Nem kímélte a pénteken balesetet szenvedő Mick Schumachert a Haas csapatfőnöke, aki szerint pilótájának a körülményeket figyelembe véve kellett volna vezetnie.
Günther Steinert nem hatották meg Mick Schumacher szavai, és kemény véleményt fogalmazott meg arról, hogy miért törte össze az autóját a német pilóta a pénteki első szabadedzés leintése után. Schumacher a rajtpróba során lehűlő gumikat, a rossz látási viszonyokat és a használt motorüzemmódot is felsorolta, mint olyan tényezőt, ami hozzájárult a balesetéhez.
„Nem segített, hogy nagyon lehűltek a gumik a próbarajt után, de szerintem inkább az okozta, hogy volt előttem egy autó, ami rengeteg vízpermetet szórt a levegőbe, ezért nem igazán láttam, hogy hova pozícionáljam az autót. Mindennek tetejébe pedig egy olyan üzemmódban haladtam, amivel próbáltunk a lehető legtöbbet tanulni, hogy a megfelelő beállításokat alkalmazzuk a versenyre” – nyilatkozta utólag.
„Közben az ember igyekszik kiismerni a pályát is, én nyilván először vezetek itt, próbálja megnézni, hogy hol vannak a tócsák, mert ez minden pályán nagyon más. Sajnos itt a víz eléggé összegyűlik bizonyos helyeken, amit meg kell érteni. Ha két méterrel arrébb csúsztam volna meg, valószínűleg csak csinálok egy 360 fokos piruettet, és továbbmegyek. Ezek a dolgok okkal történnek. Most nem tudom, hogy mi az oka, de talán tíz év múlva már tudni fogom.”
Ez volt az a nyilatkozat, amire Steiner a következőket mondta: „Semmi jó nincs ebben a balesetben. Elvégre autóversenyző vagy, és tudod, hogy a vízfüggönyben nem látsz, a víz pedig már korábban is ott volt. Persze, nem én vezetek, és nem próbálom megmondani, hogy mennyire nehéz ez. Tudják, ez a munka nem könnyű, de végső soron magának köszönhette. Igen, volt vízfüggöny, volt vízátfolyás, de ezt mindannyian tudjuk.”
Arra a kérdésre, hogy leteremtette-e Schumachert, a Haas csapatfőnöke azt felelte, „A kevesebb néha több. Nem beszéltem vele, úgyhogy most a kevesebb több.”
Ezután még elmondta, hogy a kasztnit elővigyázatosságból cserélték ki, és, hogy lehetőségük lett volna előbb átvizsgálni azt, és csak utána dönteni a csere szükségességéről, de akkor a szerelőknek kevesebb ideje lett volna elvégezni a munkát. „Nem gondoljuk, hogy a kasztni túlságosan sérült lehet, ha egyáltalán az, de nem voltunk benne biztosak, és ha nem tudod, akkor jobb, ha mindent megteszel, hogy biztosra menjél, minden rendben van.”
Schumacher nem aggódik a jövője miatt
Természetesen egy ilyen bukás sosem jön jókor, de Schumacher esetében az időzítés különösen balszerencsés volt, hiszen továbbra is azért küzd, hogy a Haas meghosszabbítsa a szerződését, és jövőre is a mezőny tagja lehessen. Ilyen szituációban pedig igenis sokat számíthatnak az ehhez hasonló bakik, Schumacher viszont furcsállná, ha így lenne.
„Meglepődnék, ha egy ilyen feltétel hatással lenne az esélyeimre. A mutatott teljesítmény ott van. Következetesen jól teljesítettünk, és még ott van a szombat és a vasárnap, amelyeken remélhetőleg jól mehetünk. Remélhetőleg a futamban benne lesz a pontszerzés lehetősége” – tekintett előre a folytatásra.
Nem stresszel Fotó: Andy Hone / LAT Images
A baleset miatt joggal merült fel az a kérdés is, hogy mindez mekkora nyomást helyez rá a hétvége folytatását illetően. Ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy „A nyomás olyasmi, amivel jó ideje megbirkózom. Még azt is mondanám, hogy egész életem során nyomás nehezedett rám, szóval nem bánom ezt. Másfelől pedig mindig igyekszem a legjobbamat nyújtani. Nem számít, hogy mi történt korábban. Egyszerre egy dologra koncentrálunk, és az most a szombati harmadik szabadedzés és az időmérő.”
A 23 esztendős pilóta előbbin a 16. helyen zárt, de annak ellenére csak 76 ezreddel kapott ki a 15. helyen végző csapattársáról, hogy a kasztnicsere miatt a teljes másfél órás pénteki szabadedzést kihagyta.
