Kezdőlap Blog Oldal 1315

Schumacher mégsem jön Budapestre, egy újabb név viszont felmerült az Alpine-tesztre

0

Nem fog a Hungaroringen tesztelni az Alpine-nal Mick Schumacher, a helyére (is) pályázó Antonio Giovinazzi azonban igen.

Mick Schumacher menedzsmentje cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint a bizonytalan jövőjű német pilóta szeptemberben Magyarországra érkezik, hogy részt vegyen az Alpine tesztjén. Mint megírtuk, a francia istálló a tavalyi autóját hozza el a Hungaroringre, hogy lehetőséget biztosítson néhány versenyzőnek.

Eddig úgy tűnt, hogy a teszten Jack Doohan, az Alpine Forma-2-es juniorja; Nyck de Vries, a Mercedes Monzában a Williamsszel szenzációs bemutatkozást produkáló tartalékja; a Red Bull által megszerezni szándékozott, az energiaitalosok és az Alpine közötti megállapodás értelmében utóbbival tesztelő Colton Herta, illetve Mick Schumacher vesz részt. Schumacher jelenlétét az indokolhatta, hogy a Haastól igencsak kifelé áll a szekerének a rúdja, és az Alpine is szeretné őt felmérni a többi, a csapat megüresedett 2023-as ülésére pályázó versenyző mellett.

A Motorsport-Total.com viszont arról számolt be, hogy kérdésükre Mick Schumacher menedzsmentje megerősítette, hogy a 23 esztendős pilóta nem jön a Hungaroringre, és nem vesz részt az Alpine tesztjén, amelyről a Formula.hu kiderítette, hogy jövő héten kedden, szerdán és csütörtökön, azaz szeptember 20. és 22. között zajlik majd.

Mick Schumacher, Haas, Olasz Nagydíj
Schumacher mégsem tesztel Fotó: Andy Hone / LAT Images / Haas

Viszont a teszt Schumacher távolmaradása ellenére is négy pilótával zajlik majd, Doohan, Herta és De Vries mellett ugyanis az Autosport értesülései szerint Antonio Giovinazzi ülhet még be az Alpine A521-esbe. A Forma-1-ből a tavalyi szezon végén kiszoruló olasz pilóta az elmúlt pénteken Monzában a Haast vezette az első szabadedzésen, és sokak szerint ő is az esélyesek között van Schumacher helyére.

A Motorsport-Total.com azt ugyanakkor nem zárja ki, hogy előbb-utóbb Schumachert is kiértékeli majd valamilyen módon az Alpine, jelenleg azonban már csak azért sem tesztelhetne velük, mert még mindig szerződésben áll a Ferrari junior akadémiájával. Mattia Binotto, a Scuderia csapatfőnöke elmondta, hogy le fog ülni Schumacherrel és Günther Steinerrel, a Haas csapatfőnökével megvitatni a német pilóta jövőjét.

Öt szakasz a kincsesbányai Alexovics Kupán 

0

A Rally3-as bajnokság hetedik versenyét Kincsesbányán rendezik két héttel a Mediterrán Rally után, az Alexovics Kupán egy szakasz kell oda vissza teljesíteni a mezőnynek. 

Ezen a hétvégén a mecseki Mediterrán Rallyn rendezik a Rally3-as bajnokság hatodik futamát, majd két héttel később, október 2-án már a kincsesbányai Alexovics Kupán áll rajthoz a mezőny. 

A bajnokság hetedik futamán a 8.5 km-es Guttamási-Fehérvárcsurgó szakaszt háromszor, majd fordított irányban még kétszer kell teljesíteni, így a verseny teljes távja 42.5 km lesz. 

A bajnoki pontokért küzdő mezőny mellett a Just4Fun kategóriában is lehet indulni a tesztelni, és a szurkolóknak autózni kívánó versenyzőknek. 

Versenykiírás 

Cicherit nem vár tovább a hidrogénes Dakar versenyautóra

0

Hidrogénnel hajtott Dakar versenyautót fejleszt Guerlain Cicherit, de a 2023-as Dakaron még egy Prodrive Hunterrel indul a francia versenyző.

A GCK Motorsport és a Guerlain Chicherit egy Prodrive Hunterrel indul a jövő évi Dakaron
és az azt követő versenyen is. Az új program lényege, hogy a bioüzemanyaggal hajtott autóval annyi tapasztalatot gyűjtsön, amivel sikeresen mutatkozhat be a tüzelőanyagcellás versenyautó.

