Kezdőlap Blog Oldal 1326

Ezzel a különleges festéssel versenyez a Ferrari Monzában (videó)

0

Lerántotta a leplet a Ferrari az Olasz Nagydíjra készült egyedi festéséről, amivel a patinás olasz márka fennállásának 75. évfordulóját ünnepli a Tifosi előtt Monzában. 

Részben besárgul a Ferrari az idei szezon 16. futamára. A csapat már tegnap elhintette a közösségi médiában, hogy valami különlegessel készül a hazai futamára, amikor közzétette sárga csapatruházatát a monzai futamra. Eközben a paddockban is elkezdett feltűnni a sárga szín a maranellóiak garázselemein – ebből az is kiderült, hogy Leclerc és Sainz is javarészt sárga sisakban és sárga overallban versenyez majd –, szerda délelőtt pedig biztossá vált, hogy ma délután megláthatjuk, miként újul meg az F1-75-ös kinézete a hétvégére.

Íme:

A sárga az alapító Enzo Ferrari szülővárosának, Modenának a színe, és a kezdettől fogva jelen van a csapat logójában is, de ennyire hangsúlyosan gyári F1-es Ferrarin eddig csak egyszer volt jelen: az 1961-es Belga Nagydíjon a helyi versenyző, Olivier Gendebien megkapta a lehetőséget, hogy egyszeri alkalommal a maranellóiak pilótájaként induljon, és ehhez egy teljesen sárgára festett cápaorrú 156 F1-et kapott, amivel végül negyedik lett.

A Scuderia egyébként legutóbb a 2020-as Toszkán Nagydíjon alkalmazott egyedi festést, akkor 1000. F1-es futamukat ünnepelték.

Latvala: Nem lesz könnyű, de nyerni szeretnénk 

0

Miután a Toyota tavaly nyerni tudott a görög Acropolis Rallyn Kalle Rovanpera révén, idén is ezt az eredményt célozza meg. 

Kalle Rovanpera tavaly nyerni tudott a Toyotával az Acropolis Rallyn, úgy, hogy először indult Görögországban. 

Idén a japán gyártó még inkább ezt az eredményt célozza meg, miután a hazai versenyén, Finnországban, majd a belga Ypres Rallyn is a második helyet szerezte meg Kalle Rovanpera és Elfyn Evans révén. 

“Az elmúlt két versenyen is közel voltunk a győzelemhez, azonban most valóban szeretnénk megszerezni – mondta Jari-Matti Latvala, a Toyota Gazoo Racing csapatfőnöke. – Ezt azonban nem lesz könnyű elérni. Az Acropolis Rally egy legendás verseny és nagyszerű, hogy tavaly visszatért a naptárba. Tavaly láthattuk, hogy az utak már nem annyira durvák, mint a múltban. Kalle Rovanpera 2021-ben egy nem szokványos versenyen tudott nyerni, hiszen nedves körülmények voltak, ami nem jellemző Görögországra. Idén még nehezebb dolga Lesz Kallénak, mert elsőként kell pénteken indulnia, ezt a kihívást azonban korábban nagyon jól kezelte. Elfyn Evans és Esapekka Lappi is jó formában érkezik a versenyre, bízunk benne, hogy folytatódik jó teljesítményük.” 

A Toyota Gazoo Racing 88 pont előnnyel érkezik Görögországba a gyártók bajnokságában a Hyundai Motorsportot megelőzve, míg Kalle Rovanpera 72 pont előnnyel rendelkezik a versenyzők bajnokságában, így akár a vb címet is bebiztosíthatja.  

Újabb kínos részletre derült fény az Alpine-Piastri sagából

0

Noha az Oscar Piastrival kapcsolatos átigazolási balhé a múlt héten lezárult, továbbra is érkeznek olyan információk, amelyek egyre rosszabb fényben tüntetik fel az Alpine-t.

Miután a Holland Nagydíj pénteki napján napvilágott látott a Forma-1-es szerződésekkel foglalkozó bizottság (CRB) döntése, amelynek nyomán a McLaren bejelentette, hogy Oscar Piastri náluk versenyez a következő szezontól kezdve, egy sor olyan információra derült fény, amely igencsak rossz színben tünteti fel a franciákat, és nagyban változtat az utóbbi hetekben Piastriról kialakult képen.

