Kezdőlap Blog Oldal 1393

A Rosberg másodjára is uralta az időmérőt

0

A héten másodjára is a Rosberg Xtreme Racing autója zárta élen az első napot az Extreme E szardíniai fordulójában.

A McLaren és az Acciona Sainz autója a pár nappal ezelőtti nagy ütközések ellenére elkészült a következő megmérettetésre, bár nem volt probléma nélküli számukra az első menet.

Tanner Foust alól kicsúszott a biztonsági öv, amiért 100 eurós büntetést kaptak, míg Laia Sanz ütközés nélkül leszakított egy kisebb kasztnidarabot az autóról.

Ezenkívül Tamara Molinaro állította egy pillanatra orrára az autóját, de csak pár másodpercet veszített vele.

Az elsőként időt teljesítő Rosberg egység volt a leggyorsabb, de a rosszabb állapotú pályán a friss győztes Chip Ganassi alakulat meg tudta őket közelíteni.

Második nekifutásra öt jelenlegi vagy korábbi rallycross versenyző állt rajthoz, Scheider, Loeb, Kristoffersson és a Hansen testvérek személyében.

Az alternatív útvonalat választó Andretti United megpördült, így elállta a Xite Energy útját is. A másik „ágon” Rosberg, X44, JBXE sorrendben alakult ki a futam elejét alkotó autók sora.

A felvizezett talajon jobb lett a láthatóság, jobban lehetett látni az egymás mögött haladókat. Timmy Hansen azonban nem volt a „sor” része, ő a kitört hátsó kerekével küzdött a megpördülés után.

Bár Kristoffersson és Loeb egymás hegyén hátán érkeztek meg a cserére, Ahlin-Kottulinsky elhúzott Gutierreztől. Hátrébb az autót eddig alig vezető Hosas pördült meg, ezzel átengedve a futam harmadik helyét Tamara Molinarónak.

A másik futamban Sainz jött el legjobban az elején, Kyle Leduc azonban többször is mellé tudott kerülni. Ők ketten csaknem 10 másodpercre elnyúltak a Foust-Al-Attiyah kettőstől, amikor az amerikai elvétette az egyik kaput, és visszacsúszott a negyedik helyre.

Nem változott a sorrend, de az eredmény még nem végleges. Sainzékat azonban egy zászló megérintése, a McLarent és a Ganassit pedig a kiállásnál elkövetett vétségek miatt vizsgálták.

A holnapi felállás:

Holnapi futam Hely Csapat Pilóták
1. elődöntő
1.
🇩🇪 Rosberg
🇸🇪 Ahlin-Kottulinsky
🇸🇪 Kristoffersson
4.
🇪🇸 Acciona Sainz
🇪🇸 Sanz
🇪🇸 Sainz
5.
🇺🇸 Ganassi
🇺🇸 Price
🇺🇸 Leduc
2. elődöntő
2.
🇬🇧 X44
🇪🇸 Gutiérrez
🇫🇷 Loeb
3.
🇬🇧 McLaren
🇳🇿 Gilmour
🇺🇸 Foust
6.
🇩🇪 Abt Cupra
🇩🇪 Kleinschmidt
🇶🇦 Al-Attiyah
Flúgos Futam
7.
🇪🇸 Xite Energy
🇮🇹 Molinaro
🇩🇪 Scheider
8.
🇬🇧 JBXE
🇳🇴 Hosas
🇸🇪 K.Hansen
9.
🇺🇸 Andretti United
🇬🇧 Munnings
🇸🇪 T.Hansen
10.
🇬🇧 Veloce
🇪🇸 Gianpaoli Zonca
🇿🇦 Woolridge

Rovanpera: Idén teljesen más a helyzet 

0

Kalle Rovanpera hat versenyből négyet nyerve komoly előnnyel vezeti a Rally Világbajnokságot az Észt Rally előtt, ahol karrierje első győzelmét szerezte. Idén azonban más lesz a helyzet, mint tavaly. 

Kalle Rovanpera tavaly éppen a Rally Világbajnokság következő versenyén, Észtországban szerezte első győzelmét tavaly, idén azonban vezetve a pontversenyt elsőként kell majd indulnia a nyitó napon, így teljesen más helyzetben lesz, mint 2021-ben. 