Miután tegnap a Mercedesek elsőségével zárult a körözés Szuzukában, a mai szabadedzésen már Max Verstappen diktálta a tempót a Red Bull-lal, így a holland pilóta várhatja a legjobb helyzetből a Japán Nagydíj időmérő edzését.
A nap nem sütött ki, de legalább az eső elvonult, így száraz pályán kezdhették meg a versenyzők a körözést a Japán Nagydíj harmadik szabadedzésén. Nem is tétlenkedtek, hiszen eddig egyetlen kört sem tudott senki megtenni slick gumikkal, így a lehető legtöbb információ begyűjtésére törekedetek a csapatok.
Az első fél órában a Red Bullok foglalták el az első és a második helyet Max Verstappen–Sergio Pérez sorrendben, miközben mindenki megtankolt autós etapokat teljesített a futamra készülve. A mexikói pilóta 1,2 másodpercet kapott az 1:32.050-nel vezető csapattársától, a többiek pedig 2 másodpercen belülre sem tudtak kerülni a címvédőhöz képest.
Amikor azonban az edzés második felében megkezdődtek az időmérő-szimulációk, a különbségek is csökkentek, de Verstappent így sem tudta senki elkapni, a holland 1:30.671-es körrel szerezte meg az első helyet, 3 tizedet adva Carlos Sainznak. A spanyoltól mindössze 15 ezredet kapó Charles Leclerc lett a harmadik, Pérez pedig csak az ötödik helyre fért oda, Fernando Alonso ugyanis remek körrel a 4. helyre hozta be az Alpine-t.
A két Mercedes a tegnapi elsőség után csak a 6. és a 7. helye szerezte meg, és a tempójuk is jócskán elmaradt az élmezőnyétől. Az első tízbe még a két McLaren, illetve Esteban Ocon és Lance Stroll fért be.
A Japán Nagydíj harmadik szabadedzésének végeredménye
Újabb két dominó került a helyére a 2023-as Forma-1-es rajtrácson, a Japán Nagydíj szombati napjának reggelén (helyi idő szerint) ugyanis az Alpine és az Alpha Tauri is bejelentette jövő évi pilótapárosát.
Az elmúlt hetek fejleményei után végre pont került az idei F1-es pilótakeringő két legrosszabbul őrzött titkára: az Alpine bejelentette, hogy jövőre Pierre Gasly lesz Esteban Ocon csapattársa, az Alpha Tauri pedig közölte, hogy Nyck de Vries fogja átvenni a Red Bull kötelékéből távozó francia helyét.
„Örömmel csatlakozom az Alpine-családhoz és kezdem meg ezt az új fejezetet az F1-es karrieremben. Nagyon különleges lesz francia gyökerekkel rendelkező csapatnak vezetni. Mivel versenyeztem ellenük az utóbbi néhány évben, ismerem az Alpine erősségeit, a fejlődésük és ambícióik nagyon lenyűgözők” – nyilatkozta Gasly, akinek érkezésével 1982 óta először lesz francia pilótapárosa egy Renault-által tulajdonolt csapatnak. Akkor a gyári Renault-istállóban Alain Prost és René Arnoux kettőse versenyzett.
Az Alpine a közleményben nem árulta el, hogy pontosan hány évre írt alá Gasly-val, ehelyett csak annyit közöltek, hogy több éves szerződésről van szó.
A 26 esztendős versenyző maradása sokáig biztosnak tűnt az Alpha Taurinál, hiszen az idén hosszabbított szerződést a Red Bull testvércsapatával, ám miután Oscar Piastri kikosarazta az Alpine-t, és a McLarenhez szerződött, elkezdtek erősödni a pletykák Gasly érkezéséről.
A 2020-as Olasz Nagydíj győztesének szerződtetésének lehetőségét eleinte azonban sokan igencsak szkeptikusan fogadták, mivel köztudott, hogy a gyerekkori barátság után Gasly és Ocon között személyes ellentét alakult ki. Kérdés, hogy ezt félre tudják-e tenni a jövőben.
We were just two little kids from Normandy with an impossible dream. Welcome to the Alpine family Pierrot, let’s make our team and our country proud 🇫🇷
„Csak két kisgyerek voltunk Normandiából, egy lehetetlen álommal. Isten hozott az Alpine-családban Pierrot, tegyük büszkévé az országunkat és a csapatunkat!” – posztolta Ocon a közösségi médiában, és még egy szelfit is lőtt Gasly-val.