Miután a 21 esztendős versenyző augusztus elején közleményben utasította vissza az Alpine neki felkínált 2023-as versenyzői ülését, csapata egyértelműen a történet negatív hőseként igyekezett beállítani őt, mondván, lehetett volna becsületesebb, és mutathatott volna egy kis hálát azért cserébe, hogy az utóbbi két évben mennyi pénzt öltek a felkészítésébe.

Az Alpine azonban a jelek szerint ezzel is megpróbálta befeketíteni Piastrit, akinek menedzsere, Mark Webber a Channel 4-on tisztázott néhány dolgot az anyagiakkal kapcsolatban.

„Meg volt kötve a keze. Tudta, hogy nincs szerződése az Alpine-nal, és már aláírt egy másik csapathoz, az Alpine pedig kiadott egy közleményt arról, hogy nekik fog vezetni jövőre. Természetesen kínosan érezte magát emiatt, de meg kellett húznia a határt, hogy világossá tegye a pozícióját, miközben az Alpine már a közlemény megjelentetése előtt tisztában volt az álláspontjával” – utalt vissza Webber még arra a kínos jelenetre, amely során Otmar Szafnauer, az Alpine csapatfőnöke közölte Piastrival, hogy bejelentik őt jövőre, az ausztrál versenyző azonban ekkor még mosolyogva megköszönte mindezt. Piastri a McLaren-bejelentés azt is elmondta, miért tett így.

Mark Webber
Webber újabb részleteket árult el Fotó: Joerg Mitter / Red Bull Content Pool

„A számokat jócskán felnagyították. Szerintem a nyári szünet esélyt adott az embereknek, hogy milliókkal dobálózzanak, miközben egyértelműen nem ez a helyzet. Oscar az Alpine befektetésén kívül szép összeget kapott azért, mert megnyerte azokat a bajnoki címeket (zsinórban lett bajnok az F3-ban és az F2-ben – a szerk.), a költségvetésének több mint 80%-át pedig külső szponzorok és a családja állta” – mondta Webber.

Az Alpine csapatfőnöke korábban világossá tette, hogy anyagi kompenzációt követelhetnek, ha nem tarthatják meg Piastrit, erről azonban a bejelentés óta nem beszélt. Arról viszont vélhetően még a héten fog, hogy az ausztrál versenyző kitölti-e az idei év végéig szóló szerződését, és a továbbiakban is teszt- és tartalékpilótaként segíti-e az Alpine-t, vagy korábban elengedik a McLarenhez.

Andreas Seidl, a wokingiak csapatfőnöke eközben szintén örül neki, hogy a részletek megjelenésével más megvilágításba kerültek Piastri cselekedetei. „Jó, hogy végül napvilágot láttak a tények, és az is, hogy ti, srácok (az újságírók) is láttátok a döntést. Ennélfogva bárki elolvashatja ezt, és levonhatja a saját következtetéseit. Az ügy elég világos, és helyre teszi Oscar nem helyénvaló és igazságtalan megítélését. Most arra koncentrálunk, hogy Daniel [Ricciardóval] közösen fejezzük be a szezont, majd megkezdjük a munkát Oscarral, aki hatalmas tehetség, és óriási potenciál rejlik benne.”

Ricciardo beszélt Webberrel és Piastrival is

Miközben Piastri jövője tisztázódott, és minden akadály elhárult az elől, hogy a McLarenhez szerződjön, Daniel Ricciardo számára nagyon bizonyalanná vált a folytatás. A nyolcszoros futamgyőztes számára jelenleg az tűnik a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy jövőre szabadságra megy (Zandvoortban elcsípték, ahogy Sergio Péreznek éppen erről beszél a pilótaparádé előtt), és megpróbál 2024-re versenyképes ülést találni, vagy, ha ez nem jön össze, valamelyik topcsapat – vélhetően a Mercedes – tartalékpilótájává válni.