A GCK Motorsport és a Guerlain Chicherit a Prodrive-val közösen versenyeznek a Hunter 4WD T1+-szal a 2022-es Marokkó Rallyn, a következő két Dakar-ralin és 2023-ban teljes szezont mennek a vb-n. A többi Prodrive Hunterhez képest a különbség annyi lesz, hogy a franciák autója mezőgazdasági hulladékból előállított üzemanyaggalműködik, amely 80%-kal kevesebb üvegházhatású gázt bocsát ki, mint a hagyományos benzin.

„Boldog voltam, hogy visszatértem a Dakarra az év elején. Sajnos a mi kétkerék-meghajtású autónk, a GCK Thunder hátrányban volt, ezért az összkeréhajtásra váltottunk. 
A verseny kemény, legalább tíz autó képes nyerni. Azt hiszem, esélyünk van arra, hogy az élmezőnyben legyünk, mivel a pálya nehéz, nagyon homokos, ésezt szeretem, úgyhogy remélem sikerül megcsinálni. Bármi is történik, a Prodrive program előnyös lehet a GCK Motorsport számára, mert egy tanulási görbe része. A csapatnak magabiztosságot kell szereznie, hogy a jövőben egy hidrogén-autóval az élvonalban legyünk” – mondta Cicherit.

Chicherit
foto: GCK Motorsport

Binotto és Hamilton bocsánatot kért, Vettel egyelőre nem

0

Mattia Binotto és Lewis Hamilton is bocsánatot kért az Olasz Nagydíj hétvégéje alatt, Sebastian Vettelt pedig felszólították erre.

Úgy tűnik, hogy a bocsánatkérések napjait éljük a Forma-1-ben, az Olasz Nagydíjon ugyanis Lewis Hamilton és Mattia Binotto is bocsánatot kért valamiért. Sebastian Vettelt ugyanakkor egyelőre csak felszólították erre, amiért keményen kritizálta Olaszország elnökét.

De kezdjük az elején. Először Mattia Binotto szabadkozott, amiért a Holland Nagydíj után a Gazzetta dello Sportnak adott interjúban „Cunaminak” nevezte Cunoda Jukit. Az Alpha Tauri versenyzője Zandvoortban összeesküvés-elméletek tucatjainak adott táptalajt azzal, hogy nem maradt a bokszban, hanem a pályára hajtott egyértelműen műszaki hibás autójával, majd ott félreállva akaratlanul is segített Max Verstappennek a Mercedesek elleni csatában.

Mattia Binotto, Riccardo Adami, Ferrari, Olasz Nagydíj
Binotto belátta, hogy hibázott Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Binotto erre utalt vissza az idézett kijelentésével, Japánban azonban nagy visszhangot váltottak ki a szavai, ami nem csoda, hiszen 2011-ben az ország történetének legnagyobb földrengését követő hatalmas cunamiban 16 ezer ember vesztette életét. Amikor az Olasz Nagydíj csapatfőnöki sajtótájékoztatóján szembesítették ezzel a Scuderia csapatfőnökét, azonnal bocsánatot kért. „Egyértelműen bocsánatot kell kérnem, hiba volt ezt a szót használnom” – nyilatkozta a svájci olasz, majd hozzátette, nem állt szándékában megbántani az áldozatok hozzátartozóit.

„Cunoda fantasztikus versenyző és nagyszerű ember, jó a kettőnk kapcsolata. Pusztán csak viccből hívtuk így, de rossz vicc volt” – ismerte be a csapatfőnök.

Hamilton még Spa miatt szabadkozott

A hétszeres világbajnoktól is hallhattunk egy bocsánatkérést, ami elsőre kissé furcsának tűnhetett. Az Olasz Nagydíjat motorcsere miatti hátrasorolásos büntetésének következtében a 19. helyről kezdő, végül az 5. helyen befejező Hamilton a levezető körben azt mondta: „bocsánat a sérülésért”. Ezt viszont sokan furcsállták, lévén a verseny során nem ért össze senkivel, így többekben felmerült, hogy esetleg valamelyik kerékvetőn rongálhatta meg a W13-ast.

Mike Elliott, a Mercedes technikai igazgatója a csapat szokásos futam utáni elemzős videójában azonban tisztába tette a dolgot, és elmondta, hogy Hamilton még a Belga Nagydíjon Fernando Alonsóval történt ütközése miatt kért elnézést.