Az átigazolás egyben azt is jelenti, hogy Gasly szakít a Red Bull-családdal, amely lehetővé tette számára, hogy a 2017-es Malajziai Nagydíjon bemutatkozzon az F1-ben, és amelynek anyacsapatával 2019-ben fél szezonon át versenyzett, mielőtt a gyenge teljesítménye okán leváltották Alex Albonra, és visszaültették a Toro Rossóba, amellyel 2020-ban, Monzában (már Alpha Tauri néven) megszerezte pályafutása eddigi egyetlen Forma-1-es futamgyőzelmét
„Szeretnék köszönetet mondani a Red Bullnak, mivel ez az átigazolás a kilenc évre visszanyúló közös utazásunk végét jelenti. Köszönöm a bizalmukat és a támogatásukat, hogy Forma-1-es pilótává válhattam. Nagyon különleges, amit a Scuderia Alpha Taurival az utóbbi években elértünk. Előre tekintve a maximumot akarom nyújtani, hogy minden tapasztalatomat bevetve a dobogós helyezésekért harcoljak, végül pedig a jövőben hozzájáruljak ahhoz, hogy az Alpine világbajnoki címekért küzdhessen” – mondta Gasly.
Gasly átigazolásában kulcsszerepet játszott Luca de Meo, a Renault Group vezérigazgatója, aki elmondta, nem szándékosan akartak francia pilótapárost (ráadásul mindketten Normandiában születtek, ahonnan az Alpine gyökerei is származnak), de ha már így alakult, reméli, hogy az Alpine a „francia büszkeség szimbólumává válhat.”
Laurent Rossi, Esteban Ocon, Pierre Gasly és Otmar Szafnauer Fotó: Alpine
„Ő már bizonyította a tehetségét az F1-ben, mi pedig várjuk, hogy profitálhassunk ebből. A csapatunknak számos célja van az elkövetkező évekre, és szilárdan hiszem, hogy a pilótapárosunk nagyszerűen tükrözi a csapat magas céljait” – nyilatkozta Otmar Szafnauer, az Alpine csapatfőnöke, aki páholyból volt kénytelen végignézni, ahogy csapata elveszíti a kétszeres világbajnok Fernando Alonsót, majd a jelen egyik legnagyobb tehetségének tartott Oscar Piastrit is.
„Bízom benne, hogy Pierre és Esteban együtt képesek lesznek motiválni a csapatot, hogy folytassa a fejlődést a céljai felé. Ezúton szeretnénk megköszönni a Red Bullnak, hogy beleegyezett, és lehetővé tette Pierre-nek megtenni ezt a lépést” – tette hozzá Szafnauer.
„Ő egy tehetséges és motivált versenyző, aki pozitívan fog hozzájárulni a Forma-1-es céljainkhoz. Pierre teljes mértékben igazodik ahhoz az ambícióhoz és fejlődéshez, amely a mai napig fémjelzi az Alpine-projektet. Fiatal, de nagyon tapasztalt és sikeres versenyzőként a pályaíve a miénkkel párhuzamosan halad, és alig várjuk, hogy együtt növekedjünk” – köszöntötte Gasly-t Laurent Rossi, az Alpine vezérigazgatója.
Gasly-nak még öt futama van az Alpha Tauri színeiben Fotó: Peter Fox/Getty Images/Red Bull Content Pool
De Vries 28 évesen lesz főállású Forma-1-es pilóta
Pierre Gasly esetleges Alpine-hoz szerződésénél jóval később merült fel először annak az esélye, hogy a 2019-es Forma-2-es bajnok és 2021-es Formula E-világbajnok jövőre az Alpha Taurinál versenyezhet. A 27 esztendős holland ugyanis a Mercedes, az Aston Martin és a Williams tartalékpilótájaként az idén mindhárom csapattal részt vett pénteki szabadedzésen, majd Monzában Alex Albon vakbélgyulladása miatt a grove-i istálló színeiben mutatkozhatott be a Forma-1-ben.
Mivel a jóval kisebb tapasztalata ellenére azonnal legyőzte a Williamsnél 2020 óta versenyző Nicholas Latifit az időmérőn és a futamon egyaránt, utóbbin pedig pontot szerzett, egy csapásra a kanadai pilóta utódjának kiáltották ki. Csakhogy Helmut Marko, a Red Bull tanácsadója – miután le kellett mondania az IndyCarban versenyző Colton Herta megszerzéséről – megkereste De Vries-t, és leszerződtette Cunoda Juki mellé.
„Elképesztően izgatott vagyok, hogy 2023-tól csatlakozhatok a Scuderia Alpha Taurihoz. Meg szeretném köszönni a csapatnak és a Red Bullnak, hogy lehetőséget adnak a Forma-1-ben versenyzésre. A Forma-2 után egy kissé más utat jártam be a motorsportban, de mindig is az F1 volt az álmom, és hálás vagyok, hogy most beteljesíthetem. Számos esélyem volt megtapasztalni az idén, hogy milyenek a 2022-es autók, ami szerintem remek helyzetbe hozott a következő idényre. Remélem, hogy ez segített felkészülni arra, ami következik” – nyilatkozta De Vries.