“A tavalyi győzelem nagyszerű pillanat volt egy nagyon erős hétvége zárásaként – mondta a Toyota Gazoo Racing 21 éves versenyzője. – Idén azonban teljesen más lesz a helyzet, mert vezetjük a bajnokságot és elsőként indulunk a nyitó napon. A pályatakarítás ellenére is bízunk azonban egy jó eredményben. Nagyon szeretem a gyors, murvás pályákat, ahol azonban nagyon fontos a magabiztosság. A tesztelés jól sikerült, sikerült jó beállításokat találnunk.” 

Kalle Rovanpera tavaly az Észt Rally után a görög Akropolisz Rallyn is nyerni tudott, majd idén elképesztő formát mutatva hat verseny közül Svédországban, Horvátországban, Portugáliában és a kenyai Szafari Rallyn is az első helyen tudott zárni. A toyotás versenyző mindezek után 65 pont előnnyel vezeti a vb pontversenyét. 

Rovanpera eddig kétszer indult Észtországban, 2020-ban az ötödik lett a tavalyi győzelem előtt. 

A jövő heti észt versenyen 24 szakasz vár a mezőnyre, a versenytáv pedig 313,84 km lesz. 

Evans nagy kalandra készül, nem is egyre 

0

Elfyn Evans Kenyában idei második dobogós eredményét érte el, a Toyota Gazoo Racing walesi pilótája most pedig két nagy kalandra is készül. 

A Toyota Gazoo Racing walesi versenyzője, Elfyn Evans az idei hat Rally Világbajnoki versenyen két dobogós eredményt ért el, Portugáliában és legutóbb Kenyában is a második helyen zárt, amelyek segítségével a bajnokság hatodik helyét foglalja el, mindössze öt ponttal elmaradva a harmadik helyezett Takamoto Katsutától. 

A világbajnokság most Észtországban és Finnországban folytatódik, amelyek a szezon leggyorsabb murvás rendezvényei. 

“Alig várom már a következő két versenyt a gyors murvás pályákon – mondta a toyotás Elfyn Evans. – Két olyan kaland lesz ez, melyet még nem tapasztaltunk az új autókkal, mert ennyire gyors pályákon még nem vezettük őket. A verseny előtti tesztek most igazán fontosak voltak, hiszen a kellő gyorsasághoz nagyon jól kell érezni magunkat az autókban. Az észt pályákat különösen élvezem, de ha jól érzem magam az autóban, az sokat segít. Remélem, hogy az autó minden körülmények között jól fog működni és akkor az eredmény sem lehet rossz.” 

Elfyn Evans eddig háromszor indult az Észt Rallyn, és kétszer negyedik, tavaly pedig az ötödik helyen zárt. 

A jövő heti észt versenyen 24 szakasz vár a mezőnyre, a versenytáv pedig 313,84 km lesz. 

A FIA rally főnök szerint ennyi gyártó kellene a vb-re 

0

A FIA rally főnöke szerint az idei évtől életbe lépett új szabályok miatt több gyártó is érdeklődik a WRC iránt, de szerinte nem kellene sok gyártó a sorozatba. 

Idén megjelentek a hibrid technológiával működő Rally1-es autók a vb-n, és a jelenlegi három gyártó közül már mindegyik tudott legalább egy versenyt nyerni. 

Andrew Wheatley, a FIA rally főnöke szerint folyamatos az érdeklődés más gyártók részéről is sorozat iránt, de szerinte nem lenne jó a túl sok gyártó sem. 

“Folyamatos az érdeklődés más gyártók részéről a Rally Világbajnokság iránt, mert globális és versenyképes a sorozat – mondta Wheatley a Dirtfishnek. – Szerintem azonban négy gyártó is elég lenne a vb-re. Jelen voltam a rallysportban, amikor hat vagy még több gyártó volt a vb-n és sokszor akadtak kellemetlen beszélgetések. Minél több a gyártó, annál több a második, harmadik, sokadik márka. Azonban győztes csak egy lehet. Nyilván mi is szeretnénk, ha több gyártó lenne, de a jó hangulat megtartása érdekében három-négy gyártó is elég. Jelenleg mind a három gyártó tudott már nyerni, ráadásul nagyszerű a WRC2-ben részvevők száma is.” 