Lewis Hamilton, Mercedes, Olasz Nagydíj
Hamilton még nem engedte el Spát Fotó: LAT Images

„Szerintem Lewis arra utalt vissza, ami Spában történt. Azzal, hogy kiírta magát a versenyből, megrongálta az erőforrását. Néhány sérülést továbbra is próbálunk rendbe hozni, hogy ezzel lehetővé tegyük a motor későbbi bevetését. Ez viszont időbe telik, ami miatt egy régebbi erőforrást kellett használnunk a legutóbbi futamon, Zandvoortban, az Olasz Nagydíjra pedig teljesen újat kellett beszerelnünk. Ez azt jelentette, hogy büntetést kaptunk, Lewisnak pedig a mezőny végéről kellett rajtolnia. Amiért szerintem elnézést kért, az az, hogy tudta, ha onnan rajtolhatott volna, ahová kvalifikált, még jobb versenye lehetett volna. Pusztán erről volt szó” – magyarázta el a szakember.

Vettel bocsánatkérése egyelőre nem érkezett meg

Sebastian Vettel az Olasz Nagydíj után élesen bírálta Sergio Mattarellát, Olaszország elnökét, mert úgy hallotta, hogy a politikus ragaszkodott az olasz trikolórt a rajt előtt a célegyenes fölött végighúzó vadászgépekhez. Vettel azért akadt ki ezen, mert az F1 korábban megígérte, hogy leszámol a környezetszennyező mutatvánnyal. A négyszeres világbajnok azt mondta, hogy Mattarella „Nagyjából 100 éves, úgyhogy talán nehezére esik elengedni ezeket az egó-dolgokat.”

Ez pedig nagyon nem tetszett Geronimo La Russának, a milánói autóklub elnökének. Az ANSA hírügynökség által idézett La Russa „rossz modorúnak” nevezte Vettelt, és megköszönte az olasz elnöknek, hogy ellátogatott a versenyre. La Russa „elítélte” a négyszeres világbajnok szavait.

Sebastian Vettel, Aston Martin Olasz Nagydíj
Vajon bocsánatot fog kérni? Fotó: Aston Martin

„Nekem mindig azt tanították, hogy az elnököt meghallgattják, és nem kommentálják a szavait. Különösen, ha vendég vagy egy idegen országban. A Frecce Tricolori (az Olasz Légierő műrepülő köteléke) átrepülése az olasz büszkeség része. Vasárnap, Monzában is megerősítették, hogy ők az egyik legjobban várt attrakció. Ez azokra is vonatkozik, akik a televízióban követték a nagydíjat, és a közösségi médiában a Frecce Tricolori szereplőivel közzétett posztok like-jai is tanúsítják.”

„Sajnálatos, hogy egy korábbi világbajnok, aki ráadásul Monzában nyerte az első Forma-1-es versenyét, éppolyan haszontalan, mint álságos kijelentést tett. Az egyetlen, amit tehet, hogy bocsánatot kér Mattarella elnöktől és az összes olasztól” – zárta szavait az autóklub elnöke.

Hansenék nyerni mennek Portugáliába

0

Az év második dupla World RX hétvégéjén a Hansen csapat nyerni akar Portugáliában. Ehhez a bajnokságot vezető, és eddig verhetetlen Johan Kristofferssont kell legyőzniük.

A technikás, jó tapadású rigai verseny után a gyors, csúszósabb, 40 százalékban murvás Montalegre pályán folytatódik a bajnokság. Tavaly Niclas Grönholm nyert Timmy Hansen és Kevin Hansen előtt, de az egy másik korszak volt. Ráadásul erre az évre a pálya is változott, új az első kanyar és a joker is változott.

„Sokat tanultunk Rigában, amit hasznosítani akarunk ezen a hétvégén. Abban bízok, hogy a második napon látott tempónkkal az első helyért harcolhatunk Portugáliában. Ez az a pálya, ahol az eddigi versenyek közül a legtöbb murva lesz, és van pár változás is. Szerintem az első kanyar jobb lett, mint korábban, szélesebb, nem csak egy autónak van helye. A jokerről nehéz megmondani milyen, amíg ki nem próbáljuk, de nagyon jó, hogy a szervezők próbálnak változtatni, és az is, hogy a joker a fő lelátó elé került” – mondta a csapatvezető Kenneth Hansen.

