim Sugden és Alain Menu mellett ő is induljon el a szezonnyitón Knockhillben.

Egy 2006-os interjúban McRae bevallotta, hogy nem készült fel kellőképpen a BTCC nyitófordulójára: „Nem igazán fordítottam rá nagy figyelmet, mivel akkoriban teljesen a ralira fókuszáltam. Éppen akkor kezdtünk el a Subaruval a rali-világbajnokság néhány versenyén részt venni, és ez volt az, ami lázba hozott.

Colin McRae az autót csak a futam előtti pénteken tesztelte, amiben rendkívül szokatlannak hatott neki az ABS, ezért kérte csapatát, hogy kapcsolják ki a rendszert. A Prodrive eleget tett pilótája kérésének, aki azonban három körön belül a kavicságyban találta magát.

Knockhill
Knockhill | Fotó: BTCC media

A kvalifikáción azonban már uralta a versenyautót és a 15. helyet szerezte meg a rajtrácson a népes mezőnyben. Az első futam jól is alakult McRae számára, egészen a 8. helyig előre tudott törni, ami 1 pontot ért.

A második futamon kezdődtek a problémák

Nem sokkal az újabb verseny kezdete előtt leszakadt az ég, és a pálya teljesen felázott. Mivel a rajtsorrendet az első futam végi helyezések alapján határozták meg, Colin a 8. helyet foglalta el a rajtrácson, közvetlenül Matt Neal idősebb, 1991-es M3-asa mögött. McRae végül az egész versenyt azzal töltötte, hogy megpróbálta megelőzni őt. Ez a próbálkozása végül egy balesethez vezetett.

A hajtűkanyarban úgy tűnt, hogy a szokásosnál erősebben fékez, és egyáltalán nem volt hova mennem. Nem tudtam megállni, úgyhogy nekikoccantam. Én továbbmentem, ő pedig nem. Azt hittem, amúgy is erről szól a túraautózás?!” – mondta McRae

Matt Neal versenye véget ért, a kavicságyban ragadt, és a 7. helye elúszott. Colint a futamok után behívták a versenybírák, végül pedig kizárták őt. Ez sem hatotta meg a Rimstock Racing csapatfőnökét, Steve Nealt, aki mindenképp ‘el akart beszélgetni’ McRae-vel.

Colin McRae így emlékezett vissza: „Matt sem volt túlságosan elragadtatva, de Steve határozottan fenyegető volt. A leggyorsabb valószínűleg egész hétvégén a verseny után voltam, amikor siettem vissza a lakóautómhoz…

A BTCC azóta is a túraautózás egyik ékkövének számít

A szigetországban változatlanul népszerű maradt az autóversenyzés ezen formája, jelenleg is közel 30 fős mezőny látogat el mind a 10 fordulóra, ahol helyszínenként három futamot is rendeznek.

Rácz Geri
Fotó: MOTAM // Rácz Geri – EXCELR8 Motorsport MINI

A versenyhétvégékre kilátogató nézők olyan rendszeresen a szériával tartó bajnokságokat is láthatnak, mint a Mini Challenge, ahol a MOTAM kötelékében versenyző fiatal tehetség, Rácz Gergő is bontogatja szárnyait. Gergő a bajnok csapatnál, az Excelr8 Motorsportnál kapott remek lehetőséget, hogy óriási csatákat vívhasson hétről hétre.

A program rendkívül változatos, a Mini Challenge és a BTCC mellett GT4-es autókat, a Ginetta kupát, a helyi Porsche Carrera bajnokságot, de még F4-es versenyeket is láthat, aki figyelemmel követi a Brit autósport legnépszerűbb hétvégéit.

Finn miniszter: Semmi keresnivalójuk Finnországban! 

0

Egy finn miniszter szeretné, ha az orosz versenyzők indulását megakadályozná az ország sportminisztere a Finn Rallyn. 

Kalle Jokinen parlamenti miniszter Facebookon tett közzé bejegyzést, melyben az orosz versenyzők indulásának megakadályozását kérte a sportminisztertől a Finn Rallyn. 

A Rally Világbajnokság következő versenyére Nikolay Gryazin és navigátora, Konstantin Aleksandrov, valamint Vitaly Antonov nevezett orosz versenyzőként. 

Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

“A sportminiszternek nyilatkozatot kell kiadnia, melyben megtiltja az orosz versenyzők indulását finn futamokon – írta Jokinen. – Nem helyes megoldás, ha az oroszok háborúja ellenére is indulhatnak ezek a versenyzők a rendezvényeken, mert a sportszövetség, az FIA azt nem akadályozza. A vb-t az FIA rendezik és a finn motorsport szövetség nem tud semmit sem tenni. Észtországban a belügyminiszter megtiltotta, hogy ezek a versenyzők elinduljanak versenyükön. Még van másfél hete Petri Honkosen sportminiszternek, hogy lépjen és megmutassa, hogy az oroszoknak semmi keresnivalójuk Finnországban.” 

Nikolay Gryazin utoljára a Szardínia Rallyn állt rajthoz a Rally Világbajnokságon.  

Hangodiék hibája után az újonc nyert a Peugeot Kupában

0

Újabb bajnoki címének is örülhetett volna a Hangodi Bendegúz – Bunkoczi László páros, de a Peugeot Kupa tavalyi győztesei, a Székesfehérvár-Veszprém Rallye utolsó körében, biztos vezető helyről estek ki és nullázták le maguknak a másfeles szorzójú futamot. A kupasorozat újoncai, Berta László és Császár László megnyerték életük első murvás versenyét, ezzel teljesen nyílttá tették a hátralévő két fordulót.

A Peugeot 208 Rally4 Kupa idei negyedik állomásához érkezett a 28. Székesfehérvár-Veszprém Rallye-n. Hosszú verseny várt az indulókra, a 150 versenykilométernek köszönhetően másfeles szorzóval osztották a pontokat a célbaérkezőknek. A Peugeot Kupa dobogós helyezettjei indultak el ezen a futamon, akiket csábított az elérhető sok pont, ráadásul a murvás pályák (nehézségük ellenére) igazi raliversenyt ígértek.

Más futómű, más gumik és új beállítások. Ezekkel kellett szembenézniük az indulóknak. A kupasorozat mentora, a sokszoros ralibajnok ifjabb Tóth János most is folyamatosan segítette a párosokat szakmai tudásával és tapasztalatával. Itt talán még nagyobb szerepe volt a rutinnak, mint más aszfaltos versenyeken.

A korábbi bajnok, Hangodi Bendegúz tudhatta magának a legtöbb murvás tapasztalatot, hiszen a rallycrossból érkezett pilótának nem volt idegen a csúszós útfelület. Ennek megfelelően magabiztosan kezdett a Hangodi -Bunkoczi – Peugeot 208 Rally4 egység, minden szakaszt megnyert, meggyőző előnnyel vezették a kupát, egészen a második versenynap feléig.

Veszprém Peugeot
Fotó: Csatlós Norbert / Sári Péter

Az utolsó kör első szakaszán Hangodiék beestek, nem tudják folytatni a futamot.

„Lehetne kifogást keresnem, de az a legegyszerűbb, ha kimondom: elrontottam” – nyilatkozta a verseny után a fiatal pilóta. „Nem próbáltuk feszíteni, igazából már biztonságosan akartam menni. Négy napja mentünk 40 fokban a pályabejárással együtt. Talán ez, talán egy kicsit a nagyobb tempó közrejátszott abban, hogy fél méterrel lecsúsztunk az útról, a töltés átdobott minket egy fára. Nem volt nagy hiba, voltak ennél már korábban nagyobb rumlik is, azokat le tudtuk menedzselni, ezt most nem. A tereptárgyak nem segítettek. Persze, rossz belegondolni, hogy mi lett volna ha… de igazából erre nem is akarok figyelni, az előttünk álló feladatokra szeretnék koncentrálni. Indulunk a következő versenyen, tanultunk a hibából, ki kell javítani. Ahogy az autót is, az kicsit odalett, de sajnos vagy szerencsére most hosszabb szünet előtt állunk és így lesz időnk elkészülni vele.”