A Piastri-ügy tisztázódásával kiderült, hogy a McLaren jövő évi újonca már július elején aláírt a wokingiakkal, illetve azt is megtudhattuk, hogy Ricciardo erről semmit sem tudott. A wokingiak jelenlegi versenyzője a Holland Nagydíjon elárulta, hogy az ügy kirobbanása után sem Piastrival, sem Webberrel nem beszélt, a zandvoorti futam délelőttjén viszont volt erre lehetősége, és tisztázta, hogy nem haragszik senkire.

Daniel Ricciardo, McLaren, Magyar Nagydíj
Ricciardo fontosnak tartotta, hogy beszéljen a másik két ausztrállal Fotó: McLaren Racing

Ricciardo elmondta, hogy Webber „rosszul érzi magát” amiatt, hogy milyen következményekkel járt Piastri McLarenhez igazolása, és hangsúlyozta, hogy semmi személyes nincs abban, hogy védencével gyakorlatilag kitúrták honfitársukat a wokingi csapatból. Ricciardo azonban megérti ezt.

„Nyilván nem találkoztunk személyesen azóta, hogy ez az egész elkezdődött. Szerintem nem volt szükség rá, de ő úgy érezte, hogy bizonyos módon bocsánatot kell kérnie, és meg kell néznie, hogy hogy vagyok. Nyilván tudom, hogy miként működik ez a sport, és hogy semmi személyes nincs ebben. Biztosra akart menni, hogy tudom és megértem ezt, és hogy rendben vagyok. Igen rosszul érzi magát amiatt, hogy miként alakult ez az egész, és hogyan lettek tálalva a dolgok a sajtóban. Jó volt beszélgetni vele” – nyilatkozta Ricciardo, aki fontosnak tartotta, hogy biztosítsa Piastrit arról, nincs köztük harag.

„Oscarral is beszéltem, hogy biztosítsam, nincs bennem rossz érzés, és megértem, hogy miként mennek a dolgok. Próbál bejutni a Forma-1-be, ez az ő nagy pillanata kellene legyen, és nem akarom rossz helyzetbe hozni őt. Erről beszélgettünk, és őszintén a legjobbakat kívánom neki, és azt akarom, hogy jól teljesítsen a Forma-1-ben. A körülmények így alakultak, de nyilván továbbra is nagyon kedvelem és tisztelem Markot.”

Arról, hogy miért tartotta fontosnak, hogy személyesen beszéljen Piastrival, Ricciardo azt mondta, hogy „Ha nincs kommunikáció, soha nem tudod, hogy mit gondol vagy érez valaki. Sokkal fiatalabb nálam, és nem ismerem az érzéseit, hogy ideges-e kapcsolatba lépni velem és megnézni, hogy mi a helyzet. Biztosra akartam menni, hogy ismerjem az álláspontját, és abszolút nem neheztelek rá, úgyhogy jót beszélgettünk. Szerintem sikerült elérnem, hogy jobban érezze magát, és az utolsó dolog, amit szeretett volna, hogy feszültség legyen a sportágban levő kevés ausztrál között. Örülök, hogy megbeszéltük.”

Moncet: Készen állunk egy újabb győzelemre

0

A Finn Rallyn és Ypres Rallyn aratott győzelmek után a Hyundai Motorsport a görög Acropolis Rallyn is szeretne ezért az eredményért harcolni. 

A korábbi gödörből sikerült kikerülnie a Hyundai Motorsportnak, amit jól mutat, hogy Ott Tanak révén már három győzelmet tudott szerezni a koreai gyártó, az Acropolis Rallyra pedig két siker után érkezik. 

“Magabiztosan várjuk az Acropolis Rallyt, miután Finnországban és a belga Ypres Rallyn is nyerni tudtunk – mondta Julien Moncet, a Hyundai Motorsport csapatigazgató-helyettese. – Ezek a győzelmek mutatják, hogy a Hyundai i20 N Rally1 képes most már minden felületen az eredős eredményre. Ezért Görögországban is a győzelemért szeretnénk harcolni. Görögországban azonban nagyon durvák a szakaszok és bárkivel bármi megtörténhet. Bízunk benne, hogy sikerül elkerülnünk a problémákat és az utolsó szakaszig harcban lehetünk a győzelemért, ezt pedig segíthetnek elérni kiváló versenyzőink.” 