„A szezon eddig sűrű és rövid volt, nagyon meredek tanulási görbét kellett megmásznunk. Még mindig csak hat napot versenyeztünk az autókkal, úgyhogy még mindig keressük a szilárd alapokat. A legutóbbi rigai versenyről úgy gondolom, hogy jó irányt találtunk. Portugália nagyon különbözik Rigától, és nagyon érdekes lesz az autókat úgy beállítani, hogy keresztbe csússzanak, úgy gondolom, hogy kompromisszumot kell majd kötnünk. Azt hiszem, új végsebességi rekordot fogunk látni a hosszú egyenesben, több mint 200 km/h-val lefelé az első kanyarban. Remélhetőleg ezen a hétvégén a győzelemért harcolhatunk” – fogadkozott Kevin Hansen.

Hansen
Foto: Joer Mitter/Red Bull Content Pool

„Portugália a leginkább murvás stílusú pálya, ami szerepel a naptárunkban, és úgy gondolom, hogy ez az összes versenyző kedvence. A murván elérhetõ ritmus hihetetlen, át kell dobni az autót a kerékvetőkön. Nagy kihívás lesz megtalálni a beállításokat, amelyek Rigához képest nagyon eltérőek. Tavaly talán Portugália volt a legerősebb pályánk a tempót tekintve. Nem nyertük meg a versenyt, de a döntőben nagy csatát követően második és harmadik helyen végeztünk. Nagy reményekkel megyek oda, erősek lehetünk,  jó eredményeket érhetünk el, és visszakapaszkodhatunk a bajnoki küzdelembe” – mondta Timmy Hansen.

A bajnokságban Johan Kristoffersson eddig maximális pontot gyűjtve 60 ponttal az élen áll, mögötte a hansen testvérek 41-41 ponttal állnak a második és harmadik helyen.

Portugáliában az Euro RX1 is pályára lép, Kárai Tamás és Mózer Attila is indul.

WRX
foto: @World / Red Bull Content Pool

Rácz Geri lendületbe jött, de még többre vágyik a brit túraautózás Mekkájában

0

Rácz Geri a brit Motorsport News hasábjain írt első angliai szezonjáról, amely során egyre jobb eredményeket ér el a MINI CHALLENGE JCW-ben, és úgy érzi, mostanra jött csak igazán lendületbe.

A jövő héten Silverstone-ban, a Forma-1 bölcsőjében folytatja szezonját a MINI CHALLENGE-ben Rácz Geri, aki egyre inkább belelendül a brit túraautó-bajnokság (BTCC) betétsorozataként szereplő szériában, hiszen a legutóbbi versenyhétvégén az egyik futamon a mezőny legfiatalabb tagjaként bezsebelte a legjobb újoncnak járó trófeát, egy fordulóval korábban pedig idei eddigi legjobb eredményét érte el egy 5. helyezés formájában.

A magyar versenyző pedig nemcsak itthon, hanem Angliában is egyre népszerűbb a motorsportos közegben, így a szezon utolsó két versenyhétvégéje előtt a Motorsport News hasábjain jelent meg egy saját jegyzete, amelyben összegzi az idei évet, és előretekint a folytatásra. Alább ennek magyar fordítását olvashatják:

Tavaly Budapesten, egy késő őszi napon mutatta meg édesapám a versenyzi karrierem következő lépcsőfokát, a Mini Challenge-t. Azóta mellettem van, hogy először ültem gokartban, majd a Swift Cup Europe-ban versenyeztem. Így, amikor azt mondta, hogy a MOTAM – egy profi menedzsment-ügynökség – kapcsolatba lépett az EXCELR8 Motorspottal, tudtam, hogy a dolgok kezdenek komolyra fordulni.

Rácz Geri
Gerinek hozzá kellett szokni MINI Challenge-ben tapasztalható színvonalhoz Fotó: MOTAM // Rácz Geri – EXCELR8 Motorsport MINI

Tizenkét éves koromtól fogva versenyeztem Suzuki Swiftekkel; már azelőtt elkezdtem, hogy elértem volna a pedálokat. A 2021-es szezonra csatlakoztam a Swift Cup Europe egyik topcsapatához, és sikerült nyernem a szupergyors Salzburgringen és a Slovakiaringen. Ez arra késztetett minket, hogy megtegyük a következő lépést, és egy új kategóriába lépjünk.