A WRC-ben 2019 végén lépett ki a Citroen Racing, amikor Sébastien Ogier a Toyotához igazolt, azóta az M-Sport, a Hyundai és a Toyota ad gyári csapatot a sorozatnak. 

Tökéletes verseny, feledhető teljesítmény

0

A Velenje Rallyn elszenvedett bukás erősen éreztette a hatását Osváth Péter és Papp Tamás versenyzésén az 55. Mecsek Rallyn. A Skodás páros az abszolút 10. és a Mitropa Kupa értékelés harmadik helyén végzett a Magyar Bajnokság legtradicionálisabb futamán.

„Csütörtökön minden kiderül.” Mondta még a verseny előtt Osváth Péter, arra a kérdésre, hogy pályafutása legnagyobb esése mennyire veti majd vissza a tempós gyorskocsizásban.  

A teszten, először borzalmas rosszul mentem, de Hál Istennek ismerem Bakonyát, ezért fokozatosan építettem fel magam. A végére már tudtam jobbakat menni, plusz gyorsulni. Az megnyugvással töltött el, hogy mentünk hat kört és a negyedik menettől kezdett jó lenni. Nem volt 100%-os, de nagyjából jónak éreztem. Sajnos ezt a formát a versenyre nem tudtam átvinni. Az ott leadott teljesítmény nem volt annyira jó, de ez történt, nem rágódok rajta. Legközelebb jobbak leszünk! A Mecsek Rallye második felére kezdtünk visszatérni ahhoz a tempóhoz, amit elvárnék magunktól és itt nem csak az esésről van szó, hanem hogy kint lassabbak a pályák, sokkal több a kanyar, ezért abba is vissza kell rázódni, hogy el kell vállalni a tempós részeket. A végére kezdett összeállni a kép, de kellett volna menni még egyszer ennyit és azzal a sebességgel, amit szombaton, a második körtől kezdve diktáltam. Nem a helyezés zavart, hanem az, hogy sokat kaptunk, ez rettenetesen megmaradt bennem.”

Az eredmény egy dolog, de a pilóta és a hazai pályán versenyző navigátora minden percét élvezték a Mecsek Rallynak.

„Iszonyat jó verseny volt. Már tavaly is azt mondtam, hogy az egyik legjobb viadal volt az évben, és ez idénre is igaz! Nyilván a külföldi versenyek nekem extrák, mert minden az újdonság erejével hat és sok az új impulzus, de amit a Mecseken tapasztaltam az az én skálámon közel van a 100%-hoz!”

Osiék Mitropa mérlege eddig 3 versenyből két dobogó, ami azért jól mutat a statisztikákban.

„Igen, de ezt a helyén kell kezelni. Ennek semmi jelentősége. Azt hallottam, hogy tovább emelkedik a kenyér ára, szóval hiába lettem dobogós a Mitropában, ez rám is vonatkozik!” Nevet fel hangosan a pilóta. „Inkább az előttem álló feladatokra koncentrálok. A következő verseny a Veszprém Rally, ami előtt muszáj lesz egy komoly tesztet is csinálnunk, mert murván legutóbb pont egy éve ültem a Skodában. Azt már rettenetesen várom, arra készülünk gőzerővel!

 

Kurtos abszolút 2. lett

0

Igazán jól sikerült Kurtos Robi és Fridrik Gergő számára a kazincbarcikai tesztverseny, ahonnan kupákkal távozott a csapat. 

Ismét látványosan autóztatok, melyhez szép eredmények társulnak.

– Igen, a visszajelzések alapján sikerült mind magunkat és a nézőket egyaránt szórakoztatni. A célunk igazából ez volt, de azért természetesen örülünk a klassz helyezésnek is, ugyanis ORB 4WD 1. lett, teszt kategóriában abszolút 2. helyen végeztünk. Pörgős futam volt, ahol élvezet volt még azokon a szakaszokon is autózni, ami egyébként nem a szívem csücske. Ez Sajókaza, ami csúszkálós, de végül ezzel is megbarátkoztam. A meleg az azért nem volt egyszerű a versenyautóban beöltözve.

Ezt hívják ralis „wellnessnek” nem?