A Hyundai Motorsport a gyártók bajnokságában a második helyet foglalja el 88 pont hátrányban a Toyota mögött. 

A koreai gyártó versenyzői közül Ott Tanak a bajnokság második helyén áll 72 pont hátránnyal Kalle Rovanpera mögött, míg Thierry Neuville a negyedik, Dani Sordo a kilencedik, a görög versenyt kihagyó Oliver Solberg pedig a 13. helyen áll kilenc verseny után. 

Az Acropolis Rallyn 16 szakasz és 34-36 fok közötti hőség vár a versenyzőkre. 

A Mercedes nem, Hamilton viszont hibázott a Holland Nagydíjon

0

Lewis Hamilton figyelmetlensége is hozzájárult ahhoz, hogy Max Verstappen ennyire simán megelőzte a Mercedes pilótáját a Holland Nagydíj biztonsági autós fázisa után.

Érdekes részletre derült fény Lewis Hamiltonnal kapcsolatban a Holland Nagydíj után. A verseny alatt úgy tűnt, hogy a hétszeres világbajnoknak a győzelemre is lehet esélye, de előbbi a virtuális biztonsági autós fázis nehezítette a dolgát, majd a rendes Safety Car beküldése szinte minden sansztól megfosztotta. Mint ismert, utóbbi alkalommal a Mercedes nem cserélte le a kerekeit, és kint hagyta a viszonylag új közepes gumikon, miközben csapattársa a második helyről kiállva feltetette a lágy gumikat.

Mivel Max Verstappen is ugyanígy tett, és a Red Bull korábban cselekedett a Mercedesnél, a holland feljött a második helyre, és az újraindításnál azonnal támadhatta Hamiltont. Az előzés végül nagyon sima lett, Verstappen már a célegyenes elején bebújt a hétszeres világbajnok szélárnyékába, a célvonal előtt pedig egy kicsit el is kellett emelje a gázt, nehogy már ekkor megelőzze a Mercedest, hiszen az szabálytalan lett volna.

Verstappen nagyon simán elment Hamilton mellett

Mivel a Red Bull az egész hétvégén a leggyorsabb autó volt az egyenesekben, míg a Mercedes a skála másik végén helyezkedett el, mindenki azt gondolta, egyszerűen ilyen óriási különbség van az RB18-as és a W13-as között. Utólag azonban kiderült, hogy a különbséget Hamilton hibája is növelte, a hétszeres világbajnok ugyanis nem a megfelelő motorüzemmódban lódult meg az újraindítás pillanatában. „Későn váltottam versenyüzemmódba, de az egyenesben már abban voltam. Egyszerűen nagyon gyorsak voltak az egyenesben” – nyilatkozta utólag a 37 esztendős versenyző.

Sajnos az F1TV-n Hamilton fedélzeti kamerájáról az újraindítás előtt és alatt a hátrafelé néző képet adták, így nem látni, hogy mikor kapcsolt a megfelelő üzemmódba, a rádiózásból azonban nagyjából ki lehet következtetni ezt. Peter Bonnington versenymérnök az újraindításhoz közeledve a fülére mondta, hogy „Amikor kialszanak a [Safety Car] lámpák, kapcsolj az ötös Strat-üzemmódba. Használhatod korán az előzés gombot, majd nyomva tartva is a rendelkezésedre áll, amikor úgy érzed.”

Hamilton azonban ezt nem tette meg, ugyanis pont, amikor elkezdett kigyorsítani a 13-as kanyarból, Bonnington még gyorsan szólt annyit, hogy „5-ös motorüzemmód.” Az elrugaszkodás pillanatában tehát a Mercedes mindenképpen teljesítményhátrányban volt Verstappenhez képest, hiszen nem állt rendelkezésre az MGU-K által biztosított 160 lóerős többlet, ami azért nem mindegy.

