Kezdőlap Blog Oldal 1355

Új főszponzor érkezhet a Haas-hoz

0

Günther Steiner elárulta, hogy a Haas „nagyon jó beszélgetéseket” folytat potenciális partnerekkel, köztük egy lehetséges új főszponzorral.

A Haas idén főszponzor nélkül versenyez, miután az előszezonban az ukrajnai orosz invázió miatt elváltak útjaik az Uralkalitól és Nikita Mazepintől.

A GPFansnak nyilatkozva Steiner megerősítette, hogy a Haas „talpraáll” majd a szakítás pénzügyi következményeit követően, és hozzátette: „Úgy gondolom, hogy a végén jól fogunk kijönni ebből, mert pontokat gyűjtünk.

Arra a kérdésre, hogy az F1 népszerűségének növekedése, és a Haas javuló pozíciója a konstruktőri tabellán hogyan befolyásolja a csapat iránti érdeklődést, Steiner azt mondta: „Ó, jelenleg elég sokan vannak [akik nézni akarják].

Kevin Magnussen, Haas F1 Team, Magyar Nagydíj
Kevin Magnussen, Haas F1 Team, Magyar Nagydíj | Fotó: Andy Hone / LAT Images / Haas F1 Team

Úgy értem, mit jelent ebben az esetben a sorban állás? A sor három ember, de nincs olyan sok cég, amelyik [ennyi pénzt] fizetne neked, de nagyon jó tárgyalásokat folytattunk, és remekül halad a dolog.

Remélhetőleg, ha minden jól megy a következő egy-két hónapban be tudunk jelenteni valamit.

Arra a kérdésre, hogy ez az állítás egy esetleges új főszponzorra is vonatkozik-e, Steiner azt felelte: „Remélhetőleg egy főszponzorról is szó van, de ez még nem biztos.

Fehér autóval vágott neki 2022-nek a csapat

A Haas a spanyolországi szezon előtti teszteken egy egyszerű fehér festést kapott, miután eltávolította az Uralkali kék és piros színét. Ezt követően született meg a döntés, hogy a csapat felbontja a Mazepinnel kötött megállapodást, Kevin Magnussen visszatérését pedig a második tesztre, Bahreinbe jelentették be.

Mick Schumacher, Kevin Magnussen
Mick Schumacher, Kevin Magnussen | Fotó: Mark Sutton / LAT Images / Haas F1 Team

Az év eleji eseményekre reflektálva Steiner hozzátette: „Kezdetben az érdeklődés abból állt, hogy a pilóták olcsón akartak nálunk versenyezni, mert azt hitték, hogy küszködünk, meg minden ilyesmi. Ez nem jött be.

Az emberek látják, hogy mit csinálunk. Alapvetően tökön rúgtak minket, de még mindig talpon vagyunk és erősen szereplünk. Az emberek hisznek ebben. Tudják, hogy jobbra is képesek vagyunk, mint amit most csinálunk.

 

A WRX norvég döntői (videó)

0

Hétvégén rendezték a Rallycross VB norvég nyitó futamát. Íme a hell-i versenyhétvége minden döntő futamának összefoglalója egy videóban.

Rácz Geri lett a legjobb újonc a MINI CHALLENGE ötödik fordulójának záró futamán

0

Szezonbeli legjobb eredményének elérése után Rácz Geri Snettertonban folytatta idei szezonját. A MINI CHALLENGE JCW mezőnye Norfolkban, az idény leghosszabb pályáján csapott össze, a versenyzőknek pedig az előző fordulókban nem tapasztalt körülményekkel is meg kellett birkózniuk. A HUMDA Academy támogatásával versenyző pilóta folyamatosan javult, kétszer is a legjobb tízben végzett, az utolsó futamon elért hetedik helyezésével pedig a legjobb újoncként zárt.