Veszprém Peugeot
Fotó: Csatlós Norbert / Sári Péter

A Berta-Császár kettősnek ez a futam volt az első murvás versenye. A pilóta reálisan értékelte a győzelmet:

„Nem mi nyertünk, a többiek veszítették el ezt a futamot. Tudjuk a helyén kezelni ezt a győzelmet! Nem vagyok megelégedve magammal, ami a tempót illeti. Nem találtam a ritmust, nagyon új még nekem ez a murva. Talán az első nap második köre volt az, ami már vállalható volt, sokat számított, hogy azokat a szakaszokat a pályabejárás után is még volt időnk újranézni. Másnap nagyon érződött, hogy kettőször láttuk a szakaszokat. Az autó szuper! Mindent kibír! Le a kalappal előtte, hogy tényleg, mindent kibír! Húzogattuk a bajszát, de bírta. Azt hiszem, rengeteget fejlődtünk a verseny végére, minden kilométerrel közelebb kerültünk hozzá. Most kezdtem megérteni, hogy miért van mindenki ráizgulva arra, hogy menjen a Mikulás Rallye-n. Ugyanezek a szenzációs pályák és kevésbé van meleg, nincs akkora por. A bajnokságot nézve most jó sok pontot gyűjtöttünk, felszaladtunk Beniék nyakára. Gyúrunk az ózdi futamra, azok a pályák ismerősek a számunkra. Addig még ahol lehet, megyünk a kis Peugeot-val!”

Veszprém Peugeot
Fotó: Csatlós Norbert / Sári Péter

Trencsényi Vincéék a második helyre értek be. Egy hatalmas bukást is sikerült megúszniuk, ami után végig szenvedtek a megsérült fékkel.

„Az első két szakaszt nagyon élveztem, jó volt újra murván menni, ugratni, száguldozni. A harmadik szakaszra már belerázódtunk, ott már voltak kalandok is és a negyedik gyorstól kezdve végig fékhibával küzdöttünk. Innentől már kevésbé volt élvezetes, viszont annál nagyobb kihívás volt fék nélkül közlekedni. Egyfolytában szereltünk a szervizparkban és az etapokon is. Fékcsövet cseréltünk, folyamatosan töltöttük utána a fékolajat. Megsérült a féknyereg, amit csak a legvégén vettünk észre. Igazából fék nélkül mentünk végig. Volt egy minimális fékhatás az első fékeken, így lehetett lassítani az autót. Volt olyan pillanat, amikor én már feladtam volna, de Máté tartotta bennem a lelket. Másfeles szorzójú verseny, nagyon sokat számítanak majd ezek a pontok a bajnokság végén. Örülök, hogy célbaértünk. Sajnáltam Bendegúzékat, megérdemelték volna a győzelmet. Most így van egy kis remény, Ózdon már tudtunk gyorsot nyerni, majd figyelünk a defektre, támadunk!”

Bertáék ezzel a győzelmükkel a második helyre ugrottak, közel kerülve a bajnok pároshoz. Trencsényi Vince és Szegedi Máté másodikként értek be, ezzel felzárkóztak az éllovasokhoz. Sok fog múlni a hátralévő két futamon, az ózdi és a nyíregyházi versenyen.

Peugeot Kupa nem hivatalos állása a negyedik verseny után :

  1. Hangodi Bendegúz – Bunkoczi László  48 pont
  2. Berta László – Császár László  47,5 pont
  3. Trencsényi Vince – Szegedi Máté 41,4 pont
  4. Vogel Adrienn – Maricsek Miklós 18 pont
  5. Vida Péter – Bárdos Péter 11,8 pont
  6. Csoma András Radó István 5 pont
  7. Viszló Csaba – Szilassy Arnold 5 pont

Csomós Mixiék a kilencedik hellyel legjobb Eb-eredményüket érték el

0

Csomós Mixi és Nagy Attila egyik legnehezebb és kétségkívül legfárasztóbb rally Európa-bajnoki futama volt a Róma Rally, amelyen pályafutásuk legjobb eredményét elérve a kilencedik helyen végeztek. A HUMDA Academy versenyzőinek nem csak a rengeteg kanyarral, de az embert és technikát egyaránt próbára tevő pokoli hőséggel is meg kellett küzdeniük.

Mindössze tízéves múltra tekint vissza a Róma Rally, amelyet 2013-ban rendeztek meg először, akkor még csak olasz bajnoki futamként. Öt éve, 2018-ban került be az Európa-bajnokság naptárába és rögtön kivívta magának a kontinens egyik legnehezebb versenye címét, amelyen komoly rangot jelent jól szerepelni. 