Safety Car, biztonsági autó, Lewis Hamilton, Mercedes, Holland Nagydíj
A biztonsági autó mögött Hamilton valamiért nem követte az utasításokat Fotó: LAT Images

Ez pedig bőven elég volt ahhoz, hogy bár Verstappen a telemetriai adatok alapján nem kapta el olyan jól az újraindítást, és később lépett a gázra Hamiltonnál, mégis annyira tapadt a Mercedesre, hogy végül bele kellett emeljen a gázba a célvonal előtt, hogy ne előzze meg a riválisát.

Hogy Hamilton miért felejthette el átállítani a kapcsolót, azt egyelőre nem árulta el, de a biztonsági autós fázis alatti rádiózása során rendszerint azzal volt elfoglalva, hogy miért nem tették fel neki a lágy gumikat, és így nem lesz esélye megtartani az első helyet. Lehet, hogy a bosszankodás vonta el a figyelmét?

Akárhogy is volt, az szinte biztosan kijelenthető, hogy enélkül sem nyert volna, mert ha Verstappen rögtön nem is tudja megelőzni, a következő körben, vagy legkésőbb az állítható hátsó szárny használatának engedélyezésekor simán elkapta volna a Red Bull egyenesbeli tempófölényének köszönhetően. A Mercedes ezen a téren tapasztalható hiányossága miatt pedig Toto Wolff szerint az sem változtatott volna a helyzeten, ha Hamiltonnak is felteszik a lágy gumikat, mert az egyenesben egyszerűen nem tudott volna mit kezdeni Verstappennel.

„Meg kell vizsgálnunk, hogy miért nincs meg a tempónk az egyenesben. Az autónknak túl nagy a légellenállása. És amíg ezt nem orvosoljuk, nagyon nehéz lesz harcolni velük az egyenesben, különösen egy olyan pályán, amelyen nehéz előzni. Soha ne mondd, hogy soha, de a valószínűsége, hogy meg tudunk előzni egy Red Bullt, 50%-nál kisebb” – ismerte be a csapatfőnök.

Loubet: A rajthelyünk segít egy jó eredményt elérni 

0

Pierre-Louis Loubet a Finn Rally után tér vissza az M-Sport csapatához a görög Acropolis Rally alkalmával, és jó pénteki rajthelyét szeretné egy jó eredmény kiharcolásához felhasználni. 

Pierre-Louis Loubet korábban már öt versenyen állt rajthoz az idei Rally Világbajnokságon, és legjobb eredményét Szardínián érte el, ahol nagyszerű tempóval a negyedik helyen ért célba. 

Ezt követően Észtországban és Finnországban egyaránt kiesett, de a görög Acropolis Rallyn ismét visszatér az M-Sport csapatához. 

Az Istenek Versenye pedig hasonlít Szardíniához, ezért a francia versenyző szeretne Görögországban is jó eredményt elérni. 

“A görög verseny előtti teszt jól sikerült, még kényelmesebben érzem magam a Ford Puma Rally1-ben – mondta Pierre-Louis Loubet a Rally Világbajnokság honlapjának. – Szerintem minden adott, hogy egy jó eredményt érjünk el. Örülök, hogy visszatérhetek Görögországba, mert ez egy fantasztikus verseny és nagyszerű ország.” 

Loubet a hétvégi versenyen a 11. helyről indulhat pénteken, ezt a jó helyet pedig szeretné is kihasználni. 

“Jó rajthelyünk lesz pénteken, és Portugáliában, valamint Szardínián is jó volt a tempónk, így azt hiszem jó esélyünk van egy jó eredményre. Igyekszem a maximumot nyújtani, mert más minden adott a jó szerepléshez.” 

A 25 éves versenyző tavaly még Hyundaijal indult az Acropolis Rallyn, azonban váltóprobléma miatt nem tudott célba érni. 

Monzában Vettel helyén bizonyíthat a Mercedes tartalékpilótája

0

Ezúttal Sebastian Vettel helyét veszi át az idén már két pénteki első szabadedzésen is pályára lépő Nyck de Vries, aki továbbra is azon van, hogy versenyzői üléshez jusson jövőre.

Két nem állandó pilótát is láthatunk majd körözni az Olasz Nagydíj első szabadedzésén, miután a Haasban helyet foglaló Antonio Giovinazzi mellett az Aston Martinban is egy tartalékpilóta ül majd. Méghozzá Nyck de Vries, a Mercedes tartalékja, aki az idén már Barcelonában a Williamsszel, Franciaországban pedig a Mercedesszel is részt vett első szabadedzésen.