Az F1-es debütálásán már túl van Fotó: Williams Racing
„Mivel a tinédzserkorom nagy részét azzal töltöttem, hogy Olaszországban gokartoztam, mindig is otthon éreztem magam ott, ezért már az nagyon családias érzést kelt, hogy egy olasz csapathoz csatlakozom. Várom, hogy mindenkit megismerjek, és elkezdjem építeni a kapcsolatokat a következő idény előtt.”
Az, hogy De Vries eljutott a Forma-1-be, a nyilvánvaló tehetsége ellenére mesébe illő fordulat. Még gokartos korában szerződtette őt a McLaren a junior programjába, ám a 2018-as F2-es szezon után – negyedik lett az összetettben George Russell, Lando Norris és Alex Albon mögött – megvált tőle. A holland versenyző 2019-ben már bajnok lett, de mivel nem jutott F1-es üléshez, a Formula E-ben folytatta, ahol a 2020/2021-es idényben a Mercedes gyári csapatával vb-címet nyert. Eközben a sportautózásba is belekóstolt az LMP2-es kategóriában és a Toyota tartalékjaként.
„A Scuderia Alpha Tauri nagyon sikeres időszakot tudhat maga mögött Pierre-el. Soha nem felejtjük el a fantasztikus monzai győzelmét és a dobogós helyezéseit Brazíliában és Azerbajdzsánban. Meg szeretném köszönni Pierre-nek az összes erőfeszítését, amit a csapatba fektetett az elmúlt években, és minden jót kívánok neki a jővőre” – búcsúzott Gasly-tól Franz Tost, az Alpha Tauri csapatfőnöke.
„Most pedig örömmel kezdünk új fejezetet Nyck-el, akit nagy szeretettel köszöntünk a Scuderia Alpha Taurinál. Ő egy magasan képzett pilóta, aki megnyerte az összes bajnokságot, amiben versenyzett, és számos futamgyőzelmet és bajnoki címet tudhat magáénak. A legutóbbi nagy sikere a Formula E világbajnokság megnyerése volt, ami egyértelmű bizonyítéka, hogy nagyon versenyképes pilóta, aki megérdemel egy ülést az F1-ben. Várom, hogy láthassam őt az autónkban, és biztos vagyok benne, hogy Juki és Nyck nagyon erős párost fognak alkotni 2023-ban” – méltatta a holland pilótát Tost.
De Vries akár Verstappen csapattársa is lehet a jövőben? Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool
Hogy De Vries szerződtetése mit jelenthet a jövőre nézve, az egyelőre kérdéses, de mivel az Alpha Taurinak papíron az a feladata, hogy versenyzőket neveljen ki az anyacsapatnak, az sem zárható ki, hogy De Vries előbb-utóbb leválthatja majd Sergio Pérezt, és annak a Max Verstappennek a csapattársa lehet, akivel nem mellesleg jó barátok.
A 27 esztendős holland leigazolása mindeközben pedig a Red Bull juniorprogramjával kapcsolatban is felvet kérdéseket, hiszen az energiaitalosok nem a Forma-2-ből léptettek elő valakit, hanem a Mercedes tartalékját szerződtették le.
Gasly és De Vries bejelentése egyúttal azt is jelenti, hogy már csak a Williams és a Haas nem erősítette meg 2023-as felállását. Előbbinél Nicholas Latifi biztosan távozik, míg utóbbinál még kérdéses, hogy Mick Schumacher maradhat-e, vagy mennie kell.
Újra Forma-1-es világbajnokot avathatnak Szuzukában, amire volt már néhányszor példa a pálya történetében. Olyat viszont eddig nem láttunk, amit Michael Schumacher csinált 2003-as vb-győzelme után.
Megvan rá az esély, hogy vasárnap 14. alkalommal avathat Forma-1-es világbajnokot a szuzukai pálya, és Max Verstappen a Japán Nagydíjon biztosítja be második vb-címét. Először 1976-ban adott vb-győztest a felkelő nap országa James Hunt személyében, Szuzukában pedig 1987-ben, a pálya első F1-es futamán láthattak ilyet a nézők.
Legutóbb 2011-ben fordult elő, hogy Szuzukában lett világbajnok valaki, méghozzá Sebastian Vettel a Red Bull-lal, az energiaitalos csapat tehát tudja, hogy milyen a fanatikus japán drukkerek előtt ünnepelni. És vélhetően azt is tudják, hogy milyen bulit lehet csapni a környéken.