A verseny egyik különlegességét a közép-olaszországi hegyi szerpentinek jelentik. Nehézségüket jól szemlélteti, hogy az autópálya hálózat kiépülése előtt a távolsági buszokat és teherautókat jobbkormányos változatban használták ezeken az utakon, hogy a sofőrök jobban láthassák az út szélét. 

Erre nem volt szüksége a HUMDA Magyar Autó-Motorsport és Zöld Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. közreműködésével versenyző Csomós Mixinek és Nagy Attilának, ám az igen feszített, kevés pihenést lehetővé tevő menterend és a két, még Eb szinten is hosszúnak tekinthető, 29 és 32 kilométeres pálya alaposan feladta a leckét a párosnak. Ehhez társult, hogy időnként szinte elviselhetetlen volt a meleg a Skoda Fabia R5-ösben. 

A 13 gyorsasági szakaszból kétszer megállapított időt kaptak a maradék 11-ből hatszor autóztak az első tízben, a legjobb eredményük pedig két hetedik hely volt. A gyorsasági szakaszgyőzelemhez az ötödik Roccasecca–Colle San Magnón kerültek a legközelebb. Az 5,45 kilométeres pályán kilométerenként mindössze 0,17 másodperccel maradtak el a szakaszgyőztestől. 

A Colosseum tövében megrendezett, rendkívül szűk péntek esti szuperspeciál után a 16. helyen álltak, de már az első igazi versenynapon a kilencedik–tizedik helyért harcoltak. Vasárnap a második szakaszon vették át végleg a kilencedik helyezést, amit a célig sikerült megtartaniuk. Ezzel két 11. és egy 10. helyezésük után pályafutásuk legjobb Eb-eredményét érték el.

„Életem legnehezebb versenye volt a Róma Rally – foglalta össze tömören Csomós Mixi. – A pályák szenzációsak, kanyar kanyar hátán, a leghosszabb egyenes szakasz száz méter volt, de előfordultak olyan részek is, ahol tíz méterenként következett egy kanyar. Szerintem ezt a versenyt mindenkinek ki kellene próbálnia, és rögtön át fogja értékelni a rallyról alkotott fogalmát. 

Ehhez jött a rendkívüli forróság. Olyat sem tapasztaltam még, hogy etapon kinyitom a szellőzőt és annyira forró levegő áramlik be a kocsiba, hogy inkább be kell csukni. A telefonom úgy felforrósodott verseny közben, hogy tölteni sem lehetett. A 32 kilométeres gyorsaságin ilyen körülmények között mentünk húsz percet. Ez volt az első alkalom, hogy nem csak szellemi, de fizikai fáradtságot is éreztem a célban. Rögtön megittam másfél liter vizet, de még így is meg akartam halni. Nagyon kemény volt. 

A csapatunk és Attila is nagyon jó munkát végeztek, ilyen körülmények között ennyire összeszedetten, hibamentesen versenyezni, szerintem hatalmas teljesítmény. 

Örülök neki, hogy az eddigi legjobb Eb-eredményünket értük el, de egy kicsit elégedetlen vagyok a saját teljesítményemmel, ráadásul a külső körülmények sem mindig segítettek. Ennél sokkal jobb eredményt szeretnénk elérni és szerintem Atival készen is állunk rá.“

Embert próbáló minden tekintetben

A sofőrök mellett a navigátorok számára is igen komoly kihívást jelentett a Róma Rally. A 32 kilométeres gyorsaságin húsz percen keresztül szinte levegővételre sem volt idő. Emellett etapon sem lehetett lazsálni, hiszen szinte folyamatosan jöttek a támpontok, amiket könnyű volt elvéteni. Péntekről szombatra virradóan pedig a pihenésre sem maradt sok idő. 

„Embert próbáló – foglalta össze két szóban a Róma Rallyt Nagy Attila navigátor. – A pályák tényleg szenzációsak, életemben nem láttam még ennyi kanyart, ráadásul nem csak simák, hanem igazi terhelősek. Sok volt a ritmusváltás. Többször előfordult, hogy harminc kanyar volt egymás után, tíz méternél is rövidebb egyenesekkel, aztán jött 150 méter, majd újra kezdődött egy tíz–húsz kanyarból álló kombináció. 