A Knockhillben szerzett ötödik helyezésének köszönhetően bizakodva várta a MINI CHALLENGE idei ötödik fordulóját Rácz Geri, aki korábban tesztelt a snettertoni pályán, így nem a nulláról kellett nekivágnia a versenyhétvégének. Rögtön az első szabadedzésen autózott ötödik időeredménye mutatta, hogy a tempójával nem lesz gond, viszont már ekkor látni lehetett azt is, hogy neki és a mezőny többi tagjának is az idén eddig nem látott kihívással kell szembenéznie.

Kelet-Angliában kánikula volt a hétvégén, ami a nézők szempontjából örömteli, a versenyzők dolgát viszont nagyon megnehezítette a gumik, a fékek és a motor túlmelegedése miatt. Geri az időmérőn rögtön erős idővel nyitott, ezután viszont hiába autózott két, ennél jóval erősebb kört is, egyiket sem tudta befejezni, mert mindkét alkalommal feltartották.

Rácz Geri
foto: MOTAM

Az eddigi legjobb kezdés

Az EXCELR8 Motorsport pilótája így végül a 12. helyről várhatta a szombaton rendezett első versenyt, amelynek rajtja után rögtön öldöklő csatába kezdett az előle indulókkal. Pozíciót is veszített, de rögtön ezután előzni tudott, így felkapaszkodott a 10. helyre. A biztonsági autós fázissal tarkított futamot kilencedikként fejezhette volna be, ám a hajrában a túlmelegedő gumik miatt megcsúszott alatta az autó. A 7-es rajtszámú MINI emiatt letért az útról, majd mire az utolsó kanyart belül átvágva visszament oda, egy pozíciót veszített, és tízedikként ért célba.

Geri ezzel együtt nem lehetett elégedetlen, hiszen még soha nem kezdett ilyen jól versenyhétvégét, ez a futam pedig emellett azért is hasznos volt, mert szembesült vele, hogy mi várhat rá vasárnap.

„Előzetesen kicsit tartottam tőle, hogy a motor túlmelegedése hátráltatni fog, és így is lett, nagyjából a negyedik kanyar után elkezdett villogni a figyelmeztető jelzés. Persze, bizonyos mértékig mindenki ezzel a problémával küszködött. Ami viszont csak az én dolgomat nehezítette, hogy rögtön a rajtnál becsukták a bal oldali tükrömet, majd a nagy rázkódástól a középső is elmozdult, egy használható tükörrel pedig különösen nehéz volt felmérnem a többiek helyzetét.”

Csak néhány pillanatig bosszankodott

A vasárnapi első, összességében második futamot Geri a 10. rajtkockából kezdte, és egy pozíciót rontva, a 11. helyen fejezte be. Bánkódni azonban nem volt sem oka, sem ideje, következett ugyanis a harmadik futam, amely eddigi legemlékezetesebb versenyét hozta a MINI CHALLENGE-ben. Az első közben ezúttal is parázs csatákba bonyolódott, majd egészen a hetedik helyig zárkózott fel. Ha még lett volna egy vagy két köre, a végén talán a hatodik pozíciót is elcsípi, ám így is remek eredményt ért el, hiszen most először ő lett a mezőny legjobb újonca.

„Nem is tudom leírni, hogy milyen érzések vannak most bennem, nagyon különleges, hogy az első szezonomban sikerült ezt véghez vinnem” – nyilatkozta a leintés után. „A második futam nem úgy jött össze, ahogy terveztem, de állítottunk az autón, aminek köszönhetően stabilabb lett a harmadik versenyre. Ez az első körben és később is sokat segített. A motor ismét kezdett túlmelegedni, ami miatt az egyenesben pozíciót veszítettem, de ezt sikerült visszaszereznem, majd két vetélytársamat is megelőztem. Az végére nagyon közel kerültem az előttem haladóhoz, amikor láttam, hogy az utolsó kör következik. Ettől egy kicsit elszomorodtam, de aztán megtudtam, hogy én lettem a legjobb újonc, ami egyből jobb kedvre derített. Nem tudom szavakba önteni, hogy mennyire örülök ennek.”

Rácz Geri
foto: MOTAM

Geri úgy érzi, mostanra érett be a csapattal közösen folytatott kemény munka, ami a hétvégi teljesítményén is látszott.