Hogy lesz-e ereszd el a hajam vasárnap, az persze a verseny eredményén múlik, de ha lesz is, meglepődnénk, ha odáig fajulna a buli, ahová 2003-ban, Michael Schumacher hatodik világbajnoki címének ünneplése után fajult. A Ferrari akkor 34 esztendős sztárja ugyanis nem kis anyagi kárral járó hepajt csapott, aminek végén a sörtől a szó minden értelmében elázva, Olivier Panis toyotás ingében targoncázott a paddockban. De nem ez volt az egyetlen hajmeresztő húzása.
Senki nem volt már szomjas (külön felhívnánk a figyelmet a felborult hűtő mellett álldogáló Schumacherre, és a talpig ételmaradékos McLaren-csapattagra)
Schumacher és öccse, az akkoriban a Williams-BMW színeiben versenyző Ralf a szuzukai paddockban változott át autóversenyzőből bulihuligánná, majd rántott magával mindenkit. A Toyota garázsában kezdték a mulatozást, majd onnan továbbállva amerre csak jártak, pusztítás maradt utánuk. Beterítették a padlót a büféasztal finomságaival, majd Ralf átküldött egy tévét egy csukott ablakon, amin aztán a hozzájuk csatlakozó Olivier Panis és az idősebb Schumacher székeket és asztalokat dobált át.
Az újdonsült hatszoros világbajnok a buli egy pontján megszerezte Panis toyotás ingjét és sapkáját, majd abban folytatta az őrültködést, aminek részese volt egy hűtőszekrény felborítása, és egy targonca eltulajdonítása is. Mindezt természetesen sörben úszva (a fotók tanúsága alapján nem nagyon akadt olyan ember, aki ne lett volna beborítva alkohollal vagy ételmaradékokkal).
Fotó: Imgur
Az asztal azért teljesen nem ment át az ablakon
De a Ferrari ászának legyen mondva, hogy a hírek szerint másnap reggel úgy csekkolt ki a hotelból, mint aki éppen kéthetes nyaralásról indul haza, kisimulva, kipihenve. Az pedig már csak hab a tortán, hogy a Ferrari szóvivőjétől utólag az Atlas F1 megérdeklődte, hogy Schumacher számíthat-e bármilyen retorzióra a történtek miatt. A válasz: „Természetesen nem.”
És hogyan is számíthatott volna? Egyrészt vélhetően megtérítették a keletkezett anyagi kárt, másrészt pedig éppen minden idők legsikeresebb Forma-1-es pilótája vált belőle egy végletekig kiélezett, hullámhegyekkel és hullámvölgyekkel teli szezon után, amelyet úgy nyert meg, hogy a Japán Nagydíjon a 8., azaz az utolsó pontszerző helyen ért be (a pontszerzésre volt szüksége ahhoz, hogy Kimi Räikkönen helyezésétől függetlenül világbajnok legyen). A buli során egyébként – már toyotás ingben – kedélyesen elcsevegett a McLaren finn versenyzőjével, amiről videó is készült:
A viharfelhők nem tűntek el a Hyundai felett, és 2023-ra csupán Thierry Neuville, valamint Dani Sordo maradhat a jelenlegi felállás szerint. Legalábbis az olasz média szerint.
Az olasz Rallyssimo.it megjósolta a Hyundai 2023-as felállását, ami szerint egyedül Thierry Neuville maradna a jelenlegi csapatból minden futamon induló versenyzőként.
Az olasz lap szerint Ott Tanak távozni fog a koreai gyártótól. Az már Belgiumban kiderült, hogy Thierry Neuville és Ott Tanak között némi feszültség van jelen.
Az Ypres Rallyn a belga versenyző nem hitte el, hogy Ott Tanak autójában műszaki hiba lépett fel, majd a két fél állítása szerint ezt a dolgot megbeszélték egymás között, azonban csak tetézte a bajt, amikor a Hyundai a pozíció tartására kérte versenyzőit az Acropolis Rallyn.
Ott hármas sikert aratott a Hyundai Thierry Neuville, Ott Tanak és Dani Sordo sorrendben, azonban, ha a belga versenyző átadja a győzelmet észt csapattársának, akkor talán még mindig nem biztosította volna be vb címét Kalle Rovanpera…
Tanak tehát nagy valószínűséggel távozni fog a Hyundaitól és helyét Andreas Mikkelsen veheti át, aki teljes szezont mehetne.
A koreaiak harmadik autóját, melyet eddig Dani Sordo és Oliver Solberg vezetett, az olasz lap szerint Craig Breen és Sordo vezetheti felváltva. Craig Breen ugyanis hiába rendelkezik szerződéssel 2023-ra is az M-Sportnál, a várttól elmaradó eredmények miatt vélhetően az ír versenyző távozni kényszerül a fordos csapattól. Breen ugyanakkor tavaly nagyon jól szerepelt a Hyundai csapatával.