Mivel az Aston Martinnak nincs juniorpilótája, de rájuk is vonatkozik az évi két alkalom, amely során fiatalt kell szerepeltetniük az első gyakorláson, a Mercedes rutinos tartalékjára esett a választás, aki 27 évesen annyira már nem is fiatal, viszont a követelményeknek megfelel, mert soha nem indult még F1-es futamon.

Nyck de Vries, Spanyol Nagydíj, Williams
A Spanyol Nagydíj pénteki szabadedzésén a Williamsszel Fotó: Williams Racing

„Nagyon várom, hogy az Aston Martin F1-nek vezethessek, különösen egy olyan legendás pályán, mint Monza. Ez lesz az idei harmadik első szabadedzésem, ráadásul a harmadik különböző autóban. Ezek a lehetőségek fantasztikus betekintést engednek abba, hogy miként működnek a Forma-1-es csapatok és autók. Remélem, hogy új perspektívát nyújthatok az Aston Martin F1-nek, és olyan programot teljesíthetek, amiből mindketten profitálhatunk” – nyilatkozta a 2019-es Forma-2-es bajnok, aki Sebastian Vettel helyét fogja átvenni.

„Örömmel köszöntjük Nycket a csapatunkban, és már várjuk, hogy vele dolgozhatunk Monzában. Nagy érdeklődéssel figyeltem Nyck karrierjét, az eredményei pedig megmutatják, hogy egyértelműen megérdemel egy esélyt a Forma-1-ben, és remélhetőleg ez a lehetőség, hogy az AMR22-esbe ülhet, lehetővé teszi, hogy megmutassa képességeit a nagyvilágnak” – mondta Mike Krack, az Aston Martin csapatfőnöke.

Ez az esély persze nem az Aston Martinnál jöhet el, hiszen a silverstone-i gárdának Fernando Alonso és Lance Stroll személyében már megvan a jövő évi pilótapárosa. Reálisan nézve a Mercedes-motorokat használó, de Vries-szel már tavaly szóba hozott Williams lehet a holland pilóta esélye arra, hogy jövőre bemutatkozhasson az F1-ben, hiszen Nicholas Latifi teljesítménye egyáltalán nem indokolja a kanadai pilóta megtartását. Más kérdés, hogy a vele a csapathoz érkező pénzösszegről le tud-e mondani a Williams.

Nyck de Vries, Francia Nagydíj, Mercedes
Paul Ricardon a W13-ast vezethette Fotó: LAT Images

„Szerintem Nyck fantasztikus munkát végzett a barcelonai első szabadedzésen, a tavalyi év és a közös munka kezdete óta pedig a barátunkká is vált. Nagyon jó a kapcsolatunk, és úgy gondolom, megérdemli, hogy a Forma-1-ben legyen. Hogy lesz-e helye, vagy sem, azt viszont nem tudom” – nyilatkozta Jost Capito, a Williams csapatfőnöke a Holland Nagydíjon, amikor de Vries-ről kérdezték.

Hogy az Aston Martin második alkalommal is de Vries-t fogja-e szerepeltetni, azt egyelőre nem tudni, mint ahogyan az Alpine, a Ferrari, a McLaren, a Haas és az Alfa Romeo sem jelentette még be a fiatal pilótákra vonatkozó terveit.

Miért lehet a Rally2-es Skodát könnyen vezetni? 

0

Jan Kopecky nagyon jól ismeri a Skoda versenyautót, hiszen a WRC-től a S2000-es autón át a Rally2-es járműig az összes cseh autóval versenyzett. A 40 éves pilóta elárulta, miért a Rally2-es autó a legkönnyebben vezethető Fabia. 

A Skoda Motorsport történetében a 2007-ig használt WRC-k, majd a S2000-es autók után 2015-ben az R5-ös, majd Rally2-es Skodák következtek. 

A Rally2-es Skodákba azonban már 1600-as motorok kerültek, szemben a korábban használt 2000 köbcentiméteres motorokkal. 