A Swiftek hasonlóak a Mini Cooperekhez – egy kicsit erősebbek, de nem slick gumikon futnak –, ennélfogva a támogatóim úgy vélték, hogy 2022-re, az első olyan évre, amelyben a 16. születésnapom betöltése után versenyezhetek, képes leszek kategóriát váltani. Egy kicsit ideges voltam az első, Brand Hatch Indy nyomvonalán rendezett Mini Challenge-tesztem előtt, hiszen ez ismeretlen helyszín volt a számomra, egy teljesen új csapattal, új környezetben. Az utóbbi néhány hónap ugyanakkor bizonyította, hogy jó helyen vagyok. Ezt a két fő szponzorom, a Thomas Breitling Fashion, és a Magyar Autó-Motorsport fejlesztési ügynökség (HUMDA) is felismerte, és az év korábbi szakaszában csatlakozott hozzám. 

Az EXCELR8 Motorsport tagjai nagyszerűek és megértőek azzal kapcsolatban, hogy hol tartok a karrieremben, és támogatnak, úgyhogy dolgozhatok a vezetési stílusomon és a versenyzésemen. Az első teszttől kezdve tudtam, hogy nagy kihívás lesz az idei szezon, az első két versenyhétvége pedig nem alakult a legjobban az eredmények terén, de az elvégzett munka a szezon felétől kezdve kezdett kifizetődni.

Rengeteg dologgal kellett. Megbirkóznom a vezetéssel kapcsolatban, miután ezt az autót nem könnyű elsajátítani. A mezőny tempója meggyőző, a pilóták pedig nagyon versenyképesek, miközben kemény, de fair módon küzdenek. Ez, az izgalmas pályákkal és a kiszámíthatatlan időjárással kombinálva pontosan az, amit kerestünk, és amit én szeretnék, hogy profi autóversenyzővé válhassak.

Rácz Geri
Fotó: MOTAM

Ugyanakkor hosszú út áll még előttünk, én pedig hálás vagyok annak a sok embernek, akik támogattak, mióta elkezdtük ezt az utazást az Egyesült Királyságban. Justina Williams, Andy Menzies és Connor Morgan kulcsszerepet játszottak a megfelelő környezet megteremtésében, és nagyon örülök, hogy edzőmmel, James “Jiggy” Gornall-lal, illetve mérnökömmel, Matt Ridout-tal és vezető szerelőmmel, Sam Becketts-el dolgozhatok együtt.

Szintén emlékezetes volt, ahogyan a csapattársaim fogadtak. Nagyszerű volt, hogy a kezdetektől fogva a csapat tagjaként kezeltek. Különösen hálás vagyok Dan Zelosnak a sok hasznos tanácsért és trükkért, és azért, hogy kisegített, miközben Jason Lockwoodtól és Ronan Pearsontól is sokat tanultam, valamint Joshua Jacksonnal és Ethan Hammertonnal is jókat csatáztam. Mindezt nagyon barátságos és pozitív légkörben, amit mindannyian nagyra értékelünk.

Ami a jövőt illeti, szeretnék továbbra is fejlődni. Vannak jelek, hogy annak ellenére kezdek közelebb kerülni az élmezőnyhöz, hogy limitálva van a pályán eltöltött időm mennyisége, és el kell sajátítanom azokat pályákat, amelyeken az ellenfeleim már számos versenyt teljesítettek. Az Oulton Parkban először sikerült a legjobb tízben végeznem, Knockhillben pedig ötödik lettem a harmadik versenyen.

Rácz Geri
Idei első trófeáját már begyűjtötte Fotó: MOTAM

Azután a hétvége után úgy éreztem, hogy konzisztensen tudom szállítani ezeket az eredményeket. Ezzel a mentalitással utaztam el Snettertonba, a legutóbbi verseny helyszínére, ami az eddigi legjobban sikerült hétvégém lett. Megnyertem a harmadik futam újonc értékelését, ami remélhetőleg csak az első volt a sok Egyesült Királyságban szerzett trófeám közül. Továbbra is nehezen tudom szavakba önteni, hogy mit éreztem, amikor átszeltem a célvonalat. Sokat jelent, hogy mindezt a mezőny legfiatalabb tagjaként értem el.