– Hát így is mondhatjuk, először kaptunk egy jó kis zuhét, aztán hogy egy szavunk se legyen… jött a kánikula, szóval a szaunázást is kipipáltuk. Ez így valóban annak számít, mert megvolt a fürdés és a méregtelenítés is egyben. Tényleg jó kis kaland volt ez a hétvége, megérte elmenni, rég éreztük magunkat ilyen felszabadultan, amihez még a technika is hozzájárult szerencsére.

A lökhárítót túl súlyosnak tartottátok?

– Persze, viccelsz…minden gramm számít, hogy jobban tudjunk suhanni – nevet Robi. Meg hát ezt már majdhogynem elvárják a nézők, hiszen a kalandozások hozzánk tartoznak. Kicsit könnyítettünk a gépen, hogy többet kajálhassunk…ihassunk a szervizben. De minden visszakerült hozzánk, szóval aggodalomra semmi ok. Köszönjük a csapat munkáját, a „talált tárgyak osztályának” a szétszórt dolgaink visszajuttatását, és a szurkolóknak, hogy mindig motiválnak minket.

Murva a következő?

– Nem, idén úgy döntöttem, hogy nem veretem szét az autót, nem ér annyit, viszont megyünk máshová. Viszont mindenkit szeretettel látunk majd a Bózsva Pikniken, ami nekünk igaz közel van, de megéri messzebbről is eljönni, mert minden évben fergeteges buli hangulat van. Szóval velünk ott találkozhattok legközelebb…gyertek ti is 2022.08.06-án Bózsvára… és csapassuk együtt.

A Kurtos Robert – Fridrik Gergő páros köszöni partnereik segítséget!

Szöveg: Tiba Anita
Fotó: Peremicki István

 

Nemes gesztussal békült ki Sainz és Al-Attiyah

0

A Dakar Rally két veteránja akkor került összetűzésbe, amikor az első idei Extreme E versenyen egy futamba kerültek. Al-Attiyah rossz ívet választott, és ennek Sainz látta kárát.

Az arab versenyző lesodródott az egyik kanyarban, és kissé keresztben próbált visszatalálni a következő kapuhoz.

A két veterán összeütközött, és ennek következtével Sainz nagyot esett a szaúdi homokos felszínen. Sainz akkor értetlenségnek adott okot, hogyan lehet, hogy egy ilyen tapasztalt versenyző balesetet okoz.

Qatari kollégája azzal védte magát, versenyzői hiba történt, semmi több, a szándékosság pedig benne sem volt a pakliban.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Extreme E (@extremeelive)

Az Extreme E Gridplay elnevezésű szavazásán a csapatok pontokat kapnak, amit a döntő rajtpozíciójának kiválasztásához használhatnak fel. Ennek szemléltetésére általában – az adott szavazatnak megfelelő mennyiségű – homokot használnak, ami az adott csapat tárolójába kerül.

A döntőbe nem jutott csapatok pedig átadhatják bármelyik másik párosnak a szavazatokat. A sivatagi versenyen – bár nem Sainz mellett döntöttek – Al-Attiyah viccesen egy csipetnyit beleszórt a spanyolok tárolójába, de a mosoly még nem volt őszinte.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Extreme E (@extremeelive)

A nagy indulatoknak volt idejük lenyugodni, hiszen a rákövetkező verseny csak most, négy hónap múlva jött.

A hétközi versenyen Al-Attiyah szurkolói voltak többségben, ő kapta a legtöbb homokot, de mivel megbüntették, nem jutott a döntőbe. Gyakorlatilag bárkinek adta volna, biztos első helyet jelentett a közönségszavazáson.

Most egy tényleges gesztusként Sainzék voltak a kedvezettek, így övék lett a legjobb rajtpozíció. Mint később kiderült, ez okozta a vesztüket. Így a döntőben Sainz pont egyszerre érkezett a második kapuhoz Kristofferssonnal, aminek szintén baleset lett a vége.

Mégis, csatabárd talán végre el lett ásva köztük. Majd a következő verseny úgyis folytatódik a rivalizálás…

Sébastien Loeb, Carlos Sainz, Nasser Al-Attiyah, Extreme E
Fotó: Charly Lopez/LAT Images/Extreme E

Karalyos: Ezüstérem a Fuglaui rallycross katlanban

0

Karalyos Marci Fuglauban újra felöltötte a versenyoverálját, és nyolc kategóriatársával rajthoz állt a Fuglauban megrendezett Magyar Rallycross OB és Osztrák OB futamán.