Jan Kopecky 2015 óta versenyez R5-ös és Rally2-es Skodákkal, melyekkel WRC2-es világbajnoki címet és hat cseh bajnoki elsőséget szerzett.

“A S2000-es autóval szemben a Rally2-es autóban 1600 köbcentis motor van, azonban a fejlesztéseknek (és persze a turbónak) köszönhetően a S2000-es autónak esélye sem lenne egy Rally2-es autóval szemben – mondta Jan Kopecky. – A Rally2-es autót a nagyobb nyomaték nagyon könnyen vezethetővé teszi. A 2000-es autóban nagyon precízen kellett sebességet váltani, hogy a motor a megfelelő fordulatszámon maradjon.

Fotó: Jan Kopecky

A Rally2-es autó azonban sokkal rugalmasabb, a motornak van elég ereje minden fordulatszámon, ami megkönnyíti főként az úrivezetők dolgát. Emiatt lett igazán elterjedt a Rally2-es Fabia. A Fabia Rally2 egyértelműen a legkönnyebben vezethető Fabia, könnyedén versenyezhetenek vele a versenyzők a határon.” 

Kopecky szerint azonban az RS Rally2 még jobb sebességgel és stabilitással rendelkezik majd. 

“Az RS Rally2-nek főként a futóműve az előnye. Hosszabb tengelytávjával és szélesebb karosszériájával gyorsabb és stabilabb autó lesz az elődjénél. A vadonatúj motor nagyobb nyomatékot ad le alacsonyabb fordulatszámon is. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy ez miként működik majd éles versenyen. Nagyon ígéretesnek tűnt az autó az éles tesztek során.” 

Már csak az a kérdés, hogy mikor látjuk az új Fabiát a pályákon, mert az alkatrészellátási gondok miatt jelenleg fogalma sincs a gyárnak arról, hogy mikor debütálhat az új autó.

Mit szeretett Kopecky a S2000-es Skodában? 

0

Már tudjuk, hogy melyik Skoda WRC-t szerette leginkább Jan Kopecky, azonban a cseh pilóta versenyzett S2000-es Skodával is, amiben egy dolog igazán megfogta. 

2007 után Jan Kopecky a WRC-ből az IRC-be tért át, ahol a Champion Racingben Peugeot 207 S2000-rel folytatta karrierjét, majd 2008 végén már a Skoda Motorsport S2000-es autójába ült, mellyel 2014 végéig versenyzett. 

2009-től kezdve 2012-ig folyamatosan az IRC második helyén zárt a Fabia S2000-rel, az autóval a 2011-es Mecsek Rallyn is megszerezte a győzelmet. 

2013-ban Jan Kopecky megszerezte első Eb címét, majd 2014-ben az Ázsia-Óceánia Rally Bajnokság első helyével búcsúztatta el a szívómotoros autót. 

“A Skoda Fabia S2000 teljesen más volt a WRC után – emlékezett vissza Jan Kopecky. – A S2000-es autó szívómotoros volt és a fordulatszám legfelső tartományában adta le a legnagyobb teljesítményt. Nagyon élvezetes volt vezetni, olyan volt, mint egy gokart.

Fotó: Jan Kopecky

Folyamatosan lendületből kellett vele autózni, kár, hogy az FIA nem módosított akkoriban a szabályokon, mert a motorban sokkal nagyobb potenciál volt, mint, amit a szabályok megengedtek. Nagyon szerettem a hangját, hihetetlen volt, mind a motor, mind a kipufogó felől. Ez az autó volt a Skoda legjobb hanggal rendelkező versenyautója.” 

A Fabia WRC azonban megváltoztatta a Skoda dolgozóinak fejlesztéshez való hozzáállását. 

“A mérnökök nagy hangsúlyt fektette az autó megbízhatóságára, ami fellendítette a gyári és privát versenyzők érdeklődését is. A Skodához megérkeztek a futómű specialisták, akik komolyat lendítettek a kocsi sikerességén. A S2000-es Fabia precíz, gyors reagálású és nagyon jól vezethető autó lett. Jó emléket őrzök a 2009-es Barum Rallyról, ahol az IRC mezőnyben a legjobb rallyversenyzők álltak rajthoz. Ennek ellenére Kris Meeke-et nagyjából egy perccel, Juho Hanninent pedig két perccel előztem meg. Nagyszerű verseny volt.” 