A célom, hogy fenntartsam ezt a lendületet a 2022-es szezon hátralevő két hétvégéjén, Silverstone-ban és Brands Hatch-ben, miközben a következő év egyre ígéretesebbnek tűnik a versenyképesség szempontjából. A legjobbamat fogom nyújtani, hogy beverekedjem magam az élmezőnybe, és fejlődjek a túraautózás vagy a sportautózás irányába. Remélem, hogy ezt a szenvedélyes brit drukkerek előtt tehetem, miközben a magyar embereket is büszkévé teszem az eredményeimmel.

Latvala szerint nem mehetnek el a problémák mellett 

0

A Toyota Gazoo Racing fő csapatának egyetlen versenyzője sem tudott a legjobb 10-ben zárni Görögországban, Jari-Matti Latvala szerint át kell gondolni a versenyen történteket és meg kell oldani a felmerült problémákat. 

Görögországban Kalle Rovanpera a 15., Esapekka Lappi a 22. helyen ért célba, míg Elfyn Evans már a kockás zászlót sem érte meg a Toyota fő csapatát képviselve, a japán gyártó gondjaira csupán Takamoto Katsuta hatodik helye volt némi vígasz. 

Jari-Matti Latvala szerint meg kell nézni a problémák okát és megoldást kell rá találniuk.
“Össze kell szednünk minden információt a problémákról – mondta a Toyota Gazoo Racing csapatfőnöke a Rallit.fi oldalnak. – Most nem lehet csak úgy túllépni az Acropolis Rallyn, hogy egy rossz verseny volt. Alaposan meg kell vizsgálnunk, hogy mi romlott el és mit lehet tanulni a problémákból. Legközelebb kemény és csúszós úton várhatóan Mexikóban fogunk menni, ami nemsokára itt lesz. A problémákat azonban még előtte meg kell oldani.” 

Latvala 2021 óta vezeti a japán gyártó WRC csapatát, azonban ennyire nehéz versenye még nem volt. 

“Minden bizonnyal ez volt a legnehezebb hétvége, mióta csapatvezető vagyok. A verseny rosszul sikerült, ugyanakkor Esapekka Lappi és Kalle Rovanpera fontos pontokat tudott szerezni a gyártók bajnokságában, továbbá a Power Stage-en szerzett pontok is nagyon fontosak voltak.” 

Olyan pilóta válthatja Schumachert, akire senki nem gondolt

0

Nem zárható ki, hogy a Ferrari házon belülről talál utódot Mick Schumachernek, és saját juniorjára cseréli le a Haasban a németet 

Nico Hülkenberg, Antonio Giovinazzi, Daniel Ricciardo. Ez a három név került rendszeresen szóba, mint Mick Schumacher lehetséges utódja a Haasnál, amennyiben az amerikai istálló úgy dönt, hogy megválik a 23 esztendős német pilótától, Mattia Binotto, a Ferrari csapatfőnökének nyilatkozata azonban egy olyan nevet is bedobott a kalapba, akire eddig nem sokan gondoltak. A svájci olasz szavai alapján azonban nem zárható ki, hogy a maranellóiak őt szeretnék jövőre a Haasban látni.

„Még van hátra néhány verseny, azután pedig a Haasszal közösen megvitatjuk, hogy mi legyen a következő évvel” – nyilatkozta Binotto Monzában Schumacherről, megerősítve, hogy a korábbi sajtóhírekkel ellentétben a német egyelőre nem szakított a Ferrarival. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem is fog, és, ha ez bekövetkezik, akkor nagy valószínűséggel a Haas sem fogja megtartani őt. Pláne, ha a Ferrarival szoros együttműködésben álló istálló a maranellóiakkal megállapodik, hogy egy másik juniorjukat ültesse az autóba.

Ez a junior pedig nem más, mint Robert Mihajlovics Svarcman, aki 2021-ben ezüstérmes lett a Forma-2-ben, 2020-ban pedig Schumacher csapattársaként versenyzett a Prema Racingben, és lett negyedik a pontversenyben, miközben a német megszerezte a bajnoki címet. Az orosz–ukrán háború kitörése miatt azóta izraeli licenc-el versenyző orosz pilóta az idén több alkalommal is tesztelte már a Ferrari tavalyi autóját, Binotto pedig megerősítette, hogy Austinban és Abu-Dzabiban a pénteki első szabadedzésen vezetheti az idei modellt, miután minden csapatnak kötelező legalább két gyakorláson fiatal versenyzőt alkalmaznia az idei szezonban.