Marcival beszélgetek:

Mielőtt nekifognánk a fuglaui versenybeszámolóhoz kérlek, oszd meg a portálolvasókkal, hogy miként is kerültél a rallycross világába és milyen eredményekkel büszkélkedhetsz?
– 3 éves koromban kaptam meg a legelső benzines motoromat, akkor csapott meg először a benzingőz illata. 6 éves lehettem, amikor először nagypapámmal kilátogattunk húsvétkor a máriapócsi Rabócsi Ringre. Már akkor eldöntöttem, hogy én itt egyszer szeretnék versenyezni, mindig arra vágytam, hogy rallycross versenyző lehessek. Így befejeztem a motocross pályafutásomat, amit hobby szinten űztem, és 2017 tavaszán megvettem az első rallycross versenyautómat. Először csak pálya napokon vettem részt, ismerkedtem a pályával és ezzel a sporttal. Az első versenyem 2018 hústvétkor volt a Rabócsi Ringen amatőr -1600-as kategóriában. Egy Mazda 323-as volt az első versenyautóm, amivel sikereket nem sikerült elérnem, ezért egy erősebb versenyautóra váltottam, mégpedig egy Honda Crx-re amivel a mai napig is versenyzek. Ezzel a versenyautóval már 2018-as év harmadik versenyen a 3. helyen álltam a dobogón. Három Évig ezzel az autóval versenyeztem az amatőr kategóriában, és szép eredményeket sikerült elérnem. Szerettem volna fejlődni és többet tanulni, ehhez pedig a rallycross országos bajnokságot éreztem megfelelőnek. A 2022-es év első versenyen sikerült az OB MK-1600-as kategóriában kezdenem szponzori segítséggel.  Nagyon jól érzem magam ebben a kategóriában, erősek a versenytársak, ami segíti az Én fejlődésemet. Az éven a Magyar kupában négy versenyen vagyok eddig túl, ebből a Monorierdő M-Ringen 2. helyezést, és az ausztriai Fuglau MJP Racing Arénában szinten második helyezést sikerült elérnem. Jelenleg készülök az ötödik fordulóra, ami a Nyirádi verseny lesz.

A szombati első szabadedzésen az első helyre kormányoztad be a Honda Crx rallycross autódat. Mennyire sikerült megismerkedni ez idő alatt a pályával?
– A szombati első szabad edzésen esett az eső, amit én nagyon szeretek. Számomra teljesen új pályán mérettettem meg magam. Az első szabadedzés utáni eredmények alapján, az első helyen autóztam. Ettől függetlenül bőven maradtak hiányosságok a pálya ismeretével kapcsolatban, az autón több beállítást is kipróbáltunk a pályához. Verseny közben megtetszett a pálya, és egyre jobban kezdtem magaménak érezni.

A második szabadedzésen mi történt, hogy nem brillíroztál annyira?
– A második szabadedzésen a kategóriában 4. Helyet sikerült autóznom. Előzőleg említettem, hogy erősnek és tapasztaltnak tartom a versenyző társaimat ennek tudható be a negyedik időm.

Az első kvalifikációs futamon sem sikerült előrébb kerülni. Viszont a másodikon megint az előkelő harmadik helyen végeztél, aztán ismét visszaestél a harmadik kvalin. Mi is történt a három futam alatt?
– Az első kvalifikációs futamon 5. Helyre kormányoztam be az autómat, aminek az oka még a pálya tapasztalatlansága volt. A második kvalifikáción sikerült az első időt autóznom, kezdtem rá érezni a pálya ritmusára. A 3. kvalira sajnos ejtettünk egy nagy hibát, ami a nem megfelelő gumi választása volt. Úgy gondolom, hogy a 3. kvalin igen ingadozó volt a teljesítményem, de ezt leszámítva is nagyon élveztem.

Következett a várva várt döntőd. Az miként is sikerült?
– A döntőben a negyedik rajthelyről rajtoltam, ami számomra nagyon szimpatikus volt a pálya kialakítását tekintve. Az első kanyarban igyekeztem az esetlegesen kialakulható csetepatéból kimaradni. Az első körben látta a Szpotterem a legmegfelelőbbnek a Joker kör választását. Törekedtem a megfelelő íveken való autózásra a megfelelő tempóban, így sikerült a második helyen végeznem.