A 39 éves Dani Sordo azonban, ha nem tud elég gyors lenni hazai vb futamán, akár a visszavonulás mellett is dönthet, amit korábban saját maga jelentett be.
A Rallyssimo.it szerint Ott Tanak – aki szintén dönthet a visszavonulás mellett is – az M-Sporthoz igazol, ahol nagyobb szerepet kapna Sébastien Loeb is 2023-ban, így Malcolm Wilson csapata akár világbajnoki címre is esélyes lehetne a gyártók között.
Az Ózd Rally Rally1-es, Rally2-es és Historic mezőnyének rajtlistája. A mezőny pénteken egy prológot teljesít, majd szombaton jönnek a gyorsasági szakaszok.
A Mercedes példáját követve tett szert nagy előnyre a Red Bull az idei szezonban az egyenesekben, miközben a módszert tavaly tökéletesen alkalmazó riválisa az idei szezonban már nem tudott élni ezzel az eszközzel.
Az Auto Motor und Sport információi alapján nem, vagy nem kizárólag az aerodinamikával érte el a Red Bull, hogy az idei szezonban verhetetlenné vált az egyenesekben. Az eddigi 17 futamból 9 alkalommal ugyanis ők voltak a leggyorsabb az adott versenyhétvégén (időmérőn, amikor normál esetben nem számít a szélárnyék), míg négyszer a Williams, de az FW44-es a mezőnyben a legkisebb leszorítóerőt előállító autó, amely tervezéséből adódóan remek légellenállási mutatókkal rendelkezik.
A Red Bull viszont úgy vált gyorssá az egyenesekben, hogy közben a kanyarokban is kiválóan tapad. Ezt a legutóbbi futamon, Szimgapúrban is meg lehetett figyelni, ahol Verstappen a mezőny sűrűjében autózva is gyorsabb volt a DRS-t szintén rendszeresen használó Ferrari és a Mercedes pilótáinál a négy sebességmérő ponton, ráadásul jelentős, 4-8 km/h-s különbséggel.
Szingapúrban is mindenkinél gyorsabban mentek az egyenesekben Fotó: Clive Mason/Getty Images/Red Bull Content Pool
A Red Bull fölénye az előző futamon pedig akkor is jól megmutatkozott, amikor Verstappen egyetlen kör alatt megelőzte Sebastian Vettelt, holott korábban Lewis Hamiltonnak 18 kör alatt sem sikerült ez. A futam után a négyszeres világbajnok is kiemelte, hogy a Red Bullokkal szemben tehetetlenek az egyenesekben.
A Mercedes adhatta az ötletet
És hogy mi magyarázza a Red Bull fölényét? Mostanáig a legtöbben az aerodinamikai hatékonyságot jelölték meg, mint az energiaitalos csapat legfőbb fegyverét, a jelek szerint azonban másról is szó van. „Meg kell nézni a Red Bull sebességprofilját az egyenesekben. Csak az egyenesek második felében húznak el” – idézi az Aston Martin egyik mérnökét az AMuS. „Ennek nem csak az aerodinamikához van köze, hanem valami mechanikus dolog is áll a háttérben” – tette hozzá Charles Leclerc.
Ez a feljavulás különösen annak tükrében érdekes, hogy az utóbbi években a Red Bull soha nem az egyenesekben villogott, és míg ezt jó ideig rá lehetett fogni a motorra (előbb a Renault-ra, aztán a fejlődő, de a Mercedestől elmaradó Hondára), tavaly már ez sem állta meg a helyét.
A bikások mégis bottal ütötték a Mercedes nyomát 2021-ben is, és sokáig ők sem értették, hogy miként veri kenterbe a mezőnyt az egyenesekben a W12-es. Utána viszont a jelek szerint nemhogy rájöttek, de sikerült is alkalmazniuk a tavalyi konstruktőri világbajnok trükkjét, aminek a lényege az, hogy az autó hátuljának bizonyos sebesség fölött történő alacsonyabbra engedésével elérik, hogy csökkenjen a légellenállás.
Mindennek a diffúzorhoz van köze, amely ebben az esetben nem generál akkora leszorítóerőt, viszont nem könnyű ezt úgy elérni, hogy pontosan a kívánt hatást váltsák ki, ezért is volt, hogy több csapat is próbálkozott ezzel, de csak a Mercedes tudta látványos módon sikerre vinni a módszert.