„Mindenkinek kell idő ahhoz, hogy hozzászokjon egy új csapathoz, új autóhoz és új sorozathoz. Nekem nagyjából az előző hétvégéig tartott ez az időszak, mostanra pedig már abszolút egy húron pendülünk a csapattal, aminek köszönhetően az autót is jobban be tudjuk állítani, és a vezetésemmel kapcsolatos változtatásokat is gördülékenyebben meg tudjuk beszélni. Remek csapathoz kerültem, ezúton is köszönöm nekik az egész hétvégét. Kathy Robinak a Fit4Race-től is nagyon köszönöm, hogy végig segített, és leginkább természetesen apukámnak tartozom hálával, hiszen nélküle nem lennék itt.”

A MINI CHALLENGE idei küzdelmeiben most bő egy hónap szünet következik, legközelebb szeptember 23-25-e között, Silverstone-ban lép pályára a mezőny. Geri az újonc értékelésben a 3. helyről várja a folytatást, szoros küzdelemben a 2. helyért.

Rácz Geri – MINI CHALLENGE Snetterton eredmények

Kategória: MINI CHALLENGE JCW
Mezőny: 28 versenyző
Időmérő: 12.
1. futam: 10.
2. futam: 11.
3. futam: 7.
Helyezés az összetett pontversenyben: 12.
Helyezés az újoncok értékelésében: 3.

Rácz Geri
foto: MOTAM

Latvala győzelemmel melegített Belgium előtt 

0

Jari-Matti Latvala nyerte a Historic Rally Európa-bajnokság finn versenyét, a Lahti Rallyt, ahol egy Toyota Celicával állt rajthoz. 

Jari-Matti Latvala a Toyota Gazoo Racing WRC csapatának vezetése mellett historic futamokon is rajthoz áll, így tett a hétvégi Historic Eb futamon is, a finn Lahti Rallyn. 

A murvás versenyen Juho Hanninen diktálta az itinert Latvalának, aki meg is nyert minden szakaszt a Toyota Celica GT-4 autóval és végül 2:28.2 perc előnnyel szerezte meg a győzelmet az Audi Quattroval versenyző Kari Kivenne-Asko Sairanen kettős előtt.

A harmadik helyen Sami Pajari zárt egy Ford Escorttal Janni Hussi navigálásával bő egy perccel elmaradva a második helyezettől. 

Latvala korábban idén már nyerni tudott a Celicával a szintén finn TGS Rallyn is, de rajthoz állt a januári Arctic Lapland Rallyn, a Pohjanmaa Rallyn, valamint a spanyol Hoznayo Rally festivál rendezvényen is. 

A 37 ves Latvala számára hétvégén már nehezebbnek ígérkező feladata lesz, ugyanis a belga Ypres Rallyn kell csapatát minél jobb eredményhez segítenie. 

Ma 30 éve, hogy Nigel Mansell világbajnok lett a Hungaroringen

0

Az 1992-es szezonban Mansell elképesztő formában versenyzett, és öt fordulóval a szezon vége előtt, már a Magyar Nagydíjon megszerezte a világbajnoki címet.

1992 volt az az év, amikor Mansell szívósságát és elszántságát végre egy domináns autóval hálálta meg a sors. Az akkor 39 éves Nigel Mansell, aki 12. F1-es szezonját futotta, az év 11. versenyén, azaz a Hungaroringen már bebiztosította világbajnoki címét a Williams csapatával.

Ebben a kiírásban a Williams-Renault FW14B volánja mögött ült a brit, ami az egyik legfejlettebb versenyautónak számított, de két évvel később, a sokak által vitatott aktív felfüggesztési megoldást, melyet a Williams ebben az autóban használt végül betiltották.

Ayrton Senna nyerte a futamot

Mansell több mint 40 másodpercces lemaradásban ért célba Ayrton Sennához képest, aki akkor a McLaren-Honda versenyzőjeként megnyerte az 1992-es Magyar Nagydíjat. A második hely azonban elég volt Mansellnek ahhoz, hogy a Williamses csapattársát, Riccardo Patresét távol tartsa a bajnoki címtől, és végleg bebiztosítsa helyét az F1 legnagyobbjainak klubjában.