Összességében miként értékeled a nemzetközi rallycross versenyen való szereplésedet?
– Úgy gondolom, hogy minden tőlem telhetőt megteszek a versenyeim közben. Bár van hova fejlődnöm, ami a kategóriámnak a választásának is oka. A csapatom nagyon jó, minden feltétel adott a célom eléréséhez, emellett az OB-ban versenyzők tanácsait is szívesen fogadom. Azt érzem, hogy magamból és az autómból is van még mit kifacsarnom, de ehhez még sok verseny kilométerre van szükségem.

Szeretném megköszönni a családomnak, a csapatomnak ebbe beleértve a szerelőmnek, hogy mindig rajtra kész autóban ülhetek!  A barátaimnak a rengeteg biztatást és segítséget.

Karalyos Marci köszöni partnereinek a támogatást!

Fotó: Hajóka SportFotó

– Hajósi Miklós –

Három magyar páros az Italian Baján

0

A délelőtti shakedownnnal kezdődött az Italian Baja, ahol három magyar páros is indul az erős nemzetközi mezőnyben. A Világ és Európa Kupa valamint olasz bajnoki futamnak is számító eseményre 18 ország 71 csapata nevezett.

Lukács Kornél és Mesterházi Márk a Toyota Hilux-szal, Varga Imre és Toma József a BMW X6RR-rel, Mészáros Lőrinc és Pál Erik pedig az Overdrive OT3-mal indul az olaszországi versenyen. Csucsuék és Vargáék a T1, Mészárosék a T3 kategóriában versenyeznek. A feladat nem lesz könnyű, komoly ellenfelek is lesznek az Italian Baján. A legnagyobb név Yazeed Al Rajhié, ő Toyota Hilux-szal indul. Ott lesz a versenyen Miroslav Zapletal a Hummerrel, az Toyota Gazoo Racing színeiben pedig Benediktas Vargas nevezett egy Hiluxszal. A T3 kategóriában Fernando Alvarez, Dania Akeel vagy Guillaume de Mevius mellett több világkupa résztevő is rajthoz áll. Rajtuk kívül számolni kell még a helyi menőkkel is, szóval elég kemény mezőny jött össze a hétvégére.

Péntek délután egy 15 kilomléteres prológgal melegítenek be a versenyzők, majd szombaton jön a neheze, kétszer kell teljesíteni egy 130 kilométeres szakaszt. Vasárnapra egy 132 kilométeres speciált jelöltek ki a szervezők, így összesen 408 kilométer a mért táv. Az összekötők hosszát sikerült 226 kilométeren tartani, ezzel az Italian Baja teljes versenytávja 634 kilométer lesz. A helyszín Olaszország északi része, a verseny központja a Velencétől északkeletre fekvő Porderone lesz.

Varga Imre
foto: Varga Racing Team

 

Latvala nem erősítette meg a hírt

0

Jari-Matti Latvala, a Toyota Gazoo Racing csapatfőnöke nem erősítette meg azt az információt, hogy a japán gyártó kisebb kategóriájú rallyautót is készít. 

A Toyota Gazoo Racing csapatával kapcsolatban megjelent az az információ, hogy Rally2-es autót is készít, azonban ezt a csapatfőnök nem erősítette meg. 

“Sajnos nem tudom megerősíteni, hogy Rally2-es autót is készítünk – mondta Jari-Matti Latvala. – Természetesen gondolkodtunk ezen a projekten, mert jó lenne egy ügyfélautó is, de Japánból még nem érkezett meg a végső válasz.” 

Egyes információk szerint a Jyvaskylai központban már hamarosan elkészülhet egy Rally2-es autó prototípusa, ami után egy év alatt készülhet el a versenyváltozat, de Latvala ezt is cáfolta.
 

A Toyota Gazoo Racing csapatfőnöke tavaly elmondta, hogy elkezdődött egy Rally3-as autó építésének előkészülete.  

Rally3-as autót jelenleg csak az M-Sport gyárt, ilyen autóval többek között a WRC3-ban és a Junior WRC-ben lehet versenyezni.