Sokat mentünk felfelé, aztán sík úton, majd lefelé, aztán hirtelen megint felfelé. Ilyenkor nagyon észnél kell lenni, mert folyamatosan változik a féktáv. 

A 32 kilométeres pályán annyi kanyar volt, hogy a húsz perc alatt talán kétszer tudtam rendesen levegőt venni. Az egyik száz méteres egyenesben lélegeztem fel egyet és majdnem le is maradtam a jobb 45-ről. 

Készültünk a melegre, én például melegben, napsütésben jártam futni, de ilyen hőségre nem számítottunk. Vizes törölközőbe kellett tekerni a vizes palackjainkat, úgy kibírtak egy gyorsaságit. A taposólemezen folyamatosan steppeltem. Annyi meleg ömlött be a tűzfalon keresztül, hogy nem tudtam rajta tartani a lábamat. 

Péntek este a Colosseum melletti szuperspeciállal kezdtünk, amit olyan szűk helyen rendeztek, hogy az eredetileg kirakott három sor gumit le kellett csökkenteni egyre, hogy elférjenek az autók. Ez a gyorsasági eléggé elhúzódott. Utána volt két és fél óránk az esti parc fermébe érni. Mi picivel több mint egy óra alatt tettük meg a távot, de mivel az olasz szabályok nem teszik lehetővé a korai érkezést, várnunk kellett másfél órát. Így hajnal kettőre értünk a szállásra, és reggel hatkor már indulhattunk is. 

Nagyon kemény verseny volt a Róma Rally, nagyon elfáradtunk. Talán éppen ezért esett különösen jól az a sok szeretet, amit a szurkolóktól kaptunk. Hihetetlen, hogy ennyien követik a versenyzésünket és ennyien szurkolnak nekünk. Nagyon hálásak vagyunk érte.“

A Róma Rally kifejezetten nehéz versenynek számít gumik szempontjából is. A Csomós Mixi–Nagy Attila páros kétféle gumival versenyezett, a közepes Z215 T53-mal, amely a legszélesebb tartományban használható versenyabroncs. Amikor már kemény gumit kellene feltenni, még akkor is használható ez a gumi.  A Z215 T33-as kemény abroncs a szélsőségesen meleg, hosszú pályákra nyújtott egy következő lépcsőt. 

Csomós Mixi és Nagy Attila következő rally Európa-bajnoki futama a magyar szurkolók körében is népszerű Barum Rally lesz, a csehországi Zlinben augusztus 27–28-a között. 

Komoly szerencsére volt szüksége Llarenának 

0

Efrén Llarena a negyedik helyen zárta a Róma Rallyt, és bár a dobogót az utolsó szakaszon vesztette el, azonban, ha nincs szerencséje, ez sokkal korábban bekövetkezett volna már. 

Efrén Llarena a Rally Európa-bajnokság idei hatodik, olasz versenyén nagy csatát vívott a harmadik helyért Yoann Bonatoval, a csata pedig csak a Power Stage-en dőlt el, amikor a francia versenyző megelőzte az Eb éllovas spanyol versenyzőt. 

A vasárnap délutáni első szakaszon azonban jókora szerencsére is szüksége volt Llarenának, hogy ne kapjon defektet, amikor a 32 km-es gyorsaságin egy hatalmas sziklát talált el. 

“Elütöttünk egy nagy sziklát az út közepén, a rajttól nagyjából 3 kilométerre – mesélte Efrén Llarena a Rally Európa-bajnokság hivatalos oldalának. – Azonban hatalmas szerencsénk volt, mert bár azt hittem, hogy defektünk van, a gumi csodával határos módon kibírta a szakasz végéig. Nem is értem, hogy miként maradt levegő a gumiban.” 

A szakaszt követően azonban már csak 2 tizeddel állt Yoann Bonato előtt a spanyol versenyző, és végül a csata a Power Stage-en dőlt el, ahol a francia citroenes három tizeddel megelőzte őt, és Bonatoé lett a harmadik pozíció. 