Mansell végül 108 ponttal fejezte be a szezont, 52 egységgel többet szerezve, mint csapattársa, Riccardo Patrese. A bátor, worcestershire-i születésű brit kilenc versenyt nyert meg az év során. Érdekesség, hogy a Magyar Nagydíj ebben a szezonban egyike volt azon kevés versenyeknek, ahol Mansellnek nem volt esélye a győzelemre.

A riválisok rendesen megnehezítették a brit dolgát

Lassan kezdett Mansell, a második rajtkockából egészen a negyedik helyig esett vissza, és kénytelen volt visszaverekedni magát az élre, hogy életben tartsa reményeit az aznapi ünneplésre.

Nigel Mansell, Williams F1, Portugál Nagydíj 1992
Fotó: Williams Racing

Mansell beragadt a rajtnál, ezért Gerhard Berger és Ayrton Senna is megelőzte őt. Miután Patrese indult az élről, így Nigel Mansell a világbajnoki címet még nem jelentő negyedik helyen haladt.

A 8. körben Mansell sikeresen megelőzte Bergert és Senna után eredt, akit hiába igyekezett minden lehetséges eszközzel támadni, végül nem sikerült átlépnie. A versenyt Patrese váratlan megforgása állította a feje tetejére. Ekkor az a szituáció állt elő, hogy ha Mansell meg tudja tartani Senna mögötti helyét, akkor világbajnok, amennyiben a hetedik helyre visszaesett csapattársa nem tör be újra a pontszerzők közé.

Mansellnek egy defekt miatt új abroncsokra volt szüksége, a kiállást követően pedig a 6. helyre tért vissza a pályára. A brit ezután gyorsan megelőzte Mika Häkkinent, előre lépve ezzel egy pozíciót. Ekkor újabb váratlan fordulat következett, Ricardo Patrese motorja ugyanis felrobbant, így kiesett a versenyből.

A brit ekkor sem dőlt hátra, utolérte és megelőzte Martin Brundlet, majd mégegy pozíciót előrelépett, amikor Michael Schumacher autójának hátsó szárnya egy korábbi ütközés utóhatásaként egyszerűen leszakadt.

Nincs sétakocsikázás

Nigel Mansell ekkor már világbajoki címet érő pozícióban autózott a harmadik helyen, de ahelyett, hogy a kényelmes célbaérést választotta volna, inkább megtámadta és sikeresen meg is előzte Gerhard Bergert, a futam során már másodszor. Mint kiderült, Patrick Head a Williamsnél rosszul számolt, és azt kalkulálta, hogy a második hely kell a vb-cím bebiztosításához, miközben a harmadik is elég lett volna.

Ayrton Senna ekkor már behozhatatlan előnyt autózott ki az élen és megnyerte második futamát a szezonban. Az 1992-es Magyar Nagydíjon így végül Senna mellett a világbajnoki címét ünneplő Nigel Mansell állhatott a dobogó második fokára, őt pedig az osztrák legenda Gerhard Berger követte harmadikként.

Mansell a 12. szezonjában szerezte meg első és egyben egyetlen Forma-1-es világbajnoki címét.

Loeb hatalmasat esett Görögországban (videó)

0

Sébastien Loeb nemcsak jó emlékeket őriz a görög Acropolis Rallyról, 13 évvel ezelőtt hatalmasat esett a Citroen C4 WRC-vel, miközben a harmadik helyen állt.

Sébastien Loeb idén, 10 évet követően visszatér a görög Acropolis Rallyra, ahol három győzelme mellett egy hatalmas esést is bemutatott.

Hansen: Ez csak az első verseny volt

0

Timmy Hansen második lett a WRX elektromos korszakának első versenyén Hellben. A csapat is azt gondolja, hogy az új RX1e autókon még sokat kell dolgozni, hogy megmutassák a bennük rejlő pontenciált.