Binotto visszaszólt Rosbergnek, közben a volt Red Bull-pilóta is belerúgott a Ferrariba

0

Nem hagyta válasz nélkül Nico Rosberg kritikáját a Ferrari csapatfőnöke.

Nico Rosberg a Holland Nagydíj után nem rejtette véka alá nem éppen pozitív véleményét a Ferrariról és Mattia Binottóról. A 2016-os világbajnok Forma-2-es és Forma-3-as csapatokhoz hasonlította az ismét nagy hibát vétő Scuderiát, majd elmondta, hogy Binottónak mindenképpen személyi változtatásokat kell eszközölnie.

A válasz természetesen nem maradt el a maranellóiak vezetőjének részéről. „Először is úgy gondolom, hogy könnyű a paddockon kívülről beszélni. Könnyű így kritizálni – szúrt oda Binotto Rosbergnek, aki azért nem utazhat el a futamokra, mert nincs beoltva a koronavírus ellen, így rendszerint otthonából jelentkezik be a Sky Sports adásában. – A válaszom Rosbergnek az, hogy nem fogunk kirúgni embereket. Nagyszerű embereink vannak, és már bizonyosságot nyert, hogy a sportban a stabilitás a fontos, valamint az, hogy napról napra, versenyről versenyre fejlődjünk.”

„Nagyszerű embereink vannak a csapatban, efelől nincs kétségem. Minden csapatnak évekbe telik és rengeteg tapasztalat kell ahhoz, hogy elöl legyen, és szerintem nincs oka, hogy az esetünkben miért kellene ennek másként lennie.”

Scuderia Ferrari, Carlos Sainz, Holland Nagydíj
Legutóbb Sainz kiállását szúrták el Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

„Igen, nagyon késői döntés volt [Sainz kerékcserére hívása], hogy reagáljunk Lewis-ra. Túl későn hívtuk ki. De neki (Rosbergnek) is tudnia kellene, mert tapasztalt pilóta, hogy sokkal könnyebb az ilyen dolgokat orvosolni, mint a teljesítmény hiányát. Az én véleményem szerint jelenleg az autó teljesítménye  számít” – utalt Binotto arra, hogy sokkal nagyobb problémának tartja az F1-75-ös utóbbi futamokon tapasztalt tempóhiányát, mint a csapat hibáit.

A Toro Rosso egykori versenyzője sem kertelt

Nemcsak Rosberg találta be a vörösöket, és a Ferrarit az idei szezonban érő kritikaáradathoz hozzátett most egy kicsit Jaime Alguersuari, a 2009 és 2011 között a Toro Rossónál versenyző egykori Red Bull-junior, aki a Sky Sportsnak mondta el a véleményét a vörösök idei produkciójáró.

„Borzasztó és frusztráló. Világos, hogy csodálatos autót építettek, és a szezon előtti teszteken ők voltak a leggyorsabbak. De valamilyen oknál fogva nem jön össze nekik. Ott voltak a motorhibák, az autó egyáltalán nem megbízható, a Forma-1-ben pedig nem elég a leggyorsabbnak lenni, be is kell fejezni a versenyeket.”

„A pilóták is nagyon nehéz helyzetben vannak pszichológiailag, mert tudod, hogy te vagy a leggyorsabb, képes vagy futamokat nyerni és harcban lehetnél a világbajnok címért, de valahogy mindig elszúrják. Vagy a stratégia nem jó, vagy a motorral van gond… Ez valamilyen módon mindenképpen hatással van rád, és mentálisan problémát jelent, amitől elkezdesz hibázni. Mindent egybevetve nem találták meg a helyes utat, ami frusztráló.”

A Ferrari helyzete gyakorlatilag reménytelennek tűnik bármelyik idei világbajnoki cím megnyerésére, és már a csapattagok nyilatkozataiban is érezhető, hogy letettek a Red Bull és Max Verstappen legyőzéséről.