“Előző versenyeken én tudtam megelőzni másokat a Power Stage-en, most azonban fordítva történt, így már tudom, hogy mit érezhettek a riválisaink. Végül azonban sikerült növelnünk a bajnokságban az előnyünket, ami a célunk volt. Talán lehettem volna még gyorsabb is, de nem szerettem volna feleslegesen kockáztatni, mert a célba érés volt a legfontosabb.” 

Llarena hat versenyt követően 58 pont előnnyel vezeti a bajnokságot Simone Tempestini előtt, így a következő, cseh Barum Rallyn jó esélye lesz megnyerni a bajnokságot. 

Ostberg örül, hogy murván is összemérhette tudását riválisaival (videó)

0

Mads Ostberg és Patrik Barth először indult a murvás Székesfeháérvár-Veszprém Rallyn, így összemérhette tudását magyar riválisaival.

Mads Ostberg első alkalommal indult magyar murvás versenyen a hétvégén és bár kezdésként két defektet is összegyűjtött a Székesfehérvár-Veszprém Rallyn, a verseny negyedik szakaszától sorban nyerte a szakaszokat, így a végső siker sem maradt el.

A norvég versenyző futamáról az R-SECTOR készített egy rövid filmet.

 

Így áll fel a Hyundai az Istenek Versenyén 

0

Kihirdette csapatfelállását a Hyundai Motorsport a szeptemberi görög Akropolisz Rallyra, a Rally Világbajnokság tizedik futamára. 

A Hyundai Motorsport Thierry Neuville és Ott Tanak mellett Dani Sordot indítja a szeptember 8-11. között megrendezendő görög Akropolisz Rallyn. 

A belga versenyző eddig háromszor indult a murvás versenyen és legjobb eredményét 2013-ban érte el, amikor a fordos Qatar WRT pilótájaként a harmadik helyen zárt, míg tavaly a Hyundaijal a nyolcadik helyen ért célba. 

A 2019-es világbajnok észt versenyző szintén háromszor indult eddig az Istenek Versenyén és legjobb eredményét tavaly érte el a Hyundaijal, amikor a második helyet szerezte meg. 

Dani Sordo tapasztalata jóval komolyabb csapattársainál, ő már hétszer indult Görögországban és 2013-ban a Citroen pilótájaként a harmadik helyet szerezte meg. 

Az Akropolisz Rally tavaly tért vissza a WRC naptárába, akkor Kalle Rovanpera szerezte meg a győzelmet Tanak és Sébastien Ogier előtt. 

Kiss Pál Tamás visszatér az autósportba

0

A Motorsport Talent Management stratégiai tanácsadójaként folytatja pályafutását az autósportban a 2010-es évek egyik legsikeresebb és legsokoldalúbb magyar versenyzője, Kiss Pál Tamás. A 31 esztendős szakember korábban futamot nyert a Forma-1 egyik előszobájának tekinthető GP3-as bajnokságban, majd a ralikrossz Eb és Ob futamokon is bizonyította, hogy a legjobbak között van. A MOTAM két sportprogramot is menedzsel a gyorsasági autósportok terén a HUMDA Academy által támogatott Molnár Martin és Rácz Geri részvételével.  

A magyar autósport történetének egyik legsokoldalúbb, jelentős versenyzői- és élettapasztalattal rendelkező expilótája, Kiss Pál Tamás csatlakozott a Motorsport Talent Management szakmai vezetéséhez. A 31 éves expilóta a formulaautózásban komoly sikereket ért el, több nívós nemzetközi sorozatban is tapasztalatokat szerzett, majd aktív pályafutása végén a ralikrosszba is belekóstolt, ahol szintén szép eredményeket ért el.

A Motorsport Talent Management (MOTAM) a TRP Hungary 2021-ben létrehozott ága, amelynek célja, hogy a sikeres közönségrendezvények mellett sportolók előmenetelét is segítse. A MOTAM a szponzoráció, a sportszakmai menedzselés, a fizikai és mentális felkészítés, a kommunikáció és a jogi háttér terén is szolgáltatásokat nyújt a felkarolt versenyzőknek, akik a pályafutásuk minden elemében szakemberek segítségére támaszkodhatnak a lehető legjobb teljesítmény elérése érdekében.