Hansenék jó munkát végeztek az elektromos autó építésével, végig az első helyeken harcoltak a Kristoffersson Motorsport Volkswagenjeivel csatázva. A döntőben ott volt Timmy Hansen, és Kevin Hansen is csak azért nem jutott tovább az elődöntőből, mert az első kanyarban kilökték, eltört a bal hátsó felfüggesztése, és ezzel véget ért a versenye.

„A dobogó elérhető lett volna” – mondta Kevin Hansen. „Még sokat kell dolgoznunk, hogy megértsük az autót és csapatként kell dolgoznunk, de én hiszek ebben a csapatban. A hétvégém nem úgy alakult ahogy reméltem, de összességében elégedett vagyok. Sok házi feladatot viszek hazaa következő versenyre.”

Büszke vagyok arra amit elértünk, nem csak a csapatra, hanem a rallycross vb-re is, az új korszak miatt” – mondta el a kötelező dícséretet Kenneth Hansen csapatvezető. „Összegezve a hétvégét, az autók jól működtek, nem volt komoly technikai hiba. Még mindig sokat tanulunk a beállításokról, és persze a vége is jó lett Timmy dobogójával. Kevin kiesése csalódás volt, mert mindent jól csináltunk, de összességében az autók és az első elektromos versenyhétvége jól sikerült.”

Rallycross Hell
foto: @World / Red Bull Content Pool

Az elsők nem elégedettek

„A kvalifikáción nagyon jó tempót mutattunk. Ez megmutatta, hogy helyes döntéseket hoztunk, amikor otthon, a műhelyben megépítettük ezeket az autókat, mivel ott harcolunk az élen.

Az biztos, hogy haza kell menni és még sokat kell dolgozni, de jó hétvége volt.

Az elődöntőben és főleg a döntőben azt hittem, hogy valami gond van a kocsival. Párszor majdnem megpördültem, de sikerült visszatartanom Ole Christian Veibyt, követett a jokerkörön, de végül sikerült megtartanom a második helyet. Örülök, hogy a srácaink és mindenki a bajnokságban segített, hogy ez létre jöjjön. Van pár elektromos bajnokság ami a nulláról indult, de mi a világbajnokság vagyunk ami teljesen elektromosra váltott. Ez csak az első verseny volt, egyre jobb lesz minden” – mondta Timmy Hansen.

A teljes képhez hozzá tartozik, hogy a győztes Johann Kristoffersson, ahogy már írtuk korábban is, a hétvége legjobb idejét is az EURO RX1-ben futotta Marklund. A sokéves fejlesztésű Supercarral majdnem egy másodperccel gyorsabb volt az öt körön, mint Kristoffersson, aki a legjobb RX1e időt futotta. A tempó nyilván javul még az RX1e-ben, de a hangon sajnos nem lehet javítani.

WRX
foto: @World / Red Bull Content Pool

Wolff elárulta hogyan tud fejleszteni a Mercedes a költségvetési sapka keretein belül

0

Annak ellenére, hogy a 2022-es F1-es szezonra 140 millió dolláros költségvetési sapkát vezettek be, a csapatok a szezon során folyamatosan frissítéseket hoztak autóikra.

Toto Wolff elmagyarázta azt, hogy a Mercedes miként tudott rendszeresen frissítéseket eszközölni autóján a költségvetési sapka ellenére.

Az élcsapatok körében az év elején aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy nehézségekbe ütközhetnek, ha a meghatározott 140 millió dolláros összeg alatt maradnak, különösen az infláció növekedése és a megugrott szállítási költségek fényében.

A rajtrácson azonban több alakulat is folyamatosan fejlesztette autóit, Wolff pedig bepillantást engedett abba, hogy az Ezüstnyilak hogyan oldották meg ezt a feladatot.

Csak a saját nevünkben tudok beszélni. Van a pénzügyi mérnököktől egy emberünk, aki minden egyes folyamatot és minden egyes alkatrészt lekövet, amelyet az együlésesekre szerelnek.” – mondta Wolff.