A Red Bull eközben pedig nem is indulhatott el ebbe az irányba, mert az egész autójuk tervezési filozófiája a magas padlószögű koncepción alapult, a tavalyi kocsinak ezért még túl magasan volt a hátulja ahhoz, hogy kontrollált módon elég alacsonyra lehessen azt engedni az egyenesekben.
A tavalyi Red Bull csak a kanyarokban tudta felvenni a versenyt a Mercedesszel Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool
Mi változott akkor?
Hogy az idei évre akkor miért tudja a Red Bull alkalmazni mindezt? Azért, mert bevezették az új szabályokat, amelyekkel visszatértek a szívóhatású autók, ezek a kocsik pedig eleve nem teszik lehetővé, hogy valaki olyan agresszív padlószöggel versenyezzen, mint eddig a Red Bull, hiszen akkor az autó alatt futó Venturi-csatornák nem működnének elég hatékonyan.
Az energiaitalosok viszont azért így is igyekeztek annyira hűek maradni korábbi filozófiájukhoz, amennyire csak lehetett „A Red Bullnak van a legmagasabban a hátulja álló helyzetben, és a legközelebb az aszfalthoz nagy sebességnél” – mondta név nélkül a Mercedes egyik mérnöke az Auto Motor und Sportnak.
Így sem volt azonban könnyű dolga a Red Bullnak, az idei szezontól ugyanis betiltották a hidraulikus felfüggesztést, így hagyományos lengéscsillapítókkal és rugókkal kellett elérniük azt, amit a Mercedesnek tavaly. De sikerült nekik, ami azt jelenti, hogy az RB18-as hátulja bizonyos sebesség fölött leereszkedik. És bár nem minden pályán egyformán hatékony módszer ez, hiszen azokon a helyszíneken, ahol sok a gyors kanyar, nem tanácsos csökkenteni a leszorítóerőt nagy sebességnél, hiszen ezekben a kanyarokban ebben az esetben Verstappen és Pérez időt veszítene.
A Red Bullnak viszont így is egyértelműen kifizetődő volt ezt az utat választania, ami a szezon elején tapasztalható igen nagy súlyfeleslegükhöz is hozzájárult, de úgy voltak vele, hogy egyszerűbb lesz fokozatosan lefaragni az autó súlyából, mint gyorssá tenni egy olyan kocsit, amely nem rendelkezik ezzel a módszerrel. „Egy hagyományos kasztnival hely és súlyigényes ilyesmit csinálni” – mondta a Mercedes mérnöke, majd hozzátette: „Az első nem áll a rendelkezésünkre, és utóbbit sem engedhetjük meg magunknak.”
Kalle Rovanpera sokat küzdött a Monte-Carlo Rally idején, ezért azt gondolta, hogy nem elég jó a rallysportban, így szakágat kell váltania.
Negyedik helyen zárta a Monte-Carlo Rallyt Kalle Rovanpera és Jonne Halttunen, miután az első napon még Rally2-es autóval is gyorsabbak voltak náluk.
“A Monte idején egyáltalán nem jutott eszembe, hogy idén világbajnok lehetek – vallotta be Kalle Rovanpera. – Akkor elég nagy bajban voltunk. Sokkal inkább az járt a fejemben, hogy milyen rossz szezonunk lesz, és lehet, hogy mással kell próbálkoznunk, mert nem vagyunk elég jók a rallyban. Szerencsére később a szezon jobbra fordult.”
Jonne Halttunen navigátor fejében ugyancsak megfordult, hogy nem a rallyval kellene foglalkozniuk.
“A Montén nagy bajban voltunk, és akkor még enyhén fejeztem ki magam – mondta a 36 éves navigátor. – Nagy problémáink voltak, és megbeszéltük Kalléval, hogy ha ez nem változik, akkor más irányba indulunk.”
A 22 éves versenyző sokat remélt az új hibrid, Rally1-es autóktól.
“A szezon előtt bíztam benne, hogy vb címért tudunk harcolni az új autókkal, arra azonban nem számítottam, hogy olyan gyorsak leszünk idén, mint amilyenek voltunk. Az év felénél gondoltam először arra, hogy megszerezhetjük a vb címet, akkor kényelmes előnnyel vezettük a bajnokságot.”
A szezon nyolcadik futama, Finnország után már 94 ponttal is vezette a finn páros a bajnokságot, majd jött a rosszul sikerült belga és görög verseny, azonban Új-Zélandon ismét nyerni tudtak, így két futammal a szezon vége előtt sikerült bebiztosítani a vb címet.
A Red Bull csapatfőnöke továbbra is úgy gondolja, hogy nem vétettek a szabályok ellen, és a többi csapat csak Max Verstappenről és arról akarja elvonni a figyelmet, hogy a holland pilóta hamarosan bebiztosíthatja második világbajnoki címét.