Robert Svarcman, Ferrari
Svarcman meggyőzhette a Ferrarit, hogy érdemes lenne őt beültetni a Haasba? Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

„Akármikor F1-es autót vezetett, nagyon gyors volt. Vannak pilóták, akik remekül mennek az F3-ban és az F2-ben, de aztán nem elég jók a Forma-1-ben. Szerintem Robert ennek az ellenkezője. Persze, nagyszerű volt az F3-ban és az F2-ben is, de az F1-ben nagyon-nagyon erős, és sajnálatos, hogy jelenleg nincs ülése [a 2023-as szezonra]. Ebben az évben sokat dolgozott a szimulátorban, és rengeteget segített a csapatnak az idei autó fejlesztésében” – méltatta versenyzőjét Binotto, aki mintha kicsit Schumacherre utalt volna azzal, hogy nem mindenki tudja hozni a Forma-1-ben az utánpótlás-szériákban mutatott tempóját.

„Versenyzőként javult és fejlesztette a képességeit, mostanra pedig már sokkal érettebb, még az egy évvel ezelőtti önmagához képest is – folytatta Svarcman dicséretét. – Olyan versenyző, aki megérdemelne egy ülést. Tudjuk, hogy ebben a helyzetben nagyon nehéz üléshez jutni, de remélhetőleg a jövőben ez megtörténhet.”

Ki tudja, akár már a közeljövőben is, ha a Ferrari inkább az oroszt látná a Haasban Schumacher helyett

Hülkenberg és Giovinazzi is játékban van

„Mindenki, akinek van szuperlicence, rajta van a listán. Ő is egy jelölt, mint az összes többi, mert van szuperlicence, versenyzett az F1-ben, és van tapasztalata” – nyilatkozta Günther Steiner, a Haas csapatfőnöke az Olasz Nagydíjon, amikor arról kérdezték, hogy a 35 esztendős, jelenleg az Aston Martin tartalékjaként tevékenykedő, az idei szezon elején két futam erejéig a koronavírusos Sebastian Vettel helyére beugró Nico Hülkenberg is esélyes-e arra, hogy 2023-ban a Haasban versenyezzen.

Nico Hülkenberg, Aston Martin, Szaúd-arábiai Nagydíj
Hülkenberg visszatérhet? Fotó: Aston Martin

Steiner korábban azt mondta, olyan versenyző kell nekik, aki előre tudja vinni a csapatot, Hülkenberg pedig a tapasztalatával bizonyára sokat segíthet. De bőven van tapasztalata a Forma-1-ben különösebb feltűnés nélkül három évet lehúzó, az Alfa Romeónál a sportágra már jóformán csak hobbiként tekintő Kimi Räikkönent is csak nagy nehezen legyőző Antonio Giovinazzinak is, aki az Olasz Nagydíj pénteki első szabadedzésén vezethette a Haast.

„Az emberek túl sokat látnak ebbe. Inkább arról volt szó, hogy a Ferrari megkért minket, hogy szerepeltessük a tartalékpilótájukat, nem arról, hogy »most le kell tesztelnünk őt, és le kell vonnunk ebből valamilyen következtetést«. Nagyon jó munkát végzett, miközben soha nem vezetett még 2022-es szabályok szerint épült autót. Azonnal felvette a tempót, nagyon jó volt. Jó látni, hogy az autó jó, mert, ha valaki, aki egy éve nem vezetett F1-es autót, ilyen időkre képes, az autó nem lehet olyan rossz” – igyekezett elbagatellizálni Giovinazzi szerepeltetését Steiner, az olasz versenyző azonban arról beszélt, hogy jó teljesítménnyel egyértelműen lehet esélyes ülést szerezni magának jövőre.

Günther Steiner, Antonio Giovinazzi, Haas, Olasz Nagydíj
Steiner és Giovinazzi Monzában Fotó: Andy Hone / LAT Images / Haas

„Nem tudom, ezt a kérdést nem nekem kell feltenni – felelte arra a kérdésre, hogy mennyire lehet reális a visszatérése. – Természetesen itt akarok lenni jövőre, ez nem titok, de ez nem rajtam múlik. Várjuk ki, hogy mit tehetek. Jelenleg arra koncentrálok, hogy ezen a két szabadedzésen remek munkát végezzek. Az egyiknek már vége, és jön majd még egy.”