A MOTAM 2022-től a formulaautós pályafutásra készülő, csúcskategóriás gokart-bajnokságokban szereplő Molnár Martinnal és a túraautós bajnokságokba igyekvő, jelenleg a brit MINI CHALLENGE-ben versenyző Rácz Gerivel foglalkozik a gyorsasági autósport területén. Kiss Pál Tamás szakmai tapasztalata hozzásegíti a MOTAM szakmai vezetését ahhoz, hogy Magyarországon egyedülálló felkészültséggel és tudásbázissal a lehető legjobb döntéseket hozzák meg a fiatal sportolók karriertervezése során.

„Óriási elismerés a számunkra, hogy Kiss Pál Tamás érdemesnek találta a MOTAM-nál zajló szakmai munkát arra, hogy a versenyzőink érdekében tett erőfeszítéseink mellé álljon” – nyilatkozta Őry Tamás, a MOTAM ügyvezető igazgatója. – „A különböző kategóriákban elért sikerei önmagukért beszélnek és jól ismeri azokat a kihívásokat, amelyekkel nemzetközi szinten minden versenyző szembesül, legyen szó szakmai vagy személyes szempontokról. Tamás csatlakozásával Magyarországon egyedülálló tudással és tapasztalattal gazdagodunk.”

Kiss Pál Tamás hozzátette: „Az én pályafutásom idején nem volt Magyarországon olyan menedzsment, ami segíteni tudta volna az előmenetelemet, és örülök, hogy elindult egy ilyen kezdeményezés. A MOTAM-nál dolgozó szakemberek hozzáállása, a módszereik és a felkészültségük gyorsan felkeltette az érdeklődésemet, és bízom abban, hogy együtt elősegíthetjük, hogy a fiatal magyar versenyzők nagy sikereket érhessenek el. Annak idején két bőrönddel érkeztem meg az Egyesült Királyságba, a saját példámból tudom, hogy szükségesek a tapasztalt szakemberek és az összefogás az előrelépés érdekében.” 

Kiss Pál Tamás
foto: MOTAM/SpeedLight Photo Agency

Győzelmek a Forma-1 felé vezető úton

A korábbi sportoló 2017 végén, az FIA Ralikrossz Európa-bajnokságban saját csapatával elért harmadik helyezés után vonult vissza, azóta vállalkozásaira összpontosított. Pályafutását 1998-ban kezdte, a gokartos évek után az első komoly nemzetközi formulaautós eredményeit 2010-ben érte el, amikor bronzérmet nyert a brit Formula Renault-bajnokságban.

Ez belépőt jelentett neki az egy évvel korábban életre hívott, kizárólag a Forma-1-es versenyhétvégék betétprogramjaként szereplő GP3-ba, ahol többek között a többszörös F1-es futamgyőztes, Valtteri Bottas ellen is megmérette magát. A bajnokságban eltöltött negyedik futamát megnyerte.

Utolsó GP3-as évében bemutatkozott az akkoriban a GP2-vel (ma már Forma-2) egy szinten emlegetett, a Forma-1 egyik közvetlen előszobájának számító Formula Renault 3.5-ben, amelyben összesen négy versenyen állt rajthoz. Ezután az Auto GP-ben versenyzett olyan ellenfelek ellen, mint a korábban egyaránt a Forma-1-ben szereplő Antonio Pizzonia, Christian Klien vagy Narain Karthikeyan, és itt is helytállt: három versenyt nyert, az első idényében ötödik, majd második lett az összetettben.

Kiss Pál Tamás
foto: MOTAM/SpeedLight Photo Agency

Pályafutása utolsó három évét a ralikrosszban töltötte. Hamar beletanult a pályaversenyzéstől merőben eltérő műfajba, és hamarosan már az Európa-bajnokság mezőnyében tűnt fel. A kontinens legjobbjai között 2017-ben az összetett második helyén végzett, de mivel nem voltak adottak a feltételek ahhoz, hogy a világbajnoki sorozatban is bizonyítson, úgy döntött, hogy szögre akasztja a sisakját.

Kiss Pál Tamás az elmúlt évek során vállalkozásai építésére összpontosított, emellett testvére, a ralikrossz Európa-bajnokságon is versenyző ifj. Kiss László spottere is volt Nyirádon a hazai Eb futamon.