Christian Horner, a Red Bull csapatfőnöke először nyilatkozott azóta, hogy az FIA mégsem hozta nyilvánosságra október 5-én a csapatok tavalyi évre vonatkozó pénzügyi jelentéseinek vizsgálati eredményeit, azaz egyelőre nem tudtuk meg, hogy a Red Bull valóban megszegte-e a szabályokat, és a költségplafonban megengedettnél többet költött 2021-ben.
„Mi is arra számítottunk és abban reménykedtünk, hogy szerdán megkapjuk a tanúsítványokat, de ezt nyilván minden csapat esetében elhalasztották, mert az FIA ezt a döntést hozta. Most érdeklődéssel várjuk, hogy mi fog történni hétfőn – nyilatkozta Horner Szuzukában a Sky Sportsnak, majd elismételte, hogy szerinte nem szegtek szabályt. – Még egyszer mondom, úgy érezzük, hogy teljes mértékben megfeleltünk a költségplafonnak és a szabályoknak, elégedettek vagyunk a beadványunkkal, és várjuk a visszajelzést.”
Az FIA október 10-re, a Japán Nagydíj utáni hétfőre ígérte az október 5-ről elhalasztott bejelentést, ami akár bele is rondíthat a Red Bull ünneplésébe, hiszen Szuzukában Max Verstappen bebiztosíthatja a második világbajnoki címét.
Amennyiben a holland pilóta nyer, és a leggyorsabb kör is az övé lesz, a második helyen álló Charles Leclerc, és a harmadik helyezett Sergio Pérez eredményétől függetlenül világbajnok lesz. Persze ennél rosszabb eredménnyel is bebiztosíthatja a címet, de ehhez már az is kell, hogy csapattársa és a Ferrari monacói pilótája bizonyos helyezésnél ne végezzen előrébb.
Verstappen vasárnap vb-címet ünnepelhet? Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool
Horner pedig ezen eshetőségek tükrében továbbra is úgy véli, hogy a riválisok csak el akarják terelni a figyelmet Verstappen vb-címéről, és azért gyanúsították meg csalással a Red Bullt.
„Ez nagy hétvége Maxnak, a világbajnoki cím bebiztosítása azonban inkább lehetséges, mint valószínű, de ez tulajdonképpen egy meccslabda a számára. Úgyhogy most erre koncentrálunk. És hogy őszinte legyek, minden másról és a sok zajról, ami az egyéb ügyeket körülveszi, az ember nem gondolhat mást, minthogy csak a figyelemelterelést szolgálják. Mi elégedettek vagyunk azzal, ahol tartunk, és azzal, hogy milyen beadványt nyújtottunk be a költségplafonról, és csak erre a hétvégére koncentrálunk” – jelentette ki a csapatfőnök.
Amennyiben a Red Bullt valóban bűnösnek találják, meghallgatások sora kezdődhet el az FIA és a csapat között, aminek végén jó eséllyel valamilyen büntetést szabhatnak ki az energiaitalos csapatra. Ez pénzbüntetéstől kezdve a fejlesztési korlátozásokon át a pontlevonásig, vagy a teljes szezonból történő kizárásig bármi lehet.
Julien Moncet, a Hyundai Motorsport csapatigazgató-helyettese nem volt boldog amiatt, amit Új-Zélandon látott csapatától.
A Hyundai megbízhatósági és tempóhiánnyal is küzdött Új-Zélandon, ezért ezen problémák megoldását sürgeti Julien Moncet.
“Eléggé frusztráló versenyünk volt Új-Zélandon, ahol egyértelműen nem olyan eredményt értünk el – mondta a Hyundai Motorsport csapatigazgató-helyettese a WRC.com oldalnak. – Túl sok problémánk volt és küzdöttünk a tempóval is. Komolyan elemeznünk kell minden probléma okát, és meg kell oldanunk a következő versenyre. Még nem adtuk fel a szezont, és jó hír, hogy mindhárom autónk célba ért.”
A Hyundai versenyzői, Ott Tanak, Thierry Neuville, Oliver Solberg sorrendben a harmadik, negyedik és ötödik helyen zártak Új-Zélandon.
A Hyundai két versennyel a szezon vége előtt 81 pontos hátránnyal áll a Toyota mögött a gyártók bajnokságában, így a japán gyártó már Spanyolországban megszerezheti a vb címet, azt követően, hogy Kalle Rovanpera már világbajnok lett Új-Zélandon a Toyotával.
A koreai gyártó Ott Tanakot, Thierry Neuville-t és Dani Sordot indítja Spanyolországban, azonban Új-Zéland után bejelentették, hogy Oliver Solberggel nem hosszabbítanak a következő szezonra.