Mercedes AMG F1
Fotó: Steve Etherington / Mercedes AMG Petronas

Amikor lepakoljuk a dolgokat a kamionról, a pénzügyi mérnök feljegyzi az értékét, és ami használatba kerül, azt számításba veszi.

A tervezett módszerrel megyünk előre, a szezon elején sok okból kifolyólag kevés frissítést hoztunk, most viszont haladunk a fejlesztési programmal.

Arra a kérdésre, hogy bízik-e az FIA ellenőrzésében, hogy a csapatok betartják-e a költségvetési sapkát, Wolff hangsúlyozta, hogy a szabályok bármilyen megszegése hasonló lenne, mintha a technikai kérdésekben tennék ugyanezt.

A szabályozás már tavaly is megvolt, és hamarosan meglesznek az eredmények, amelyek megerősítik, hogy mindenki betartotta-e a szabályokat.” – magyarázta a csapatfőnök.

Egyszerűen úgy gondolom, hogy tilos hibázni, mert a pénzügyi szabályok megszegése ugyanolyan, mint a technikaiaké.

 

 

Rovanpera az esőben bízik 

0

Kalle Rovanpera már tavaly is elcsípte az Ypres Rally dobogójának alsó fokát, pedig először indult a belga futamon. A vb éllovas idén elképesztő formában és hatalmas pontelőnnyel érkezik az aszfaltos versenyre, ahol elsősorban az esőben bízik. 

Kalle Rovanpera tavaly Thierry Neuville és Craig Breen, vagyis az Ypres Rally már nagyobb tapasztalatot szerző versenyzők mögött a harmadik helyen ért célba. Idén a 21 éves versenyző 94 pontos előnnyel és nyolc futamból ötöt megnyerve érkezik a belga versenyre, ahol legalább a tavalyi eredményét szeretné megismételni. 

“Tavaly nagyon élveztem az új verseny kihívásait – mondta Kalle Rovanpera. – Mivel a versenyre jellemzőek a kanyarlevágások, ezért az utak nagyon koszosak lehetnek. Amennyiben száraz időjárás lesz, akkor ez nem kedvezhet nekünk elsőként indulva, de esőben már sokkal jobb lehet. Korábban volt egy tesztünk Belgiumban és úgy érzem, hogy jól sikerült az autót beállítani, ezért legalább a tavalyi eredményt szeretnénk megismételni.” 

A 2022-es Ypres Rallyn 20 szakasz és 281.58 km versenytáv vár a mezőnyre, akiknek a dolgát csütörtöktől szombatig bármikor megnehezítheti egy-egy zápor, amit Kalle Rovanpera nem bánna. 

Tanak elárulta, mi vezethet sikerre Belgiumban 

0

Ott Tanak némi meglepetésre nyerni tudott Finnországban, és ezt a lendületet átmentené a belga Ypres Rallyra is, ahova már meg van a sikerhez vezető receptje. 

A Hyundai története során először tudott nyerni Finnországban Ott Tanak révén, a 2019-es világbajnok pedig szeretné átmenteni tempóját Belgiumba is. 

“A finn siker minden bizonnyal nagy lökést adott a csapat moráljának – mondta Ott Tanak. – Az Ypres Rally kívülről nagyon egyszerűnek tűnik, mert sok egyenesből és kereszteződésből, valamint levágható kanyarokból áll. Ugyanakkor nagyon alattomos verseny, mert a kereszteződések és a kanyar levágások nagyon eltérőek, amik különösen nehezek lehetnek esőben. A sikerhez egy stabil autóra van szükség, mely nagyon jól gyorsul kis sebességről.” 

Ott Tanak a finn győzelmet követően átvette a bajnokság második helyét is Thierry Neuville-től, aki valószínűleg hazai versenyén szeretné azt visszaszerezni. 

Az észt versenyző tavaly indult először az Ypres Rallyn, ahol a hatodik helyen zárt. 

A 2022-es Ypres Rallyn 20 szakasz és 281.58 km versenytáv vár a mezőnyre, akiknek a dolgát csütörtöktől szombatig bármikor megnehezítheti egy-egy zápor.