„Tudtam, hogy amennyiben jó munkát végzek, elképzelhető, hogy lesz esélyem. De ez nem rajtam múlik, úgyhogy nézzük meg, mire leszek képes Austinban. Szerintem a csapat boldog volt, Günther boldog volt, úgyhogy én is az vagyok. Aztán meglátjuk, mit tehetünk.”

Rovanpera: Jobban fel kell készíteni az autót

0

Három nehéz verseny után a Toyotának összekell kapnia magát, hogy felvegye a tempót a szárnyaló Hyundai csapatával. Kalle Rovanpera szerint többet kell dolgozni az autó felkészítésén.

A Hyundai nagyon jól kezdte a vb szezont, hiszen az első hét futamból ötöt megnyert Kalle Rovanpera révén, azonban sorozatban harmadik versenye a Hyundai nyeri a versenyeket, aminek a csúcspontja az Acropolis Rally volt, ahol a koreai gyártó megszerezte első hármas sikerét.

A vb pontversenyekben még mindig 53 ponttal vezet Kalle Rovanpera Ott Tanak, és 63 ponttal a Toyota a Hyundai előtt, azonban érezhetően hátrányba került a japán gyártó a koreaival szemben.

Kalle Rovanpera bízik benne, hogy Új-Zélandon ismét fel tudja venni a tempót Ott Tanakkal szemben.

“Jobb lenne, ha nagyobb előnyünk lenne, de most ezt kell megtartani – mondta Kalle Rovanpera a Rallit.fi oldalnak. – Új-Zélandon ismét nehéz lesz elsőként indulni a nyitó napon, mert sokat kell majd takarítanunk. Remélhetőleg azonban sikerül az autót olyan állapotba hozni, mellyel tudunk Ott Tanakkal harcolni. Meg kell próbálnunk jó döntéseket hozni a teszten, ami nem sikerült Görögországban. Ez nem feltétlenül csak a versenyzők hibái miatt volt így, hanem az autót is sokkal jobban fel kell készítenünk.”

Jari-Matti Latvala korábban versenyzett Új-Zélandon, így jól tudja, hogy nem lesz könnyű helyzetben ott sem Kalle Rovanpera elsőként indulva.

“Ha esni fog Új-Zélandon, akkor nem lesz probléma, de ha száraz lesz, akkor megint sokat kell takarítania Kallénak az első napon – mondta a Toyota Gazoo Racing csapatvezetője. – Várhatóan azonban száraz utakon is jobb helyzetben lesz Kalle, mint Görögországban, mert a pályák nem annyira szűkek, hasonlóak Finnországhoz.”

Lindholm fantasztikus sikerével WRC2 bajnokesélyes lett

0

Emil Lindholm fantasztikus teljesítményt nyújtott az Acropolis Rally WRC2-es mezőnyében, ahol csaknem rajt-cél győzelmet aratott, és amivel ismét feléledtek esélyei a vb címre is. 

Emil Lindholm nagyszerű győzelmével a WRC2 második helyére lépett 20 pont hátránnyal a tavalyi bajnokot Andreas Mikkelsent követve, azonban amíg a norvég versenyző már teljesítette mind a hét versenyét, addig a finn skodás még két versenyen állhat rajthoz. 

“A győzelem remélhetőleg segít indulni még két versenyen, legközelebb Spanyolországban – mondta Emil Lindholm a Rallit.fi oldalnak. – Tavaly nyertem Spanyolországban, ezért idén is meg kell próbálni ezt. Most, hogy lehetőség nyílt a vb címre, szeretnénk mindent megtenni, hogy még két versenyen induljunk. A Japán Rally azonban nagyon távoli és nagyon drága, ezért még kell a költségvetésünkön dolgozni. A szezon előtt nem hittem volna, hogy lehet esélyünk a bajnoki címre, de sokat fejlődtünk idén és ez lehetővé tette.” 

A finn versenyző Görögországban szinte karrierje legjobbját nyújtotta. 

“A görög versenyen bemutatott teljesítményem nagyon közel volt a legjobbhoz. Problémamentes versenyünk volt, sem defekt, sem műszaki hibánk nem akadt. Szombaton azonban a némileg biztos előnyünkben nehéz volt vezetni, mert más tempóban kellett vezetni. Sikerült azonban elérni a célunkat, ezért szeretnénk folytatni a szezont.”